Korea-besprekingen te Genève staan op het dode punt Processieverbod in Nederland weer actueel geworden TOCH (S 'T ZO! Cellulose PRIJZEN VAN NIEUWE HARING BEREIKTEN ONGEKENDE HOOGTE VIJFTIG JAAR MEDEWERKER PROV. ZEEUWSE COURANT N ZATERDAG 29 MEI 1954 PROVINCIALE ZEEJWSE COURANi 3 BEIDE PARTIJEN ZIJN ONVERZOENLIJK Molotoiv liad zelfs geen interesse voor besprekingen In de loop van de plenaire vergadering over Korea die Vrijdagmiddag te Genève werd gehouden heeft het hoofd van de Amerikaanse delegatie, Bedell Smith, de voorstellen gesteund, weke de Zuidkoreaanse minister van buitenlandse zaken, Pjoen Joeng Taj, Zaterdag jl. hadingediend. Ook Bedell Smith was van mening, dat de algemene verkiezingen in Korea on der toezicht der Verenigde Naties moeten worden gehouden. Vervolgens verklaarde Smith, dat het voorstel der communisten om het toezicht op de verkiezingen toe te vertrouwen aan een commissie van neu trale landen, een „nieuw ijzeren gordijn betekent om de constructieve po gingen om tot overeenstemming te komen, te neutraliseren". De Columbiaanse woordvoerder, Francisco Urrutia Holguin, zag ook in een accoord betreffende het toe zicht op de Koreaanse verkiezingen door de Ver. Naties het enige middel om uit de impasse te komen. In dezelfde zin lieten zich vervolgens een aantal andere gedelegeerden uit. Bij afwezigheid van minister Mo- Adenauer kreeg prijs voor Europese eenheid De YVestduitse kanselier, dr. Kon rad Adenauer, heeft Donderdag te .Alcen gezegd, dat er „groot gevaar" bestond, dat de Europese landen „on geduldig en teleurgesteld" zoudèn worden, als het doel van de Europese eenheid niet spoedig bereikt werd. Adenauer zeide dit tijdens de plech tige prijsuitreiking van de internatio nale prijs van Karei de Grote voor 1954 van de stad Aken. Adenauer is de eerste Duitser, die deze prijs krggt. De prijs wordt elk jaar toegekend voor bijzonder werk voor Europese eenheid. Vorig jaar kreeg Jean Mon- net, de voorzitter van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap, de prijs die in 1950 is ingesteld en vijf duizend mark bedraagt. 813 We hebben de vorige maal verteld, dat een lucifershoutje naar beneden zinkt, indien we op het wateropper vlak van een tot de rand gevulde fles een krachtige druk met de duim uit oefenen, en dat ditzelfde houtje weer vrolijk naar de oppervlakte stijgt, zo dra we de duim van de flesopening nemen. Dit grapje is zoals we zelf hebben ondervonden vrij moeilijk te demonstreren, omdat onze duim bepaalde afmetingen dient te hebben, maar met enige volharding blijkt het tenslotte toch wel te lukken. Mocht u in dit stadium van welslagen zijn aan geland, probeert u hetzelfde dan eens te doen met een stukje vloeipapier en 1 vervolgens met een stukje glad schrijfpapier. Het zal dan blijken, dat het vloeipapier (ook zonder dat u druk op het water uitoefent) zich vrij wel direct met water volzuigt en naar beneden zakt. Het gladde schrijfpa pier zal aanvankelijk blijven drijven, doch zinkt eveneens zodra u krachtige druk op het water uitoefent. Het snip pertje komt echter niet meer boven als u de druk wegneemt. Uit de gedragin gen van deze twee stukjes papier kunnen we het vreemdsoortige ge drag van het zin kende en stijgende lucifershoutje af leiden. Immers, zo wel het houtje als de twee stukjes papier bestaan uit dezelfde grondstof, t.w. cellulose. Dat deze stof zwaarder is dan water, kunt u constateren uit het feit dat het vloeipapiertje, nadat het zich met water heeft volgezogen, naar bene den zinkt om niet weer boven te ko men. Dat het stukje schrijfpapier aan vankelijk blijft drijvenmaar even eens zinkt zodra er druk op het wa ter wordt uitgeoefend, is eveneens begrijpelijk. Dit