MICHELIN VASTE PRIJS VOOR INLANDSE TARWE MOET BLIJVEN MICHELIN PROF. CARP: VERDACHTE EEN ABNORMALE PERSOONLIJKHEID ,DE TWEE STRAATJONGENS", FILM MET KWALITEITEN „BIANCHI" MET C0PPI WON PLOEGENTIJDRIT TE PALERMO Wie overlegt, legt liever linoleum I LINOLEUM KROMMENIE PROVIN CI ALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 22 MEI 1954 DAGELIJKS BESTUUR Z.L.M. Schade en herverkavelingsproblemen Daar voor de tarwe-oogst van 1955 een nieuwe prijsregeling zal koinen, heeft het dagelijks bestuur der Z.L.M. het te voeren beleid besproken. De vergadering was van mening, dat bij een eventueel dalen va-n de wereld- prijs, een zodanige regeling nodig is, dat een vaste prijs waarin kostprijs plus twintig procent, altijd realiseerbaar is. De innameregefing biedt daar voor de beste garantie. De normen voor verloren boomgaarden zijn nog steecfs "niet bekend, al zal hét nu met lang meer duren. Uitvoerig besprak de vergade ring nogmaals de onbillijkheden die er hier en daar in het rampgebied ontstaan, doordat de kapitaalsver goeding aan eigenaren van de grond zal worden uitbetaald, waarop de pachter op eigen kosten de bomen heeft geplant. Besloten werd deze kwestie opnieuw aan de landelijke herstelcommissie voor te leggen. HERVERKAVELINGS PROBLEMEN. De aandacht werd gevestigd op het feit, dat er in enkele delen van Schouwen-Duiveland en van de der Kruiningen moeilijkheden gen te ontstaan voor diegenen, die hun gronden niet hebben kunnen in zaaien, terwijl ileze nog niet onder de herverkavelingswerkzaamheden val len, of, zoals in Kruiningen, geheel buiten de herverkaveling vallen. Voor deze gebieden zou in ieder geval de herstelbewerkingskosten-regeling dienen te gelden. De vergadering betreurde het, dat de Stichting Beheer Landbouwgron den aan diegenen, die hun bedrijf aan dit lichaam nebben verkocht, de koop- Ie pol- drei- WIELRENNEN De Ronde van Middelburg voor „Sport Steunt Zonneveld" De WSC Middelburg organiseert op Zaterdag 29 Mei de Ronde van Mid delburg voor amateurs (afstand 100 km). Bij de renners blijkt veel belang stelling voor deze wedstrijd te be staan, want verschillende vooraan staande amateurs schreven reeds in. Onderhandelingen met België zijn nog faande, maar deze stuiten op moeilijk eden, omdat op "diezelfde dag de Ronde van België voor amateurs ver reden. Het batig saldo van deze wedstrijd is in zijn geheel voor „Sport Steunt Zonneveld Vorig jaar konden de or ganisatoren een bedrag van 460 af dragen, meer dan enig andere Zeeuwse sportvereniging. Ook nu wil men het batig saldo zo hoog mogelijk houden en daarom wordt ter dekking van de organisatiekosten een verlo ting gehouden. De organisatoren hebben enige moei lijkheden gehad met de KNWU, die ook voor deze liefdadigheidswedstrijd de eis van vyf cent afdrag handhaaf de. Men heeft er echter een mouw aan weten te passen. Behalve de wisselbeker, die vorig jaar door Fons Borremans uit Hoo- gerheyde werd gewonnen, is er ook een beker beschikbaar voor een klas sementssprint over 20 ronden, zo dat de spanning er van begin af aan zal inzitten. Economische Kroniek van Zeeland. (Slot van pag. 1) waarbij het in de bedoeling litg de lo nen by de cultuur-technische werken iets onder de landbouwlonen te houden om te voorkomen, dat werkkrachten uit de landbouw afvloeien. Twee veelzeggende cijfers werden bekend tijdens de jubileumviering van de Boerenleenbank te St. Laurens. De bank sloot veertig jaar geleden de eerste jaarrekening af met een be drag