PROVIHCIALE ZEEUWSE COURAKT Discussies over handhaving van Maarschalk Juin Terneuzense Scheepsbouw Mij. neemt Werf-Zeeland over! BILT EEN AMERIKAANSE LUCHTBRUG NAAR TONKIN-DELTA NEDERLANDSE RESERVES AAN GOUD EN DEVIEZEN VERBETERD 197e Jaargang No. 127 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F B. den Boer. Adjunct: W de Pagter. Hoofdred.: G Balilntijn: Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.35 p.* kw.: fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent, WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 2 Juni 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm Minimum p. advertentie 13. Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advei tentles ma*. 8 regels) van 15 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen. Walstr 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 Of 2160): Middelburg. Markt 51. telef. 3841; Goes. Lange Vorststr 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg. Finlandstr. 2. telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstr 2: Zlerlkzee. N. Bogerdstr. C 160. telef. 26. ORGANISATIE VAN N.A.V.O. IN TWEEDE KAMER Kantlijn De heer Weiter „interpellatie niet elegant en nadelig voor gezag NAVO (Van onze parlementaire redacteur) Als mosterd na de maaltijd met geen enkele positief resultaatheeft de heer Vermeer van de P.v.d.A. in de Dinsdagmiddag gehouden vergade ring van de Tweede Kamer de minister van Buitenlandse Zaken, mr. Bey- en, geïnterpelleerd over de inrichting van de Noord-Atlantische Verdrags organisatie. Zulks mede naar aanleiding van het handhaven van maar schalk Juin als opperbevelhebber. Hoewel een aantal Kamerleden bezwa ren hadden tegen de handhaving van de maarschalk op zyn hoge interna tionale post, nadat deze zich in het openbaar tegen de E.D.G. heeft uitge sproken, en enkele afgevaardigden zelfs gewaagden van hun geschokt ver trouwen in deze NAVO-bevelhebber, heeft het Nederlandse parlement aan de hoge positie van maarschalk Juin niet kunnen tornen. De interpellant herinnerde aan de door hem afgekeurde gedragingen van maarschalk Juin en stelde de De- windsman een vijftal vragen. Hij wenste te weten, welke houding Ne derland in de NAVO-raad heeft inge nomen bij de behandeling van het op treden van maarschalk Juin in de vergadering van deze raad. De Bel gische vertegenwoordiger in de NA VO-raad, zo antwoordde minister Beyen, heeft daar de uitspraak van Juin aanhangig gemaakt, en werd gesteund door de, Nederlandse afge vaardigde. Het gevolg was de aan neming van een resolutie over de verklaringen van de maarschalk, die in feite een reprimande inhield. Juin kon twee dingen doen, voegde de be windsman er aan toe. Hij kon ontslag aanbieden en hij kon de reprimande slikken, daarmede de consequentie aanvaardende, dat hij zich voortaan van de gewraakte handelingen zal moeten onthouden. De maarschalk koos het laatste en de NAVO heeft daar in berust. De NAVO-besluiten Is de handhaving van maarschalk Juin als bevelhebber van de NAVO resultaat van een eenstemmige be slissing van de raad van de NAVO, zo vroeg de heer Vermeer verder, en kan de minister in het algemeen me dedelen, hoe en waar het totstandko- De Nederlanders hebben over hun spoorwegen niet te klagen. Zij zijn modern, zij zijn snel, zij zijn veiliger, dan de meeste spoorwegen ter wereld. En dat wil toch wat zeg gen! Ditmaal is er echter toch wel reden tot mopperen. De Spoorwegen im mers hebben met ingang van 1 Juni het vervoer van rijwielen en brom fietsen anderhalf maal zo duur ge maakt als vroeger. Op zichzelf geno men is dit al een onprettige maatre gel. Fietsen en bromfietsen plegen februikt te worden en op reis te wor- en medegenomen door de gewone man, die niet over een dikke porte- monnaie beschikt. De met aardse goederen gezegenden rijden wel in personenwagens rond en hebben de spoorwegen niet nodig. Neen, de va- cantieganger, die uit een kleine beurs op reis moet, als hg daar al kans toe ziet, die neemt zijn rywiel of zijn bromfiets mee. En juist deze vacantieganger wordt getroffen door de nog juist voor de aanvang van het vacantieseizoen doorgevoer de maatregel Er is