Geen hoop meer op welslagen van Korea-besprekingen Met de „Himalaya" vertrokken 200 emigranten naar Australië INTRODUCTIE GENEESMIDDELEN LAAT TE WENSEN OVER Een BOEK over WOENSDAG 2 JUNI 1954 PROV IN ri ALE ZEEVSE COURANT 3 DE CONFEREN TIE TE GENÈVE Amerika en Zuid-Korea willen Verenigde Naties inschakelen De Zuidkoreaanse minister van Buitenlandse Zaken, P.joen Joeng Tai, heeft Dinsdag de leider der Amerikaanse delegatie, generaal-majoor Wal ter Bedell Smith, bezocht voor een diepgaande bespreking van de vastge lopen besprekingen over Korea. In Geneefse conferentiekringen vermoedt men, dat gesproken zal worden over stappen om een einde te maken aan deze besprekingen, die reeds vyf weken duurden en nog geen resultaat hebben opgeleverd. x De Amerikaanse en Zuidkoreaanse delegaties zijn van mening, dat de besprekingen niet tot een bevredi gend einde kunnen worden gebracht. Zij zullen er op aandringen ae onder handelingen op te schorten en het Ko reaanse vraagstuk ter behandeling voor te leggen aan .de eerstvolgende algemene vergadering der Verenigde Naties. Vertegenwoordigers van andere lan den, die in Korea aan de strijd tegen Wichelroedeprobleem en de landbouw Waardeloze rommel Verschenen is thans het rapport van de werkgroep voor landbouwkun dig onderzoek inzake het wichelroe- deprobleem. De eindconclusie van dit rapport luidt: Op grond van de resultaten van het onderzoek raadt de werkgroep land-, tuin- en bosbouwers aan geen rekening te houden met. nim mer aangetoonde hypothetische aardstralen en geen waarde te hechten aan a) wichelroede-on derzoek, b) gebruik van af scherm-apparaten, c) verwijdering van aardstralen uit landerijen en gebouwen. Het genoemde rapport is het tweede van ae commissie, die onder leiding van prof. dr. J. Clay en in opdracht van de Koninklijke Nederlandse aka- demie van Wetenschappen, het vraagstuk der aardstralen, wichel roede e.a. physisch heeft bestudeerd. We hebben de vorige maal gezien dat licht een druk kan uitoefenen en als zodanig dus niet verschilt van zuiver stoffelijke voorwerpen. Maar er is nog een ander verschijnsel waar door licht erg veel op de gewone ma terie gaat gelijken. Licht heeft nl. ook zwaarte, is dus onderhevig aan de zwaartekracht en „valt" dus in de richting waarin de zwaartekracht werkzaam is. Einstein kon dit bere deneren en berekenen, maar theoriën en formules zijn weinig overtuigende dingen, indien zij niet door de prak tijk kunnen worden bevestigd. Een prachtige gelegenheid om te constateren of licht inderdaad aan de zwaartekracht onderhevig was dus zwaarte had deed zich voor tij dens de zonsverduistering in 1919. In dat jaar vertrok een Engelse ex peditie naar Sobral in Brazilië om de afstand van twee sterren die ter weerszijde van de zon staan, te meten. Onder normale omstandigheden zijn deze sterren door de verblinding die het zonlicht teweeg brengt, onzicht baar, maar tijdens een zonsverduis tering zijn zij goed waar te nemen. Deze sterren moesten tijdens de zons verduistering schijnbaar iets verder van elkaar staan dan een half jaar ?eleden, toen de zon niet in hun uurt stond, want zouden de licht stralen inderdaad zwaarte bezitten - dan zou het licht van deze sterren 7inlll enigszins tiaar de Lil; III zon toegebogen worden, zodat de sterren dus schijn- baar op een andere plaats zouden staan dan waar zij zich in werkelijk heid bevonden. In enkele minuten tijds werd te Sobral beslist over de juistheid van Einstein's theorie die een algehele om keer betekende in de natuurkundige beschouwingen. Het Einstein-effect bleek inderdaad te bestaan, het licht werd door de gewéldige zonnemassa enigszins naar de zon toegebogen: het licht had dus zwaarte. De eerlijkheid gebiedt ons echter hier direct aan toe te voegen dat licht erg licht is. Want Eddington heeft uitgerekend dat een pond licht tegen het oppervlakte-ta rief van 7 ct. per kilowatt/u/ur onge veer 876 millioen gulden zou moeten kosten, zodat één gram licht op het niet