KAPPIE EN HET SETH-ZAADJE Concessies aan de stakers van Workoeta-werkkamp, maar BOEKEN INSTELLING PRODUCTSCHAPPEN VOOR VOEDSELVOORZIENING DIENSTREGELING CYLINDERS IN STATION MAASTRICHT 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 3 JUNI 1954 OPSTAND DER VERTRAPTEN (VII) Bloedbad in een der kampen eiste 64 doden en 200 gewonden (Door Joseph Scholmer) Al kort na het uitbreken van de staking geelt de kampleiding de volgen de verordening uit: 1. De gevangenen worden 's nachts niet meer opgeslo ten. 2. De tralies voor de vensters moeten worden verwijderd. 3. De num mers op de linker arm en het rechterbeen moeten worden afgetornd. 4. Iedere gevangene heeft het recht, inplaats van tot dusverre twee brieven per jaar, vanaf heden iedere maand een brie! naar huis te schreven. 5. Met toestemming van de leider van het regime-kamp van Workoeta, generaal Derewianko, mogen gevangenen, wier arbeidsprestatie en gedrag bevredi gend is, op hun verzoek en onder aanbeveling van de commandant, eenmaal per jaar bezoek van familieleden ontvangen, 6. Verzoeken voor herziening van procedure en vonnis kunnen door iedere gevangene aan de voorzitter van de speciaal uit Moskou gezonden commissie, generaal Maslennikow, worden gericht. Deze verordening wordt op de tweede dag van de staking 's nachts door een speciale koerier aan de kampleiding der regime-kampen in het gebied Workoeta overgebracht. De gevangenen beginnen met pleizer en onder het uiten van hun gehele vocabulaire van scheldwoorden, de zware ijzeren balken, waarmede de deuren van de barakken worden ge sloten, uit de scharnieren te draaien. De tralies worden afgerukt; de num mers verwijderd. Wat de mogelijkheden van bezoek betreft, begrijpen de gevangenen heel goed, dat dit een concessie zonder practische betekenis is. Wie van de familieleden is in staat op eigen kos ten over een afstand van 3000 en meer kilometers uit de Oekraine, de Baltische landen of uit Siberië naai de Poolcirkel te reizen, om geduren de drie dagen enkele uren per dag een familielid te zien? Droevig weekeinde. In het kamp van schacht 6 kwam in de op de staking volgende vijf maanden slechts één keer een vrouw van een gevangene op bezoek; maai' zij had dan ook buiten het tijdens de staking verstrekte recht, een bijzon dere toestemming van staatspresi dent Worosjilow weten te bemachti gen. (Dit bezoek eindigde overigens met een algehele instorting naar lichaam en ziel van de arme vrouw, die na 13 jaar niet meer haar man, maar een lichamelijk en geestelijk wrak terugvond en zoals zij zeide het kamp, wanhopiger dan ooit te voren. verliet). En wat tenslotte het zesde punt betreft: de verzoeken die ongeveer een derde van de 3500 gevangenen van het kamp van schacht 6 aan ge neraal Maslennikow of aan Rudenko, i Dung de hoogste ambtenaar van het O.M. dere onschuldig tot 15 jaar ben veroor deeld. Hij schreef dat allemaal op een groot blad papier dat voor hem lag; daarop kon ik gaan. En zo hebben ze ook alle andere gevangenen behan deld. Klaarblijkelijk wilden ze alleen maar weten wat er aan de hand was, anders niets". De commissie blpft ongeveer acht dagen aan het werk, vliegt weg zon der aanwijzingen achter te laten. Een kamprepubliek. Op een dag horen wij, verwijderd maar duidelijk, uit de richting van de voor ons liggende drie schachten 7, 14/16 en 29, heftig schieten uit ma chinepistolen en geweren: Nog weten wij niet, in welke schacht deze schiet partij geschied. Dezelfde dag s avonds gaat een van de twee chi rurgen van ons kamp Blagodatow, op „individuele etappe". Hij is een