PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Bereikte compromis stemt tot grote voldoening Moeilijkheden bij woningbouw op Schouwen-Duiveland BILT RUSSISCH VLIEGTUIG VUURDE OP EEN SABÊNA-TOESTEL NAAR WETTELIJKE REGELING KINDERBIJSLAGVERZEKERING 197e Jaargang-No. 129 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F B. den Boer. Adjunct: W de Pagter. Hoofdred.: G Ballintijn: Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 4 Juni 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm Minimum p advertentie t 3.—. Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» max 8 regels) van 1—5 regel» t 1.— Iedere regel meer 20 cent .BrleveD of adre» Bureau v d. Blad' 25 cent meer Giro No 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen. Walstr 58—60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg. Markt 51. telef. 3841; Goes. Lange Vorststr 63. telef 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Flnlandstr 2. telei 16: Terneuzen. Brouwerijstr 2; Zienkzee N Bogerdstr C 160 telef 26 R.T.C. MET DE WEST GEËINDIGD Delegaties aanvaarden ontwerp statuut In de vergaderzaal der Eerste Kamer is Donderdagmiddag de slotzitting gehouden van de Rondetafelconferentie tussen Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen. De bijeenkomst werd geopend door de Nederlandse minister-president dr. W. Drees. Dank zü het uitvoerige en Intensieve overleg, zo zeide dr. Drees, ligt een resultaat voor ons, waaromtrent de conferentie heden een uitspraak dient te doen. Nadat door de secretaris-generaal der conferentie, mr. Th. van der Peyl de wijzigingen waren voorgelezen, die in het statuut en de toelichting daarop zijn aangebracht, verklaarden de delegaties bü monde van hun voorzitters zich accoord met het ontwerp-statuut. Als eerste sprak de voorzitter van de Nederlandse delegatie, ministe: W. J. A. Kernkamp. De heer Kernkamp sprak in het algemeen zijn vol doening uit over het ontwerp-statuut en over de wijze, waarop het tot stand was gekomen. Naast de vaststelling der konlnkryks-aangelegenheder legt het een basis voor onderlinge bijstand, overleg en samenwerking. He? statuut, zo zeide de heer Kernkamp, verankert de zelfstandigheid van Su riname en de Nederlandse Antillen binnen het verband van het Koninkrijk. Het ontwerp-statuut, aldus sipr., is uiteraard een compromis, niet alleen van de standpunten der drie delega ties, maar ook een compromis van de uiteenlopende inzichten in iedere de legatie afzonderlijk. Het karakter van een compromis sluit in, dat niet ieder, die zijn stem daaraan geeft, door de inhoud ervan geheel is bevre- Kantlijn De heer J. P. Blaas uit Tholen schrijft ons: Hej. is my meerma len opgevallen, dat er bij de openbare raadsvergaderingen van Tholen zelden publiek aanwezig is. Ik weet niet of het in andere gemeen ten ook zo is, wel ben ik enkele ma len op raadsvergaderingen in ge meenten op het eiland Tholen ge weest, waar ook geen publiek aanwe zig was. Weet U hiervan de reden Er worden toch dikwijls kwesties be sproken en beslist van verzoeken van inwoners. Zo ook gevallen van alge meen belang. Heeft het publiek, en de betreffende verzoekers geen inte resse? Is het een soort louwheid en wachten zij de eventuele beslissingen maar per post af, of zullen zij net wel in de krant lezen? Zo is het ook met de kiezers, die toch de raadsleden hebben gekozen. Geven zij er na de verkiezing niet meer om, wat de raadsleden al of niet beslissen? Dat zijn zo van die vragen waar ik feen antwoord op weet. Kunt U hier ij gelegenheid eens een beschouwing over geven Het lijkt mij wel interes sant deze kwestie eens nader te be zien. Na zo'n briefje jeuken de handen van een chroniqueur" des da- gelijksin levens". Want toevallig vergaderde deze week de Middelburg se gemeenteraad en op een gegeven ogenblik was er geen plaats op de publieke tribune onbezet! Als toen een vreemdeling in Jeruzalem een blik had kunnen werpen in de Mid delburgse raadszaal, hij zou zijn ogen hebben uitgewreven van verbazing. Zelfs dames waren er bij! Helaas, het gezelschap bestond uit leden van de Vereniging Marktbelan gen. Het had slechts voor één punt op de agenda belangstelling: of er al dan niet een kiosk op de Markt