PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Bespreking te Genève over staken van vuren in Indo-China Reeks verouderde schoolgebouwen in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen OOSTPAKISTANSE REGERING IS ZONDAG AFGEZET Vandaag FRANSE SOCIALISTEN VOOR HET E.V.G.-VERDRAG 197e Jaargang-No. 125 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F B. den Boer. Adjunct: W de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn; PL-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 31 Mei 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie f 3. Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 5860, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Flnlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerljstr. 2; ZIerlkzee, N. Bogerdstr. C 160, telef. 26. MOLOTOW PLOTSELING TERUG NAAR MOSKOU Militaire deskundigen werden met spoed opgeroepen De Sovvjetrussische minister van buitenlandse zaken, Molotow, is i. dagmorgen omstreeks drie uur van het vliegveld te Genève naar Mosk u vertrokken. Volgens de Zwitserse autoriteiten was de vlucht onder de grootste geheimhouding voorbereid. Des nachts te twee uur arriveerde een gehele colonne Russische auto's op het vliegveld, zonder dat tevoren de Zwitserse autoriteiten waren gewaarschuwd. De ijlings gewaarschuwde politie zorgde voor een afzetting rond drie khaki-kleurige Dakota's van de Russische luchtmacht. Eerst later werd bekend, dat Molotow zich in een der vliegtuigen had begeven om via Oost Berlijn naar Moskou te gaan. De minister reisde in gezelschap van vijf personen. By zijn vertrek was de plaatsvervangend minister Andrei Gromyko aanwezig, die Molotow tydelyk zal vervangen als leider van de Sowjet-delegatie in Genève. Een Blitse functionaris te Genève deelde mede, dat Molotow Zaterdag Eden op de hoogte stelde van zijn vertrek naar Moskou, met de toevoe ging, dat hy binnen een dag of twee Schrijver van „Don Camillo" in de gevangenis Giovanni Guareschi (met rugzak stapt de gevangenis te Parma binnen De geestelijke vader van „Don Caimiilo" de Italiaanse schrijver Gio vanni Guarreschi, heeft zich aan de San Francesco-gevangenis te Parma in Noord-Italië gemeld om daar het r.traf te gaan uitzitten t fr Zoals men VA.ec, had hy ln zijn weekblad „Candido" documenten ge publiceerd, die lasterlijk werden be vonden voor de vroegere minister president Alcide de Gasperi en als vervalsingen (uit Mussolini's tijd af komstig) werden gebrandmerkt. Vol- fens de correspondent van „Le Mon- e" te Rome, zou Querechi, indien hij dat gewild had, wel tot een regeling hebben kunnen komen, waarbh hy buiten het gevang zou zijn gebleven, maar de monarchistisch gezinde au teur heeft er blijkbaar de voorkeur aan gegeven, zijn straf te gaan uit zitten. Overigens zal het verblijf in de gevangenis hem wel zo comforta bel mogelijk worden gemaakt, aldus meent genoemde correspondent, en mogelijk zal een nieuwe roman er de vrucht van zijn. Met tromgeroffel en hoorngeschal trok de drumband van de Middel burgse Padvinderij honderden bezoe kers naar de Voorjaarsmarktte Goes, ten bate van de vluchtelingen. (Voor verslag zie pag. 2) zou terugkeren in Genève. Een woordvoerder van de Ameri kaanse delegatie zeide, dat Molo tow Dinsdag terug zou znn vóór een eventuele middagvergadering der conferentie. De „redactiecommissie", die te Ge nève werd aangewezen door de negen landen, welke over Indo-China confe reren, kwam Zaterdag niet bijeen. De commissie had tot taak