C In de Baliemvallei werken nu Amerikaanse zendelingen r KLANKBORD Krantenkoning Beaverbrook vergaarde een vermogen COMMUNISTISCH PLAN VOOR WERELDREVOLUTIE OP KOMST? NOG GEEN ARBEIDSVERBOD VOOR VIJFTIENJARIGE MEISJES DONDERDAG 3 JUNI 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 PER AMPHIBIEVLIEGTUIG GELAND De Nederlanders moesten helaas verstek laten gaan Op de 20ste April slaagden de Amerikaanse piloten Lewis en UIrich, in dienst van de „Christian and Missionary Alliance", erin hun toestel een Short Sealand-amphibie, te doen landen op de Balieni-rivier in Centraal Nieuw Guinea. In dit vliegtuig bevonden zich twee Amerikaanse zende lingen, die reeds enkele .jaren lang dit plan hadden voorbereid. De landing geschiedde op de rivier, stromend door de Baliem-vallei. Dit mysterieuze dal trok de aandacht van de gehele wereld, toen in 1945 een Amerikaans vliegtuig in Shangri-la was neergestort, en men niet een „glider", een glij- vliegtuig, drie overlevenden weer in de bewoonde wereld wist te brengen. Sedert 1921 zijn pogingen aangewend de vallei te voet te betreden, doch geen enkele poging slaagde. Ook de bekende bestuursambtenaar Meyer Ranneft maakte een lange reis naar het dal. Hij bereikte de uiterste grens, doch had geen voed sel genoeg bij zich om zich ook in de vallei te begeven. Wat aan al deze mannen te voet niet is gelukt, volbracht de Ameri kaanse zending per vliegtuig. Eerste landing Op 20 April werd naar de Baliem vallei gevlogen met een Short Sea land-amphibie. Hij werd bestuurd door Lewis en UIrich. Dezelfde dag werd op de rivier in de vallei ge land. Op de West-oever werden de zendelingen Einar H. Mickelson en Lloyd van Stone afgezet, benevens de bergpapoea-evangelist Elisa. diens vrouw enhun 2'^-jarig kind. De eerste landing was volledig geslaagd. Men bevond zich in Nieuw-Guinea's meest besproken en meest geheim zinnige vallei. In de letterlijke bete kenis van het woord: in een stuk zuiver neolithicum, een stuk stenen tijdperk. De volgende dag, 21 April, volgde een tweede landing op de rivier. Ditmaal werden afgezet de Ameri kaanse zendeling-linguist Bromley en enkele kapaoekoes kleine bergpa- poea's) van de Wisselmeren. Die dag werd ook het inmiddels gereedgeko men bivak van de Westelijke oever der rivier naar de Oostelgke ver plaatst, omdat daar het terrein minder drassig was en omdat er min der muskieten Waren. Een paradijsmaar mèt mus kieten! De derde dag, de 22ste April, vond De Baliem-vallei! Voor het eerst is er sprake van in 1921, als zich in Centraal Nieuw Guinea de 4e Neder landse Wetenschappelijke Expeditie vertoeft. De zich daarbij bevindende KNIL-kapitein Jan van Arkel na dert het nog nooit eerder geziene of betreden dal. Men passeert het ech ter, zonder zich te realiseren welke merkwaardige vallei men heeft be reikt. Hoe moeilijk het exploratie- werk in dit deel van het centrale bergland is, blijkt uit het feit dat alleen deze expeditie aan 30 mensen het leven kostte. Dat waren Dajaks. Europeanen, inlandse militairen en dwangarbeiders. De datum, waarop men de vallei aanliep was 4 Decem ber 1921. Archbold expeditie Van de gegevens dezer expeditie werd een wel zeer dankbaar gebruik gemaakt door Richard Archbold, de Amerikaanse millionnair-ontdek- kingsreiziger, die op ultra-moderne manier in '38-'39 Centraal Nieuw door ANTHONY VAN KAMPEN. Guinea verkende. Hij bezat vliegtui gen, en was in staat steeds grote verkenningsvluchten te ondernemen. Hij vond de vallei, ergens op de hel lingen van het besneeuwde Wilhel- mina-complex. Een bergmassief, dat een hoogte van 5000 meter bereikt. Archbold was een gelukskind en