Twee tweetallen chirurgen zullen operatie verrichten Tegen „president Robert" vier jaar met aftrek geëist Da NOG STEEDS SABOTAGE AAN BELGISCHE STRAAUAGERS DINSDAG 1 JUNI 1954 Provinciale zeeuse courant 8 DAG DER SCHEIDING VAN FRIESE TWEELING NADERT. Het Wereldgebeuren Zaterdag voor of na Pinksteren leent zich 't best voor ingreep (Van een onzer redacteuren) De dag, waarop de Friese Siamese tweeling, Folkje en Tjitske de Vries, operatief gescheiden zal worden, nadert snel. Een nauw samenwerkende groep chirurgen, specialisten en artsen heeft nu al maandenlang alle denk bare voorbereidende maatregelen getroffen, zodat de uitslag van de opera tie zo goed mogelijk zal zijn. De prognose, door de hele groep medici ge steld, luidt gunstig. Zoals een van de betrokken artsen het letterlijk uit drukte: „Op grond van alle verschijnselen, die sinds de geboorte zijn waar genomen, zijn er uitvoerige maatregelen getroffen, zodat aan ieder onver hoopt gebeuren het hoofd kan worden geboden". Vier chirurgen uit Leeuwarden zullen actief by de operatie betrokken zijn. Zy zullen handelend optreden in twee groepen van twee. Daar de chirurgische ingreep op zich zelf betrekkelijk eenvoudig is een grote operatie is dit allerminst zien zjj zeer zeker niet op tegen het scheiden van de twee babies. In zekere zin hebben Folkje en Tjiske zelf de operatie vertraagd; deze zou Zaterdag j.l. geschieden. De beide meiskes hebben met waterpok ken te kampen gehad, waarvan zij evenwel practisch gesproken gene zen zijn. Zij hebben ook wat last van puistjes de babies krabden elkaar wel eens een beetje. De heelmeesters hebben dus de operatie moeten op schorten in verband met de water pokken. Het is eigenlijk wel zeker, dat de operatie op een Zaterdag zal geschie den, daar dit een rustige dag is in het Leeuwarder Diaconessenhuis. Waarschijnlijk kan de ingreep de Za terdag voor Pinksteren al worden gedaan, doch eventueel kan ook nog worden besloten tot de scheiding op de Zaterdag na deze feestdagen. Uiteraard laten de geneesheren 814 Het klinkt ongetwijfeld diepzinnig wanneer we beweren dat de moderne physica zich nog steeds geen oordeel heeft kunnen vormen omtrent het roezen van het licht. Gigantische in dustrieën vervaardigen de meest ver nuftige apparaten, waarmee ogen blikkelijk licht kan worden opgewekt, zodat we in de verste uithoeken der aarde, of diep onder de grond, ja zelfs in de eeuwige duisternis van de diep zee een helder licht kunnen laten schijnen door middel van enkele vin. gerbewegingen, maar desondanks is het wezen van het licht nog niet op gehelderd. We behoeven ons daarover geen zorgen te maken, want we kunnen vandaag ons zelf roei helpen door ons het licht voor te stellen als een soort energie-stofbestaande uit een ontel baar aantal lichtdeeltjes die zich met een snelheid van 800.000 km per se conde voortbewegen. Een lichtstraal zou dus te vergelijken zijn met de waterstraal die uit een brandspuit schiet, zij het dan dat de lichtdeeltjes onvergelijkelijk veel kleiner zijn dan de waterdrup- péls, maar tevens een onvoorstelbaar grotere snélheid hebben. Het is bekend dat de waterstraal uit de brandslang onder een zó hoge druk wordt weggespoten dat een vol wassen man daardoor wordt omver geworpen. Wil onze vergelijking tus sen lichtstraal en waterstraal op gaan, dan zal iets dergelijks zich "óók moeten voordoen indien de schijnwerper op iemand wordt ge richt, want in dat geval wordt hij „bespoten" met lichtdeeltjes die even eens een zekere druk moeten uitoefe nen. Dit blijkt inderdaad het geval te zijn. De grote Engelse wis- en natuur kundige Maxwell