PROVIHCIALE ZEEUWSE COURAKT Wapenstilstand in Indo-China behoort tot mogelijkheden Stralende Hemelvaartsdag lokte duizenden naar strand en stad BILT ONTPLOFFING AAN BOORD VAN AMERIKAANS VLIEGDEKSCHIP TROPISCHE TEMPERATUREN OP HEMELVAARTSDAG -1954 Vandaag 197e Jaargang-No. 123 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F van de Velde en B B. den Boer. Adjunct: W de Pagter Hoofdred.: G Ballintijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 28 Mei 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm Minimum p. advertentie f 3.—. Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties tma*. 8 regels» van 1—5 regels t L—Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen. Walstr 58—60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160». Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstr 2. telef. 16; Terneuzen, Brouwertjstr 2; Zierikzee. N Bogerdstr C 160. telef. 26 ENIG OPTIMISME IN GENÈVE. Nieuwe voorstellen van ministers Bidault en Tsjoe En Lai Te Genève zijn door de Franse minister Bidault en de Chinese minister Tsjoe En Lai nieuwe voorstellen ingediend voor het regelen van het Indo- Chinese conflict. In bepaalde kringen meent men, dat de wederzijdse voor stellen thans voldoende overeenstemming vertonen om het sluiten van een wapenstilstand in Indo-China mogelijk te maken. Bidault zou in een kabinetsvergadering te Parijs verklaard hebben, dat de komende dagen beslissend zullen zijn voor de uitslag van de conferentie. Bidault zou het eens zjjn met de Britse minister Eden, die van mening is, dat tegen het einde van de volgende week een beslissing geforceerd moet worden te Genève. Wordt geen overeenkomst bereikt, dan zullen de Wester se mogendheden de conferentie verlaten en neemt men aan, dat de com munisten geen accoord willen. Zaterdag wordt te Genève een bij eenkomst gehouden, waarin alle voor stellen geanalyseerd zullen worden en de punten van overeenkomst er uit gelicht om op die basis verder te werken. Intussen beginnen reeds militaire vertegenwoordigers te Genève te ar riveren voor het uitbrengen van ad viezen bij de eventuele wapenstil standsonderhandelingen. Het nieuwe Franse plan, dat werd ingediend door Bidault, bevat zes nieuwe voorstellen. Bidault wil eerst het vraagstuk Vietnam regelen en pas daarna een bespreking houden voor de staten Cambodja en Laos. De Fransen willen op 1 Juni vertegen woordigers van het Franse en het Vietminh-opperbevel bijeen laten ko men om een regeling uit te werken voor het staken van het vuren en het hergroeperen der troepen. Deze her groepering zal niet beschouwd wor den als een deling van het gebied. Het plan van Tsjoe En Lai voor ziet in het instellen van grote her- groeperingsgebieden, die aoor beide partijen tezamen bestuurd zouden worden, hangende de politieke her eniging van het land. Ook wordt in het communistische plan een staakt het vuren voor geheel Indo-China ge vraagd. Kantlijn De generaal majoor b.d. M. J. W. W. JJürst Britt, die bij de poli tionele acties in Indiè een be langrijke rol heeft gespeeld, heeft on langs op een bijeenkomst van het Ve- teranenlegioen. waarvan hij een der voormannen is, een nog al opzienba rende verklaring afgelegd. Onder daverende toejuichingen zei hij, dat toen destijds de staking der eerste politionele actie gelast werd door de regering, het leger eenvoudig had moeten weigeren om te gehoor zamen. Het had door moeten vechten. De generaal vertelde er nog bij, dat het leger dan niet eens in strijd zou hebben gehandeld met de voorschrif ten, waarin zou staan, dat militairen eigen initiatief moeten nemen, als zij menen, dat men in de hoogste krin gen niet goed is ingelicht. Dit alles, zo meende de generaal, klinkt oproe rig, maar is het niet Men zal moeten toegeven, dat dit een interessant geval