Albani zegevierde over Koblet en Coppi in de eindsprint Bang zijn.», een nieuwe sensatie in de Verenigde Staten GROOT DEEL VAN AMSTERDAMS TRAMMATERIEEL VEROUDERD. IN TUNIS OPEREERT THANS EEN „BEVRIJDINGSLEGER" ZATERDAG 29 MEI 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 DE AMERIKAAN EN ZIJN VREES. Men leest en praat te veel over een eventuele derde wereldoorlog De Amerikaan is bevreesd. Dat was mijn eerste indruk en mtfn laatste. In het begin verbaasde ik my er over op elk vliegveld, in elk overheidsge bouw en op vele andere plaatsen reusachtige opschriften aan te treffen, verwyzend naar de dichtstbijzijnde schuilkelder. Later keek ik met verba zing naar de foto's in de dagbladen betreffende luchtbeschermingsoefenin gen, Nog later ging het my vervelen steeds weer de vraag te horen of wij geen doodsangsten uitstonden met die Russen zo dichtbij. Op een avond, toen ik dodelijk vermoeid in de lobby van mijn hotel voor de zoveelste keer werd ondervraagd door een Amerikaanse collega, zei ik tegen hem: Weet je wat de veiligste stad ter wereld is? Berlyn, want daar zal niemand ooit een bom op gooien, omdat niemand dat kan doen zonder zijn eigen mensen te treffen. En weet je wat het gevaarlijkste land ter wereld is? Canada, want dat is het opmarsgebied voor beide partijen als er ooit iets gebeurt. Maar óf er ooit iets gebeureh zal WAT IS DE REDEN? Men kan lang, heel lang praten over de vraag of er ooit iets gebeuren zal, d.w.z. of er ooit een oorlog zal ontstaan tussen Rusland en de V.S. Want daar draait alles om. De rest is bijzaak, zowel voor de Rus als voor de Amerikaan. Voor ons natuurlijk niet, maar daar trekken zij zich geen van beide iets van aan. Wij hebben maar af te wachten, tenzy Europa de eenheid, waarnaar het streeft, zal we ten te verwezenlijken en daarna de kracht zal weten te ontplooien om als j.derde man" een factor van bete kenis te worden. WAAROM? Ik heb lang gepraat die avond met die Amerikaanse collega. Tenslotte heb ik hem gevraagd my eens uit te leggen hoe het toch komt, dat de machtigste natie ter wereld tevens de meest bevreesde is. Hij begreep mij niet, want hy er van overtuigd, dat wij in Europa geen nacht rustig slapen sedert de Russen Westelijk van Berlijn tanks hebben neergezet, die zomaar., (vult U zelf maar in). Toen nam ik mij voor mijn vraag net zo lang te herhalen tot ik een af doend antwoord had gekregen. Op een andere avond kwam dat antwoord uit de mond van een andere Ameri kaan die geruime tijd en nog niet zo lang geleden in Europa was geweest en die toegaf, dat Amerika vele open lijke tekenen van vrees aan de dag legt en Europa niet. Kijk, zei hij, dat zit zo: wy zijn, zolang onze natie bestaat, nooit be vreesd geweest, omdat wij ons volko men veilig voelden tussen twee reus achtige Oceanen en twee bevriende buurlanden. Bovendien wisten wij be schermd te worden doorEuropa. Zo was het immers tot voor kort. Nu is het andersom. De bescherming is weggevallen. De oceanen vormen geen onoverkomelijke barrière meer en de vriendschap met Canada betekent al leen maar, dat de Canadezen ons nooit zullen aanvallen. Dat is wel een prettige gedachte, maar daar gaat het niet om. Het gevaar ligt aan de andere zijde van Canada en ook dit land is geen onoverkomelijke barrière meer zoals voor kort. Wij hebben on ze natuurlyke bescherming verloren en dat besef heeft vrees doen ont staan. Nu