zou komen. Toen vaststond, dat de kiosk gesneuveld was, trok het „legioen" weer af. En daarmede had de Middelburgse raadszaal weer het aanzien gekregen van alle raadszalen in alle lander der wijde, wy'de wereld Waarom, vraagt inzender Blaas uit Tholen. Omdat gemeenteraden, evenals andere bestuurscolleges, prac- tisch altijd plegen te vergaderen op tijdstippen, waarop de meeste wer ken, of tijdens de uren, die de meeste mensen aan hun gezin of aan ont spanning wijden. Dat is vermoedelijk wel de voor naamste reden. Maar er zijn er meer. Wij hebben het lied reeds eerder ge zongen. Gemeenteraadsleden plegen zich by voorkeur te verdiepen in onderwer pen, die in de grond van de zaak wei nig om het lijf hebben. Voorstellen, waarbij het om millioenen gaat, of al thans om grote bedragen, passeren zonder slag of stoot de hamer. Maar o wee als het gaat om een boom, om een kiosk, om het al dan niet dem pen van een sloot, om een lantaarn meer of minder. Dan vloeit het spraakwater rijkelijk, ja onuitputte lijk. En helaas, de raadsvergaderin gen worden er niet interessanter door. Integendeel: zij zijn vaak verve lend. Zie hoe weinig de verslagge vers oppikken uit de woorden stroomEn zie, hoe zij hunkeren naar een flitsend debat als het om grote dingen gaat Daarom gaat de zeldzame bezoe ker van een raadsvergadering veelal teleurgesteld naar huis. En keert niet weer. Het krantenverslag vertelt hem voldoende. En is vaak belangweknen- der dan de raadsvergadering, omdat het de kern der dingen brengt. Belangstelling van de kiezer Be zoeken de kiezers de vergaderingen der Provinciale Staten Of is er pu bliek bij de Kamerdebatten Neen immers. Ook hier schijnt het krantenver slag voldoende. Zo is het altijd geweest. Zo zal het wel blyven. digd, doch dat hy het resultaat aan vaardt als hetgeen in de gegeven om standigheden bereikbaar is. De Nederlandse delegatie geeft aan de Surinaamse en de Nederlandse Antilliaanse delegaties de verzeke ring, dat zij ernstig heeft getracht de onder hen levende verlangens et inzichten te begrijpen en daaraan zc enigszins mogelijk, tegemoet te ko en. De heer Kernkamp sprak tenslotte de hoop uit, dat het ontwerp-statuut zo spoedig mogelijk met de door de grondwet voorgeschreven 2/3 meer derheid in elk der Kamers zal worden aanvaard. Hierna sprak de voorzitter der Surinaamse delegatie, mr. dr. R. Pos, die eveneens zijn voldoening uit sprak over het resultaat dat men had bereikt. „Toen wy in 1948 de eerste R.T.C. aanvingen en onze visies over het koninkrijk nieuwe stijl met elk ander vergeleken, zal wel geen der deelnemers vermoed hebben, dat ruim 6 jaar later dit het resultaat van het overleg zou zijn", aldus mr. dr. Pos. „Over de gemeenschappelijke aan gelegenheden moeten ae YVesttndï- sche rijksdelen zoveel mogelijk mede zeggenschap hebben, terwijl zy zich in het internationaal bestel zo vrij moeten kimnen bewegen als met hun verbondenheid in het koninkrijk ver enigbaar is". De Surinaamse delegatie, aldus de heer Pos, heeft bij haar aanvaarding van het ontwerp-statuut getracht de ze hoofdlijnen in het oog te houden. Mr. dr. M. F. da Costa Gomez, de voorzitter der Antilliaanse delegatie, wees hierna op de grote politieke be tekenis, die het ontwerp-statuut heeft, omdat het zijns inziens berust op een zedelijke grondslag. De ver houdingen van de landen die het Ko ninkrijk vormen, zijn tot op heden nog het resultaat van een eenzijdige wilsbepaling van een van hen, doch na de aanvaarding van het statuut zullen zy gebaseerd rijn op eendrach tige samenwerking, die de bevolkin gen hebben verkozen boven hun on dergeschiktheid en verdeeldheid. Ik zie In het statuut, zo besloot dr. Da Costa Gomez, meer dan een staat kundig compromis; het is mijns in ziens het middel dat ons in staat stelt politieke rnst en grotere welvaart te verkrijgen. Ely opvolger van Navarre De Franse ministerraad heeft ge neraal Ely benoemd tot opperbevel hebber in Indo-China als opvolger van generaal Navarre. Dit besluit werd Donderdagavond genomen. Generaal Ely. die stafchef is, heeft onlangs een missie geleid, die na de val van Dien Bien Phoe een onder zoek in Indo-China heeft ingesteld. De functie van commissaris-gene raal en die