PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Geneefse besprekingen over Korea op dood spoor gekomen Levenslang geëist tegen Berkelse arts Hulster „St. Joseph's Ghesellen" wonnen Zeeuws Landjuweel BILT Vandaag VLAARDINGSE VISSERS TER HARINGVANGST UITGEVAREN 197e Jaargang-No. 121 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Balllntijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 25 Mei 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie f 3-—. tng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. .Brieven ol adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen. Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160). Middelburg. Markt 51, telef. 3841: Goes, Lange Vorststr 63. telef. 2475 <b.g g. 2228); Oostburg. Finiandstr 2. telef 16; Terneuzen. Brouwerljstr 2: Zierikzee. N. Bogerastr C 160. telef. 26. V.N.-TOEZICHT OP VERKIEZINGEN VERWORPEN Voorstel van Molotow door Westen verworpen Aangezien de communisten het door het Westen geëiste V.N.-toezicht op verkiezingen in geheel Korea hebben verworpen en mede gezien de ver klaring van de Zuidkoreaanse minister van buitenlandse zaken, Pjoeng Joeng Tai, dat „geen vorderingen worden verwacht", zolang de communis ten by htm weigering blijven, gelooft men in diplomatieke kringen, dat de Geneefse besprekingen over Korea het dode punt hebben bereikt. Een Amerikaanse bereidheid om met de besprekingen over deze kwes tie op te houden zou echter op verzet van de andere niet-communistische delegaties zijn gestuit. Voornamelijk de landen van het Britse Gemenebest en de Westeuro- pese landen zouden willen, dat het Westen met nieuwe voorstellen kwam, waarin de volgens hen bestaande ma zen in de communistische voorstellen worden benut. Hierdoor zou volgens deze landen de Aziatische openbare mening worden beïnvloed en commu nistische beschuldigingen. Kantlijn T-T men de betekenis gaat besefïen x 1 van het feit, dat van iedere bui tenlandse reis het merkwaardigste moment toch altijd weer dat van de thuiskomst is. Men gaat met een bonzend hart, vol voorvreugde over wat daar alles buiten de landsgrenzen wacht. Men trekt door Duitsland, door Oostenrijk, door Liechtenstein, door Zwitserland, Frankrijk en België. Men ziet nieu we dingen, men hoort nieuwe din gen, men beleeft nieuwe dingen. Men is losgerukt uit de sleur van alle dag, men heeft geen werk, dat gedaan moet zijn voor het avond is, men lééft. En als men terugkomt, dan ligt daar een kleine stad in een gordel van fris Meigroen, die men met nieu we ogen ziet. Dan zijn er het huis, de vrienden en bekenden, dan is er het werk, dat stillag en weer roept. Dan is er het land, het eigen land. Met het oneindig vele, dat daarin goed is. Hoe ouder men wordt, hoe ernsti ger men zich dan afvraagt, waarom men eigenlijk is weggegaan. Want Nederland is een rijk en een goed land. Nooit beter beseft men dat, dan nadat men er weer eens uit weg is geweest. Nog altijd zijn de Duitse steden puinhopen. Men ploetert er aan de wederopbouw, maar op een enkele uitzondering na, inderdaad, zijn het puinhopen. Neurenberg was voor de oorlog een prachtige oude stad, aan welker naam alleen Hitier een onaangename klank heeft gege ven. Maar het is een ruïne en een on beschadigde stad als Regensburg, die een honderd kilometer verder ligt op de weg naar Wenen, is een uitzondering. En een weldaad voor de reiziger. De onaangenaamheden echter worden een mens niet be spaard, ook niet in Regensburg. „Orlando di Lasso" heetten de suikerklontjes, die wij bij een uitge perste citroen kregen en voor de aardigheid vroegen wrj de kellnerin of zy wist, wie Orlando di Lasso was. Prompt kwam het antwoord: een Nederlands componist, die(volg de een verbluffend complete biogra fie.) IJ komt zeker uit Nederland? vroeg het meisje vriendelijk. En na het bevestigend antwoord, ont hulde zift, dat haar broei" lang in Ne derland was geweest, bijna vijf jaar, „bei der Knegsmarine in Helder". Wij zijn maar opgestapt, de aardig heid was van Regensburg af en de aardigheid is van heel Duitsland af. Omdat het voor een Nederlander nu eenmaal