als afgezant van het beroemde „Ameri can Museum of Natural History"c slaagde hij erin in de vallei door te dringen. Hij maakte contact met de bevolking en was dermate gefasci neerd door de vruchtbaarheid van dit dal, dat hij deze ontdekking als de voornaamste van z'n explorateurs- carrière besehouwe. Hij gaf de val lei een naam: Grand Valley, de Gro te Vallei. Archbold was slechts zeer kort in de ingang van de vallei. De Tweede Wereldoorlog brak uit, en de Amerikaanse regering riep de eex- peditie terug. Tijdens de oorlog maakten tal van Amerikaanse vliegtuigen vluchten over de Grote Vallei, die inmiddels door de Lederlanders Baliem-vallei was genoemd. De piloten kwamen dermate onder de indruk van dit dal, dat zich aan hen voordeed als een paradijs, dat zij de vallei Shangri-la noemden (geen originele naam ove rigens; men zal zich herinneren dat James Hilteen deze naam gaf aan een geheimzinnig dal ergens in Thi bet; de betekenis zou zijn: land van gelukzaligheid) Een redding Voor een aantal jonge Amerika nen werd Shangri-la overigens het tegendeel van een paradijs. Op 13 Mei '45 vloog van Hollandia een Ame rikaans transporttoestel naar de val lei. Daarin bevonden zich 26 militai ren, onder wie een drietal Wac's (le den van het Amerikaanse VHK). Het toestel verongelukte en van de 26 inzittenden brachten er 3 het leven af. Dat waren 2 mannen en het meis je Margaret Hastings. Hoewel men algemeen van oordeel was, dat deze drie overlevenden ver loren waren, omdat het Uitgesloten was hen te bereiken, deden de Ame rikanen op Hollandia desondanks een poging. Het werd een fantastische stunt, die enkele dagen lang het ge hele Amerikaanse publiek m span ning hield. Men bond namelijk een gigvliegtuig aan een Dakota, en liet het eerste los boven de plaats, waar de drie overlevenden zich bevonden. In dat gigvliegtuig bevonden zich Philipprjnse paratroopers, die een klein vliegveldje aanleggen. Toen het gereed was sleurde de Dakota 't glij- vliegtuig mèt paratroopers en de drie Amerikanen de Baliem-vallei uit. De stunt slaagde volkomen en geldt wel als het meest fabuleuze vlieg-avon- tuur tgdens de oorlog op Nieuw Gui nea. Margaret Hastings vertelde dat ze door de .Kannibalen' van de vallei verheven was tot Koningin der wil dernis. Ze liet er een boek over schrijven en er is zelfs een film op dit avontuur geïnspireerd. Noch boek noch film hebben iets met de werke lijkheid te maken. Er wonen geen kannibalen in het dal. Wel vreedza me berg-papoea's. Ze waren uitzon derlijk geïnteresseerd in de activi teiten van de wonderlijke mensen, die uit de hemel kwamen vallen en door de lucht voeren met „brui-prauwen." Nederlandse pogingen Er waren ook Nederlanders, die gedurende de oorlog het dal bena derden. De een was dr. Jean Victor de Bruyn, „Jungle Pimpernel", die eenmaal een poging deed het dal lo pend te bereiken, doch daarin niet slaagde, omdat de hem begeleiden de bergpapoea's weigerden het land- der-geesten verder te benaderen. De ander was Jan van Eechoud, de latere resident van Nieuw Guinea, die tal rijke vluchten maakte boven de val lei, en deze door deskundigen liet carteren vanuit de lucht. Na de oorlog kwam de Baliem- vallei diverse malen in het nieuws. Onder meer door de alarmerende be richten over pater Kammerer, die het vorige jaar, eveneens lopend, trachtte het dal te bereiken, en door de bergpapoea's vermoord zou zijn. Kammerer kwam ongedeerd terug. het eerste contact met de bevolking plaats. Dit moet voor de Amerika nen een groot moment geweest zijn. Voor de derde maal werd, in dit deel der wereld, de Jiomosapiens gecon fronteerd met de homo