is vrees voor ons een totaal nieuwe gewaarwording, een sensatie. Vandaar, dat die vrees zich zo duide- lyk aftekent. Maar dat verklaart nog niet waarom Europa in veel mindere ma te bevreesd is Geloof my, ging hy voort, jullie daar ginds in Europa zijn even be vreesd als wij, maar jullie reageren er anders op. Jullie leven al sedert Stemmen uit de kerken (Slot van pag. 3) zou kunnen geschieden". Indien verstoring gevreesd wordt, zal de overheid preventief moeten optre den. Het nieuwe grondwetsartikel zou dan, naar het voorstel van deze commissie moeten luiden: „Openbare godsdienstoefeningen buiten gebouwen en besloten plaatsen worden toegelaten behou dens de bevoegdheid een voorge nomen godsdienstoefening te ver bieden indien de openbare orde en rust dit vereisen. De wet geeft re- fels omtrent de uitoefening van eze bevoegdheid". Waarom verzet Waarom komt er verzet tegen deze voorgestelde herziening van de Grondwet Ook Protestanten kennen immers straatprediking Met luid sprekers galmt het soms uit over een halve stad. Hier ligt ook een van de bekende activiteiten van het Leger der Heils. Waarom mag dit nu wel en waarom is men dan tegen een processie? Het belangrijkste argu ment tegen een processie is wel dat deze de straat tot kerk maakt. Het „allerheiligste" wordt feestelijk rond gedragen. „Daarbij wordt geen keuze meer verwacht en zeker geen afwij zing verdragen, maar slechts op knie lende aanbidding gerekend". „De pro cessie op straat is symptoom en re sultaat van een absolutistsiche opvat ting der Christusheerschappij, waar door aan het eerste en aan het twee de gebod geen recht meer wordt ge daan". Betoogd wordt verder dat een processieverbod met de vrijheid niet in strijd is, „want de processie zelf is de loochening der vryheid" „De vryheid om de straat tot kerk te maken zou een aanslag zijn op onze vrijheid. De straat is hier in een onzichtbaar kerkgebouw her schapen". Daarom betreuren de Prot. Kerken het gedeeltelijk bestaan van het processieverbod. „Wij houden er on3 van overtuigd dat wij om des ge- we tenswille protesterende tegen de straatprocessie, tevens opKomen voor wat Nederland tot Nederland heeft gemaakt", nl. de vryheid van religie, die alle burgers gemee-i en dierbaar moet zijn. Aldus tweeërlei standpunt en tweeër lei verdediging van zo tegenoverge stelde gedachten, beide met Het woord „vryheid" in het wapenschild. H. eeuwen in een nimmer aflatend ge vaar. Vele generaties hebben nooit een andere toestand gekend dan een steeds dreigende oorlog. En die oor log is altya gekomen, vroeger of la ter. Daar went men aan. Daar wordt men immuun voor. En dan toont men geen vrees meer. Misschien krijgt men op de duur wel de overtuiging, dat het gevaar er niet isik weet het niet, ik ben nog niet zover, ik ben nog altyd bevreesd. Voor een Russische aanval op de V.S. Zolang er communisten regeren te Moskou zullen zij er naar streven de gehele wereld in communistische I zin te reorganiseren, misschien langs een heel andere weg dan via een mi litaire aanval op de V.S., maar zy zullen hun streven niet laten varen, welke wyzigingen zij ook in hun tac tiek mogen aanbrengen. De wereld revolutie is hun doel. Dat verliezen zij niet uit het oog. Wij mogen het ook niet uit het oog verliezen. Wy zullen hen niet aanvallen, want wij moeten op alles bedacht zijn. Vandaar ons verdedigingsstelsel, vandaar onze