onmogelijk is, om in 'n oude re Duitser niet een Hitleriaan te ver moeden. Oostenrijk is mooi en Wenen is een prachtstad. Maar Oosten rijk is arm en Wenen is afge sneden van alle verkeer uit het Oos ten. Wenen is het kind met een wa terhoofd als hoofdstad van een klein land en men moet niet vragen, hoe de mensen er wonen. De toeristen natuurlijk niet, die hebben er de beste hotels van de wereld. Maar de Oos tenrijkers zelf. In Wenen hebben van iedere honderd mensen er drie en tachtig maar één kamer om in te leven Zwitserland is als Nederland. Hel der. mooi. welvarend, arbeidzaam. Maar het leven is er duur, peperduur. Frankrijk is arm. Men ziet het aan de huizen. Geen Nederlandse huis schilder kan door een Frans dorp of een Franse stad lopen; zonder dat zijn handen beginnen te jeuken. Verveloos is er alles, haveloos En in Nederland is dan alles weer helder, en mooi en welvarend als in Zwitserland en bovendien nog goedkoop. Waarom trekken de Ne derlanders eigenlijk bij tienduizenden weg uit hun vaderland, zodra hun vacantie aanbreekt? Want dat doen zij. Het reisseizoen is nog niet begonnen, maar van alle nationaliteiten, die men thans reeds het buitenland ziet bereizen, over heersen er twee zeer duidelijk: de Duitsers en de Nederlanders. Overal waar men komt: Nederlandse auto's, Nederlandse bussen, Nederlandse reisgezelschappen, Nederlandse par ticulieren. In tegenstelling tot de Duitsers zyn zy welkome gasten. Behalve voor de andere Nederlanders, die wel eens teleurgesteld zijn, als zij in het bui tenland zóveel Nederlands horen spreken. En allen zoeken zij het avontuur, het andere, het ongekende, met de bekoring die het heeft. Maar aan het einde is er het weer zien met Nederland, met de eigen provincie, de eigen stad, het eigen dorp. En het herleefde besef: dat het nergens zo goed is als thuis. dat het een regeling Westen de kansen torpedeert", worden ontgaan. Minister Eden en zijn Chinese col lega Tsjoe en Lai zijn Maandag na af loop van de geheime vergadering, nog tien minuten in de conferentiezaal ge bleven voor een onderlinge bespre king. De Geneefse conferentie heeft zich Maandag voor de vijfde maal in ge heime vergadering bezig gehouden met Indo-China. Minister Bidault diende een nieuw, uit zeven punten bestaand plan in, waarvan men ech ter in conferentiekringen vreest, dat het voornaamste struikelblok bij de onderhandelingen niet wegneemt. Ook volgens dit plan moet Vietr los van Laos en Cambodja worden behandeld. De communisten hebben er tot op heden echter op gestaan de kwestie-Indo-China als geheel te be handelen. Verworpen Nadat Bidault zijn nieuwe plan naar voren had gebracht, stelde Mo lotow voor, dat de „beide partijen" in de Indochinese oorlog onderling de militaire aspecten van beëindiging der vijandelijkheden zouden bespre ken, hetzij in Indo-China of in Genè- ve, terwijl in Genève de onderhande lingen over een politieke regeling voor Indo-China zouden worden voortgezet. De Vietininh-afgevaardigden steun den Molotows voorstel, doch de Wes- telüke mogendheden velvetten zich er tegen. DRIE UUR LANG REQUISITOIR Officier acht moord met voorbedachten rade bewezen De officier van de Haagse rechtbank, mr. G. J. de Lint, heeft Maandagmid dag levenslang geëist tegen de Berkelse arts O., verdacht van moord met voorbedachten rade op zijn echtgenote. In een ruim drie uur lang requisi toir begon de officier met het memoreren van de tragische omstandigheden, waaronder mevrouw O. was gestorven, waarna hij kwam tot het kernbe- wijs, dat gebaseerd was op waarnemingen van drie getuigen: de schoon moeder van verdachte, de apothekersassistente en de dienstbode, die allen het dodelijk effect van het vergif hadden waargenomen. Lange tijd stond mr. De Lint vervolgens stil bij de karaktereigenschappen van verdachte en de verhouding tot zyn echtgenote en nam tenslotte als aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid aan, dat O. de moord met voorbedachten rade had gepleegd, waarna hij levenslange gevangenisstraf requireerde. Mr. de Lint zeide, dat hij de ge dachte moest afwijzen „dat de arts