Vele „midi-imnuit"-japonnen in Parijse tussencollectie ~Dz0U(vetïpaflina VITAMINE-D IS ONMISBAAR VAN VROUW T01 VROUW ALS DE JEUGD GAAT KAMPEREN MEESTERES 12 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 22 MET 1954 c c VARIATIES OP EEN OUD THEMA Tweedelige ensembles lossen het verkleed-probleem op... Omstreeks deze tijd van het jaar worden In Parijs de zogenaamde „tus- sencollecties" getoond; dat zjjn de zomermodellen voor de privó-cliënten der couture-huizen. Deze collecties bergen in zich niet zozeer een herhaling van de in Februari j.l. getoonde zomermode, maar veeleer al een duidelijke aanduiding van wat er in Augustus a.s. voor de komende winter getoond zal worden. Jammer genoeg raakt het tonen van tussencollecties meer en meer in on bruik, vermoedelijk vanwege de vrij hoge onkosten. Doch met wat dezer dagen op dit gebied in Parijs is getoond, kunnen wij in elk geval ons voor deel doen, aangezien we toch pas aan het begin van de zomer staan. In deze tussencollectie valt onder meer de „overhemd-mantel" op. Een mantel, welke zou kunnen worden omschreven als een verlengde over hemd-blouse; een mantel dus met een knoopsluiting van hals tot zoom, een teruggeslagen kraag en wijde mouwen, welke uitlopen in smalle manchetten. Jean Patou onder ande re bracht dit model in zijn collecties. Dan was er ook de overhemd-japon, soms met een wijde rok, welke uit staat bij de gratie van een stg've voe ring. Meestal zyn deze rokken ge- plisseerd, of wat nog moderner is de zeer fijne plissé wordt vastge houden en verborgen door platte plooien, en waaiert bij het lopen wjjd uit. Deze overhemd japonnen zijn meestal mouwloos. Aan de kragen van de japonnen en mantels ziet men veelal lange stro ken van hetzelfde materiaal, welke geknoopt of gestrikt kunnen worden. De zogenaamde „midi-minult"- japon, door de Engelsen „lunch- dinner"-ensemble genoemd, is in de tussencollecties sterk verte genwoordigd. Vooral Christian Dior heeft veel aandacht besteed aan deze japonnen, welke zoals de naam reeds zegt, de gehele middag en avond bunnen wor den gedragen. Dergelijke complets warén al lang „en vogue", maar zij zijn nu tot in details in lijn met de heersende mode gebracht. Het zijn combinaties van een geklede japon met een z.g. „co- ver-up", een bolero of jasje, waar door net geheel de indruk van een mantelpak wekt. Vooral wanneer het in een soepele wollen stof wordt uit gevoerd, is een dergelijk ensemble bij zonder geschikt voor een lunch in de stad of een wandeling overdag. Later op de dag en in de avond kan net jas je worden uitgetrokken, en komt de geklede japon tevoorschijn. Deze ja pon is van voren (en soms ook in de rug) gedecolleteerd, heeft kleine of helemaal geen mouwtjes, kortom: zij moet in ieder opzicht beantwoorden aan de eisen, welke aan een mooie dinerjapon kunnen worden gesteld. Voor werkende vrouwen Voor werkende vrouwen, en vooral voor de vrouw-in-zaken zijn deze en sembles een ideaal bezit, omdat de bezitster van een dergelijk costuum rustig afspraken voor lunch of diner kan maken, zonder dat zij over ver kleden behoeft te piekeren. Dior toonde vele ensembles in tweed en in soepele wollen stoffen. Sommige dezer costuums hadden nauwe rokken en recht-afhangende jasjes tot op de heupen; de japon had dan een wpde, rond uitgesneden hals, terwijl mouwen ontbraken. Andere hadden wjjde rokken '(met plooien), en daarbij een aansluitend jasje met v-vormig décollecté. De „cover-ups" bestonden