Nog geen neutrale commissie voor Indochinese wapenstilstand Militairen namen van leveranciers giften aan Mussen OPPENHEIMER UITGESLOTEN VAN DE ATOOMGEHEIMEN DONDERDAG 3 JUNI 1954 PROVINCIALE ZEETJE SE COURANT 3 TRAGE ONDERHANDELINGEN TE GENÈVE Welke staat kan aanvaard worden als „neutraal" Woensdagnamiddag; zijn te Genève voor het eerst officiële besprekingen gehouden tussen vertegenwoordigers van de opperbevelen der beide strij dende partijen in Indo-China. In hetzelfde gebouw te Genève werden de besprekingen hervat tussen de vertegenwoordigers der negen landen, die over het Indo-Chinese vraag stuk onderhandelen. Dit was de tiende besloten vergadering. Vóór deze geheime vergadering, die bijna vier uur duurde, had de Rus sische minister Molotow een kort onderhoud met de Britse minister Eden. Donderdag zal men opnieuw bijeenkomen. Naar verluidt heeft minister dault een definitie gevraagd voor het woord „neutraal", dat in verband met het Sowjet-voorstel om Pakistan, India, Tsjecho-Slowakije en Polen aan te wijzen als leden van een neutrale wapenstilstandscommissie. Naar ver- dpr verluidt zou Walter Bedell Smith (Amerika) verklaard hebben de lan den van het Sowj et-blok niet als neutraal te beschouwen. De Britse minister van buitenland se zaken, Eden, stelde voor een com missie in het leven te roepen ter be studering van de vraag wie lid moe ten zijn van een Indochinese bestands commissie. Volgens Eden dienden Aziatische landen lid van een derge lijke commissie te zijn. Bedell Smith zeide nog, dat d,e Ver- Een schot klonk in de nacht Eerst nu heeft het echtpaar bij de Amsterdamse politie aangifte gedaan, dat het Zondagavond j.l. door een 30- jarige vertegenwoordiger bedreigd is. De vertegenwoordiger woont samen met de dochter v n aangever en had eerder op de avond ruzie gehad met het echtpaar. Op de Admiraal De Ruyterweg ontmoetten de twee paren elkaar weer en nu trok de vertegen woordiger een pistool (het bleek later een alarmpistool te zijn), loste een schot in de lucht en voegde de vader van het meisje toe: „Dat krijg je als je haar lastig valt". 815. In Matth. 10 20 kunnen we lezen dat omstreeks het begin van onze jaartelling twee mussen voor één pen ning werden verkocht, terwijl in Luc. 12 6 twee penningen voor vijf mus sen worden gerekend. In dit prijsver schil behoeft zeker geen tegenstrijdig heid te worden gezien, want het is zeer goed denkbaar, dat by aankoop van vier mussen er één cadeau werd gegeven, een verkoopmethode, die ook thans nog niets van haar aantrekke lijkheid heeft ingeboet. Hoe het ook z\j, we kunnen uit de Bijbel zien, dat mussen destijds een vrij hoge handelsioaarde hadden, want zij waren een consumptieartikel. De vogeltjes werden gebraden of ge kookt, zoals ook thans in zuidelijke landen nog schijnt te gebeuren. Velen zullen ongetwijfeld de neus optrekken voor deze spijs, die ons wel zeer on aantrekkelijk moet toeschijnen, zó on aantrekkelijk, dat de mussen zelfs tij dens de hongerwinter hier te lande ongemoeid werden gelaten. Ons zijn althans geen gevallen bekend van mensen die in de oorlogsjaren musjes hebben verorberd. Het verschijnsel, dat mussen in re cente tijden van schaarste en nood niet worden gege ten, is eigenlijk veel verbazing wekkender dan het feit dat deze vo geltjes in sommi ge landen nog steeds deel van het menu uitmaken. Want in de middel eeuwen werden alle mogelijke vogels en vogeltjes, alsmede de eieren dezer dieren met meer of minder graagte gegeten. Behalve wulpen, scholfhoen- ders, spreeuwen, kwartels, torteldui ven, fazanten, vinken, leeuwerikken en dergelijke vogels, werden ook nuis- sen gegeten. De eerlijkheid gebied ons echter hierbij toe te voegen, dat deze vogeltjes voornamelijk zullen zijn ver. schenen aati de dis van zeer eenvou dige lieden, want de edelen en aan zienlijken aten in die dagen by voor keur kippen, kapoenen, ganzen, zwa nen, pauwen, reigers e.d., althans voor zover het gevogelte betrof. Of in de post „kleine vogels", die in de reke ningen van het bisschoppelijke hof in de jaren 132' tot 1336 wordt ver meldt, ook de mussen zijn begrepen, is niet met zekerheid