Europese televisie-uitwisseling begint op 6 Juni a.s. Vele Jamaica-negers zoeken thans werk in Groot-Brittannië DE WEELDERIGE STATIONS VAN DE ONDERGRONDSE NEDERLANDSE VERPLEEGSTER WERKTE IN SYRIË LAATSTE WOORDEN VAN BERKELSE ARTS„IK BEN ONSCHULDIG'' WOENSDAG 26 MEI 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NEDERLAND VERZORGT KINDERPROGRAMMA Artisten handhaven eis voor extra-honorarium. De Nederlandse bijdrage aan de Europese televisie-uitwisseling, een expe riment dat zich voor de eerste maal over een afstand van 2000 km door acht Europese landen uitstrekt, bestaat uit een kinderprogramma onder de titel: „Een feest ver van huis". Het wordt uitgezonden op 14 Juni van 17 tot 18 uur uit de speeltuin „Oud-Naarden", gelegen aan het IJselmeer. Dit programma zal, zijdelings, het probleem van de ontheemden, vooral der ontheemde kinderen, behandelen. Daarom wordt dit tuinfeest aangeboden aan 120 tijdelijk in ons land vertoevende vluchtelinget jes, geselecteerd door „Stichting Oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen" te Utrecht. HJM. de Koningin heeft zich bereid verklaard dit tuinfeest bij te wonen. Men meent in de speeltuin Oud- Naarden een plaats te hebben ge vonden, die er typisch Nederlands uitziet en die de kijkers in de acht Europese landen een zo goed moge lijke indruk kan geven van Neder land. Aan het programma zullen voorts meewerken een balletgroep, gevormd uit leerlingen van Soma askell, het kindercircus „Elleboog" en het jeugdharmonie-orkest „Na lang streven" uit Klaaswaal. Het programma is samengesteld en geregisseerd door Dick Simons. Bui tenlandse commentatoren zullen op 14 Juni van hun eigen land uit com mentaar geven, daarbij geholpen door aanwijzingen, die Piet te Nuyl jr. hun in het Engels, via speciale telefoon lijnen, zal geven. De eerste uitzending Zoals bekend zal de Europese tele visie-uitwisseling op 6 Juni a.s. (van 15.30 tot 16.30 uur) worden geopend met een uitzending van een narcis- senfeest te Montreux in Zwitserland, gevolgd door een uitzending uit Ro me over een bezoek aan het Vati- caan. Indien zijn gezondheidstoestand zulks toelaat zal de Paus bij die ge legenheid een boodschap uitspreken in enkele Europese talen. De uitwisseling wordt besloten met een uitzending van de finale van het wereldkampioenschap voetbal te Bern op 4 Juli a.s. Daartussen lig gen een reeks dagelijkse voorstellin gen, voornamelijk van ongeveer 17.00 uur tot ongeveer 20.00 uur, met tal rijke sportevenementen en verschei dene veelsoortige reportages uit de deelnemende landen. De artisten De heer Rengelink, secretaris van de Nederlandse Televisiestichting, deelde mee, dat alle artisten-organi- saties in Europa hebben geweigerd aan de uitwisseling mee te werken, omdat zij menen recht te hebben op een extra vergoeding voor deze uit zendingen. Zoals bekend, heeft Ne derland als enige een speciale over eenkomst getroffen voor een extra vergoeding van 50 pet wanneer ar tisten optreden in de uitwisselings programma's met het buitenland. Hierdoor moest een aantal door de organisatoren gewenste programma- delen, met name cabaretnummers o.m. van het Café Continentale uit Londen en uit Tivoli in Kopenhagen vervallen. Deze zijn vervangen door reportages. Na afloop van de uitwisseling be gin Juli, zullen technici van alle deel nemende landen de resultaten van dit experiment „het welslagen staat in het geheel nog niet vast bespreken en de mogelijkheden on derzoeken om „een dergelijke groot scheepse internationale uitwisseling in de herfst te herhalen". De televi sie „kijkers" zullen na afloop worden geënqueteerd om een beeld te krij gen van de totale indruk. Alle reportages zullen via een zogenaamde „gidslijn" verbonden met het punt van uitzending in eigen televisiestudio van commentaar wor den voorzien. Duurzame samenwerking? Tenslotte is door het bestuur van de Nederlandse Televisiestichting nog meegedeeld, dat er in Parijs be sprekingen gaande zijn tussen Frank rijk en Engeland over uitwisseling van uitzendingen van