Ook in Zeeland betekenis van wichelroede onderzocht Zeeuwse Almanak Wrijf Kou en Pijn VAN VOOR 26 JUNI IS UITVOERIG PROGRAMMA VASTGESTELD POGING TOT SMOKKELEN NA SCHIETPARTIJ VERIJDELD DE SPROOKJESOPTOCHT TE MIDDELBURG OP 3 JULI 9 (i^nfavogef Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 3 JUNI 1954 LANDBOUW EN AARDSTRALEN Proefnemingen door werkgroep van Kon. Akademie van Wetenschappen Zoals vvy reeds meldden is verschenen een overzicht van het onderzoek naar de betekenis van de wichelroede voor de landbouw. Dit onderzoek werd verricht door de werkgroep voor landbouwkundig onderzoek inzake het wichelroede-probleem van de Koninklijke Nederlandse Akademie van wetenschappen. Op grond van de resultaten van dit onderzoek raad de werkgroep aan geen rekening te houden met de nimmer aangetoonde hy pothetische aardstralen en geen waarde te hechten aan a. wichelroede-on derzoek; b. gebruik van afscliermap paratenc. verwijdering van aardstra len uit landerijen en gebouwen. Uit het overzicht blijkt, dat ook in Zeeland een aantal proefnemingen werden genomen. Zo werd een fruit- teeltbedrijf bezocht, waarvan in 1951 was gepubliceerd, dat kanker met behulp van een Poverni-apparaat af doende was bestreden. Op 6 Maart 1952 deelde de directeur van het be drijf mede, dat toen in dat opzicht geen verschil tussen de afgeschermde en niet afgeschermde vruchtbomen was te zien. Na de overstroming van 1953 werd een nieuw apparaat ge plaatst om de proef te kunnen voort zetten. In een andere boomgaard de den de bomen ,het in een deel, dat laag is gelegen,' het eerst slecht. Zelfs moesten verschillende appelbomen door andere rassen, ook wel door pe ren, worden vervangen. Verder werd ook getracht de grond te verbeteren. Na plaatsing van een Poverni-appa raat deed het slechte gedeelte het veel beter. Het was eenter moeilijk om aan te tonen, of deze gunstige werking aan de invloed van het ap paraat dan wel aan de cultuurmaat regelen was te danken. Begin April 1952 werd een perceel met bietenmoeheid te Biervliet onder zocht. Tussen niet en wel bestraalde delen van dit perceel bleek geen ver schil in besmetting te bestaan. WEIDEPLEKKEN. Van enige invloed van afschermap- paraten op het optreden van z.g. paardeweideplekken is evenmin iets gebleken. In graslanden, die met paarden worden beweid, treft men soms plekken aan, die door deze die- Ontstemming over de ansjovisprijzen Onder de Bergse vissers zo meldde men ons uit Bergen op Zoom heerste Woensdag grote ontstem ming en ontevredenheid door het in werking-treden van de minimumprijs voor de ansjovis. De regering heeft deze prijs vast gesteld op f 0.34 per kg, voor welk bedrag de groothandel de vis niet meer af wil (kan) nemen. Dit heeft tot gevolg dat de vis wordt doorgedraaid en voor een prijs van slechts f 7.40 per 100 kg aan de vismeelfabrieken wordt verkocht. Vroeger bestond er geen vastge stelde prijs, zodat deze varieerde rond de f 0.30 per kg. Men is van plan aan de minister 'n request tte zenden. Ook in Tholen was men met de gang van zaken, niet ingenomen. De vis werd niet meer aan wal gebracht en aan boord ingezouten. weg met DAMPO ren worden versmaad en kenbaar zijn aan het lange, grove gras. In de wo ning van 'n Zeeuwscli-Vlaamse boer derij werd in Juli 1951 een Poverni- apparaat geplaatst, terwijl een paar- deweiplek binnen de werkingssfeer van het apparaat lag. In Augustus 1953 was de plek nog onverminderd aanwezig. De stal was hier, met uit zondering van één geval, vrij geble ven van de beruchte veulenziekte. Na Juli 1951 werd de stal beschermd met een