bekend, maar we behoeven deze mogelijkheid zeer zeker niet bij voorbaat uit te sluiten. Als bijzonderheid mogen we nog ver melden, dat niet bekend is of ook kraaien en ooievaars gegeten werden, want bij alle vreemdsoortige vogels die ter tafel verschenen, zijn deze twee soorten nimmer vermeld geworden. Overigens moeten ive uit het voor afgaande niet de indruk krijgen, dat de eenvoudige man uitsluitend en al leen was aangewezen op kleine, en voor onze smaak oneetbare vogels. Zijn maaltijden waren weliswaar ui terst sober en heel weinig af wisselend, maar er werd af en toe ook nog wel eens een beer gegeten en soms hazen en konijnen en dan natuurlijk vis en eieren in de meest uiteenlopende soor ten. De lekkere reebouten en zioijns- ruggen bleven echter voor de welge- stelden gereserveerd. Maar wist u, dat de eenvoudigen, juist door de armelijke kost, op het einde der middeleeuwen er gunstiger voor kwamen te staan dan de aanzien lijken, althans vanuit medisch stand punt bezien Daarover morgen. H. Pétïllon enigde Staten bereid zijn te bestude ren of zij Pakistan en India als leden van een bestands-commissie kunnen aanvaarden. Ook zouden zij de be voegdheden van een dergelijke com missie bestuderen. Plaatjes cadeau geven bij handelsartikelen Namens een aantal fabrikanten van merkartikelen, die zgn. „plaat jes" of bons daarvoor) bij hun artike len gratis verstrekken, heeft een Haags adviesbureau in een adres aan de leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal er op aangedron gen in het wetsontwerp „beperking cadeaustelsel" vast te leggen dat de „plaatjes" niet onder de verbodsbe paling van de wet zullen vallen. De fabrikanten menen, dat de albums met plaatjes een culturele en op voedkundige strekking hebben Het grootste deel er van is zuiver popu- lair-wetenschappelyk in de beste zin, aldus het adres. HIJ MAAKTE DE URANIUMBOM Protest van hoogleraren De Amerikaanse atoomgeleerde dr. J. J. Robert Oppenheimer, die de lei ding had bij de vervaardiging van de eerste atoombommen, en die ook een grote rol speelde by de vervaardiging van de waterstofbom, zal ook in de toekomst geen inzage meer krijgen van atoomgeheimen, aldus is beslist te Washington. Zoals bekend, stelde de speciale Amerikaanse veiligheidsraad onder leiding van de oud-minister Gordon Gray een onderzoek in naar de acti viteiten van dr. Oppenheimer. Tevo ren had president Eisenhower reeds opdracht gegeven een „blinde muur op te trekken" tussen Oppenheimer en de atoomgeheimen. Dit bevel van Eisenhower is dus bekrachtigd. Hoewel vaststond, dat Oppenhei mer geen verraad heeft gepleegd, was gebleken, dat hij vroeger enige sympathie heeft gekoesterd voor het communisme. Toen een communis tisch spion hem benaderde heeft hij aan deze man geen inlichtingen over Tweede Kamer debat kreeg sensationeel slot (Slot van pag. 1) verwijten, dat hij aan die val heeft medegewerkt Voor het overige komt het ons niet onwaarschijnlijk voor, dat prof. Oud door zijn ingrijpen een duidelijke waarschuwing tot de regering heeft villen richten, dat zij voorzichtig be hoort te zijn met het onaanvaardbaar verklaren van amendementen, opdat zij dit machtsmiddel althans voor zichtiger gaat hanteren. Want ook de vorige dag waren al twee amende menten op een wetsontwerp tot wijzi ging van de garantiewet Burgerlijk Overheidspersoneel Indonesië onaan nemelijk verklaard. Soepele voorzitter Wil de minister enige tijd hebben, om zich op het antwoord aan de heer Oud te beraden, of acht hij zich in staat, direct van repliek te dienen? vroeg de voorzitter, mr. Kortenhorst. Minister Donker prefereerde het laatste en zei, dat het onaanvaard baar betrekking heeft' op het wets ontwerp. Het zal bij aanneming der amendementen worden ingetrokken. Hij kon echter nog niet gedetailleerd aangeven, welke consequenties daar uit zouden voortvloeien. Onmiddellijk daarop schorste de voorzitter de ver gadering voor enkele minuten. Met deze term kondigt hij altyd de korte middagpauze aan. Pas na een uur en twintig minuten riep de Kamerpresi dent de dames en heren weer bij elk aar Hij deelde mee, dat de -tijd gebruikt was voor overleg