Middelburgse raad trok langs belangrijke objecten LANDBOUWSCHOOL-DIRECTEUREN IN WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN eiifpi Zeeuwse Almanak Duur maatwerk? mm ENGEUD Daar kun je van op aan Die kwaliteit van Roxy is en blijft bijzonder! 'H tlOXY?.ja..y'iaaxj J BRITS VL00TBEZ0EK TIJDENS HERDENKINGSDAGEN NIEUWE TELEFOONCENTRALE IN OOSTBURG IN GEBRUIK Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 2 JUNI 1954 INTERESSANTE EXCURSIE Bijna negen uren „debat" over gemeentelijke zaken Bijna negen uren heeft de Middelbur gs© gemeenteraad zich Dinsdag intensief bezig gehouden met allerlei gemeentelijke zaken, maar dit keer klonken de besprekingen en de discussies niet in de beslotenheid van de raadszaal, maar grotendeels in de openlucht! Onder leiding van het college van B. en W. werd namelijk een bezoek gebracht aan een aantal objecten, aan de totstandkoming waarvan de raad had meegewerkt, of die uit an deren hoofde de belangstelling van de vroede vaderen vroegen. Op deze excursie werden de raadsleden vergezeld door de hoofden van dienst, waar door een direct contact met de „uitvoerende macht" mogelijk was. Boven dien waren ook de echtgenoten van raadsleden en diensthoofden aanwezig, opdat óók zjj kennis konden maken met deze voor de gemeente en de gemeenschap! zo belangrijke zaken. Zo werden tijdens deze tocht be zocht net in aanuouw zynue zwem bad, commandobunker van de bur gerlijke bescherming op Toorenviiedt, het fraaie stadspai'K bij deze buiten plaats, de uitbreiding van het Gast huis, het sportveldencomplex, het waterwingebied bij Oranjezon en ten slotte het kasteel Westhove. In Dom burg werd in „Juliana" de lunch ge bruikt. waarbij de burgemeester mr. dr N. Bolkestem tijdens 'n korte toe spraak wees op het nut van een der gelijke excursie. „Maar..." zo zeide l»ij, „wy hebben nu wel gezien, dat wc in de toe komst in Middelburg good kun nen voetballen, kunnen zwemmen en zelfs ziek worden, maar we hebben helaas nog niet gezien, dat we er ook goed kunnen wonen. Het is eigenlijk een wanhopige toestand, dat Middelburg nog steeds gebrek heeft aan honder den woningen". Tijdens de excursie bleek overigens, dat er in Middelburg enige objecten zijn, die weliswaar tot nu toe min of meer buiten de belangstellingssfeer bleven van het grote publiek, maar toch deze belangstelling dubbel en dwars waard zijn. In de eerste plaats mag hieronder zeker worden gerekend het eminente nieuwe park bij Toorenviiedt, dat in de afgelopen jaren van een gruwelij ke wildernis werd tot een prachtig recreatie-oord met openlucht theater, waarop Middelburg met recht trots kan zijn. De landschapsdeskundige van Nieuw-Walcheren, de heer C. F. Broerse, onder wiens leiding dit grootse project tot stand kwam, heeft met deze beplanting de Middel burgse gemeenschap wel zeer aan zich verplicht. De heer Broerse gaf tijdens de ex cursie een levendige uiteenzetting van de stand van zaken in het park en schonk daarby vooral aandacht aan het openluchttheater. De deelne mers hadden zich verzameld in de amphibitheatersgewyze ingerichte toe schouwersruimte, terwijl de heer Broerse had plaatsgenomen op de spelersruimte. Daarby bleek, dat hij door iedereen werd verstaan, zonder dat hij met stemverheffing behoefde te spreken. De accoustiek is in dit theater uitstekend, mede dank zy een kleine vüver vóór de spelersruimte, die als klankbord fungeert en dank zjj de fraaie en dichte beplanting. De entourage van dit intieme theater is byzonder mooi, zodat men slechts mag hopen, dat er in de toekomst veel gebruik van zal worden ge maakt. Krimpen van pijn door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen is onnodig. Togal be vrijdt U s. el en afdoende van die pij nen. Togal baat waar andere midde len falen. Togal zuivert door de nie ren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. 