Geneviève de Galard verpleegstersplicht in deed haar Indo-China J C Een dokter ging uit varen met chronische zieken SPIONNAGE-CENTRUM WENEN IN ALKMAAR LATEN MANNEN THANS HUN SNOR STAAN KRISTAL VAN VIJFTIG KILO WOENSDAG 2 JUNI 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 HEEL FRANKRIJK IS TROTS OP HAAR! Ze is 29 jaar, heeft blauwe ogen en donkerbruin haar (Van onze Parijse correspondent). Woensdag: de negentiende Mei, 's morgens om half zeven, werd de Franse journalist Hector de Galard, die voor een groot Parjjs weekblad de conferentie van Genève versloeg, uit zijn bed gebeld. Hij had tot vier uur in de nacht zitten werken en zyn eerste reactie was: laat maar rustig bellen, ik wens niet wakker te worden. Maar 't geschel hield aan en de krantenman moest wel overeind komen. .Hallo, klonk het aan de andere kant van de Itfn, hier is de delegatie van de 'volksdemocratie Vietminh. We kunnen u mededelen, dat uw nicht vrijgelaten wordt". De journalist stuurde onmiddellijk een telegram naar zijn familie dat Geneviève vrij was. Een Parijse telegrambesteller bracht het bericht naar het aangegeven adres en belde. Er bleek nie mand thuis te zjjn en daarom stopte hjj het zo belangrijke telegram maar onder de deur door. Daar vond men het eerst de volgende dag. Zo vernam de wereld dat Geneviève de Galard, „de engel van Dien Bien Phoe", door de Vietminh was losgelaten. De negen-en-twintig jarige ver pleegster, die stamt uit een oud Frans geslacht wilde eerst bij haar gewonden blijven. Maar al spoedig kreeg zij bevel naar het Franse hoofdkwartier te komen. Dus stap te zij in een vliegtuig, vloog naar Hanoi, waar ze tot haar werkelijk stomme verbazing zag dat een op getogen menigte op haar stond te wachten. Zij wist er niets van dat haar moedige en liefdevolle werk voor de gewonden van Dien Bien Phoe van haar een heldin had ge maakt, over wier lot heel de wereld zich ongerust had gemaakt. Zy vond dat ze niet meer dan haar plicht had gedaan. Als enige vrouw de ge wonden verplegen van een vesting, door JAN BRU8SB waarop een vele malen sterkere vij and stormliep? Dag en nacht wer ken in half onder water gelopen gangen, zonder licht, zonder water, practisch zonder de noodzakelijkste medische middelen? Ze vond het al lemaal heel gewoon. En tóen een Amerikaanse journalist haar 150.000 gulden aanbood wanneer hij de ex clusiviteit van haar belevenissen kon krijgen, toen wees ze dat heel verontwaardigd van de hand. En toen men haar liet zien dat de kran ten haar een tweede Jeanne d'Arc fenoemd hadden, vond ze dat schan- alig overdreven. STRENG OPGEVOED. Niets wees er op dat Geneviève de Galard, die op 13 April 1925 in Pa rijs geboren is, eens een van de meer bewonderde vrouwen van haar tijd zou worden. Ze is heel streng opge voed, waarbij haar altijd voor ogen wordt gehouden dat zij een hele oude en adellijke naam draagt en dat dit een grote verantwoordelijk heid met zich mee brengt. Op de middelbare school is zij een onop vallend meisje, dat weinig vriendin nen heeft en dat volgens naar mede scholieren bijzonder braaf leert. Na haar eindexamen studeert ze M.O. Engels. Ze gaat naar Londen, waar ze gouvernante wordt by de twee kinderen van een Franse leraar. Maar dit bevredigt haar niet. Te rug in Parijs volgt ze de school voor sociale werksters, waar ze in 1951 als eerste vandaan komt. Haar eni ge ontspanning 13 de muziek. Ze be zoekt veel concerten en speelt zelf ook goed piano. Tijdens haar vacan- ties onderneemt ze met haar kleine Renaultje grote reizen door het bui tenland. Altijd alleen. Altijd een beetje teruggetrokken. VLIEGEND VERPLEEGSTER. Dan verneemt ze dat het leger verpleegsters zoekt voor de hospi- Adlai