leidde in de vorige eeuw reeds af dat het licht een zeer kleine druk moet uitoefenen op het oppervlak, waarop de lichtstraal viel en deze druk is inderdaad ook expe rimenteel aangetoond door de Rus Lebedew, die de loodrecht vallende stralen van een booglamp heeft ge meten, waarbij hij tot een bedrag kwam van 0.000.000.038 gram per vierkante centimeter. Deze lage waarde maakt het ons duidelijk waar. om we in het licht van een schijn werper normaal overeind blijven staan; de druk ia te gering om door ons te worden waargenomen. Maar in het cosmische bestel tre den hele andere waarden naar voren. In uw achtertuintje, of op het balcon oefenen de zonnestralen een druk uit van gemiddeld 0.000.000,12 gram per cm2, maar de totale druk die de aar de krijgt te verwerken bedraagt daardoor 800 millioen kilo, een be drag dat by nauwkeurige onderzoe kingen wél degelijk in rekening moet worden gebracht. En indien er geen zwaartekracht zou bestaan, en u zoudt van die gelegenheid gebruik ivillen maken om een cent op 1 kilo meter afstand van de zon te houden, dan zou dit muntstuk met een kracht, aanzienlijk groter dan die van een projectiel, uit uw handen worden ge slagen, loant de stralingsdruk zou op die afstand 260 ton per vierkante centimeter bedragen. Wanneer we deze getallen in aanmerking nemen, kunnen we om voorstellen dat voor zéér kleine deeltjes materie de stra lingsdruk die van de zon wordt on dervonden, groter wordt dan de aan trekkingskracht van dat hemel lichaam, zodat de afstoting van de komeetstaarten die immers altijd van de zon zijn afgewend begrij pelijk wordt. O ja, nu moeten we nog steeds ver téllen wat u met een gram licht kunt doen. H. Pétülon. zich bij het bepalen van de datum der scheiding leiden door de lichamelijke fezondheidstoestand van de tweeling, en wijziging in de datum blijft altijd mogelijk, teneinde bepaalde risico's te kunnen uitsluiten. BELANGSTELLING. Hoewel de operatie zelf maar klein is, gaat toch de belangstelling, vooral van de medische wetenschap, naar dit gebeuren uit. Er zijn talrijke aan vragen geweest van medici, die graag bij de operatie tegenwoordig willen zijn, doch daarvoor is de operatiezaal niet groot genoeg en bovendien wil len de betrokkenen van de chirurgi- scne scheiding oegrijpelijkerwijs geen kijkspel maken. De vier Leeuwarder chirurgen H. L. Straat, A. Pasma, dr. J. A. Brons en H. W. Hageman zullen aan de operatie deelnemen. Twee tweetallen zullen elkaar bij de ope ratie afwisselen. De „vorm" van de operatie maakt dit noodzakelijk. De operateurs zullen immers aan twee operatietafels moeten werken, want zodra de meisjes gescheiden Brits soldaat vermoord in Ismailia. Een menigte Egyptenaren heeft in de buitenwijken van Ismailia, in de zóne van het Suezkanaal een Britse soldaat vermoord, aldus heeft een Britse mi litaire woordvoerder te Ismailia be kend gemaakt. De soldaat reed als gewapend gelei de mee op een vrachtauto met cantine- goederen, welke werd bestuurd door een Egyptische chauffeur In Ismailia verliet de chauffeur plotseling het convooi, waarvan de wagen deel uit maakte, en reed een straat in de Ara bische wijk van de stad binnen. Daar werd de soldaat door een menigte Egyptenaren, die de vrachtwagen plunderde, doodgeslagen. De wagen werd in brand gestoken. Het lijk van de soldaat is inmiddels door de Egyptische autoriteiten aan de Britten overgedragen, doch de Egypti sche chauffeur van de vrachtwagen is verdwenen. Meisje door bliksem getroffen en gedood. Tijdens een kort, maar hevig on weer, boven Groningen en omgeving is de 13-jarige Fennie Shuiling uit Gro ningen nabij Haren