0.95 2.40. De heer Broerse zeide tijdens de rondwandeling, dat de beste resulta ten van de herbeplanting op Walche ren op Toorenviiedt waren bereikt, hetgeen oun. een gevolg was van de goede bodem, die veel humus bevat te. COMMANDO-BUNKER Een volgend punt, dat met grote aandacht werd bekeken, was de com mando-bunker van de Bescherming Bevolking voor Walcheren met uit zondering van Vlissingen. Deze bun ker is uiterst modern ingericht o.a. met zg. plotkaarten, waarop direct kan worden afgelezen, waar het po tentieel van de B.B. is ingezet. Van de zijde van het ministerie is deze bunker reeds enige malen als voor beeld gesteld voor andere B.B.-afde lingen. Het ligt in de bedoeling na de zomer dit knooppunt van de Wal- cherse B.B. bij oefeningen in gebruik te nemen. SPORTVELDEN Bij het bezoek aan de sportvelden werd o,m. medegedeeld, dat het de bedoeling is, dat het gehele complex in 1959 gereed zal zijn. ZIEKENHUIS Het gezelschap werd bij het be zoek aan het Gasthuis Verwelkomd door de vitale voorzitter van het be stuur der Godshuizen, de heer W. Berdenis van Berlekom, die boven dien voor een uitstekende ontvangst had gezorgd. De architect van de uitbreiding, ir. J. van der Linden, gaf hier een overzicht van de stand van zaken. Tot nu toe is vrh'wel het gehele be tonwerk gereed, zodat te verwachten is, dat vóór de winter het gebouw glas- en waterdicht zal zijn. Inmiddels is reeds een aanvang gemaakt, met het inbrengen der technische installa- tie's. De verwarming van het com plex maakte een vergroting van de aanwezige ketels noodzakelijk. In het bestaande ketelhuis worden nieu we grotere keteleenheden opgesteld. De werkzaamheden hiervoor worden zodanig geregeld, dat het komende stookseizoen reeds met deze ketels kan worden gestookt. De aannemer zal de bouw van het geheel in 450 werkbare dagen moeten voltooien, zodat het werk od 1 Maart 1955 voltooid moet zijn. BUITEN MIDDELBURG In het waterwingebied bij Oranje zon werd een wandeling gemaakt langs 't*waterkanaal, waarna enkele bronnen en het pompstation werden bezichtigd. Tenslotte ging men naar Westhove, waar het gezelschap werd ontvangen door de secretaris van de Stichting. Westhove, burgemeester F. G. Sprenger van Oostkapelle, die uitvoerig uiteenzette hoe het werk in dit herstellingsoord weer op gang was gekomen. Het kasteel werd door de meeste deelnemers grondig bekeken van toren tot kelder vvaarby opviel dat de benedenverdieping van dit eeuwen-oude gebouw thans weer uit stekend geschikt is voor het onder brengen van zwakke kinderen. Wethouder J. W. Kögeler sprak namens de bezoekers een hartelijk dankwoord tot burgemeester Spren ger en de directrice. Tijdens de lunch te Domburg was nog het woord gevoerd door de heer I. van Loo, die als oudste raadslid, en dokter P. C. J. van der Slikke, die als oudste hoofd van dienst, woor den van dank sprak. Deze laatste maakte van de gele genheid gebruik om met grote na druk te pleiten voor de stichting van een Medisch Centrum in Middelburg. Gouden bruiloft van het echtpaar B. J. de Meij Onder zeer grote belangstelling vierde te Ritthèm het echtpaar B. J. de Mey-Coppoolse