O Een blik in de herfstcollecties der Nederlandse confectie VAN VROUW TOJ VROUW CULINAIRE VOORBEREIDINGEN VOOR DE PINKSTERDAGEN VOORBEELDEN TREKKEN ALS BABY VERWACHT WORDT ZATERDAG 29 MEI 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT c „AMSTERDAM FASHIONWEEK" BOOD ONS: Ook nu behoeft onze kledingindustrie niet voor het buitenland opzij te gaan (Van een medewerker) Wie gedurende de afgelopen weken in liet Nederlandse confectiecentrum is geweest, dwz. de Amsterdamse grachten tussen Leidsestraat en Cen traal Station, heeft daar vele buitenlandse gasten kunnen ontmoeten. De „Amsterdam Fashion week" was de oorzaak van deze enorme drukte; de Nederlandse confectie-industrie ontving inkopers uit tientallen landen, om de wintercollecties te tonen en bestellingen te noteren. Na bijna twee dagen te hebben besteed aan het bezichtigen van de be langrijkste modellen uit niet minder dan zesendertig collecties, is het aan ons, U een voorlopige indruk te geven van wat er de komende herfst in de winkels aan kleding uit eigen land te koop zal zijn. Laten wij dan eerst constateren, dat onze vaderlandse confectie-industrie wederom getoond heeft, in allé prijsklassen mantels, costuums en japonnen te brengen, die stijlvol zijn en van een zeer goede kwaliteit! rechterheup. Prachtig waren ook een zwarte antiloop jas, ontworpen in sa menwerking met Hermes uit Parijs en een koningsblauwe mantel met ma trozenkraag en wit handstiksel. Natuurlijk hebben wij ook minder mooie en zelfs lelijke dingen gezien tijdens de Fashion week. Maar na twee dagen intensief selecteren stelt het mooie hef lelijke gelukkig vèr in het niet! Onze kledingindustrie kan veel bijzonder veel zelfs, en dat mag van tijd tot tijd zeker tot het Nederlandse publiek gezegd worden, dat maar al te gauw geneigd is te denken, dat im port mooier en beter is. Als wy over mantels en costuums spreken, kunnen wij onmiddellijk een lange rij namen noemen van knappe Nederlandse ontwerpers op dit ge bied: Max Haar, Olman, Netex model len, Bercofa, De Groot, Berghaus, Pla za en vele anderen die mooie en prachtig afgewerkte producten bren gen. Bij de materialen, welke in mantels en costuums zijn verwerkt, zijn de klassieke tweedsoorten verdwenen. Fantasie-tweeds zijn nog veelvuldig voorhanden, maar vele daarvan lijken nog slechts nauwelijks op de oorspron kelijke dessins. Effen stoffen met mo hair, alpaca en wol, vaak geschoren en met prachtige matte glans, worden steeds belangrijker. Bontgarneringen, vooral in de vorm van kragen en voe ringen, komen veelvuldg voor, terwijl bontimitaties, waaronder buitenge woon mooie, steeds talrijker worden. Het liefst zouden wy onze leze ressen bij de hand willen nemen om haar langs de vele showrooms te leiden en haar de mooie dingen Op het gebied der japonnen zijn er maar enkele firma's die iets werke lijk moois laten zien, maar dat is dan ook subliem. De collectie van Jolo Couture uit Utrecht, ontworpen door mevrouw Lotte Kreisberg is van we reldklasse. In jersey, in wol met cel lophane, in tweed en zijde zijn japon nen en deux-pièces ontstaan van su perieure elegance en raffinement. Ja ponnen voor overdag met rechte of wijd geplooide rokken; japonnen voor „klokjerond-gebruik" waarvan décol leté of blote schouders bedekt worden met nauw aansluitende, bolero-ach- tige jasjes. Avondjaponnen, 'n sprook jesprinses waardig, in blauwe zijde met zachtgrijze flockprint. Ook bij De Groot troffen we een aantal zeer aan trekkelijke japonnen aan, zij het van zeer verschillende aard. Prachtige plis- sé-rokken, kappe verwerking van vaak mooie materialen, maken het ge heel tot een stijlvolle en aantrekke lijke