ook dikwijls uit de z.g. „battle-jackets", ruime jasjes welke in de taille worden ingehaald door een strak-aaneensluitende band, zo als bij een soldatenuniform. Een der gelijk jasje van Dior is op bijstaande tekening te zien; het completeert hier een japon met een kort aange knipt mouwtje en een hoefijzervor- Italtaanse modellen naar Zuid-Afrika Gedurende een zestal weken zal een groep Italiaanse mannequins door Zuid-Afrika reizen, om daar modellen van Italiaanse mode-ontwerpers te to nen. De stoffen zijn in Italië vervaar digd. Deze modeshows worden gehouden op initiatief van de Zuid-Afrikaansf Wolraad, die hiermee de aandacht wil vestigen op de „lichtgewicht stoffen", en de Zuid-Afrikaanse ontwerpers wil tonen, wat met deze wollen stoffen bereikt kan worden. Practische rokken als huiselijke dracht Velen van ons hebben de gewoonte thuis rond te lopen in de rok van een mantelpakje, aangevuld met een jumper. Het gevolg is, dat de rok door het voortdurende dragen kaal wordt en uit zijn model raakt, terwijl het jasje er nog nieuw bljjft uitzien. Is het dan niet veel practischer en voordeliger, om zelf. een wollen rok te maken, speciaal voor huisgebruik Aangezien het kledingstuk gemak- kelijk moet zitten, verdient het aan- i beveling een klokkend vierbaansmo del te kiezen, met een keursje van dezelfde stof. dat als ceintuur fun geert. Grijs flanel is hiervoor heel ge schikt, maar wie grijs te saai vindt, kan haar keus laten vallen op soe pel rood flanel, of dunne pauwblauwe stof. Ook fantasiestoffen komen in aanmerking: Schotse ruiten of dam bordruiten. Van dit materiaal maakt men bij voorkeur een rokje met glad bovenstuk, waaruit platte plooien ontspringen. Nog practischer is de schuin gesneden wikkelrok, welke op de heup wordt dichtgeknoopt. Elke huisvrouw zal er zoveel mo gelijk naar streven, om de dagelijkse voeding van haar gezin dusdanig sa men te stellen, dat alle benodigde voedingsstoffen erin voorkomen. Het is immers veel smakelijker om groen ten en fruit, bruin brood en weinig- gezuiverde graanproducten te eten, dan om vitamine-tabletjes te slik ken? Met een zorgvuldig samengestelde voeding kunnen de meeste voedings stoffen in voldoende, mate worden opgenomen. Voor één der vitamines moeten we echter een uitzondering maken, en wel voor het vitamine D. Genoemd vitamine komt namelijk maar in enkele levensmiddelen voor, in hoofdzaak in de vette levensmid delen, zoals boter, eigeel en haring. Bovendien bevatten deze artikelen slechts weinig vitamine D, terwijl kinderen er vrij veel van nodig heb ben; hun behoefte wordt gerekend op 400 h 800 eenheden (I.E.) per dftg. Om tot dit getal te komen zou een kind 200 gram boter, of een nog gro tere hoeveelheid margarine moeten eten! Aanstaande moeders hebben nog meer vitamine D nodig, wel 800 h 1000 eenheden. Met het gewone voedsel komen we er dus niet, we zijn aangewezen op kunstmatig gecon centreerde producten, waarbij veel van het vitamine in een kleine portie voorkomt, zoals levertraan, vitami ne-druppels of -tabletten. Ook is er- gevitamineerde melk, en sinds kort met vitamine verrijkte margarine. Het geven van vitamine D kan ook buiten de voeding om gebeuren, met een „vitamine-stoot" aan het begin van de winter, of met een geregelde hoogtezon-bestraling, een en ander op advies van de huisarts. Hoed uw kin deren echter voor overdosering van vitamine D, hetzij via de levensmid delen, hetzij via bestraling! Waarom