Voortzetting van de pleidooien in Berkelse zaak Slotvergadering van R.T.C. op 3 Juni vastgesteld KONINGIN JULIANA BRACHT WERKBEZOEK AAN GRONINGEN WOENSDAG 26 MEI 1954 PROVINCIALE ZEEJWSE COURAN'i RECHTBANK ZAL OVER 14 DAGEN UITSPRAAK DOEN Het Wereldgebeuren Mr. Huygens „Getuigen waren bang om iets in het voordeel van O. te zeggenn Dinsdagmorgen zyn de pleidooien in de zaak tegen de Berkelse arts O. voortgezet. De belangstelling voor dit proces was op deze dag niet minder groot dan op de voorgaande dagen. De overvolle tribune volgde met ge spannen aandacht liet voortgezette pleidooi van mr. Huygens. Mr. Huygens uitte eerst nog eens zijn wantrouwen jegens de bewijsvoe ring, welke de Officier van Justitie had gebruikt. Het is buitengewoon ongevoelig en schandelijk van O. geweest dat hy met het dienstmeisje over trouwplannen heeft gesproken. Maar daarvoor staat hij hier niet terecht, aldus pleiter. „We moeten er toch altijd aan denken dat er „after all" een tumor ge weest kan zijn. Het is misschien erg vervelend voor dr. Hulst als hij het niet bij het juiste eind gehad zou hebben. Maar dr. Hulst is toch niet on aantastbaar. Er had een contra expertise verricht moeten worden. Daar blijf ik op hameren, mijnheer de president. Dit is een punt dat altijd zwaar in het voordeel van O. zal zijn", aldus mr. Huygens. „Toen O. de cyaankali bestelde zou hij dan gedacht'hebben: ik gebruik een gedeelte ervan voor een proef, de rest voor moord. Maar zou hij dan niet enkele maandjes gewacht hebben om een en ander te laten vervagen? O. had niet de minste camouflage gebruikt bij de haastige bestelling van de cyaankali. Als hij er werkelijk zijn vrouw mee had willen vergifti gen, zou hij dan niet zo gehandeld hebben dat er minder verdenking op hem zou vallen?" vroeg pleiter zich af. Ook is er de mogelijkheid dan, dat hij zonder enige kwade bedoeling de cyaankali had besteld. Toen hij de cyaankali in handen kreeg zou hij mogelijk gedacht kunnen hebben aan vergiftiging van zijn vrouw. Maar waarom dan zo direct? Was de ver houding zo slecht dat er geen uitstel te dulden viel? Er was geen enkele reden voor een dergelijk krankzin- 812. Het water hier op aarde is onder hevig aan een voortdurende cirkel gang. Als regen plenst het naar bene den, het komt in de grond en wordt door beken en rivieren naar zee ge voerd, waar het aan de oppervlakte verdampt, zodat het als nieuwe regen ergens anders weer kan neerslaan. Nu hadden we ons de vorige maal voorgesteld, dat we elke molecuul, die zich in een liter water bevindt, van een waarmerk zouden voorzien, zodat een ieder met één oogopslag kan zien dat die moleculen ons persoonlijk ei gendom zijn. Het zal teel wat moeite gekost hebben elke molecuul van onze handtekening of van een merkteken te voorzienwant moleculen zijn nogal klein en bovendien is het aantal icat groot, maar daar moeten we maar even niet op letten. Vervolgens storten we deze liter met gewaarmerkte mole culen op een willekeurige plaats in de zee uit en wachten een onvoorstelbaar lange tijd bijv. 100 millioen jaar om zekerheid te hebben dat onze liter water zich volkomen gelijkmatig ver spreid heeft in de totale watermassa die zich op aarde bevindt. Na een der gelijk lange periode mogen we toch immers wél veronderstellen dat alle waterdeeltjes uit de diepten der oce anen, of uit bijkans onbereikbare aard se spelonken herhaalde malen aan de algemene kringloop van het water hebben deelgenomen, zodat een wer kelijk gelijkmatige verspreiding van onze moleculen aannemelijk is. Ergens ter wereld scheppen we dan, na 100 millioen jaar wachten, een liter water op. Of deze heugelijke daad zal plaatsvin den in de Stille Zuidzee, op 't ter rein van de water leiding in Kaapstad, of in de vijver van ons gemeenteplantsoen, doet wei nig ter zake, omdat we van de ver onderstelling zijn uitgegaan, dat een homogene vermenging met onze liter water is on tstaan, waardoor we overal ter wereld toch eenzelfde percentage van