bondgenootschappen, vandaar ons on geduld, vandaar onze haast. Wij heb ben nog niet dat gevoel van nu-kan- ons-niets-meer-gebeuren. Jullie in Europa hebben dat nog veel minder, dunkt mn, maar omdat jullie het nooit hebben gehad is dat niet het zelfde. Dit gesprek verklaarde my veel van hetgeen ik had gezien. Het werd mij duidelijk dat de individuele vrees ge leid had tot een collectieve vastbera denheid en inspanning. De vrees openbaart zich nl. niet daar, waar men in grotere eenheden dan indivi duen denkt. Niet op de bases van zee- of luchtmacht, niet in de kazernes. Daar slaat zii af en toe in het tegen deel om; daar ontmoet men soms heel even een bei-uns-ist-alles-besser- stemming. Ik ben er van overtuigd, dat noch de vrees, noch de zelfoverschatting door de Amerikaanse regering in de hand wordt gewerkt of ook maar zou worden gewild. Beide verschynselen zijn er buiten haar om. Ik heb menen te kunnen beluisteren, dat zy er zich wel zorgen om maakt. Vrees en zelf overschatting beide kunnen tot dom me dingen leiden. Dat doen zij af en toe. De opgewondenheid rondom de werkzaamheden van de heer Mac Carthy houdt er ten nauwste verband mee. De toespraken van president Eisenhower, per televisie en radio over het hele land verspreid, dragen het kenmerk van olie op de golven. Hetgeen bewijst, dat er dus golven zijn; golven van onrustDie zijn trouwens duidelyk waarneembaar. Men kan geen tijdschrift opslaan of er staat wel een artikel in onder het motto: als de Russen ons aanvallen, of: als wij de Russen aanvallen. Die artikelen zijn alle strikt hypothetisch, maar zy worden niet altijd even strikt hypothetisch gelezen. Integendeel. Maandag dodenherdenking op Margraten Op Maandag 31 Mei zal op het Ame rikaanse kerkhof te Margraten ir Limburg de jaarlijkse dodenherden king worden gehouden, waarbij ook dit jaar vertegenwoordigers van H. M. de Koningin, Nederlandse en buitenland se regeringen, alsmede vele burger lijke en militaire autoriteiten aanwe zig zullen zijn. De herdenkingsrede zal worden uit gesproken door de Commissaris der Koningin in de provincie, dr. F Hou- ben. Namens de American Battle Monu ment Commission te Parijs zal lui tenant-kolonel M. Chamberlain de plechtige herdenking bijwonen- Het planten van de marmeren krui sen op Margraten nadert zijn vol tooiing. Van de 8300 kruisen en ster ren moeten er nog ongeveer 500 wor den geplaatst. In de loop van deze zomer hoopt men met dit werk gereed te komen. Inmiddels werd ook een begin ge maakt met het bouwen van het grote monument. Vermoedelijk zullen de kapel en de toren het volgend jaar met Memorial Day gereed zijn. De verdere afwerking van het monument zal echter meer tijd in beslag nemen, zodat het zomer 1956 zal- worden, voordat alles voltooid zal zijn. in Indo-China Mevrouw De Castries, de vrouw van de verdediger van Dien Bien Phoe, heeft een beroep gedaan op het internationale Rode Kruis en an dere menslievende instellingen, om er voor te zorgen, dat aan de krijgs gevangenen uit Dien Bien Phoe en mogelijk zelfs aan de Vietminh me dische bijstand wordt gegeven. Zjj zegt in een voorzichtig opge stelde verklaring, dat de Vietminh niet verweten kan worden, dat zij tegen de oorlogswetten handelt. „On ze Franse gewonden en zieken wor den, naar het er naar uitziet, even als de hunne behandeld. Maar de Vietminh heeft noch voedsel, noch de medicijnen noch het