niet zo dom zou zijn geweest om zijn vrouw in het bijzijn van drie getui gen te laten sterven". Hij achtte in tegendeel de opzet uitermate geraf fineerd. Bij het vooronderzoek was in de eerste plaats bezwarend voor ver dachte het bestellen van de cyaankali en het feit dat er „iemand aan dit flesje had gezeten", zoals getuige, de apothekersassistente Mostert, heeft gezien en verklaard. Het kernbewjjs in deze zaak, zo vervolgde de officier, is gebaseerd op de directe waarnemingen van drie getuigen, namelijk van de schoonmoe der van verdachte, van de apothe kersassistente en van de dienstbode. Deze getuigen waren tegenwoordig bij het toedienen van de door ver dachte bereide kininepoeder en na men het dodelijk effect waar. De symptomen bij de dood wezen alle op een vergiftiging door cyaankali. Cyaankali verdwijnt De officier bestreed daarna, dat een vergiftiging met cyaankali door een medicus „dom" zou zijn. Hij wees op verschillende gevallen waarin dit ge- scliied was en op het feit dat cyaan kali na enige tyd niet meer in het lichaam is aan te tonen. Niemand kan bestrijden, dat hier van een vergiftigingsproces sprake is geweest en net is niet aan te nemen, aat daar tussen van een andere doodsoorzaak (een hersentumor) sprake is geweest. Zowel dr. Hulst als dr. Zeldenrust achten de doodsoorzaak door cyaan kali evident. Ook dr. Nelemans is de ze zienswijze toegedaan. Dr. Hulst heeft geconstateerd dat een hersentumor niet aanwezig was. Bovendien geeft een hersentumor heel andere verschijnselen bij het sterven dan hier het geval is geweest. Ook andere doodsoorzaken achtte mr. De Lint uitgesloten. De officier achtte het uitgesloten, dat mevrouw O. eerst van de bouillon of het citroensap zou hebben gedron ken, welke zij naar verdachte's be wering zelf vergiftigd zou hebben. Toen mevrouw O. na het innemen van de poeder ernstig ziek werd, is de schoonmoeder de bouillon gaan halen. Was aan het citroensap cyaankali toegevoegd, dan zou blauwzuur zijn ontstaan en één slokje daarvan zou het slachtoffer onmiddellijk hebben doen succomberen. Mr. De Lint besprak daarna uitvoe rig het onderzoek van de deskundi gen in het gerechtelijk laboratorium. Lange tijd stond de officier stil bij de verhouding van verdachte tot zijn echtgenote, die hij volgens getuigen verklaringen „haatte als de pest". Ook memoreerde mr. De Lint de liaison, die O. met het minderjarige dienstmeisje had aangeknoopt, eèn reeds op zich zelf strafbaar feit. De verdachte lanceerde systema tisch geruchten, dat zyn vrouw aan een tumor in de hersens leed (een be wering, die hij zelf niet au serieux nam) en ging later vertellen, dat zij niet lang meer te leven had. Buitengewoon luguber vond de offi cier het feit, dat verdachte zijn schoonmoeder vóór de daad liet over komen en haar getuige deed zijn van de dood harer dochter. Vreemd vond de officier het ook, dat verdachte enkele dagen voor de dood van zyn vrouw ging overscha kelen op een ander tonicum, zonder dat hiervoor een gegronde reden was. Daarna volgde de" bestelling der cy aankali. Op 24 September laat O. kininepoe- ders voor zyn vrouw klaarmaken „om Vrijstelling dienstplicht voor onderwijzers. In het rampgebied en aan kleine scholen. Zoals reeds bekend heeft de mi nister van oorlog en van marine be paald, dat aan alle dienstplichtige onderwijzers, die in 1954 voor eerste oefening in werkelijke dienst moeten komen, voor zover zij een betrekking vervullen of gaan vervullen bij een school, waarbij zij als onmisbaar worden aangemerkt, vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige zal worden verleend. Thans ontvangen wy nog van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de volgende toe lichting: Als onmisbaar by de school zul len in ieder geval worden be schouwd zy, die als verplichte leerkracht aangesteld zijn of zul len worden in een vacature aan een school in de rampgebieden, dan wel in een vacature aan een school met twee leerkrachten of minder, het hoofd niet medege- rekend. De overige gevallen zul len afzonderlijk worden beoor deeld. Vervanging van een zieke leer kracht gedurende korte tijd geldt in dezen niet als het vervullen van een vacature. den, verlaat, ten behoeve waarvan hem vrijstelling is verleend. Indien be trokkene daarna een vacature gaat vervullen aan een andere school, waar hij eveneens als onmisbaar in bovenbedoelde zin kan worden aan gemerkt, zal hem opnieuw vrijstel ling worden verleend. Heeft een on derwijzer tot 1 Januari 1958 tijdelijk vrijstelling genoten, dan zal hy defi nitief worden vrijgesteld, indien er ook op dat tijdstip nog aanleiding bestaat tot het verlenen van vrij stelling. 