c In Woerkoeta-werkkamp hebben de slavenarbeiders gestaakt J Het Nederlandse Rode Kruis doet aan welfare-werk EEN LABOUR-DELEGATIE NAAR COMMUNISTISCH CHINA IEDERE NEDERLANDER HEEFT ZIJN RAT, ZEGT DE VOLKSMOND EUROPESE INDUSTRIËLEN OVER DE VRIJE CONCURRENTIE VRIJDAG 28 MEI 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 DE OPSTAND DER VERTRAPTEN (VII) Hoe de weerstand door de politie snel gebroken werd Het kamp van schacht 6 behoort, zoals reeds gezegd, tot de relatie! vreedzame kampen van Workoeta. Het schijnt de vraag of het zich wel bij de staking zal gaan aansluiten. Inderdaad duurt het van het binnenkomen van de eerste, betrouwbare informaties over het uitbreken van de staking in de andere kampen nog byna 'n we ek voor de psychologische voorwaar den voor de staking in schacht 6 zijn geschapen en de staking ook hier kan beginnen. Deze week hebben de illegale verzetsgroepen in het kamp nodig om de staking voor te bereiden. 's Nachts geeft het illegale stakingscomité, waarin Oekrainers en Litau- ers de leiding hebben, het bevel de volgende morgen met de staking te beginnen. De leiders van de afzonderlijke naties wyclen hun mensen in. De opdracht wordt gegeven voor het „raswod", appél, bij de poort niet aan te treden, maar na het ontbijt weer in de barakken terug te gaan. Als gewoonlijk wordt om 5 uur ge wekt. De gevangenen kleden zich aan en gaan naar de stolowaja. Terwijl zij eten, versperren soldaten de terug weg naar de barakken en dwingen de gevangenen wel naar het „ras wod'* aan de nabij gelegen poort te gaan. De gevangenen wagen het niet de soldaten aan te raken. De soldaten hunnerzijds weten, dat elke aanval op de gevangenen de situatie onder deze omstandigheden op de spits zou drijven. Zij zijn beleefd, maar vast beraden. Het gelukt hen de gehele door G. WERKMAN eerste werkploeg aan de poort van het kamp te verzamelen. Nu begint het ingrijpen van de officieren, die pogen de stakers te intimideren en tot werken te brengen. De stakers worden man voor man opgeroepen en gevraagd of zg aan het werk wil len gaan of niet. Wie het werk wei- êert, wordt naar de ingang van het ewakings-lokaal gebracht en blijft daar eerst maar. De werkwilligen een kleine groep, die hoofdzakelijk uit technisch personeel bestaat worden tot een colonne samengesteld en marcheren naar de schacht. Ten slotte slagen de officieren er in nog een tweede, sterkere groep uit het kamp naar de schacht te dirigeren. Weigering. In de schacht weigeren de gevan- 5enen hun arbeidskleren in ontvangst i nemen. Het aantal van de „Nad- siratel", van de bewakers op het ge bied van de schacht, is versterkt. Zij Sroberen de gevangenen tot werken bewegen. Wie weigert wordt in een kamer gebracht, waarin een of ficier van justitie van de M.G.B. zit. „Waarom wilt U niet werken?" De gevangenen antwoorden ontwij kend. De meesten zeggen: „Omdat anderen ook niet werken". De procureur zit achter een dik- boek, dat twee kolommen heeft, een voor de werkwilligen, de andere voor de niet werkwillige gevangenen. Hij probeert de gevangenen tot het plaatsen van hun handtekening in een van de beide kolommen te bren gen. De gevangenen hebben het on behagelijke gevoel, dat de procureur hen m de val wil lokken en weige ren. Vele verstoppen zich op het ter rein van de schacht, en de bewakers maken jacht op hen. 