dit relaas over vitamine D? Omdat de kinderen er niet bui ten kunnen. De beenderen van heel kleine kinderen z\jn betrekkelijk week, maar worden geleidelijk aan steviger, onder meer onder invloed van het vitamine D. Bij een tekort hieraan zijn de kinderen huilerig en lusteloos, de tanden komen slecht door, en de groei ondervindt stoor nissen. Zorg derhalve voor voldoende vita mine D, en daarnaast ook voor vol doende melk in de voeding. Zonder toevoer van melk, karnemelk of yoghurt kan het vitamine zijn wer king namelijk niet ontplooien. Geef jonge kinderen minstens een halve liter, de oudere zoons en dochters minstens driekwart liter melk per dag, en drink zelf ook minstens een halve liter! Eet verder, als het enigszins mogelijk is, per persoon een ons kaas per week. Wanneer 's zomers de zon volop schijnt, kunt U de vitamine D-prepa- raten laten schieten; een ruim melk gebruik blijft echter geboden! Gebruik Fambro en ontdek hoe mooi Uw haar kan zijn mig décolleté. Links op de tekening ziet U een cocktailjurkje van Made leine de Rauch, dat overdag gecom pleteerd wordt door een korte, wijde pelerine. Ook Jacques Fath ontwierp vele van deze ensembles, en liet zijn fan tasie vooral bij de décolleté's de vriie teugel. De halsuitsnijdingen van zijn japonnen zijn rond, vierkant, boot- vormig, of gedrapeerd naar de schou- j derpunten. Bij dit laatste model hoort een korte bolero, welke tot aan de I hals wordt dichtgeknoopt en een wit- te kraag heeft, wat een bijzonder jeugdig cachet aan het nauwsluiten de geheel geeft. Velerlei stoffen worden voor deze „midi-minuit"-ensembles gebruikt: wol, zijde, mouseline, kant en zelfs bont. i Daar gaan ze weer! Gepakt en ge zakt trekken ze vrolijk langs de we gen, om tegen de avond jeugdher bergen en kamphuizen te gaan be volken. Daar vinden ze hun bedje gespreid op de lakens na! Iede re geroutineerde trekker zal dan ook by zjjn bagage een slaapzak pakken. U kunt ze kant en klaar kopen, maar ook nu is zelf maken voorde liger. U vindt hier onder het patroon van een slaapzak met vast kussen sloop. Op de plaats van de vouwen kunt U desgewenst naden maken. U zoomt de korte kanten. De onder kant van de sloop wordt tegen de bovenkant gevouwen. De zijnaden worden dichtgestilct, de zoomkant blijri open. Daar wordt het kussen (Of bn gebrek hieraan een opgerolde jas or cape) ingeschoven, u knipt twee vierkantjes van 16 cm lengte en vouwt ze langs de diagonaal dubbel, zodat U twee driehoekjes krijgt. U vouwt het boven- op het onderlaken en stikt de zijnaden vanaf de vouw over een lengte van ca. 100 cm dicht, waarna U het onderlaken op dat punt tussen de ene open kant van een driehoekje naait en het bovenla- ken tusen de andere. Bij het onder de wol kruipen verhinderen deze hoekj'ès, dat het laken inscheurt. Neemt men liever een apart kus sensloopje mee, dan laat u van het patroon de ondersloop vervallen. Dit heeft het voordeel dat het onderla ken ook boven gebruikt kan worden en dus minder gauw slijt. Voor woelige slapers is zo'n slaap zak thuis ook aan te bevelen. Het la ken blijft netjes op zijn plaats en ligt niet 's morgens ineengefrommeld aan het voeteneind of op de grond. Pro beert het eens. moeders! ™.LA BEZEMER. Het schijnt zo te moeten zijn, dat wij in deze kolom telkens weer gedreven worden- naar een dispuut over het houioelijck. En misschien is dat, in de grond, ook niet zo onbegrijpe lijk. Want het huwelijk, het sa menleven van een man en een