Vlaams-Zeeuwse ontmoetings dagen in Axel begonnen WALCHEREN MARKTBERICHTEN Verdere electrificatie wordt nader bezien n m \imiII0P JIMMY en de Bende van Bolletje Bink DINSDAG 1 JUNI 1954 PROVINCIALE ZEFÜWSE COURANT CAUSERIE VAN DE HEER H. PIETERS Initiatief van de „Volkshogeschool Zeeland" In de jeugdherberg „Bleye Haghe" te Axel werden Maandagmiddag de door de Stichting Volkshogeschool Zeeland en Noord-Brabant georgani seerde Vlaams-Zeeuwse ontmoetingsdagen, met als thema „Rondom de Schelde" geopend. De deelneming was de eerste dag nog niet bijzonder groot. Het merendeel der aanwezigen was van Zeeuwse afkomst. De ope ning geschiedde door cursusleider, ir. H. J. Lugtmeijer, en de secretaris van het bestuur, de heer J. Cevaal. Eerstgenoemde gaf daarbij een uiteenzet ting over het doel en het werk van de volkshogescholen, waarvan er thans een zevental in Nederland bestaan, en welke men mettertijd ook in Zee land hoopt te vestigen. De heer Cevaal gaf bovendien toelichting op het programma. De eerste ontmoetingsdag werd be sloten met een culturele avond, tij dens welke de bibliothecaris van de Erovinciale bibliotheek in Zeeland, de eer H. Pieters, een interessante causerie hield over „De historische betrekkingen tussen Vlaanderen en Zeeland". Spreker wees er daarbij o.m. op, dat er reeds lang belangstel ling bestaat voor de invloed, welke Vlaanderen heeft gehad op de kunst en de litteratuur in Zeeland, d.w.z. het gedeelte boven de Honte. In het bijzonder behandelde de heer Pieters het tijdvak van de tachtigja rige oorlog en zette daarbij uitvoerig uiteen, welke invloeden zich o.m. op Walcheren en Zuid-Beveland hebben doen gelden tengevolge van Vlaamse occu -tie, geografische ligging, weri aamheden aer Vlaamse abdijen, de ontwikkeling van Brugge en Ant werpen, de Vlaamse uitwijkelingen enz. Zo bestonden bijvoorbeeld in Zee land veel eerder de rederijkerskamers die van Vlaamse origine zijn, dan in het Noordelijk deel van het land. Ook de bouwkunst stadhuizen Middel burg, Veere, Zierikzee enz. bewijst hoe groot de Vlaamse en ook Bra- Benoeming ter Prov. Griffie Mej. J. Jongman te Vlissingen is met ingang van 1 Juni benoemd tot typiste ter Provinciale Griffie van Zeeland te Middelburg. Rundveekeuringen De uitslagen van de rundveekeuringen te Koudekerke en Biggekerke waren: KOUDEKERKE. Stieren. Rudolf, eig. Jac. Wisse, le prijsklasse, le kalfskoelen (gekalfd vóór 1 Dec. '53). 1 Gretha. eig. I. Verhage. 79 pnt.; 2 Dora, eig. P. Verhage Wzn., 78}» pnt.; 3 Elsje, eig. idem. 78% pnt.; 4. Bertna. eig. A. Osté, 78 pnt.; 5 Bontje 2. eig. J. Tevel. 78 pnt.; 6. Grietje, eig. P. Verhage Wzn, 78 pnt.; 7 Liza, eig. A. Osté. 77 pnt.; 8 Elza. eig. P. Brasser, 77 pnt.; 9 Nora, eig. P. Verhage Jzn., 77 pnt.; 10 Emma. eig. A. Osté, 77 pnt.; 11 Moortje, eig., P. J. Poppe. 76% pnt.; 12 Liesje, eig. P. Bras ser. 76% pnt.; 13 Irma. eig. J. Verhsge, 76 pnt.; 14 Trijntje, eig. J. Moens, 76 pnt.; 15 Riants Juffr. eig. F. Maljaars, 76 pnt. le kalfskoeien (gekalfd na 1 Dec. 1953): 1 Emma v. Aaltje 79. eig. A. Jasperse, 82 pnt.. med. Kring ZLM; 2 Rika 8, eig. Js. Vos. 81% pnt.; 3 Grietje 9, eig. idem, 81% pnt.; 4 Betsie, eig. A. Joziasse, 78 pnt.; 5 Irene, eig. idem. 76 pnt.; 2e kalfskoeien: 1 Boerinne, eig. Jac Vos, 81 pnt.; 2 Els,eig. P. C. v. d. Heyden. 