uit alle ingediende voorstellen een soort "erkprogr Zaterdaj aan het vertegen woordigers naar Genève te sturen voor onderhandelingen over het sta ken van het vuren. Men verwacht, dat deze deskundigen niet vóór Don derdag a.s. met hun besprekingen zullen beginnen. In een vier uur-durende vergadering die door Molotow werd geleid, nam men Zaterdag de volgende Britse re solutie aan; Teneinde het spoedig en gelijktijdig staken der vijandelijkheden te verge makkelijken moeten vertegenwoordi gers van de twee opperbevelen onmid- dellyk te Genève bijeenkomen, terwyl werkprogramma samen te stellen en ui oppei Vietminh-opperbevel om Thailand doet beroep op Veiligheidsraad De regering van Thailand (Siam) heeft aan de Verenigde Naties ver zocht waarnemers naar Zuid Oost Azië te zenden, en een vergadering van de Veiligheidsraad bijeen te roe pen. De regering van Thailand meent dat er gevaar bestaat voor de inter nationale vrede en veiligheid, waar door Thailand bedreigd zou worden. ook ter plaatse contacten moeten worden gelegd. Zij moeten de opstel ling van de troepen, zoals die moet zijn na het staken der vijandelijkhe den, bestuderen, waarby begonnen moet worden met het vraagstuk der hergroeperingsgebieden in Vietnam. Zij moeten zo spoedig mogelijk hun bevindingen en aanbevelingen aan de conferentie bekendmaken". Fransen zullen delta Rode rivier vasthouden Frans minister afgetreden De Franse minister voor de betrek kingen met de verbonden staten in Indo-China, Mare Jacquet is afgetre den. Hy had een conflict met minis ter Bidault, omdat hy naar hy me dedeelde onvolledig werd ingelicht. De heer Jacquet was Gaullist. De Franse regering heeft Zater dag aan het Franse opperbevel in Indo-China opdracht gegeven de ge heel delta van de Rode Rivier in Noord Indo-China tot het uiterste te verdedigen. Dit betekent onder meer, dat de stad Hanoi niet zal worden prijs gegeven. De Franse troepen m Noord inüo- China hebben Zaterdag de Vietminh- belegering van de sterkte Yen Phoe doorbroken. Er is weer contact tus sen het garnizoen en de strijdkrach ten in het achterliggende gebied. De sterkte Yen Phoe maakt deel uit van de ijzeren ring, die de Fransen ge trokken hebben rond de delta van de Rode Rivier. De troepen van generaal Cogny, vingen Zaterdag een offensief aan te gen een grote communistische basis aan de Zuidwestelijke rand van de delta. Zy maakten veel munitie buit. De Franse aanval, die is ontketend als antwoord op de Vietminh-dreiging aan de Westelijke flank van de delta, vordert in het Zuidelijke uiteinde van het grote Khenon-kalksteengebergte, 60 kilometer en Zuiden van Hanoi, waar de opstandelingen in holen wa pens hadden opgeslasren voor een grote aanval op de delta. Aan het Franse offensief nemen 50.000 man deel. Tito naar Athene President Tito is Zaterdaj uit Belgrado voor een officieel naar Griekenland vertrokken Hij wordt o.m, vergezeld door zijn minis ter van buitenlandse zaken Koca Po- povic. RECHT EN ORDE NIET GEHANDHAAFD Generaal benoemd als bewindvoerder In Karatsji (West Pakistan) is Zondag officieel bekend gemaakt, dat de regering van Pakistan de regering van Oost-Bengalen (Oost-Pakistan) bestaande uit vertegenwoordigers van het Verenigde Front, heeft afgfc- zet en de gouverneur met het bewind heeft belast. Als redenen voor het ontsla*» van de Oostpakistaanse regering zijn op gegeven onmacht om recht en orde te handhaven en „verraderlyke uit latingen" van de eerste minister, Fazloel Hoek. Officieel