van ruim 32.000,— waartegen de jaarrekening 1953 een bedrag be reikte van 23 millioen gulden. Dat illustreert duidelijk van hoe grote betekenis de boerenleenbanken in Zeeland zijn geworden voor het landbouwcrediet en voor het sparen in de dorpsgemeenschappen. Middenstand De Zeeuwse middenstand heeft zich in de maand April reeds beraden over de zomeractiviteiten op het gebied van exposities enz. Middelburg komt met een 10-daags hanaels- en indu strie-tentoonstelling. Goes krijgt dank zij de Z.L.M. een grote land- bouwexpositie, waarvan de betekenis zal uitgaan boven die van de locale kring-tentoonstellingen, welke in achterliggend"3 jrsrden gehou den. Overige^ -A wat de afwikke ling van ..ipschade betreft in middenstandskringen niet geheel te vreden. Er is een commissie van mid denstanders gevormd, die naar wegen zal zoeken voor een snellere afwikke ling. Industrie Uit de kring van de Zeeuwse in dustrie werd in de maand April op nieuw de klacht gehoord, dat er in deze provincie een tekort aan goed geschoold technisch personeel bestaat. Bij de uiterst geringe werkloosheid in Zeeland, blijft het moeilijk de ge schikte arbeidskrachten in voldoende mate aan te trekken. De nieuwe P.Z.E.M.-centrale heeft in de maand April haar eerste stroom afgeleverd, waarmee een millioenen- werk, dat ook voor de industrialisatie van Zeeland grote betekenis heeft, in het eindstadium kwam. Besluiten we met een enkele mede deling uit de havenwereld. Het tank park van de haven van Vlissingen zal uitgeberid worden tot 21.000 ton op slagruimte, waarmee de capaciteit van dit park aangepast wordt an de steeds toenemende capaciteit van de tankschepen. som nog niet heeft uitbetaald. Aan gedrongen zal worden op de nodige spoed. Er doen zich voor sommigen, die zich thans hebben opgegeven voor een bedrijf in de N.O.P. of in de Braakman, moeilijkheden voor, om dat zij niet weten of zy worden aan genomen of niet. Zy kunnen daarom thans niet overgaan tot herbouw en aanbesteding van hun verwoeste ge bouwen. Een vóór-selectie door de N.OJP.-directie en de Rentmeester over de Braakman zou zeer noodza kelijk zijn om deze mensen meerdere zekerheid te geven. Tenslotte was de vergadering van oordeel, dat na dit droge voorjaar herstelbewerkingskosten in vele ge vallen uitbetaald zullen moeten wor den. Hiervoor is een spoedige regi stratie nodig, waarbij vooral gedacht wordt aan net vlas. De weersomstandigheden zyn van grote invloed op de productie van het kleine fruit. Hierom meende het Da gelijks Bestuur, dat men vooral niet te gauw tot voor-verkoop dient over te gaan. WATERBEHEERSING EN ONTZILTING. Voorts hield ir. D. W. Stolp, die de Z.L.M. vertegenwoordigt in de com missie voor waterbeheersing en ont- zilting, een uiteenzetting. De verdrogingskaart is nog niet klaar. Wat de verzilting betreft werden over 150.000 ha monsters in water- fangen genomen op 3000 plaatsen, 'erder zijn de haarden van het in dringen van het zout opgezocht, waarbij naar voren is gekomen dat het zoutgehalte afneemt, naarmate men verder van de lozingsplaats af komt. Voorts worden er per 100 ha jaarljjks waarnemingen verricht met grondwaterbuizen. Op kleinere schaal wordt in de Kraarjertpolders onder zocht in hoeverre de watervoorzie ning in polders met plaatgronden verbeterd kan worden door opstuwen en beregenen. Momenteel is er op Schouwen een proefveld voor land- en tuinbouwge- wassen opgezet, waarbij zowel bere gend als geïnfiltreerd wordt. Geble ken is dat de zoute