primitivus. Er was geen sprake van enige open lijke of verdekte vijandigheid der be volking. .Integendeel, men bleek zeer vriendschappelijk en bood direct hulp aan bg het dragen van goederen van de rivier naar het bivak. Op de 23ste April werd wederom een vlucht gemaakt, waarbij diverse goederen-droppings konden worden uitgevoerd. Aan boord van dat vlieg tuig bevond zich dr. De Bruyn. Ook voor hem moet het een onvergetelijk ogenblik zgn geweest het land vanuit de lucht te zien. dat hij eenmaal vergeefs te voet trachtte te bereiken. Wij vernamen nog, dat het deel van de rivier, waar Lewis en UIrich landden, ten Noorden ligt van het gedeelte, waar eenmaal Richard Archbold in '39 landde. Het is een recht stuk in de rivier, ongeveer 1300 meter lang. Volgens Lewis kan een Catalina-amphibie gemakkelgk landen en loskomen van de rivier. Primitieve mens Ziedaar enkele van de feiten, zo als ze zich tot en met 23 April bo ven en in de Baliem-vallei hebben afgespeeld. Men zal daar zonder twij fel uitermate interessant materiaal vergaren en belangwekkende weten schappelijke waarnemingen kunnen verrichten. Dat is alles van groot belang. Van nog groter belang lijkt het ons echter, dat het contact met een der laatste stammen ter wereld, die nog voor honderd procent tot de primitieven behoren, op psycholo gisch verantwoorde wijze tot stand komt. Wg twijfelen er niet aan, of deze Amerikaanse zendelingen van wie wij Mickelson persoonlijk 'rennen als een mens van groot formaat) zullen deze taak op juiste wijze volvoeren. Wij hadden echter de zekerheid aan de hand van de praktgk dat Nederlandse bestuurs-mensen dit werk ook bij uitstek na aan 't hart lag. Dat zij deze verkenning in het rijk der primitieven slechts als toe schouwers mogen volgen, is een dom per op de blijdschap die wij gevoelen over de „happy landings" van deze actieve Amerikanen, die we hun ver diend succes niet in 't minst misgun nen. EEN 20 JAREN PLAN Een merkwaardig document De leider van de republikeinse fractie in de Amerikaanse senaat, Knovvland, heeft in de stukken van 't Amerikaanse Congres een docu ment laten opnemen, dat volgens hem een schets van de Chinese commu nistische leider Mao Tse Toeag voor een wereldrevolutie in de komende 20 jaar zou zijn. Knowland, die voorz itter is geweest van de Senaatscom missie voor buitenlandse betrekkingen, vermeldde niet, hoe het document in zgn bezit is gekomen. bondgenootschappen e.d. Deze taak zal tegen 1969 voltooid zijn. Daarna zal een golf van revoluties slaan over geheel Afrika. Europa zal, geïsoleerd van Azië en Afrika, economisch ineenstorten waarna ca pitulatie zal volgen. Na de val van Europa zullen Cana da en Züid-Amerika zich in dezelfde hopeloze en niet te verdedigen posi tie bevinden. Over twintig jaar zal de wereld revolutie voltooid zijn. In het document, dat Tsjoe en Lai, de Chinese minister van bui tenlandse zaken in Maart 1953 mee naar Moskou zou hebben ge nomen, wordt verklaard, dat oorlog vermeden diende te worden tot het communisme zeker zou zijn van de overwinning. Deze zekerheid bestaat nog niet, als gevolg van de grotere industriële productie en voorraad atoomwapens in de kapitalistische landen, de onvolmaaktheid van de verdediging tegen atoombom aanvallen in industriegebieden en bij olieinstallaties in de Sowjet- Unie en de onrijpheid van de Chine se agrarische en industriële ontwik keling, zo werd verklaard. Als uiteindelijk doel ziet de op steller van het plan een strijd macht van 25 billioen goedopgelei de mannen in Oost- en Zuid-Oost- Azië (na de bevrgding van deze ge bieden). Deze troepen moeten on middellijk gemobiliseerd