In Genève manifesteerde zich breuk tussen Westelijke bondgenoten C KI anken ui t de aether HET RODE KRUIS HELPT 00K ZIEKEN OP ZEE 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 29 MEI 1954 MET KLAPPERPISTOOLTJE TER CONFERENTIE Angstige dagen voor Amerikaanse diplomatie. (Van onze correspondent) Amerlka's minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, staat tliuns voor de moeilijkste taak van zijn carrière. De problemen, die hy tot een oplossing moet brengen kan men ten dele aan hem zelf toeschrijven. Het ontbrekende van tijdig overleg met de Wes telijke bondgenoten vóór hjj zyn voorstel tot „gemeenschappelijke actie" in Azië lanceerde, getuigt van het feit, dat hjj en zijn adviseurs faal den, de stemming van het Westen voldoende te pellen. Aan de andere kant, ook het Amerikaans Congres dient een deel van de blaam voor zyn reke ning te nemen. De tegenstellingen, die daarin tlians bestaan, waren er me de oorzaak van, dat, zoals zelfs een tegenstander van de minister erkende, „het Congres Dulles met een klapperpistooltje naar Genève had gezonden". De consequenties van Genève zijn van tweeërlei aard: 1. Er heeft zich openlijk een ern- Btige breuk gemanifesteerd in de harmonie der Westelijke bondgeno ten; 2. De communistische scharen ln Azië zijn er verder in geslaagd de deur tot Zuid-Oost-Azie open te wrikken, een situatie, die vervaar lijke herinneringen opwekt aan het geen in 1941 door Japanners „Azië's gemeenschappelijke vóorspoedssfeer" werd genoemd. Thans is aan John Foster Dulles de taak om door een oplossing voor het eerste probleem, het tweede dra ma te voorkomen. door ROBERT KIEK. Het is immers duidelijk de Viet- minh-voorstellen in Genève getuig- Sn daarvan reeds dat elk trac- it onder de pressie der omstandig heden aldaar bereikt, door het Wes ten onvoldoende gegarandeerd kan worden. Het gevaar is dus groot, dat het Communisme iedere overeen komst slechts zal gebruiken om er zijn oogmerken in .Azië mee te be vorderen. Tegelijkertijd streeft het Kremlin er naar de verwezenlijking van een Europese Defensie Gemeenschap, welke het vreest, tot elke prijs te voorkomen. Deze beide nijptang-manoeuvres op het diplomatiek front hebben het initiatief grotendeels in handen ge legd van de totalitairen. Eén der psychologische gevolgen daarvan is weer, dat men in de resp. Westelijke hoofdsteden de schuldvraag stelt. In Washington fulmineren Senato ren en afgevaardigden (doch geluk kig niet allentegen het „vermoeide, oude Europa", dat zijn gewicht on voldoende in de schaal heeft gelegd; men beschuldigt Parijs er van een falikante militaire campagne te heb ben ontworpen en uitgevoerd en men verwijt Londen, dat net niet ogen blikkelijk het Dulles-plan voor ge meenschappelijke actie ondersteunde. Parijs daarentegen herinnert aan de belofte van Amerikaanse militai re steun, die te elfder ure ophield te bestaan toen de Britten weigerden met Washington mee te gaan vóór de conferentie te Genève enig resul taat zou hebben opgeleverd. Whitehall, ten slotte, werpt Wash ington voor de voeten, dat zijn lei ders een pressiepoütiek voeren, waarbij de komende zetten op het diplomatiek schaakbord eerst wor den gepubliceerd en pas daarna in dit geval te laat in overeen stemming worden gebracht met de inzichten van andere grote mogend heden. Deze diametraal verschillende in zichten der Westelijke hoofdsteden hebben zich in de recente geschiede nis eerd.er