sportevenemen ten. namelijk voor Frankrijk de Da- viscup en de motorraces en voor En- Kikker vestigde wereldrecord. Op het internationaal kikker springconcours te Angels-Camp in Californië" heeft de Ameri kaanse kikker „Lucky Lager" met een sprong van bijna vier meter gewonnen en voor het tweede jaar het wereld-record gevestigd. Meer dan negen dui zend personen keken toe. Door het bekende verhaal van Mark Twain „The jumping frog of Calaveras Coutanty" is men op 't idee van het houden van een kikker springconcours ge komen. Indexcijfer landbouw prijzen daalde met 21/2 Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek vertoont het indexcijfer van landbouwprijzen (basis 1946-'47 1949-'50 is 100) een daling van 122 in Maart tot 119 in April 1954 (2.5%). Het prijsindexcijfer voor akker bouwproducten steeg, mede onder in vloed van de nog steeds oplopende aardappelprijzen, van 157 in Maart tot 163 in April (3.8 Bij de veehouderijproducten werd de invloed van de prijsstijging van rundvlees, schapen en paarden over troffen door de prijsdaling van var kensvlees, eieren en melk. Het groeps- indexcijfer daalde hierdoor van 111 in Maart tot 107 in April (3,6 Het indexcijfer der productiekosten bleef onveranderd. geland het Wimbledontournooi en de Ascotrennen. Nederland heeft zich tot beide landen gewend met het verzoek te worden ingeschakeld bij deze relaisuitzendingen. Indien hier in wordt toegestemd, krijgt Neder land vier extra sportuitzendingen. Er wordt nog onderhandeld met België tot het verkrijgen van uitzen dingen uit Vlaanderen naar ons land. Besprekingen met de Nederland se Bioscoopbond tot het verkrijgen van speelfilms voor T.V.-uitzendin- e^en hebben geleid tot het resultaat, dat de bond ieder jaar vijf speelfilms zal aanbieden. De voorwaarden, waaronder dit zal geschieden, zijn nog niet bekend. Indien het experiment van de Eu ropese uitwisseling in Juni a.s. vol ledig slaagt, wil Nederland trachten te komen tot een duurzame verbin ding met Duitsland en België. De mogelijkheid zal namelijk worden on derzocht om de verbinding met Duitsland en België ook na de uit wisseling te handhaven, indien deze niet al te zeer de eigen nationale uitzendingen schaadt. Aardappelexport Uit thans vrijwel volledige cijfers over het jaar 1953 en over het „oogstjaar 1953/54" blijkt, dat de Nederlandse poot- en consumptie aardappelen wederom een belangrijke rol in de Nederlandse uitvoer, zowel als in de wereld-uitvoer hebben ge speeld. In het kalenderjaar 1953 werd ruim 212.000 ton consumptie-aardappelen voor bijna 31 millioen gulden uitge voerd en 278.000 ton pootaardappelen voor ruim 70 millioen gulden. Minister Drees opende „Gouden Schakel" Dinsdagmorgen is te Rotterdam de tentoonstelling „De Gouden Schakel", een expositie gewijd aan hobby en andere vrije tijdsbesteding, officieel geopend. De voorzitter van de stich ting, de heer J. M. Redele, sprak woorden van welkom tot de vele ge nodigden, onder wie de minister pre sident, dr. W. Drees, enige leden van het corps diplomatique, de burge meester van Rotterdam mr. G. E. van Walsum en vele andere burger lijke en ook militaire autoriteiten. Daarna zette hij het doel van de ex positie uiteen en verleende vervol gens het woord aan dr. W. Drees. die, na de tentoonstelling voor geopend te hebben verklaard, als uniek ope ningssymbool een stokpaardje door twee gerichte electronische „ogen" heenstak, wat tot gevolg had dat er een sirene begon te loeien. Vervolgens maakte het gehele ge zelschap een rondgang. Op de tentoonstelling is een reeks werkstukken te zien, die stuk voor stuk bewijzen, wat men in zijn vrije tijd kan bereiken. En ook de vele uit eenlopende interessen van de diverse categorieën hobby-beoefenaars blij ken uit de tentoongestelde producten: boetseer-, schilder- en houtsnijwerk, knipkunst, miniatuur-auto's, borduur- en tapijtwerk, zelfgemaakte filmtoe- istellen en natuurlijkde nodige verzamelingen van de meest uiteen lopende soorten. De „Gouden Schakel" geeft een goe de indruk van de gevarieerde