van opperbevelhebber in Indo-China wordt in een hand ver enigd. De functie van commissaris- generaal in Indo-Chino werd tot dus ver bekleed door Maurice Dejean. Velen geven generaal Navarre de schuld van de nederlaag van Dien Bien Phoe. Enkele minderheden brachten be zwaren naar voren aangaande de sta tus van Aruba en de luchtvaartbepa lingen. De Nederlandse gedelegeerde dr. J. Schouten gaf nog uiting aan de vrees, dat door de statutenwijziging een soort grondwetsherziening met een eenvoudige meerderheid tot stand zou kunnen komen. Daarna sprak dr. W. Drees een slotwoord. SLOTWOORD DRS DREES Dr. Drees herinnerde aan de vele moeilijkheden, die zich in de loop der conferentie hadden voorgedaan. Maar daar men een open oog heeft gehad voor bestaande geschillen en een deel van eigen zelfstandigheid heeft willen opofferen is men, zo zeide de minister-president, toch tot dit be langrijk resultaat gekomen. Tot een eigen oplossing te komen was verre van gemakkelijk. Zy zal slechts aanvaardbaar zijn, indien zij ook realiseerbaar is, mitsdien een werkwijze aangeeft, welke in de prak tijk bruikbaar zal blyken te zijn. Toen de aanvankelijke opzet twijfel dien aangaande deed rijzen, heeft men de moed gehad zich te bezinnen en een andere koers in te slaan, een zelf overwinning die vermeldenswaard is. Of de thans in het statuut neerge legde constructie aan het vereiste van de bruikbaarheid voldoet, zal de toe komst moeten leren. Deze kan ech ter met vertrouwen tegemoet worden gezien, zo zeide dr. Drees. Mannen uit de praktijk van het staatkundig en maatschappelijk leven zowel hier te lande als in Suriname en in de Nederlandse Antillen hebben met zorg de bepalingen aan hun er varing getoetst. Mochten onverhoopt moeilykheden ryzen, dan zal stellig wederzijds bereidheid bestaan door wijziging van het statuut die moei lijkheden te overwinnen, indien dat niet langs andere weg mogelijk is. Minister Drees bracht tenslotte al len dank, die tot het welslagen van de conferentie hun krachten hadden in gezet en eindigde met een bede voor het welzijn van het Koninkrijk. Hevig tumult in Japanse Kamer Er werd geslagen, geschopt en geworsteld In de Japanse Kamer ts Donderdag een ware veldslag geleverd. Toen de laatste minuten van de parlementaire zitting verstreken, zou de voorzitter het debat openen over een verlenging van de zittingsduur met twee dagen. De regering had hierom verzocht om een wetsontwerp tot opheffing van de decentralisatie van de politie er door te krijgen voordat premier Josji- da zijn voorgenomen reis naai het buitenland zou aanvangen De socialisten bezetten de zetel van de voorzitter, waarop leden van de liberale regeringspartij en zaal wachters de zetel poogden vrh te maken. Er ontstond een handge meen. Er werd gesmeten, geslagen, geschopt en geworsteld. Zelfs vrou welijke afgevaardigden mengden zich in de Btrijd. Toen de door de voorzitter ont boden politie. 200 man sterk, ten to nele verscheen, keerden de leden der oppositie zich tegen haar De politie had opdracht gekregen geen revol vers en gummistokken mee te nemen. Zij vormde een cordon tegen de aan vallers. Na een gevecht van 20 minuten was de vergaderzaal ontruimd Vol gens de eerste berichten zijn 24 agen ten en 30 zaalwachters gewond ge raakt. alsook twee politici. Thailand acht rijn grenzen bedreigd De Veiligheidsraad der Verenigde Naties heeft met tien tegen één stem (Rusland) besloten een verzoek van Thailand op de agenda te plaatsen Het verzoek betreft het zenden van V N.-waarnemers naar de grenzen van Thailand in verband met de ge vechten in Indo-Cbina. De Sowjet-Russische gedelegeerde verklaarde tegen een voorstel te zul len stemmen om het verzoek van Thailand voor het zenden van waar nemers naar zijn grenzen, die het (door communisten) bedreigd acht, op de agenda te vermelden. Hij meende, dat aanvaarden van het verzoek de Geneefse besprekingen nadelig zou be- invloeden. EEN DODE EN TWEE GEWONDEN Noodlanding te Graz Een Mig-straaljager, vermoedelijk afkomstig uit Hongarije en behorende tot de Russische luchtmacht, heeft Donderdag boven Oostenrijk een DC- 3 van de Belgische „Sabena" bescho ten. De radio-telegrafist van het toe stel werd gedood Twee