PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Chefs van staven reageren fel op verklaring van Dürst Britt Aan dijken van Schouwen wordt dit jaar nog 15,5 millioen verwerkt 0E BILT Kantlijn VERVROEGDE OPROEPING VAN FRANSE DIENSTPLICHTIGEN INTERNATIONALE BEVORDERING VAN WEDERZIJDS BEGRIP Vandaag 197e Jaargang-No. 124 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F van de Velde en B B. den Boer. Adjunct: W de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn; PL-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 29 Mei 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm- Minimum p advertentie 13.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» imax. 8 regel») van 1—5 regel» t L—Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No 359300 PJZ.G-, Middelburg Bur. Vlissingen. Walstr 58—60. telef 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160). Middelburg. Markt 51. telef. 3841: Goes, Lange Vorststr 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg. Finlandstr 2, telef 16; Terneuzen. Brouwerljstr 2; Zierikzee, N Bogerdstr C 160. telef- NASLEEP VAN POLITIONELE ACTIE Moet inzicht van de regering onfeilbaar worden geacht Het standpunt van generaal b.d. H. J. J. W. Dürst Britt, betreffende de gang van zaken by de eerste politionele actie in Indonesië, zoals deze dit op een vergadering van het Veteraneniegioen heeft uiteengezet, heeft in hoge militaire kringen felle reacties ontketend. Zoals bekend had generaal Dürst Britt op 21 Mei in een vergadering van het Veteraneniegioen in Amsterdam verklaard, dat op de dag, dat de eerste politionele actie moest worden gestaakt, het leger niet had moeten gehoorzamen. Er staat nog altyd in de voorschriften, zo had generaal Dürst Britt gezegd, dat militairen eigen initiatief moeten nemen, wanneer zy menen dat men in de hoogste kringen niet goed is ingelicht. De drie chefs van staven van ma rine, landmach't en luchtmacht heb ben nu een verklaring uitgegeven, waarin zy als hun mening te kennen geven, dat de generaal het desbetref fende voorschrift verkeerd zou heb ben opgevat. De chef van de generale staf, gene raal B. R. P. F. Hassèlman, verklaart dat „de gewapende macht, funda ment van de Staat, altyd en overal niet meer en niet minder is dan een instrument van de regering. Zij heeft mitsdien geen eigen wil doch tot enige plicht de bevelen der overheid stipt en loyaal uit te voeren". Tenslotte beroept generaal Hassèlman zich op het Wilhelmus en zegt dat slechts ge- Met de regelmaat van een klok komt iedere, maand het orgaan van Je Vereniging tegen de Kwakzalverij op de Nederlandse re dactietafels. Iedere maand wordt het met belangstelling ter hand genomen. Maar zelden wordt er over de inhoud geschreven. En toch verdient die inhoud de aan dacht, omdat dit maandblad met nim mer verslappende energie strijdt en blijft strijden tegen een van de groot ste gevaren, welke onze samenleving bedreigen: de kwakzalverij en het ge bruik van geneesmiddelen buiten arts en apotheker om. Nog altijd lopep allerlei mensen lie ver naar een kwakzalver, dan naar een arts, nog altijd trekken magneti seurs en zogenaamde wonderdokters klanten in overvloed. De gevolgen zijn niet zelden ontstellend: als men eenmaal bij de huisarts of de specia list terecht komt. is het te laat om nog met succes de normale medische hulp te brengen. Toegegeven, dat in bepaalde geval len paranormaal begaafden hulp kun nen brengen, waar de normale arts machteloos staat, dan blijft nog het feit, dat het voor de leek onmogelijk is om uit te maken, of men werkelijk met een paranormaal begaafd iemand te maken heeft, of met een charlatan. Trouwens, staat een medicus machte loos en is er een kans, hoe gering ook, dat een bonafide magnetiseur uit komst zal brengen, dan zal eerder van de arts het advies uitgaan het daar mee eens te proberen, dan dat ge tracht zou worden de patiënt ervan te weerhouden- Het jongste