kwel zelfs op karrevelden bestreden kan worden door een nauwe drainage en een goe de ontwatering, daar anders het zout te gemakkelijk kan opstijgen. Mo menteel zijn echter alle proefvelden op Schouwen verlaten. De meeste Nederlandse automobiel-importeurs en -fabrikanten schenken hun vertrouwen Ook U kunt zich gerust verlaten op De Nederlandse kwalHeiisband gefabriceerd te s herfogenbosch mm VOETBAL De promotiewedstrijden voor Zeeuwse ploegen Het programma voor de promotie competitie, waarbij Zeeuwse clubs zijn betrokken, luidt als vólgt: Prom. comp. 3e klas (om één plaats in de tweede klas)80 Mei RoosendaalHulst (3 uur) en 7 Ju ni volgt dan HulstRoosendaal (2.80 uur). Een eventuele beslissingswed strijd zal worden gespeeld op het ter rein van „Goes". Prom. comp. 4e klas (om één ilaats in derde klas). 23 Mei: Steen- iergenHontenisse en 30 Mei volgt HontenisseSteenbergen beide om half drie). Een eventuele beslissings wedstrijd zal in Hulst worden ge speeld. Voor een plaats in de reserve le klasse spelen Baronie II, Middel burg II en Schijndel n. Het program ma luidt: 30 Mei: Schijndel HBaronie II; 7 Juni: Baronie HMiddelburg H; 13 Juni: Middelburg HSchijndel H; 20 Juni: Schijndel 0Middelburg H; 27 Juni: Middelburg HBaronie II; Juli: Baronie H—-rSchyndel IL HET PROCES TEGEN DE BERKELSE ARTS Ziekelijk in medisch, doch niet in juridisch opzicht De strafzaak tegen de Berkelse arts O. is voortgezet met de behande ling van het aanvullend rapport van prof. dr. E. A. D. E. Carp. Prof. Carp was in dit rapport tot de conclusie gekomen, dat O. een zeer abnormale persoonlijkheid is, hoewel niet ontoerekeningsvatbaar. Hy acht te verdachte een schizoid-psychopathische persoonlijkheid, ziekelijk in me disch, doch niet in juridisch opzicht. Zowel de officier als de verdediging stelden prof. Carp naar aanleiding van dit rapport verschillende vragen. Op een vraag van mr. P. van 't Hoff Stolk, één van de raadslieden van O., zeide prof. Carp het zeer wel moge lijk te achten dat O. in het begin vol komen te goeder trouw is geweest, toen hij als diagnose bij zijn echtge note een „tumor in de hersens" stelde. Voorts vroeg de verdediging'of het gebruik van cyaankali door een me dicus op kalm overleg duidde dan wel op een staat van opwinding. Prof. Carp gaf als antwoord, dat hier van een zeer abnormale gedachtengang gesproken diende te worden. Daarna kwam het motief van de daad weer ter sprake en de haatgevoelens, die O. bezielden ten opzichte van zijn schoonmoeder, welke gevoelens hij op zijn vrouw zou hebben overgedra gen. Als volgende getuige-deskundige werd gehoord dr. E. Hoele, die zeide dat het aanvullend rapport van prof. Carp zijn eigen visie zeer dicht be naderde. Getuige had inplaats van de oorspronkelijke term „verminderd toerekeningsvatbaar" bij de beoorde ling liever gesproken over „verzach tende omstandigheden". Het slot van de zitting was gewijd aan enkele vragen van de president aan prof. Froentjes en aan verdachte zelf. De president wilde van prof. Froentjes weten hoeveel cyaankali nu precies in de verschillende flesjes en flessen was gevonden. Het bleek dat in het tonicum-flesje 180 milligram cyaankali had gezeten en in het ar- senicumflesje 150 milligram. Uiteindelijk vroeg de president ver dachte nogmaals wanneer deze meende dat zijn vrouw de gelegenheid zou hebben gehad om cyaankali in de ar- senicumöes en in de voorraadfles te doen. O. gaf daarvoor een paar tijd stippen op. De president vroeg ver dachte