te Rittham zijn \ijftigjarige echtvereniging in de kring van alle kinderen en kleinkin deren. Gezien de grote rol. die de heer De Mey gedurende veertig jaren in Rit thèm heeft vervuld en gezien ook het feit, dat hij tot 1945 hoofd was van de school aldaar, was deze be langstelling alleszins begrijpelijk. Van 4 tot 5 uur recipieerde net gou den echtpaar in het Verenigingsge bouw, tijdens welke receptie velen ge lukwensen kwamen aanbieden, veel al vergezeld van bloemen. De direc tie van de P.Z.C. bood bii monde van de directeur, de heer F. B. den Boer, en de adjunct-directeur, de heer W. de Pagter. een bloemenmand aan, terwijl de hoofdredacteur, de heer G. Ballintijn. een geschenk onder cou vert overhandigde. Des avonds con certeerde de muziekvereniging van Ritthem in het Verenigingsgebouw, waarby ook de burgemeester en zijn echtgenote, alsmede hgtjioofd van de school aanwezig waren.' UIT GEHEEL NEDERLAND Geslaagde excursie Een veertigtal directeuren van landbouwwinterseholen uit geheel Nederland heeft Dinsdag met de heer L. van Djjk, directeur van de Rijkslandbouwwinterschool te Schoon dijke als gastheer een excursie ge maakt door West Zeeuwsch Vlaande ren, waarbij o.m. een tweetal boerde rijen, de vlassersschool te Eede, een vlasroterij en de landbouwwinter- school in Schoondijke bezocht wer den. Tevoren was men in hotel „De Eenhoorn" te Oostburg in huishoude lijke vergadering bijeen geweest, on der voorzitterschap van ir. G. Veen- stra, inspecteur van het Landbouw onderwijs. De excursie door West Zeeuwsch Vlaanderen, welke des middags werd gehouden, voerde van Oostburg via VAN TOT Met hoorbaar ongeduld stond de Middelburgse schooljeugd dezer da gen voor het hek van de gewestelij ke kwekerij „Overwater", waar in samenwerking: met de Kon. Vereni ging „Uit het volkVoor het volk" de floraliaplantjes door de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde werden uitgereikt. Er werden 1011 plantjes uitge reikt aan 721 kinderen. Voor de dorpen zijn er 600 nodig. Van deze 1611 „kwekelingen" verwacht men er vele als mooie planten terug te zien op de Floralia-tentoonstelling. BEGROETING In een zonnig humeur, wellicht een gevolg van de wetenschap, dat de dagtaak er weer op zat, fietste de man door de Vlissingse straten huiswaarts. In zijn rechterhand klemde hij een tijdschrift, dat in de avonduren ont spanning zou kunnen bieden. Boven dien bood het hem de gelegenheid een oude kennis, die hij enkele meters voor zich uit op het trottoir zag wan delen, te begroeten op een wijze, die overeenstemde met zijn opgewekte gemoedstoestand. Toen hij de kennis genaderd was, zwaaide hij het tijdschrift in een jon gensachtige opwelling hoog boven het hoofd van de wandelaar, liet het met een klap daarop neerdalen en wilde juist iets roepen in de trant van „Ou we reus", toen hij zich van het onheil bewust werd. 't Was de kennis niet. „Schoft!" hoorde hij nog roepen, nadat hij met grote snelheid een zij straat was ingereden De belangstelling in Vlissingen bleek nog groter te zijn, gezien het aantal aanvragen voor 1644 jonge planten. Ook daarvan hoopt men ter plaatse een tentoonstelling te houden. BISAMRAT. Op de terreinen van het kreeften park MierasAdriaanse te Yerseke is een bisamrat gevangen, welke een lengte had van 45 cm. SERVICE. Aan het walkantoor Perk-polder van de Provinciale Stoombootaiensten in Zeeland zijn met ingang van 15 Juni weer spoorkaartjes verkrijgbaar voor alle bestemmingen, evenals bagage- kaarten voor