UfaéM Gevelsteen werd op „het Eiland" te Vlissingen onthuld Zeeuwse Almanak éérst n Kings Cross FESTIVAL VAN „ACHILLES" UITSTEKEND GESLAAGD TILBURG5 DIERENPARK KONINGIN EN PRINS KOMEN PER AUTO NAAR MIDDELBURG Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 24 MEI 1954 „MET EIGEN VOLK HERBOUWD Woningtoestand in Scheldestad blijft uitermate zorgelijk Te Missingen onthulde wethouder M. A. van Popering Zaterdagmiddag in tegenwoordigheid van vele autoriteiten een gedenkplaat in de gevel van één der in aanbouw zijnde huizen in de Kanaalstraat aldaar. Door deze korte plechtigheid werd even de aandacht gevestigd op een voor Missingen be langrijke zaak, namelijk de veel besproken en lang verwachte herbouw van „het Eiland". Deze smalle strook bij het havencomplex kende vroeger een bloeiende wijk, met 375 woningen, waarvan de bewoners er bij herhaling blijk van gaven oen sterk gemecnschapsbewustzijn te bezitten, een wjjk ech ter, die geheel ten onder ging in de zware oorlogsjaren. Maar op dezelfde plaats zijn thans flatwoningen verrezen, 66 in getal, die evenals vroeger de huizen op „het Eiland" grotendeels bestemd zijn voor diegenen, die hun werk hebben om en by de havens, personeel van de Koninklijke Ma rine, van de S.H.V., de haven enz. En de schakel met dat rijke verleden, de bloeiende eiland-gemeenschap van voor de oorlog, vormt thans als het ware de steen, die wethouder van Popering onthulde: „Door vreemde hand ver woest" aldus het opschrift en daaruit spreekt de weemoed over alles, dat hier verloren ging. Maar dan volgt: „Met eigen volk herbouwd", fiere woor den, die voor de toekomst weer veel doen venvachten van „het Eiland" en zyn bevolking. Er bestond van officiële zijde gro te belangstelling voor deze onthul lingsplechtigheid, welke werd ge opend met een welkomstwoord door de voorzitter van de Woningstichting Vlissingen 1952, de heer A. C. van de Velde. Spreker wees er op, dat in deze Stichting de drie Vlissingse wo ningbouwverenigingen eendrachtig samenwerken en releveerde voorts de geschiedenis, die aan de totstandko. ming van het complex voorafging. De heer Van Popering zeide dank baar te zijn, dat hij deze onthulling mocht verrichten, maar hij zag dit niet als een persoonlijke aangelegen heid, maar veeleer als een geste van de Stichting jegens het gemeentebe stuur, een geste, waarin tot uitdruk king werd gebracht de uitnemende verhouding tussen dit bestuur en de woningbouwverenigingen. Spreker herinnerde er aan, dat „het Eiland" steeds als verbinding had gefungeerd tussen station en sluizen enerzijds en de stad anderzijds, lïij hoopte, dat „het Eiland" in de toe komst weer dezelfde functie zou krij gen en sprak tenslotte de verwach ting uit, dat ook de saamhorigheid als vroeger zou gedijen. Nadat de woningen waren bezich tigd, gingen de genodigden naar ho tel Noorozeeboulevard, waar het be stuur der Woningstichting 19o2 re cipieerde. Tijdens deze receptie werd door vele sprekers het woord ge voerd. Burgemeester mr. B. Kolff zeide verheugd te zijn, dat de wet houder van Popering voor deze ont hulling was uitgenodigd. Hij immers weet de mensen tot samenwerking te brengen en getroost zich daarvoor veel moeite. De burgemeester bracht de geschiedenis van de Woningstich ting in herinnering. Het eerste en thousiasme tot samenwerking van in en kort na de oorlog Is hier niet ge doofd, maar heeft tot werkelijke re- sultaten geleid. De burgemeester wees er op, dat over het al of niet herbouwen van „het Eiland" veel is gesproken, waar bij de vraag werd gesteld of deze herbouw economisch wel verantwoord was. Spreker zeide dat deze vraag bevestigend