manier, waarop de mens, na zijn vaak eento nige arbeid van alledag, kan komen tot een zinrijk en vaak artistiek ge bruik van anders verloren vrije tijd. Amsterdams verkeer eiste opnieuw slachtoffer. Voor de tweede maal binnen 48 uur heeft het snelverkeer in de hoofdstad een slachtoffer geëist. In de Wijtten- bachstraat, slechts enkele honderden meters verwijderd van de plaats, waar Zaterdagmiddag een vrouw na een aanrijding ter plaatse overleed, kwam Maandag de 50-jarige bromfietsberij der J. C. B. in botsing met een bestel, auto. De man liep zeer ernstig letsel op en bleek bij aankomst in het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis te zijn over leden. 9 Te Voorburg is op 59-jarige leeftijd de heer J. B. Wesseling overleden, vice- voorzitter van de Kon. Ned. Athletiek Unie. MOSKOU's TROTS De „Grote Ring" is thans gesloten. (Van een bijzondere correspondent). Moskou, Mei De Moskouse ondergrondse, de Metropoliten, heeft een belangrijk hoogtepunt in haar bouw bereikt. De „Bolsjoje Koltso", de „Grote Ring", zoals de Russen zeggen, is namelijk gesloten. Eigenlijk is de „Grote Ring" ovaal getrokken om een Oost-West-lyn van 5 km en een Noord-Zuid-lijn van 7 km lengte. Van het middelpunt uit lopen straals gewijs nog zes andere lijnen, waarvan er vier soms een heel stuk voorbij de „Grote Ring" leiden. Een vijfde zal binnenkort verlengd worden tot aan de Leninbergen, de vroegere Mussenbergen, waarop zich de nieuwe gebou wen van de Moskouse Universiteit verheffen. In totaal 60 kilometer lang is het net van de Moskouse ondergrondse, dat thans in bedrijf is en 12 kilome ter zijn nog in aanleg. De eerste lijn werd geopend in 1935; het eerste deel van de „Grote Ring" in 1950. Het is een moderne, zelfs zeer moderne in richting, met brede roltrappen naar de doorgaans centraal gelegen per rons, met uitstekende luchtverver sing (exhausters verversen de lucht zes keer per uur) en met een buiten gewoon drukke frequentie (op de spitsuren rijdt er om de 1% minuut een tram). De architectonische prestaties wed ijveren met de technische. Ieder sta tion is ook boven de grond voorzien van een ingangsgebouw in klassieke Russische stijl en de ondergrondse stationshallen zijn ingericht met een pracht en een praal, welke geenszins onderdoet voor die van de zalen in de tsarenpaleizen. Van het marmer en andere kostbare steensoorten, die in het land zelf in grote hoeveelheden en in allerlei variëteiten gevonden worden, is in bijna verkwistende ma te gebruik gemaakt en elk van de thans 41 stations heeft een in ver schillende stijl uitgevoerde stations hal. Paul Distelbarth, die in zijn nieuwe boek „het Rusland van heden" ver scheidene pagina's aan de Moskouse ondergrondse wijdt, noemt ze „ware paleishallen met bronzen ornamenten, inlegwerk van marmer en glas, mo zaïeken en transparante brandschilde ringen, die doen denken aan oude kerkramen, rijk versierd en badend n een vloed van licht". Interessant zijn de redenen, die len Distelbarth vorig jaar bij zijn bezoek in de Sowjet-Unie voor deze, op het eerste gezicht bevreemdende praal en verkwisting opgaf. Men zei namelijk, dat dit een werk was voor eeuwen en als 't ware een gedenkte ken voor de leiders van de revolutie. Het marmer was toch eigendom van de staat en in gepolijste vorm tenslot te het duurzaamste en meest hygië nische materiaal voor dit doel. De bevolking wilde men eigenlijk tonen, dat communistische bouwwer ken even mooi zijn als het beste, dat in de tijd van de tsaren op dit gebied is gemaakt. Distelbarth is van mening, dat dit om zo te zeggen paedagogische doel ook inderdaad: bereikt is. De vier en half millioen Russen die elke dag van de ondergrondse gebruik maken, be wegen zich in de nallen als in paleis zalen. Er is geen gedrang en geen ge schreeuw; er ligt ook geen sigaret tenpeukje en geen stukje papier op de grond. En dat laatste is eigenlijk, op ae keper beschouwd, wel de groot ste bezienswaardigheid van Moskou... Georgia wil geen gelijke rechten voor de negers. De gouverneur