bemannings leden liepen verwondingen op. Een vierde lid van de bemanning, een Brit bleef ongedeerd. Het vliegtuig, dat met een lading varkens op weg was van Blackbushe in Engeland naar Joego-Slavië, maak te na de aanval een noodlanding op het vliegveld Thalerhof bij Graz. Het toestel werd beschoten, toen het zich nabij Maribor aan de Oostenrijks- Joego-Slavische grens oevond- Het werd door twee granaten getroffen. Volgens een der gewonde beman ningsleden is bet toestel ernstig be schadigd. Een tweede Belgisch vliegtuig, (dat eveneens met varkens op weg was naar Joego-Slavië), is Donderdagmid dag veilig bij Belgrado geland. Op het vliegveld van Graz werd medegedeeld, dat zich aan boord van het aangevallen „Sabena"-toestel, be halve varkens, nog twintig zakken vooi Joego-Slavië bestemde diploma tieke post bevonden. Joego-Slavische autoriteiten heb ben, toen zij van de beschieting hoor den. onverwijld een vliegtuig naar Graz gezonden om deze post op te halen. Bijna twee ton voor Triest Woensdagavond is voor de micro foon van de V.P.R.O. de actie „Een ton voor Triëst" beëindigd. De hoge commissaris voor de vluchtelingen, mr G. J. van Heuven Goedhart, sprak woorden van dank voor wat Neder land voor deze zaak heeft gedaan. Ook was er een telefonische verbin ding met Triëst zelf, waar enkele vluchtelingen in hun eigen taal het woord voerden. Als de tweede ton voor Triëst vol is, zal een honderdtal zieken met hun huisgenoten naar Ne derland kimnen komen. Er is thans byna 190.000 gulden bijeen. Men hoopt, dat de 200.000 gulden er door de steun van het Nederlandse volk in de komende dagen zullen komen. In Augustus worden de eerste vluch telingen in Nederland verwacht. Militaire atoomgegevens voor Amerikaanse tanfenolen Wetswijziging voorgesteld De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Foster Dulles, heeft het Amerikaanse congres Donderdag verzocht een wijziging aan te bren gen in de wet op de atoomenergie, opdat de Verenigde Staten in beperk te mate militaire atoomgegevens aan hun bondgenoten kunnen verstrek ken. Dulles pleitte in de congrescom missie voor atoomenergie vt>or wijzi ging van de wet van 1946 die het ge ven van inlichtingen aan het buiten land verbiedt. Knaapje dodelijk verongelukt Op de van de Bogertlaan te Barne- veld is Donderdagavond het 10-jarig zoontje van de familie van B. onder het achterwiel van een auto gekomen en vrijwel op slag gedood. De outsider „Never Say Die", eigen dom van de Amerikaan Robert Clark, heeft de 175e derby, de klassieke stake te Epsom "exoonnen. De finish van .Jfever Say Die", op twee lengten gevolgd door Arabian Highf' met jockey T. Gosling (links) en Darius met jockey E. Mereer. Brits rapport over o verstromi n gen In een verslag van de Britse rege ringscommissie voor onderzoek naar de overstromingen van 1 Februari 1953, dat Donderdag is gepubliceerd, wordt aanbevolen een nauwe samen werking tot stand te brengen tussen Britse en Nederlandse deskundigen op het gebied van bescherming tegen overstromingen. In het /erslag werd voorts ver klaard, dat bij ae overstromingen in 1953 het water een uitzonderlijk hoog peil bereikte, doch er werd ook gewe zen. dat in de laatste eeuw het aantal overstromingen, en de intensiteit er van, was toegenomen. Een doelmatig waarschuwingssysteem en verder on derzoek naar de omstandigheden die leiden tot dergelijke hoge waterstan den werd nodig geacht. ADVIES VAN S.E.R. Zo mogelijk gecombineerd met ouderdomsvoorziening Naar aanleiding van een verzoek om advies van de minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid aan de Sociaal-Economische Raad STICHTING NIEUW SCHOUWEN-DU1VELAND Jeugdprobleem wordt zeer urgent Het gaat goed met de plannen tot behoud van het slot Moermond. Het gaat ook goed met de eerste voorbereidingen voor de herbeplanting van Schouwen-Duiveland. Maar met het bouwen gaat het beslist niet goed. Verschillende gemeenten kunnen de ministeriële toestemming tot gunnen van hun woningprojecten niet krygen, omdat de aannemingssommen bo ven de door de minister gestelde maxima uitgaan. Er is reeds een deputa tie op audiëntie geweest en de minister heeft toegezegd, naar een oplos sing te zullen zoeken. Maar daarna