lichte voertuigen. HULDIGING. De muziekvereniging „Concordia" te Krabbendijke huldigde haar ver trekkende voorzitter, de heer J. van Nieuwenhuizen. O.a. werden dank woorden gesproken door de oud voorzitter, burgemeester J. Vader. De scheidende voorzitter mocht vele blijken van waardering en een ge schenk in ontvangst nemen. In zijn plaats werd gekozen de heer M. L. Markusse. VOOR DE VLUCHTELINGEN. Ten bate van de vluchtelingen organisaties werd in het Jeugage- bouw te Sluiskil een verkoopmiddag gehouden van voorwerpen, welke door leden van de Ned. Herv. Jeugd verenigingen waren vervaardigd. De opbrengst bedroeg f 50. PECHVOGEL. Enkele weken geleden maakten wij ipelen de pols hafl gebroken. Vrijdag had de_ dok melding, dat de 10-jarige knaap 1 uit Yerseke bij het sp< ter hem genezen verklaard prompt de Zondag daarop brak de pechvogel zyn arm. „De Elderschans" bij Aardenburg naar de boerderij *ran de heer J. de Rijcke, alwaar de veestapel in ogen schouw werd genomen. Tijdens de autobusrit gaf de heer Van Dijk een toelichting op de objecten, welke men passeerde. Te Eede werd het gezel schap aan de Vlassersschool ontvan- fen door de burgemeester, de heer J. A. C. A. van Dongen. Na bezichti ging van de school bezocht men de Coöperatieve Roterjj en vandaar voerde de tocht naar Schoondijke, waar in hotel „De Zwaan" de thee gebruikt werd. Met veel belangstelling bezichtigde de gasten vervolgens de Rijksland bouwwinterschool in Schoondijke, waarbij wederom de heer Van Dijk de nodige toelichting verschafte. De fraaie inrichting en de moderne outil lage van deze school verwierven al gemeen waardering. In Groede bezocht men het land bouwbedrijf van de heer A. de Hullu en de excursie werd besloten met een rit naar Cadzand, waar o.m. de sluiswerken bezichtigd werden. Des avonds hield de heer H. Pieters, ar chivaris van de Prov. Bibliotheek, in hotel „De Blanke Top" een lezing over de geschiedenis van Zeeland, waarna het gezelschap naar Schoon dijke terugkeerde. Vandaag zal men bezoeken bren- ;en aan de stallen van de fam. De )obbelaere in IJzendijke, aan een proefbedrijf in Eecloo (B.) onder leiding van ir. J. Walthof uit Gent en aan Brugge, waarna de landbouw- schooldirecteuren via Breskens weer huiswaarts zullen keren. Niet meer nodig! „SANTEGA" het volmaakte heren- costuum, spaart U een hoop geld. Geen gepas en niet uitzoeken op een staaltje. Past voor ieder figuur! U trekt maar aan tot U de kleur vindt die U staat. Grote keuze, in pry zen van: 125, f 137.50, f 147,50 f 152.50. ALLEENVERKOOP MAGAZIJN LANGE DELFT 19 MIDDELBURG Fa. W. Koejemans De sigaret met karakter. Ze verveelt nooit; de laatste 's avonds smaakt even lekker als de eerste 's morgens. En waar je Roxy ook koopt, ze zijn altijd fabriekvers uit die F. S. Packs (Flavor Seal). Gouden reiger weer terug De fraaie gouden reiger, die vorige week van kasteel Westhove op Mi niatuur Walcheren werd ontvreemd, is weer terug! De verontwaardiging over deze diefstal was zo groot, dat blykbaar het geweten van diegene, die het kleinood wegnam, is gaan spreken. De reiger keerde even on verwacht terug als hij verdween Scholenbouw te Goes Urgentieverklaringen verleend Het enige maanden geleden door de gemeenteraad van Goes aanvaar de scholeiibouwplan, zal thans binnen afzienbare tijd gerealiseerd kunnen worden. Het gemeentebestuur van Goes, heeft namelijk van 't departe ment van Onderwijs bericht ontvan gen. dat de bouw van de achtklassi- ge Hervormde school in bouwplan