onaanzienlijke bedrag van 1.750.000 komt'te staan. Of, wan neer u het anders uitgedrukt wilt heb ben: één gram licht vertegenwoordigt een energie-waarde van 25 millioen kilowatt/uur. We kunnen nu geheel buiten be schouwing laten of u een stopcontact lampje van Philips gébruikt, of dat u gereend bent geheel onnodig een grote electrische liaard te laten branden, want in beide gevallen zult u in de behoefte aan electrische energie voor uw huishouden gedurende een ruwe 1000 jaar lang kunnen voorzien, in dien u de gélukkige bezitter zoudt zijn van slechts één gram licht. En dan te bedenken, dat de aarde per se conde 1852 gram licht van de zon ontvangt, franco thuis geleverd! Ja, nu we het toch over leveringen hebben, kunnen we ook roei eens réken over mussen, die hier te lan- vroeger veel en graag gegeten werden. H. Pétillon. de communisten hebben deelgenomen, zijn het niet ten volle eens met deze politieke strategie. Deze landen, die onder leiding staan van een aantal staten van het Britse Gemenebest Groot-Brittannië, Canada, Australië en Nieuw-Zeeland zouden de on derhandelingen met de communisten nog willen voortzetten. PLAN VOOR EEN OPLOSSING Een aantal afgevaardigden te Ge neve houdt zich op het ogenblik be zig met het zoeken van een oplossing voor de Koreaanse kwestie. Volgens inlichtingen uit betrouwbare bron werken de Canadese, Australische en Thailandse afgevaardigden aan een plan, dat na goedkeuring door de zestien ledenstaten van de Verenig de Naties die in Korea hebben ge streden, bg de conferentie zal worden ingediend. Volgens dit plan dient 'n commissie ad hoe te worden ge id die tot taak zal krijgen norm; trekkingen tussen Noord- en Korea te vestigen. Deze commissie zou niet in de plaats treden van de V.N.-commissie voor hereniging herstel van Korea. Discussies over de kwestie-Juin (Slot van pag 1) ring voelt wel voor een interparle mentair orgaan, doch meent, dat het zich beperkingen zal moeten opleg gen omdat de NAVO geen supra-na- tionaal orgaan is. Belangwekkend was tenslotte tijdens zijn dupliek door minister Beyen aan de Kamer verstrekte inlichting, dat de Atlantische Raad aan alle NAVO- bevelhebbers de richtlijn heeft uitge geven, zich in het openbaar van be spreking van de E.D.G. te onthouden. Vleugje tegenspraak De heer Welter van de K.N.P. zorgde voor „het geliefde scheutje tegenspraak". Hg betreurde dat de kwestie-Juin weer was opgerakeld. Hij vond de interpellatie niet elegant en nadelig voor het gezag van de NAVO. Hij was van oordeel van het Nederlandse parlement geen inwen dige Franse kwesties behoorde te behandelen, en dat een hoofdbevel hebber van de NAVO de vrijheid dient te hebben, zich in het openbaar afkeurend over de E.D.G. uit te laten. Zijn uitspraken klonken nog al ex treem en bezorgden hem dan ook fel le critiek. Vooral van de heer Kort hals van de V.V.D., die als goed in ternationalist zich overigens voor stander toonde van interparlementai re organen. De heren Vis (K.V.P.) en Bruyns Slot (A.R.) betreurden dat de NAVO-raad, die maarschalk Juin, die door zijn eigen regering van zijn militaire functies is ontzet, hand haaft. Ongetwijfeld zal de NAVO- raad met belangstelling kennis ne men van wat de Nederlandse Tweede Kamer over deze instelling heeft ge- d. Daarna zal zg overgaan tot de e van de dag. Nieuwe arbeidstijden spoorwegpersoneel Voor het overgrote deel van het Nederlandse snoorwegpersoneel wordt het beginsel van de 48-urige werkweek ingevoerd. Tot nu toe gold het systeem van 90 tot 144 uur werk per veertien dagen. Voor het perso neel op minder belangrijke posten blijft het veertiendaagse systeem ge- handhaaft, met dien verstande dat de maxima zijn gewijzigd in 102 tot 108 werkuren per veertien dagen. Dit staat in het nieuwe „algemeen reglement dienst". Volgens dit regle ment wordt de maximum diensttijd per dag gesteld op 10 uur. Hiervan uitgezonderd zijn het krachtvoertui gen- en het treinpersoneel, voor wie een maximum van 12 uur is