verder of deze het niet merk waardig vond, dat indien mevrouw O. haar tonicum met cyaankali had ver giftigd, zij bovendien nog cyaankali in de bouillon zou hebben gedaan, zo als O. had verondersteld. O. vond dit evenwel helemaal niet merkwaardig. Daarna werd de zitting geschorst tot Maandagmorgen, wanneer de of ficier zyn requisitoir zal houden. Hongaarse ploeg tegen Engeland De Hongaarse ploeg voor de wed strijd tegen Engeland Zondag a.s., is thans officieel bekend gemaakt. Het is dezelfde ploeg die in November j.l. te Wembley met 63 van Engeland heeft gewonnen, behalve wat betreft de rechtsbuitenplaats waar Laszlo Budai vervangen .s door Josef Toth. Het elftal ziet er als volgt uit: Doel: Crosics, achter: Buzansky en Lantos, midden: Bozsik, Lorant en Zak arias, voor: Toth, Kocsis, Hideg- kuti, Puskas en Czibor. Chochlof verblijft thans in Washington. Voor een Senaatscommissie. De voormalige Russische geheime agent Nikolai Chochlof, die naar het Westen is gevlucht, omdat hy zoals hij mededeelde weigerde een Russische bannelingenleider in Westduitsland te vermoorden, is Vrij dag in de vergadering van de Se naatscommissie te ashington ver schenen. Chochlof verklaarde, dat de voormalige Russische ambassadeur in de Ver. Staten, Panjoeskin, aan het hoofd staat van de „negende sectie" van de Russische geheime dienst. Deze afdeling was na de oorlog gevormd om sabotagedaden in Wes telijke fabrieken, havens en verdedi gingsinstallaties en moorden te be drijven, aldus Chochlof. Hijzelf werk te als officier in deze afdeling. Chochlof gaf vervolgens nog een verslag van de wijze waarop destijds Beria, het hoofd van de Russische ge heime politie in Moskou werd gear resteerd. O Fred Waller, die het driedimensionale filmprojectiesysteem dat als Cinerama bekend staat heeft uitgewerkt, is Dinsdag op 68-jarige leeftijd te Huntington in de staat New York overleden. Waller kreeg voor zijn werk een „Oscar"-prijs. Advertentie. BONT BONT BONT De vrouw van standing koopt haar bontmantel bij een ver trouwde zaak. Bij het bekende adres in Amsterdam: EEN KWALITEITS PERSIA- NER-PATTES MANTEL VOOR f 430.—. Bestel nü, de prijs is nog laag. 100 garantie betaling in overeenstemming coupeurs- bezoek door heel Nederland 35 jaar ervaring; Lid Ned. Vereniging v. Bont werkeryen. BONTHUIS REITER The Fur-Style. Heiligeweg 2 (gesl. huis). AMSTERDAM-C. Telef. 38789. FILMS IN ZEELAND Fernandel in kostelijk amusementsproduct „De Twee straatjongens van Pa rijs" (Grand, Goes) werd verfilmd naar de roman „Les deux gosses" van Pierre Decourcelle, onder regie van Flavio Calvazara. Het is het verhaal van een knaapje, dat mét zÜn ouders de dupe wordt van een laaghartig bedrog, gepleegd door een famielid. Een jeugd en een huwelijk dreigen voor goed verwoest te worden, maar langs aanvaardbare wegen voert ook dit verhaal naar een geluk kig slot. Een film, die ongetwijfeld velen zal boeien, een film ook met kwaliteiten. Het tweede „Drie D-product", dat in Zeeland draait is de avonturen film „De charge aan de Rode Rivier" (Alhambra, Vlissingen), welk avon tuurlijk en spannend filmwerk men met behulp van brillen „dieptewer kend" kan bezien. Gordon Douglas voerde de regie over deze Western, die wederom een periode uit de strijd tussen blanken en roodhuiden laat zien. Een liefdes historie ontbreekt ook in deze film, die pretentieloze óntsparming biedt, niet. Een opgewekte musical is „Be cause you re mine" (Electro, Middel burg), waarin Mario Lanza een