Stevensonde door Eisenhower verslagen candidaat voor het presi dentschap in de Verenigde Staten, is een buitengewoon goed spreker. Men luistert graag naar hem. Dat Steven son ook zangtalenten bezit weten de meesten niet. Hij liet de menigte, die hij als belangrijkste spreker tijdens ^Hillbilly Day" te Meridian (Miss.) om zich heen had verzameld genieten van een^Ballade van eigen maaksel". taai-vliegtuigen. Een moeilijk en ge vaarlijk werk, waarvoor men bijzon der streng getest wordt. Men moet over een ijzersterke gezondheid be schikken en een constant goed hu meur, men moet onder alle omstan digheden zyn kalmte kunnen behou den en men moet zijn beroep als het hoogste in de wereld kunnen zien. Geneviève maakt een proeftijd van een jaar door. Vliegt met militaire toestellen vol zieken door Noord- en Zwart-Afrika. Toen de gevechten in Indo-China opnieuw oplaaiden worden er „vlie gende verpleegsters" voor het front gevraagd. Geneviève geeft zich on middellijk op en tekent voor twee jaar. Haar moeder heeft zich zeer fel tegen deze gevaarlijke onderne ming verzet, maar Geneviève. luite nant de Galard, is toch gegaan. In het Verre Oosten is het iedere dag hetzelfde; des morgens heel vroeg per helicopter naar de voorste pos ten van het front om er de gewon den te gaan halen. Op 26 Maart vliegt ze naar Dien Bien Phoe. Wanneer het vliegtuig volgeladen is met gewonden en op wil stijgen springt er een band; de start mislukt, de vijand neemt het toestel onder vuur en schiet het in brand. Kort daarop bezetten de troe pen van generaal Giap een groot ge deelte van het vliegveld en er kan geen toestel meer dalen. Geneviève kan niet meer terug. Zoveel ellende ziet ze dan echter om zich heen, dat ze helemaal niet aan zichzelf denkt. NIET BEGREPEN. Met een ongekende zachtheid en een onuitputtelijke liefde verpleegt ze de gewonden en verlicht ze de laatste momenten van de sterven den. Na de val van de vesting wordt ook zij gevangen genomen. Maar, heeft ze verteld, onze tegenstanders hebben ons goed behandeld. Uit dankbaarheid stuurt de jonge vrouw een telegram naar Ho Chi Minh om hem met zijn verjaardag te felici teren. Deze daad heeft men vaak niet goed begrepen. Waarom heeft de verpleegster de behoefte gevoeld de communistische leider geluk te wensen? Men moet daar eenter he lemaal geen politiek achter zoeken. Geneviève de Galard heeft de ma nier, waarop de vijanden van haar land de gewonde gevangenen heb ben behandeld, zo gewaardeerd dat ze dit in een telegram aan Ho Chi Minh heeft geuit. De Fransen zijn. erg trots op dit moedige meisje met haar donker bruine haar en haar rustige, blauwe ogen. Geneviève wordt gezien als het symbool van de bescheiden Franse vrouw, die, wanneer het moet, tot zeer grote daden in staat is. Wie in Frankrijk woont, weet overigens ook dat niets onverdiender is dan de reputatie van lichtzinnigheid, die de Frangaise vaak in het buitenland heeft. Belgische verkeersongelukken in het afgelopen jaar In 1953 werden in België 702 per sonen bij verkeersongelukken ter plaatse gedood, tegenover 739 in 1952. Onder de 702 slachtoffers waren 386 autobestuurders, 134 passagiers en 182 voetgangers. In 1948, toen het aantal auto's 300.000 bedroeg, tegenover 500.000 thans, was het aantal doden als gevolg van ver keersongevallen 715, waaronder 335 bestuurders, 144 passagiers en 236 voetgangers. Zaak-Anneke Beekman wekt reacties in buitenland De voorzitter van de Engelse sectie van het World Jewish Congress en lid van het directorium van deze Joodse organisatie, de heer L. Easterman, heeft een onderhoud gehad met de ambassadeurs van Nederland en Bel gië in Londen in verband met het zoek zijn van Anneke Beekman. De heer Easterman heeft beide ambas sadeurs gewezen op de reactie, die deze zaak ook buiten de betrokken landen in Joodse kringen heeft ge wekt zo wordt in het jongste num mer van 't Nieuw Israëlietisch Week blad medegedeeld. Naar de redactie verneemt, zal ook op een zitting van de Franse afdeling van het World Je wish Congress een uitvoerig exposé worden gegeven. 