80 pnt.; 3 Agatha 28, eig. Js. Vos, 80 pnt.; 4 Rika 7, eig. idem, 79 pnt.; 5 Bertha, eig. J. Verhage, 78 pnt.; 6 Nellie, eig. F. Mal jaars, 77 pnt, med. beste prod, koe; 7 Fientje, eig. A. Joziasse, 77 pnt.; 8 Ber tha, eig. P. Brasser. 76 pnt. 3e kalfskoeien: 1 Mina, eig. I. Verhage, 81 pnt.; 2 Agatha, eig. idem, 79 pnt. 4e kalfskoeien: 1 Beatrix, eig. P. J. Poppe, 80 pnt.; 2 Mina, eig. Jac. Vos. 80 pnt.; 3 Koos, eig. A. W. Karelse, 78% pnt.; 4 Sonja. eig. J. A. Wisse, 78% pnt.; 5 Dirkje, eig. idem, 78% pnt.; 6 Flora, eig. idem. 77 pnt. Oudere koeien: 1. Grietje 6, eig. Js. Vos. 82 pnt., med. Melkfabriek „Walche ren"; 2 Annetje 8, eig. idem, 82 pnt,, pr. Eil. „Walcheren"; 3 Jantje 6, eig. J. Moens, 82 pfit,, N.V. „Hollandia"; 4 Tetje 4, eig. P. Verhage Wzn., 81% pnt.; 5 Dirkje, eig. A. Jasperse, 80% pnt.; 6 Ber tha, eig. idem. 80 pnt.; 7 Sul, eig. J. A. Wise. 80 pnt.; 8 Bleske, eig. J. Verhage. 80 pnt.; 9 Juffrouw, eig. J. Tevel', 78}'» pnt.; 10 Lieveling, eig. A. Joziasse, 78 pnt. Kalfvaarzen: 1 Emma., eig. P. Verhage Wzn.; 2 Willy, eig. A. W. Karelse. BIGGEKERKE. Stieren: Teunis, eig. P. Wisse, le prijs klasse; Harry, eig. J. Houterman, St. Lau rens, le prijsklasse. Stierkalf: Dorus, eig. A. Kodde, le kalfskoeien: 1 Gretha. eig. J. Poppe, 78 pnt., med. Kring ZLM; 2 Amalia 60, eig. idem, 78 pnt.; 3 Boukje 5, eig. J. Caijé, 77 pnt.; 4 Witneus, eig. P. Verhage, 77 pnt. 2e kalfskoeien: 1 Betsje 6, eig. P. Lam- pert Pzn., 79 pnt.; 2 Zwartje 15, eig. Joh. Kodde. 79 pnt.; 3 Gretha, eig. P. Lam- pert Jzn.. 78 pnt.; 4 Roza. eig. idem, 78 pnt.; 5 Klara 3, eig. J Poppe, 78 pnt., prijs beste prod, koe; 6 Emma. eig. Joh. Kodde, 77 pnt.; 7 Bontje, eig. Joh. Kodde. 77 pnt.; 8 Metje 15. eig. J. Caljé, 76% pnt.; 9 Dina. eig. P. Verhage, 76% pnt. 3e kalfskoeien: 1 Johanna 23. eig. P. Lampert Pzn., 81 pnt., med. N.V. „Hol landia"; 2 Amalia 58. eig. J. Poppe, 80 pnt.; 3 Coba, eig. P. Lampert Jzn., 79 pnt.; 4 Grietje, eig. P. Verhage, 78 pnt.; 5 Nel ly, eig Joh. Kodde, 78 pnt.; 6 Boukje 4. eig. J. Caljé, 77 pnt., prijs beste prod. koe. 4e kalfskoeien: 1 Nelly eig. P. Lampert Jzn., 81 pnt. prijs beste prod. koe. (prijs „Eil. Walcheren".) Oudere koeien: 1 Elsje, eig. E. de Korte, 81% pnt., med. metkfabirek „Walcheren"; 2 Sjoerdje, eig. P. Lampert Jzn., 79% pnt.; 3 Mina. eig. J. Poppe. 79% pnt.; 4 Juf frouw, eig. E. de Korte, 79 pnt.; 5 Saar 6. eig. P. Lampart Jzn,, 79 pnt.. prijs beste prod, koe; 6 Boukje 3. eig. J. Caljé, 78 pnt.; 7 Dora, eig. P. Verhage. 78 pnt.; 8 Geer, eig. idem. 77 pnt. Kalfvaarzen: Agnes, Rika, eig. J. Pop- pe. Jonge vaars: Doortje, eig. J, Poppe. bantse, doch in ieder geval Zuidne derlandse invloed is geweest, en dat veel van de Vlaamse kunst door Zee land werd overgebracht. Aan het einde van het boeiende be toog van de heer Pieters volgde een langdurige gedachtenwisseling, die duidelijk aantoonde, met hoeveel aan dacht deze causerie was gevolgd. De heer Lugtmeyer bracht tenslotte de spreker aank. Vandaag zullen de deelneemsters en deelnemers een dagtocht naar Sluis kil en Gent maken. Dertien-jarige jongen uit Den Bosch liep van huis weg De politie te Vlissingen heeft een dertien-jarige jongen uit Den Bosch aangehouden, die na gestraft te zijn door zijn vader, het ouderlHk huis had verlaten. In Vlissingen nad hij een hotelkamer besteld. Hij werd op transport gesteld naar Den Bosch Voorts werd aangehouden een 18-ja- rige jongeman, die bij een kennis had gelogeerd en bij zijn vertrek een klok had meegenomen. Het uur werk werd bij hem thuis aangetrof fen. De politie maakte proces-ver baal op. Tenslotte heeft de Vlissing- se politie aangehouden een Noor, die in Vlissingen uit de trein stapte en die zo dronken was, dat hij op het perron bleef liggen. Gezellige middag op „Der Boede" Maandagmiddag hebben de dames van de Vlissingse U.V.V.