papier is bestreken met een papje, waardoor het tegen de eerste aanraking met vocht wordt beschermd. Dit schrijfpapier drijft op de luchtdeeltjes die zich in het pa pier bevinden, maar wanneer nu druk op het water wordt uitgeoefend, drin gen de watermoleculen met grote kracht door de beschermende paplaag heen, drijven de luchtdeeltjes tussen de cellulosevezels weg, zodat het pa pier met water wordt verzadigd. Het gevolg hiervan is, dat ook dit stukje schrijfpapier de weg naar de bodem inslaat, aangezien het voorwerp zwagrder is geioorden dan het om ringende water. In het lucifershoutje is echter de vaatstructuur van het hout nog gro tendeels intact, zulks in tegenstelling met het papier dat uit vermalen cel- luloseicanden bestaat. Deze houtvaten van de lucifer zyn nu ze geen cel- vocht meer bevatten eveneens voornamelijk met lucht gevuld. Maar door de uitgeoefende druk op het wa ter worden de watermoleculen in de poriën van het hout geperst en de met lucht gevulde, inwendige cellen, worden samengedrukt, waardoor het soortelijke gewicht van het houtje (tijdelijk) groter wordt dan het om ringende water. Het gevolg is dat het houtje gaat zinken. Wordt de druk echter opgeheven, dan hernemen de inwendige cellen hun oorspronkelijke stand, het water wordt grotendeels weer uitgedreven, zodat het lucifertje weer naar de oppervlakte stijgt. Zie daar de verklaring voor de raadsel achtige dalende en stijgende lucifer. Nu we het toch over lucifers heb ben: weet u dat u met één gram licht ruim 1000 jaar uw hele huishouden kunt dry ven? H. Pétillon. lotow, die een beleefdheidsbezoek aan de Zwitserse regering te Bern bracht, werd deze vergadering geleid door minister Eden. De bijeenkomst duur de twee-en-een-half uur. Over de da tum van de volgende vergadering zal het secretariaat van de conferentie beslissen. Na afloop van de vergadering ver klaarde een Chinese woordvoerder, dat uit het debat was gebleken, dat de „Verenigde Staten niet van plan zijn tot enige overeenkomst inzake Korea te komen". Op Tweede Pinksterdag normale melkbezorging Het Bedrijfschap voor Zuivel heeft in het belang van een goede melk- voorziening van de consumenten be paald, dat de melkbezorging op Twee de Pinksterdag op de gebruikelijke wijze moet geschieden. Nu zes slachtoffers van autobusongeluk overleden De heer Rinse Meetsema uit Kol- lumerpomp, die Dinsdag bij het auto busongeluk op de onbewaakte over weg te Zandbuiten zwaar is gewond, is Woensdag in het Bonifatius-hos- pitaal te Leeuwarden overleden. Het zesde slachtoffer dat overleed was de 26-jarige heer A. A. N. de Haan uit Kloostermolen. De heer De Engeland wil meer handel met China Komende besprekingen Een woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken van En geland heeft Vrijdag verklaard, dat aan de Verenigde Staten is medege deeld, dat Engeland voornemens is met communistisch China handelsbe sprekingen te voeren. De besprekingen, die thans in Ge nève worden gevoerd tussen een ver tegenwoordiger van de federatie van Britse industrieën en de Chinese on der-minister voor de buitenlandse handel blijven binnen de grenzen, ge steld door de Verenigde Naties, voor het strategisch embargo op de handel met China. MEER DAN 1000 PER KANTJE De Scli. 236 ivon haringrace De nieuwe haring heeft dit jaar recordprijzen genoteerd. Toen de afsla ger in de oude afslaghal by de buitenhaven van Scheveningen „Veertien honderd gulden" riep, steeg uit de stampvolle zaal een afkeurend en pro testerend gejoel op. Toch was de afslager niet zover mis, toen hij Vrijdag middag om half zes bij het begin van de verkoop van de twintig kantjes haring, waarmee de Scheveningse haringvloot de race heeft gewonnen, dit