tussen de commis sie van rapporteurs en de regering. Men was evenwel nog niet tot een resultaat gekomen. Dat was aanlei ding voor hem, de verdere beraad slaging te schorsen tot hedenochtend 11 uur. Het muisje krijgt dan dus nog een staartje... de atoom-affaire gegeven, maar hij heeft wel enige tijd gewacht, voordat hij dit geval rapporteerde. De speciale veiligheidscommissie nam de beslissing tot uitschakeling van Oppenheimer met twee tegen een stem. De drie leden waren het er over eens, dat dr. Oppenheimer een „lo yaal staatsburger" is. Maar uit het gedrag van dr. Oppenheimer en zijn relaties bleek een ernstige veron achtzaming ten aanzien van de ver eisten van een veiligheidsstelsel, al dus de meerderheid van de commis sie. Oppenheimer heeft aanvankelijk ook bezwaar gemaakt tegen de ont wikkeling van de waterstofbom, om dat hrj deze bom een te vernietigend wapen achtte. De speciale veiligheidscommissie merkte daarover op, dat zij deze hou ding van Oppenheimer in voldoende mate „verontrustend" vond om twij fel te doen ontstaan of zijn verdere deelneming aan de ontwikkeling van die bom wel in overeenstemming zcu zijn met de belangen van de veilig heid. De advocaat van Oppenheimer Herbert Markt, deelde meae, dat hij tegen de beslissing in verzet zal gaan. Professoren van de universiteit van Chicago, die deskundigen zijn op het gebied van atoomenergie, hebben een verklaring uitgegeven, waarin 't besluit van de commissie van onder zoek wordt betreurd. Zij noemen het besluit „verontrustend". Theol. Hogeschool te Kampen 100 jaar Woensdag en Donderdag wordt te Kampen het honderdjarig bestaan van de Theologische Hogeschool van de Gereformeerde Kerken aldaar her dacht. De herdenking begon Woensdag met een bidstond in de Burgwalkerk, waarin voorging ds. S. P. Dee uit Rotterdam. „Dezelfde idealen, die de vaderen bij de oprichting van de school hadden'aldus spr., „hebben wij nog". Hij constateerde dat de school aan de gestelde idealen heeft beantwoord. In de honderd jaar van haar be staan zijn ruim 1400 jonge mensen aan de school ingeschreven geweest, van wie 1200 als predikant in de gemeen ten hun werk hebben gedaan. In de middagsamenkomst werd het woord gevoerd door de rector van de school, prof. di'. Herman Ridderbos over „Heilsgeschiedenis en heilige schrift in het Nieuwe Testament." Een Franse commissie verwierp E.V.G.-verdrag De commissie voor buitenlandse za ken uit de „Vergadering van de Franse Unie", een raadgevend or gaan op het terrein van Overzeese zaken, heeft zich Woensdagavond met veertien tegen vijf stemmen uit gesproken tegen bekrachtiging van net E.V.G.-verdrag. Dit is de eerste maal, dat een Frans parlementair orgaan zich heeft uitgesproken over de bekrachtiging van de E.V.G. Het lichtschip „Terschellingerbank" is Dinsdag 1 Juni door het Belgische vrachtschip „Vlaanderen" aangeva ren en liep boven de waterlijn aan zienlijke schad,e op. Bovenstaande foto geeft een duidelijk beeld van de beschadiging. Rondetafelconferentie met de West Heden slotzitting In de besloten vergadering van de Rondetafelconferentie voor de West op Dinsdag jl. werden een aantal kleine wyzigingen in het ontwerp statuut aangenomen. Van Antilliaan se zijde werd de mening uitgespro ken. dat in de slotzitting der confe rentie heden het Nederlandse standpunt ten aanzien van de positie welke de procureur-generaal zal in nemen, duidelijk moet worden om schreven. Het lid van de Nederlandse delega tie dr Schouten had overwegend be zwaar tegen artikel 55 betreffende de procedure voor wijziging van het sta tuut voor zover in dit artikel over deze procedure wordt gezegd „met dien verstande dat de nieuwe Kamers de voorgestelde verandering bij vol strekte meerderheid der uitgebrach te stemmen kunnen aannemen". Hier in wordt volgens dr Schouten de mo gelijkheid geopend omtrent een aan tal zeer belangrijke aangelegenheden langs de weg van wijziging van het statuut te geraken tot verandering van de grondwet met een gewone meerderheid. Hij was van oordeel, dat een procedure, waarbij in tweede lezing een meerderheid van twee-der de nodig was, moest worden gehand haafd. GEKNOEI