-afdeling en het Vrijz- Herv. zangkoor een bezoek gebracht aan' tehuis voor bejaarden Der Boede te Koudekerke. Er werden een aantal liederen gezongen en met gulle hand werden versnaperingen uitgedeeld bij de thee. Middelburg Plaatselijke Commissie huishoudelijke voorlichting Tijdens de laatstgehouden vergade ring van de Plaatselijke Commissie voor Huishoudelijke- en Gezinsvoor lichting te Middelburg vond een be- stuursmutatie plaats. In verband met drukke werkzaam heden legde mej. J. M. Stolk haar functie neer. In haar plaats werd tot gresidents gekozen mevr. E. Strub- e-van Veen. Mej. Stolk werd vice- presidente. Voor 2e secretaresse stel de zich beschikbaar zr. Schreuder- Ruytenbeek. De heer Flipse d'anktè mej. Stolk voor het vele werk door haar verricht. Mevr. Vos-van Luyk zond bericht dat zy zich terugtrekt uit de commissie. De Ned. Vereniging van Huisvrou wen zal in deze vacature, voorzien door een andere vertegenwoordigster te benoemen, naast mevr. v. d. Weel, die eveneens de Ned. Ver. van Huis vrouwen vertegenwoordigt. Contact zal worden opgenomen met de grootste buurtverenigingen. Men hoopt het a.s. winterseizoen de com missie uit te breiden met de nog niet vertegenwoordigde vrouwenvereni gingen. Men zal gedurende de zomermaan den op de weekmarkt vouwbladen kunnen kopen van het Voorlichtings bureau van de Voedingsraad, Huis houdelijke Voorlichting ten Platte- lande en Huishoudelijke- en Gezins voorlichting. Grote zege van P.Z.E.M. op C.O.A.K. II (7—1) Op het gemeentelijk sportterrein aan de Nadorst te Middelburg speel de Maandagavond een voetbalelftal van de PZEM een vriendschappelijke wedstrijd tegen het tweede team van de COAK. De electriciteitsmannen wonnen met niet minder dan 6 doel- Ëunten verschil; de uitslag w?- 7-1. •e rust ging in met gelijke stand (1-1). Na de hervatting, toen de PZEM het windvoordeel genoot, werd de score met de regelmaat van een klok opgevoerd. De keeper van de COAK bood daarbij vaak de helpende hand. Verscheidene malen greep hij op het verkeerde moment in. De zege van de goed combinerende PZEM- ploeg was verdiend, hoewel enigs zins geflatteerd. Concert „Ons Genoegen'' gaat niet door. Het voor hedenavond aangekon digde concert van de Koninkljike Harmonie „Ons Genoegen" uit Vlis singen op de Markt te Middelburg gaat niet door. Vlissingen „Het continent der eenzamen" In de sociëteit van het Nederlands Loodswezen te Vlissingen hield de be kende schryver Anthony van Kam pen een causerie over een van zijn reizen. Als onderwerp van zijn lezing had hij gekozen de reis, die hij met de radioreporter Siebe van der Zee naar Groenland maakte. Dat de heer Van Kampen, behalve een vlot schryver, ook een geboren causeur is, bleek al dra uit de wijze, waarop hij zyn talrijk gehoor in con tact bracht met de uitgestrekte ijs vlakten van het eenzame Groenland. Hier komen de uitlopers van de meest verschillende beschavingen met elk aar in botsing: daar zijn de ruinen van de nederzettingen der Noorman nen naast de nog bijna in het steen tijdperk levende Eskimo's, en ver in het hoge Noorden het „Manhattan