week afwezig. Na zijn terugkeer ervaar ik het dramatisch gebeuren in schacht Daar hebben de gevangenen niet alleen geweigerd te werken. De actie begon ermede, dat de gevangenen in een openbare bijeenkomst een eigen kampleiding kozen, waarin alle gro te nationae groepen waren vertegen woordigd. Deze kampleiding begaf zich naar de kampcommandant en deelde hem mede, dat de gevangenen de leiding van liet kamp vanaf dat moment in eigen handen namen. Zij garandeerden hem, dat de orde zou worden bewaard en verlangden van hem, daarbij zyn officieren en solda ten ter vermijding van overbodige complicaties uit het kamp terug zou trekken. ontwikkeling naar een gewelddadig einde. Schiet toch De volgende dag wordt de chirurg Blagodatow naar schacht 29 gehaala Tussen deze beide gebeurtenissen speelt zich het volgencTe af: Nadat alle militaire voorbereidselen voor de „verovering" van het kamp onder persoonlek bevel van generaal Derewianko zijn getroffen wij za gen 's nachts veel vrachtwagens met infanterie in de richting van de sta kende schachten rijden wekte een „parlementariër" in naarfi van de ge neraal de gevangenen op zich over te geven. Deze parlementariër, een offi cier, trad dermate provocerend op, dat hij door de gevangenen werd af gerammeld. Nog eens werden de ge vangenen door de luidspreker tot ca pitulatie opgewekt. Maar zp weiger den: zij trokken naar de poort van het kamp, de armen ineengehaakt en vormden op deze wijze een dichte haag van mensen. Men hoorde roe pen: „Schiet toch! Het is beter te ster ven, dan dit leven langer te verdra gen". De Oekrainers zongen hun vrijheidsliederen. Nu gaf Derewianko liet bevel het kamp te bestormen. De A^^VVV^^(^^^^^^lVVVVVVVV^ Samen uitsamen thuis Ook België heeft znn school met één leerling en één onder wijzer, en wel in het dorpje Snellegem, in de buurt van Brugge. Meester Blontrock heeft zijn leerling Mauriske thans zo ver, dat hij een jaar voor is op het leerplan. Maar niet alleen tijdens de lessen, ook in net speelkwartier zijn de twee op elkaar aangewezen. Dan kan men meemaken, dat de mees ter en zijn leerling samen aan het knikkeren zijn, huizen bou wen met een blokkendoos, of... een kaartje leggen. poorten werden door de soldaten in gedrukt. De voor de poort staande massa der gevangenen vormde een gemakkelijk doelwit voor de machi ne-pistolen. „Toen ik in het kamp kwam", ver telde Blagodatow mij, „vond ik daar ongeveer 200 nog levende gewonden, meestal zwaargewonden met buik en borstschoten. 64 slachtoffers van deze schietpartij waren onmiddellijk dood. Van de gewonden waren velen niet meer te redden, ten eerste, om dat bij geen van hen iets tegen de kans op wond-infectie was gedaan, en verder omdat er noch voldoende instrumenten, noch operatiemogelijk heden, noch verbandmateriaal en vakkundige krachten aanwezig wa ren. Wij opereerden een halve week, dag en nacht achter elkaar. Wij de den wat wij konden, maar dagelijks stiei-ven nog gewonden aan de gevol gen van hun verwonding". Dit gebeurde. Een kamppolitie uit gevangenen werd gevormd. De in de bunker wegens werkweigering of an- van de Sowjet-Unie, (die destijds in Neurenberg als aanklager voor Rus land optrad) richtte, werden op een enkel geval na met de stereotype formule afgewezen: „Uw verzoek ddwerd onder zocht. Uw veroordeling is terecht ge schied. Er is derhalve geen aanlei ding tot herziening van het vonnis. Na beëindiging van uw straf zult U worden ontslagen". Eerst werden echter de klachten onderzocht. Eep grote, uit ongeveer dertig officieren liestaande commis sie, landde op