werd medegedeeld, dat een vervolging van deze eerste mi nister wordt overwogen. Mohammed AU, de West Paki staanse eerste minister, heeft in een radio-rede verklaard, dat de maatre gel van zyn regering ten doel heeft „Oost-Bengalen te redden en de inte griteit van Pakistan te bewaren". Ali zeide, dat Fazloel Hoek „een ver rader van Pakistan" was. De Pikistaanse minister van De fensie, generaal Iskander Mirza, is Zondagavond beëdigd als gouverneur van Oost-Bengalen en opvolger van Chaudhoery Khalequzaman. Meer dan twee divisies van het Pa kistaanse leger patrouilleren in de grote steden van Oost-Pakistan. Zaterdagavond is de torpedoboot- iageifSind naar Chittagong vertrok ken. viert Zuid Afrika Uniedag. is het 20 jaar geleden, dat de befaamde Amsterdamse C c standwerker Meyer Linneniei meer bekend als Kokadorus S te Amsterdam overleed. Britse opslagplaats te Port Said in brand gezet Door gewapende bende De Britse ambassade te Cairo heeft bekend gemaakt, dat een gewapende bende van 20 man in de nacht van Zaterdag op Zondag een Britse op slagplaats te Port Said in brand ge stoken heeft. De schade wordt ge schat op 400.000 pond sterling. Volgens een woordvoerder van de Britse ambassade te Cairo heeft de brand vijf uur geduurd. De daders hebben énkele goederen meegenomen voordat zij de opslagplaats in brand staken De opslagplaats werd ge bruikt voor uitrustingsgoederen van Britse troepenschepen, welke door het Suez-kanaal varen. Het depot was geen militaire installatie en werd niet door Britse militairen be waakt Paus Pius X werd heilig verklaard Paus Pius de twaalfde heeft Zater dagavond als hoofd van de Rooms- katholieke kerk plechtig de heiligver klaring van Paus Pius de tiende af gekondigd. De plechtigheid speelde ziel', af op het grote plein voor de Sint Pieter, waar zich een menigte van 500.000 pelgrims uit alle delen der wereld had verzameld. Een geweldig applaus steeg uit de menigte op. toen de paus de woorden had uitgesproken: „Wij verklaren de gezegende paus Pius de tiende heilig en wij schrijven zijn naam in de canon der heiligen". Er wordt op het Molenwater te Mid delburg hard gewerkt aan Minia tuur Walcheren". Twee kmftselaars bezig aan de Lange Jan, op de ach tergrond hun voorbeeld (Foto P.ZC.) Ex-voogdes van Anneke Beekman nog niet vrij De op 7 Mei j.l. in verband met de zaak-Anneke Beekman gearresteerde heer B. uit Den Haag. wiens identi teit door de justitie niet nader be kend is gemaakt, is Woensdag j.l. uit de voorlopige hechtenis ontslagen. De rechtbank nad op vordering van de substituut-officier van justitie te Amsterdam, mr. J. F. Hartsuiker, de gevangenhouding gelast, doch de ar restant tekende hiertegen appèl aan bij het gerechtshof, dat hem in vrij heid heeft gestel-.. Voor de tweede maal heeft de rechtbank de gevangenhouding van de op 22 Maart j.l. gearresteerde ex- voogdes van Anneke Beekman, mevr. G. M. LangedykVan Moorst uit Hilversum, die op 31 Mei eindigde, verlengd voor dertig dagen. Proeven bacteriologische oorlogvoering De Britse admiraliteit heeft be kend gemaakt, dat de „Benlomond", een tank-landingsvaartuig, in de Ca- raïbïsche zee proeven heeft genomen met bacteriologische wapens. De proeven hadden een defensief karak ter en werden ver van de zeewegen genomen. MET 1969 TEGEN 121S STEMMEN Zij wensen nonagressie pact met Rusland De Franse socialistische party heeft een congres gehouden, waar in hoofd, zaak de houding van de partij tegen over de Europese De/ensiegemeen- schap