kon worden beantwoord: dc bewoners van „het Eiland" vor men immers 'n gemeenschap, econo misch gericht op haven, spoorweg, veren, marine enz. Met deze herbouw wordt een economisch belang van Vlissingen gediend. Tenslotte wenste spreker het bestuur het allerbeste toe met de exploitatie van de wonin gen. VIERVOUDIGE GELUKWENS. De heer A. Schout, lid van Ged. Staten van Zeeland, sprak van een „viervoudige gelukwens". In de eers te plaats wenste spreker de woning, bouwverenigingen geluk. „Door de ze verenigingen komen er meervor- mige woningen en wordt er met cie belangen van de bewoners rekening gehouden". Voorts is een gelukwens op zijn plaats, omdat Vlissingen weer een complex rijker is geworden, „Wat hier na de oorlog is gepres teerd, wekt ieders bewondering'op", aldus spreker. Ten derde gold de ge lukwens van de heer Schout de Ko ninklijke Marine, waarvan het per soneel in Vlissingen naar woningen snakt. En tenslotte gold zijn felicitatie de Vlissingse bevolking: „Missingen is cle meest dynamische stad van Zee land" aldus spreker, „Men denkt wel eens dat hier de woningnood gele nigd is. doch wij weten allemaal, dat dit Eiland-complex slechts een drup pel Is In een emmer. Maar toeh helpt het mee het woningleed te verzach ten". VAN imn TOT Het grote succes van het enige tijd geleden te Vlissingen gehouden Mid denstandsforum heeft het bestuur van de Middenstandsvereniglng „Gemeen schappelijk Belang" te Vlissingen doen besluiten wederom een dergelijke bij eenkomst te houden. Hedenavond zal de heer G. W. Os kam, directeur der Prov. Zeeuwse V. V.V., in het Strandhotel spreken over „Middenstand en V.V.V.waarna het middenstandsforum „in actie" zal ko men. De heren A. S. de Jonge, secre taris van de Kamer van Koophandel voor de Zeeuwse Eilanden, Joh. P. Ventevogel, accountant, J. Verhage, notaris en P. G. v. d. Weel, hoofdbe stuurder K.N.M.B. zullen de voor te leggen problemen behandelen en on getwijfeld zal er deze avond voor de heren heel wat werk aan de winkel zijn! VACANTIEKAMPEN. Mei mag zich dan wat grillig tonen, met afwisselend zomerse en uitgespro ken winterse dagen, de vacantie-plan- nen gaan door! Zo zal de Zeeuwse kampcommissie van de Chr. Jonge Vrouwen Federatie ook dit jaar weer vacantiekampen houden en wel van 17 tot 24 Juli in Zundert (N.B.) voor meisjes van 16 jaar en ouder; van 2 tot 7 Augustus voor meisjes van 14 tot 16 jaar; van 9 tot 13 Augustus voor meisjes van 12 tot 16 jaar en van 16 tot 21 Augustus voor meisjes van 12 tot 14 jaar. Veel plezier dames! GOED GEBLEVEN. In Bruinisse is men niet bijzonder BOVENMEESTER Een dertigtal leerlingen van een la gere school in een Zeeuws stadje ziet reeds geruime tijd verlangend uit naar een hoofdonderwijzer! Dertig meis jes en jongens moeten het tengevolge van de schaarste aan onderwijzend personeel stellen zonder de voor een lagere school toch onmisbare figuur van de bovenmeesteren dat nu achten ■wij ent ongewenste toestand. Wellicht speelt dit probleem ook elders in Zee land, wij weten het niet. Maar het valt ons moeilijk ons een lagere school voor te stellen zonder bovenmeester, zonder een man, in wie de jeugd het hoogste schoolgezag vertegenwoor digd weet Een schooljeugd zonder bovenmees ter lijks ons als een Meimaand zonder regen. Even weinig verrassend en ver frissend Hopelijk slaagt men er spoedig in een bovenmeester te vinden, die het huidige gemis weldra zal doen verge ten, verbaasd wanneer er weer eens wat oorlogstuig wordt gevonden en de granaat dip Vrijdag bij werkzaamhe den op de Oude Begraafplaats werd opgegraven, wekte dan ook geen gro te belangstelling. Wél toonde men