het kleine vliegveld van Workoeta. Haar leider was generaal Maslennikow, tweevoudige held van de „grote vaderlandse oorlog", dra ger van de Lenin-orde. Zijn commis sie had geen enkele volmacht; zij had slechts een informatieve taak. Zij vestigde zich in een klein kamp in de onmiddellijke nabijheid van schacht 8, waarheen alle „raddraaiers" en alle gearresteerde stakers werden bracht. Porcelein, Een Duitser, die na drie weken uit dit kamp terugkeerde, vertelde mij: „We werden als porcelein behandeld, behoefden niet te werken, kregen normale verpleging en namen de hele dag zonnebaden. Op de tweede dag werd ik voor een verhoor bij een of ficier van de commissie geroepen. Hp was beleefd en zakelijk. Hij vroeg mij naar personalia, mijn straf en naar de reden, waarom ik niet wilde werken. Ik zei hem, dat ik volkomen delicten gevan gengehouden gevangenen werden be vrijd. De notoire spionnen van de kamp-M.G.B. werden voor hun eigen veiligheid in de bunker gezet en dooi de kamppolitie bewaakt. De levensmiddelenvoorraad werd opgenomen, waarbij bleek, dat er voorraad was voor vier weken. Nieu we, hogere en voor alle gevangenen gelijke levensmiddelenrantsoenen werden vastgesteld. Kort daarop werd het kamp door een militaire formatie omsingeld. Bunkers werden gebouwd, granaat werpers opgesteld. Daar geen van beide partijen concessies deed en een compromis tussen de eisen der gevan genen en de aanbieding van de rege ring onmogelijk bleek te zijn, rolde de Instemming in de Tweede Kamer (Van onze parlementaire redacteur) Vol lof vvareu Woensdagmiddag in de Tweede Kamer de heren P. van den Heuvel (AR), Vondeling (PvdA) en Den Hartog (VVD) over de wets ontwerpen tot instelling van product schappen voor vee en vlees, voor groenten en fruit, voor siergewassen, voor tuinbouwzaden, voor margarine, vetten en oliën, voor gedistilleerde dranken en van productschappen en lioofdproductschappen voor akker bouwproducten. Ongetwijfeld zullen hedenmiddag, als de beraadslagingen over deze ont werpen worden voortgezet, nog enke le heren er hun voldoening over uit spreken. Als er geen sociaal-econo misch paradijs van te verwachten, en al blijven er bezwaren, het is een verheugend feit, dat de bedrijfsor ganisatie tot stand komt. Het is de bekroning van de strijd voor betere verhoudingen in het bedrijfsleven. Ook is het van belang, dat de recht streekse overheidsbemoeiingen kun nen verminderen. Verheugend is het, dat de reeks productschappen ontstaan is door een volledige overeenstem ming tussen vertegenwoordigers van Een arsenaal van icapens is in beslag genomen bij arrestaties van misdadi gers in het groot" te Chicago. Er was een flinke sleepboot voor nodig om al die moordwerktuigen de oogst van slechts één jaar het Mi chigan meer op te brengen waar ze in het water werden geworpen. Dit teas de 28ste keer. De eerste maal had men alleen maar een roeibootje nodig. HET SPECTRUM -- UTRECHT (I). De uitgeverij „Het Spectrum" te Utrecht doet haar Prisma-boeken zo snel en in zulke een verscheidenheid verschijnen, dat men zich kan afvra gen of Nederland nu toch eindelijk zijn „penguin-reeks" heeft gekregen. Weliswaar zijn de „Prisma-boeken" nog niet tot duizenden deeltjes uitge breid en ook het systeem van de „red covers" de „green covers", de „blue covers" en welke kleuren er nog meer mogen zijn, ontbreekt hier, maar toch is in deze Utrechtse pocket-serie al bijzonder veel te vinden. Zo verscheen een Nederlandse versie van „Eastern Approaches", onder de titel „Vlucht in het avontuur", een avonturenver haal van bet zuiverste