kunnen wor den. Door deze strijdmacht zullen enerzijds de kapitalistische landen gedwongen worden steeds grotere de- fensielasten te dragen, tot zij econo misch ineenstorten, anderzijds zal, als de tgd rgp is, eenvoudig machtsver toon tot capitulatie van de heersende groepen in de nog te bevrijden lan den leiden. De Fransen moeten er toe gebracht worden Indo-.China te verlaten, het liefst na een bestand om hun eer op te houden, waarna de bevrgding zal worden voltooid door krachtige pro-, paganda, infiltratie en het vormen van verenigde fronten. Voor dit werk wordt twee jaar gerekend. Na de bevrgding van Indo-China zullen Birma en Thailand het com munisme aanvaarden en in 1960 zal geheel Indonesië onder communis tisch bewind staan. Tegen die tijd zal de Chinese mi litaire, economische en industriële macht zover ontwikkeld zijn, dat Ja pan zal capituleren voor een eenvou dig machtsvertoon van China eri de Sow jet-Unie. Er dient echter rekening gehouden te worden met de mogelgkheid, dat de Verenigde Staten op dat ogenblik tot een oorlog over gaan. Daarom moeten voor 1960 de defensieve en offensieve voorbereidingen van de Sowjet-Unie en China voltooid zgn. Of oorlog op dat tijdstip kan worden vermeden, zal afhangen van het wel slagen der pogingen om de Verenigde Staten de isoleren. Als een oorlog dan vermeden wordt is het welslagen van het plan voor vreedzame penetratie van de rest van Azië zo goed als verzekerd. Ten aan zien van India moeten slechts vreed zame middelen worden gebruikt. Als dat land gewonnen is, zullen de vraagstukken met betrekking tot de Philippijnen en de Arabische landen gemakkelijk kunnen worden opgelost door economische samenwerking, SLANK GEWORDEN. De filmster Alfred Hitchcock heeft zich slank gegeten. Hij heeft zijn gewicht van 100 kg tot 70 kg teruggebracht. Hitchcock: „Het was bijna zelfmoord wekenlang heb ik geleefd van een schapencarbonaadje en een bord bruine bonen per dag". ZENUWEN. Het paard Landau van Koningin Elisabeth II heeft last van zenuwen. Over een paar weken moet het beest uitkomen in de Derby en bij de training laat hü verstek gaan. Telkens als de eindspurt be gint laat hy de moed zakken. Men heeft er nu mr Brook, een paardenpsyrholoog bijgehaald. Die staat dagelijks het beest over de neus te aaien om het vertrouwen van het paard te winnen en daarna zal hy zeg gen wat de oorzaak van de ze nuwachtigheid isSlechte opvoeding enig kind door moeder teveel verwend?? NIEUWE PLICHT. De studen ten op Formosa hebben een nieuwe plicht opgelegd gekre gen. Ze moeten groeten voor ae nationale vlag en als ze een portret van dr Sun Yat Sen de stichter van de Chinese repu bliek) passeren, moeten ze een buiging maken. Als ze dit ver zuimen worden ze van de uni versiteit verwyderd. DOMINEE. Dominee Kirk Wet zel vu» Mc Keesport in de Ver enigde Staten heeft een proces verbaal gekregen wegens het veroorzaken van burengerucht H\j maakte er een gewoon te van om Zondagsmorgens ze ven uur in zijn privé vliegtuig je te stappen en over zijn dorp te fladderen. Via een luidspre ker liet hij dun een predikatie neerdalen op de dorpelingen DIEPZINNIG. De minister-pre sident van india, de heer Neh- roe sprak in de Rotaryclub van Rangoon. Hier is een citaat uit zijn rede: „Wij allen zo hoop ik althans wensen, dat het reeds zo lang verdeelde Korea weer verenigd zal worden. En ik ben er zeker van, dat. wan neer het niet verenigd wordt, de tegenwoordige verdeling zal blijven bestaan". DAKPAN. In het Franse stad je Le Puy was een metselaars baas met z'n knecht bezig een dak te repareren. Ze lichtten een dakpan op en vonden daar 200.000 