onze gewaarmerkte moleculen zullen aantreffen. We scheppen dus willekeurig ergens een liter water op gaan daarin de moleculen tellen die we 100 millioen jaar geleden als ons eigendom hebben gewaarmerkt. Daar- bij komen we tot de ontstellende ont dekking dat een dergelijke willekeurig opgeschepte liter water, ons direct reeds 5000 van onze eigen moleculen in handen speelt! De proef op de som kan weliswaar niet door de practijk, maar wél door enkele cijfers worden geleverd. Im mers, de totale watermassa op aarde kan worden geschat op 1/1100 deel van het gevncht van de aardmassa, zodat de totale watervoorraad op aar de een ruwe 5.000 trillioen liter zal be dragen. Een liter water bevat daaren tegen reeds 25 quadrillioen moleculen, die evenredig over de totale water voorraad der aarde verdeeld 5.000 stuks per liter opleveren. Ir. elke wil lekeurige liter water zullen we dus 5.000 van onze gewaarmerkte molecu len kunnen aantreffen. We hebben nog juist ruimte genoeg om u deelgenoot te maken van een grapje, dat een der lezers ons enige tijd geleden voorlegde. Wanneer hij nl. een fles tot aan de rand met water vult en op het water een klein stuk je van een lucifer laat drijven, kan hij iets merkwaardigs beleven. Indien hij n.l. de opening van de fles hermetisch met de duim afsluit en hij drukt ver volgens stevig op het oppervlak van het water, zinkt het houtje naar de bodem van de fles, om weer op te stij gen zodra hij ophoudt met de duim op het water te drukken. En nu wil hij weten hoe het gedrag van dit hout je is te verklaren. Hopelyk stelt ook u daar belang in! H. Pétillon. nige wanhoopsexplosie. En waarom zou hy dan getuigen erbij hebben ge haald? Zijn schoonmoeder, zijn moe der en het dienstmeisje. Daar was toch geen enkele aanleiding voor, al dus pleiter. De verdediger besprak nog eens de zijns inziens vyandige sfeer tegen O. waarin dit proces is gehouden. De getuigen, aldus pleiter, waren bang dat zij iets in het voordeel van O. zouden zeggen. „Uw vonnis, hoop ik, mijnheer de president, zal inhouden dat de kinde ren van O. hun vader spoedig terug krijgen en zal, naar ik hoop, voor O. zijn het herkrijgen van eer en vrn- heid, de zaken die het leven waarde geven", zo besloot mr. Huygens zijn pleidooi. PLEIDOOI VAN Mr. VAN 'T HOFF STOLK. Hierna pleitte mr. Van 't Hoff Stolk, die begon met de psychiatri sche rapporten van professor Carp en dr. Hoelen te bespreken. Het aanvankelyke motief dat het openbaar ministerie meende gevon den te hebben was de verhouding van O. met de dienstbode. Dit motief is later geruild voor het haatmotief Het openbaar ministerie heeft aan genomen dat O. maandenlang met plannen heeft rondgelopen, dat hier voorbedachte rade is. O. zou reeds te kwader trouw zyn toen zijn vrouw in Rotterdam werd onderzocht, maan den voor haar overlijden dus. Het leek pleiter niet waarschijnlijk dat O., toen hij cyaankali op een proef kon" bestellen, hierop had zitten wachten. „In deze hele vreemde situatie", al dus mr. Van 't Hoff Stolk, „moeten wij ons vasthouden aan slechts die dingen die onomstotelijk vast staan". (Vervolg op pag. 7) FEESTR1T DOOR VLAGGENDE NOORDEN Grote belangstelling voor landaanwinningswerken H. M. Koningin Juliana heeft Dins dag een werkbezoek aan de provincie Groningen gebracht. Om vijf minuten voor negen arriveerde de Landsvrou we met een regeringsdakota op het vliegveld Eelde, waar de Commissaris der Koningin in de provincie, dr. E. H. Ebels, alsmede vele andere bur gerlijke en militaire autoriteiten aan wezig waren. Met de gereedstaande hofauto ging het allereerst naar Haren, waar de Koningin de Theda Mansholt-huis- houdschool bezocht. Tydens dit be zoek onderhield de koningin zich ook Franse Kamer debatteert a.s week oyer Indo-China Mogelijke val van het kabinet Laniel Tegen de wens van de Franse rege ring in heeft de Nationale Vergade ring besloten om volgende week Dins dag en Woensdag een volledig debat over Indo-China te houden. Tevoren had de