Poverni-apparaat, doch alle vier veulens, die in 1952 werden geboren, kregen veulenziekte. Ze stierven er echter niet aan. Vijftigste jaarvergadering van „Vrederust" Zoals gemeld, zal op Donderdag 8 Juni a.s. op de inrichting Vrederust te Bergen op Zoomede 50ste jaarver gadering van de vereniging tot Chris telijke verzorging van Geestes- en Zenuwzieken in Zeeland gehouden worden. De agenda omvat o.m. wij dingswoord door ds. A. Elshout te Koudekerke, notulen van de vorige vergadering en de verslagen van se cretaris en penningmeester. Er die nen 7 bestuursleden gekozen te wor den. wegens aftreden van ds. J. de Vries, wegens periodieke aftreding van de heren ds. A. Elshout, J. van Halst, D. Kodde, F. de Koeijer en ds. J. van Winterswijk (niet herkies baar) en in de vacature van de heer J. Spaans. Verder is er eèn voorstel, machti ging te verlenen om geldleningen aan te gaan tot een maximum van f 1.200.000.voor het bouwen en inrichten van een paviljoen. In de middagvergadering zal door. de voorzitter, ds. de Vries een her denkingsrede worden uitgesproken. Tevens zal in deze middagvergade ring de voorzitter afscheid nemen Jankende hond voorkwam gasvergiftiging! In de nacht van Dinsdag op Woens dag werd een bewoonster van een pand in de Breestraat te Vlissingen opgeschrikt door het gejank van haar hond, die in de keuken lag. Toen het gejank ophield, ging zij niet geheel gerust naar beneden om te zien, wat er aan de hand, was. Het bleek, dat de gaskraan van de hoofdslang ver wijderd was, terwijl de hond bewus teloos op de vloer lag. De politie heeft de hond naar buiten gebracht, waar hij spoedig bijkwam. Vermoe delijk heeft de hond met zijn staart de slang, die veel te lang was, losge slagen. Met nadruk wordt er nogmaals op- gewezen, dat men er verstandig aan doet des nachts de hoofdkraan af te sluiten! TOT De traditionele Zierikzeese paar denmarkt is weer achter de rug. Hoe wel deze niet die levendigheid in de stad bracht, welke er voor de ramp heerste, tóch was er een gezellige drukte. De ruimte op de Balie is weliswaar voor een groot deel ingenomen door barakken, maar de markmeester wist de kooplieden wel een geschikte plaats te bezorgen. De dames van de UW, die in een tent repen kaas ver kochten, deden goede zaken. Op het havenplein toonde de jeugd veel be langstelling voor de draaimolen; een oliebollenkraam ontbrak natuurlijk DE BOOT Eet Vlissingse havenbeeld werd de zer dagen volkomen beheerst door het reusachtige Britse passagiersschip „Himalaya". Naast deze enorme boot leken geen andere boten meer te be staan. De Himalaya" wAs het begrip boot .i Passagiers voor deze boot reden met bussen af en aan en de dame, die uit een van deze bussen stapte en de weg vroeg naar „de boot" werd dan ook zonder meer terecht gewezen. Dacht men. Maar ze was helemaal niet terecht. Weinig had het maar gescheeld, zo bleek gelukkig wéldra, of de dame was door een misverstand, in afmetin gen wel ongeveer gelijk aan de Britse boot. op weg geweest naar Australië. Terwijl Breskens haar bestemming was Want met „de boot" had ze als te doen gebruikelijk de veerboot bedoeld. Rest uiteraard de vraag of de dame de ..Himalaya" inderdaad voor de veerboot zou hebben aangezien wan neer een waarschuwing haar niet eens tijdig zou hebben bereikt Moge dat echter te raden over blij ven. niet. Voor de verloting, welke des avonds in Concordia gehouden werd, bestond veel belangstelling. SCHOOLWANDELTOCHT Voor de schoolwandeltocht in West- Zeeuwsch-Vlaanderen op 26 Juni a.s. hebben ruim 350 leerlingen van ver schillende scholen