van de Amerikaanse staat Georgia, Talmadge, heeft Zon dag in een vraaggesprek over de ra dio gezegd, dat „verscheidene divisies van het leger nodig zouden zjjn om toezicht te houden op elk schoolge bouw in Georgia en dat deze dan nog niet de scholen zouden kunnen dwin gen de uitspraak van het hoogge- rechthhof, die apartheid op scholen verbiedt, ten uitvoer te brengen" De procureur-generaal van Georgia zeide in hetzelfde programma, dat de beslissing van het hooggerechtshof de weg opent voor een aanval op de wet ten van Georgia, die huwelijken tus sen blanken en negers verbieden. „Wanneer kan worden aangetoond, dat negers aan een minderwaardigheids complex lijden, omdat zij niet met blanken kunnen trouwen, zou het hof volgens dezelfde redenering deze wetten ongeldig moeten verklaren", aldus de procureur-generaal. IN VLUCHTELINGENKAMPEN Bittere armoede. (Van een speciale verslaggever). Mej. M. Post uit Uithuizen aan de Groningse Waddenkust, heeft vijf jaar lang eerst voor het Rode Kruis en later voor de UNO in de Libanon en in Syrië gewerkt als verpleegster bil de medische verzorging van de duizenden Arabische vluchtelingen uit Palestina. Mej. Post, een levendige, hoog blonde vrouw, wier wilskrachtige kin verzacht wordt door een kuiltje, heeft haar verpleegstersroeping op wel haast unieke wijze weten te combi neren met haar zin voor avontuur. In de bezettingsjaren kreeg zij haar opleiding in de stad Groningen, maar al spoedig na de bevrijding lokten de wijde horizonten. Eerst ging ze naar Zwitserland en daarna naar de grote Rode Kruis- kliniek in Beyroeth. Een jaar lang was zij in deze kli niek, waarin niet minder dan 400 Arabische vluchtelingen waren on dergebracht, werkzaam. In Mei 1950 beëindigde het Rode Kruis, dat alleen in de beginperiode hulp kan bieden, de werkzaamheden in de vluchtelin genkampen. De Verenigde Naties namen toen deze taak over. Mej. Post werd naar Syrië gezonden, waar 83.000 Arabi sche vluchtelingen uit Palestina ver toefden. Zij kreeg het toezicht over honderd man Arabisch personeel en werd belast met de controle op de ziekenhuizen, klinieken (vaak in tenten) en kampen, waar vluchtelin gen waren ondergebracht, terwijl zij zich voorts met de opleiding van ver pleegsters moest bezig houden. De afstanden, die zij met naar auto over de meest primitieve wegen moest af leggen, bedroegen soms tussen twee Mej. Post. klinieken, zes tot zevenhonderd kilo meter. TREURIGE TOESTANDEN. De toestanden in de kampen zijn zeer treurig. De vluchtelingen krij gen geen geldelijke ondersteuning. De Vluchtelingenorganisatie van de Verenigde Naties verstrekt alleen wat meel. olie, rijst, suiker en mar garine. De mensen verbouwen zelf wat groente. Koffie, de geliefkoosde drank, moeten zij door ruiling probe ren te krijgen. Overigens leven al deze mensen in de hoop eens weer naar Palestina te rug te keren. Het is een geluk dat de Arabieren van nature opgewekt zijn en het le ven met een zekere berusting nemen. De medische zorg zien zij wel heel Mej. Post met een Arabische arts voor een der primitieve klinieken voor de vluchtelingen in Syrië. bijzonder. Zij zijn gek op medicijnen en spuitjes en een massa mensen ko men alleen naar de klinieken als een soort tijdverdrijf. AANGENAME HERINNERINGEN. Mej. Post heeft bijzonder aange name herinneringen aan haar werk in het midden-Oosten. Zij heeft er vele vrienden gemaakt en er buiten gewone gastvryheid genoten. Bedoui- nen boden haar soms de laatste kof fie aan. En nog steeds ontvangt zij brieven. Overigens hoopt mej. Post nog al tijd eens te kunnen terugkeren naar het kleurige midden-Oostn. Zij zal dit dan echter niet meer doen als ver pleegster. Want behalve een schat van interessante ervaringen heeft dit avontuur haar ook nog een le vensgezel opgeleverd. Een Nederlan der, die zij in Syrië heeft leren ken nen en met wie zij binnenkort in het huwelijk hoopt te treden. (Slot van pag. 3) „De tumor diagnose valt nu niet meer na te gaan", aldus pleiter. Dit is erg jammer, want het was toch al tijd