echter iets, wat deze maatre gel van de Spoorwegen dubbel onprettig maakt. Al kunnen de Spoorwegen daar zelf ook niets aan doen. Er is namelijk aan de Nederlandse staatsburger beloofd, dat de leges gelden voor paspoorten verlaagd zou den worden, waardoor die voor inter nationaal toerisme onmisbare docu menten goedkoper zouden worden. Tegenwoordig is het zo gesteld, dat men ook voor een bescheiden prijs met een touringcar een buitenlandse excursie kan maken. Bij deze maat regel heeft de gewone man dus evenveel belang als de man, die dik ker in de duiten zit. Edoch: die verlaging van de pas- poortenprrjs laat maar op zich wach ten. Zij is alle departementen, die er mee te maken hebben al gepasseerd, maar moet nog in de ministerraad komen en daarna via de Raad van Staten naar de Koningin. Waarom vond de tariefsverhoging voor het vervoer van rijwielen en bromfietsen nu zulk een snelle offi ciële afdoening. En waarom duurt het met de ver laging van de paspoortenprijs zo lang? Wij vrezen in ieder geval, dat de Nederlandse staatsburger er dit va cantieseizoen niet veel plezier meer van zal beleven Het zou sympathieker zijn geweest, als men de "paspoorten voor 1 Juni in prijs had verlaagd en met de verho ging van de tarieven voor rijwiel en bromfietsvervoer bij de spoorwegen tot in het najaar had gewacht. Maar tja. van psychologie heeft men daar waar de ambtelijke molens draaien, soms weinig begrip Nu wij het toch over de vacantie hebben: meen niet, dat toeris ten in alle opzichten een wel daad zijn voor de hotelhouders. Het weekblad Hotel-Restaurant- eri Ca fébedrijf maakt melding van een on langs in België en Zwitserland inge steld onderzoek en verklaart, aat toeristen een plaag zijn voor de hote liers. Zii sluiten de kranen niet, ne men de handdoeken mee, maken la waai, laten het licht branden, poetsen hun schoenen met de gordijnen en nog veel meer. Men leze: „Hoewel ook in Belgische hotels de wasgelegenheden voorzien zijn van handige boekjes met papier, waaraan de heren hun scheermesjes kunnen drogen of de dames hun met rood besmeurde lippen kunnen afvegen, worden toch nog de handdoeken on barmhartig in stukken gesneden door scherpe scheermesjes of loopt de re kening van de was hoog op, omdat de lipstick het linnen tot één smerige boel maakt. Nagellak is een andere nachtmerrie voor het hotelpersoneel. Kwistig wordt het rondgespat op de tafelkleedjes in de kamers, op de gor dijnen, op het behang. Bij gebrek aan nagellak kan men dezelfde verwoes tingen aanrichten met inkt en vul pen. De reisverenigingen, waarvan de leden een jaar lang gespaard heb ben om het er dan eens goed van te nemen, zijn een ware plaag voor een hotel, dat zich respecteert, want voor dit soort „toeristen" betekent zich amuseren: een hels kabaal maken, zich 'n stuk in de kraag drinken en zoveel mogelijk vernielen. Daarente gen zijn de gezelschappen, gezonden door reisbureaux en bestaande uit groepjes van 2, 3 tot 4 personen, die familie of kennissen van elkaar zijn, in de regel bedaarde, graag geziene men van beslissingen in de NAVO- raad is geregeld? Tot dat laatste was mr. Beyen in staat. Hij lichtte de heer Vermeer in en deelde voorts mee, dat Juin niet rechtstreeks door de NAVO-raad is benoemd. Voor zijn handhaving was geen besluit nodig. Er kan dus ook feen sprake zijn van een eenstemmig esluit. Wel zou voor zijn ontslag een besluit nodig geweest zijn, doch het is niet ter sprake gekomen. De be windsman deelde in antwoord op een desbetreffende opmerking van de heer Vermeer mee, dat de NAVO- raad officieel niet gebleken is, dat de heer Juin aan een eventueel aftreden de voorwaarde verbonden heeft, dat hij door een andere Franse officier zou worden opgevolgd. Op de vraag van de interpellant, of de regering bereid is, de NAVO-raad voor te stellen, dat bij toekomstige benoe mingen in de NAVO als voorwaarde wordt gesteld, dat een nationaal en een NAVO-commando onverenigbaar zijn, antwoordde de minister, dat de regering wel wil streven naar de on verenigbaarheid voorzover gedacht is aan specifiek nationale functies. Zij is echter niet bereid, voorstellen dienaangaande