bedrag noemde. Het eerste kantje werd namelijk tot verbazing van ieder een verkocht voor 1166.De prijzen bleven steeds zo hoog en liepen van 1336.tot 911.per kantje. In de geschiedenis van de Scheveningse haringvisserij zijn dergelijke prijzen nog nooit voorgekomen. Het was de Sch. 236 „Noordster" van de N.V. Verre Visserij Maat schappij, die de haringrace won. Om kwart over drie rondde de logger met de twintig kantjes Hollandse Nieuwe aan boord de IJmuidense pieren, en MERKWAARDIG JUBILEUM En vijftig jaar getrouwd Op 1 Juni zal het echtpaar B. J. de Me jj en L. Coppoolse te Rit them zyn vijftig-jarige echtvereniging vie ren, terwijl tevens die dag de heer de Meij de dag herdenkt, waarop hy vijftig jaar geleden tot een zeer gewaardeerd medewerker werd van de toenmalige Middelburgse Courant, thans Prov. Zeeuwse Courant. De heer de Meij en zijn vrouw ge nieten beiden een goede gezondheid. Hij hoopt in September 72 jaar te worden, zijn echtgenote is van 1883 Beiden zijn geboren en getogen Zeeu wen, resp. afkomstig uit Oostburg. en Serooskerke (W.) en overzien op hun feestdag een schare van 6 kin deren en 21 kleinkinderen. Vijftig jaar geleden was de heer de Meij onderwijzer aan de Chr. school te Serooskerke in 1914 werd hij hoofd der Christelijke school te Ritthem en dat is hij ge bleven tot 1945 toe. Maar vanaf de eerste dag van zijn huwelijk 1 Juni 1904 is hij correspondent geweest van de Middelburgse Cou rant en een paar jaar later werd hy dat ook van de Vlissingse Courant, eerst in Serooskerke, later in Ritt hem. De heer de Meij, die een groot lief hebber der historie is, beperkte zich niet alleen tot zijn correspondent schap. Talloos zijn de artikelen ge weest. die hij onder de titel Zeeuwse Kroniek in de Middelburgse en onder de titel Uit Vroeger Dagen in de Vlissingse Courant over historische onderwerpen heeft gepubliceerd. In totaal waren het er meer dan vijf honderd en altijd weer werden zij met bijzonder veel "belangstelling gelezen. Uit brede kring ontving de heer de Meij in de loop der jaren blijken van belangstelling en waardering. Hy werd niet slechts benoemd tot lid van het Zeeuwsch Genootschap der We tenschappen, doch eveneens tot lid van het Historisch Genootschap in Utrecht. In meer blijvende vorm, dan in die van een courantenartikel zagen van de heer de Meq drie boeken het licht, pi. „Serooskerke, zijn burgerlijke en kerkelijke geschiedenis", uitge geven met steun van het Zeeuwsch Genootschap, „De burgerlijke en ker kelijke geschiedenis van Ritthem, Welzinge en Nieuwerve" en „De ge schiedenis van het Fort Ramme- kens". En nog altijd is de heer de Meij een gewaardeed medewerker van voort en zijn devies luidt nog steeds: Geen dag zonder Arbeid! Aangezien de heer de Meq ook in het verenigingsleven van Ritthem steeds een belangrijke rol heeft ver vuld, zal het hem en zijn echtgenote Dinsdag aanstaande zeker niet aan belangsteling ontbreken. een half uur later deed Gijs de Klin ker, de Scheveningse dorpsomroeper, zijn ronde, de bevolking kond doende dat de malse maatjes in aantocht waren. Voordat de afslag begon hield de heer Zoetmulder, gemeentelijk gede legeerde bq de visafslag een toe spraakje, waarin hij de reders een goed seizoen toewenste. De heer Jacques de Roo, voorzitter van de stichting „Vrij Duindorp" bood de heer J. van den Toorn van de Verre Visserijmaatschappij een groene wim pel en een drie meter lange vaan aan, waarop gedrukt zijn een posthoorn en het jaartal 1954. Wimpel en vaan zijn bestemd voor de Sch. 236, het schip dat deze kantjes naar huis bracht. Schipper J. de Graaf ontving van de vereniging een oorkonde. Tenslotte kan nog gemeld worden, dat de vangsten van de haringvloot