of the Arctic", de ultra-moderne vlieg basis Thule van de Amerikanen. Maar hoe groot de verschillen in le vensomstandigheden van de bewoners van Groenland ook zyn, zo betoogde de heer Van Kampen, allen hebben zij één ding gemeen: de eenzaamheid. Niet voor niets wordt Groenland ge noemd: „Het continent der eenza men". Na de causerie, gekruid met vele aardige anecdoten, volgde de projec tie van een serie zeer fraaie lichtbeel den, ook in kleuren, en de vertoning van een film, die een prachtig beeld gaf van het barre land in al zijn grootsheid. Het was een zeer interessante en leerzame avond en de heer Van Kam pen ontving dan ook na afloop een hartelijk applaus. Gouden bruiloft. Het echtpaar W. Schroevers-J. Schroevers van Belzen, Prinsenstraat 8 Vlissingen viert .Vrijdag 4 Juni a.s. zijn gouden bruiloft. Het zal de beide oudjes op deze dag zeker niet aan be langstelling ontbreken. Jaarvergadering Geref. mannen- verenigingen De jaarlijkse vergadering van de afdeling Zeeland van Geref. Mannen- verenigingen zal dit jaar te Middel burg worden gehouden op Zaterdag middag 12 Juni a.s. in de Hofplein- kerk. Arnemuiden Op de wieken. De postduivenereniging „Voorwaarts" te Arnemuiden hield haar vierde wed vlucht van St, Quentin uit. Er werd door 230 duiven deelgenomen. De eerste tien prijswinnaars waren: 1 en 7 J Dingeman- se; 2 B. van Belzen Azn.; 3 A. van Da len; 4 en 8 M. Schroevers; 5 C. v. d. Graaff; 6 L. v. d Ketterij Jzn.; 9 J. Ma rijs; 10 H. de Nooijer (tevens koploper no. 1). Opnieuw Britse soldaat in Egypte gedood Het ÖJk van een tweede Britse sol daat, die in de buitenwijken van Is- mailia in de Suez-kanaalzone gedood is, is Maandagochtend door de Egyp tische politie aan de Britse militaire autoriteiten in Suez overgedragen- De soldaat was in het hart geschoten en volgens een medisch onderzoek is hij Zaterdag overleden. Verzetsstrijders bezoeken Normandië. Plechtigheden onderweg en op landingsplaatsen. De Nationalr Federatieve Raad van het voormalige verzet Neder land organiseert voor de Nederland se verzetsbeweging een tocht naar de landingsplaatsen in Normandië. Vrijdag a.s. zal er een plechtigheid op de Dam te Amsterdam worden gehoutlpn waar o.m. het woord wordt gevoerd door de minister-president dr. W. Drees en de burgemeester van Amsterdam mr. Arn. J. d'Ailly. Ver volgens zal een door dr. Drees ont stoken nationale fakkel per praalwa gen aaar Normandië worden gereden. Zaterdag vertrekken uit vele delen van ons land auto's naar Normandië In Brussel zal de Belgische regering de deelnemers ontvangen. De Neder landse en Belgische colonnes voegen zich hier samen. Bij het graf va*- de onbekende soldaat zal een krans wor den gelegd, waarna langs het graf en voor de Belgische regerin' wordt gedefileerd. In Lille volgt een kranslegging bfj het monument au Morts en is er een ontvangst door en een défilé voor de prefecten der Noordelijke departe menten. In Cean zullen de fakkel auto's de wacht by het oorlogsmonu ment betrekken. Op Zondag 6 Juni vertrekt de co lonne naar Utah Beach (Sainte-Ma- rie-du-Mont), waar de president der Franse Republiek René Coty een de- filé zal afnem_n. Maandag wordt onder leidin- van de Franse minister van oud strijders een plechtigheid by het oorlogsmo nument in Caen gehouden, waarna de colonnes naar België en Nederland terugkeren. Uit Nederland zullen on geveer 200 verzetsstrijders aan deze tocht deelnemen. Ook militair neemt Nederland aan deze herdenking deel. Een compagnie van de Irene Brigade, vergezeld van 20-oud-strijders dezer brigade onder, leiding van brigade-generaal Pahud Mortagnes, alsmede vertegenwoordi gers van de Kon. Marine, de Kon Landmacht en de Kon. Luchtmacht zullen de tocht meemaken. Als offi ciële regeringsvertegenwoordigers zullen de minister van oorlog, ir. Staf en oud-premier prof. Gerbrandy aan de plechtigheden deelnemen. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM. Kieiaardappelen, 35 mm opwaarts Bintjes geen notering: Alpha's 18; Beve landers 21; Furore 20—21. Zandaardappelen: Voran 910; Wilpo 10—11; IJselster 10.59—11. Voeraardappelen 3,253.75 Prijzen be rekend per 100 kg en op de handelsvoor- waarden vastgesteld voor de verkoop van consumptieaardappelen op wagon, schip of auto GRAANBEURS ROTTERDAM. 31 Mei. Binnenlandse granen (officieuze noteringen per 100 kg franco Rotterdam). Tarwe, witte, prima kwaliteit voor de vlakmolenaars, tot 28,40; rode. op vocht- conditle, tot 28.25; Voedergranen, kalm Oostkapelle E.H.B.O.-examens Voor de afdeling Oostkapelle van de Kon. Ned. Ver. E.H.B.O. nam dr. D. N. van Gelderen te Middelburg, van 12 candidaten voor het diploma het examen af. Slechts 1 gegadigde werd afgewezen. Geslaagd zijn: J. Annot, E. Dingemanse, J. P. Duve- kot, B. W. Knier, N. P. de Wit, W. v. d. Linde en de heren J. Vos. J. Ludikhuizen. J. W. Menheere, allen te Oostkapelle en de heren J. J. Wyk- huys té Grijpskerke en H. Duyne te Vrouwenpolder. Alle cursisten zijn opgeleid door dr. P. J. Bom en de leider der afdeling, de heer J. Aalewijnse. De heer Wijkhuys dankte, namens allen, beide heren voor de prettige wyze waarop de cursus is gegeven. Officiële publicaties. VLISSINGEN. WIJZIGING SPREEKUUR WETHOUDER VAN SOCIALE ZAKEN. De wethouder van Sociale Zaken houdt inpl'aats van Woensdag 2 Juni, spreek uur op Vrijdag 4 JunL prijshoudend: Zomergerst. maalkwaxiteit, 22—23,25; Overigens 23.25—24; Grové ge schoonde daarboven; Haver 24,2525; ex tra blanke daarboven. Rogge 20.5021.50 Peulvruchten, zeer kalm. weinig han del. Groene erwten 39—57. Schokkers 70 —110; Bruine bonen 82105 VEILING MIDDELBURG. 31 Mei. Aardappelen: Koopmans Blau we grote 17. Fruit: Aardbeien per doos 3970. To maten per kg 168. Asperges 110196. Groenten: Kasbloemkool A 2648. E 16—32, C 10—21. D 9—12. Boskroten 9- 35. Radijs 915. Bosselderie 15—20. Am dijvie 3968. Prei 4558. Nieuwe Aard appelen 62—82. Bossjalotten 11—17. Pos telein 2438. Spinazie 822 Bospeen 35 —59. Rabarber 7—16. Sla A 3—9, B 3—7. Kaskomkommers A 4851, B 4046, C 31—40. Sla per kg 12—13. VEEMARKT ROTTERDAM. 31 Mei. Aanvoer in totaal 2066. Vette koeien en ossen 1321; varkens 745. Vette koeien per kg in ct. le kw. 2.85— 3.05. 2e kw 2,70—2.85, 3e kw 2,20—2.55: varkens (lev. gew.) per kg. in ct. le kw 2.00. 2e kw 1.98, 3e kw 1.95 Prijzen: vette koeien: iets teruglopend, prima's boven aotering. varkens: hoger: prima's boven notering, afloop kalm. VISMIJN VEERE 31 Mei Export garnalen 2665 kg 6067 Schar 881 kg 16—32. Bot 325 kg 16—19. Schoi 166 kg 17—32. Wijting 61 kg 16. Middel tong 191 kg 58—148. Rog 91 kg 40—52. Griet 7 kg 58—130. Poon 8 kg Alles in ets per kg. RAAD OOSTKAPELLE De gemeenteraad van Oostkapelle vergaderde onder voorzitterschap van burgemeester F. G. Sprenger. Na een wijziging van de gemeente begroting 1953 volgde vaststelling van de rekening