ingeschreven. De tocht gaat rond Oostburg. De aan komst valt samen met de laatste dag van de avondvierdaagse. VIJFTIEN BIGGEN Een varken van de heer C. van Gor- sal te Stavenisse presteerde het dezer dagen vyftien biggen ter wereld te brengen. Dit mag met recht een bij zonderheid worden genoemd. BAGGERMOLEN Schipper M. Theunisse, die bezig is met het uitbaggeren van de Sint-An- nalandsehaven en daarvoor tot dusver slechts één grijper ter beschikking had, heeft assistentie gekregen. Dinsdag namelijk arriveerde de bag germolen „Eureka 2" uit Sliedrecnt, welke aan het werk zal deelnemen. RIOOLMISèRE De rioolmisère, welke te Sint Jan steen bestond, is thans gedeeltelijk verleden tyd. De aanleg van de rio lering vanaf de zogenaamde „Tra- gel" tot voorbij de R.K. kerk is vol- >oid en het verkeer kan dus weer normaal door de dorpskern worden geleid. IN HET KORT Zaterdag a-s. zal te Vlissingen om vier uur het zee- en zonnebad, alsme de het strandstoelenterrein worden geopend, waarmede ,,'t seizoen" dan min of meer officieel als geopend kan worden beschouwd. Hopelyk werkt de zon nu ook mee Het muziekconcours, dat Tweede Pinksterdag in Kloet in ge zal worden gehouden, belooft onmiskenbaar een succes te worden. De muziekvereni ging „Excelsior" mocht reeds 26 deelnemers boeken. De kerktoren van 's Heer Arends- kerke staat nog steeds in de steigers. De kastanjebomen rond het iterkge- bouw staan in volle bloei. Foto P.Z.C.) Stadhuis van Goes behoeft dringend restauratie. Voorlopige opdracht aan architect verstrekt. Reeds vóór 1940 was op de gemeen tebegroting van Goes een memorie- post uitgetrokken voor de restauratie van de stadhuistoren en de westelijke gevel. Daar er geen voldoende en goede materialen waren, is deze post later afgevoerd. Onlangs is echter ge bleken dat uitstel thans niet langer verantwoord is. Bij een onderzoek zyn nog meerdere gebreken geconsta teerd aan vloeren, balklagen, dakbe dekking en debeeldengroep, aan de voorgevel. Aan het Rijk is inmiddels om een subsidie in deze restauratie gevraagd. Dit verzoek zal in welwillende over weging worden genomen, maar voor af moet een bestek met de nodige be rekeningen van kosten worden over legd. Gemeentewerken heeft hiertoe op korte termijn geen tijd, zodat een voorlopige opdracht is verstrekt aan de architect M. J. J. van Beveren, te Middelburg. Aan de raad wordt voorgesteld, een crediet van 10.000 beschikbaar te stellen voor het ma ken van de voorlopige plannen. Dodelijke val van een stelling in Vlissingen. Bij het optrekken van een stelling rond het in aanbouw zijnde flatge bouw aan de Nieuwstraat hoek Wil- helminastraat te Vlissingen, is Woens dagmiddag de 28-jarige stellingbour wer D. v. B. uit Arnemuiden van on geveer 9 meter hoogte op straat ge vallen. Het slachtoffer, dat gehuwd was en vader van drie kinderen, is nog tijdens de behandeling ter plaatse overleden. Naar men aanneemt heeft v. B, het evenwicht verloren, of is hij duizelig geworden, toen hij zich bukte om een touw aan te halen. Na het ongeval was de arts C. C. Sluijter zeer spoedig ter plaatse, doch medische hulp mocht niet meer baten- Het stoffelijk over schot is overgebracht naar het St. Josephziekenhuis te Vlissingen. Ex-kassier tot twee en half jaar veroordeeld. Boete van f 2500. subs. 2 maanden voor gem. onvtanger. De Middelburgse Rechtbank heeft de 38-jarige C- R., voormalig kassier van de Lewedorpse Boerenleenbank, veroordeeld tot twee en een half jaar gevangenisstraf. De eis luidde vier jaar gevangenisstraf, met aftrek van voorarrest. Zoals bekend, werd R. beschuldigd van