zich geïnteresseerd toen het versteende ka daver van een varken te voorschijn kwam op het naast de begraafplaats gelegen vroegere slachtveld! Mensen van tachtig jaar en ouder, zo meldt onze correspondent, konden zich niet herinneren, dat aldaar ooit een var ken was begraven. Hoe dan ook, het is in ieder geval „goed gebleven". MEER RUIMTE. In Axel is meer ruimte geschapen voor de marktkramen van de week markt. Deze staan nu ook opgesteld tot aan het postkantoor en de land bouwmachines, tractoren en werktui gen, die hier voordien een plaatsje vonden, kunnen nu geparkeerd wor den op het Marktplein. De parkeer ruimte, welke hiermede verloren ging, is „teruggevonden" aan het begin van de Kanaalkade- VOOR FIETSERS. De gemeente Knokke heeft van de Nationale Maatschappij van Buurt spoorwegen de vroegere trambaan KnokkeRetranchement aangekocht, een strook grond naast de straatweg. Een gedeelte van deze grond is reeds afgesloten voor motorvoertuigen en wagens, zodat verwacht mag worden, dat dit het verkeer per rijwiel tussen Knokke en Retranchement ten goede zal komen. Een verblijdend bericht voor de fietsers dus. NOG EEN VERBETERING. Een andere verbetering op verkeers gebied wordt uit Tholen gemeld, al waar de macadamverharding van de Julianastraat vervangen wordt door een klinkerbestrating. Voor wegge bruikers, en dat zijn er velen In deze tijden, derhalve tot besluit twee pret tige berichtjes. SOMBERE KLANKEN. In deze Reest sprak ook de heer A. Rorije, directeur van het ge meentelijk woningbureau. En zijn woorden klonken weinig optimis tisch: „Wij zijn er nog lang niet, integendeel, ik zie zelfs aanko men, dat aan het einde van dit jaar het aantal woningzoeken den nog weer zal zyn roegeno men in vergelijking met 1 Janua ri", zo zeide hy'. De heer J. Jobse sprak namens het architectenbureau Götzen en Jobse en roemde daarbij de samenwerking o.a. met de aannemer. Met name be trok deze spreker in zijn dank de ar beiders bij de bouw. Namens de wo ningbouwvereniging „Goed Wonen" sprak de heer L. J. Florusse, namens de woningbouwvereniging- „Sint Wil- librord" de heer Dierickx, namens de aannemers de heer P. C. Kerkhove en namens de Koninklijke Marine, de luitenant t$r zee der tweede klasse P. Philipse. Middelburg bedreigd door drinkwaternood (Slot van pag li nig mogelijk water afnemen. In verband hiermede hebben B. en W. onlangs een verbod afgekon digd tot het gebruiken van lei dingwater voor het reinigen van stoepen en straten en voor tuin- besproeiing anders dan met een gieter. Tevens wordt op alle ver bruikers een dringend beroep ge daan ook op andere wijze de afna me van water zoveel mogelijk te beperken. Verspilling is absoluut uit den boze! De gemeentebedrijven doen wat zij kunnen om de moeilijkheden het hoofd te bieden. Als noodmaatregel is liet eventueel aanvoeren van water per tan.vboot xn voorbereiding. Hier toe is in het Kanaal door Zuid-Be veland reeds een aansluiting voor ee.*i tankboot gemaakt. Een en ander brengt zeer hoge kosten met zich mede minstens 1.50 per m3 terwyl deze aanvoer bovendien nog door watertekort elders bedreigd kan worden. Daarnaast overweegt men tot be perking te komen door stenen te leg- fen in alle reservoirs van de in Mid- elburg in gebruik zijnde closets. Hierdoor wordt een grote besparing verkregen, zonder dat nadelige ge volgen ontstaan. Tijdens de oorlog was deze maatregel eveneens van kracht. Nog jaren Verwacht wordt, dat het nor wel enkele jaren zal duren voordat de prise drea bij Oranjezon weer volle dig in gebruik genomen kan worden. Het zoutgehalte bedraagt in het open kanaal thans nog 500; men tel de echter