's Avonds ver telt mijn vriend Serjosja me: „Ik heb de hele dag verstoppertje De mensen van de vroege ploeg komen in de namiddag van het ter rein van de schacht terug zonder ook maar een ton kolen te hebben gedol ven. Zn delen mede, dat alleen de „vrijen" werken, maar alle handen vol hebben om de technische veilig heidsdienst, de waterpompen en de ventilatoren in de schacht aan de gang te houden. Na de ervaringen van de voormid dag weigert de namiddag-ploeg in de stolowaja te gaan eten. Zij blijft daarom in het kamp. Alle barakken zijn gegrendeld. Als de nachtploeg voor het werk wordt opgeroepen, zijn Vo Talm Mink, de vijfenveertigjarige dichter uit Indo-China, is na zeven tiendagen vasten overgebracht naar een ziekenhuis te Genève, waar hij voor het eerst weer heeft gegeten. De dichter was in hongerstaking gegaan uit protest tegen de langzame gang van de Indo-Chinese besprekingen te Genève. de bewakers al tamelijk terughou dend. De opwekking wordt op zeer beleefde wijze naar voren gebracht: „Wie aan het werk wenst te gaan, kan vertrekken. Wie het niet wu, be hoeft niet te gaan". Niemand wenst aan het werk te gaan. T egenmaatregelen. Niet alle schachten hebben ge staakt, in hoofdzaak niet vanwege de tegenmaatregelen die door de M.G. B. op grond van de ervaringen in de andere schachten opgedaan, worden getroffen. Om te beginnen wordt iedere schacht eerst hermetisch afge sloten, zodat de gebruikelijke verbin dingen via de arbeids-commando's tot de andere schachten direct waren af gebroken. De M.G.B. probeerd di rect verwarring te zaaien. In schacht 6 liet bgvoorbeeld de M.G.B. drie kiplorries drie dagen lang leeg de kolenhelling op rijden om in de an dere schachten, die dit van veraf kon den zien, de indruk te wekken, dat schacht 6 nog aan het werk was. De drie vrouwenkampen van Wor koeta staakten evenmin, in hoofd zaak, omdat het politieke bewustzijn van de meeste vrouwen voor een planmatige stakingsactie nog onvol doende ontwikkeld bleek te zijn, hoewel juist bij de vrouwen gevallen van individuele werkweigering voor kwamen. Arrestanten In schacht 11 worden de in de sta kende mijnen gearresteerde gevan genen ondergebracht, die van de massa der overige gevangenen afge zonderd worden gehouden. Anderen worden in de centrale „isolator" ge bracht, een grote houten gevangenis met cellen in mijn 1. Zij blijven in schacht 11 onder bijzondere, ver scherpte verhoudingen met een werk tijd van twaalf uur en levensmidde lenrantsoenen, die lager dan de alge mene kamprantsoenen zijn. Zij ver dienen geen geld. mogen hun familie niet schrijven en rijgen g-»en krant of radio. Zij worden onder bewaking van de barkken naar de eetzaal, van de eetzaal naar de mijn en na het werk weer teruggebracht. De barak ken zgn voortdurend gegrendeld. De vensters getralied. Schacht 11 blijft enkele maanden strafkamp. De stakers delven niet meer kolen, dan voor het eigen ge bruik van het kamp worden beno digd. Tegen het einde van de herfst wordt schacht 11 weer in een nor maal kamp veranderd. Een deel van de stakers wordt over de andere kampen verdeeld; een deel blijft. De len van de goede kampbevolking ko men terug. De leiding van het regi me-kamp is de overtuiging toege daan, dat deze maanden met barbaar se levensvoorwaardenn voldoende zijn geweest om de stakers klein te krij gen. Maar zij vergist zich. De sta kers zgn hard geworden, en de werk weigering gaat in de nieuwe kam pen voort. Opnieuw begint onrust onder de gevangenen te heersen. In November 1953 wordt schacht 11 op nieuw tot strafkamp verklaard en met werk-weigeraars uit alle mijnen gevuld. (wordt vervolgd) Maand voorwaardelijk voor diefstal bij collecte De Amsterdamse rechtbank heeft een 70-jarige verdachte wegens dief stal tijdens het tellen van de op brengst ener collecte veroordeeld tot een maand voorwaardelijke gevange nisstraf met een proeftijd van twee jaar. De officier van justitie, die tij dens de zitting onlangs ernstige cri- tiek had laten horen op het systeem bij de organisatie var. collecten in Amsterdam, had tegen de man één week onvoorwaardelijk geëist. „Het gaat in deze zaak niet om de ver dachte, doch om het systeem" zo had de officier gezegd. VERBAZING IN BRITSE KRINGEN. Onder leiding van Attlee en Bevan. Het bestuur van de Britse Labour- partij