medische perso neel voor een goede verpleging." Binnen enkele weken zal Middelburg iets bezitten, dat reeds lang als een gemis werd aangevoeld. Op 2/t Juni wordt namelijk het stadspark „Too- renvliedt" aan het gemeentebestuur overgedragen en voor het publiek opengesteld. Belgen schonken .Jlieuw Walcheren" het geld er voor, land schapsarchitect C. P. Broerse zorgde voor een fraaie beplanting, die het reeds zeer goed „doet". „Tooren- vliedtbevat een aantrekkelijk open- luchtheater, dat aan 300 personen een zitplaats biedt en tussen het groen verscholen ligt. De foto toont één van de rustieke bruggetjes, die langgerekte vijvers op vele plaatsen overspannen. Op de achtergrond het huis Toorenvliedtdat in het park domineert. (Foto P.Z.C.) Groots bloemencorso te Amsterdam Bij bezoek van president Coty Ter gelegenheid van het a.s. bezoek van president Coty van Frankrük aan ons land van 21 tot en met 23 Juli heeft zich uit de Amsterdam se burgery een comité gevormd onder de naam „Amsterdam-Hoofdstad", dat de organisatie op zich heeft geno men van een bloemencorso te water, gevolgd door een vuurwerk. Dit schouwspel zal aan de hoge gast door het gemeentebestuur namens de Am sterdamse burgerij worden aangebo den. De bloemenvloot, voortgetrokken door luxe kruisers en versierde zwa nen, zal afbeeldingen te zien geven van onze handel .industrie, nijverheid en scheepvaart. Vele instellingen en bedrijven hebben reeds hun medewer king toegezegd. Drie achtereenvol gende dagen zal het corso, een keer overdag en een keer 's avonds en dan verlicht door waaiervormige gas vlammen, fakkels of electrisch licht door de Amsterdamse grachten varen. Het vuurwerk, dat voor de Franse president zal worden afgestoken, zal ook Franse voorstellingen bevatten. Dr. NIEUWENHUIS CONCLUDEERT: Oude rijtuigen voldoen niet meer aan de eisen Een groot deel van het electrische trammaterieel van het Gemeentelijk Vervoerbedrijf te Amsterdam is als verouderd te beschouwen, De inrich ting en onderhoudstoestand van dit materieel vertonen daardoor verschil lende gebreken, die veroorzaken dat een deel van dit materieel niet meer aan de te stellen eisen voldoet. Ver betering van de inrichting en onder houdstoestand van een deel van het trammaterieel op korte termijn is gewenst. Aldus luidt de eerste conclusie van het interimrapport over de toestand van het materieel van de Amster damse tram. Dit onderzoek was op 17 Februari j.l. opgedragen aan dr. ir J. G. J. C. Nieuwenhuis, oud-direc teur van de Rotterdamse tram. Het rapport concludeert voorts, dat de gemiddelde snelheden, waarop de tramdiensten zyn berekend, dienen te worden verlaagd. Verder door de dienststelling van een zestigtal nieu we motorrijtuigen het verouderde gedeelte van het trammaterieel zo spoedig mogelijk vervangen. Zoals men weet, was met deze mo dernisering in de jaren 19491950 reeds een aanvang gemaakt. Op korte termijn zullen ook aan de electrische installatie van de rijtui gen verbeteringen moeten worden aangebracht. Ongelukken met de tram Uit de cijfers van de ongevallensta- tistieken leidt het rapport af, dat de verhouding van het aantal ongevallen te Amsterdam en Rotterdam in 1""" tot 1952 is toegenomen van 0.85 tot 1.46 Die verhouding is voor Amster dam en Den Haag toegenomen van 1.12 tot 1.41. Deze verschillen kunnen wel van zoveel invloed zijn, dat in het ver zamelde cijfermateriaal