0 Ongeveer tweehonderdduizend gulden heelt de „actie-Loesje" van de N.C.R.V. tot dusverre opgeleverd. Zoals bekend, moet het geld dienen om bij de Johan- nastichting te Arnhem enkele paviljoens te bouwen. Een paviljoen kost circa f 400.000. 8000 AGENTEN AAN HET WERK Soms een schietpartij (Van een bijzondere correspondent) WENEN, Mei De Oostenrijkse hoofdstad is tegenwoordig het be langrijkste punt van ontmoeting voor de grote internationale spion- nage. De Weense politie schat het aantal in de stad werkzame agenten op rond achtduizend. De Oostenrijkse politie staat voor de ondankbare taak de ene bezet tingsmogendheid tegen de agenten van de andere te moeten bescher men. Daarbij constateert ze steeds weer, dat t? Amerikanen en de Rus sen hun spionnagenet het breedst uit gespannen hebben en zelfs op de kleinste kleinigheid verzot zijn. De staten van het Oostelijk blok, met uitzondering van de Sovjet-Unie zijn in Wenen vrijwel altijd door twee groepen agenten vertegenwoor digd, tussen wie een felle stryd woedt. De Hongaarse groepen bj- voorbeeld spionneren gedeeltelijk voor de Sovjet-Unie, gedeeltelijk voor de emigranten; de Tsjechische eveyeens gedeelteiyk voor Moskou en gedeeltelijk voor het vrije Tsje- cho-Slowakije. Volgens de mening van de Oosten rijkse recherche zyn de meesten van de 8000 agenten vluchtelingen, die zich aan de tegenpartij verkocht hebben om te kunnen leven. Ze zwerven dag en nacht door de stad aan de Donau, om een of ander stuk je „materiaal" te vinden. Veel is er in Wenen echter niet op te diepen e de meeste spionnen hangen in café's rond achter koppen koffie. By een Hongaar vonden Oostenrijkse re chercheurs een kaart van Wenen en een lijst van alle dagbladen met na men, adressen en telefoonnummers van de hoofdredacteuren. Een Tsje chisch agent had een Engels dienst voorschrift by zich, dat hij in Stier marken in een Britse militaire leger plaats gestolen had. Een uit Praag afkomstige vrouw had de opdracht alle 4 Oostenrijkers, die een visum voor Tsjecho-Slowakye aanvragen als agenten aan te werven. De Russen willen van hun agenten o.a. weten of de Amerikaanse offi cieren goede golfspelers zijn, hoe vaak ze naar de. schouwburg gaan en hoe ze zich tegenover hun onderge schikten gedragen. De Weners in het algemeen mer ken van dit onderaardse bedryf zo goed als niets. Alleen als er in een derderangs café geschoten wordt, als er iemand doodgestoken wordt of de politie meedeelt, dat in de Donau het lijk van een onbekende is, dan weten ze, dat deze oorlog in het duister weer een slachtoffer heeft geëist. Plannen voor bouw van zeer grote vrachtschepen Werk voor Westduitse werven Het Engelse Zondagsblad „Rey nold's News" verneemt, dat Ameri kaanse scheepvaartbelangen van plan zyn zeer grote vrachtschepen in West-Duitsland te laten bouwen. Volgens de scheepvaartcorrespondent van het blad zullen de schepen bijna even groot worden als de „Queen Mary" en de „Queen Elizabeth", die zoals bekend is ongeveer 80.000 ton De plannen zyn in een zo ver ge vorderd stadium, dat reeds specifica ties zijn verstrekt aan een der groot ste Duitse scheepswerven, de Deut sche Werft te Hamburg. De plan nen voorzien in de bouw van ver scheidene tankschepen en ertssche pen, waai-van de kleinste 40.000 en de grootste 73.000 ton deadweight zal