heeft beslist, dat op uitnodi ging van „Het instituut van buiten landse zaken van het Chinese volk" een acht man tellende delegatie van de Labourpartij een bezoek zal bren gen aan communistisch China. De de legatie zal onder leiding staan van Attlee en Bevan. Zij zal het bezoek aan China brengen in de maanden Augustus en September a.s. Het is de eerste maal dat een La- bourdelegatie een bezoek brengt aan communistisch China. Wel bezocht reeds in 1946 een partijdelegatie de Sow jet-Unie. In Britse diplomatieke kringen is het bericht met verbazing ontvan gen. Het ministerie van buitenlandse zaken was tevoren niet over het be zoek geraadpleegd. Men meent te weten, dat dit ministe rie 't bezoek ernstig zou hebben afge raden, nu de Brits-Amerikaanse soli- Generaal Duerst Britt en de krijgstucht Het Tweede Kamerlid, de heer Visch heeft aan de minister van oorlog schriftelijk de volgende vragen ge steld: 1. is het waar, dat op 21 Mei j.l. de commandant van de voormalige 7- Decemberdivisie, de generaal-majoor b.d. H. J. J. W. Duerst Britt, op een propagandabijeenkomst van de afde ling Amsterdam van het veteranen legioen Nederland een redevoering heeft gehouden, o.m. van de volgende inhoud „De eerste politionele actie in In- dië werd helaas stopgezet. Toen had den we nog alles kunnen bereiken. AJs er ooit een moment geweest is, dat het leger niet had moeten ge hoorzamen was het op de dag, dat deze eerste actie moest worden ge staakt". „Het klinkt misschien oproerig en in strijd met de krijgstucht, maar er staat nog altijd in de voorschriften, dat militairen eigen initiatief moeten nemen, wanneer zij menen, dat men in de hoogste kringen niet goed is ingelicht". 2. Is de minister niet van oordeel, dat een dergelijke uitlating indien zij juist is weergegeven gedaan door een oud-opperofficier in een openbare vergadering, als hoogst on- krijgstuchtelijk moet worden gequali- ficeerd en in flagrante strijd is met de geest, welke uit het reglement be treffende de krijgstucht spreekt? 3. Is de minister bereid de nood zakelijkheid te doen onderzoeken of artikel 12 van het reglement betref fende de krijgstucht en de interpre tatie, welke in dit reglement aan ge noemd artikel wordt sregeven, een verduidelijking dienen te ondergaan met betrekking tot het nemen van eigen initiatief, opdat voldoende waarborgen worden geboden voor een stipte handhaving van de krijgs tucht? dariteit de laatste weken al zo ern stig op de proef is gesteld. Bevan was niet aanwezig bb de ver gadering van het bestuur der Labour partij. maar het besluit wordt een overwinning voor deze linkervleugel leider geacht. Ook het tweede besluit van dat be stuur wordt beschouwd als een over winning voor Bevan. Het partijbe stuur bepaalde namelijk, dat de leden niet langer gebonden zullen zijn aan het partijbeleid voor wat betreft de kwestie der Duitse herbewapening. Tegenstanders hebben nu het recht hun campagne tegen die herbewape ning voort te zetten. Hoewel het partijbestuur en de La gerhuisfractie zich kort geleden vóór de herbewapening uitspraken, heerst in de partij zelf een scherp meningsverschil over deze kwestie. Persfotograaf in Indo-China omgekomen. Enige uren na de dood van de in ternationaal bekende fotograaf (van „Life") Robert Capa, die in Indo- China door een landmijn omkwam, werd aan ztjn adres een telegram afgegeven, waarin de dood werd ge meld van een andere bekende foto graaf, de Zwitser Werner Bischof. Het telegram werd verstuurd door het fotobureau „Magnum", waarvan Capa directeur was, en vroeg hem raad over het waarschuwen van de familie Bischof te Ziirich. Bischof is in de bergen van Peru bij een auto-ongeluk om het leven ge komen. Enorme hitte in Egypte. In Loexor en Assoean (Egypte) steeg het kwik Woensdag tot 48 gra den C. in de schaduw. In Minia was het 45 gr. en in Cairo 40 In Midden-Egypte gaat de hitte golf genaard met een invasie van sprinkhanen, waartegen met hef- schroefvliegtuigen wórdt opgetreden. Op het olatteland zijn talrijke branden uitgebroken, sommige ver breid door duiven, die met branden de vleugels neerstreken. In Kafr-e!