door de bliksem getroffen en op slag gedood. Het meisje had juist met enkele vriendinnetjes geschuild voor een he vige regenbui. Toen zij weer op de fiets wilde stappen zagen voorbijgan gers hoe een vurige bal naar beneden stortte en het meisje trof. De onrust in Tunis De Franse resident-generaal van Tunis, Pierre Voizard, heeft medege deeld, dat infanterie in Tunesië aan gekomen is en dat eenheden infante rie naar gebieden gezonden zullen worden, waar Franse kolonisten ge vestigd zyn, om de kolonisten te be schermen tegen benden, wier leden vaak geüniformeerd zijn. zijn, moet aan beiden onmiddellijk verdere hulp worden geboden. Van daar, dat er ook twee groepen opera- tiezusters zullen assisteren. DESKUNDIGEN. Er zullen ook enkele deskundigen bij de operatie tegenwoordig zijn, die in bepaalde situaties advies moeten geven, zodat desnoods een gewijzigde operatiemethode kan worden ge volgd, of besloten kan worden tot een directe herziening van het ope ratieschema. Zo is het bijvoorbeeld mogelijk dit dan slechts als voorbeeld dat de schildklier van een der babies haar werkzaamheid geheel of ge deeltelijk heeft gestaakt, daar de schildklier van het andere kind vol doende werkzaamheid zou kunnen ontwikkelen voor beiden. Hetzelfde kan gelden voor de aanhangselklier van de grote hersenen, kortom voor alle klieren der inwendige secretie. Evenzo gaat het met de narcose. De ene baby kan hierop anders reageren dan de andere en dit kan gewijzigde voorzieningen vragen. Zelfs bij de kleinste operatie ontwikkelt zien bjj de patiënt een zekere „shock"-toe- stand en de reacties van de geope reerde hierop zijn van invloed op net verloop van het gehele operatie- en ziekteproces. Daar deze reacties bij elk individu geheel anders kunnen zijn, moet er steeds gehandeld wor den naar de toestand van het ogen blik. Voor de waarneming van dit samengaan van allerhande verschijn selen, die in dit geval enigermate gecompliceerder zijn dan gewoonlijk, is dus een uitgebreide staf specialis ten nodig. Dr. D. W. Swygman, de enige anaesthêsist (narcotiseur-arts) in Friesland, zal de narcose en con- tróle hiervan verzorgen. Er is sprake van. dat hij medewerking zal ver krijgen van een collega van buiten deprovincie, doch geheel zeker is dit nog niet. De kinderarts J. Haykens zal ook by de operatie tegenwo'ordig zijn. Hij is verantwoordelijk voor ae gehele organisatie en neemt uiteraard in overleg met de andere medici de eindbeslissingen. Ook de huisarts J. P. S. Wijthoff uit Oenkerk, die in de nacht van 7 op 8 November de ver lossing verrichtte, zal vermoedelijk de operatie bijwonen, evenals de inter nist en hartspecialist dr. R. A Hoekstra. Wijzigingen in de staf me dewerkers zijn niet uitgesloten. Menselijkerwijs is alles gedaan om een goede uitslag te verkrijgen bij de voorgenomen operatie. Niet alleen in het belang van de wetenschap, doch vooral om de ouders, Sijbe Geerts de Vries en Blrjke de Vries Klompstra, die vurig hopen, dat God hun de tweelingmeiskes wil laten. HM Koningin Juliana heeft Maan dag een bezoek gebracht aan Rot. terdam. De stad had zich reeds vroeg opgemaakt voor het bezoek van de Landsvrouwe: overal hingen de vlag gen uit en langs de route, die H.M. zou volgen, hadden zich reeds tal van Rotterdammers opgesteld. Omstreeks kwart voor tien 's mor gens arriveerde de hofauto, waarin de Koningin werd begroet door de bur gemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum. Hierna formeerde zich een stoet en deze begaf zich door de stad naar de Ahoy'-hallen, waar de tentoonstelling „De gouden schakel" voor gerichte vrijetijdsbesteding is