collectie. Tenslotte nog iets over een be drijf, dat niet alleen voor ons land, maar voor de hele wereld een uni cum is. Wij bedoelen de Rotter damse lederen-kleding fabriek Vi- co, die er in geslaagd is, in suède uiterst modieuze kleding te ma ken voor mannen zowel als voor vrouwen. Wij zagen a.m. een rose suède jas je met vleermuismouwen en V-vor- mige zakken op de linkerborst en De komende week brengt ons twee Zondagen, welke in de meeste gezin nen een dubbel feestelijk tintje zullen krygen door de byzondere zorgen, door de vrouw des huizes aan de maaltijden besteed. Wanneer er bo vendien gasten venvacht worden, komt er nog wel een uurtje overwerk in de keuken bij! Op zulke drukke dagen kunnen we ons weer eens gelukkig prijzen met het bestaan van blikw en diepvries groenten, die ons' heel wat tijd en moeite besparen. Bijvoorbeeld, wan neer we het volgende menu voor een der beide Pinksterdagen nemen: Vooraf een halve grape-fruit, welke wordt gevolgd door een groentesoep. Daarna kalfslapjes met doperwten uit blik, en aardappelen; tot besluit cara- melvla. Het kalfsvlees en de doperw ten kunnen ook vervangen worden door kip met appelmoes. Wilt u uw krachten beproeven op een wat uitgebreider maaltijd, dan zult u met ket volgende zeker succes oogsten: Aspergesoep, garnalencroquetten; lamsrug met spinazie en nieuwe aardappelen; koffievla; kaas en ten slotte wat fruit. Gasten. Het kan soms gebeuren, dat we gasten krijgen, die alleen de koffie maaltijd blijven gebruiken. In zo'n ge. val kunnen we eer inleggen met een smakelijke warme lunch. Zo'n lunch kan begonnen worden met een kop bouillon, gevolgd door sla, spiegeleie ren met ham, gebakken aardappelen; kaas en brood met koffie; fruit. Ook kan vooraf paling op toast gegeven worden; vervolgens een rijstschotel, een luchtige vruchtenvla- of -pud ding, en koffie tot besluit. En wilt u een van beide dagen gauw klaar zijn met het middagmaal, dan kunt u macaroni met kaassaus in schelpen opdienen, gevolgd door sla met koude rosbief en aardappelen, en een eenvoudige vanillepudding toe. Tips voor de keuken. Yoghurt. De z.g Bulgaarse yoghurt wordt in tegenstelling tot de dunnere melkyoghurt bereid uit ingedampte melk. In het algemeen is de voedingswaarde van de dikke yoghurt anderhalf maal zo hoog als die van een even grote hoeveel heid dunne yoghurt. Wie yoghurt in de winter te koud vindt, kan de fles gerust enige uren bij de kachel zetten, zonder dat de yoghurt daardoor in kwaliteit ach teruit gaat. Dit geldt eveneens voor kar nemelk, vla en pudding. Ook fruit of vruchtensap kunnen zon der enig bezwaar op kamertemperatuur gebracht worden. We halen "zo daartoe een dag vóór het gebruik uit keuken of kelder te voorschijn. Vooral voor kinde ren en oude mensen moet afkoeling door het voedsel worden vermeden. Het is ech ter ongewenst om vruchten enkele dagen in een warme omgeving te houden, omdat ze dan uitdrogen of rimpelen. Tijdens de FasMonxceek Amster dam" oogstte Netex-Modemodellen N.V. grote bewondering met het hier naast afgebeelde costuum in zibeline- tweedwaarvan het jasje naar hel voorbeeld van de grote Dior) vee' overeenkomst vertoont met het batt le-jackef' van onze soladten. Om de wereld te kleden Terwijl de productie van wol steeds toeneemt, neemt ook het wol-verbruik gestadig toe, en wel meer dan de pro ductie, aldus een van de grote Austra lische wolmakelaars. De meeste lan den gebruiken nu meer wol dan voor de oorlog en uit alle groepen van de bevolking is een grotere vraag te ver wachten. In Australië bijv. werd in 1938 per hoofd van de bevolking bijna 4,5 kg gebruikt, terwijl dit in 1950 opgelopen was tot 5,3 kg. In dezelfde jaren