voorgedaan. Desalniette min moét het Westen op de achter ons liggende tien jaar terugzien als een periode van toenemende onder linge harmonie, en zowel economi sche als militaire weerbaarheid. Dat de V.S., ondanks psychologische en andere fouten, over het algemeen genomen in dit tijdvak een glansrol nebben vervuld, is buiten kijr. Vandaal', dat men met de grootst mogelijke kracht kan ontkennen, dat de huidige tendenzen in Washington .zich zouden ontwikkelen in de rich ting van een nieuw isolationisme, of een zich afkeren van de Europese bondgenoten. Zeker, de rechtervleu gel van de republikeinse partij verte genwoordigt een aartsconservatieve richting. De exponenten daarvan zijn bovendien uiterst luidruchtig. Men moet betreuren dat de regering ln niet rondere woorden stelling neemt tegen hen die streven naar een be leid (als men dat zo zou kunnen noemen) dat neer zou komen op lou ter Amerikaanse actie in China zon der daadwerkelijke of zelfs morele steun van de bondgenoten of de hier bij zo nauw betrokken Aziatische randstaten. De overweldigende meer derheid van zowel regering als con gres is zich bewust, dat dit een tijd is, waarin de lasten samen moeten worden gedeeld, en dat een verenig de actie, zowel diplomatiek als mili tair e.conomisch, do enige oplossing is voor het inderdaad vreesaanja gend perspectief- van verdere com munistische infiltratie in Azië en Europa. Washington poogt thans leiding te geven aan een coalitie van Westelij ke naties en die leden van de zgn. Colombo-groep (Pakistan, Ceylon, Philippijnen) door wie een commu nistische opmars veeleer wordt be schouwd als het einde van hun as piraties voor een onafhankelijk, na tionaal bestaan dan de handhaving van een zwakke mate van „koloni ale" invloed in Indochina of het ge bied van Nieuw Guinea. Militaire beraadslagingen te dien einde vinden plaats op Malakka. Het voornaamste diplomatieke spel speelt zich af in Washington. Met Austra lië en Nieuw Zeeland zal ook Neder land zich te zijner tyd moeten uit spreken omtrent dit vaststellen van een demarcatielijn op het Aziatisch continent waarbinnen het Westen de invloed van het communisme tot el ke prys zal moeten beteugelen. Men moet zich vooral niet inden ken, dat de Verenigde Staten by het voeren van deze besprekingen en het nagaan van een taakverdeling zich zelf in de rol stellen van de feilloze, almachtige leider van het bondge nootschap. Het fiasco van Genève heeft o.a. reeds een diepgaande her waardering van het Amerikaanse be leid in de hand gewerkt. Diplomatieke en militaire deskun digen beginnen terug te komen van de starre formule der „ogenblikke lijke atomische vergelding'die een paar maanden geleden nog de hoek steen was van Amerika's defensie plannen. Men staart opnieuw naar het al te zeer besnoeide legerbudget, sinds Dien Bien Phoo duidelijk heeft gemaakt, dat atomische wapens al leen in een gelocaliseerd conflict geen beslissing kunnen brengen. Kort en goed, men begint de fout van de gebruikelijke na-oorlogse ten denzen van te snelle demobilisatie te erkennen. Men poogt zowel dit con cept te herzien als de banden met de Colombo-naties zo sterk mogelijk aan te halen en de relaties met India z snel mogelijk te herstellen. Met dit al wordt stilzwijgend er kend, dat de Republikeinse politiek zoals die in de afgelopen twee jaar in Azië is gevoerd een tragische schipbreuk heeft geleden. De tegen stander zij daarmee gewaarschuwd, dat