ingericht. Hier werd aan H.M. een tweetal gouden schakels, verwerkt tot broche, voor prinses Marijke aangeboden. Na een bezoek aan het sociaal cul tureel. centrum in het Zuidplein- complex ging het naar de havenvak school, die gevestigd is op het ter rein van Thomson's Havenbedrijf aan de Maashaven. Des middags bracht de koningin geheel buiten het programma om een bezoek aan de winkelpromenade Lijn baan. waarna een bezoek werd ge bracht aan de Kamer van Koophan del. Hier werd H.M. begroet door de voorzitter, mr. K. P. van der Mandele. Nadat nog het Stadstimmerhuis en het complex huizen Grootenboom v^n Os was bezichtigd, vertrok de koningin tegen half vijf weer naar het paleis Soestdijk. Op de foto: Koningin Juliana tij dens haar bezoek aan 'de Ahoy-hallen. HET SPROOKJE IS UIT. Hij leeft nog steeds in een droomwereld Vier jaar met aftrek van voorarrest en ter beschikking stelling van de regering eiste gisteren de officier van Justitie by de Maastrichtse rechtbank jhr. mr. F. van Rijckwvorssel, tegen de Haagse kleermakerszoon Robert Lombert. Deze stond terecht wegens zyn fantastische oplichteryen rond het droomrijk van het luxe jacht „President Robert". Schynbaar onbewogen door de deining, welke ontstond, stapte de ver dachte snel en resoluut de zaal in. De uitvoerige dagvaarding van de officier kreeg bij de voorlezing hiel en daar wat nadruk. O.a., waar ge- tuige's verklaring als zou de paus zyn bijzondere tevredenheid tegen over hem hebben betuigd, daar hij als katholiek aan het hoofd stond van de machtige wereldheersende „Conseil Consulair Secret Diploma tique" werd gereleveerd. Ook was er enige opleving waar gesproken werd over verdachte's inhuldiging als „pre sident Robert". De officier memoreerde, dat de feestzaal was versierd met vlaggen van diverse mogendheden; er waren bloemstukken met visitekaartjes, waarop de namen prykten van Win sten Churchill en Eugène Black, de president van de Wereldbank. „Pre sident" Robert was getooid in een statiegewaad, omhangen met ere tekenen en gezeten op een troon nam hij als „Chief President" van de „Conseil" de vele huldeblijken in ont vangst. De verklaringen der gedupeerden onthulden op ontstellende wijze de goedgelovigheid van overigens toch verstandige mensen. Verdachte beweerde, dat zijn oom, de heer A. L. H. R., gevraagd had met het jacht mee te mogen gaan, maar de verklaring van de getuige was daarmede in tegenspraak. Toen de verdachte begon te spre ken over de Conseil, vroeg de pre sident: „U gelooft dus zelf nog in deze comedie?" waarop de verdachte antwoordde „Ja zeker, edelachtbare". De president somde leden van de zgn. Conseil op en verdachte knikte instemmend, maar werd enigszins verbluft, toen de president hem scherp terechtwees met de opmer king. dat Lord Nottingham niet be stond. De 25-jarige zoon van de heer R. verklaarde, dat zyn vader zyns in ziens reeds in December 1950 beslo ten had mede te doen aan het avon tuur van zijn neef Robert. Het omstandige verhaal van me vrouw L.-V. over alles wat haar neef aan haar en haar man had verteld over de mogelijkheid om aan de ca tastrophe van een derde wereldoorlog te ontkomen, maakte duidelijk, hoe zeer men er in gevlogen was. Verdachte, aan de tand gevoeld, over zyn presidentschap van de Conseil, deelde tenslotte mede door een eed van geheimhouding te zyn gebonden, maar wel kon lijj verklaren door de raad van de Conseil tot president te zyn „Was daar dan Churchill by?' vroeg de president. Een spelmoment uit de voetbalwed strijd ZwitserlandNederland, welke Zondag te Ziirich werd gespeeld en door de Nederlanders met 31 werd