meten. Het aantal schepen, dat gebouwd zal worden, wordt geheim gehouden. DE 700-JARIGE KAASSTAD Jubileumviering met begroeide bovenlip. (Van een speciale verslaggever) In Alkmaar beginnen ze langzamerhand in een carnavalsstemming te geraken. Een ietwat veemde sfeer voor een stad vol nuchtere Noordhollanders, die nogal eens voor een stijf soort lieden worden versleten. Mensen, die altijd het gezicht in de plooi hebben en nooit goed „los" kunnen komen. Dat schynt nu allemaal anders te gaan worden. Eén ingezonden stuk is voldoende geweest om het mannelyke deel van de Alkmaarse bevolking in vuur en vlam te zetten voor een snorrenactie, die inhoudt, dat de Alkmaarse mannen gedurende de 27 dagen, dat het 700-jarig bestaan van de stad wordt gevierd (van 20 Juli t/m 15 Augustus) met een begroeide bovenlip op straat dienen te ver schijnen. Nog voordat het startschot is ge vallen wordt er in de kaasstad bijna over niets anders gesproken en men vindt het dan ook buitengewoon ple zierig, dat de minister-president dr. W. Drees op 20 Juli het stadsfeest komt openen. „Hij is een van ons" zeggen de snorrendragers, die ver der ernstige plannen hebben om ook andere besnorde bezoekers een Jpeciaal eerbetoon te geven. Op 5 uni zal de actie officieel beginnen, zodat er ruim een maand de tijd is om een kloeke snor te kweken. Er komt een schoonheidswedstryd en er zullen feestavonden worden georga niseerd, die voor snorrendragers gratis toegankelijk zyn. Ook de kappers hebben zich achter de actie geschaard. In een spoed vergadering hebben ze besloten de snorren van hun klanten gratis by te werken en de dameskappers, die toch ook wilden meedoen, hebben toegezegd, dat ze de „miskleur-ge wassen" voor niets en niemendal zullen bijverven. De mannen met peper-en-zout knevels en rode snorren kunnen dus gerust zyn. Om de twijfelaars te animeren hebben een paar kna pen op een vroege morgen de beel- Talrijke arrestaties in Oost-Pakistan. De Pakistaanse politie heeft Zon dagavond in Oost-Bengalen 150 per sonen gearresteerd. Onder hen be vindt zich een minister uit het afge zette kabinet van Fazloel Hoek, sjeik Moedjiboer Rehman. Men verwacht nog meer arrestaties. Voor het huis van Fazloel Hoek staat een wachtpost. De afgezette premier mag slechts familieleden en vrienden, die toestemming van de po litie hebben, voor een bezoek ontvan gen. den voor de gemeentelijke handels school al vast van een stoere snor voorzien. Er zal nog wel meer van dit soort grappen loskomen. De pro motor van de actie, wiens vrouw al heeft verkondigd, dat ze een man met snor verschrikkelijk vindt, zit vol schrandere plannetjes. De Alkmaarse mannen zyn er voor klaar en de vrouwen lopen over van nieuwsgierigheid hoe hun echt vrienden er straks zullen uit zien. De beelden van de Alkmaarse ge meentelijke handelsschool zjjn met snorren gesierd. Spoedige luchtverbinding via Noordpool. Vergunning voor S.A.S. Naar de Scandinavian Airlines Sy stem meedeelt, heeft de regering van de Ver. St. vergunning gegeven aan de S.A.S. om een luchtlijn over de Noordpool te onderhouden vanaf de Westkunst van de Verenigde Staten naar Scandinavië. Voor de eerste maal in de geschie denis zal nu de Westkust van de Ver. Staten eeh directe toegangs poort kunnen worden tot Scandina vië en Europa. Los Angeles en Ko penhagen zullen de beide eindpunten worden. Verscheidene jaren heeft de S.A.S. reeds het plan van een „over- the-top-of-the-world-route" bestu deerd. Het feit, dat thans in beginsel de vergunning van de Amerikaanse regering is verkregen, wordt een be langrijke stap geacht ter verwezen lijking van de luchtlijn over de Noordpool. De president van de S.A. S., de heer Per. A. Norlin, heeft