water, geschre ven door Fitzroy Maclean, die het bestond in de tweede wereldoorlog op eigen houtje oorlog te voeren met een list en vindingrijkheid als in de da gen van Trojé. Een andere buitenlandse best-seller in deze reeks is de vertaling van Car rel's wereldberoemde ,,'lHomme est inconnu" (De onbekende mens), dat in de dertiger jaren groot opzien baar de. Het is geschreven in de lijn van Ortega y Gassefs „Opstand der hor den": bij alle specialisatie en verfij ning wordt in wetenschap en maat schappij steeds minder rekening ge houden met de specifieke geaardheid en bestemming van de mens. Over de ze verwaarlozing zegt Carrel voor treffelijke dingen. 1 (Uitgaven: „Het Spectrum", Utrecht —Antwerpen). het bedrijfsleven. Aldus drukte de heer V. d. Heuvel zich uit. De heer Vondeling sprak van voor beelden van nationale eensgezindheid en hij wenste de minister voor de PBO geluk met het feit, dat hij deze eerstelingen ten doop mag houden, en de heer Den Hartog die eveneens hul de aan de bewindsman bracht, uitte zijn waardering voor het werk van de Sociaal-Economische Raad. Hij meen de dat wij tevreden mogen zijn. als de productschappen even gor zullen werken als de bedrijfschappen in oude stijl. GERINGE CRITIEK Zeker, er waren ook nog wat pun ten van critiek, en men wenste over sommige kwesties nader te worden ingelicht. Zo vond de heer Van den Heuvel het jammer, dat het hoofd productschap op de grondwet steunt, omdat de wet op de bedrijfsorgani saties wel productschappen, maar geen hoofdproductschappen kent. Aan de wijziging van laatstgenoemde wet had nij de voorkeur gegeven. Ook speet het hem, dat de regering afgeweken is van de unanieme ge voelens van het bedrijfsleven wat be treft de samenstelling van het be stuur van het productschap voor groenten en fruit. Hij hoopte, dat de regering hierop nog zou terugkomen. De heer Vondeling stond op de bres voor de consumentenbelangen, en voor de verbruikscoöperaties, waar aan hij meer plaatsen in de besturen toegekend wenste te zien. De schat ting van de vestigingseisen in het wetsontwerp tot instelling van een productschap voor de tuinbouw ging hem blijkbaar aan het hart. Evenals de heer Vondeling ver trouwde ook de heer Den Hartog er op, dat de minister de belangen der consumenten steeds voldoende in het oog zal houden. De eierenexport stijgt gestadig Woensdag is te Utrecht een pluim veedag gehouden onder auspiciën van de Nederlandse Pluimveeteeltorgani satie. Ir. D. C. Heyboer hield een be schouwing over de eierexport enz. De totale eierproductie van 1954 zal volgens ir. Heyboer naar schat ting 300 350 millioen hoger zijn dan die in 1953. Duitsland is onze grootste afnemer. Dit land neemt rond 80 procent van de totale export af. Pogingen tot het verkrijgen van een grotere export spreiding hebben tot nu toe nog wei nig succes gehad. De Zuid-Ameri kaanse markt wordt goed in het oog gehouden, want landen als Mexico en Venezuela hebben een behoorlijke import van eieren. Op de Engelse markt is Denemarken de grote leve rancier. De export in 1954 is tot nu toe be hoorlijk goed gegaan, de cijfers over de eerste 5 maanden van het jaar zQn nu bekend en daaruit blijkt, dat er jn totaal voor ongeveer 125 milioen gul den aan pluimveeproducten is uitge voerd tegenover 112 millioen gulden gedurende de eerste 5 maanden van Ï953, dus voor 13 millioen gulden meer. Het aantal uitgevoerde eieren is sterk gestegen, nl. van 600 tot 725 millioen stuks. Tito in Griekenland President Tito van Joego-Slavië is Woensdagochtend, aan boord van het opleidingsschip „Galeb", in Pireaus aangekomen. Hij brengt een officieel bezoek van vier dagen aan Grieken land. Kort voor Tito voet aan land zette verklaarde de Griekse premier maar schalk Papagos aan een journalist: „Een militair bondgenootschap tus sen Joego-Slavië. Griekenland en Turkije zou de thans nog bestaande hiaten in het verdedigingsstelsel der vrjje landen opheffen". „De Griekse, Turkse en Joegoslavi sche generale staven hebben grote vorderingen gemaakt met het in lijn brengen van hun wederzijdse verde digingsplannen. De Griekse regering acht het raadzaam uitbreiding te ge ven aan de verplichtingen volgens het bestaande vriendschapsverdrag. Het sluiten van een balkan-bondge nootschap, als aanvulling op dit ver drag, zou een bijdrage vormen tot de verdedigingsinspanning der vrije sta ten". aldus Papagos. „Kirchentag" in Leipzig De „Kirchentag" van de Evangeli sche Kirche in Duitsland, die dit keer in Leipzig wordt gehouden, zal o.m. uit Zeeland worden bijgewoond door ds. P. F. Th. Aalders, Ned. Herv. pred. uit Middelburg en ds. P. Pen- nings uit Axel en diens echtgenote. GEREF. KERKEN. Beroepen te Brouwershaven: L. Schuddebeurs te Schoonpoort (mede als geestelijk verzorger, arbeiders kampen). Veertien nieuwe woningen, zoals hierboven afgebeeld zijn verrezen op Helgoland, het eiland in de Noord zee dat gedurende enige jaren na de Tweede Wereldoorlog als mikpunt voor geallieerde vliegtuigen tijdeti3 bommenwerpoefeningen werd ge bruikt. Koningin Juliana bezocht Koningin Juliana heeft Woensdag een bezoek gebracht aan het Marine hospitaal in Overveen. Ter begroe ting waren o.m. aanwezig de chef ge neeskundige dienst zeemacht, de schout-bij-nacht arts P. C. Broek- hoff en de commandant van het ma rine hospitaal de kapitein-ter-zee arts E. W. Creyghton en de opperzie- kenverpleger Y. Durand. Na aeze begroeting begon de ko ningin met een anderhalf uur duren de rondgang langs de verschillende afdelingen, waarbij zij zich aan art sen, verplegend en burgerpersoneel en andere leden van de vaste beman ning liet voorstellen. De belangstelling van de zijde van de inwoners van de gemeente Bloe- mendaal was zeer groot. Een aardig moment deed zich voor op de patiëntenkamer, waar de ma- joor-eleetromonteur Niel verbleef. Met hem onderhield koningin Juliana zich vijf minuten, aangezien beiden in 1940 aan boord van de „Sumatra" de reis van Engeland naar Canada maakten. De koningin stelde ook veel belang in de afdeling van de tbc pa tiënten. Ruim drie kwartier J.a de officiële tijd (half zes) vertrok de koninklijke bezoekster. U MAG DRAAIEN! Verlichte achtergrond. Ten gerieve van het reizend publiek wordt in de stationshal te Maastricht vandaag-Donderdag 3 Juni als proef een voor Nederland geheel nieuw systeem van dienstregelingaankondi ging in gebruik genomen. De voor dit doel speciaal in een geschikte vorm gedrukte vyf grote dienstregelingen Chinese handelsmissie in Engeland Voorstel van Engelse regering Van Britse zijde fs aan de Chinese autoriteiten een plan tot vestiging van een Chinese handelsmissie in Londen ter bestudering voorgelegd. Dit werd medegedeeld door de oud minister van handel de heer Harold Wilson in een in de „Manchester Quardian" gepubliceerd artikel. De heer Wilson heeft een besprekingge- had met de Chinese minister, Tjoe En Lai te Genève. De Chinese autori teiten die zich thans te Genève be vinden hebben een bedrag van 36 millioen pond sterling genoemd als eventueel bedrag voor de uitwisse ling van goederen tussen Engeland en China, zo verklaarde de heer Wil son. Deze waarde kan echter