werd besproken. Met 1969 te. gen 1215 stemmen besloot het partij congres aan de socialistische fractie in de Nationale Vergadering op te dragen vóór de ratificatie van het verdrag te stemmen, waarin deze De fensiegemeenschap is vastgelegd. Voorts werd een motie aangenomen, waarin ernstig bezwaar wordt ge maakt tegen net eventueel zenden van Franse dienstplichtigen naar In do-China. Van de regering werd ge vraagd alles in 't werk te stellen om een einde aan de stryd te maken. Toen Daniel Mayer tegen het E. V. G.-verdrag pleitte stonden zyn aan hangers op en zongen de Internatio nale. De voorstanders van het E. V. G.-verdrag bleven zitten. Aan de socialistische parlementsle den werd opgedragen samen met de bondgenoten het initiatief te nemen voor onderhandelingen over een niet- LES VAN EEN KLEINE TOCHT Onderwijs in „8^0(1010116^ „In vele scholen bestaan nog toestanden, die dringend verbetering be hoeven, o.a. op het gebied van verlichting, ventilatie, toestand der vloeren, verwarming en lichamelijke vorming". Zo vatte de P.Z.C. enige tyd geleden de gegevens samen, vervat in het verslag over 1953 van de schoolartsendienst Zeenwsch-Vlaanderen. Een kruistocht door Oost Zeeuwsch-VIaanderen leert, dat in genoemd verslag bepaald niet overdreven wordt! Van Terneuzen tot Axel en van Axel tot Kloosterzande vindt men gewoonlijk schoolgebouwen, die stuk voor stuk sterk verouderd zyn, waar de leslokalen veelal doen denken aan strafloka- len, Haveloos, met de vensters doorgaans gericht naar het Noorden (nim mer een sprankje zon), zonder gymnastieklokalen en in enkele gevallen zelfs met lokalen zonder verwarming, zonder kunstlicht Ucht! De vyftig jaar oude schoolban ken hebben veelal inktpotten, afge dekt met fietsbellen en schoensmeer- dekseltjes, en er zrjn zelfs banken, In de R.K. lagere school in Stop peldijk (gemeente Vogelwaarde) heeft men bijvoorbeeld slechts in een van de vier leslokalen kunstlicht. In drie lokalen moet men het zonder doen! De uit 1905 daterende R.K. la gere school te Philippine heeft alle ramen op het Noorden gericht. Een haveloos gebouw met ge scheurde muren, gebladderde verf en met een wrakke deur als hoofdin gang. Het interieur van deze school ademt een naargeestige troosteloos heid, zorgvuldig onderstreept door o.m. de kleur van de mum* in de gang. Een trieste symphonie in zwar te, roodbruine en grijze stippels... Van de vijf lokalen woraen er vier verlicht door met snoeren aan de zol dering gehangen gloeilampen en des winters verwarmd door kachels met uiterst roestige pijpen. Een vijfde lo kaal heeft zelfs helemaal geen kunst- op instorten staan. Ramen slui ten met en aan vocht langs de mu ren is men in de loop van de jaren wel gewend geraakt. Enfin, in Phi lippine klaagt men niet, want hier is althans een nieuwe school op papier gereed. De Cbr. nationale school aan de Molendijk in Hoek werd gebouwd in 1894 en in 1954 „genieten" er nog 77 kinderen, samengeperst in twee lokalen, onderwijs. Vier klassen zijn ondergebracht in één lokaal, waarin twee onderwijskrachten noodgedwon gen tegelyk les moeten geven. Ook hier schoolbanken, die tientallen ja ren oud ztjn, een gang met iets ri oolachtigs en als pikante byzonder- heid in de onmiddellijke van het schoolgebouw een kwalyk riekend varkenshok Hetgeen weer doet denken aan de o.l-s. in Zaamslag, waar men in de directe omgeving een stal vindt! KLEINE REEKS Een kleine reeks van verouderde schoolgebouwen vindt men achter eenvolgens in