verduistering tot een bedrag van f 700.000.gepleegd in de jaren 1950 tot en met 1953 ten nadele van de bank. Voorts veroordeelde de Middelburg se Rechtbank de Axelse gemeente ontvanger W. A. den B. tot f 2500. boete, subs, twee maanden gevange nisstraf Tegen, D. en B was twee maanden gevangenisstraf geëist we gens het opmaken van een valse acte. DE HERDENKINGSDAGEN OP WALCHEREN Sterritten, Concours d'Elegance en Concours de Comfort De 26ste Juni zal in het kader van de door de Stichting Nieuw Walcheren georganiseerde Herdenking van het gereedkomen van Herstel en Weder opbouw van Walcheren de dag voor v lissingen zyn. De voornaamste gebeurtenissen van die dag zijn wel de Sterritten voor auto's, autobussen, motoren, scooters en bromfietsen naar de Seheldestad, het Concours d'Elegauce en het Concours de Comfort voor Autobussen en Touringcars. Verwacht wordt, dat aan de Ster- rit door honderden voertuigen en een veelvoud aan inzittenden zal worden deelgenomen. De deelnemers zijn vol komen vrij in de keuze van hun start plaats, mits deze maar 60 km (voor bromfietsen 20 km) van Middelburg is verwijderd. Zij kunnen daar bij de po litie een startstempel halen en zijn dan tot Middelburg vrij in de keuze van hun route. Naar Vlissingen zullen zij dan worden geleid langs een afgeprjlde route over het mooie, herrezen Wal cheren. Ieder, die de Sterrit volbrengt ont vangt als beloning een buitengewoon fraaie plaquette, alsmede gratis toe gang tot Miniatuur Walcheren, een boottocht over de Schelde en vrije toe gang tot het Concours d'Elegauce. De inschrijfgelden zijn laag gehou den. Zij bedragen voor autobussen 15,voor auto's 5,voor moto ren en scooters 4,en voor brom fietsen 2,Er zyn zeer fraaie pry- zen voor de jongste en de oudste deel nemer, voor de verstkomende en de deelnemende vereniging met 't groot ste aantal leden. Inschryfbiljetten en reglementen zyn by de Stichting Nieuw Walcheren verkrijgbaar. Deze Sterritten worden voor Nieuw Walcheren georganiseerd door de M. Belg gearresteerd Na een schietpartij zijn Nederland se douane-beambten er Dinsdagmid dag in geslaagd een partij van 750 kg boter in beslag te nemen en een bekend Belgisch smokkelaar onder Waterlandkerkje te arresteren. De smokkelaars, drie in getal, be schikten over een Buick-persohen- auto, waarmede zij op klaarlichte dag de boter clandestien trachtten in te voeren. Onder Waterlandkerkje vonden zy echter enige Nederlandse douane beambten op hun weg, die niet aarzelden, drastische maatrege len te treffen. Een poging van de Bel gen om de auto te keren en daardoor te ontsnappen mislukte volkomen, toen een der ambtenaren een eg op de weg wierp. Twee lekke banden en Benoemingen bij de provinciale diensten. Gedeputeerde Staten van Zèeland hebben met ingang van 15 April j.l. benoemd tot machinist bij de Pro vinciale Stoombootdiensten de heer J. Geldof; met ingang van 1 Juni tot stuurman by de Provinciale Stoombootdiensten de stuurlieden aflossers de heren P. Maas en J. van Haneghem. Met ingang van 1 Juni werd aan gesteld tot technisch opzichter A bij de Provinciale Waterstaat de op zichter B de heer J. P. van Bortel; met ingang van 1 Juni tot planoloog bij de Provinciale Planologische Dienst drs K. F. Broekens te Mid delburg. Medewerking van muziekcorps der Oranje-Nassau mijnen De commissie voor de Sprookjes optocht uit de Koninklyke Vereni ging „Uit het Volk Voor het Volk" te Middelburg vergaderde Woensdag avond in café-restaurant Wöhler met de besturen van de aan deze optocht deelnemende verenigingen. Zoals reeds gemeld zal deze optocht op