is. Immers, heeft generaal Dilrst Britt gelijk, dan vormt het leger een staat m de staat en kan het ae beve len van de regering, dat wil dus zeg gen van het volk, rustig naast zich neerleggen. Het kan zelfs dwars te- fen de regering ingaan en niemand, ie een verwijt zou mogen maken. Het staat in de instructieUit die in structie, gesteld, dat zij inderdaad luidt, zoals de generaal verteld heeft, mag zelfs worden afgeleid, dat iedere militair dat mag doen, zo hij meent, dat zyn superieuren slecht zrjn inge licht. Het ziet er een beetje al te dol uit. Een instructie, welke deze mogelijkheid inhoudt, zou ten spoe digste moeten worden gewijzigd. Immers, het is volkomen juist, dat tijdens een aan de gang zijnde ge vechtshandeling een bevelvoerend mi litair zo nodig Lot eigen initiatief ge rechtigd moet zijn, zodra zijn instruc ties te kort schieten en zodra het bo ven hem gesteld gezag niet meer in staat is om instructies te geven, om dat het de situatie niet meer kan be oordelen. Nooit echter kan en mag het recht tot eigen initiatief betrekking heb ben op situaties, waarin wel coptact met hogere bevelvoerders en van de zen met de regering mogelijk is. Dit zal de generaal, die als een uit stekend militair bekend staat, onge twijfeld weten. Maar dan wordt zijn verklaring nopens de politionele actie in Indië ook onbegrijpelijk. Zij is niet ernstig, want er valt aan wat er in Indië gebeurd is toch niets meer te veranderen. Maar niettemin Bovendien bestaat de mogelijkheid, dat andere generaals open staan voor de opvattingen van generaal majoor Diirat Britt en zijn opvatting aan trekkelijk vinden. Het zou tot gevolg kunnen hebben, dat we in ons land een soort van junta's kregen, die het zelfde spel zouden willen gaan spelen als in Zuid-Amerika. Daar wisselt de ene generaal sclub de andere af, na operetterevoluties. Wij houden ons liever aan onze goe de democratie, die nog altijd verreweg preferabel is gebleken boven enig autoritair bewind! Dat zal ook het standpunt van on ze regering wel zijn en het zou geen kwaad kunnen als zij het, om alle twijfel weg te nemen, eens kenbaar maakte. Koningin Juliana sprak te Noordwijk. Christelijk leiderschap. Hare Majesteit Koningin Juliana heeft Donderdagavond op de confe rentie van de International Council for Christian Leadership te Noord wijk een rede gehouden. De Konin gin heeft daarin de volgende gedachte ontwikkeld: „Zonder eerst de een zaamheid te hebben doorgemaakt kan de mens niet overgaan tot het zich aaneensluiten voor „United Christian Action". Wat in de wereld, die Chris tus uitwierp, geldt, is niet reëel. Dat is alleen Gods leiderschap. Naarmate ons hart daarvoor open is, doen ook wij pas iets reëels. Het wonder is, dat de mensheid toch, onder Gods leiding, het zout der aarde zal blijken te zijn, al begrijpen wij niet hoe. Wij zullen onze krachten moeten aanwenden voor het behoud van allen". Hanoi wordt verdedigd Nieuw Frans opperbevel. De Franse commissie voor de na tionale defensie heeft het rapport van de generaals Ely, Salan en Pelis- sier behandeld, die de militaire situ atie in Indo-China bestudeerden. De commissie besliste, dat de stad Hanoi in Noord Indo-China kan en moet verdedigd worden. Versterkingen zullen gezonden wor den naar het gebied van Saigon in Zuid Indo-China en naar Hanoi. Vermoedelijk zal generaal Navarre als opperbevelhebber worden vervan gen. Als zjjn mogelijke opvolgers wor den genoemd de generaals Cogny, Ely en maarschalk Juin. Woensdag is de laatste groep ge wonden uit Dien Bien Phoe geëvacu eerd, waardoor het totaal aantal af gevoerde gewonden is gestegen tot 859. Men onderhandelt nog over de afvoer van Frans medisch personeel uit Dien Bien Phoe. In de Delta van de Rode Rivier bg Hanoi zyn hevige gevechten gaande. De Fransen heb ben