Washington verdere ordeversto ringen in het Verre Oosten veeleer zal aanpakken op de wijze, waarop Tniman ingreep na de invasie van Korea, Advert- MOTECHTHEID blijft, óók na herhaald waas* en chemisch reinigen Eet elftal van D\V Suit Amsterdam dat op Hemelvaartsdag de beslis singswedstrijd tegen zijn stadgenoot Ajax om het kampioenschap van de 'eerste klasse A met 52 won. Staande v.l.n.r.: Trainer Stroker TVterfs, Meier, LavertuRichters, Ser. lijn, Schutte en grensrechter Ladigus. Zittend: v.l.n.r.: Vonhoff, Pitters, Klein, Koot en Schouten. „Kunstenaars helpen" bracht 108.000 op. In de directiekamer van het Stede lijk Museum te Amsterdam heeft de kunstschilder J. J. Voskuil als voor zitter van de coördinatiecommissie „Kunstenaars Helpen" Woensdag aan de voorzitter van het Nationaal Ram penfonds, generaal P. Alons, een chè- que voor f 108.000 overhandigd, de voorlopige opbrengst van de loterij die met 1300 schilder- en beeldhouw werken sinds Februari 1953 door het gehele land is gehouden. En toch Dames kijkt U voor Uw gabardine, popeline of plastic mantel eens in Kledingmagazijn J. HOOFTMAN, Vlasmarkt 35, Middelburg Amerikanen in Chinese gevangenschap. De Britse delegatie te Genève heeft met de Chinese delegatie contact op genomen over het lot van 31 Ameri kanen, die in China gevangen zitten. De Chinezen deelden mede, dat de Amerikanen zelf met de Chinese de legatie dienden te onderhandelen. Men neemt aan, dat de Amerikanen tot deze directie onderhandelingen zullen besluiten, hetgeen echter niet zal betekenen, dat de Amerikaanse houding tegenover communistisch China veranderd zou zijn. 9 Het vierjarig dochtertje van de ga ragehouder H. Kliphuis te Winschoten zakte dezer dagen door een raam in de zolder van de garage. Het kind kwam op een betonnen vloer terecht en liep een ernstige schedelfractuur op. Het is naar het ziekenhuis ter plaatse vervoerd, waar het de volgende dag aan de gevolgen overleed. PRIJSVRAAG Tijdens het congres van het Internationaal Olympisch Co mité, zijn enkele merkwaardige beslissingen gevallen. Zo zal het I.O.C. een prijsvraag uit schrijven voor een nieuwe Olympische hymne, het lied, dat b\j opening en sluiting van de spelen gezongen pleegt te wor den. Was de oude hymne niet mooi genoeg meer Heeft men gebreken ontdekt? Wij weten het nietmaar als het zo is, heeft men natuurlijk gelijk, dat men een prijsvraag organi seert. Dit was echter een van de weinige werkelijke beslissin gen van het congres, naast het besluit om de spelen 1956 defi nitief aan Australië toe te wij zen. Men kan zich daarom af vragen of het 7.O.C. geen ande re belangrijke kioesties te be handelen had dan de vraag of er misschien een nieuwe hymne dient te komen Toch zijn er inderdaad ande re vraagstukken van meer im portantie, zoals de kwestie der staatsamateurs. Wat heeft het congres hierover beslist? Niet veel; men besloot de behande ling van dit probleem uit te stellen tot 1955.' Daaruit kan gemakkelijk geconcludeerd worden, dat het I.O.C. eenvou dig te zwak ts om deze zaak aan te pakken, te verdeeld en te machteloos om de thans in de sportwereld levende en oplos sing eisende vragen te bestude ren. Onderwerpen van grote urgentie, als dat van de staats amateurs worden wel op de agenda gezet, maar even zo goed weer verschoven, terwijl men zich bezighoudt met de vraag of er misschien een nieu we hymne moet komen. Het probleem der staatsamateurs met name