vergadering met 385 tegen 231 stemmen een voorstel der regering verworpen om de kwestie van de datum van het debat tot Dins dag a.s. open te laten. De socialistische afgevaardigde en oud-minister van oorlog Le Jeune, die de campagne voor een spoedige be handeling van de Indo-Chinese kwes tie leidde, verklaarde dat de houding van minister Bidault te Genève „wel eens niet zou kunnen overeenkomen met de hoop van de vergadering". Hij verzocht de regering ook uit te leggen, hoe zij van plan is de veilig heid van de Franse expeditionnaire macht in Indo-China ter sterkte van 200.000 man te verzekeren. „Verkla ringen zijn noodzakélijk. omdat de si tuatie met het verstrijken van de da gen kan verergeren", aldus Le Jeune. Het kabinet-Laniel, dat de jongste vertrouwensstemming met een meer derheid van slechts twee stemmen overleefde, gaat een stormachtig de bat tegemoet, tenzij te Genève tegen die tijd enige wezenlijke voortgang in de richting van een bestand wordt ge maakt. met de directeur van het Harense blindeninstituut, de heer I. A. Maat. Aan H. M. werd een zelfgebakken appeltaart aangeboden. Het voornaamste punt van het be zoek was echter de landaanwinnings werken bij de Groninger dijk in de Julianapolder. Hier liet de Koningin zich voorlichten door de hoofdin genieur van Rijkswaterstaat, ir. W. Kooper. Treffend was hier de belang stelling voor elk detail van de land aanwinningswerken. Aan de hand van een maquette werd de vorstin het verloop der werkzaamheden ge toond. Ook over de wijze, waarop net slib wordt vastgehouden, liet de ko ningin zich uitvoerig voorlichten. Een enthousiast hoera steeg op, toen de koningin de dijk verliet om naar Uithuizen te rijden. Hier be zocht men de z.g. „Menkemaborgh", een der weinige overgebleven oude ridderhofsteden in de provincie, waar de lunch gebruikt werd. Nadat de Koningin nog een bezoek aan de stad Groningen had gebracht, waarbij zij o.a. door het studenten corps werd ontvangen, vertrok zij om half zeven weer met de Dakota van he;t vliegveld Eelde. Regering tegen invoeren van plaatselijke keuze Op het enige tijd geleden ingedien de adres tot het bevorderen van een wijziging in de drankwet, strekkende tot het invoeren van de mogelijkheid van plaatselijke keuze, heeft de re gering gemeend, niet te kunnen in gaan, omdat zy van oordeel was, dat de voordelen, daaraan verbonden, niet zouden opwegen tegen de nade len. Daaruit volgt, dat zij geen voor standster is van krachtens de wet opgelegde drooglegging. Aldus minister Suurhofi in een re de. welke hij Dinsdag in Den Haag uitsprak, ter gelegenheid van de in stallatie van een tweetal advies commissies inzake het alcoholvraag stuk. Boven: de haringloggers van Vlaar- dingen voeren Maandagavond naar IJmuiden om op die manier er zeker van te zijn geen achterstand te heb. ben in de race om het heerlijke zee banket. Honderden sloegen het uitva ren gade. Onder: in de nacht van Maandag op Dinsdag kozen de log gers in Scheveningen zee voor de spannende tocht. Onder grote belang stelling van familieleden en beken den werden bij 't licht van de boord- lichten de trossen losgegooid. De tocht was begonnen Met het doorknippen van een lint heeft de echtgenote van de hoofdcommis saris van de Haagse politie mevrouw Gualtherie van Weezei, Dinsdagmorgen te 's-Gravenhage de eerste verkeerstuin in West-Europa geopend. De tuin is ge legen op het terrein van het Museum voor het Onderwijs aan de Hemsterhuis straat. RESULTAAT STEMT TOT TEVREDENHEID Bezwaren van minderheden uitvoerig besproken Op Donderdag 3 Juni zal de open bare slotvergadering van de Ronde tafelconferentie met de West worden gehouden. Aldus is vastgesteld in de gistermiddag gehouden vergadering. Vastgesteld werden voorts bepalingen omtrent het koningschap en de troonopvolging, alsmede de positie van de procureur-generaal. Voorts werden ter vergadering enkele be zwaren van minderheden door prof. Beel en mr. dr. Pos beantwoord. Het eerste deel van artikel 5 is