vroeger 24.000. Het zal evenwel nog tot ongeveer 120 moe ten dalen. In het kanaal is thans, ten einde de prise d'eau nog beter te be veiligen, een dam gelegd, waardoor pijpen leiden. Daarnaast biedt de her stelde zeewering een beschei-ming. Afdoende maati-egelen ter protectie van dit Gebied, zodat een herhaling van het tijdens de ramp gebeurde niet meer mogelyk is, zullen echter moeten bestaan uit het leggen van strandhoofden voor de betrokken zeewering. Als de ene partij op de andere volgt, moet er zo nu en dan even uitgeblazen worden. Daar hoort een sigaret bij. En omdat King's Cross zo'n werkelijk goede Virginia is. hoort men ook dan meer en meer: Wacht even eersf 'n KINGS De sigaret met het grootste aantal vaste rokers! Van vandaag af automatisch telefoneren met Nijmegen e.o. Met ingang van vandaag is voor telefoon-abonné's aangesloten op een aantal Zeeuwse netten, do kiesmoge- lijkheid weer uitgebreid. Zij kunnen thans de aangeslotenen van het tele foondistrict Nyniegen automatisch bereiken. Het district Nijmegen omvat o.a. de netten Nijmegen, Bemmel, Dode- waard. Eist. Groesbeek, Kesteren, Millingen, Opheusden en Randwijk. Deze uitbreiding geldt voor de Zeeuwse netten Axel, Borssele, Co- lijnsplaat. Domburg, Ellewoutsdrjk, Goes, 's-Gravenpolder, 's H. Arends- kerke, Hoedekenskerke, Hoek, Ka- pelle-Biezelinge. Kats. Kortgene, Koudekerke, Middelburg. Nieuw- en St. Joosland. Nisse, Nieuwdorp, Oost- Souburg, Ovezande, Philippine, Sas van Gent, Serooskerke, Sluiskil, Ter- neuzen, Veere. Vlissingen, Wemeldin- ge, Westkapelle, Wissekerke, Wol- phaartsdyk, Zaamslag, Zoutelande en Zuiddoipe. Belg. Nat. Strijdersbond op bezoek in Hulst Zaterdag werden ten stadhuize te Hulst een aantal afdelingen van de Belgische Nationale Strijdersbond uit de provincie Antwerpen ontvangen. Tezamen met de Kon. Stedelijke Harmonie werd tevoren een défilé ge houden, waarna de waarnemend bur gemeester, de heer P. Warnier, de gasten toesprak. In een antwoordrede wees de voorzitter van het provinei- aal comité uit Antwerpen, de heer Lesoin, op het vele goede werk;, dat in de oorlogsjaren 19141918 en 1940 —1945 door de inwoners van Hulst voor de Belgische strijders was ge daan. Vervolgens legde men een boe ket bloemen aan de voet van het mo nument in de hall van het gemeente huis en werd aan het gemeentebe stuur een herinneringsplaquette aan geboden. De heer Seeldraegers wees in een toespraak nog op de vriend schapsbanden. die tussen Nederland en België worden onderhouden. Na het zingen van de nationale liederen, werd de erewyn aangeboden. Tewaterlating Op de werf van de Terneuzense Scheepsbouwmaatschappij werd Zater dagmorgen met goed gevolg, een in opdracht van de Rijkswaterstaat ge bouwd meetvaartuig te water gela ten. Vergoeding Rijksmarken aan Belgen De Nederlandse regering heeft haar standpunt bekend gemaakt inzake de terugbetaling der marken, welke Bel gische onderdanen in Nederland heb ben moeten deponeren bij hun terug keer destijds uit Duitsland. Thans is een vergoedingsregeling getroffen voor personen, die op het tijdstip van hun terugkomst in Nederland niet de Ne derlandse nationaliteit bezaten, maar i'jvèl die van een der geallieerde lan- ■dcn. Volgens de in de Bondsrepubliek Duitsland uitgevaardigde wet no. 73 worden ingeleverde Rijksmarbbiljet- te'n vergoed tot een bedrag van ten hoogste R.M. 500 per persoon en wel uitsluitend aan personen, die geduren de cle bezettingsjaren verplicht in Duitsland werden tewerk gesteld, aan krijgsgevangenen, aan gedeporteerden en aan geïnterneerden. Ingevolge deze regeling kan thans aan in Nederland verblijvende buiten