West, ongeveer tegenover de melkfa briek, op de urgentielijst is geplaatst- Het schoolbestuur zal een dezer dagen kunnen aanbesteden. Voorts is medegedeeld, dat een urgentiever klaring zal worden verleend voor 'n nieuwe openbare zevenklassige school een achtklassige R.K. Meisjesschool en een vijfklassige Chr. Nat. school, zodra bestek en tekeningen zijn in gediend. Zoals bekend is de openbare school op een terrein aan de J. P. Coen- straat in plan West, geprojecteerd. De nieuwe R.K. Meisjesschool zal worden gebouwd aan de Bergweg, ter wijl de Chr. Nat. school moet verrij zen aan de Van Mellestraat, naast de nog te bouwen tweede Geref. kerk. Veertigjarig jubileum. De heer P. C. Schippersuit Kort- gene is 40 jaar in dienst by de Pro vinciale Stoombootdiensten in Zee land. Op 1 Juni 1914 trad de jubilaris als machinist in dienst der provin cie. Hij werd tewerkgesteld bij de af bouw van de Zuidvliet, welke was be stemd voor de dienst tussen Kortge- ne en Wolphaartsdijk en sedertdien heeft de heer Schippers op vrijwel alle Zeeuwse lijnen gevaren. Thans vervult hjj de functie van stuurman. HOGE ENGELSE OFFICIEREN NAAR WALCHEREN Plechtigheid te Westkapelle op 26 Juni op de landingsplaats. In het kader der door de Stichting Nieuw Walcheren georganiseer de Herdenking van Wederopbouw en Herstel van Walcheren zal op Za terdag 26 Juni tussen 10 en 13 uur ook te Westkapelle een plechtigheid worden gehouden, ter gelegenheid waarvan en niet onbelangrijk Brits vlootbezoek aan Vlissingen en Middelburg zal worden afgelegd. Naar de plechtigheid te Westka pelle heeft de Britse Admiraliteit Zoals bekend werd elk jaar ter herdenking van de' landing bij Westkapelle op de landingsplaats aldaar door de Royal Navy en de Royal Marines een plechtigheid ge organiseerd, meestal op 1 Novem ber. De reeks dezer plechtigheden zal thans op 26 Juni worden afgeslo ten. Hiertoe komen gedurende acht a tien dagen de modernste Britse torpedobootjagers Corunna en Barossa, beide schepen van de omvang van de kruiser „Jacob van Heemskerck" naar Vlissingen, ter wijl naar Middelburg komt een afde ling van de Royal Naval Rhine Squadron, bestaande uit een Lan ding. Craft Tank en twee' Motor Launches. Deze laatste drie schepen zullen aan de Loskaai komen te liggen en daar gedurende de drie herdenkingsdagen blijven. Van Ne derlandse zijde komt het fregat Hr. Ms. Van Zeijl. De herbouw van Moriaanshoofd Bewoners van Moriaanshoofd en enige ingezetenen van Kerkwerve, die gaarne brj Moriaanshoofd willen gaan hei-bouwen, hebben een adres aan Ged. Staten opgesteld, waarin wordt gevraagd herbouw op Mori aanshoofd mogelijk te maken. Na mens deze groep zal een uit vier per sonen bestaande deputatie dit ver zoekschrift a.s. Donderdag aan de Commissaris der Koningin aanbie den. MET ENIG CEREMONIEEL Locale netten in 1955 automatisch Dinsdagmiddag is te Oostburg met enig eenvoudig ceremonieel de nieu we telefooncentrale aan de Maurits- slraat in gebruik genomen, in tegen woordigheid van o.a. burgemeester en wethouders van Oostburg en P.T. T.