ver dubbelde het wolverbruik per hoofd van de bevolking in de Verenigde Sta ten. Het is dan ook niet te verwonderen, dat allerwege een beroep op de scha penhouders wordt gedaan, om de wol. Jroductie zoveel mogelijk te vermeer- eren. te tonen. Bij Max Haar zouden wy ons gezelschap willen wijzen op een prachtige rechte mantel in zachtblanwe wol met alpaca (een tamelijk brede kraag met een zak je er in doet direct aan Fath den ken). Bij Olman zouden wij U de prachtige ruime mantel in donkere houtkleur willen laten zien of het trois-pièees in zwart-gele tweed, waarvan de wijde mantel met hya- nabont gevoerd is- Bij Netex Modellen is wel de mooi ste creatie een zibeline-tiveed pakje, waarvan het bovenstuk het midden houdt tussen een bolero en een uiterst modieuze battledress. Daarnaast valt ook een pruimkleurige, naar bene den toelopende mantel met een lange, mooie lynxkraag bijzonder op. Bij De Groot stond het prachtige trois-pièces van bijstaande foto: een zachtbruin fijn tweed costuum met een ruime mantel in bijpassend bruin, grijs en zwart, in het middelpunt dei- belangstelling; bij Bercofa een prach tige, blauw groene mantel met zacht grijze bontkraag. Sublieme japonnen /WVWWWWVA Hoe u erover denktweet ik niet maar als er iets is dat de laatste tijd mijn gedachten bezig houdt, dan is dat wel de verdwijning van dat kleine Joodse meisje, Anneke Beek man. En nog niet zozeer van wege de mogelijke emoties en invloeden, waaraan dit kind on derhevig moet zijn als wel omdat ik met de beste wil van de wereld die pleegmoeder niet doorgronden kan. Begrijpt u mij goed: ik wil de funeste invloed, wélke dit voortdurend onderduiken en vluchten, die al die geheimzin nigheid en gejaagdheid op dit kind hébben, vooral niet onder schatten. Dit meisje, in vrezen verwacht en onder de zwarte wolk van doodsgevaar géboren, heeft in haar hele wezen daar door al een voorbeschikking tot nervositeit en gejaagdheid mee gekregen, wélke alleen een rus tige en harmonische gezins sfeer, een liefdevol begrijpen, gepaard aan een kalme gelijk matigheid in de opvoeding kon- den genezen. In stede daarvan wordt zij op haar gevoeligste leeftijd van het ene schuïlkastje naar de an. dere kloostermuur gesleept, soms in het holst van de nacht uit haar warms bed gehaald omdat „zé" haar weer bijna te pakken hebben Ik laat de hele vreemde men taliteit van deze historie nog voor wat ze is. Dat een kind, dat nog te jong is om zich te verweren, gedwongen xoordt niet voor slavendrijvers of ge- uniformeerde beulen, maar voor eigen landgenoten, wetti ge voogden of hun ambtenaren op de vlucht te slaan. Er zal heel wat unjsheid, liefde en be leid nodig zijn om al het krom- gébogene in dit meisjes-zieltje weer recht te krijgen. Als dat ooit gelukt.. De twee broertjes Finaly, door even fanatieke pleegou ders over de Pyreneeën ge smokkeld, hadden tenminste naar gezonde jongensaard daar een avontuurlijk plezier in. Maar een meisje, naar wezen en afkomst veel meer aan huis verknocht, hunkerend naar ge zelligheid, familieleven, vrien dinnetjes, een eigen veilig we reldje Men moet als pleegmoe der al een vreemde opvatting hébben van wat een zonnige jeugd is, om een kind tot zo'n voorwerp van voortdurende klopjacht te maken Maar wat mij het meest voor raadsels plaatst, is de vraag: waarom deze vrouw zulke hals brekende toeren uithaalt Er zijn al heel wat ogenschijnlijk bevredigende antwoorden op gegeven, maar geen van alle kan de toets der werkelijkheids zin doorstaan. Deze vrouw, zegt de een, heeft het meisje als wiegekind met eigen levensgevaar, gered, verborgen en opgevoed. Dit heeft een dermate innige ver knochtheid geschapen, dat het