werd niets meer vernomen. Nog wordt er niet gebouwd, in Oosterland niet eii in Nieuwerkerk niet, en grote vrees bestaat, dat ook de bouwplannen in Zierikzee die juist aanbesteed werden, voorlopig nog niet gerealiseerd kunnen worden Dat waren gistermiddag de conclu sies van de besprekingen in het be stuur van de stichting „Nieuw Schou wen-Duiveland", toen de moeilijkhe den van de woningbouw aan de orde werden gesteld. Men is gekomt.. tot prijzen per kubieke meter van 42.50 en zelfs 46, maar de minister heeft gezegd, niet meer dan 41 als uiter ste grens te kunnen aanvaarden. Wel bleek de minister bereid, de kosten van aanvoer van het materiaal en van het aantrekken van vreemde ar beiders te laten berekenen, en daar voor een ander „potje" te zoeken. Begin deze week mocht men hierover bericht verwachten, maar dit bericht is er nog steeds niet In de vergadering van het stich tingsbestuur sprak men over deze gang van zaken zyn ernstige be zorgdheid uit, maar wegen, waar langs ook de stichting een poging zou kunnen ondernemen om uit de impas se te geraken, zag men toch niet. JEUGDPROBLEEM Ernstig werd voorts gesproken over het jeugdprobleem op het eiland en in het bijzonder in Zierikzee. De rypere jeugd verveelt zich en be schikt over teveel geld, hetgeen de baldadigheid onrustbarend doet toe nemen. Er zal iets voor de jeugd moeten worden gedaan. De voorzitter van de stichting, de heer P. Heering, deed hiervoor enkele suggesties, die men op hun bruikbaarheid wil onder zoeken. Betreurd werd, dat nog geen licht schijnt te komen in de on derhandelingen ten aanzien van het Jeugdcentrum, waarvoor het Ram penfonds 100.000 beschikbaar wil de stellen. Men is het nog steeds niet eens kunnen worden en zolang dat het geval is, blijft het geld geblok keerd. VLIEGVELD HAAMSTEDE Van de K.L.M. was bericht ontvan gen, dat na ampele overweging toch besloten is, het stationsgebouwtje op het vliegveld Haamstede niet te her stellen. Dit bezit zal worden geliqui deerd. Onderhandelingen tot verhuur of verkoop ztfn aan de gang. SLOT MOERMOND De voorzitter deelde mee, dat het er op begint te lijken, dat het mot de plannen ten aanzien van het Slot Moermond in orde komt. Het ziet er naar uit. dat de koopsom wel byeen te brengen is en als dit inderdaad zou gelukken, is de restauratie dank zij toezeggingen van de zyde van het departement van O.K. en W. en de provincie ook wel gewaarborgd. Boven zou een museum ingericht worden, dat betrekkingen heeft op 't water, beneden een restaurant, te vens conferentieoord. Van departe mentale zijde is toegezegd, dat elk seizoen een aantal schilderyen uit Rijksbezit in het slot geëxposeerd zal worden betreffende het voorontwerp wet kinderbijslagverzekering voor zelf standigen, heeft de raad zich met een geringe meerderheid op het standpunt gesteld, dat er een wet- telyke regeling tot stand moet ko men. Een deel van Je minderheid is echter van oordeel, dat alleen voor de lagere inkomensklassen een grond voor verplichte kinderbijslagverzeke ring kan worden gevonden. De raad was voorts van oordeel, dat de premieheffing en -inning dienen te worden gecombineerd met die, welke ten behoeve van de wet telijke ouderdomsvoorziening zijn voorgesteld in het desbetreffende advies. Voorts sprak de raad als zijn me ning uit. dat de kinderbijslag ten behoeve van de niet-loontrekkenden van het derde kind af dient ver strekt te worden en gelijk dient te zijn, aan die, welke ten behoeve van het derc" kind en volgende kinderen der loontrekkenden worden ver strekt. Om practische redenen verdient het de voorkeur, de invoering van de kinderbyslagverzekering te doen samenvallen met die van de wette lijke ouderdomsverzekering. Indien gecombineerde invoering tot uitstel zou leiden, mag echter de invoering van de wettelijke ouderdomsvoorzie ning niet worden vertraagd. DE VERWACHT: VRIJ ZONNIG 's Ochtends plaatselijke mist of laaghangende bewolking, overigens droog en vrij zonnig, weinig veran dering in temperatuur. Zwakke tot matige en langs de kust tijdelijk vry krachtige wina, overwegend tussen Noord en Noord#®st. ZON EN MAAN 5 Juni: Zon Op: 4 ■Maan Op: Onder: 20.53 Onder:

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1