OP GROTE SCHAAL Onregelmatigheden bij plaatsen van orders voor de landmacht De krijgsraad te velde in 's Gravenhage heeft drie zaken behandeld be treffende onregelmatigheden bij het voorbereiden en plaatsen van orders voor de landmacht. Terecht stonden de gepensionneerde majoor Ch. F. A. M., de sergeant-majoor W. van W. en de sergeant J. H. Majoor M. zou als hoofd van het bureau reparatie wapens en geschut, afdeling materieel van het directoraat materieel landmacht in Den Haag giften hebben geaccepteerd, toen hij als tussenpersoon in de jaren 1951 tot en met 1953 optrad bij de plaatsing van orders by cover-vulcaniseerhedrij- Enkele coverbedrijven, die van le veranties aan het rijk waren uitge sloten zouden door zijn toedoen toch opdrachten hebben gekregen. De giften aan majoor M. beston den o.m. uit geldsbedragen van f 300 f 500.gebruik van particuliere auto's en gratis vacantie-verblijf. Voorts «had M. vele kleine geschen ken aangenomen: zoals hulp bij zijn verhuizingen, een schommelstoel voor zijn kinderen, een japon voor zijn vrouw, kleinere geldsbedragen. Majoor M. verklaarde ter zitting, dat hij niet had geweten dat voor le vering uitgesloten bedryven via an dere bedrijven opdrachten uitvoerden. Hij persisteerde by zijn tijdens het vooronderzoek afgelegde verklarin gen hoewel deze in tegenstelling wa ren met door getuigen afgelegden verklaringen. Nooit, zo zeide ver dachte, had hij iets gemerkt van ge knoei in het centraal bandenmagazijn te Naarden. Majoor M. volhardde bij hetgeen hij reeds eerder tijdens het vooronder zoek had gezegd, waarna de beroeps sergeant majoor van W. voor de krijgsraad terecht stond. Deze verdachte zeide in antwoord op een desbetreffende vraag van de president, luitenant-kolonel mr. dr. J. P. van Erk, dat hy ook bleef bij zijn vroeger afgelegde verklaring. Het bleek dat hy in deze verklaring had toegegeven dat hij giften had aange nomen als dank van leveranciers. Öok de wederrechtelijke toeeigening van autobanden erkende hij. De f 6000.die hij in totaal op deze wijze had verkregen had hij voor zijn huishouding en een vacantiereisje ge bruikt. Er was veel meer oneerlijk geld in zijn handen gekomen, ongeveer f 12.000.maar dit gaf hij weg aan handlangers. De president schatte dit bedrag echter wel op f 20.000. De derde verdachte, sergeant J. H. bleek van Van W. in totaal ongeveer f 4000.en aan giften f 400.had aangenomen. De auditeur-militair noemde deze zaak zeer betreurenswaardig. POTJE OP DRESSOIR. Het bleek uit het requisitoir, dat een leverancier, die het financieel zeer moeilijk had, zelfs de buizen van de centrale verwarming had moeten breken uit zijn fabriekje om aan de wensen van majoor M. te kunnen vol doen. De leverancier die de verhui zing van majoor M. verzorgde, moest de naam van zijn firma op de vracht auto bedekken met een lap. Leveran ciers lieten giften achter na een be zoek aan M. in een potje op het dres soir. Dc krijgsraad veroordeelde majoor M. tot een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden met aftrek van voorarrest. Sergeant-majoor Van W. tot een jaar met aftrek en verla ging tot de rang van soldaat laagste klasse en sergeant H. eveneens tot één jaar met aftrek en verlaging tot de rang van soldaat laagste klasse. Het Wereldgebeuren Aan l' hi Bondgenoot an boord van 't opleidingsscheep- Galeb is maarschalk Tito ae „aven van Athene binnengeste vend. Juist op dat ogenblik voeren in de wateren rond Griekenland paar Russische oorlogsschepen, die een vriendschapsbezoekje gingen brengen aan de haven van Durazzo (Albanië). Geen prettige samenloop van omstan digheden en ook wel veelzeggend. Ti to namelnk is naar Athene gegaan om met de Griekse maarschalk Papagos te praten over het Turks-Grieks-Joe- goslavisch accoord, dat van een vriendschapsverdrag omgezet moet worden in een militair verdrag met anti-Russische strekking. Kort voordat Tito de haven van Athene binnenvoer heeft maarschalk Papagos nog eens tegenover de pers verkondigd, dat -de Griekse. Joego slavische en Turkse generale staven al grote vorderingen hadden gemaakt met het gelijkschakelen van de we derzijdse