vrouw, is niet enkel de oercel van de maatschappij: het vormt tevens een heel gevoelige waar demeter voor de samenleving in de wijdste zin. Ik zou het zelfs wel op mij dur ven nemen te betogen zij het dan niet in één kolom dat er een onmiskenbaar verband be staat tussen de devaluatie van het huwelijk en de waterstof, bom. U wilt mij dat betoog voor lopig wel ten goede houden maar niet het antwoord op een brief, tragisch in zijn opgewon denheidvan een verbitterde le zeres. Zij schrijft mijdat haar man „bij een ander is ingetrok ken", en nu toornt zij, begrijpe lijk, maar niet helemaal billijk, op „de man" in het algemeen: ,Jk ben duizendmaal jaloers geweest op die vrouwen, die altijd zo keurig met alles uit komen en zo netjes voor de dag komen, maar die dan ook niets bijzonders doen en dat ook niet ambiëren. Zij worden in negen en negentig van de honderd ge vallen veel meer gewaardeerd door hun mannen, aan de vrou wen, die een echte kameraad voor hun man zyn en hem in voorspoed en tegenslag met de daad bijstaan. Daarom geloof ik, dat het niet in de vrouwen zit, maar in de mannen. Want de meeste vrouwen zijn slim ge noeg om te ontdekken, dat de doorsnee Nederlandse man he lemaal niet gestéld is op zo'n vrouw, die van cultuur, muziek, gedichten, boeken, enz. houdt. Het is ook veel te duur, dan kan zij geen zuinige huisvrouw zyn. Zij moet totaal geen ambities hebben, hoogstens mag zij lid van een heel goedkope vereni ging zyn..." Jammer genoeg kan ik alle twee lange pagina's, volgetypt met grieven met citeren. Maar als ifc goed begrepen heb is der langen Reden kurzer Sinn van dit alles: De Nederlandse man is een schriéle{ aartsconserva tieve kortzichtige naarling, die veel liever een „echte huis vrouw" heeft dan een gade die nog voor iets meer belang stel ling koestert dan voor keuken, kleren en kinderen. Daar ligt het handschoentje in het strijdperk, de spelden steken er aan alle kanten uit en ik tart de heren echtgenoten het op te rapen. Bent u werke lijk in doorsnee dusdanig bij uw tijd ten achter Ik heb vele voorbeelden ontmoet van het te gendeel, ook in deze openhar tige rubriek maar zyn dat loellicht de heldhaftige uitzon deringen van een gemakzuch tige en behoudzuchtige meer derheid Tericijl u aanstalten maakt in uw pennen te klauteren, om uw figuur te redden, zal Saskia doen wat der vróuw is, in zulk een geval en deze opgewon den, teleurgestelde, verbitterde vrouw eens op de rug kloppen, terwijl zij haar ogen afveegt. OP ALLE WAPENS Want ddt doét zij, de héle brie sende brief is daar eensprekend getuige van. Stil nu maar, zou ik willen zeggen, ik begrijp er immers al les van. De kameraad is weg gelopen overgelopen zelfs naar het kamp, dat je altijd zo opstandig verfoeide. Het kamp van de enkel-maar-huisvrou wen. Heb je dddr nu al die jaren zo voor geploeterd als zijn hulp en kameraad, héb je daarvoor ge ijverd voor moderne ideeën om trent voeding en kleding, warmte en frisse lucht f Heeft hij dat zó weinig gewaardeerd, en alleen maar, diep in zyn hart, gehunkerd naar een ou derwetse huismoeder zonder ambities Ik weet het nietf beste meid. Ik weet, na je hele lan ge brief, toch nog te weinig van het geval af, om een helder en zuiver oordeel te hebben. Ik weet alleen dit heel zeker, door de ervaring van velen geleerd: dat een man nooit wegloopt een vrouw, die het erop gezet heeft hem vast te houden. Maar dat vasthouden vereist niet zo weinig mensenkennis, nog lie ver