schreeuwt om een op lossing.' AANPASSEN. Reeds tijdens vorige Olympi sche Spelen kon geconstateerd worden, dat Russische staats amateurs en Amerikaanse uni- versiteitsathleten met het me rendeel der pryzen naar huis r gingen. Deze mensen verdienen met hun prestaties geen geld: de Russen en andere Oost-Eu ropeanen hebben een goede be trekking daar zorgt de Staat voor en zoveel vrije tyd als nodig is om hun traning inten sief te kunnen beoefenen. De Amerikanen zyn aan de universiteiten ingeschreven meestal echter niet om tv stude ren, maar om met gebruikma king van de goede outillage en de kundige trainers, die een „college" ter beschikking heeft, sport en niets anders dan sport te beoefenen. Deze athleten worden als amateurs be schouwd, hetgeen juist is, want het Olympisch reglement be paalt. dat ieder land zelf uit maakt, waar de grens van het amateurisme is! Het I.O.C. zal de Olympische Spelen aan de nieuwe toestanden moeten aan passen. Daartoe zou de bepa ling, dat alleen amateurs aan de spelen mogen deelnemen, uit het reglement moeten verdwij nen. Óp de spelen treft men dan in de toekomst sportlieden, zonder onderscheid, sportlieden, die veel tijd hebben voor hun sport en sportlieden, die alleen hun vrije tyd er aan kunnen be steden. Een andere oplossing is er o.i. niet. Alleen wanneer men deze verouderde bepaling schrapt, kunnen de spelen het grote vierjaarlijkse wereldevenement blijven, omdat er de beste athle ten zullen verschijnen. En het is ïec7i de bedoeling, dat de Olym pische titel gaat naar de beste deelnemer BEROEPSSPELERS. In Oosterbeek is onlangs een discussie-bijeenkomst gehouden «in het Nederlands Gesprek- centrum. Er werden allerlei sportproblemen besproken door mensen, waarvan velen zich niet dagelijks met sport bezig houden. Het was een gemêleerd gezelschap: geestelijken, inge nieurs, hoogleraren, sportlei ders, psychologen, gymnastiek leraren en sportjournalisten en niet alleen mannen. Eén van de conclusies, waar toe men kwam was, dat profes sionals vaklieden zijn als ieder ander. Bezwaren tegen de be- roepssport bracht niemand te berde. Wel vestigde men er de aandacht op, dat het woord „be- roepssport" tegenstrijdig is. Be toogd werd dat dit geen sport, maar arbeid is, omdat er het dagelijks brood mee wordt ver diend.' Ook werd bepleit, dat niemand het recht heeft de be- roepssport tegen te gaan. Deze co7iclusies bewijzen wel, dat het vraagstuk professionalisme- amateurisme in grote' kringen van ons volk leeft. Het bewijst tevens, dat. de prof thans wél op meer respect voor zijn werk mag rekenen, dat hij geen man meer is, die met de nek wordt aangekeken, omdal hij voor zyn brood hardloopt, voetbalt of tennist. De prof heeft zich een plaats in de maatschappij vero verd en dat is hoopvol! Na het overweldigende succes van DÉSIRÉE het vervolgverhaal naar Annemarie Selinko's beroemde roman, brengt LIBELLE thans een historisch 'feuilleton, dat in spanning en kleur voor DÉSIRÉE niets onder doet. Onder de titel: De soon van Napoleon leest U, te beginnen in het nummer van 5 Juni, een Nederlandse bewerking van het onlangs verschenen standaardwerk van de Oosten rijkse schrijfster Mathilde von Metzradt over de kleine Koning van Rome, die na een tragische jeugd als Hertog van Reichstsdt op 21-jarige leeftijd in. Wenen overleed. Een historisch waarheidsge- trouw.bijzonder knap verhaal over een kort, ontroerend leven in de schaduw van een