Vrijdag goed zijn geweest De hoge haringrpqzen zullen het dan ook wel niet lang houden. Hillary ziek op een Himalaya-helling Sir Edmund Hillary, de overwin naar van de Mount Everest, heeft op een hoogte van ongeveer 7500 m op de hellingen van de Makaloe, in het Hi- malayagebergte, longontsteking op gelopen. Bij de expeditie bevinden zich twee artsen. Naar verluidt zal een Amerikaanse expeditie, die dezefde berg beklimt, zorgen voor penicilline en zuurstof. Men heeft niet de indruk, dat Hil lary in levensgevaar verkeert. Volgens andere berichten zou Hil lary een val van 20 m gemaakt heb ben, waarbij twee ribben gebroken zouden zijn. Hij had zich niet tijdig genoeg uit de afgrond kunnen wer ken en daarbij longontsteking hebben opgelopen. Een en ander gebeurde, toen hij een kameraad te hulp snelde, die zich in moeilijkheden bevond. Dinsdag 1 Juni wordt voor de Neder landse Spoorwegen te Nijmegen een ware feestdag, op die dag immers wordt het nieuwe station er officieel in gebruik genomen en wordt een periode van puin en moeilijkheden afgesloten. Een kijkje op het nieuwe gebouw, dat een zeer moderne en ruime indruk maakt. Alkmaarse vrouwen niet ingenomen met snor Met de stemmen van twee damesleden tegen heeft het bestuur van de Alkmaarse stichting, welke de feestelijk heden „700 jaar stad" (20 Juli t.m. 15 Augustus) voorbereidt, besloten de uit de burgerij spontaan opgekomen actie om ter gelegenheid van de feeste lijkheden de snorren der Alk- maarders te laten groeien, met een request aan B. en W. te ondersteunen. De burgemees ter wordt daarin uitgenodigd officieel het sein te geven tot het aankweken van de knevel. Zoals bekend werd dit initia tief in Alkmaar luide toege juicht. De politiemannen en de postboden voelden er direct voor. In allerlei bedrijven han gen biljetten om de actie te ondersteunen en de plaatselijke kappers hebben zelfs aangebo den de knevels gratis te zullen verzorgen. De enigen, die er niet mee ingenomen waren, zijn de Alk maarse vrouwen. Dreigbrieven aan leden Surinaamse delegatie Naar wij vernemen, hebben de voorzitter der Surinaamse delegatie ter Rondetafel-conferentie, mr. dr. R. Pos en het lid dezer delegatie, de heer J. A. Pengel, anonieme dreig brieven ontvangen, waarin o.a. wordt gezegd dat „wie het statuut tekent, onherroe-velijk door ons wordt ver moord". Deze brieven zijn in handen der justitie gesteld. Ch. de Monchy overleden Te Rotterdam overleed Donderdag in de leeftijd van 53 jaar de heer Ch. de Monchy. gedelegeerd lid van de Raad van Beheer van M en R. de Monchy N.V- te Rotterdam. Hij had zitting in de gemeenteraad van Rot terdam voor de V.V.D. De heer De Monchy bekleedde vele functies in het openbare leven. On der meer was hij voorzitter van het Verbond van de Nederlandse Groot handel in Den Haag. Het Wereldgebeuren STEMMEN UIT DE KERKEN Memorandum van de Ned. Herv.Kerk. De Generale Synode van de Ned. Herv. Kerk heeft in haar vergadering van 10 Mei gesproken over de opheffing van het zg. processieverbod. Ze heeft zich daarna gericht tot de classieale vergaderingen met het verzoek het memorandum aangaande de processie te bespreken en haar oordeel te geven over processieverbod of processievrylieid. Voor 10 Juni zal dit me morandum en de bijbehorende stukken in alle classieale vergaderingen van de NJEL Kerk besproken moeten worden. „Aangezien op classieale vergaderingen over het algemeen geen wonderen plegen te geschieden zal het dus wel bij een neer „blyven", schrijft Joh. Winkler in Vry Nederland. En zo zal de N. H. Kerk, wellicht te samen met andere kerken in ons land, protest aan tekenen tegen de voorgestelde opheffing van het processiever bod. Dit is in de laatste jaren niet