Axel, waar het even als in Zaamslag, de o.l.s, betreft, in Clinge, waar de r.k. lagere school weliswaar wordt gerestaureerd doch waar het meubilair oud en vervallen is, in Terneuzen waar lagere school en chr. mulo in één sterk verouderd en somber complex zijn ondergebracht, in Sas van Gent, waar de o.l.s. geen gordynen nodig heeft omdat er toch nooit zon in de lokalen komt en in Kloosterzande waar het schoolgebouw dateert uit 1865. Talloze scholen in Oost Zeeuwsch- VIaanderen hebben gemeen, dat zy verouderd zyn, geen gymnastieklo kaal, noch enig behoorlijk speelter rein en zwemgelegenheid bezitten en gespeend zijn van elke zonnestraal, omdat de bouwmeesters in vroeger Jaren een voorliefde gehad moeten lebben voor het plaatsen van ven sters op het barre Noorden. Gevolgen? Een van de tien kin deren in O.Z.-Vlaanderen heeft een houdingsafwijking, zo meldt het ver slag van de schoolartsendienst! In dergeiyke gebouwen brengt de huidige generatie in 1954 nog een groot deel van zyn jeugd door, wordt zij geacht kennis te vergaren voor het latere leven, wanneer zy toch met Hildebrand moet kunnen (Vervolg op pag. 2) aanvalsverdrag en een wederzijds- beveiligingsverdrag met de Sowjet- Unie. Tydens het debat verklaarde de öud-minister van defensie Jules Moch, die permanent lid is van de ontwape ningscommissie der Verenigde Na ties, dat de Russen het beginsel heb ben aanvaard van permanente con- tróleurs op de bewapening. Deze con- tröleurs zouden ook op Russisch ge bied gestationneerd zijn. Voorts beweerde Moch die tegen stander van het E.V.G.verdrag is - dat de conferentie te Berijm mislukt is, omdat men de Sowjet-Unie geen wezenlijke garanties had gegeven, dat dit land niet zou worden aangeval len. De socialistische afgevaardigde voor Marseille, Leenhardt, verklaar de tegenover Reuter, dat een aantal socialisten vastbesloten is om on danks alles in de nationale vergade ring tegen ratificatie van het E. V. G.-verdrag te stemmen. Aanslag op Tunesisch premier mislukt Frans bestuursambtenaar op vliegveld uitgescholden De Tunesische premier. Mohamed Mzali is Zaterdag byna het slacht offer geworden van een moordaan slag. Een onbekende loste enige re volverschoten op de eerste minister, toen deze zyn bureau te Tunis ver liet om de Franse resident-generaal. Pierre Voizard, te ontmoeten, met wie hij een bezoek zou brengen aan de Bey van Tunis in diens buitenver blijf te Carthago. De dader van de aanslag, naar ver luidt een Tunesiër, wist In de nauwe straten van de Arabische wijk te ontkomen. Tevoren was de resident-generaal bij zyn terugkeer van een kort be zoek aan Parijs op het vliegveld in het nauw gebracht door een menigte van 300 ranse kolonisten, die kreten slaakten als „Treed af. moordenaar". Andere demonstranten schudden hun vuist naar de Franse minister van defensie, Pleven, die met Voizard uit Parys was gekomen. De Franse kolonisten verwijten aan de resident-generaal, dat het terro risme hand over hand toeneemt. Toen Voizard het woord tot zijn op gewonden landgenoten wilde richten, riepen deze ,wy willen daden, geen woorden". Eerst na tien minuten slaagden de resident-generaal en zijn gast er in hun auto te bereiken. DE VERWACHT: PLAATSELIJKE BUIEN Zwaar bewolkt met opklaringen en plaatselijk enkele buien met een kans op onweer. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. 1 Juni: Zon Maan ZON EN MAAN Op: 4.26 Op: 4.10 Onder: 20.49 Onder: 21.46

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1