francs. Niemand weet van wie het geld is en hoe het daar gekomen is. Niet nodig. De Amerikaanse schrijver William Faulkner kreeg in 1950 de Nobelprijs. Thans is gebleken, dat hij het feld gestort hee* in een fonds, at studietoelagen geeft aan ar me scholieren. H:' had het geld niet nodig!! Verbetering salariëring hogere ambtenaren (Van onze parlementaire redacteur) Als gevolg van de denivellering van de ambtenarensalarissen in 1953 en doordat de huurverhoging die op 1 Januari jl. is ingegaan, nog niet in de bezoldiging van enkele groepen hoge ambtenaren verdisconteerd is, znn volgens de regering enige onbil lijkheden ontstaan, die weggenomen behoren te worden. Tegen die groe pen hoge ambtenaren moet, zo meent de regering, wat de bezoldiging be treft, een zekere samenhang bestaan. Vandaar dat de Tweede Kamer Dins dagmiddag drie wetsontwerpen tege lijk te behandelen kreeg: een voor de presidenten en de leden van de rech terlijke colleges, een voor de voor zitter en de leden van de algemene rekenkamer, en een voor de vice-pre sident en de leden van de Raad van State. Op het ogenblik ontvangen de voorzitter en de leden van de alge mene rekenkamer als maandsalaris onderscheidenlijk 1350 en 1125. Dit wordt 1680 en 1420. De leden van de P-aad van State zullen ln plaats van 1125 per maand 1350 gaan ontvangen, en het salaris van de vice-president wordt 2000. Over deze veranderingen hebben de juridi sche deskundigen in de Kamer hun licht laten schijnen. Achtereenvol gens voerden het woord mr. Van Rijekevorsel (KVP). Verkerk (AR) mr. Van de Feltz (CH). mej. mr. Tendeloo (PvdA)) prof. Lemai- re (KNP) en de heer Gortzak (CPN) Woensdag zal de minister van Ju stitie, mr. Donker, hen van antwoord dienen. Dronken chauffeur reed op politieagent in. De rechtbank te Amsterdam heeft de 27-jarige koopman J. S. uit Am sterdam veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek der pre ventieve hechtenis, benevens het ont nemen van de bevoegdheid een motor rijtuig te besturen voor de tijd van drie jaar- Hij had „onder de invloed" een auto bestuurd en een poging ge daan tot zware mishandeling van een agent van politie. In de nacht van 16 op 17 Maart j-L heeft S- na een bezoek aan een café op de Nieuwendijk, waar hij „een pilsje of acht had gedronken", tijdens het wegrijden met zijn auto. vol gas gege ven op het moment dat een agent van politie de man sommeerde te stoppen. Door een geweldige sprong ontkwam de agent aan een overrijding- De chauffeur heeft ter zitting verklaard te zijn doorgereden, omdat hij niet in het bezit was van een rijbewijs (hij was kort daarvoor bij een rijbewijs examen afgewezen). DE WIJZIGING DER ARBEIDSWET Eerst voorzieningen op onderwijsgebied nodig. De regering is van mening, dat een algeheel verbod van bedrijfsarbeid voor vijftienjarige meisjes nog niet verantwoord is. Deze maatregel moet vergezeld gaan door de nodige voorzieningen on onderwijsgebied. De regering wenst op het ogen blik niet verder te gaan dan een ar- beidsverbod voor veertienjarige meis jes, zoals dat werd voorgesteld in het wetsontwerp tot wijziging van de Ar beidswet 1919. Aldus blijkt uit de Memorie van Antwoord, die de staatssecretaris Zo stelt de Engelse cartoonist Horner Lord Reaverbrook voor. BEHEERSER VAN FLEETSTREET. Heel zijn gedachtenleven werd beheerst door de politiek (Van onze Londense correspondent) Noem in Engeland de naam van Lord Beaverbrook, en iedereen zal on middellijk denken aan „kranten" en „Empire Trade" (de vrye uitwisse ling van goederen tussen de delen van het Britse wereldrijk). Deze merk waardige man is op 25 Mei jl. 75 jaar geworden, en