nummer van 't Maand blad der Vereniging tegen de Kwakzalverij is weer de moeite waard. Het nieuwste op het gebied der kwakzalverij is de Spirit Healing, of de genezing door „onbekende hel pers". Door de kwakzalvers, die deze sport bedrijven, worden de geesten van overleden medici opgeroepen om patiënten te genezen! Men moet er maar vertrouwen in hebben. Hetzelfde blad meldt, dat men bij een mijnheer in Wildervank middelen kan bekomen tegen alle mogelijke ziekten van asthma, lage bloeddruk en rheumatiek af tot maagzweren toe. Tegen een prijs, die varieert van f3,75 tot f5,75per maand Er tippelen mensen bij honderden in. Een ander artikel maakt melding van de verkoop van kwakzalversmiddelen op de markt, waarvoor prompt bedragen van f 12,50 tot f20,werden betaald. Dat moeten de mensen dan maar zelf weten, zal men zeggen. Maar erger is, dat in onze tijd, die wel de tijd van chronische oververmoeid heid wordt genoemd, ook mensen, die beter moesten weten, er meer en meer toe overgaan zelf te dokteren. Vroeger zocht men zijn heil in de alom bekende tonica, die colaprepa raten bevatten en vrij onschuldig wa ren. Thans echter zoekt men in de strijd tegen slaperigheid en moeheid zijn heil bij drastischer middelen, de zogenaamde wek-aminen. Zij werken voortreffelijk Maar als zweepslagen bij een vermoeid paard, dat na die slagen ondanks de vermoeidheid weer werk kan verrich ten, maar ten slotte aan niet meer te overwinnen uitputting ten prooi valt. Al die pijnstillende, verdovende, op wekkende middelen, vallen buiten de verouderde Opiumwet. Zij zijn zon der doktersattest verkrijgbaar- Hun overmatig gebruik heeft in Neder land reeds tot sterfgevallen geleid- Wordt het daarom geen tijd dat men van overheidswege ingrijpt? Er zijn te veel mensen vermoeid of oververmoeid, te veel „kleine kwaal tjes" laten zich met pijnstillende mid delen onderdrukken, te gemakkelijk is een slaapmiddel verkrijgbaar. Dat is gevaarlijk. wetensbezwaren het recht kunnen geven, gehoorzaamheid te weigeren. De Chef Marinestaf en bevelhebber der zeestrijdkrachten, vice-admiraal A. de Booy, legt er de nadruk op dat het zelfstandig handelen van de mili tair afhankelijk wordt gesteld van de vraag of nieuwe bevelen niet of niet tydig door hem kunnen worden ge vraagd of verkregen. Nog daargelaten dat zulks ten gevolge van de snelle communica tiemiddelen zo goed als steeds te verwezenlijken is, aldus de vice- admiraal, dient iedere militair zich te realiseren, dat hij als die naar van de staat, ook en zeker als hy deel uitmaakt van de hoog ste bevelvoering, steeds moet han delen in de geest van de door de regering gegeven orders, waarbij alleen de regering in staat is deze orders te toetsen aan het alge meen belang. De overige militai ren dienen vanzelfsprekend over eenkomstig de van hun superieu ren gekregen orders te handelen en deze uit te voeren in de geest zoals zy zijn bedoeld. De Chef Luchtmachtstaf, luitenant- generaal A. Baretta, zegt dat artikel 12 lid 2 van het reglement betreffen de de krijgstucht beoogt de militaire commandant onder zeer bijzondere omstandigheden eigen initiatief en verantwoordelijkheid te laten en dat het niet geschreven is om een duide lijk bevel van de wettige overheid te doorkruisen. Immers bepaalt artikel 11 van het reglement betreffende de krijgstucht dat het de militair nim mer geoorloofd is hem gegeven dienstbevelen afhankelijk te stellen van zyn oordeel omtrent hun strek king en doelmatigheid. Hij heeft daaraan te voldoen te goeder trouw en naar zijn beste weten en kunnen. BEROEPSLEGER NAAR INDO-CHINA Voor aflossing in Afrikaanse gebieden De Franse politie heeft in opdracht van de minister van defensie, Pleven, zoveel mogelijk exemplaren in be slag genomen van het Franse week blad „L'Express" en de kantoren van het blad verzegeld- Het weekblad, dat CONFERENTIE VAN PRINS BERNHARD Bijeenkomst op Bilderberg Prins Bernhard heeft Vrijdagmiddag nadere