haar onmogelijk en wreed toe schijnt, dit kind nu zo maar aan anderen af te staan. Toegegeven, dat dit een zeer menselijk motief kén zijn: maar verklaart dit haar handelwijze geheel? Het meisje zou, nuch- V_ ter bezien, het land niet uit gaan, maar voldoende dicht in de nabijheid blijven om van tijd tot tijd te bezoekenof zélf bij haar pleegmoeder één of meer dagen door te brengen. Hoeveel wettige ouders, die toch krachtens de natuur nog wél enige meerdere rechten kunnen laten gelden, zien bij een scheiding niet hun kind aan de andere partij toegewezen en mogen het hoogstens op vast gestelde dagen een paar uur bij zich hebben Hoeveel vaders - staan er niet heimelijk op de uitkijk vlakbij de school van hun kleine meid, hunkerend naar de kans haar in het voor bijgaan tenminste even te zien Hoeveel moeders staan haar kind niet met een bloedend hart af aan een instituut voor blin den of doofstommen, voor de bielen of lichamelijk gebrekkir gen? Maar zij onderwerpen zich, uit respect voor de wet, die hun zélf misschien wreed toeschijnt, of uit begrip voor het welzijn van het kind. En waar het hier een aange nomen kind, een tijdelijk bezit betrof, kan men toch kwalijk van natuurlijke rechten spre ken. Uiteindelijk behoort ieder kind allereerst thuis in de sfeer, waarin zijn geboorte hem plaat ste. Zo min als een kind, gebo ren en getogen op een boeren plaats, thuishoort driehoog in een wereldstad zo min kan men een kind, dat naar volks aard en wezen Joods is, blijvend overplanten in een ander gods dienstig milieu. Daargelaten of men daartoe het recht heeft... En hier komen wij aan de ge voeligste plek in deze héle moeilijke en pijnlijke historie. Deze pleegmoeder trotseert xvet en recht, riskeert allerlei blij vende slechte gevolgen voor haar aangenomen kind, zowel geestelijk als lichamelijk orn aat hij dit meisje wil behouden voor haar eigen geloof en gods dienst. En hier zou ik, indien het mij gelukte diezélfde pleegmoeder bij een knoop van de mantel te pakken, haar de dringende vraag stéllen: Dacht u nu heus, dat u dit doel zó bereiken zult U wilt toch allereerst dit meisje winnen, levenslang, voor uw overtuiging Zij mag daar om vooral niet in de handen vallen van andersdenkenden, ook al zjjn dat de géloofs- en volksgenoten van haar eigen vermoorde ouders. Maar vindt u nu werkelijk uw gedrag een reclame voor die overtuiging Zal een kind, dat terwille van een bepaalde religie zoveel on rust en onveiligheid doorstaan moet, mjsschien juist niet in la ter jaren diezelfde religie gaan verbinden met allerlei onlustge voelens: kloppen op deuren, ge fluister, haastig aankleden, vluchten f En deswegen van datzelfde geloof een grondige afkeer krijgen? Ach, beste pleegmoeder, zou ik loillen aandringen: Weet u dan nog niet dat dé krachtigste propaganda, voor wélke gods dienst of levenshouding ook, bestaat in het goede voor beeld? Heus, men bekeert nie mand met gewéld, ontvoering en opsluiting zelfs geen kind! Maar het laat wél een die pe en onuitwisbare indruk ach ter, indien men in alle handel en wandel, in de sfeer van het huis en in de toon der gesprek ken, het eigen geloof toont als de levende, warmte uitstralen de kern van het bestaan. Met zo'n herinnering in het hart kan men een kind gerust af staan aan een ander milieu. En staat er ook niet in uw bij bel, dat de bekering niet door kracht, noch door gewéld, maar door Gods geest moet ge schieden SASKIA. Het eendelige badpak verdringt kt tweedelige. Nu de zomer in vol ornaat is komen opdagen, is het meer dan tijd om onze strandkleding onder handen te nemen. Er zijn in onze badplaatsen al vele liefhebbers in het prikkelende zeewa ter