-functionarissen uit Den Haag, Breda, Middelburg, Breskens en Oost burg. Het was dé burgemeester, mr. K. Hoekzema, die na de ingebruikna me het eerste gesprek via de nieuwe centrale voerde en wel met zyn ambtsgenoot uit Waterlandkerkje, de heer M. J. Verbrugge. In de nieuwe centrale, welke is on dergebracht in de oude barak, waar van het interieur thans uiterst mo dern is ingericht, sprak de plaatselijk vertegenwoordiger van de P.T.T. in Oostburg, de heer L W. Vasseur, een welkomstwoord, waarna hij er o.m. op wees, dat de uitbreiding van de capaciteit der centrale dringend ge boden was. Thans beschikt men over drie lijnen on Rotterdam en over vijf lynen waarmede rechtstreeks kiezen mogelyk is. De adjunct-inspecteur van het te lefoondistrict Breda, de heer Terheg- fen, die vervolgens het woord voer- e, zei o.m., dat de P.T.T. amper de snelle wederopbouw van Oostburg had kunnen volgen. Thans beschikt Oostburg evenwel over een vernieuw de apparatuur, welke een grotere be drijfszekerheid biedt en waarmede bovendien, aldus spr:, een einde is gekomen aan de narigheid met leeg lopende batterytjes Over verbeteringen in de naaste toekomst deelde de heer Terheggen mede, dat per 1 Juli het net Zuidzan- de bij Oostburg zal worden gevoegd en dat in de eerste helft van 1955 de locale netten in de sector Oost- I geautomatiseerd >als bekend zal de algehele automatisering met uit gaand automatisch verkeer voor öostburg nog enkele jaren op zich laten wachten. Nadat de heer Terheggen gebouw en inventaris aan de plaatselijk P.T. T.-vertegenwoordiger had overgedra gen, voerde burgemeester Hoekzema net eerste gesprek. In een toespraak zwaaide hy ver volgens evenals de vorige sprekers hadden gedaan de telefonistes lof toe voor de wyze waarop zij onder vaak moeilijke omstandigheden altijd haar taak hadden verricht en bracht hij dank aan allen, die aan de tot standkoming van deze nieuwe cen trale hadden medegewerkt. Terwijl de eerste gesprekken reeds via de nieuwe centrale tot stand Wer den gebracht bleef men tenslotte nog enige tijd bijeen, waarbij gelegenheid besfond om de nieuwe apparatuur te bezichtigen. afgevaardigd Rear Admiral A. F. Pugsley, C.B., D.S.O. met een vloot- predikant en twee manschappen. Admiral Pugsley leidde de acties tegen Walcheren. Voor de Royal Marines komt Major General C. F. Phillips, C.B.E., D.S.O., R.M., verge zeld van een kapitein en vijf man, terwyl ook de Britse marineatta- ché uit Den Haag aanwezig zal zijn. Aan de plechtigheid wordt van Nederlandse zijde deelgenomen door de Marinierskapel en een compagnie mariniers uit Rotterdam, terwijl van Engelse zyde de bemanning van de Corunna en de Barossa en van de Rhinesquadron deelnemen. Er zal te Westkapelle een steen worden aangeboden voor het toe komstige monument op de landings plaats, terwyl de Engelsen tevens de laatste, door hep aangeboden, steen voor bet raadhuis van West kapelle zullen onthullen. Na afloop van de plechtigheden te Westkapelle worden de Britse offi cieren ontvangen in de Statenzaal te Middelburg, waar zij hun corps- wapens aan de provincie zullen aan bieden, terwlij de Stichting Nieuw Walcheren dan het Gulden Bomen- Boek aanbiedt aan de -provincie, waarin de namen staan van allen, die destijds hebben bijgedragen aan het fonds voor de herbeplanting. Nog kan worden gemeld, dat de fro te parade op de Markt te Mid- elburg, waaraan onder meer wordt deelgenomen door de Garderegimen ten in ceremonieel tenue, gecom mandeerd zal worden door luitenant kolonel Honing van de Mariniers uit Rotterdam. BANDEN VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „Niagara", (18 jr.), 7 en 9 uur; Luxor: „Contra-spionna- ge", (14 jr.), 8 uur. MIDDELBURG. Vandaag Electro: „Jungle Jim in het verboden land", (14 jr.). 7 en 9.15 uur; Café-Rest. Wöhler: verg. „Uit het VolkVoor het Volk", 8 uur. GOES. Vandaag Grand: „Call me madam", (a.l.), 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2