bijzonderheden verteld over een conferentie, die op zijn initiatief op 29 30 en 31 Mei a s. te Ooster beek in „De Bilderberg" wordt gehouden. Uit verscheidene West-Europese landen, uit de Verenigde Staten en uit Canada komen bijeen meer dan 70 leidende persoonlijkheden uit het po litieke, het publiciteits- en het economische leven, werkgevers en vak bondsbestuurders. van alle politieke en religieuze richtingen- Zy zullen zo vrij en openhartig mo gelijk spreken over diverse problemen, die allen bezig houden doch die elk voor zich van een in velerlei opzicht van de overigen afwijkende denk- en zienswijze benadert- Besproken zullen onder meer wor den het communisme, kwesties betref fende overzeese gebiedsdelen, zoals de verschillen in opvatting daarover in de Europese landen onderling en tussen die in Europa en Amerika, de éénwording van Europa en de E-D.G. Vooreerst zullen de overeenkomsti ge opvattingen worden bepaald, die als practische basis kunnen dienen voor de pogingen wegen te vinden naar ruimer en vollediger overeen stemming. De besprekingen zijn strikt „ongou- vermenteel". Het ligt in het voornemen na afloop van de conferentie een synopsis sa men te stellen. Prins Bernhard, die aan de voorbe reiding van deze bijeenkomst circa 5 maanden geleden is begonnen, zal de conferentie presideren. Als vice-pre- sidenten treden op John S. Coleman. captain of industry uit Detroit, en Paul van Zeeland, oud-premier van België. Secretaris-generaal is mr J. H. Retinger- is het 40 jaar geleden, dat het s.s. Empress of Ireland zonk na een aanvaring bij Fathespoint. Van de ruim 1300 opvarenden verdronken er 1024; is het 125 jaar geleden, dat Sir Humphrey Davy over leed, bekende scheikundige en uitvinder van de veiligheids lamp voor mijnwerkers; niet te redden (Foto P.Z.C.) Negen rapporteurs hebben de reeds bekende te behandelen stof beknopt samengevat in rapporten die in het be zit van alle deelnemers zijn gesteld. Aan de conferentie nemen deel 7 Nederlandse, 10 Amerikaanse, 10 En gelse, 7 Franse, 7 Italiaanse, 4 Belgi sche, 7 Duitse, 2 Noorse, 1 Zwitserse, 2 Deense, 2 Zweedse, 2 Griekse auto riteiten. onder de niet-communistische bladen een der felste critici is van het kabi- net-Laniel, had een artikel over het rapport-Ely gepubliceerd In dat artikel zouden citaten voor komen, die er op wijzen, dat de schrij ver dit geheime rapport over de de fensie in Indo-China kende. De politie moet nu nagaan of er ergens in het departement van defen sie een lek zit. In het bewuste artikel wordt voor speld, dat maarschalk Juin als opper bevelhebber naar Indo-China zal gaan. Ook wordt geadviseerd dienstplich tigen op te roepen voor de dienst in Noord-Afrika en vandaar beroeps militairen naar Indo-China te zenden De Franse regering kan geen dienst plichtigen naar het strijdtoneel in Indo-China zenden, omdat daarvoor toestemming van het parlement nodig is. 'Tot zover dit „L'Express"-artikel Intussen is te Parijs medegedeeld, dat de Franse regering heeft besloten twee nieuwe divisies van beroepsmilitairen te vormen voor de strijd in Indo- China. De dienstplichtigen, die in Frank rijk tegen October a.s onder de wa penen zouden komen, worden reeds over twee of drie weken opgeroepen. Het besluit betreffende de vervroegde dienstplicht betreft circa 200-000 jon gemannen. Friese luchtvaartdagen Op Hemelvaartsdag zijn de Friese luchtvaartdagen op de vliegbasis Leeuwarden geopend. Er werd met verschillende typen burgervliegtuigen gedemonstreerd- Vrijdagmiddag meerde in de haven van IJ muiden de Sch. 36 Noordster van de N.V. Verre Visserij Maat schappij. De haringjager die als eer ste in 195lf de Hollandse nieuwe weer in het land bracht. Koeler met kans op buien (Van onze weerkundige J medewerker) De laatste twee dagen steeg Je temperatuur in Vlissingen J tot 28 graden Celsius. Dit warme weer hadden wij te danken aan een hoge drukge- bied boven Scandinavië, waar door