gesteld. De duur van de vrije Zondag of de wekelijkse rustdag is gesteld op 36 uur. Bij het vertrek van de 200 emigran ten naar Australië bleef gisteren te Vlissingen één paspoort achter. Het was van de 18-jarige Greta Cornelia Weij, die zonder haar moeder en pleegvader te waarschuwen met haar vriend in Amsterdam uit de trein stapte en spoorloos verdween. Zodra zij opgespoord is, zal z\j naar Austra lië worden gezonden. Foto P.Z.C.) De raad Middelburg niaakte Dins dag een excursie naar verscheidene objecten. De raadsleden werden ver gezeld door de hoofden van dienst en door hun echtgenoten. Tijdens hel be zoek aan de ziekenhuisuitbreiding. Burgemeester mr. dr. N. Bolkestein flinks) dankt de voorzitter van het bestuur der Godshuizen, de heer W. Berdenis van Berlekom (rechts). JFoto P.Z.C.) (Voor verslag zie pag.'2). APOTHEKERS TE ROTTERDAM BIJEEN „De introductie van de nieuwe ge neesmiddelen laat veel te wensen over". Aldus verklaarde de voorzit ter van de Ned. Maatschappij tot bevordering van de pharmacie, dc heer J. van der Berg. op de jaar vergadering, die Dinsdag te Rotter dam werd gehouden. De ontwikke ling van het moderne geneesmiddel, zo zeiJe de heer Van der Berg, plaatst de apotheker dikwijls voor grote moeilijkheden. Reeds in de allereerste fase van de ontwikkeling vnn een nieuw ge neesmiddel, nog voordat een weten schappelijk verantwoord onderzoek zijn beslag heeft gekregen, worden bijzonderheden over het nieuwe mid del gepubliceerd in populaire dag- en weekbladen, waarbij latere publica ties helaas een domper moeten zet ten op het aanvankelijk enthousias me. Als een sprekend voorbeeld wilde spreker aan het isoniazidum herin neren, dat werd aangekondigd als het middel waarmede de tuberculose zeer binnenkort zou hebben opge houden te bestaan en dat bij duizen den zieken valse hoop heeft gewekt. Voor de apotheker hebben deze methoden om de markt te veroveren tot gevolg, dat de "codificatie van pharmaceutische gegevens niet snel genoeg tot stand komt. Tegen de tijd, dat een volledig onderzoeksche- ma bekend wordt, is het geneesmid del zijn top al gepasseerd. Het Wereldgebeuren ÉEN ACHTERBLIJFSTER Vlissingse middenstand had een goede dag Hoog torende gisteren het Britse passagiersschip „Himalaya" van de „Pacific and Oriental Steam Navigation" boven de kade van de Vlissingse buitenhaven. Om tien uur in de morgen werd bet 27.990 ton metende schip gemeerd en toen het trotse zeekasteel omstreeks half vijf door vier sleep boten naar buiten werd gebracht, waren inmiddels 200 Nederlandse emi granten aan boord gegaan, die in Australië een nieuw vaderland hopen te vinden. Gevoelens van weemoed en verwachting waren er by de vertrekkenden, Joch er was ook ongerustheid, vooral bij het gezin van de heer Th. Stroop uit Zaandam. Want er bleef één paspoort bjj de eraigratiedienst achter, toebehorend aan de 18-jarige pleegdochter van de heer Stroop, die mee zou gaan naar Australië. In Amsterdam verdween zij echter zonder van tevoren iets te zeggen, met haar vriend uit de trein. Die vriend zou de fa milie tot Amsterdam wegbrengen.... Het was de eerste maal, dat een zeeschip van een zo hoge tonnenin houd de Scheldestad aandeed. Boven dien was het de eerste maal, dat Ne derlandse emigranten in Vlissingen embarkeerden. De heer H. J. J. rendrecht, manager van Hoyman en Schuurman, die samen met de Vlis singse agent van de P. en O. lijn, John P. Best deze verscheping orga niseerde, zeide ons, dat men reeds ja ren geprobeerd heeft schepen van de ze lijn naar Vlissingen te laten ko men om emigranten op te nemen. Vlissingen is vrij dicht bij Londen, waardoor de omweg zo klein moge lijk wordt gehouden. Bovendien is de haven uitstekend ingericht voor het ontvangen van grote schepen. Hij hoopte dan ook dat in de toekomst de schepen van de P. en O. lijn regel matig Vlissingen aan zullen doen. De tocht met de „Himalaya" werd als proef beschouwd, een proef welke overigens goed geslaagd is. De komst van dit