door velen vereerde, door anderen gehate vader. Een verhaal dat U zich niet moogt onthouden! %udméérm EXTRA: Iedere week htl hukt kinderblad TOMBOLA èf maandelgks ten COMPLETE ROMANBIJ LAGE. ZONDAG 30 MEI. HILVERSUM I. 402 m 746 kc/s. 8.00 NCRV. 9,30 KRO. 17.00 IKOR 19.00 NCRV. 19.45—24.00 KRO. NCRV: 8.00 Nws. en weerberichten; 8.15 Orgelconcert; 8,30 Morgenwijding; 9.15 Geestelijke liederen; KRO: 9.30 Nieuws; 9.45 Gram.; 9.55 Hoogmis; 11,30 Herhaling hoogtepunten Heiligverklaring Paus Plus X; 12.00 Pianotrio; 12.20 Apologie: 12.40 Hammondorgel en plano; 12.55 Kath. Thuisfront overal: 13.00 Nieuws en kath. nws.; 13.10 Gevar. muziek; 13.40 Boekbe spreking; 13.55 Gram.; 14.00 Voor de jeugd; 14.30 Amus. orkest; 14 50 Voetbal wedstrijd ZwitserlandNederland; (15.45 —16.00 Muz. nabeschouwing); 16.45 Idem. IKOR: 17.00 Vesper; 18.00 Rep. 18.20 „Taak of baan?", caus. 18.45 Pastorale rubr. NCRV: 19.00 Nieuws uit de Kerken: 19.05 Samenzang: 19.30 „Weg en werk der Kerkhervormers", caus,; KRO: 19.45 Nieuws: 20.00 Gram. 20.25 Amus. pro gramma; 21.20 „Ignis Ardens". „Het Licht dat Schroeit", klankbeeld; 22.20 Piano- voordracht; 22.45 Avondgebed en lit. kaL 23.00 Nieuws; 23.15—241)0 Radio Philharm. orkest en solist. HILVERSUM II. 298 m 1007/s. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.30 IKOR. 12.00 AVRO. 17.00 VPRO. 17.30 VARA. 20.00— 24.00 AVRO. VARA: 8.00 Nieuws, weerberichten en postduivenberlchten; 8.18 Gram. 8.35 Voor het platteland; 8.45 Vocaal Dubbelkwar- tet; 9.00 Sportmededellngen en postdui venberlchten; 9.05 Toeristische tips; 9.20 Gevar. muziek; 9.45 „Geestelijk leven", caus. VPRO: 10.00 Voor de jeugd; IKOR: 10.30 Kerkdienst; AVRO: 12.00 Sport en postduivenberlchten; 12.05 Hammond or kest. 12.35 Even afrekenen, Heren! 12.45 Surinaamse volksmuziek; 13.00 Nieuws; 13.05 Mededelingen of gram.; 13.10 Ver zoek programma; 14.00 Boekbespreking; 14.20 Volksliederen; 14.45 „Terwe", de- clamatorium; 15.30 Toneelbeschouwing; 15.45 Discocauserie; 16.30 Sportrevue; VPRO: 17.00 „Gesprekken m. luisteraars"; 17.20 „Van het Kerkelijk Erf", caus.; VA RA: 17.30 Voor de jeugd; 1750 Sportjour naal. 18.15 Nws. en sportuitslagen; 1850 „Feest in het Amsterdamse Bos", rep.; 18.45 „Zondagsruiters": 19.30 Discussie; AVRO: 20.00 Nieuws; 20.05 Promenade orkest en soliste; 20.55 Mededelingen; 21.00 Vlaams programma; 21.45 Amus. muziek; 22.15 Radiojournaal; 22.30 Dans muziek; 23.00 Nieuws; 23.15—24.00 Gram. MAANDAG 31 MEI. HILVERSUM I. 402 m 746 kc/. 7.00 24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws; 7.13 Gram.; 7.30 Gewijde muziek; 7.45 n Woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Sportuitslagen; 3.20 Gram. 8.30 Tot Uw dienst; 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw; 9.35 Waterstan- VOOR VISSERSBOTEN EN OCEAANSCHEPEN Medisch advies op lange afstand van Scheveningen adio een koud technisch apparaat voor radio-ont vangst, het op een na drukste station voor de scheep, en luchtvaart ter vangst, het op een na drukste station voor de Scheep- en luchtvaart ter wereld. Het ontvangt de S.O.S.-berichten met dezelfde gelijkmatigheid als de felicitatie van een zeeman aan zijn vrouw. Het zendt via de zenders te Scheveningen even onaandoenlijk zijn boodschappen naar de schepen. Het is de mens, die deze apparatuur bedient, die het leven er in brengt. Het S.O.S.