- Sjeikh zijn een honderdtal huizen in de as gelegd. Ook graanvelden zijn verbrand. Bij Samaoed gingen 400 woningen verloren. PROBLEEM VOOR BOSKOOPSE KWEKERS. Terug naar de ouderwetse vangkorf. (Van een speciale verslaggever) Als het waar is, wat de volksmond zegt, dan heeft iedere Nederlander „zijn rat" waaraee beweerd wil zgn, dat ons land zo'n tien millioen ratten herbergt, te water en te land. Maar aangezien er onder dit schadelgk volkje geen telling kan worden gehouden, is het best mogelijk, dat er nog veel meer ratten in ons land voor komen. Hoe het z|j, de boer, de kweker en de tuinder, de hoenderparkhouder en de pakhuiseigenaar, zg allen weten ervan mee te praten, dat ze er zgn. en dat ze zich niet onbetuigd laten. In een boomkwekerscentrum als Boskoop vormt de schade, aangebracht door de bruine waterrat, een voortdurend financieel probleem, waartegen men helaas nog altijd niet afdoende van leer kan trekken. Het is wel heel merkwaardig, dat de werd gemaakt) op een schone olek Plantenziektekundige Dienst, beschik kend over de nieuwste wetenschap pelijke vindingen uit Wageningen, nu weer moet adviseren om... de ouder wetse, primitieve methode van de „rattenkorf" toe \a passen. Bestrijdingspraeparaten, zoals bijv. de Middellandse Zee-ui, hebben in fei te gefaald, de ratten eten de aard appelblokjes, waarin het vergif is ge borgen, niet eens op. Liever knagen zg het wortelgestel van jonge heesters en bomen af... En daarom, in afwachting van wat de wetenschap gaat doen tegen het rattenprobleem... terug naar de korf in.de sloot! Wanneer ge staat op de smalle paadjes van een Boskoopse boomkwe kerij, zijn de keurige veeltintig- groene rijen jonge planten een lust voor het oog, vooral wanneer de zon zo zomers schijnt en het water in de sloten en vaarten ijverig glinstert tus sen de begroeide wallekanten. VANGKORF Gedienstig vist een van de knechts zo'n „korf" uit de sloot. Het is een soort dubbele trechter van fijn kip pengaas, met in het midden een vang- kooitje. Raakt de langs de oever zwemmende rat aan een van beide zijden in zo'n wijde trechter, dan komt hij door de nauwe punt in het vang- kooitje terecht. Nooit gelukt het hem, weer door dat smalle gaatje met de puntige kant naar buiten te kruipen. Hij zit in het kooitje en als dat dan enige tijd onder water wordt gehouden, verdrinkt de schadelijke rover. Het gaat er nu maar om, dat de „korf" (welke vroeger altijd van teen in het water ligt en dat deze eens per week wordt verlegd, anders is er geen rat meer, die er „inloopt". Twee kor ven in zo'n honderd meter sloot is voldoende. GROTE STROPPEN Dat de Boskoopse kwekers, evenals die in Aalsmeer, grote stroppen kun nen hebben aan de vernielzucht van de onverzadigbare iterrat, vertelt men ons ook in het kantoor van de Plantenziektekundige Dienst "1 de Zuidstraat te Boskoop. Deze bruine waterrat komt niet in huis. De huisrat vindt men overal in den lande, in stad en dorp, en vooral veel rond boerderijen, waar deze ro vers de kippeneieren wegstelen, meel zakken vernielen en huishouden in opgeslagen oogst. Ook in pakhuizen kunnen zij danig te keer gaan en hele ladingen opgesla- In Dreischor werd opa Kip tijdens de derde ronde van het bevolkings onderzoek op t.b.c. doorgelicht. Opa Kip is een voorbeeld voor menigeen! De kwestie der wervingsadvertenties. Naar aanleiding van vragen van het lid der Tweede Kamer, de heer Roosien, betreffende de weigering tot plaatsing van wervings-adverten- ties, uitgaande van het ministerie van Oorlog en