prachtig inge richte schip waarop de emigranten le klas reizen had ook voor de stad een prettige zgde. De 1100 passagiers die in Londen aan boord waren geko men, kregen namelijk gelegenheid om Molotow terug in Genève Onder strenge bewaking De op het vliegveld getroffen vei ligheidsmaatregelen waren nog stren ger dan bij de aankomst van Molo tow te Genève, op 24 April j.l. bij de aanvang der Geneefse besprekingen dit was geschied op verzoek van de Sowjet-delegatie. Vijftig politiemannen en militairen bewaakten de loods, waar het vlieg tuig na de landing heen reed. Acht zwarte Russische „zis"-auto's waar onder de kogelvrije van Molotow per soonlijk, stonden gereed om het gezel schap van het vliegveld te vervoeren. Gisteren vertrokken 200 emigranten met de „Himalaya" van Vlissingen naar Australië. Op de kade van de Vlissingse buitenhaven was het een drukte van belang. Omstreeks half vijf vertrok het zeekasteel, door 'honderden nagewuifd. (Foto P.Z.C.) aan wal te gaan en Vlissingen te be zoeken. De havendirectie riep de hulp in van de Stoomtram Maatschappij Walcheren en met vijf bussen werd een tijdelijke dienst tussen de haven en de stad in leven geroepen. Voor de Vlissingse middenstand was dit een buitenkansje, want de Scheldestad beleefde daardoor een ware invasie van Engels sprekende en kooplustige toeristen, die men wel dra bepakt en bezakt door de oude stad zag wandelen. Intussen boden de loodsen, waar de emigranten ontvangen werden, een beeld van grote bedrijvigheid. Emi gratie-ambtenaren. douane en mare- chaussée hadden het druk. De em- barkatie verliep in een vlot tempo en het controleren van papieren en bagage vorderde weinig tijd. Niet minder dan 200 Nederlandse emi granten passeerden de controle. Ook 37 Nederlandse touristen gingen mee. met de bedoeling in Australië geë migreerde familieleden te bezoeken. Omstreeks drie uur waren alle emi granten aan boord. In de danszaal op het promenadedek sprak de heer D. H. Hofmeijer immens de commissa ris voor de emigratie een kort af scheidswoord. Hij merkte op, dat de reis met dit Engelse schip de gelegen heid bood om reeds te wennen aan de Engelssprekende maatschappij waar in de vertrekkenden in de toekomst zullen leven. Spreker wenste hen veel succes voor de toekomst. Omstreeks vier uur werd de kade vrijgegeven voor de familieleden. De afzettingen werden verwijderd en er ontstond een wedloop om de beste plaats op de kade. Weldra werd met vier zware fluitstoten, welke over het havenbassin daverden, het vertrek sein gegeven. De trossen werden los gegooid en nagewuifd door de achter- blijvenden vertrokken 200 Nederlan ders naar een nieuw vaderland. Bemiddelaar Krisjna Menon, de vertegenwoor diger van India bii de Verenig de Naties, heeft een bezoek aan Genève gebracht. Aan de conferen- tictafel heeft hij niet gezeten, .maar hij heeft breedvoerig gesproken-met de heren Molotow. Tsjoe En Lai, Bedell Smith en Eden. Zijn hotel werd belegerd door jour nalisten, die wilden weten wat de man van India zoal besproken had met de leiders van de Geneefse con ferentie, maar hij liet geen woord los. Desondanks zijn er mensen, die beweren te weten wat Krisjna Me non besproken heeft. Hij zou op spe ciaal verzoek van Eden naar Genè ve zyn gegaan om te bemiddelen. In feite had Eden veel liever gezien, dat Nehroe uit India was gekomen, of althans dat een Indiase delegatie officieel aan de conferentie had deel genomen. Maar nu die wens onver vulbaar was gebleken, moest Eden genoegen nemen met Krisjna Me non. Het gerucht wil, dat Krisjna de vier hoofdfiguren van de conferentie heeft trachten te winnen voor het denkbeeld, dat men het eerst eens moest worden over het staken van het vuren en dat men de politieke meningsverschillen maar moest la ten rusten tot na de wapenstilstand. Alle gedelegeerden zouden met dat denkbeeld hebben ingestemd en zij zouden als om strijd verzekerd heb ben, dat aan de Indo-Chinese misère een einde moest komen. Dat zou dan