met Zuid-Oostelijke win den warme lucht wordt aan gevoerd. Door het zonnige en warme weer komt boven het platte land al weer behoefte aan re genwater. Het buitje, dat in de morgenuren van Hemel vaartsdag viel, had maar heel weinig te betekenen. Over En geland en West-Frankrijk stroomde gisteren koelere lucht met hier en daar een re gen- en onweersbui naar het Noord-Oosten. Zoals bet gisteravond leek zal deze koelere lucht de warmte vandaag in Zeeland wel gaan verdrijven. Het kan dan nog wel vrij zomers wor den, maar vooral in de mid dag zijn lagere temperaturen te verwachten met af en toe kans op een regen- of onweer? bui. Meer slachtoffers van de Bennington Donderdagnacht zijn drie gewonde bemanningsleden van het Amerikaan se vliegdekschip „Bennington" over leden. Het aantal doden is hierdoor tot 94 gestegen. Nog honderd mannen bevinden zich in het ziekenhuis, hiervan verkeren veertig in zorgwekkende toestand. OOK HET BROKKENGAT MOET DICHT Omvangrijk en moeilijk werk in havenmond voor Zierïkzee In 1953 zijn wij er nog in geslaagd practisch alle stroomgaten in de zee dijken van Schouwen-Duiveland te dichten en het werk, waarvoor we ons dit jaar hebben gesteld, bestaat uit de sluiting van de laatste gaatjes het Brokkengat bij Ouwerkerk en het gat by het einde van de Westelijke havendyk te Zierikzee en verder uit de definitieve voltooiing van de vo rig jaar voorlopig herstelde dijken. Dat is eenvoudig gezegd, maar in prak tijk gaat het toch nog altyd om zeer omvangrijke werkzaamheden, waar mede in totaal een bedrag van ongeveer 14 millioen gulden gemoeid zal zjjn. Aldus de hoofdingenieur van de Dienst Dijkherstel te Zierikzee, ir. P. A. v. d. Velde, tydens een onderhoud, dat wy met hem mochten hebben over de huidige stand van zaken met betrekking tot de dijkwerken op het eiland. By die 14 millioen gulden komt dan nog ongeveer l/2 millioen voor de afsluiting van het Dykwater, een werk, dat weliswaar door de Technische Dienst der Domeinen tot uitvoering wordt gebracht, maar dat tooh óók behoort tot de „beveiligingswerken" te worden gerekend. Met Ir. v. d. Velde staan we voor een grote kaart van Schouwen-Dui veland, die in zyn werkkamer in ,,'s Lands Kamer" te Zierikzee aan de wand is geprikt. Op die kaart zijn de nog uit te voeren en ten dele reeds in uitvoering zynde werken ingetekend. Cyfers in rode inkt ge ven daarbij de afzonderlijke objecten aan. Zes-en-twintig zijn er in totaal grote en kleine. No. 25 betreft de afsluiting van het Dijkwater. Daarover hebben wij eer der reeds uitvoerig geschreven. No. 22de dichting van het Brokkengat by Ouwerkerk. De naam van dit overgebleven stroomgat her innert aan net aanvankelijk ramp spoedig verloop van het sluitings- werk op dit punt. Als verloren brok ken verdwenen de caissons in het stroomgat tot men ten einde raad be sloot de sluiting meer landinwaarts in de oude dijk tot stand te bren gen. Die oude dijk moet nu verder als inlaagdijk afgewerkt worden en de nieuwe, buitenwaarts gelegen dijk voltooid door het Brokkengat heen. Een karweitje, dat inmiddels reeds werd opgedragen aan de beken de Aannemerscombinatie Schouwen- Duiveland voor een bedrag van rond 2*4 millioen gulden. Havenmond van Zierikzee Een ander groot object mis schien wel het grootste en zeker ook het moeilijkste betreft het her stel van de havenmond van Zierik zee. Grote delen van de havenhoof den zijn hier weggevallen en plaat selijk zijn hier zeer grote diepten ontstaan. Wie hier het havenkanaal wel eens is binnengevaren, zal daar in het water een zwaar gehavend, maar nog tamelijk nieuw huis heb ben zien staan. „Het staat onder water aan de rand van een af grond", verzekerde ir. v. d. Velde ons. „Wanneer we straks het laatste gat in de Westelijke havendijk gaan sluiten, in verband met deze grote diepten iets meer landinwaarts, zul len we dit huis moeten opofferen. Het is niet te redden Het zal er nu om gaan het gat in de