mannenkennis. Onze moeders hebben ons daar te weinig van meegegeven, en met schande moeten wij vaak die schade inhalen. Word niet boos op me als ik verklaar, dat jouw héle brief mij sterk de in druk geeft van een typisch vrouwelyke eenzijdigheid. Dat komt vooral uit i» dat fikse: Ik wil alléén kameraad zijn van een man Ja maar, mijn beste, wil mijnheer de echtgenoot dat óókf Kyk, wij weten natuurlijk allemaal dat de man in het al gemeen op het punt van vrou wen de onredelijkheid in per soon is. Hij is niet op zoek naar een schaap met vijf, maar min stens met negen poten. En als hij dat niet vinden kan, behelpt hij zich nog eerder met eentje, die er maar ordinair vier bezit dan verguld te zijn met een vijf- potig beestje. Of iets bijzonders, maar dan ook op dlle punten of eentje van dertien in een do zijn. En die laatste is voor een man met allerhande weten schappelijke problemen aan zyn hoofd nog wél zo verkieslijk. Ten eerste blijft liy voor dat lie ve schaap altyd de knappe man die het wéét, c« ten tweede dé- batteert zij niet als hij moe thuiskomt, maar schenkt thee in en vertéld dat de bloemkool nog altijd zo duur is. Moeten wij dus tóch maar on ze hersens en talenten in de grond stoppen als wij trouwen Welnéé geen sprake van. Dat hebben begaafde vrouwen trou wens nóóit gedaan. Denk aan Tessélschade, aan Betje Wolff en Truitje Toussaint. Maar wij moeten duchtig oppassen voor het éénrichtings-verkeer: Niet de man de keus laten tussen ka meraad-met-moderne opvattin gen óf ouderwetse huismoeke, maar trachten te zoeken naar een synthese van die twee. Dus alle voortreffelijke eigen schappen van zijn moeder naar wie menige man levens lang loopt te zoeken com bineren met die van het meisje zjiner dromen en de gelijkwaar dige kameraad van óns ideaal. Daarvoor moeten wy zo'n beet je duizenkunstenares zijn maar is ddt niet juist het huwe lijkf SASKIA. Klassiek négligé uit moderne stof Wij zijn zo gewend geraakt aan de moderne house-coats en peignoirs met hun eenvoudige, glad-aansluitende-lij- jien, dat het négligé, dat de jonge vrouw op nevenstaande afbeelding draagt, ons op het eerste gezicht wel licht wat Antiek" voorkomt. Onge twijfeld is het als ochtenddracht ook niet zo practisch als de nauwsluitende, moderne huisjas, maarwel veel vrouwelijker met die mooie ronde schouderpas waaruit de mouwen en de achter- en voorpanden ruim-aange- rimpeld te voorschijn springen! Mag het modél ons ietwat verou derd voorkomen, het materiaal, dat voor dit négligé gebruikt werd, is hoogst modern. Het is genopte nylon in een zachte pasteltint, dat zich ui teraard prachtig leent tot ruimte ver werking. De nachtjapon, welke onder de och tendmantel zichbaar is, werd uit effen nylon in dezelfde tint gemaakt. Een beetje kostbaar, zo'n ^ll-ny- lon"-combinatie? Geen nood: ook een fijne, kreukherstéllende katoen leent zich uitstekend voor het maken van dit sierlijke négligé. Voor de grotere dochter, die deze zomer voor het eerst alleen uit logeren gaat, is zo'n ka toenen ensemble vast en zeker een welkom geschenk! Kleine oorzaak met grote gevolgen Frederick Simpson, een Londenaar, is gescheiden van zijn vruow tenge volge van een incident rondom een verlovingsring. Het échtpaar was in dertijd gehuwd, zonder vooraf offi cieel verloofd te zijn geweest, en na twee jaar huwelijk wenste mevrouw Simpson plotseling, dat haar man haar toch nog een verlovingsring zou schenken. Frederick bezweek voor haar