Zaterdag 3 Juli a.s. in Middelburg „binnen de vesten" worden gehouden. Als vertrektijd stelt men zich 3 uur voor en de plaats van vertrek wordt waarschijnlijk de Dam, indien althans van de zijde der politie daartegen geen bezwaren worden ingebracht. Mocht dit wel het geval zijn, dan zal van Klein Vlaanderen worden afge marcheerd en gereden. Naar thans vaststaat zullen 18 groepen deelne men, voorafgegaan door de muziek vereniging „Juliana". Als bijzonderheid kan worden ver meld, dat ook medewerking zal wor den verleend aan de optocht door het 80 man sterke muziekkorps van de Oranje-Nassau mijnen. Tevens zal dit korps des avonds om 8 uur een concert op de Markt geven, waarna de leden om 9 nur officieel op het stadhuis worden ontvangen. Eventueel zal langs de route - welke nog niet definitief bekend is voor een derde muzikale afwisseling worden gezorgd. Besloten werd om geen eigen pro- framma uit te geven, doch dit te oen opnemen in het programma, dat de Stichting „Nieuw Walcheren" uit- feeft voor de feestelijkheden op 24, 5 en 26 Juni. Men hoopt hierdoor o.m. een grotere verspreiding te be reiken. De deelnemende groepen zullen door een juiy worden beoordeeld en er zijn 5 prijzen beschikbaar. In de samenstelling der groepen zijn nog enkele wijzigingen gekomen: „Sint Joris en de draak'' en „De kle ren van de Keizer" zfln vervallen; voor „De standvastige tinnen sol daat" komt „Assepoetster" in de plaats; voorts wordt de stoet nog uitgebreid met „Koning Winter „Feest in Kabouterland" en „Vertel- uur bij de Kabouters". Eremedaille in zilver verleend Bij Koninklijk Besluit is verleend de eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nasasu, in zilver, aan de heer J. M. Meijler, commies ter secretarie van de gemeente Goes. De heer Meijler vierde onlangs zyn 40-jarig dienstjubileum. kapotte autoveren waren het gevolg en de smokkelaars achtten het toen raadzaam de stryd, die was begon nen met een -schietpartij, te staken. Twee hunner wisten evenwel nog te ontkomen, maar de derde, afkom stig uit een naburige Belgische grensgemeente en een „oude beken de" van de douane, kon gearresteerd <vorden. Het betreft hier een zekere G. B. Hij is inmidels naar Middelburg overgebracht. De namen van de ont snapten zijn bekend. Naar de leveran cier van de boter wordt een onder zoek ingesteld. Taak van C.C.H. op Schouwen-Duiveland Vrijwilligers uit vele landen. De Coördinatie Commissie Hulp verlening, samengesteld uit personen van verscheidene nationaliteiten, heeft haar werkzaamheden op Schouwen-Duiveland beëindigd. De C.C.H. werd na de watersnoodramp (op 12 Februari 1953) opgericht. Het enige doel, dat de C.C.H. zich voor ogen stelde, was het verrichten van practiscli hulpwerk.dat niet bin nen redelijke termijn in loonarbeid kon worden verricht. De werkzaam, heden werden grotendeels door ziften alt binnen- en buitenland gefinan cierd. Het werk van de commissie be stond uit: het eigenlijke coördinatie- werk, dat meestal meer bemiddelend was, de contacten, die steeds onder houden werden met diverse instanties in binnen- en buitenland. Los hiervan had de I.V.H. (Intern. Vrijwillige Hulpdienst te Bloemen- daal) ook werkkampen onder eigen verantwoordelijkheid, hoewel zij te vens aan de gemeenschappelijke C.C. H.