gedoken, en steeds meer zon-aan- bidders vlijen zich in een ligstoel of in het zand neer. Zelden is de zomerse mode zo ge varieerd en bont geweest als thans. De algemene mode-tendens gaat ha de richting van het eendelige badpak, al dan niet strapless, maar dat wil geenszins zeggen, dat de tweedelige exemplaren nu uit den boze zouden zijn! De ware liefhebster van zon en water zal zich niet vlug van haar prettig en goed zittende tweedelige pakje laten afbrengen, dat haar bo vendien de gelegenheid geeft, een maximum aan bruin te ontwikkelen. Eendelige badpakken stellen enorm veel hogere eisen aan pasvorm en mo del en zelfs de zeer dure exemplaren zitten vaak niet onberispelijk. Het glimmende lastex behoort geluk kig wel tot het verleden, en is opge volgd door het matte dito. Breiwerk in aandacht van „haute couture" In de winter breien wij dikke trui en en sokken, allemaal van die nutti- fe kledingstukken, die we in ons oude en natte landje nu eenmaal hard nodig hebben. Maar in de zomer kunnen wij ons overgeven aan gezel lige en meer frivole breiwerkjes. Ook de grote modehuizen besteden hoe langer hoe meer aandacht aan het breien. Buiten de reeds om hun ge breide kleding bekende huizen als Anny Platt en Lola Prnssac, begint de gehele Parijse haute couture zich met breiwerk bezig te houden. Hier en daar ziet men handgebreide jurkjes of costuums. die de lijn van de collec tie weergeven. Maggy Rouff past het breien ook toe op getailleerde Itleding. Zij brengt bijv. een tweedelig costuum met een klassiek jasje in marineblauw met drie knopen, kleine zakjes, even on der het middel aangebracht en drie kwart mouwen. Hierbij gaat een ma rine blauw-met-wit rokje, met een fijn pid-de-poule patroontje, 't Breiwerk van Anny Blatt gelijkt op kant en vertoont allerlei fantasie-motiefjes zo als blaadjes en veren, terwijl Lola Prussac nieuwe bloemensoorten en sterren uitvond. Deze gebreide kledingstukken zijn heerlijk licht in het dragen en wegen niet meer dan een lentezuchtje. Wy noteerden zelfs verbazingwekkende cijfers als: 150 gram wol voor een jurkje! Al deze etherische modelletjes wor den gevoerd met tule in bijpassende kleur. B.W. 96c.M. zo 'só V3.' 5/. Ditmaal zijn de moedertjes-in-spê aan de beurt voor een eenvoudig en practisch partoon. Men kan er zowel een gemakkelijk te verwijden over- gooier als een zomerjaponnetje naar maken. U heeft er voor nodig ca 3.50 stof van 90 breedte. Het armsgat voor de overgooier is in het patroon met een stippellijn aangegeven. Het patroon van de ach terbaan knipt U langs de deelnaad door. In de voorbaan legt U x op o vallend de plooi in, die U in de'taille met een stevige drukknoop sluit. In het rugpand maakt U de figuurnaad jes. U stikt de deelnaden in de ach terbaan dicht en verbindt deze met het rugpand. Schouder-, mouw en zij naden sluiten. Het beleg langs de voorkanten wordt naar binnen ge vouwen en de halsrand met een schuine bies afgewerkt, evenals de mouwtjes of armsgaten. De 5 cm brede extra zoom behoeft de eerste maanden nog geen dienst te doen. De knopen op de overgooier zijn alleen als versiering aangebracht. Aan de overslag is in de taille een ceintuurdeel (100 bij 3 cm.) gestikt. Het andere deel stikt U tegen de vouw van de rechterplooi. De cein tuur wordt op de rug gestrikt; de onderslag sluit met een drukknoop aan de binnenkant van de rechter plooi. U kunt ook de overslag met een drukknoop sluiten, en een cein tuur los om de taille strikken. Is het figuur weer normaal, dan kunt U de plooien in het lijfje als coupenaad dichtstikken en de over slag met een gesp op taillemaat. ELLA BEZEMER

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 8