onvoldoen de bewijskracht aanwezig moet worden geacht voor de stelling, dat de rijveiligheid van het electrische trammaterieel te Amsterdam te kort schiet in vergelijking met die van dat materieel in Rotterdam en Den Haag, doch eveneens onvol doende voor de stelling dat deze rijveiligheid te Amsterdam in ver gelijking met die te Rotterdam en Den Haag niet te kort schiet- Weer in buitenland max. temp. Stockholmhalf bewolkt 26 C Osloonbewolkt 27 Kopenhagen: onbewolkt 23 Amsterdam: zwaar bewolkt 28 Londen: regen 21 Luxemburg: zwaar bewolkt 27 Parijs: regenbui 30 Bordeaux: half bewolkt 24 Nice: licht bewolkt 25 Genève: licht bewolkt 26 Zürich: half bewolkt 26 Locarno: licht bewolkt 26 Berlijn: onbewolkt 26 Frankfort: zwaar bewolkt 28 München: zwaar bewolkt 23 Wenen: licht bewolkt 24 Innsbrück: zwaar bewolkt 25 Rome; regen 27 „GIRO" OOK VOOR ROKS AFGELOPEN „WITTE STER MET HALVE MAAN" Met oude wapens uit de tweede wereldoorlog In Tunis en Marokko zyn deze week een ganse reeks terreurdaden ge pleegd. waarvan voornamelijk politie mannen en kolonisten het slachtoffer zijn geworden. In Tunis werden op een Franse boerderij vijf kolonisten gedood. Men meent, dat dit land te ma ken zal krijgen met een soort Mau Mau-beweging. Het schijnt namelijk, dat de overvallen niet georganiseerd worden door op zich zelf staande ro verbenden, maar door lieden, die in uniform rondlopen en goedbewapend zijn. Er zou sprake zyn van een „Tu- nesiscli bevrijdingsleger" Vele Franse landbouwersgezinnen in de omgeving van Le Kef hebben hun bedrijven verlaten om in Le Kef bescherming te zoeken. Voorting thans op de tweede plaats De zevende etappe van de Ronde van ItaHë van L'Aquila naar Rome, over een afstand van 150 kilometer, is gewonnen door de Italiaan Albani voor Koblet en Coppi. Voorting klasseerde zich als 13e in dezelfde tijd als de winnaar. In deze etappe naar de eeuwige stad heeft de Nederlandse ploeg weer een lid verloren, namelijk Thijs Roks. De man uit Sprundel moest by de eerste klim reeds lossen. Hieraan zal de buitengewoon grote in spanning van Zondag wel niet vreemd zyn geweest. Hij arriveerde in Rome. toen de controle reeds was gesloten. In deze etappe zijn de grote „man nen", zoals Coppi, Koblet, Magni, Schaer, Astrua, Gerrit Voorting e.a. tot de aanval overgegaan. Er werd zeer hard gereden, maar de afstand was te kort om een grote tijdwinst te maken. Het grote peloton had bij de finish een achterstand van ruim drie minuten. Hierin zaten Van Est, Wagtmans en Van Breenen- De groep van 16 renners, welke voor het peloton uitjoeg, bleef tot de finish bij elkaar. In een felle eindsprint ging Albani als eerste over de eindmeet. Voorting werd dertiende. Hij schoof in het al gemeen klassement een plaats op. Cle rici behoudt de leiding. Deze zevende etappe werd gewon nen door de Italiaan Albani in 3 uur 40 minuten 40 sec. Het klassement luidde verder: 2. Koblet, Zwitserland, z.t.; 3. Coppi, Italië, z.t.; 4. Schaer, Zwitserland, z.t; 5. Monti, Italië, z.t.; 6. De Filippis, Ita lië, z.t.; 7. Magni, Italië, z.t.; 8. Gros- so, Italië, z-t.; 9. Van Steenbergen, België, z.t.; 10. Coletto, Italië, z.t. 11. Fornara, Italië, z.t.; 12. Impanis, Bel gië, z.t.; 13. Gerrit Voorting, Neder land, z-t.; 18. Benedetti, Italië. 