mogelijk, dat er een kleine dif fuse tumor was, zoals dr. Purchase heeft gezegd, die slechts microsco pisch gevonden kan worden. Ook de ze verdediger betreurde het dat de verdediging geen onderzoek op het lyk had kunnen laten instellen. Pleiter meende dat het bewijs voor kwade trouw bü O. inzake diens tu mor-diagnose by zijn vrouw niet was geleverd. OFFICIER AAN HET WOORD. Des middags voerde de Officier van Justitie, mr. De Lint, in repliek het woord. „Zeer veel gevolgtrekkingen uit feiten zijn reeas in andere zin door de raadsleden naar voren gebracht. Ik heb, meen ik, opgemerkt dat de verdediging en ik langs elkaar hebben fesproken'aldus de Officier van ustitie. „Zelfmoord en motief is geen be wijs", zeiden de raadslieden. „Dit is ook mijn overtuiging. Ik heb echter reeds mijn kernbewijs uiteen gezet". Kort ging de officier hierna in op zijn in zijn requisitoir reeds uiteengezette bewijsvoering. „De drie getuigen die bij het toedienen van de drank door O. aanwezig waren, hebben gezien wat er was gebeurd. De latere recon structie en net verdere onderzoek hebben het bewijs gecompleteerd". „Natuurlijk was er een motief. De verhalen van verdachte dat er tussen zijn vrouw en hem een goede verhou ding was, bleken leugens te zijn. De verhouding met de dienstbode, aan wie O. trouwbeloften deed, is ook CONSEQUENTIE VAN GEMENEBEST Acceptabel voor de wet, maar er is een colour-bar (Van onze Londense correspondent) Er arriveerde laatst (met een Nederlands schip) een groep van 700 ne gers uit Jamaica, vrouwen en kinderen inbegrepen, in Engeland, en hnn komst heeft het Britse Parlement en de pers aanleiding gegeven tot het uiten van bedenkingen. Men kan niet zeggen dat de kleurling in Engeland onwelkom is. maar dan toch in hoofdzaak omdat de wet aan Britse onderdanen voor het betreden van Groot-Brittannië geen strobreed in de weg legt. Ondanks het feit dat het Gemenebest zoveel rassen omvat, heeft de gemiddelde Engelsman een onmiskenbare aversie tegen personen met een gekleurde huid, vooral ne gers. Nog zeer onlangs heeft de Deken van Stepney, St. John Groser, een hef tige philippica gehouden tegen de rassen-discriminatie, zoals die in de Londense volkswijk East End tot uiting kwam. De Deken zei: „In het East End, waar vele negers wonen, is het moeilijk voor kleurlingen werk te vinden, eenvoudig omdat de werk gevers hen niet wifien hebben. Zij worden gedwongen in krotten te le ven, daar de huisbazen weigeren wo ningen aan hen te verhuren." Deken Groser riep zijn gemeenteleden op, hun Christelijke beginselen ook hier in toe te passen, „want de niet-blan ke rassen kunnen niet langer behan deld worden als rassen, die onze vriendschap niet waardig zijn." Niettegenstaande deze niet-offlei- ele „colour bar", de onzichtbare maar zeer wezenlijke sociale scheiding tus sen mensen met een blanke en een gekleurde huid, komen er steeds meer kleurlingen naar Engeland. Het geval van de bovengenoemde Jamaicanen is typerend. De meesten van hen waren eenvoudige, soms ongeletterde hand arbeiders, die in Jamaica geen werk meer konden vinden en gouden ver halen over de welvaart in Engeland, het moederland, gehoord hadden. Zij waren Britse onderdanen en al wat zij als zodanig nodig hadden was een paspoort en f900 om een enkele reis JamaicaLonden te betalen. Het moederland zou hen wel helpen om een goed bestaan te vinden, dachten zij in goed vertrouwen. Maar in de gouden verhalen, die hun verteld werden, kwamen niet voor de werkloosheid, die ook Enge land kent, en niet de woningnood, en niet het sombere klimaat, en niet de duurte van het leven, en niet de „co lour bar." Helaas vormen de gekleurde arbei ders soms een bron van moeilijkheden. Want als zij geen werk vinden, zwer ven zij van plaats tot plaats zonder enige kans dat zij wat meer bedreven heid in een bepaald vak krijgen Zij worden sociaal onrustige elementen, en zijn licht geneigd hun maatschap pelijke mislukking louter op rekening van Brits rassenvooroordeel te schui ven. En al is rassenvooroordeel zeker