in te dienen. Parlementair orgaan Evenmin is van de regering te ver wachten een voorstel dat leidt tot een zodanige reorganisatie van de NAVO, dat de vorming van een parlementair orgaan binnen het kader van deze or ganisatie mogelijk wordt. De rege- (Vervolg op pag. 3) Geneviève de Galard te Parijs begroet De Franse verpleegster Geneviève de Galard, die een maand lang de ge wonden in Dien Bien Phoe heeft ver pleegd, is Dinsdag per vliegtuig te Parijs aangekomen. Een grote me nigte, die door honderd politieman nen in bedwang werd gehouden, was ter begroeting van de verpleegster op het vliegveld aanwezig. Er was ook een erewacht van verpleegsters van de luchtmacht. Geneviève de Galard zeide tot ver slaggevers, dat het gebeurde te Dien Bien Phoe haar overtuiging had ver sterkt, dat de oorlog iets verschrik kelijks is. Meer dan ooit verlangde zij naar herstel van de vrede in de wereld. Voor vervoer van duizenden Franse militairen uit Noord-Afrika In defensiekringen te Washington is Dinsdag vernomen, dat men ern stig overweegt voor een luchtvloot van grote transportvliegtuigen van het type „Globemaster" te zorgen voor het vervoer van verscheidene duizenden Franse militairen van Noord-Afrika naar de Tonkin-Delta. Volgens ambtenaren is het meer dan waarschijnlijk, dat de vliegtuigen spoedig voor de operatie beschikbaar worden gesteld. In Washington is men van oordeel, dat deVietmmh zal aanvallen zodra de hergroepering van de eenheden is voltooid en de voorraden bijeenge bracht zijn. De bedoeling van dit of fensief zou niet alleen de militaire opmars znn, maar ook het verzwak ken van de Franse onderhandelings positie te Genève. In Washington deed men geen moeite de ernst van de militaire toe stand in de Delta te verkleinen, al vertrouwde men er min of meer op, dat de Franse Unie-strijdkrachten in staat zullen zijn een communistische aanval een halt toe te roepen. REGERING LANIEL. Waarnemers te Pargs waren Dins dag van oordeel, dat het voortbestaan van de Franse regering-Laniel er van klanten. Een hotelhouder uit Namen geeft zijn opinie over de toeristen volgens hun nationaliteit en die is wel zeer kenmerkend. De Engelsen tonen zich het best opgevoed, de Fransen zijn het gemakkelijkst, de Nederlan ders bedenken zich tweemaal alvo rens een frank uit te geven en de Belgen maken de grootste verterin gen. Zij zijn het moeilijkst te bevredi gen, maar commercieel gezien zgn ze de beste klanten in hun eigen vader land". Misschien doen vacantiegangers er foed aan, zich het bovenstaande te erinneren afhangt of minister Bidault er in slaagt tegen het midden van deze maand tot een staken van het vuren in Indo-China te komen en of Laniel er in slaagt te voorkomen, dat de voorstanders van de E.V.G. voordien een stemming-over deze kwestie af dwingen. Eindelijk, eindelijk weer hebben de vervjoede Nederlandse vissers Dins dag hun hengeltje kunnen uitwerpen. Hel visseizoen is geopend. De ouden van dagen uit het Gemeentelijk ver zorgingshuis in de Roeterstraat te Amsterdam nemen deel aan de jaar lijkse viswedstrijd bij Ilpendam. Gaullistische fractie vroeg Schmittlein af te treden De Gaullistische fractie van het Franse parlement heeft een van haar leden, Raymond Schmittlein, ver zocht de functie van staatssecreta ris voor Indo-China, waarin hij Maandag werd benoemd, neer te leg gen. Schmittlein trad in de plaats van de Gaullist Mare Jacquet, die af trad. In parlementaire kringen wordt het waarschijnlijk geacht, dat Schmitt lein gehoor zal geven aan het ver zoek van zijn fractie. Schadeloosstelling voor Woerdense arrestanten Volkomen onschuldig Bij beschikking van de Utrechtse rechtbank is Dinsdag een schadeloos stelling toegekend aan de heren D. van H. en C. J. V., beiden uit Woer den, die er aanvankelijk van ver dacht werden de moord op de Woer dense politieagent van Eek te heb ben gepleegd. Beide heren hebben on geveer 2% maand in voorlopige de tentie doorgebracht. Toen eerst bleek dat zij met deze moord niets uit staande hadden. In totaal is hun een bedrag van 5500 gulden toegekend, waarbij ook inbegrepen is het salaris van de ver dediger. De rechtbank zegt