de erste keer dat de Protestantse Kerken in ons land zich over deze zaak tot de overheid hebben gewend. Hetzelfde is ook gebeurd in 1949. Wat is een processie? Wanneer er vanuit een R.K. Kerk een optocht wordt gehouden met vaandels en beelden en al wat er verder bij be hoort, wordt dit door menigeen een processie genoemd. Dit is toch niet altijd zo. Van een processie is er dan pas sprake, wanneer de hostie wordt meegedragen in de optocht. Wie wel eens een echte processie heeft bijge woond weet, dat heel zo'n optocht voorbij kan gaan zonder al te grote eerbied. Maar de hoogste eerbied is er, wanneer komt datgene wat een nrocessie maakt tot een processie. )an knielt men in aanbidding neer, zoals een kerkganger neerknielt in de richting van het altaar, wanneer hij de kerk binnenkomt. Nu hebben we in ons land een won ons blad. Zyn pen sehrqft rusteloos derlrjke toestand, dat het in een ge deelte wel geoorloofd is een processie te houden en in een ander gedeelte niet. Boven de grote rivieren en in Zeeland is het niet geoorloofd. Daar beneden wel. Deze gedeeltelijke vrij heid heeft de R.K geestelijkheid in ons land steeds gehinderd. Na de laatste wereldoorlog wilde men op verschillende plaatsen de vrijheid maar nemen om processies te houden. Dat is natuurlijk niet juist. Wanneer zelfs een Kerk, ook al meent ze dat aan haar rechten zijn te kort ge daan, het recht in eigen hand zou ne men, en doen als of er geen grond wet is, is dit niet goed. Andere groe pen zouden dan eveneens artikelen van de wet. die hun niet welgevallig zijn. op zij kunnen schuiven en zo zouden we belanden in een algemene rechteloosheid. Doch nu komt in zicht een wette lijke regeling, van de vrqheid over al processies te houden. Er is een staatscommissie tot herziening van de grondwet. Daaraan moet blijk baar voortdurend worden geschaafd. Een paar maanden geleden nu is er een rapport van deze commissie ver schenen en daardoor is het processie verbod wederom in het middelpunt van de belangstelling komen te staan. De Tweede Kamer van de Staten Ge neraal zal er straks over moeten be slissen. De opvattingen De regeling van de vrijheid pro cessies te houden, is in de grondwet zelf verankerd. Art. 184 bepaalt dat de openbare godsdienstoefening bui ten ae gebouwen en besloten plaatsen geoorloofd is, waar zij in 1848 naar de wetten en reglementen is toegela ten. Waar er vóór 1848 geen proces sies werden gehouden, zijn ze dus nu niet toegestaan. Vandaar dat de lijn van de grote rivieren niet helemaal juist is. Er zijn uitzonderingen. De meerderheid van de staats commissie is van oordeel dat er hier een aanzienlijke beperking van vrqheid van godsdienst is. Zij meent dat van anders denkenden geen enkele betuiging van instem ming of eerbied wordt verlangd noch verwacht. Voor de overheid ziet zij „alleen een taak ter voor koming van verstoring van de openbare orde en rust, voor zover deze door de beoefening an de godsdienst op openbare plaatsen (Vervolg op pag. 9). Gast in Genève De secretaris-generaal van de V.N. de heer Dag Hammarskjoeld is in Genève geweest en eigenlijk heeft niemand daar veel aandacht aan geschonken. Hij heeft nadrukkelijk ontkend, dat hij zich zou willen bemoeien met de Aziati sche conferentie en dat is toch eigen lijk bedroevend. Bedroevend, omdat opnieuw blijkt hoe gering toch eigen lijk het gezag is van de Verenigde Naties en van de Veiligheidsraad. Daar was in Indo China sprake van een conflict, dat de wereldvrede ernstig bedreigde. Men speelde in bepaalde kringen al met de gedachte aan een derde wereldoorlog. De vraag of de atoom-oorlog voor Indo China onvermijdelijk was werd in alle ernst en in het openbaar ge steld. Dit alles was