twee kleine posten ontruimd, die niet belangrijk genoeg werden geacht. Puertoricanen in Amerika gearresteerd. Op bevel van de Amerikaanse mi nister van justitie zijn in de Verenig de Staten elf Puertoricaanse nationa listische leiders aangehouden. Zij wor den beschuldigd van samenzwering met het doel de Amerikaanse rege ring omver te werpen. Voorts is de aanhouding van zes andere Puertoricanen voorlopig ver lengd. Vier van hen waren betrokken bij de schietpartij in het Amerikaan se Huis van Afgevaardigden op 1 Maart jl., waarbij vijf leden van het huis werden gewona. 91 DODEN EN RUIM 200 GEWONDEN. Tijdens routine-vaart. Aan boord van liet Amerikaanse middelzware vliegdekschip Benning ton heeft zich een ontploffing voorge daan, toen het schip een routine- kruistocht maakte langs de Ameri kaanse Oostkust. Na de ontploffing ontstond een felle brand in het voor schip. Het schip zette ogenblikkelijk koers naar het marinestation Quon- sei op Rhode Island. Daar bleek, dat het aantal doden een en negentig be droeg, terwyl er behalve 25 zwaar ge wonden nog ongeveer 175 lichtgewon den waren. De commandant van de Benning ton, kapitein ter zee Raborn. deelde mede, aat de ontploffing zich voor deed, juist nadat een eerste groep vliegtuigen was opgestegen. De brand had men na vier uur blussen onder contróle. Het vliegdek wprd vrijge maakt voor het landen van vier nef- schroefvliegtuigen, die van Newport gezonden werden om medicamenten aan te voeren, en ernstig gewonden af te voeren. De Amerikaanse minister van ma rine, Thomas, begaf zich aan boord van het schip. Er zal ogenblikkelijk een onderzoek worden ingesteld naar de oorzaak van het ongeval. Er zijn geen aanwijzingen van sabotage. De Bennington is een scnip van 32.000 ton met een bemanning van 2800 koppen. Het is een schip voor aanvalsacties. Te Goes arriveerden kinderen uit de vluchtelingenkampen in West-Duits- land. Zij zullen in Zeeland een ncantie by pleegouders doorbrengen. (Foto P.Z.C.) (Voor verslag zie pag. 2). Kapt. ter zee Raborn was tot voor een maand onderdirecteur van de af deling geleide projectielen bij de Amerikaanse marine. In 1953 deed zich aan boord van het schip een explosie voor, die aan elf man het leven kostte en in Sep tember 1946 eiste een ontploffing vg'f slachtoffers. .Wü Vijf personen werden gedood en 20 gewond, toen Dinsdagmiddag een autobus door een dieseltrein werd ge grepen op een onbewaakte overweg tussen Zwaagwesteinde en Buiten post. De zwaar gehavende bus na het ongeval. HET 20 KANTJES NAAR HUIS. De „Sch 236" vermoedelijk winnaar van harmgrace. Het ziet er naar uit, dat de Sch 236 .Noordster", schipper C. de Graaff, de haringrace zal winnen. Het schip is thuisstomend met twintig kantjes aan boord. In welke haven de Sch 236 zal binnenlopen is nog niet be kend, doch men verwacht, dat het schip vandaag in de vroege ochtend binnen zal zijn. De vangsten van de haringschepen znn overigens nog zeer gering. Woensdag gingen op 56 graden 45 minuten Noorderbreedte de netten uit. maar volgens de Donderdagmor- ;n binnengekomen berichten meld- :n vele loggere weinig of geen vangst. De Sch 25 had voor zover be kend met acht kantjes de grootste vangst. De gezamenlijke vangst van 15 Vlaardiriger loggers bedroeg zes kantjes. De haringvloot stoomt nu verder naar het Noorden op. in de hoop daar een betere vangst op te doen. óp on geveer 57 graden Noorderbreedte zijn gistermiddag de schepen wederom aan schot gegaan. Eerste aardappelen van de koude grond. Aan de veiling „Vereniging West- land" afdeling 's-Gravenzande zijn Woensdag de voor zover bekend eerste nieuwe aardappelen van de koude grond aangevoerd door kwe ker H. van Luipen. De prijs was voor de gewone 50 ct. en voor de poters 45 ct. per kilogram. DUIZENDEN DAGJESMENSEN OP STAP. Vooral aan