de hoop uitgesproken, dat het mogelyk zal zyn binnen zeer nabije toekomst deze verbinding te openen. EXPOSITIE IN INNSBRUCK In de Tiroler Alpen (Van een bijzondere correspondent) INNSBRUCK, Mei Twee ste vige mannen moesten het kwarts kristal dragen, dat op een ten toonstelling van mineralen in het Landsmuseum van Innsbriick te zien was. Dit enorme product met een gewicht van 50 kg werd gevonden in de bergen, die het Puster Tal in Zuid-Tirol omzomen. In hetzelfde ge bied vond men nog een kleiner exem plaar van 20 kg, dat ook al een be zienswaardigheid is. De Tiroler Alpen zijn dit be wijst de tentoonstelling van rond duizend verschillende mineralen zeer rijk aan zeldzame gesteenten. In het Pansertal heeft men bijvoorbeeld buitengewoon mooie lichtgroene en waterkleurige fluoriden (vloeispaat) verzameld, by Sterzing vond men een donkere variëteit van de andere honinggele zinkblende en uit Masul- schlucht van Merano is een prach tige berilsteen afkomstig, die een DIT JAAR ELF BOOTTOCHTEN Denkbeeld ontstond in het milieu van het Rode Kruis (Van een speciale verslaggever) Wy zitten in de spreekkamer van dokter F. Delhez te Hengelo, de Over ijsselse medicus, die het prachtige initiatief nam tot het organiseren van boottochten voor zware invaliden en chronische zieken. Graag wil hij ons iets vertellen over de voorgeschiedenis en de nieuwe plannen. Want dit ontroerende barmhartigheidswerk, dat voor zovelen vreugde heeft ge bracht in hun sombere bestaan, staat nog slechts aan het begin. Vol ent housiasme spreekt dokter Delhez over dit werk en met recht. Want al waren er aanvankelyk veel tegenslagen te overwinnen deze sneeuwbalac tie der dankbaarheid is aangegroeid tot een lawine, die iedere scepticus vroeg of laat moet meesleuren in haar vaart. Wat die toekomstplannen kon dokter Delhez ons onthullen dat fetracht zal worden nog in Septem- er van dit jaar twee boottochten voor t-b.-patiënten in te lassen. Voorts dat een uitbreiding van de be staande tochten tot over de lands grenzen (België) onder ogen wordt gezien en ten slotte dat mogelyk in de toekomst ook boottochten voor jeugdige invaliden zullen worden ge organiseerd. Rustig weg, onopgesmukt vertelt deze Hengelose medicus over het barmhartigheidswerk, dat in hem zyn initiatiefnemer en pleitbezorger heeft gevonden. Hoe het begon. „Tja, hoe het begonOm pre cies te zyn op 6 November 1948. Wij hadden toen n byeenkomst van ver tegenwoordigers der Rode Kruisco- lonnes in Nijverdal. Daar kwam de gedachte naar voren iets voor de in validen te doen in de vorm van een betreft ontspanningsmiddag. De eerste, in Hengelo werd gehouden, sloeg - "oliTn, - P die middellijk in. Hieruit ontsproot het idee de invaliden ontspanning te ver schaffen, welke van langere duur kon zyn en wel door een boottocht voor hen te organiseren. Naderhand ver nam ik, dat het Deense Rode Kruis soortgelijke tochten organiseert, maar dan per trein". Het zat dokter Delhez niet mee om het Nijverdalse initiatief in daden om te zetten. De moeilijkheden waren vele. Tegen kantingen en scepticisme ook van medische zyde lieten niet lang op zich wachten. Men vond het vrij dwaas met „zieke mensen te gaan varen". Het duurde nog tot 1951 aleer de eerste boot van de Usselka- de te Deventer volle kracht vooruit kon geven. „Deze eerste tocht ongeveer 60 patiënten voeren mee werd een daverend succes! Het waren en het zijn ook thans nog allereerst de ernstige rheumapatiënten en zH, die aangetast zyn door multipele doorsnede heeft van twintig centi meter. De tentoonstelling bevat voorts en kele van de beroemde, in de Dolo mieten gevonden „Theiser Kugeln", waarvan de fantastische vullingen aan menselyke gezichten