vleeskeuringsdienst 1953, met in ontvangsten en uitga ven een bedrag van f 12.392,25. Het nadelig saldo, te dragen door de kringgemeenten, bedraagt f 129.67. Op voorstel van B. en W. werd af wijzend beschikt op een verzoek van de Middelburgse IJsclub om een bij drage ter dekking van kosten aanleg nieuwe Ijsbaan te Middelburg, een verzoek van de Regelingscommissie Veekeuring om een jaarlijkse subsidie en op een verzoek Comité Nationaal Monument dr. Plesman om bijdrage. Aan de heer A Minderhoud zal bouwvolume voor een woning worden verleend, onder bepaalde voorwaar den. De raad besloot de Oranjever eniging een bijdrage te verlenen in de Kosten van het zeer geslaagde Oranjefeest op 30 April 1954. Aan de commissie voor de Hygiëne van het kind in Zeeland zal in Oostkapelle een subsidie van f 0.20 per consult worden verstrekt. De raad besloot, eveneens op voor stel van B. en W. om voor het on derhoud van het sportterrein en de plantsoenen een motorgrasmaaima- chine aan te schaffen. KERKNIEUWS. Chr. Geref. kerk te Delft scheidde zich af. Een deel van de Chr. Geref. Kerk te Delft heeft het verband met deze kerk verbroken en is door ds. J. G. van Minnen uit Huizen geïnstitueerd als Chr. Geref. Gemeente. Het zie lental van deze nieuwe kerkgemeen schap bedraagt 49. de doopleden in begrepen. In een dienst in de Waal se kerk te Delft heeft ds. Van Min nen de kerkeraad bevestigd. Delft is de zevende gemeente die zich van de Chr. Geref. Kerk heeft afgescheiden- Afgevaardigden Synode. De classis Axe! der Geref. Kerken benoemde tot afgevaardigden naar de Part. Synode van Zeeland als pri- mi-predika"nten ds. D. Middelkoop en ds. H. Pestman, als primi-ouderlingen de heren A. J. Catsman te Aarden burg en Deegers te Breskens; als pre dikanten-secundi ds. Van Mechelen en ds. Rienks. als secundi-ouderlin gen de heren Boon te Axel en De Roeger te Zaamslag. De classis Tholen der Geref. Ker ken benoemde als afgevaardigden naar de Part. Synode van Zeeland als primi-predikanten ds. A. G. van der Stoel en ds. A. Koning. Als primi- ouderhngen de heren C. Boucherie en J. J. Verslujjs. Tot secundi-predikan ten ds. A. G. Baayen en ds. A. T. Besselaar; als secundi-ouderlingen de heren W. M. Lindhout en J. E. Voge laar. 0 Petei dr. J. «n Heugien S. J vierde Zondag zijn zilveren jubileum als mode rator van de Katholieke studenten ver eniging ..Sanctus Thomas Aquinas" te Amsterdam. 0 Het dorp Schoonoord in Midden- Drenthe viert in de week van 11 tot 17 Juli haar eeuwfeest. Op het uitgebreide programma staat o.m. de opvoering van het openluchtspel „Marieken van Orvel- terveen" door J. Fabricius en H. Nijdam. een spel naar de sage var Ellert en Bram- mert van het Ellertsveld nabij Schoonoord 0 De rooms-katholieke houten noodkerk te Rhenen is gisterochtend vroeg door nog onbekende oorzaak tot de grond toe afgebrand. De schade wordt geschat op 60.000 gulden. 0 Nederlandse, Britse en Belgische strijdkrachten zullen van 22 tot 28 September deelnemen aan de groot ste militaire manoeuvres in het Noor delijk deel van W.-Duitsland. 0 De Belgische schatkist neeft besloten binnenkort de helft terug te betalen van de lening van fr. 600 millioen. die de vorige regering een jaai geleden in Ne derland aanging. HOOG EN LAAG WATER 2 Juni. Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge 2.16 2.46 3.35 3.57 4.10 U.+N.A.P. U.