-bericht brengt de telegrafisten tot de uiterste inspanning, tot snelle handeling. Deze berichten krijgen voorrang boven elk ander be richt. Hier zijn mensen, misschien vele mensen in nood. Er kan ook één mens in levensgevaar zijn, ziek geworden op een schip ver van de kust en daarom vorstoken van medische hulp. Voor hem kent de telegrafie de „ra- dio-medical", het radiotelegrafische of -telefonische verzoek om een me disch advies. De „radiomedical" volgt direct op het S.O.S. en gaat dus nog voor de regeringstelegraramen, de dringende berichten of andere particu liere boodschappen. „XXX Radiomedical Scheveningen Radio" 't is een begin van 'n drin gend telegram van de kapitein, van 'n groot- schip ergens op zee het kan de Indische Oceaan zijn, maar ook de Atlantische by Zuid-Amerika. Hij meldt zich met de naam van het schip, zijn positie en vertelt wat voor medicijnkist er aan boord is; hy geeft een beschrijving van de zieke, ver meldt de byzonderheden over adem haling, polsslag, temperatuur en wacht dan af. Lang behoeft hij niet te wachten. Scheveningen Radio handhaaft zelfs c.e verbinding. De chef van de seinzaal neemt het tele gram en belt onmiddellijk de dokter van de wacht in het Rode Kruiszie- kenhuis in 's-Gravenhage. Deze zal in vele gevallen al direct de diagnose kunnen stellen. De officieren van een koopvaardijschip kennen allen de beginselen van de geneeskunst en bo vendien heeft elk schip aan boord de „papieren dokter", een boek met een systematische indeling der ziekten en de behandeling. Een enkele keer vraagt de dokter meer bijzonderheden, die de telegrafist dan ook weer zo spoedig mogelijk doorgeeft. Het zijn dun niet de eenvoudigste gevallen, die de dokter voorgelegd worden. Met 'n griep of met een klein abces weet men aan boord zelf wel raad. Als de kapitein advies vraagt, dan is er wel degelijk iets aan de hand. De dok ter moet dan ook wel meer dan eens adviseren zo vlug mogelijk een haven op te zoeken een moeilijk advies, want dat is voor de rederij een kost bare geschiedenis. De Directeur van het Rode Kruisziekenhuis, dr. H. Boom, zou dan ook voor het gebied van de Noordzee gaarne de be schikking willen hebben over een helicopter of een amphibievliegtuig om ernstige patiënten van boord te halen. Het zijn vooral de gevallen den. 9.40 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram,; 11.15 Gevar. programma; 12.25 Voor boer en tuinder; 12.30 Land- en tuinbouwmededeMr.gen; 12.33 Gram.; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Amus. muziek: 13.45 Gram.; 14.05 Schoolradio; 14.40 Gram.; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Gram.; 15.40 Hoornkwintet: 16.00 Bijbel lezing; 16.30 Kamermuziek; 17.00 Voor de kleuters; 17.15 Kinderkoor; 17.30 Voor de jeugd; 17.45 Regeringsuitzending: Neder land en de wereld: Uitwisselingsprogram ma: „Indrukken uit Zuld-Afrika" door L. Schultz; 18,00 De muziek op JUBO II; 18.20 Sportpraatje; 18.30 Orgelconcert; 19.00 Nieuws en weerberichten; 19.10 Mu ziek uit de 12e tot 16e eeuw; 19.30 „Volk en staat", cans.; 19.45 Huismuziek; 20.00 Radiokrant; 20.20 Amus. muziek; (plm. 20.30 „Nog één week voor JUBO II". caus); 20.50 „Er klopt iets niet!", hoor spel; 21.40 Gram.; 22.00 Nederlands Bij belgenootschap; 22.05 „Door vuur ge veld met vuur hersteld", klankbeeld; 22.15 Promenade-orkest en klein koor. 