landers (in Zeeland veelal Belgen) een vergoeding voor ingeleverde Ryks- markbiljetten worden gegeven op basis van R.M. 100 is f 5.85 Per per soon wordt dus ten hoogste f 29.25 ver goed. 3 versnellingsnaaf met terugtraprem Temidden van de statige bossen aan de grote verkeersweg Tilburg - Breda ONDANKS DE REGEN Zeven drumbands en pijpercorpsen demonstreerden in Middelburg Zeven drumbands en pijperscorpsen zetten Zaterdag; luister bij aan het festival van de Middelburgse Gymnastiekvereniging „Achilles", georgani seerd ter viering van het 25-jarig jubileum. Dit festival slaagde ondanks de vele regenbuien uitstekend en trok in de Zeeuwse hoofdstad veel belang stelling. „Achilles" verdient een pluimpje voor de uitstekende wijze, waar op het geheel was georganiseeerd. Lof komt ook toe aan de Middelburgse politie voor haar grote medewerking, wat betreft verkeersregeling en af zetting. Het festival begon met een geza- men de mars spoedig onder de knie menlyke repetitie van de Defileer- had. mars van Jan de Graaf. Dit gebeurde De deelnemende verenigingen wa in de tuin van het Schuttershof, waar ren: Drumband Harmonie „Eupho- nia", Goes; Tamboers- en Pijperscorps „Excelsior", Goes; Tamboers- en Pij perscorps „Juliana", Middelburg; „Padvindersband", Middelburg der N.P.V.; Drumband Harmonie „St. Caecilia", Vlissingen; Signaal-afde ling Gymnastiekvereniging „V.T.V.", Vlissingen en de Signaal-afdeling van mgen „Achilles", Middelburg. De daaropvolgende ontvangst in het Nederlands Koffiehuis wera door velen benut om het bestuur van „Achilles" de hand te drukken en een kort woord van felicitatie te spreken. Toen begon het festival pas goed voor het publiek, dat zich op de Marlet en in de winkelstraten had verzameld. Alle verenigingen kregen een eigen parcours te marcheren, dat de duur weer naar de Dam leidde. lerbtJ had men de buitenwijken niet 1, VRIJDAG 25 JUNI Speciale aandacht voor gepavoiseerde vissersvloot Op de hoofddag van de drie hoogtijdagen voor Walcheren Vrijdag 25 «Juni dus zullen, zoals bekend, Koningin Juliana en Prins Bernhard de herdenkingsplechtigheden met hun tegenwoordigheid vereren. Het vorste lijk paar vertrekt 's morgens per vliegtuig van het vliegveld Soesterberg. De machine landt op Woensdrecht, waar de hoge bezoekers door de Com missaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot, worden opgewacht, en verwelkomd. Het gezelschap rijdt daarna per auto naar Middelburg. In de Zeeuwse hoofdstad aangekomen aan de Kanaalweg zullen Koningin en Prins niet zoals uiteraard gebrui kelijk de verkeersweg volgen, maar het wandelpad langs het Kanaal door Walcheren. Dit vindt zyn oorzaak in het feit, dat in het Kanaal een groot deel van de Zeeuwse vissersvloot voor anker zal liggen. De scheepjes zullen gepavoiseei'd zijn en de Koninklijke fasten zullen aan deze manifestatie un speciale aandacht schenken. Mochten er meer schepen naar Mid delburg komen, dan het Kanaal lig plaats kan bieden, dan zal een deel van de vloot in de Londense Kaai voor anker moeten gaan. Nadat de vissersschepen in ogen schouw zijn genomen, zal het gezel schap via de volgende route door de binnenstad naar de Koorkerk rijden: KanaalbrugLoskadeNieuwe PoortstraatKorendijkKonings- brugHoutkaaiTurf kaaiSt. Jan straatLange DelftMarktBach- ten SteeneGroenmarktOnder de Toren. Bij de ingang van de Koorkerk wordt het bestuur van de Stichting „Nieuw Walcheren" en de president kerkvoogd aan Koningin en Prins voorgesteld. Daarna bezichtigt men de Koorkerk en de z.g. trouwkerk, waarop binnendoor de Nieuwe Kerk wordt betreden ter bijwoning van de plechtige herdenkingsbijeenkomst. Vermeldenswaard