die verjaardag heeft hij zelf gevierd met de uitgave van een door hem geschreven boekje: „Don 't trust to Luck" („Laat niets aan het toeval over"). In dit boekje, dat binnen een week na zijn verschijning totaal was uit verkocht, somt Lord Beaverbrook op wat hy in zijn lange, van grote ge beurtenissen vervulde leven aan wysheid heeft bijeengegaard. Wil men Beaverbrook geloven, dan zyn de voorwaarden voor een geluk kig leven: goede gezondheid, ijver en een wijs oordeel. Als men deze eigen schappen in toepassing brengt, dan kan men zeker zijn van succes. Nu, als één mens aan deze voor waarden voldaan heeft, dan was het wel Beaverbrook zelf. Op 31-jarige leeftijd had hij in Canada, waar hij geboren is, reeds een vermogen van meer dan een millioen vergaard. Hij kwam naar Engeland, vastbesloten zich een plaats in het Parlement te veroveren, en hij slaagde er in ook. Maar hoewel heel zijn gedachtenleven altijd beheerst werd door de politiek, is hij geen politiek succes geworden. Daarover waren zijn fantastische ideeën vaak te zeer aan de werkelijk heid ontrokken. Zo heeft hij heel zgn leven lang gevochten voor de verwe zenlijking van zijn lievelingsgedach te: de „Empire Trade". Hij was even als zijn vriend Rudyard Kipling ver vuld van de grootheid van het Brit se wereldrijk. Hij geloofde in de toe komst en de historische taak van dat Emperium met een haast religieus fanatisme. Dat imperium moest sterk gemaakt worden, niet om tyranniek de wereld te overheersen, maar om een vormende, stabiliserende kracht te zijn in deze verwarde wereld. Maar al kon dit autarkische ideaal nooit verwezenlijkt worden, zijn on verpoosde kruistocht tégen nationale laksheid en vóór een krachtig impe riaal bewustzijn heeft veel bggedra- gen tot de vorming en versterking der imperiale idee. Tot op de huidige dag staat naast de kop van zijn voornaamste dagblad, ae „Daily Ex- gress". in rode inkt een kruisndder- i-ketenen afgedrukt: het Imperium in ketenen Tyran en vriend. Voor de redacteuren van znn bla den, de „Daily Express", de „Sunday Express" en de „Evening Standard" was hij een tyran en een vriend beide. Meedogenloos hield hg hen met de zweep van zijn nu eens stimulerende dan weer sarcastische woorden over eind in het haam van de zwaar bela den dagblad-kar. Onafgebroken deed hij een regen van de meest fantasti sche ideeën over zijn staf neerdalen. Op alle uren van de dag en van de nacht bestookte hij hen met telefoon tjes, memoranda, redactievergaderin gen, telegrammen. En als hij met va- cantie ergens buitenlands was dan hadden de zwoegende journalisten nog geen respijt, want met de regel maat van een klok arriveerden er dictaphoonrollen ter redactie, waar op hg zowel critiek als prijzende woorden vastlegde. Toch was hij geen dictator, die geen tegenspraak kon velen, en in zijn bla den schroomden zijn redacteuren niet zich fel tegen zijn eigen ideeën te verzetten, als zij zich daartoe geroe- gen voelden. En alle journalisten, die ij zijn bladen gewerkt hebben of nog werken, hebben slechts de grootste waardering voor hun chef, die zij we ten de ongekroonde keizer van Fleet Street te zijn. Hij was en is een man, in wie de beide uitersten elkaar raken. Streng- orthodox is hij in zijn geloof, in zijn Bijbel is hij thuis als geen ander. Her haaldelijk schreef hij zijn redacteuren briefjes, waarin hun werd aangera den bepaalde tekst te lezen. Zo kreeg Hugh Cudlipp, die nu aan de „News Chronicle" verbonden is, eens een briefje van hem, toen er een bepaald bericht aan zgn aandacht ontsnapt was: „Laat voortaan Jesaja 21:28 je motto zgn!" Toen Cudlipp de tekst opsloeg las hij: „Zie, ik sta gestaag des daags op de wachttoren en op mijn wachtpost stel ik mij alle nach ten". Hij is een groot vriend van Sir Winston Churchill, waarschijnlijk om- van Sociale zaken Dinsdag aan de Tweede Kamer heeft gezonden. De wet zal niet, zoals aanvankelijk in de bedoeling lag. op 1 Juli 1954, maar een jaar later in werking treden. Het aantal 14-jarige meisjes, dat volledig dagonderwijs gen'et, was in 1947 te stellen oo 40.000, in 1952 op 52.000. Dit aantal zal waarschijnlijk toenemen, indien de mogelgkheid van beroepsarbeid wordt afgesneden. Voor huishoudelijk werk wil de staatssecretaris echter een uitzonde ring makendit zal niet onder het ar- beidsverbod gebracht worden. De staatssecretaris is verder van oordeel, dat een volgende stap ver lenging van beroepsarbeid voor 15- jarige meisjes gepaard zal moeten gaan met maatregelen op onderwijs gebied: verlenging van de volledige leerplicht tot 14. en 15-jarigen, of, wanneer dit nog niet kan, een „par tiële vormingsplicht". Premier Josjida maakt wereldreis. De Japanse premier, Josjida, die Dinsdag nog in het parlement ver klaarde, dat zijn reisplannen nog niet vaststaad waren, zal deze week zijn reis naar de Ver. Staten en West- Europa beginnen, aldus is Woensdag officieel bekend gemaakt Vrijdag vertrekt de premier per vliegtuig naar de Ver- Staten, waar hij tot half Juni blijft. Volgens persbe richten zal hij bij zijn besprekingen in Washington trachten een nieuwe Amerikaanse lening te krijgen. Op 16 Juni vertrekt Josjida met de „Queen Elizabeth" naar Groot-Brit- tannië, waar hij tien dagen verblijven zal. In Londen zal hij een rede uit spreken in het Britse parlement. Op 1 Juli reist hij naar Parijs, voor een bezoek van een week. waarna hij nog vier dagen in Bonn en een week in Rome zal verblijven- Engelse filmindustrie verliesgevend. De nationale filmfinancieringsmaat schappij. welke door de regering werd opgericht met het doel de Engelse filmindustrie tot nieuw leven te brengen, heeft bekend gemaakt, dat zij sedert 1948 een verlies heeft gele den van 2.600.495 pond sterling. Zij kondigde aan, dat plannen bestaan een controlerend belang te verwerven in de British Lion Film Corporation, een van de drie grootste filmconcerns in Engeland, welke de grootste schul denaar der maatschappij is. De filmaatschaapij heeft in totaal van deze regeringsinstelling ongeveer 3 millioen pond sterling geleend en deze schuld is volgens de financierings maatschappij voor een groot deel on inbaar. dat zij in hun karakter en werkdrift veel overeenkomst vertonen. Chur chill was het, die hem tgdens de oor logsjaren tot Minister voor Vliegtuig- productie benoemde, en in deze func tie heeft Beaverbrook ontzaglijk veel gedaan om Engeland te helpen aan de enorme aantallen vliegtuigen, die het nodig had om de oorlog te voeren. Zijn eigen zoon was een van de hel den, die in de „Battle of Britain" streden. Niets ontsnapte aan zijn aandacht, dag en nacht was hij „op zgn wachttoren". Nu 75 jaar. En nu hij 75 jaar is geworden, is nóg zijn werkkracht met gebroken. Nog steeds bombardeert hij zijn re dacteuren met briefjes. Niets laat hij „aan het geluk over". Als hij een maal de strijd zal moeten opgeven, dan zal het slechts zgn omdat er Een, die sterker is dan hg, hem van zgn wachtpost zal ontheffen. Toen hij 70 jaar werd zei hij: „Alle jaren die nog! gegeven worden zullen een extra premie van de Almachtige zgn". Die premie laat hij niet renteloos liggen: tot zelfs de laatste dag van zijn le ven zal rente op rente opleveren. Daarvoor staat ae naam Beaverbrook borg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 7