Marine, heeft de mi nister geantwoord, dat de desbetref fende dagbladen inderdaad zijn uitge sloten van deze advertenties. De minister acht voor deze alge hele uitsluiting het motief voldoende daar de werving als één geheel dient beschouwd te worden. De werving van het beroepspersoneel en van an dere vrijwilligers voor de marine en de landmacht kan ook uitzending naar het Verre Oosten ten gevolge hebben, waardoor de werving als éen onverbrekelijk geheel dient te worden bezien. De directeur van de Plantenziekte kundige Dienst te Wageningen, dr C. J. Briejer, zegt er van: „Als iedere Nederlander nu maar „zijn" eigen rat opruimde, zouden er zeker niet veel overblijven. Maar ^an zou iedere vrouw of man en ieder kind op jacht moeten gaan en dat kan nu eenmaal niet. Daarom moeten sommige mensen veel van deze knaagdieren opruimen. De leus is en blijft: „Nederland vrg van ratten". „Was het maar zover", zeggen de Boskoopse kwekers, als ze weer een aantal dode planten in een hoek van hun kwekerij vinden. Zij kunnen daartoe meewerken, wanneer zij zich houden aan de voor schriften: korven plaatsen, regelma tig nakijken opdat er geen dode ratten in achterblijven en... ze wekelijks ver leggen. VERBETERING LEVENSSTANDAARD Eerbied voor de menselijke persoonlijkheid. Te Parijs kwamen ruim 300 voor aanstaande industriëlen uit 13 Euro pese landen en de Verenigde Staten gedurende 3 dagen bijeen ter bespre- EEN GESPREK MET DOKTER HARING. Schilderen is een uitkomst voor t.b.c.-patiënten (Van een onzer verslaggevers) Aanvankelijk stond ik sceptisch tegenover het Welfarewerk, vertelt dr Haring ons. En deze longarts, die aan het hoofd staat van het enige militaire sanatorium, dat Nederland kent gelegen in de omgeving van Amersfoort verduidelijkt zijn vroegere standpunt aldus: Toen ik nog scheepsarts was begon men er al mee. Ik heb toen gezegd: zo'n kerel van veertig krijg je toch zeker niet zo gek. dat 'ie poppetjes gaat maken! Maar de lieftallige helpsters van het Nederlandse Rode Kruis hebben hem „zo gek" gekregen. De practijk heeft het uitgewezen en wü hebben de zegen van deze zo op het oog merkwaardige tab van het Rode Kruiswerk mogen ontdekken, toen wij veroordeeld werden maanden lang het plafond van hel ziekenhuis Zuidwal in Den Haag aan nadere beschouwing tc onderwerpen. En dit is nu juist, waar het Welfare- werk radicaal mee wil breken. Met die visuele bestudering van de nogal prozaische ziekenhuisplafonds Het Welfare-werk zet de patiënt aan het werk, verzet zijn gedachten en kan zodoende een waardevolle bijdrage le veren tot de genezing van de zieke. Het Welfare-werk of met een ander woord: bezigheidstherapie, beoogt de patiënt, die een langdurig verblijf in een ziekenhuis of sanatorium staat te wachten en ook de z.g. thuisliggers en zelfs gevangenen worden niet ver geten gezonde ontspanning door zelfwerkzaamheid te verschaffen. Ve lerlei middelen worden daartoe aan gewend Het doel, de genezing van de patiënt door deze bezigheden zo mo gelijk te helpen bespoedigen, is weer typerend voor de geest, waardoor het gehele Rode Kruiswerk is doortrok ken. Op allerlei wijzen, en zoals gezegd, met vele middelen tracht men dit doel te bereiken. Hoofdzaak is echter dat de zieke niet aan zichzelf wordt over gelaten; alleen met zijn gedachten is dus. Immers, de strijd tegen de ziekte is in vele gevallen reeds half gewon nen als de patiënt tegen het beruchte piekerproces beschermd kan worden En of hij nu een Smyrnakleed gaat knopen, een vaartuigje dat in dubbele betekenis van het woord een notedopje mag heten van zieltjes voorziet, van afgedankte röntgenplaten albums knut selt of „pitriet" of „leerwerkt", het is alles van geen belang. Als hij maar iets doet. waardoor de dagen omvlie gen. Zo snel „daarhenen vlieden" zelfs dat hij 's avonds als het klokje van