0 Te Makassar werd uit het binnenland van Celebes bericht ontvangen, dat de bendeleider Kahar Muzakker is overleden. Hij zou een natuurlijke dood gestorven zijn. De vrijstelling zal ophouden te gel- i, zodra de onderwijzer de school Het laatste nieuwtje voor de week einden is een nieuw model tent <jlat door een West-Berlijnse fabrikant op de markt is gebracht en dat gemak- kelyk in een handtasje kan worden vervoerd. Be nieuwe tent, die uit pneumatisch materiaal is vervaar digdwordt recht gehouden door luchtslangen. De tent is 2 meter lang, 160 cm breed, 80 cm hoog en weegt ongeveer 3 kg. ...wordt de Franse luchtvaart- pionier Henri Farman 80 jaar x en wordt Igor. I. Sikorsky, de constructeur van het eerste bruikbare hefschroefvliegtuig te Bridgeport (U.S.A.) 65 jaar. vwww\w*v\*>w\»*\*v\*v W. J. R. Dreesmann overleden. Te Amsterdam is Zondag op 68- jarige leeftijd overleden de heer W. J. R. Dreesmann voorzitter van de Co- operatieve handelsvereniging Vroom en Dreesmann, kenner en verzamelaar van kunst en antiek. Woensdag a.s. zal wijlen de heer Dreesmann op de R.K. begraafplaats in Bussum ter aarde worden besteld. de eetlust op te wekken". Hij geeft ze haar echter na de maaltijd, het geen heel zonderling is. De vrouw vond de poeder zoet en wee, hetgeen duidt op aanwezigheid van cyaankali bij de kinine. Bij de doodsstrijd heeft O. nagela ten om ook maar enige hulp te ha len. (Voor vervolg zie pag. 3). ENORME BELANGSTELLING Eerste vangst Donderdag verwacht De haringrace is begonnen. Gister avond om precies zes uur is de Vlaar- dingse haringvloot vertrokken voor het eerste traject naar de visgron den. Enorm was de belangstelling bij deze uitvaart. Men kon aan de brede Koningin Wilhelminakade als het ware over de hoofden lopen, terwijl ook op de bei de havenhoofden en langs de Maas boulevard de mensen mannetje aan mannetje stonden om de stoere vis sers een goede reis toe te roepen en na te wuiven tot de schepen uit het gezicht verdwenen waren Tal van belangstellenden trokken zelfs nog met touringcars en auto's naar Hoek van Holland om van de pieren af de schepen de koppen in zee te zien ste ken. De VI. 115 „Vooraan", schipper G. van Roon, gaf het startsein en het was dit jaar de VI. 61 „Jo". die het eerst de haven uitstoomde, waarop onmiddellijk de anderen volgden. De schepen hebben echter zowel op de Nieuwe Waterweg als op de Noord zee het getij tegen, zodat zij eerst omstreeks twaalf uur in IJmuiden kunnen binnenlopen, om dan van daar uit onmiddellijk weer te vertrekken voor de lange reis naar de visgronden. Hier hoopt men Woensdagavond aan schot te gaan, zodat de eerste haring Donderdag in de vroege ochtenduren aan boord kan worden gehaald. AMATEUR-TONEELWEDSTRIJD BEËINDIGD „Middelburgs Dilettanten Toneel verwierf één punt minder De R.K. toneelvereniging „St. Joseph's Ghesellen" te Hulst heeft in de provinciale toneelwedstrijd „Het Zeeuws Landjuweel" de eerste prijs be haald met 898,5 punten van de 500, welke in totaal behaald konden worden. Daarmede heeft deze toneelvereniging zich een ereplaats verworven in de ry van amateur-toneelverenigingen in Zeeuwsch-Vlaanderen, Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland, die zich in het seizoen 1953-1954 hebben onder worpen aan het oordeel van de jury van dit eerste Zeeuwse Landjuweel, ge houden op initiatief van de Stichting Zeeland voor Cultureel en Maatschap pelijk Werk. De tweede en derde prijs gingen resp. naar het Middelburgs Dilettanten Toneel, met slechts één punt mindei", en naar „Onderling Kunst