verloren. Het eerste en enige Neder landse doelpunt: v.l.n.r.: Neury, Bo- quet, doelman Stuber achter hem BleyenbergFrosio en Michéls. (Telefoto) „Nee", antwoordde de verdach te. „Wel mr. Black en Lord Not tingham", wilde een der rech ters weten. „Ja", verklaarde hy. Maar de heer Black had in een brief medegedeeld nimmer contact te hebben gehad en ook niets van de CCSD af te weten. De officier van justitie betoogde dat verdachte wel het juiste moment had gekozen in een periode van staatsonzekerheid met de dreiging van het Koreaanse conflict. Hy ver geleek zijn handelwijze met die der achttiende eeuwse avonturiers. Hij betoogde, dat verdachte met zijn fan tastische verhalen wel degelijk de fa milies R. en L. had overgehaald hun geld aan hem af te draden en het ten laste gelegde, namelijk oplich ting der beide families, achtte mr. Ryckevorssel dan ook wettig en overtuigend bewezen. Nadat de officier zjji» eis had uit gesproken ving de verdediger, mr. Jos. Stroom uit Maastricht zijn plei dooi aan. Naar zijn mening was het bewijs van de tenlastelegging niet aanwezig omdat de in de zaak be trokken ooms reeds besloten hadden mee te doen voor verdachte zijn me dedelingen deed over zijn taak in de CCSD en over de plannen op het jacht veiligheid te zoeken voor de dreiging van eeh derde wereldoor log. Voorts noemde de verdediger de door verdachte opgesomde verhalen te fantastisch dan dat zij door een normaal mens geloofd zouden kun nen worden. Blijkens arrest van de Hoge Raad wordt het bewijs der op lichting in dergelijke gevallen niet geleverd geacht. Mr. Stroom erkende de waarde van de rapporten, welke over zijn cliënt Kaartwijziging In Dacca (Oost-Pakistan) besteeg enkele dagen geleden een 82-jarig heer een vliegtuig om 1600 kilo meter ver over India'? gebied te vlie gen naar Karachi, de hoofdstad van West-Pakistan. Daar bezocht deze be jaarde man de minister-president Mo hammad All om met hem te spreken over de onrust, die heerste in Oost- Pakistan. Dat onderhoud moet nog al storm achtig geweest zijn, want de bejaarde man was Fazloel Hoek. minister-pre sident van de provinciale regering in Oost-Bengale.n (Oost-Pakistan). die niet ten onrechte bekend staat als de „leeuw van Bengalen" Hij kwam om aan Mohammad All de eisen over te brengen van de Ben gaalse volkeren, welke zich stiefkin deren gevoelen in de republiek Pa kistan. Fazloel Hoek heeft ongetwijfeld vrij ongezouten gezegd, dat Oost-Pakistan de band met West-Pakistan wil door snijden dat de West-Pakistanners thans het Oostelijk gebied overheer sen. dat alle belangrijke baantjes bij overheid en leger in handen zijn van West-Pakistanners en dat zelfs de taal van Oost-Pakistan het Bengali niet m de staatsstukken wordt ge bruikt. aarbij komt dan nog dat Oost- en West-Pakistan cultureel en his torisch een geheel anrii - ont wikkeling hebben, met als e- aak- punt de gemeenschappelijk! Moham medaanse godsdienst. Men krijgt enig idee van de Pa kistaanse moeilijkheden, wanneer men zich zou voorstellen dat in Europa de staat Denemarken en de staat Spanje verenigd zouden zijn en men van Madrid uit Denemarken zou wil len besturen. Iedereen zou dat een hachelijke on derneming achten. Welnu in Pakistan staat men voor dat probleem Oost- Pakistan telt 42 millioen inwoners en produceert drie-kwart van alle jute, die op de wereld wordt gebruikt. West-Pakistan, dat zes maal groter is, telt slechts 34 millioen inwoners. Ongeveer drie maanden geleden werden in Oost-Pakistan verkiezin gen gehouden en toen bieek duidelijk, dat de bevolking gekant was tegen de centrale regering in Karachi. De partijen, die