aandringen, en ging bij de juwe lier een mooie ring uitzoeken. Toen hij het cadeau aan zij vrouw overhandig de, vond deze het kleinood echter „te goedkoop" en wierp zij hem de ring naar zijn hoofd. Daar bleef het niet bij, want de ring werd gevolgd door: een electrisch kacheltje, een asbak, diverse serviesgoederen, een bloemen- standaard en een theepotDe rech ter sprak de schelding uit op grond van wreedheid (ditmaal geen „geeste lijke"!) van de zijde der echtgenote. De Italiaanse jeugd en de mode De Italiaanse kindermode vertoont veel gelijkenis met de Franse kinder mode. Ook in Italië is een paar witte handschoentjes hét cadeau voor een jongedame van vier of vijf jaar! En de twaalfjarige Italiaanse is al even ijdel als haar mama, en paradeert al graag door de winkelstraten met een nieuwe japon of mantel. Er heerst onder de Italiaanse „tee nagers" een ware rage voor plooirok ken en overgooiers van wollen fanta sie-stoffen. Naast donkerblauwe kle ding. die met felle ruiten wordt ge combineerd, zien we vele tinten rose en bleu voor heel jonge meisjes, voor al voor de Zondagse mantels en jur ken. Ook geel en zeegroen zijn kleu ren, welke de donkere Italiaanse meis- kes bijzonder goed staan en dus veel worden gedragen. Er is in de garderobe van het jonge Italiaanse meisje een strenge schei ding getrokken tussen „gekleed" en „sportief". De schoolkleding is sportief. Voor de Zondagse wandeling en het bezoek aan grootvader en grootmoe der, gaat zij in de deftige kleding met witte wollen handschoenen en sokjes. Gekookte schol bij de warme maaltijd De schol is een vis, welke in gebak ken toestand, met zo'n lekker bruin korstje, uitstekend smaakt op de bo terham of bij bepaalde groenten. Maar ook van gekookte schol kan een heerlijke schotel bereid worden. Het volgende recept kan U helpen bjj het maken van zo'n schotel: Gefileerde schol: 2 schollen, zout, desgewenst mosterd; ui, peterselie- stengels, 80 gr. boter of margarine, 40 gr. (4 eetlepels) bloem, azijn, een zure augurk. De schollen (laten) fileren. De gra ten en kop met 1. water en zout, 'n stukje ui en peterselie aan de kook brengen en een kwartier laten trek ken. Het nat zeven. De filets zouten, desgewenst met een weinig mosterd inwrijven en oprollen met de velkant naar binnen. De filetsrolletjes tegen elkaar zetten in een vuurvaste schaal of pan. Een scheutje visbouillon er over gieten en de vis gaar koken in 15 20 minuten. Van de rest van de visbouillon een gebonden saus ma ken. Hiertoe de helft van de boter of margarine smelten en de bloem er even in verwarmen. Bij scheutjes te gelijk, onder roeren, de visbouillon toevoegen. De saus steeds even aan de kook laten komen alvorens nieuwe visbouillon toe te voegen. Wanneer de saus goed van dikte is, van het vuur af de rest van de boter of margarine in kleine klontjes er door kloppen. De saus op smaak afmaken met een eetlepel azijn en een zeer fijngehakte zure augurk. Advertentie. Opletten de boodschap Goed van vertrouwen als is, let U soms niet op, of U Uw MAÏZENA DURYEA - die toch nadrukkelijk vraagt - ook werkelijk krjjgt. Ja, thuis, in het gébruik dan merkt U het verschil gauw genoeg. Want er be staat geen beter bindmiddel voor groenten, soepen en sau sen dan de echte MAÏZENA DURYEA. Niet zonder reden wereldvermaard. Vraag lus niet alleen MAÏZENA DURYEA, maar zie toe dat U het ook krijgt. De naam DURYEA staat op ieder pak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 8