niet worden bereikt wanneer de huidige beperkingen voor strategische goede ren van kracht blijven. van het gehele net der Nederlandse Spoorwegen zijn bevestigd op vijf doorschijnende cylinders, waarbinnen tl-buizen branden. Voor het raadplegen van de dienst regeling kan de reiziger zelf, door met een rad aan de onderkant de cy linder te draaien, de gewenste tabel kiezen. De zwarte cijferdruk is zeer duidelijk leesbaar op de verlichte achtergrond. Een belangrijk voordeel is, dat met dit systeem de in totaal 7.50 meter lange en plus minus 1 me ter brede biljetten op een kleine wandruimte van 2.50 meter in hun geheel aan de reizigers ter inzage kun nen worden gesteld. In het buiten land, met name in België en Duits land, hebben deze dienstregelingcy- linders op verschillende grote stations hun practische waarde bewezen. Maastricht heeft hiervan de primeur voor Nederland en van een juist ge bruik door de reizigers zal veel af hangen of de Nederlandse Spoorwegen zullen besluiten elders eveneens tot dit systeem over te gaan. Kinderbijslag voor zelfstandigen Op 14 Mei j.l. stelde de Soc.-econo- mische Raad een concept advies vast over de kinderbijslag aan zelfstandi gen. Naar wij vernemen, zal binnen kort het volledige advies gepubli ceerd worden. HOOG EN LAAG WATER 4 Juni. Ü.+N.AP U.+N.A.P. U.- N.A.P U.— N.A.P Vlissingen 3.57 2.16 16.17 2.01 10.24 2.09 22.56 2.30 Temeuzen 4.28 2.34 16.49 2.19 10.50 2.28 23.22 2.49 Hansweert 5.15 2.36 17.32 2.22 11.31 2.43 Zierikzee 5.37 1.53 17.56 1.35 10.54 1.56 23.31 1.79 Wemeldinge 5.50 1.79 18.12 1.61 11.22 1.83 23.51 2.08 „Mandement gevaarlijk voor doorbraakgedachte" Aldus voorzitter Kath. Werkgemeenschap De voorzitter van de katholieke werkgemeenschap in de Partij v&n de Arbeid, de heer J. M. Willems. heeft Woensdagavond voor de VARA-mi- crofoon een uiteenzetting gegeven over het mandement van net episco paat. De heer Willems zeide, vooral te willen spreken over de laatste blad zijden van het mandement en zeide. dat de thans ontstane situatie niet alleen de katholieke werkgemeen schap in de Partij raakte, maar ook de Partij van de Arbeid zelf. Het ge voel van solidariteit, zoals dat in de doorbraakgedachte tot uiting komt, wordt door het mandement zeer sterk geschaad. Hét einde van de door braak zou, aldus de heer Willems, een nederlaag zijn in de strijd voor de doelstellingen, die ons land na de oorlog heeft nagestreefd. 42. Hoewel Kappie en de pyramide wachter elkander niet konden verstaan, had den zij toch een gemeen schappelijk doel: het Seth- zaadje te vinden, vóór het kans kreeg opnieuw te ont kiemen. „Ik heb zo'n vermoeden, dat prolessor Larifix het heeft meegenomen". zei Kappie, „de geleerde klont wil het natuurlijk onderzoe ken en denkt daarbij niet aan gevaar!" De pyramidewachter knik te, alsof hij het woord voor woord had verstaan en stiet verolgens vragend enige klanken uit. „Je wilt zeker weten, waar professor T.arifix kan mast tegen te verwedden, dat we hem in het Egyp tisch museum zullen vin den! Laten we daar dus met volle zeilen op af stevenen!" Dus snelden zij voort, zo vlug als dit onder de hete zon mogelijk was. Maar helaas, toen zij eindelijk hijgend en bezweet bij het museum aankwamen, drongen daar de groene ran ken, die Kappie maar al te goed kende, door de ramen naar buiten en wikkelden zich om alles, wat zij op hun weg vonden. „De Seth-plantl" hijgde Kappie, „oh, deksels. we zijn te laat!" En ook de pyramidewachter kreunde enkele wanhopige oud-Egyptische woor den....

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 6