in de overweging, dat de beide heren „vol komen onschuldig zgn en noch hun vroegere levensloop noch hun hou ding tijdens de detentie aanleiding heeft gegeven voor de gevangenhou ding". Volgens de verdediger, mr. H. C. A. van Benthem uit Utrecht, is dit de eerste maal in de Nederlandse jurisprudentie, dat het salaris van de advocaat wordt vergoed. Meer geld beschikbaar voor buitenlandse reisjes In de staatscourant van gisteren zijn enkele algemene vergunningen van de Nederlandse Bank Is.V ge publiceerd. welke wijzigingen inhou den van de in- en uitvoer van bin nenlandse betaalmiddelen. Ingezetenen die in het bezit zgn van een paspoort of een bewijs van Nederlanderschap mogen met ingang van heden Nederlandse betaalmidde len in- en uitvoeren tot een maximum van f 200. Dit maximum bedroeg tot nu toe f oO. Deze f 200 mogen in het buitenland worden uitgegeven. Niet-ingezetenen mogen voortaan maximaal f 1000 aan Nederlandse be taalmiddelen in- en uitvoeren. Het maximum bedroeg tot nu toe f 100. Voorts mogen niet-ingezetenen voortaan ten laste van gulclensreke- ningen tijdens een verblijf in Neder land maximaal f 100 per persoon per dag voor zich en hun gezinsleden op nemen. Tot nu toe was de beschik- kingsmogelrjkheid over guldens, ac- coordrekeningen en „rekeningen t" niet beperkt. DE NIEUWE DEVIEZENNOTA Gestreefd wordt naar voortgaande dollarconvertibiliteit De situatie van de Nederlandse goud- en deviezenreserves kan bevredi gend genoemd worden. Aldus blijkt uit de nieuwe deviezennota, die Dins dag is verschenen. Aangenomen mag worden, dat Nederland in staat is aan de gevolgen van incidentele en niet te sterke conjuncturele tegenslagen bet hoofd te bieden, terwijl de reserves tevens voldoende kunnen worden ge acht om voorzichtig voort te gaan met het vrijmaken van het betalings verkeer en om tezamen met andere landen over te gaan tot convertibiliteit ten aanzien van lopende transacties. Hebben namelijk de betalingen in het lopende verkeer met het buiten land in 1953 een 584 min. lager voordelig saldo opgeleverd dan net vorig jaar resp 1279 min tegen 1863 min, toch hebben de goud en deviezenreserves een voortgaande kwalitatieve en kwantitatieve verbe tering te zien gegeven. De totale toe neming, inclusief de saldi aan vreem de valuta buiten de Nederlandse Bank, beliep 916 min. Het overschot op de betalingsba lans was een uitvloeisel van de om standigheid, dat de nationale beste dingen. dus de totale consumptie en de totale investeringen van particu liere sector en ovenieid in niet on aanzienlijke mate bij het nationaal inkomen ten achter bleven, m.a.w. de verdiende inkomens werden slechts ten dele weer uitgegeven. Dank zij funstige afzetmogelijkheden in het uitenland kon niettemin een gunstig productieniveau worden bereikt. De bij voortduring gunstige ont wikkeling van de betalingsbalans, zowel in totaal als wat betreft de dollarsector, heeft het mogelijk ge maakt, ook in 1953 voort te gaan op de weg van verdere verruiming van het handels- en betalingsverkeer. Wat het dollarvraagstuk betreft, verkeert de wereld momenteel als het ware in een interim-periode. Ten WERK WORDT DINSDAG HERVAT Verheugend bericht voor Kruiningen en Hansweert De scheepswerf „Zeeland" te Hansweert zal behouden blgvenMen is er namelijk in geslaagd een financieel krachtig lichaam te vinden, namelijk een elders in Zeeland gevestigde werf, de Terneuzense Scheepsbouw Maat schappij N.V., die het bedrijf zal voortzetten. Het staat nog niet vast, of de werf te Hansweert als onderdeel van het reeds bestaande bedrijf zal worden geëxploiteerd, of dat hiervoor een afzonderlijke N.V. zal worden gesticht. In elk geval mag deze oplossing ten zeerste worden toegejuicht, om dat zij in het belang van Zeeland is en in het bijzonder in het belang van de gemeente Kruiningen en het per soneel van de werf. Dinsdag waarschijnlijk zal het werk worden hervat, waarbij het laatst in dienst zijnde personeel van dc failiete N.V. zal kunnen terugke ren. DE TERNEUZENSE SCHEEPSBOUW. De Terneuzense Scheepsbouw is zoals bekend een reeds jaren be staand bedrijf. In 1924 namen de he ren J. F. de Klerk