3 uur 43 min. 30 sec. met een grote groep, onder wie zich Clerici, Italië, Bartali, Italië, Assirelli, Italië, Minardi, Italië, Van Breenen, Nederland, Van Est, Ne- Van officiële zijde wordt verklaard, dat het gaat om een bende van onge veer 400 man. Zij groeit echter aan met ontevredenen. Sommigen dragen op de mouw van Britse uniformen waarschijnlijk afkomstig van de Noordafrikaanse campagne een wit te ster met een halve maan op een groen veld, het teken van het „Tune sische bevrijdingsleger". De bende bezit onder meer Britse machinegeweren, Italiaanse en Ameri kaanse geweren, alsmede Duitse pistolen, alles, zo neemt men aan, af komstig van de strijd in Noord-Afri ka in de tweede wereldoorlog. In sommige kringen dringt men aan op een krachtige militaire actie. Bij de kleine gevechten konden de ben deleden zich steeds in de met struiken begroeide heuvellanden terug trek ken. derland en Wagtmans, Nederland, be vonden. Niet vertrokken uit L'Aquila: Mag- gini, Italië;, uitgeschakeld wegens tijdsoverschrijding: Roks, Nederland. Het algemeen klassement luidt thans 1. Clerici, Italië, 44.59-56; 2. Voorting, Nederland, 45.11.43; 3. Assirelli, Italië, 45.13-39; 4. Minardi, Italië, 45.29.37; 5- Schaer, Zwitserland, 45.30-38; 6. Con- terno. Italië, 45.31.09; 7. Magni, Italië, 45.31-15; 8. Koblet, Zwitserland, 45.31.20: 9- De Füippis, Italië, 45 31.55; 10. Pellegrini, Italië, 45.32 22; 11. As trua, Italië, 45.33.29; 12. Fornara, Ita Hë. 45.33.38; 14. Nencini, Italië. 45-34.45; lg. Coppi, Itaüë, 45.36.12; 17 Impanis, België, 45.37.44; 37. Wagtmans, Neder land, 45.46.00; 53. Van Est, Nederland, 45.55.47 73. Van Breenen. Nederland, 46.10.45 Nog 87 renners nemen deeL Nieuwe electrische centrale te Rotterdam B. en W. van Rotterdam hebben de raad gevraagd een eerste werkcrediet van tien millioen gulden te voteren voor de bouw van de eerste tranche van een nieuwe electrische centrale aan de Waalhaven te Rotterdam, om vattende twee eenheden, elk van tach tig megawatt (80.000 kilowatt). De kosten van de gehele bouw van deze eerste tranche worden globaal geschat op 90 100 milUoen gulden. Nieuw Guinea-Maatschappij opgericht BHjkens de Nederlandse Staatscou rant is opgericht met een kapitaal van f 1 milHoen, verdeeld in 1000 aande len van elk f 1000, waarvan geplaatst en volgestort 200 aandelen: de Maat schappij tot economische ontwikkeling van Nieuw-Guinea (New-Guinea De velopment Corporation) N.V. te Rot terdam. De vennootschap heeft ten doel het drijven van handel in en veredelen van bos-, landbouw- en industriële producten en grondstoffen, enz. Op een hoeve te Oudeschild op Texel verzorgt een koe vier lammetjes. Moeder schaap had geen voedsel voor haar kinderen en toen heeft „tante koe" de lammetjes geadopteerd. Brand in Zoölogisch Museum te Buitenzorg Schepping van Prof. M. Treub In de nacht van Donderdag op Vrjjdatr ls in het Zoölogisch Museum te Buitenzorg (West Java) brand uitgebroken. Hierdoor is een verza meling ter waarde van .enig hon derdduizenden rupiahs, die zich be vond in de zaal voor grote opgezette zoogdieren verwoest, de aangrenzen de vleugel met kleinere opgezette schade die werd aangericht, is voor al uit wetenschappelijk oogpunt be zien, aanzienlijk. Een gedeelte van 60 jaren arbeid, sinds prof. dr. M. Treub aan het ein de van de vorige eeuw het Zoölo gisch Museum oprichtte is verloren gegaan. De brand verwoestte voor namelijk dat deel van de internatio naal befaamde collectie, dat voor het publiek te bezichtigen was. Andere