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws en SOS-berichten; 23.15 Evangelisatie-uitzen ding in de Tsjechische taal; 23.30—24.00 Gram. HILVERSUM H. 298 m 1007 kc/s. 7.00— 24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Orgelconcert; 9.30 Voor de vrouw; 9.35 Gram.: 11.00 Voor de jeugd; 11.15 Kamerorkest; 12.00 Amus. muziek: 12.30 Land- en tuinb. medede lingen; 12.33 Intermezzo; 12.38 Hammond orgelspel; 13.00 Nieuws: 13.15 Mededelin gen of gram.; 13.30 Metropole orkest; 14.00 Buitenl. overzicht; 14.20 Gram. 14.30 Voordracht; 14.45 Mezzo-sopr en piano; 15.15 Voor de vrouw: 16.15 Gram.; 17.30 Voor de padvinders; 17.45 Gram.; 17.50 Mil. comm.; 18.00 Nieuws; 18.15 Gevar muziek; 18.45 Muz. caus.; 19.00 Studenten uitzending; 19.15 Voor de hengelaars: 19.20 Piano, gitaar en bas: 19.45 Rege ringsuitzending: Landbouwrubriek; re portage over het voorbeeld ..Kerkhoven' in Brabant; 20.00 Nieuws; 20.05 „Faust" opera (gr.); 23.00 Nieuws; 23.15 Confe rentie in Genève; 23.20 Filmprogramma; 23.50—24.00 Gram. van blindedarmontsteking of maag- perforatie, die tot onmiddellijk ope ratief ingrijpen noodzaken. Gratis Het Rode Kruisziekenhuis geeft de adviezen gratis cn het Rode Kruis betaalt bovendien de kosten van de telegrammen, zodat geen kapitein behoeft te aarzelen een advies voor een van zijn mensen te vragen. Het zijn in de eerste plaats de Neder landse schepen, die een advies vra gen. Maar toch komt het nog vrij vaak voor, dat een buitenlands schip zijn „radiomedical" naar Schevenin gen Radio zendt. Men heeft vertrou wen in dit station, dat dag en nacht zeer goed te bereiken is en men heeft vertrouwen in het advies van de Ne derlandse arts. Kort geleden vroeg een Panamees schip, dat van Per- nambuco naar Rio de Janeiro voer, in het Engels hulp voor een Belgi sche patiënt. Er komen zo ongeveer 20 tot 30 telegrammen per maand binnen, in het Nederlands, Engels, Frans of Duits. Het is in de grond van de zaak vry eenvoudig werk, maar zo is het dikwijls gesteld met het werk van het Rode Kruis. Reeds meer dan twin tig jaar geeft men deze radio-medi sche adviezen. Door een doeltreffen de samenwerking met de mensen van de P.T.T. in het radiostation zijn ai veel mensen gered, voor wie men zonder het medische advies aan boord geen raad geweten zou hebben. Zo is het Rode Kruis er steeds op uit om naar de middelen te zoeken, waarmee het de mensen kan helpen. iiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiin H Om te genezen van een zee- H ziekte heeft men geen dokter nodig. Maar aan boord van een schip kan men ook gewoon ziek H worden, men kan besmet zyn in een haven en men kan een ern- scheepsarts. En ook de „papie ren dokter", het boek met me- s dische raadgevingen op een schip, brengt niet altijd utt- komst. De kapitein weet het een en ander van de genees- kunst, maar hij is geen dokter, f§ die steeds weet welke complica. ties zich kunnen voordoen. Zo'n situatie zou al vele malen tot s de ergste gevolgen geleid heb- ben, als niet de kapitein via Scheveningen Radio advies kon vragen aan de dokter van de ee wacht in het Rode Kruiszieken- s huis te 's-Gravenhage. Ook de schipper van een kustvaarder of een vissersboot, die al veel H eerder met zyn "handen in het haar zou zitten, weet, dat een „radiomedical" hier uitkomst brengt. De kapiteins weten, dat ook zij een beroep kunnen doen op het Rode Kruis en dat het H steeds klaar staat om hen te helpen. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll lllllllllllüllllllllllllllllllllllllllllllllli MUt WSK0Ï

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 4