djjk te dichten en de beide ha venhoofden te herstellen. Maar daar bij zal ook ónder water enorm veel werk er materiaal verzet moeten worden. Zinkwerken om de hoof den voldoende vast te leggen en zand om de grootste diepten in de haven monding weg te werken. Om dat zand vast te honden, zal ht; echter nodie zijn tussen de bei de havenhoofden van Oost naar West een dam te leggen op een diepte van Ïlm dertig meter, reikende tot een ruinhoogte van 10 meter onder N. A.P. Deze „djjk-onder-water" moet KORTE PREDICATIE Zoekt de dingen die boven zijn. Col. 3 1. De hele wereld is op het ogenblik op zoek naar iets dat geen enkel land werkelijk bezat, en dat wij toch alle maal met elkaar verloren hebben: de vrede. En met de vrede zoveel andere din gen, die niet zichtbaar of tastbaar zyn, maar waarvan het gemis een wereld wanhopig arm kan maken. De aardbol wordt afgereisd door talloze commissies, er komen steeds meer rapporten binnen, die allemaal völstaan met belangrijke en ernstig gemeende aanioijzingen om de vrede te vinden. Maar over één ding zijn we het wel eens: het lukt niet zo erg best. Middenin dit alles dit woord: „Zoekt de dingen, die boven zijn." Een woord met een eigen betekenis. Wij worden er aan herinnerd, dat er een „boven" is, niet in de een of andere aardrijkskundige betekenis, maar als een goddelijke werkelijkheid; en dat dit „boven" alles te maken heeft met hier „beneden." Hier wordt niets meer of minder gezegd dan dit: vrede en geluk en al die andere dingen waar tc# tiaar zoeken, persoonlek èn als volkeren, dat zijn geen dingen die zo maar voor het oprapen liggen in deze wereld. Zoek het „boven". Luister naar de man, die dit zegt, want hij zegt het in Gods Naam. Wat is daar „boven" dan Er staat kort en duidelijk: Christus is daar. Zoek d&órom, de dingen die boven zijn, want Christus is daar, diezelfde Christus die voor ons aan het kruis gestorven is, en opgestaan, en die heengegaan is van de aarde naar de Vader in de hemelen. Het is deze afgelopen week Hemel vaartsdag geweest, de dag waarop de Christelijke Kerk de hemelvaart van haar Heer en Heiland viert, ja viert, want zij mag met vreugde be denken: Christus is ons ten goede daarboven, en Hij heeft alle macht in hemel en op aarde. En zoeken wat boven is, toil nu zeggen: Christus Zijn werk aan ons allen la ten doen, en niet weerstreven. Want Hij is onze vrede! Oost-Souburg. Tj. M. Haitjema. een zo steil mogelijk beloop krijgen omda' hij anders te veel materiaal zou opslokken. Laag voor laag zal men het dijklichaam van steen en daarachter zand opbouwen. Al dit werk (object no. 16) wordt a-s. Dinsdag aanbesteed en vanzelf sprekend zo spoedig mogelijk daarna ook gegund. Een raming kan uiter aard nu nog niet aan de openbaar heid prijs gegeven worden, maar dat het om meerdere millioenen zal gaan staat vast. Vermeld moet voort.- nog worden, dat het Oostelijk havenhoofd van Zierikzee niet onaanzienlijk korter zal worden dan het vroeger was, hetgeen de invaart voor het haven kanaal zeer zal vergemakkelijken. Die was hier vroeger immers beslist niet eenvoudig! Achter de oude inlaagdijk. die voor de ramp aan de Westzyde van de havenmond voor een tweede beveili ging moest zorgen en die als zodanig ook weer in orde gebracht wordt, blijft de kleine haven, .velke hier vorig jaar ontstaan is, gehandhaafd. De inlaagdijk naar de boerderij „Le- venstrijd" wordt straks als het ware een derde verdedigingslinie (Vervolg op pag. 7) VERWACHT: ENIGE AFKOELING. In het Zuiden van het land enkele verspreide regen- of onweersbuien met een zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen en plaatse lijk belangrijk koeler. Elders vrij zonnig met een kleine kans op een bui, een matige wind tussen Oost en Noord en iets minder warm. ZON EN MAAN 30 Mei Zon Maan 31 Mei Zon Maan Op: Op: Op: Op: Onder: 20.47 Onder: 19.13 Onder: 20.48 Onder: 20-36

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1