de huidige di recteur G. F. P. van der Peijl en J. J. de Jager het besluit om op het separatiepunt van het kanaal Ter- neuzenGent een scheepswerf te vestigen. Na de eerste opdracht, de bouw van een honderd ton metende kraandekschuit, breidde de klanten kring zich regelmatig uit en al spoe dig heerste er grote bedrijvigheid. Er werd veel reparatiewerk verricht en daarnaast bouwde men zogenaamde kempenaars en motorspitsen voor Nederlandse, Belgische en Franse re kening. De crisisjaren 19321935 brach ten een inzinking, maar omstreeks 1937 openden zich weer gunstiger perspectieven. In 1938 kwam een dryvend dok gereed voor schepen met grotere diepgang. De oorlogsja ren waren uiterst moeilgk, maar na de oorlog werd gestadig aan de her bouw van het bedrijf gewerkt. Er werd o.a. bijzonder veel gedaan aan herstel van de zwaar gehavende bin- nenseheepvaartvloot, 'waarna met grote energie de nieuwbouw ter hand werd genomen. Zo werden op de werf een groot aantal coasters te water gelaten, alsmede enkele grotere sche pen. Men heeft hier te doen met een gezond bedrijf, dat onder bekwame en uitstekende leiding staat. Op onbewaakte overweg gedood De 60-jarige veehouder G. K., die op zijn bromfiets terugkwam van het melken, is Dinsdagavond door de trein NijmegenGeldermalsen, op een onbewaakte overweg in de nabijheid van Geldermalsen gegrepen en ge dood. De wandschildering van Leonardo da Vinei genaamd „Hef Laatste Avond- maal" die zich bevindt in de eetzaal van 8. Maria delle Grazie te Milaan is gerestaureerd. Zeven jaar heeft Professor M. Pelliccioli, de directeur van de Brera-restauratieschool eraan gewerkt. aanzien van de positie van Nederland dient de mening te worden uitgespro ken, dat ondanks het betalingsba lans-overschot op de lopende dollar rekening in 1953 de mogelijkheid tot een structurele oplossing van het in dividuele Nederlandse dollarprobleem uitsluitend of overwegend op basis van het rechtstreeks verkeer met het dollargebied als twijfelachtig moet worden beschouwd. Ons land zal mede aangewezen blijven op mogelijkheden tot con vertering in dollars van overschot ten tegenover derde landen. Dit stre ven naar convertibiliteit heeft de meeste kans van slagen, indien de weg door een aantal landen gemeen schappelijk wordt afgelegd. Het Ne derlandse beleid is daarop gericht. Hoewel een algeheel vry internatio naal betalingsverkeer vooralsnog niet te verwezenlijken Is, maar bij ge- meenschapelijk streven wel in toene mende mate binnen het bereik der mogelijkheden komt te liggen, is het echter voor de internationale wel vaartsbevordering van dusdanige be tekenis, dat de Nederlandse regering by voortduring voor verwezenlijking op zo kort mogelijke termijn zal blij ven ijveren. Groeizame Meimaand (Van onze weerkundige medewerker) Mei was over het algemeen een droge maand, al kwam men er in Zeeland nog niet slech* af. in Vlissingen viel 44 mm. re gen, tegen 13 mm. in Den Hel der. Het Noord-Oosten van het land kreeg een veel grotere hoeveelheid. Eelde kreeg 74 mm. als gevolg van de zware regenval op 20 Mei jl.. toen daar 50 mm. in twee dagen viel. Er kwamen m het begin en in het midden van de maand enkele koude-perioden voor, maar ook twee perioden met warm zomerweer. In De Bilt werden 6 tegen normaal 3 zon dige dagen gemeten. Over de warmte hebben wij niet te kla- ten gehad. Ook de gemiddelde agtemperatuur lag iets boven normaal. Op 13 tegen normaal 14 dagen werd onweer in ons land waargenomen. Voor de land- en tuinbouw was Mei heel wat groeizamer dan de twee voorgaande maanden die te koud en te droog waren. Dok het aantal uren zonne schijn viel mee. Hiervan wer den er in De Bilt 220 geregi streerd tegen normaal 215 DE VERWACHT: PLAATSELIJKE OPKLARINGEN*. Geldig van Woensdagmorgen tot Woens dagavond. Plaatselijke opklaringen en hoofdza kelijk in het binnenland ook enkele buien met kans op onweer. In de ochtend hier en daar mist of laag hangende bewolking. In het Zuiden van het land iets hogere, elders ongeveer dezelfde temperaturen. 3 Juni: Zon Maan ZON EN MAAN Si- Op: Onder: 20.51 Onder: 23.19

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1