+N.A.P. 2.27 2.47 1.62 1.88 14.42 15.17 16.06 16.26 16.39 2.2 2.49 2.49 1.62 8.45 9.13 9.56 9.17 9.42 2.17 2.36 2.52 1.60, U.-N.A.P 21.16 2.18 21.44 2.37 22.23 2.53 21.50 1.62 22.10 1.90 88. Piet Potlood had vol aandacht naar het gesprek tussen Jimmy en Siem Snuffel staan luisteren. „Ik ge loof dat meneer Snuffel je gróég zün goede trouw zal willen bewijzen. Jimmy" zei hij „Zeg maar wat hij moet doen". Jimmy keek Simon Snuffel recht in zijn gezicht. „Hij moet" zei hij langzaam, „samen met Ka- rel Krukas en zo gauw mogulijk, naar de Broekenburg rijden en daar in de bal van het kasteel wachten op de dingen, die Komen gaan. Ik zal dan zorgen, dat bin nen. laten we zeggen, drie uur. verschillende leden van de inbrekersbende hem zo maar in de armen vlie gen Hij hoeft ze alleen maar te grijpen en daar wil Ka- rel Krukas hem gaarne bij helpen. Is t niet Krukas? Ik mag meneer Snuffel wel verklappen, dat deze le den van de bende uit de kelder te voorschijn zullen ko menSimon Snuffel was heel bleek geworden. maar zijn stem trilde toen niet. toen hij kortaf ant woordde, dat hij hiermede accoord ging „Ik houd dit voor zotheid" zei hij. „maar goed als ik hierdoor kan bewijzen, dat ik niet tot de bende behoor. En dat bewijs wil ik vooral neneer Potlood, die tenslotte mijn chef is, graaf verschaffen" Jimmy nam Karei Krukas even apart, „t Is 't enige, dat mtj overbleef" zei hij fluisterend .Die vent moet zo gauw mogelijk hier van daan. Houd 'm in de gaten Hij zal proberen zich van jou te ontdoen, Maar tk wéét. dat je "m aan kunt!" Ka- rel Krukas knikte, „t Komt dik ln orde, baas", zei bn Over het verzoek van de gemeente Oost- en West Souburg inzake deel name aan een garantie ten behoeve van een geldlening, aangegaan door de Stichtmg „Verpleeg- en Rusthui zen Walcheren", wisselden de raads leden uitvoerig van gedachten. Met de stem van wethouder Z. Maljaars tegen (gezien zijn ervaringen met genoemde Stichting en omdat hjj zich afvroeg waarom de Provincie de ze garantie niet verleend) werd aan het verzoek voldaan. Ten aanzien van de uitbreiding en verbetering der straatverlichting besloot men voorlo pig over te gaan tot het plaatsen van een lantaarn bij het begin van de Domburgse en Brouweryweg. Uitvoerig behandelde de raad de kostenbegroting van de P.Z.E.M. be treffende electrificatie van een ge deelte van de Aagtekerkseweg. De voorzitter wees er op, dat de kosten van aanleg voor belanghebbenden zeer hoog zijn en B. en W. zich af vragen of de gemeente deze kosten geheel of gedeeltelijk voor haar reke ning kan nemen. Wethouder Maljaars weeg er met nadruk op. dat ook de onrendabele gebieden recht op electri. ficatie hebben, doe!: wilde geen pre cedent scheppen tegenover die inwo ners, die voorgaande jaren alle kosten van aanleg zelf hebben gedragen. De heer A. Don (P. v. d. A.) achtte het de taak van de gemeente hier finan ciële steun te verlehen. De heer A. W. Louws (Gem. Belang) merkte op, dat de P.Z.E.M. wel erg ruim is in ae berekening van de kosten. Deze N.V. is z.i. te veel een winstgevende, die met lagere di- 'denden toe kan komen en als Provinciaal bedrijf een taak heeft voor de gehele provincie. Beslo ten werd deze zaak aan te houden en met belanghebbenden nader te be spreken. Enkele verzoeken om tegemoetko ming in vervoerskosten van school kinderen behandelde de raad in beslo ten zitting. De tarieven voor het gebruik van het Openbaar Slachthuis werden enigszins verhoogd. Bij de