de kusten was de drukte overstelpend. Nederland heeft kunnen genieten van een bijna tropische Hemelvaarts dag. Vooral in het binnenland stegen de temperaturen tot zeer hoge waar den: op het Brabantse waarnemings station Gilze-Rijen werden tempera turen van omstreeks dertig graden genoteerd. Aan de kust was het iets koelerzeewinden veroorzaakten daar als altijd een verlaging van de temperatuur. De drukte is vooral in het kustge bied overstelpend geweest. Duizen den dagjesmensen trokken er op uit om in en bij het nog koele zil te nat de dag aangenaam door te brengen. Onafzienbare files auto's, bussen en ook .treinreizigers trokken naar de Noordzèe. Bij het pontveer te Velsen was de drukte overstelpend: de drie ponten, die volgens de Zon dagsregeling waren ingelegd, konden het verkeer op geen stukken na ver werken. Vooral aan de Zuidkant stonden lange rijen automobilisten, ...viert de Engelse persma.g- naat Lord Beaverbrook zijn 75ste verjaardag en viert de Dionne-vijfling naar 20ste ver jaardag. KARAVAAN LANGS ZEEUWSE WEGEN. Overweldigende drukte bleef niet zonder verkeersongevallen Het stralende zomerweer heeft op Hemelvaartsdag duizenden naar de Zeeuwse stranden en steden gelokt en van de vroege ochtend toen de zon nog aarzelde met doorbreken tot de late avond bewogen zich langs ver keerswegen en rijwielpaden ware karavanen auto's, motoren, scooters, bromfietsen en rijwielen. Tallozen hebben gisteren de vrije dag onder een wolkenloze hemel doorgebracht, hetzij aan de stranden, hetzij op sportter reinen,, of genietend van natuur- en stedenschoon. Caféterrassen waren overal gedurende de gehele dag overbezet en ontelbaar ook waren de auto bussen die vreemdelingen van wie de Belgen wederom het record bra ken aanvoerden. Verkwikt en gebruind door een wel bijzonder milde zon zullen velen gis teravond huiswaart zyn gekeerd. Huiswaarts gekeerd vanuit Cadzand, Haamstede. Middelburg, Terneuzen, Vlissingen, Groede, of waar men de dag ook doorgebracht had. Want in vrijwel alle Zeeuwse badplaatsen en steden is de drukte overweldigend ge weest en zulks manifesteerde zich bij voorbeeld vrij sterk in Vlissingen, waar des avonds om negen uur nog een file van honderden auto's stond opgesteld voor de boot naar Breskens. De ergste drukte was toen voorbij Op dit traject heeft men de ge hele dag met twee boten gevaren en opvallend was ditmaal het gro te aanbod van wielrijders en mo torrijders. De „Koningin Wilhcl- mina" maakte zelfs een reis, uit sluitend geladen met motoren, fietsen en passagiers- Voor auto's was er toen geen plaats meer! Ongetwijfeld begaven velen zich naar de motorwedstrijden, welke in Vlissingen verreden werden op het terrein nabij de P.Z.E.M-centrale. Ook in Middelburg heerste de ge hele dag een bijzonder gezellige druk te, met name op de Markt, waar op de terrassen veelal geen stoel onbe zet was. Bovendien trokken de korfbalwed strijden met 800 deelnemers! in de Zeeuwse hoofdstad zeer veel be langstelling. Langs de Zeeuwsch-Vlaamse stran den, in Cadzand, Groede en Breskens, en in de badplaatsen zelf zochten ook duizenden verstrooiing en verkoeling, evenals op Walcheren in Vlissingen, Zoutelande, Dishoek en Domburg- Ook Schouwen kreeg een deel van het vreemdelingenbezoek en in Beve land trokken de bloeiende boomgaar den uiteraard grote belangstelling, terwijl ook Goes vele bezoekers telde. In Terneuzen constateerde men, naast het grote bezoek van Belgen aan de stad, een levendige belangstel ling voor de watersport, mede dank zij de jachthaven. Zo heeft deze stralende zomerdag in Mei Zeeland een stroom van bezoe kers gebracht, uit eigen land. maar ook van over de grenzen cn duizenden hebben genoten van hetgeen Zeeland te bieden heeft Keerzijde. De keerzijde van de grote drukte wordt bepaald door de verkeersonge