of dierenli- chamen doen denken. In een van deze „Theiser Kugeln" meende men eens een Mariafigüur te zien. Deze vor men ontstaan vaak uit half-edelste- nen, zoals amethyst agaat of zuiver bergkristal en omgeven zich met een omhulling. Uit het Fassaner Tal zyn mooie stukken turmalyn afkomstig, uit Monzoni het zeldzame vesuviaan, een contactmineraal van vulkanisch magma met kalk. Als men in het Landsmuseum van Innsbriick z'n blik over deze eigenaardige grillen van de natuur laat glijden, dan mag de vreugde van de Tiroler over deze eigenaardige grillen van de natuur der gesteenten niet bedorven worden door het feit. dat aan beide kanten van de Brenner behalve een beetje lood, zink en koper geen ander me taal uit de berg-en van zijn vader land kan worden gedolven. Maar ook de zuivere vorm van de kristallen is een schoon geschenk, waar de Tiro ler dankbaar voor is. sklerose (een ziekte, die verlammin gen veroorzaakt). Voorts, zy, wier gewrichten aan een slijtageproces onderhevig zyn en ook die patiënten, die na een oeroerte gedeeltelijk verlamd bleven". In 1952 waren er reeds drie toch ten (Gelderland en Groningen gin gen mee doen) en het volgende jaar reeds vijf. Werden de tochten aan vankelijk door dokter Delhez en zyn helpers leden van Rode Kruis colonnes en besturen georgani seerd. op 31 October kon de Provin ciale Raad voor Invalidenzorg wor den opgericht. Dokter Delhez aan vaardde het Presidium en mevrouw J. C. Boelkens-Navis, eveneens te Hengelo, werd secretaresse. En zy is het die feitelijk het gehele werk ver zorgd, aldus dokter Delhez. Het Hengelose initiatief was inmid dels aan de Prinsessegracht in Den Haag niet onopgemerkt gebleven. Het kreeg officieel erkenning toen genoemde raad het vorige jaar als Raad van Invalidenzorg van het Ne derlandse Rode Kruis werd geïnstal leerd. De Overijsselse bestuurs. en colonneleden hielden in gelijke func tie zitting en werden nu met de or ganisatie van de boottochten voor het gehele land belast. Thans elf tochten. In 1954 konden elf tochten I waarvan er reeds verscheidene zyn gemaakt worden geprojecteerd. Had I men aanvankelijk de beschikking over een boot voor 61 patiënten, thans vaart men met de „Kasteel Staverden" van de Holland-Veluwe- lijn. Deze boot heeft het grote voor deel dat zy slechts een diepgang heeft van 1.29 meter, waardoor een groot deel van de Nederlandse bin nenwateren kan worden bevaren. Een en zeventig patiënten kunnen nu mee. In aanmerking genomen dat j al deze patiënten een voortdurende zorg behoeven velen van hen zijn volkomen hulpeloos is het duidelijk dat er een uitgebreide personeels- staf nodig is. Zo is er bij iedere tocht een arts aan boord, die vanzelfspre kend dan tot scheepsarts wordt ge promoveerd, een hoofdverpleegster en drie verpleegsters, allen gediplo meerd en by voorkeur „uit de wyk". Deze drie verpleegsters hebben ieder het toezicht op een zaaltje. Voorts zijn er vier helpers voor het zwa re werk en 20 helpsters met ten minste een ziekenhuisopleiding. Een kokkin met twee assistenten vormen het keukenpersoneel. „Wij hebben ook een scheepsmoe- der gecreëerd. Dit is zo'n beetje een schaap met vijf poten. In mej. Haan uit Groningen hebben wij wei een uitermate geschikte kracht gevonden voor deze zo belangrijke functie. Zij stelt het menu samen, geeft het lin nengoed uit, beheert de financiën en ontvangt de kringcommissarissen in de aanlegplaatsen. Ten slotte is er dan nog een kapitein en een vier koppige bemanning. Om enige conti nuïteit in het werk te krijgen, zijn de scheepsmoeder en de kokkin vas- tr> krachten: de anderen rouleren". Dr F. DELHEZ UIT HENGELO

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 7