nu als volgt vastgesteld: „Het koningschap met de troonop volging, de in het statuut genoemde organen van het koninkrijk, de uit oefening van de koninklijke en de wetgevende macht in aangelegenhe den van het koninkrijk worden voor zover het statuut hierin niet voorziet geregeld in de grondwet voor het koninkrijk". In de bestaande positie van de pro cureur-generaal werd geen verande ring gebracht. Hy blijft hoofd van het politieapparaat. De waarnemende voorzitter van de Nederlandse delegatie, prof. dr. Beel, beantwoordde de bezwaren der minderheden uitvoerig. Het overleg is echter in een stadium gekomen, waarin dergelijke bezwaren niet meer kunnen worden gericht tegen de Ner derlandse delegatie, maar tegen alle drie de delegaties, die het ontwerp statuut aanvaarden. De verkregen overeenstemming is uiteraard een compromis, een resultaat van langdu rig en moeizaam overleg. In dit ver band bracht de woordvoerder dank aan de kleine commissie. Het verkre gen resultaat stemt als compromis in zijn geheel tot tevredenheid en is daarom door alle drie de delegaties aanvaard. De voorzitter van de Surinaamse delegatie, mr. dr. Pos, wees er op, dat pien, nu men moeizaam tot een com- Eromis is gekomen, het bereikte als én geheel dient te zien, zoals trou wens ook in de kleine commissie is afgesproken. Op Donderdagmiddag 3 Juni te 14.30 uur zal in de zaal van de Eerste Kamer de .openbare slot vergadering van de conferentie wor den gehouden. Bij haar werkbezoek aan de provin cie Groningen, heeft Koningin Juli ana o.m. een bezoek gebracht aan de Theda Mansholt-landbouivhuishoud- school te' Haren. Koningin Juliana neemt van een trotse leerlinge een taart in ontvangst. Bezwaren tegen wijziging omzetbelasting Concessies te gering „Hoewel het gewijzigde ontwerp van wet op de omzetbelasting be langrijke tegemoetkomingen brengt voor een groot aantal middenstan ders, zyn de wyzigingen voor een nog groter aantal middenstanders van geen enkele betekenis en bren gen voor bepaalde categorieën zelfs een verzwaring van laster.". Dit heeft de commissie van overleg van de middenstandsvakcentralen, waarin samenwerken de Christelijke-, de Ko ninklijke- en de Katholieke midden standsorganisaties in een desbetref fend adres aan de Tweede Kamer me degedeeld. Volgens het oorspronkelijke wets ontwerp, aldus het adres, zouden ongeveer een 100.000 ondernemers te gemoetkoming krijgen. Door de aan- gebrachte wyzigingen wordt dit aan- il uitgebreid tot 120.000 130.000 ondernemers. Gezien dit aantal on dernemers op een totaal van 380.000 betekenen aeze tegemoetkomingen echter nog geenszins een inlossing van de door de regering gedane toe zeggingen door middel van deze wij zigingen de fiscale lasten van de middenstand als zodanig te vermin deren. Hoewel de middenstandsorga nisaties erkentelijk zijn voor de inwil liging van belangrijke verlangens, geuit in het adres, dat zij aan de Ka mer hebben gezonden bij de indiening van het wetsontwerp, vragen-zij in dit adres wederom de grens van vrij stelling van fabrikantenleveringen en dienstverlening van 1200.te ver hogen tot 5000.Met name het kleine ambachtsbedrijf zou met een dergelijke wijziging gediend zijn. Jachthond schoot jager neer In Victoria (Australië) is een ja- ;er in het ziekenhuis overleden, die (oor zyn jachthond neergeschoten was. De jager, een zekere Victor Jencke, was met enkele vrienden op jacht. Hij bestuurde een vrachtauto, waarin zich achterin ook zijn hond bevond. De hond raakte in een speel se bui de trekker van het jachtge weer aan, dat zich daar bevond. Het schot doorboorde de cabinewand en verwondde de jager dodelijk in de rug. Onrustig Marokko Er vallen nogal eens schoten in Frans Marokko en er wordt ge worpen met zulke dingsigheidjes als bommen en handgranaten. Niet dat men het daarbij speciaal gemunt heeft op bestuursambtenaren of poli tiemensen, neen, men werpt en schiet zo maar wat in het wilde weg als er Europeanen in.de buurt zijn. Wanneer er dan