genot" in Goes, met 368 punten. De jury, waarin zitting hadden de heren Lou Hoefnagels en Hessel Jongsma, heeft bij de beoordeling van de twee eerste prijzen o.m. laten gelden, dat het door 't Middelburgs 'ilettanten Toneel gekozen stuk „Het witte schaap van de familie" minder waardering toegekend moest worden dan „School der dap peren", waarmede de „St. Joseph's Ghesellen" op de planken kwamen. Bij de puntentoekenning werden de volgende normen in acht genomen: keuze van het stuk 150, en voorts telkens 50 punten maximaal voor re gie-opvatting, mise-en-scène, samen spel, tempo en dynamiek en voor de cor, toneelaankleding, belichting, cos- tumering en grime. Voorts werden telkens maximaal 10 punten toege kend voor opvatting, uitbeelding, voordracht, rolkennis en uitspraak voor de hoofdrollen a, b, c en d en voor andere rollen. In toteel konden op deze wijze 500 punten behaald worden. Na de twee eerste prijswinnaars, met 398,5 en 397,5 punten, wist „On derling Kunstgenot" uit Goes, dat evenals het Middelburgs Dilettanten Toneel „Het witte schaap van de fa milie" voor opvoering had gekozen, zich met 368 punten van de derde prijs te verzekeren. De overige deel nemende verenigingen er waren er 17 in totaal behaalden punten tallen, gelegen tussen 367 („Sempre Avanti Sluiskil met „Parkstraat 13") en 220 („De Vriendenkring", Vlissingen met „Jutterskerst"). Lekespelgroep De Lekespelgroep Walcheren, die met Pasen „De Dag des Heren" van M. Nijhoff heeft gespeeld, is wel door de jury beoordeeld, maar in de rang schikking kon haar geen plaats wor den gegeven, omdat hier een ander beoordelingsschema moest worden gebezigd. Hierdoor ontbrak de basis voor vergelijking. De jury heeft ge adviseerd om deze Lekespelgroep op een andere wijze voor haar prestatie te onderscheiden. Zoals bekend, zal de afsluiting van het Zeeuws Landjuweel op 12 Juni a.s. te Hulst worden gehouden Op deze Culturele Dag zal de toneelver eniging „St. Joseph's Ghesellen" dus een opvoering geven van „School der Dapperen" en zullen de pryzen wor den uitgereikt. (Vervolg op pag. 2) In de afgelopen nacht zyn ongeveer 60 Scheveningse loggers met loeiende scheepshoorns en brandende boord- lichten uitgevaren om deel te nemen aan de spannende jacht op nieuwe haring. Vijf doden bij scheepsramp in Middellandse Zee. Een Italiaans vrachtschip is in de loop van de nacht van Zondag op Maandag ter hoogte van Genua in de Middellandse Z.e vergaan Van de 12 opvarenden zijn er zeven in uitgeputte toestand in Portofino aangekomen. De overige vijf zyn vermoedelijk verdron ken. Het schip, de 793 ton metende „San Silverio", kwam in nood te verkeren, toen door de zware zee de lading ging werken. Toen het licht in Den Haag uitviel Een Haagse taxichauffeur heeft Maandagavond assisten tie verleend bij een bevalling in de kraamkliniek van „De Volharding". Hy stond name lyk juist met zijn wagen voor Ie kliniek, toen het electrische licht in Den Haag uitviel. Hij liet daarop even zijn schijn- verper langs het in duisternis rehulde gebouw spelen. Enkele >genblikken later kwam een verpleegster op hem toerennen met het verzoek zijn schijn werper op de operatiekamer te willen richten, waar men juist bezig was met een bevalling Gedurende al de tyd, dat de lichtstoring duurde, heeft de chauffeur trouw voor licht ge zorgd. Mede dank zij zijn hulp is de bevalling goed verlopen. Korte tijd nadat het electrische licht weer as aangegaan werd de babi geboren. Het was een meisje Paardenmiddel. Een gezin in Hythe. in het graaf schap Kent, heeft zijn tehuis van vlie- genzwermen bevrijd met de hulp van spinnen. De spinnen zijn gekocht bij een plaatselijk geleerde. Het gezins hoofd zei „niemand van de familie heeft bezwaren tegen de spinnen. Zij zijn zindelijk en veroorzaken geen last. Zij zijn in ons huis als geëerde en geëerbiedigde gasten". DE VERWACHT: WARMER. Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige Zuidelijke tot Zuid-Ooste lijke wind. Hogere temperaturen. 26 Mei Zon Maan ZON EN MAAN Op: Op: Onder: 20.42 Onder: 13.26

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1