collecties, waaronder een van 3 mil lioen insecten bleven gelukkig ge spaard. De directeur van de plantentuin, prof. Koesnoto, deelde mede, dat de internationale wetenschap door de brand een ernstig verlies heeft gele den. Hjj kondigde aan, dat het Zoö logisch Museum weer geheel opge bouwd zal worden. De oorzaak van de brand is een volledig raadsel. Aan gezien het Donderdag een vrije dag was, was er gedurende 36 uren nie mand in de bergplaats, waar de brand uitbrak. De directeur van het electriciteit8bedrijf heeft de^zekerin gen onderzocht, doch deze bleken niet doorgeslagen te zijn. Oorlogstuig oorzaak van heidebranden te Heeze Door een brand die dezer dagen heeft gewoed in natuurreservaat te Heeze (N.B.) en waarbij 75100 ha heide, een prooi der vlammen werd, is wei komen vast te staan, dat alle branden, welke de laatste tyd hier heersten, niet zoals men aanvankelijk dacht, aan kwaadwilligheid te wHten zijn. Het begin immers van deze brand werd gezien door twee zeer betrouw bare ooggetuigen. Door onbekende oorzaak ontplofte plotseling een der proïectielen, welke hier nog in grote verscheidenheid en aantal aanwezig zijn. Het ontploffende projectiel ver spreidde zich en de kurkdroge hei vatte onmiddellijk vlam. De gemeen telijke vrijwillige brandweer van Hee ze, die onmiddellijk uitrukte, stond in het begin machteloos tegen het steeds verder voort .ende vuur. Ge holpen door vele vrijwilligers slaagde men er eerst nabij na vijf uren in, het gevaar te bedwingen. Dit blussen ging echter gepaard met groot le vensgevaar, aangezien door het vuur en de warmte steeds meer projectie len ontploften, zodat de blussers her haaldelijk plat tegen de grond moes ten liggen, terwijl fonteinen zand om hoog spoten. Ook na de brand zijn door de brandweermannen nog diver se projectielen waargenomen, zodat men vreest dat een brand op deze op pervlakte wel eens mensenlevens kan kosten. Nadat de mannen, die onge veer vijf uren steeds onafgebroken in touw waren geweest, een kleine rust hadden genoten, werd de wacht bij het terrein betrokken. Een BOEKJE met TWEE M1SJN A-TR ACT ATEN. In de keurig verzorgde „Scripto- rium"-serie van de „Arbeiderspers" te Amsterdam verscheen „Twee Misjna-tractaten" uit het Hebreeuws vertaald en toegelicht door Z. Mos sel. Het bevat ae tractaten „Nieuw jaar" en „Verloving". Een voortref felijk idee om deze belangwekkende godsdienstige Oud-Joodse geschrif ten. die uitspraken van Rabbi Je- hoeda de Patriarch (plm. 170 n. Chr.) bevatten, in een goede Ned. vertaling in breder kring bekend te maken. De toelichting is beknopt, uiterst instructief en ook noodza kelijk, daar, vooral voor niet-Joden, deze stof vrij ontoegankelijk is. De Misjna, die uit 63 tractatea bestaat, is een verzameling uitspra ken van Joodse geleerden en bevat voornamelijk de exegese van de H, Schrift, de tradities, bepalingen en als wetten aandoende instellingen van de rabbijnen, met het doel de Leer en zijn toepassing op het da gelijks leven te regelen. Zij zijn voor de wetsgetrouwe Jood tot op heden de enige autoritatieve verkla ring. De redactie ervan heeft ver moedelijk tegen het einde van de 2e eeuw plaats gevonden, maar de tra dities, van leraar op leraar doorge geven, zijn van ouder datum. 'De vertaler gaf ook nog een toelichting op elk der beide tractaten afzonder lijk. H. W.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 5