is voorts, dat de Middelburgse politie op die dag uit- vergeten, hetgeen door de Middelbur- gers buiten de vesten zeker op prijs is gesteld. Toen de deelnemende ensembles te gen vier uur op de Dam kwamen, had zich daar reeds een grote menigte verzameld. Even later waren de bands geformeerd en trok een indrukwek kende stoet naar de Markt. Deze tocht door Korte en Lange Delft werd door duizenden gadegeslagen en vormde een van de hoogtepiuiten van het programma. Voor net stadhuis bracht vervol gens elke vereniging een eigen num mer ten gehore, waarna onder leiding van de heer J. de Kuyner, instruc teur-leider van de Paavindersband, de Defileermars van Jan de Graaf werd uitgevoerd. Het was jammer, dat dit onderdeel van het program ma door de regen in letterlijke zin in het water viel. 's AVONDS. Het avondprogramma werd inge zet met een conpert in de muziektent op de Markt door de Harmonie „St. Caecilia" uit Vlissingen, onder leiding van Jan de Graaf, waarmee dit pittig ---'--jjjg veel succes had. itreden van de tpel uit Vlissingen onder lei ding van Jan Ardon oogstte eveneens succes. Er bestond ook veel belang stelling voor de fakkeloptocht van „St. Caecilia" en de jubilerende Sig naal-afdeling. Velen liepen „met de muziek mee" en er werd flink „ge host". Het festival werd besloten met een taptoe voor het stadhuis, eveneens uitgevoerd door „St. Caecilia" en de Signaal-afdeling. gerust zal zijn met „walkie-talkies" naar men weet kleine zend- en ont vangtoestellen door middel waar van de diverse posten verbinding met elkaar kunnen onderhouden en nauw keurig kunnen opgeven waar de ho ge gasten zich van moment tot mo ment bevinden. Tiende verkennersbedevaart O.L. Vrouw van de Polder Er waren ruim 275 deelnemers Ruim 275 leden van de R.K. padvin- dersbeweging hebben Zaterdag en Zondag op Walcheren deelgenomen aan de 10e Nationale Verkennersbede vaart naar Onze Lieve Vrouw van den Polder. Zij kwamen uit vele delen van het land en ook van over de grens. Onder hen bevonden zich de hoofd commissaris van de Nederlandse R.K. padvinders, generaal b. d. Baron Van Voorst tot Voorst en een vertegen woordigster van de „Scouts Baden-Po- well de Belgique". Voor deze bedevaart was op een terrein bij Vrouwenpolder een ten tenkamp opgeslagen, waarin de deel nemers onderdak vonden. Zaterdag middag werd de bedevaart begonnen met een vlaggenparade, waarna het Bedevaartvuur werd ontstoken. Na dat de Eereraad was gehouden, teken den de deelneemsters en deelnemers het Gouden Bedevaartboek. 's Avonds werd een plechtige Licht processie gehouden, waarin de beel tenis van O. L. Vrouw van den Pol der werd rondgedragen. Een kampvuur besloot de avond. 's Zondags werd de dag begonnen met een H. Mis en een vlaggenparade. Het overige deel van de morgen werd. gevuld met verkennerspelen en zwem men. 's Middags werd het bedevaart- vuur gedoofd en trok men gezamenlijk naar Middelburg, waar in de kerk een lof werd bijgewoond. De bedevaart werd besloten met een vlaggenparade aan de Bachten Steene te Middelburg. De kampleiding was in handen van de districtscommissaris voor Zeeland, de heer Van Heerewaarden uit Goes, terwijl de bedevaart was georgani seerd door een commissie onder lei ding van de heer J. J. Vroom te Mid delburg. MIDDELBURG. Vandaag Electro: „Because you're mine", (a.l.), 19 en 21.15 uur; Schouw burg: „De schoonheidsspecialist", (18 jr.), 20 uur. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „De charge aan de Rode Rivier". (14 jr.) (3 D.), 7 en 9 uur; Luxor: „De vrouw met het ijze ren masker", (14 jr.), 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2