rondvraag vroeg de heer Don enkele inlichtingen over riolering Brouwerijweg en de heer J. Paarde- koper achtte een nieuwe naam voor het .Baantje", dat doorgetrokken wordt naar de Duinweg gewenst. De voorzitter sloot hierop de verga dering. x KORFBAL Schoolcompetitie beëindigd Voor de korfbalcompetitie van de middelbare scholen te Middelburg werden de laatste wedstrijden ge speeld. In afdeling A deelden RHBS en Rijkskweekschool eerlijk (44), zo dat de eindstand als volgt luidt: Chr. Kweekschool 5 punten; Rijks kweekschool 3 punten; RHBS 3 pun ten; Gymnasium 1 punt. In afdeling B behaalde RHBS H een 31 overwinning op ULO Sin gelstraat ?n werd daardoor kam pioen. De eindstand is: RHBS 5 punten: ULO Singelstraat 4 punten: Handelsschool 3 punten; ULO N. Haven 0 punt. In afdeling C eindigden ale drie de deelnemende twaalftallen gelijk. De eindstand is: Chr. HBS 2 punten; Gec. ULO 2 pun ten; RHBS m 2 punten. In afdeling D ten slotte werd Rijkskweekschool n kampioen door een 32 overwinning op de ULO. De eindstand is: Rijkskweekschool n 4 punten; ULO 2 punten; Gymnasium II 0 punt. Collecten. In Vlissingen werd voor de drankbestrij ding f 446,37 gecollecteerd. (iiT ui-: HITHER WOENSDAG e JUNI. HILVERSUM 402 m 746 ke/s. 7.00— 24.Of NCRV NCRV 7.00 Nieuws: 7.13 Gram.; 7.30 Gewijde muziek; 7.45 e Woord voor de dag; 8.00 Nieuws, en welrberlchten; 8.15 Gram.; 8.30 Tot Uw dienst; 8.35 Gram.; 9.00 Voor de zieken: 9.30 Voor de huis vrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Gram. 10.30 Morgendienst: 11.00 Gram.; 11.10 „Er klopt iets niet'hoorspel: 12.00 Alt en cembalo: 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen; 12.33 Gram.; 12.59 Klokge lui: 13.00 Nieuws: 13.16 Prot. Interkerke lijk Thuisfront; 13.20 Metropole-orkest; 13.50 Acte n „Lohengrin" opera: 15.12 Kamerorkest en soliste 10.00 Voor de jeugd; 17.20 Gram.; 17.30 Orgelconcert; 18.00 Mil. caus.; 18.10 Zigeunersmuziek; 18.30 Spectrum van het Chr Organisatie- en Verenigingsleven; 18 45 Vocaal kwar tet; 19.00 Nieuws- en weerberichten; 19.10 Boekbespreking; 19.25 Gram.; 19.30 Bui- teni. overzicht; 19.50 Gram.. 20 00 Radio krant; 20.20 Zendingsbijeenkomsten: 21.50 Aiaus. muziek; 22.15 Gram met toelich ting: 22.45 Avondoverdenking; 23 00 Nwl en SOS-ber.; 23.15—24DO Gram HILVERSUM n 298 m 1007 kc/S. 7.00 VARA 10.60 VPRO. 10 20 VARA 19.30 VPRO 20.00—24.00 VARA. VARA 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.33 Gram.; 8.00 Nieuws: 8.1S Gr.; 8.50 Voor de bulsvrouw 9.00 Gym. voor de huisvrouw: 9.10 Gram.; VPRO: 10DO Schoolradio; VARA: 10.20 Voor de wouw: 11.00 Gram.: 12.00 Promenade orkest; 12.3? Land- en tuinbouwmededelingen: 12.33 Voor net platteland: 1238 Gevar. muziek; 13.00 Nieuws: 13.15 Tentoonstelllngsagen- da; 13.18 Hawaiianmuziek; 13.45 Gram.; 14.10 Voor de kinderen; 16.00 Voor de zie ken; 16.30 Jeugdconcert. 17.15 Polltieka- pel; 17.50 Regeringsuitzending: Rüksdelen Overzee: De brievenbus gaat open"; Cor respondentierubriek o.l.v Regina Zwart; 18.00 Nieuws en comm.. 18.20 Act.; 18.30 Gram.; 19.15 ..De Katholieken en het so cialisme" caus. VPRO: 19.30 „Een Ton voor Triëst" VARA: 20.00 Nieuws; 20.05 Pol. comm 20.15 Markt programma; 21.00 „Zolang jij bij mij bent hoorspel: 22.15 Lichte muziek; 22 45 „Tuasen men* en nevelvlek' caus.: 23.00 Nieuws; 2315 So cialistisch nieuws in Esperanto; 23.20— 24 DO Gram.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 3