behalve voor Krisjna Menon een pracht succes voor de Engelse minister Eden zijn, die er de laatste maanden hardnekkig naar streeft de grote bemiddelaar tussen Oost en West te zijn. Men beweert dat Eden daarbij de volle sympathie heeft van Chur chill. Premier Churchill zou namelijk zgn Glorieuze loopbaan willen be sluiten niet als de man van vele oorlogen, maar als een man des vredes. Hij zou een verzoening tus sen Oost en West willen bewerken en hij zou van mening zyn, dat er voor Azië een regeling denkbaar is, waarhij communisten en niet-com- munisten in vrede kunnen leven. De Britse pers voelt vrij veel voor die vredesgedachten van Churchill enze waardeert ook de moeizame onderhandelarij van Eden te Genève. In het Lagerhuis hebben de beide staatslieden een stevige meerderheid voor hun vredespolitiek. Er kan welhaast gezegd worden, dat ze het gehele Britse volk achter zich hebben. Hier nu doet zich een merkwaar dige controverse met de Verenigde Staten voor. Daar wijst men eigenlijk elke vorm van onderhandeling met de communisten af en stelt men zich op het standpunt (dat Eden en Churchill destijds ook tegenover Hit- Ier innamen) dat geen enkele con cessie gedaan kon worden, omdat zo n concessie alleen maar een inlei ding zou vormen tot het vragen van nog meer concessies. e Amerikaanse bladen maken Eden vrij heftige verwijten en menen, dat hij verantwoordelijk is voor de verwijdering, die tussen Engeland en de Verenigde Staten is ontstaan. Eden riskeert, zo zeggen sommige scribenten, de vriendschap van de Verenigde Staten voor zoiets wissel valligs als een tijdelijke regeling met de communistische landen. Eden zou de communisten in de kaart spelen, want die hebben reeds lang op allerlei manieren geprobeerd verdeeld heid te zaaien in het Westerse kamp en nu hebben ze zowaar enig succes: er is verdeeldheid tussen Engeland en de Verenigde Staten. Daarover is men in de Verenigde Staten nogal critisch gestemd. Terwijl Eden in Genève nu al een maand lang de bemiddelaar speelt, kan de Amerikaanse regering niet veel anders doen dan lijdelijk toezien. Zij is gedwongen tot inactiviteit en dat is pijnlijk. Die inactiviteit duurt nu al ruim een maand, want ruim 'n maand geleden liet de Engelse rege- ig aan de Amerikanen weten, aat het Amerikaanse voorstel voor een gemeenschappelijke actie in Azië eerst in overweging kon nemen na de conferentie van Genève. Die confe rentie echter kan nog maanden du ren. Zullen de Amerikanen daarvoor voldoende geduld hebben? Er zijn Amerikanen, die daaraan twijfelen! D' DIEREN IN ONS EIGEN LAND. üitg. J. M, Meulenhof, A'dam. Wanneer bij de verschijning van een boek over de natuur wordt aangekon digd, dat het werk voor de derde maal van de pers komt, zegt dit al veel over de inhoud. Aangenaam verteller als Kees Hana is, weet hij zijn boeiende verteltrant vast te houden in zijn wer ken en omdat de natuur in wezen ge lijk blijft, blijven Hana's boeken hun waarde behouden. Daarbij komt nog, dat Hana uitstekend fotografeert en niet minder goed tekent. „Dieren in ons eigen land" vertelt ons over alle mogelijke dieren en uit alle boeken van ons Vaderland, geen opgezegd lesje, maar eigen werk. de vrucht van de vreugde, die de auteur put uit het zelf zien en bewonderen. Wie dit boek nog niet kent en zoekt naar een uitste kend werk (met aan het eind een gids tot waarnemen, verdeeld naar de maanden van het jaar), moet bepaald op dit werk letten. Het is goed, het is mooi, het is boeiend. Z. KRISJA MENON iedereen met vrede Lichtschip „Terschellinger- bank" aangevaren. Dinsdagmorgen is het lichtschip „Terscheflingerbank" aangevaren door het Belgische schip „Vlaande ren". Het lichtschip werd net boven de waterlijn getroffen. De „Terschel lingerbank" is naar Rotterdam ge sleept. Voor zover bekend is dit de eerste keer. dat een lichtschip werd aangevaren. Vermoedelijk is de aan varing ontstaan als gevolg van de dichte mist.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 5