toch wel voor de Verenigde Naties een reden om di rect bijeen te komen en activiteiten te overwegen, die tot de terugkeer en het verdere behoud van de vrede konden leiden. een", zeiden de Fransen, „wij willen geen internationalise ring van het conflict in Indo China". En de Verenigde Naties bo gen het hoofd. Misschien wel schuld bewust het hoofd, omdat men aan vorige interventies van de Verenigde Naties niet bepaald prettige herinne ringen had. Bij die vorige interven ties is namelijk gebleken, dat de Verenigde Naties slechts ja konden zeggen op besluiten, die in feite wer den genomen door enkele grote lan den, wier machtsapparaten zich leen den tot het verwerkelijken van die besluiten. De Verenigde Naties waren geen wereldforum voor politiek-econo- misch-militaire samenwerking. Haar grote vergaderzaal te New York is niet anders gebleken dan een plat form voor klachten, waarop uitein delijk niets of weinig werd uitgedaan. Terwijl in Genève over vrede of oorlog wórdt beslist voor de na bije toekomst had dhr. Hammars kjoeld een etentje met een der daar aanwezige ministers en werd er ge praat over benoeming van enkele nieuwe functionarissen in de econo mische commissie vooi Europa en over zulke dingen als het kwaad van de opium-handel. Ook kwam aan de orde het beleefd heidsbezoek, dat de heer Hammars kjoeld zou moeten brengen aan pre sident Coty van Frankrqk. Op zichzelf zijn dat gewichtige zaken, die in Ijden van serene rust de vole aandacht dienen te hebben Maar we beleven geen tijden van serene rustZo juist heeft de Franse regering het grote besluit ge nomen om een paar honderd duizend miliciens vervroegd onder de wape nen te roepen. Van dat besluit naar een tweede besluit: het zenden van miliciens naar de slagvelden van Indo China is de stap niet zo groot. Voor Franse moeders, die hun zoons zien vertrekken, zqn zulke besluiten hard. Zij vrezen diep in haar ziel de ernst van de oorlog. Zij zullen het niet kunnen waarde ren, dat juist op zulke trieste dagen een secretaris van de Verenigde Na ties niet anders kan doen dan be leefdheidsvisites brengen en praten over de vervanging van enkele com missieleden in de economische sec tor van het arbeidsveld der Verenig de Naties. Vanzelfsprekend mag men een man als Hammarskjoeld daar van green verwijt maken. Hij is slechts een exponent van de Verenig de Naties, hij belichaamt alleen maar datgene, wat hem door die Naties aan kracht en macht geschonken wordt. Wanneer men hem te weinig schenkt, dan is hij nietszoals hij deze week in Genève niets was. omdat de Verenigde Naties het af lieten weten. Zijn voorganger Trygve Lie heeft men op dezelfde wijze in de kou laten staan. Hij had er tenslotte genoeg van en bedankte voor het baantje. Het kan niet uitblijven, of een zelfde teleurstelling moet zich op den duur meester maken van Hammars- kioeld. Men vindt geen bevrediging in een dinertje en een ontvangst door een staatspresident als in het ene land de kanonnen bulderen en in het andere met de atoombom wordt gerammeld. Men voelt zich zelf niet au-serieux genomen en gaat dan heen. HAMMARSKJOELD Genève een etentje. Vrijer kapitaalverkeer Nederland—België Volgens „Le Soir" zal de Belgische minister van financiën, Liebaert, op 1 Juni as. zijn Nederlandse collega, minister J. van de Kieft. te Brussel ontvangen. De heer Liebaert zal een conferentie voorzitten, waaraan o.a. ook de gouverneur van de Belgische Nationale Bank, Frère, zal deelnemen. De besprekingen zulien in het bijzon der gaan over de convertibiliteit der valuta, de transfer van kapitalen in Benelux en de introductie van Neder landse aandelen op de Belgische markt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 3