-teams medewerking verleende. In deze teams waren vele nationaliteiten vertegenwoordigd. Vrijwilligers (sters) uit: Engeland. Amerika, Duitsland, België, Denemarken Zwitserland, Nederland enz. Het hulpwerk is achtereenvolgens verleend in de gemeenten: 's-Graven- deel, Oude Tonge, Den Bommel, Drei- schor, Bruinisse, Sirjansland. Oos- terland, Ouwerkerk en Nieuwerkerk. Bijna alle gebouwen en woningen in deze gemeenten zyn van modder- en puin vrij gemaakt. Eveneens werden diverse herstelwerkzaamheden ver richt. In totaal heeft men 13.000 mandagen gewerkt. „Godskamers" te Zierikzee worden gesloopt. „De Godskamers" te Zierikzee, eni ge oude huisjes, die tezamen een soort „hofje" vormen, of althans in gebruik waren als „armenhuisjes", zullen worden afgebroken. Deze huis jes hebben fraaie gevelstenen met historische voorstellingen. De bouw vallige toestand van. de woninkjes noopte tot afbraak. De gevelstenen, zijn door de gemeente „in veiligheid" gebracht. A.C. Scheldegouwen en de Motorclub De Zeeuwen. CONCOURS D'ELEGANCE Het Concours d'Elegance wordt ge organiseerd door de Z.M.A.C. De Dol- phijn en zal gehouden worden op de Boulevard Evertsen. De eerste in schrijvingen hiervoor zyn reeds binnen, gekomen. Er zyn tal van kostbare en fraaie prijzen waarvan de kroon span. nen de Prix d'Honneur voor de fraai ste combinatie van auto en bestuur ster en de Prix d'Elegance, welke zal worden toegekend aan het fraaiste toilet. Het inschrijfgeld bedraagt hier 15,waarvoor men behalve de kans op een prijs een gratis toegang tot Mi niatuur Walcheren, een boottocht en gratis toegang tot het Coneours krijgt. Er zijn verschillende klassen inge steld. Zo zal er verschil worden ge maakt tussen open en gesloten wa gens, terwijl verder een klasseindeling is gemaakt naar de prijzen der wa gens, zodat goedkope wagens even zeer een kans op een prijs hebben als de dure. CONCOURS DE COMFORT Ten slotte wordt zoals gezegd een Concours de Comfort voor autobussen en touringcars gehouden. De auto bussen zullen in drie klassen worden ingedeeld, nl. wagens ^an 1954, van 1953 en van 1952 en ouder. Tevens wordt een splitsing gemaakt Nederlandse en buitenlandse wagens. Zij zullen worden beoordeeld op him inrichting, comfort, lijn en kleuren combinatie. Ook hier zijn voor de di verse klassen fraaie prijzen. Dit concours wordt geregeld door enkele Walcherse aufobusonderne- mingen. FEESTELIJKE OMLIJSTING Er is zorg .voor gedragen, dat do deelnemers aan de oeide concoursen en aan de Sterritten zich die dag niet behoeven te vervelen. Er zal een zeep kistenrace worden gehouden, er zal een ringryderij worden gehouden op de Stenen Beer, in het Bellamypark is des middags een ringstekery uit ver sierde sjezen, de Amsterdamse Poli- tiekapel zal concerteren en het slot van de dag zal worden gevormd door een groot vuurwerk vanaf de Nolle- punt. En als bijzondere attractie natuur lijk de vaartochten over de Schelde, die ruim een uur zullen duren! Als geheel een zeer aantrekkelijk programma, dat zonder twijfel in vlissingen de nodige drukte zal faren. gen! Advertentie. Met Pinksteren hetzelfde weer als met Hemelvaartsdag? Ja, als dat waar is, dan zult U be hoefte hebben aan zo'n gemakkelijk weekendshirt. THREE WAY, ons grote succes, in nieuwe donkere tinUm 12.90. KERKO, o.a. W collar 22.50, 19.75, 14.90. En mocht het geen mooi weer zijn, ook in hemden met vaste boord vindt U thans bij ons een sorteiing in kleu ren, die groter is dan ooit. Van 39.50 tot 10.90. St. Jacobsstraat 25, Vlissingen. Niet voor de goedkoopste, wel voor de beste artikelen. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „Er kan nog meer bij" (14 j.), 7 en 9 uur. Luxor: „Con- tra-spionnage" (14 j.), 8 uur. MIDDELBURG. Vandaag Electro: ..The miniver sto ry" (14 j.). 7 en 9.15 uur. GOES. Vandaag Grand: „De ster" (a.l.), 8

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2