ge hoorzaamheid het bedlampje uitklikt zijn hoofd neerlegt met het gevoel: Sjonge wat had ik nog veel willen. doen. En ik heb geen tijd gehad om naar de radio te luisteren of een krant te lezen! Wij noemden in het voorgaande al vele vormen van bezigheidstherapie, waarmede de patiënt in contact wordt gebracht. Het schilderen mogen wij echter beslist niet overslaan. Gehoord ook het geestige „college" van dr Haring en gezien de fraaie re sultaten die de Welfarewerksters van het hospitaal te Amersfoort ons wel willend toonden. Schilderen. Een Engelse collega een t.b.- patiënt schreef hier een boek over getiteld „De kunst tegen de ziekte" en toen zijn wij ook maar gaan schil deren, vertelde dr Haring laconiek. Als je aan schilderstherapie ge loofd, d.w.z. aan het feit dat de pa tiënten door scheppenü werk hun el lende afreageren, zul je dat door de werkstukken moeten „duiden" Hier komt echter nogal een en ander bij kijken en allen die de patiënt onder controle hebben, van zaalzuster tot longarts, moeten nauwkeurig hun ge gevens uitwisselen. Of schildersthera pie werkelijk bestaat en of de patiënt door het afreageren van zijn gevoe lens, die hem bestormen over gezin en toekomstige werkgelegenheid, sneller geneest dan een collega-zieke, die niet op een dergelijke wijze wordt bezig gehouden, valt moeilijk te bewijzen. Geen kwaad woord. Maat ook al is het geen therapie dan nog heeft het dit grote voordeel dat de patiënt zijn narigheid goed deels heeft kunnen vergeten Aldus dr Haring, die thans geen kwaad king van vraagstukken, welke waren samengevat onder 't algemene hoofd- „economische en sociale voorwaar den voor de ontwikkeling van de vrije onderneming". Na afloop van deze besprekingen hebben zij hun wensen als volgt sa mengevat. Het primaire doel van iedere industriële activiteit moet zijn de voortdurende verbetering van de levensstandaard van allen in het be reiken van bedrrjfsvrede en het plaat sen van de industrie op solide grond slagen. De leiders van de Europese industrie blijven er van overtuigd, dat dit doel niet door planning van de staat kan worden bereikt, doch wel door de vrije ontwikkeling van de particuliere onderneming en door het vrij spel laten aan gezonde con currentie. De oarticuliere onderne ming en de concurrentie dienen steeds rekening te houden met de be langen der defensie en met de eer bied verschuldigd aan de menselijke persoon. Ontwikkeling van het inter nationalisme in de handel is een „es sentiële voorwaarde voor het leven van de vrije onderneming en voor economische en industriële vrede". Nadat de verschillende vraagstuk ken in werkgroepen waren besproken zgn met algemene stemmen in de ple naire bijeenkomst vier resoluties goedgekeurd, waarin bovenstaande punten zijn verwerkt. woord meer over het Welfare-werk wil horen. Het is onontbeerlijk voor de zie ke. vooral voor de t.b.-patiënt, die meestal een lange kuurtijd moet door maken Maar een volkomen samen werking tussen medische staf en wel fare werksters is onontbeerlijk, voor al ook om te kunnen bepalen welk werk een bepaalde patiënt aan kan. Bij een rondgang over de zalen za gen wij hoe de patiënten alom druk bezig waren met handenarbeid.Toeval- ligerwijze kwamen wij in gesprek met een Twent, Johan Keizer uit Ni ver dal, op wiens bed een Smyrnatapijt lag als een exotische sprei. Johan werkte rustig door tijdens ons gesprek. Ja als bij heel eerlijk moest zijn had hij maar weinig tijd om ons te woord te staan! Voor moeders verjaardag en die was al in t zicht moest het kleed nog af. Is er nog duidelijker bewijs nodig hoezeer dit zegenrijke Welfarewerk een der zestig taken van het Neder landse Rode Kruis - de aandacht van de patiënt gevangen noudt en hem zo doende tijd en uur doet vergeten....

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 7