aanwezig, de Brit is over het alge meen toch vrijheidslievend en sportief genoeg om niet afwijzend te staan tegenover een zwarte of bruine huid als daarin een mèn en een goede, vakkundige werker schuilgaat. De colour bar. De „Colour bar" is een uiterst in gewikkeld, maatschappelijk en ziel kundig verschijnsel, dat niet met en kele fraaie volzinnen theoretisch valt op te lossen. Hier ligt, zéker voor En geland met zijn aan rassen zo rijke Gemenebest, een probleem van de hoogste orde, niet minder belangrijk dan de waterstofbom of de politieke militaire samenwerking met naar waarde geschat. De beoordeling van O. door ae psychiaters is zeker niet gunstig voor verdachte geweest. Er was een wisselwerking tussen de verhouding met Nellie en verdachtes haatgevoelens. Als men voor de eer ste factor, de verhouding tot Nellie, grotere waarde rekent aan voor de tweede, de haatfactor, dan zou men minder antipathiek tegenover ver dachte komen te staan, maar dan zou dit bij de uiteindelijke beoordeling geen verschil maken' „We hebben hier te maken gehad met een latent gevormd plan. De uit voering ervan hing van de omstan digheden af", zo meende de Officier van Justitie. Hij meende dat de uitvoering van het plan in een angstwekkende kalmte en overleg is geschied, ver dachte heeft alle hulp van buitenaf geweigerd. De intenties moeten kalm en hecht hebben geleefd by O. Of deze nu ne gen maanden of een dag hebben be staan acht ik niet belangrijk. Over de kwade trouw bij de tumor diagnose zeide de officier, dat deze factor bij het onderzoek goed onder ogen is gezien. Tijdens het onderzoek is men met stellige zekerheid gekomen tot de onmogelijkheid van zelfmoord. Het feit dat mevrouw O. tot op de dag van haar dood een kasboekje had bij gehouden. achtte de Officier een frap pant bewijs ervoor, dat er van zelf moord geen sprake kan zijn. „Meent de verdediging nu dat men ermee kan volstaan met te zeggen dat er twijfel bestaat. Ik heb ernaar getracht zo volledig mogelijke zeker heid te verkrijgen. De twijfel is als een schim gehanteerd, maar is een schim gebleven. Na mies wat ik heb beluisterd is er bij mij geen twijfel naar voren ge komen". zo besloot de Officier van Justitie. Hij protesteerde tenslotte sterk te gen de beweringen dat de rechter commissaris vooringenomen was en dat de deskundigen bevooroordeeld waren. LAATSTE WOORDEN. Mr. Huygens, nogmaals op de mogelijkheid van zei duplicerende, ging !lf- moord in. Hij vatte in het kort nog enkele punten samen uit zijn verdedi ging. De laatste woorden van mr. Huy gens tot de rechtbank waren: „Als steeds weer kijkt naar de twee woorden die in vlammende letters boven uw raadkamer (denkbeeldig) staan: „motier' en „zelfmoord", ben ik ervan overtuigd dat O. in vrijheid zal komen". De laatste woorden van O. waren: „Ik ben onschuldig en dank mijn raadslieden, in het bijzonder mr. Huygens, die, onschuldig, zoveel on verdiend leed heeft geleden". De rechtbank zal over veertien da gen uitspraak doeu. het Gemenebest, ja, alleen bij de gra tie van een gelukkige oplossing zal het Gemenebest kunnen voortbestaan. De Jamaicanen, de West-Indische en de West-Afrikaanse negers, die naar Engeland komen in de vaste overtui ging, dat zij daar behoorlijk werk zul len vinden, kénnen dit besef van het Gemenebest nog, anders zouden zij niet naar het moederland komen. En daarom moet het rassenprobleem naar twee kanten worden opgelost: thuis, in het moederland, en over de zeeën, in de dominions, protectoraten en koloniën. Dit kan niet van vandaag op morgen, want het is een teer en een ingewikkeld probleem. Maar het zal. hoe dan ook. moeten worden op. gelost op de basis van mens tot mens, naar de woorden van Rudyard Kip ling: .But there is neither East nor West, border nor breed nor birtli, West-Europa. Het probleem van het when two strong men stand face to rassenvooroordeel móet worden opge. face, though they come from the end lost, want dat is de consequentie van 1 of the earth!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 7