toevallig een autoriteit wordt gewond of men heeft de lijfwacht van een autoriteit te pakken, dan zijn de aanslagplegers dubbel tevreden. Het gaat voor hen om het stichten van onrust en het verwekken van chaos. Vooral in Casablanca heerst een aan wijsbare spanning. Vier en twintig doden onder wie veertien Europeanen en 36 gewon den in één maand tijd, vindt men daar vrij veel en men wil, dat het an ders wordt. Dat anders worden is nu de taak van de heer Lacoste. Weliswaar waardeerde men in Parijs de straffe hand, waar mee generaal Guillaume in rokko de extremisten onder de duim hield, maar men begreep, dat er toch ook iets meer moet gebeuren dan al leen onder de duim houden. Er moet ook zo iets groeien als samenwer king en economische welvaart. Met de welvaart ging het nog wel. Marokko ontplooide zien, maar met de samenwerking was het droevig ge steld. De Fransen stonden namelijk voor een moeilijke keuze. Tot nog toe werd het land bestuurd door de sul tan met zijn pasja's en zijn kaids. De ze heren waren zowel de wereldlijke als de geesteliijke bestuurders en zij stonden sterk op de onverkorte hand having van hun gezag, waarby zij de volle steun van ae Fransen genoten. In landelijke districten, waar men nog volgens de oude tradities leeft, leverde dat bestuursstelsel geen moeilijkheden op. maar in de grote steden met haar menigte van arbei ders. intellectuelen en zakenlieden, faalde deze bestuursvorm. De Fran sen hebben dan ook getracht in de grote steden zoals Casablanca het wijkenstelsel te verbeteren en aan wijkraden medezeggenschap te ge ven. Geheel succesvol is dat streven niet geweest. De Kaids wensten hun gezag niet verkort te zien. Z<j ver klaarden, dat zij uiteindelijk de rust en orde moesten handhaven en dat ze daartoe hun politiemacht hadden uitgebreid, maar dat ze voor het ove rige verder rustig wilden afwachten. Van Franse zijde zag men daarin echter geen blijvende oplossing. Men kan nu eenmaal niet onbe perkt voortgaan met het uitbreiden van de politiemacht. De benoeming van een nieuwe re sident-generaal van Marokko betekent, dat de Fransen een andere koers zullen gaan volgen. Er zal meer politieke zeggenschap ko men voor de Marokkanen en aan de macht van kaids, pasja's en sultan zal geknabbeld worden. Voor wat de sultan betreft, zal dat niet zo moeilijk zijn. Diens macht was reeds geruime tijd aan het tanen en ook dat was een van de oorzaken van de thans heersende chaotische toestand. Maar met de pasja's en de kaids zal het heel wat moeilijker zijn, vooral omdat de pasja's zich als een soort „lords" beschouwen, die nauwe lijks verantwoording schuldig zyn aan de sultan. De moeilijkheid voor de nieuwe re sident-generaal zal zijn een oplossing te vinden, die èn tegemoet komt aan de politieke verlangens van het grootste deel der Marokkanen èn de omvangrijke Frans-Amerikaanse de- fensiebelangen veilig stelt. Vooral die defensiebelangen zyn van grote betekenis. Maar welke tijdelijke oplossingen er ook gekozen worden, het oude De- stuurssysteem van sultan-pasja's- kaids zal omgezet moeten worden in een modern systeem, waarby uitein delijk aan de Marokkanen via in te stellen raden een grote medezeggen schap wordt gegeven in bestuurs- kwesties. Bij zijn afscheid van Pasja El Glaoei te Marakesi een bom voor het militair geleide van generaal Guillaume. Weer in buitenland Weerrapporten van het K.N.M.I. Dins- dagavond 7 uur: max temp. Stockholm: licht bewolkt 22 C. Oslo: onbewolkt 20 Kopenhagen: mist 14 Amsterdam: half bewolkt 22 Londen: zwaar bewolkt 20 Luxemburg: licht bewolkt 22 Parijs: hah bewolkt 25 Bordeaux: half bewolkt 25 Grenoble: half bewolkt 23 Nice: half bewolkt 19 Genèveonbewolkt 23 Zürich: onbewolkt 23 Locarno: licht bewolkt 22 Berlijnonbewolkt 24 Frankfort: licht bewolkt 24 München: onbewolkt 20 Wenan: onbewolkt 23 Innsbrück: onbewolkt 24 Rome: onbewolkt 25 Ajaccio: licht bewolkt 21 Mallorca: licht bewolkt 23

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 5