verdedigingsplannen. Papa gos meende, dat net sluiten van een Balkan-bondgenootschap een goede bijdrage zou vormen tot de verdedi- gings-inspanning van de vrije wereld. Het is uiteraard het goed recht van maarschalk Papagos om de grote trom te roeren voor dit Balkan-verdrag, maar er zijn tenmin ste twee landen, waar men deze Balkanistische voortvarendheid met enige argwaan beschouwt. In Italië vindt men het lang niet prettig, dat Griekenland openlijk met Joego Slavië in zee gaat, nu de Trièst-kwestie nog altyd niet gere geld is. En in de Verenigde Staten is men van mening, dat de Grieken, Turken en Joegoslaven er beter aan gedaan hadden nog enige tijd te wachten. Het is namelijk zó, dat de Amerikanen zich grote uitgaven heb ben getroost om de defensie van Griekenland en Turkije op een rede lijk peil te brengen. Maar hoeveel geld de Amerikanen ook pompten in Griekenland en Turkijesteeds was er vraag naar meer. Thans ls een Turkse minister in de Verenigde Staten op bezoek om de Amerikanen te bewegen tot nieuwe leningen, voorschotten of hoe men die zalten noemen wil als het maar dollars zijn. Dat is dan een economische hulp on der het motto: „een bondgenoot moet niet alleen militair, maar ook economisch sterk staan". Maarschalk Papagos heeft in de Nato-landen rondgereisd om daar een overeenkomstig lied te zingen: be leg uw kapitaal in Griekenland. En nu zou dan via het Balkan-pact ook Joego-Slavië tot de defensie- steun-behoevende landen komen te behoren en via, dat pact straks een beroep gaan doen op de portemonnaie van de Amerikaanse belastingbetaler. Het is niet slecht bedacht, maar men loopt nog niet warm voor dat denkbeeld in Washington. Integendeel, men heeft al zekere hints gegeven zoals: eerst zorgen, dat Joe go Slavië normale relaties onder houdt met Italië en op kort« termijn de kwestie Triëst uit de wereld hel pen. Als het tenslotte zover is, dat de Italiaans-Joegoslavische verhoudin gen zyn verbeterd, dan zal men in Washington alsvorens te helpen toch eerst zorgvuldig willen becijferen wat het opknappen van Tito's legerscha ren wel zal kosten. Alle deskundigen, die Tito's ver ouderde luchtmacht hebben gadege slagen en het merkwaardig mengel moes van oud-model tanks langs de Joegoslavische wegen zagen rollen zijn het er over eens, dat totale ver nieuwing van het materiaal nodig is. Dat zal aanzienlijke bedragen kos ten, die Joego Slavië geenszins kan opbrengen en die ook de juichende Grieken en Turken niet kunnen beta len. Vandaar de gereserveerdheid in Washington. Men kan ook een teveel aan bondgenoten krijgen, als ze alle maal steunbehoevend zijn! Voor de bemanning van het tank schip ,J2sso Nederland 56" zette Woensdag de dag slecht in. Toen het schip, op weg naar Rotterdam, des morgens vroeg voor de kleine sluis van Hansweert kwam om geschut te worden, dreef het voorschip af en bleef op de steenglooiing zitten. Met het vallende water kwam het schip in een eigenaardige positie te liggen, hoewel geen gevaar aanwezig was. Met de opkomende vloed is het schip 's middags om één uur weer vlotge- kflmen. (Foto P.Z.C.J Maarschalk Papagosjuicht nieuwe bondgenoot toe! Maand voorwaardelijk geëist tegen nonchalante verpleegster Tegen de 23-jarïge verpleegster Y. S. werd door de officier van justitie by de Amsterdamse rechtbank een voorwaardelijke gevangenisstraf van één maand plus een boete van hon derd gulden geëist. Zij had een zes weken oude baby byna twee uur lang op een veel te he te rubber warmwaterkruik laten Lig gen, waardoor het kind aan brand wonden is overleden. Een van de hulpzusters zeide, wel eens achteraf een kruik te hebben omwikkeld, die door verdachte in een bedje was gelegd. Op de avond van het ongeluk vertoonde tenminste één andere door verdachte verpleegde ba by een lichte vorm van verbranding. „Het is een verschrikkelijke zaak", meende de officier, „niet alleen om haar dodelijke afloop, maar ook om dat de verdachte althans uiterlijk weinig berouw vertoont". Haar hou ding oordeelde de officier weinig svm- pathiek. De rechtbank zal op 16 Juni uit spraak doen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 3