tezamen het Ver enigd Front vormden, behaalden een grote overwinning op de Moslim Liga, die de Pakistaanse regeringspartij is. en heeft daarop in Karachi niet veel uitgedaan. Er is namelijk in Pakistan alleen nog maar een provisoire volksvertegenwoordi ging (wetgevende vergadering), die nog altijd de nieuwe grondwet waaraan sedert 1948 wordt gewerkt niet heeft aangenomen. In Karachi kan men zich dus de weelde veroorloven niet direct te luis teren naar de uitspraken van het volk. Wel echter moest men enkele da gen geleden luisteren naar een ander en heel wat gevaarlijker geluid- Dat was het geluid van de grote gevechten, die zich op een geweldig jutebedrijf in Naraynganj (OostBengalen) af speelden tussen Oost-Bengaalse arbei ders en arbeidskrachten, die uit West- Pakistan geïmporteerd waren. Bij die gevechten vielen meer dan 500 doden. Het begon met het neersteken van een wachtman, een West-Pakistanner. Daarna werden dorpen in brand ge stoken. barakken omvergehaald en werd het een slachtpartij met messen en zwaarden. Kern van het geschil: t de Bengale zen willen niet overheerst worden door West-Pakistanners. m zag zich genoodzaakt Oost- Pakistan voorlopig onder mili tair bewind te stellen Dat kan geen blijvende oplossing zyn- De samenvoeging van Oost- en West-Pakistan, die 1600 kilometer uit elkaar liggen, moet als een mislukt experiment beschouwd worden. Men zal aan Oost-Pakistan een grotere of zo men wil totale onafhankelijk heid niet kunnen ontzeggen en daar mee verandert dan weer iets op de kaart van Azië. Een kaart, die men na de jongste wereldoorlog al herhaal delijk heeft moeten herzien, omdat het.nu ja nog niet mogelijk is die kaart in een meer definitieve vorm te tekenen. zijn uitgebracht door de R.K. Reclas- seringsaienst, dr. Haversmans uit Venray en prof. dr. Baan uit Utrecht. Enkele passagiers uit het laatste rapport bestreed hij echter. De verdediger gaf toe, dat verdach te verkeerd had gehandeld, maar daar deze geen persoonlijk voordeel heeft gehad of dit had nagestreefd, vroeg hij vrijspraak, subsidiair een straf gelijk aan het voorarrest met een voorwaardelijke terbeschikking stelling van de regering, zodanig, dat een deskundig toezicht kan worden uitgeoefend op verdachtes familie band. Nadat de rechtbank een verzoek tot onmiddellijk in vrijheidstelling van verdachte had afgewezen, werd de uitspraak bepaald op Maandag 14 Juni. VERONTRUSTING IN BELGIË Funeste invloed op moreel der piloten Het grote aantal ongevallen met straaljagers in België begint de open bare mening ernstig te verontrusten, zo schrijft ..La Libre Belgique". De omstandigheden, waaronder de laat ste tijd een aantal straaljagers is ver ongelukt, komen sommige waarnemers vreemd voor, aldus het blad- Zo slaagde op de basis van Floren- nes een reactievliegtuig er niet in zich normaal van de grond te verheffen. Het toestel stortte van een hoogte van 20 meter neer. In de buurt van Dinant vloog een van de grond af geleide straaljager tegen een heuvel. De controletoren had de piloot aange raden te stijgen, doch men had dui delijk de indruk dat deze het toestel niet' meer kon opheffen. „La Libre Belgique" vraagt zich af of de laatste ongelukken niet zijn toe te schrijven aan de brandstof en of ook hierbij misschien sabotage in het spel is. Het blad herinnert aan de andere daden van sabotage, die zich op genoemde basis door het toedoen van een tweetal korporaals hebben voorgedaan en merkt op dat deze. als mede de recente dodelijke ongevallen, een funeste invloed hebben op het moreel der piloten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 5