vallen. die ook op deze dag helaas niet zijn uitgebleven. Tussen Oostkapelle en Serooskerke (Vervol'- op pag. 5) Vredesprijs voor Chaplin en Sjostakowitsj. De communistische Wereldvredes- raad heeft Donderdag de wereldvre desprijs toegekend aan Charlie Chap lin. de filmcomediant en Dmitri Sjo stakowitsj, de Russische componist, aldus meldde Radio Oost Berlijn. Sjostakowitsj bedankte de vergade ring van de raad persoonlijk. Chaplin zond bericht dat hij de prijs aan vaardt en zal gebruiken „voor wer ken van vrede en vriendschap in de steden Londen, Wenen en Genève". die af en toe kwaad toeterden over het lange oponthoud. Daarbij moest de Velsense politie meermalen rege lend optreden en na het middaguur, toen de stroom van Noord naar Zuid terugkwam, herhaalde zich hetzelfde beeld aan de Noordzijde van het over zetveer. Aan het Scheveningse en Zand- voortse strand koesterden vele Haag se en Amsterdamse dagjesmensen, alsmede een groot aantal Duitenland- se toeristen zich in het zonnetje. De logies- en informatie-diensten van V. V.V. hadden het druk. Het waren voornamelijk Amerikanen voor een groot deel van het bezettingsleger in Duitsland die medewerking van de V.V.V. verzochten. Doch er kwamen ook veel Duitsers, Fransen, Belgen en Scandinaviërs. Het water heeft echter ook weer zijn slachtoffers geëist. In Oostvoor- ne bij het recreatiecentrum Kruinin- gergors kwam de 15-jarige jongen B. van R. uit Rotterdam bij het pootje baden in de Brielse Maas te ver ln het water en verdronk. In de Rijn bij Rhenen verdronk een twaalfjarige jongen uit Amersfoort, die met zgn broertje op de fiets een bezoek had gebracht aan Kerkdriel. Pogingen om de lijkjes te bergen zijn tot nu toe vruchteloos gebleven. In de Maas verdronk bij het zwem men de 21-jarige A. H. uit Merselo- Venrav. Ook hier mocht redding niet meer baten. Jeugdige holbewoners op het slechte pad. Pleegden inbraken. Te Bergen (N. H.) zijn twee veer tienjarige jongens aangehouden die ruim een week geleden waren ont vlucht uit een observatiehuis te Am sterdam. In de beboste duinen rond om Bergen aan Zee hadden zy een hol uitgegraven en ingericht voor 'n verblijf van langere duur. Het mid dengedeelte van het hol werd ge bruikt als slaapkamer. De politie heeft daar diverse wol len dekens aangetroffen, die van in braak afkomstig bleken te zijn. Het hol was verder voorzien van een pro visiekamer en een keukeninrich'ing, compleet met een fles butagas en komfoor. Pannen en een koksmes, een drietal portemonnaies, zaklantaarns en een fototoestel bevonden zich bij de inboedel. Aanleiding tot de arrestatie was een nachtelijke inbraak in een bakkerij te Bergen-Binnen, waar on der meer voorraden amandelspijs, twintig pond boterdeeg en pakjes roomboter waren ontvreemd. Bij een inbraak die de jongens te Bergen aan Zee uitvoerden, veranderden een bromfiets, portemonnaie en zaklan taarns van eigenaar. De Rijkspolitie kwam op het juiste spoor dank zy signalementen door een twaalf-jarige jongen uit Bergen, die de jongens bij de bakkerij had gezien. Het tweetal zal op transport naar hun Inrichting worden gesteld. De commissie voor buitenlandse zaken van de Franse Nationale Vergadering heeft met 28 tegen 8 stemmen bij 7 ont houdingen besloten, de stemming over de Europese Verdedigingsgemeenschap uit te stellen. Zij wil eerst de minister van buitenlandse zaken horen. DE VERWACHT AANHOUDEND ZOMERWEER. Warm tot zeer warm weer met over het algemeen .veinig bewolking maar met een kleine kans op enkele verspreide onweersbuien in de namid dag en avond. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen Zuid en Oost, aan de kust echter tijdelijk zee wind. ZON EN MAAN 29 Mei Zon Op: 4.29 Onder. 20.46 iMaan Op: 2.23 Onder: 17.44

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1