aan tal vrolijke liedjes lanceert en waar in men over het algemeen veel lucht hartige vrolijkheid te aanschouwen krijgt. Het is een film als vele ande re in dit genre en derhalve wel ple zierig om naar te kijken. Muziek, zang en show vormen de voornaam ste bestanddelen. Een even charmante als boeiende avonturenfilm is „De vrouw met het ijzeren masker" (Luxor, Vlissingen) en dat kan welhaast ook niet anders wanneer men weet, dat in deze film Alexander Dumas' onsterfelijke drie musketiers opererenHet is uiter aard een romantische geschiede nis, met prinsessen, degengevechten en vele avonturen. Fernandel, van schapenscheerder tot dameskapperHet behoeft een.betoog, dat enkele uren onbe- ommerde vrolijkheid gegarandeerd RONDE VAN ITALIË GESTART De Ronde van Italië, of zoals de Italianen hem noemen „De Giro" is gis teren met een ploegentijdrit begonnen. Deze werd gehouden op het circuit van Monte Peilegrino met als start e n finish Palermo. De tijdrit is in een overwinning geëindigd voor de ploeg van Coppi (Bianclii), welke een tijd maakte van 2 uur 80 min. en 54 sec. (de eerste drie best geplaatste ren ners). De Nederlandse ploeg wist beslag te leggen op de achtste plaats in 2 uur 37 min. en 54 sec. Het heeft de Oranjemannen overi gens niet meegezeten. Het circuit met een lengte van 18 km was lang niet gemakkelijk. In de eerste ronde eindigde de Nederlanders achteraan, maar in de tweede en laatste ronde rond wisten zy zich zo goed te klas seren, wisten zij zich zo goed te klas plaats konden bezetten. Coppi heeft in deze eerste rit wederom bewezen, dat hy een renner is van grote kla3- Ben prachtige vloerbedek king, m meer dan honderd Ideuren en dessins! Linoleum it 2 meltr brttd Prijzen vanaf f 6,45 per vierkante meter Llnofelt vanaf f. 3,95 V hoeft tr haast niets aan te doet}. Een droge doek is meestal voldoende at nu en dan ten vleugje Linoleum-was Krom me tüt. Dat is alltsl is mooi en blijfi mooi se. In het individueel klassement heeft hy een voorsprong van onge veer een minuut op de Zwitser Koblet. De uitslag luidde: 1. Bianchi (Coppi) 2 uur 30 min. 54 sec.; 2. Zwitserland (Koblet) 2.34.31; 3. België (Van Steenbergen) 2.35.30; 4. Legnano (Minardi) 2.35.33; 5. Fre. jus (Coletto) 2.36.45; 6. Bartali (Bar- tali) 2.37.36; 7. Bottecchla (Fornara) 2.3739; 8. Nederland (Van Est) 2.37.54; 9. Nivea-Fuchs (Magni) 2.37.57; 10. Torpado (Defilippis) 2.38.08; 11. Atala (Astrua) 2.38.24; 12. Spanje (Ruiz) 2.39.30; 13. Arbos (Monti) 2.39.48; 14. Doniselli (Solda- ni) 2.40.39; 15. Duitsland (Muller) 2.45.51. Coppi leidt in het algemeen klas sement voor zfln ploeggenoten Gis- mondi en Filippi. Koblet (Zwitserl.) is 4e en de Belg Van Steenbergen Petrucci heeft de 3trijd gestaakt. Het algemeen klassement luidt: 1. Coppi (It.) 50 min. 18 sec.; 2. Gismond! (It.) z.t.; 3. Filippi (It.) z. t.; 4. Gaggero (It.) z.t.; 5. Milano (It.) 50.42; 6. Koblet (Zwitserl.) 51.43; 7. Schaer (Zwitserl.) z.t.; 8. Clerici (Zwitserl.) 51.45; 9. Van Steenbergen (Belg) 51.50; 10. Cou- vreur (Belg) z.t.; 33. Van Est 52.38; 34. Nolten z.t.; 35. Roks z.t.; 36. Gerrit Voorting z.t.; 37. Wagtmans z.t.; 38. Adri Voorting z.t.; 100. Van Breenen 58.29; 104 renners zullen vandaag voor de tweede etappe star ten. zijn met Fernandel in de van „De schoonheids hoofdrol jecialist" Schouwburgbioscoop, Middelburg) Een kostelijke amusementsfilm waar mede de Fransen én Fernandel we derom bewezen het alleenrecht te bezitten van pikanterie zonder grof heid. Want een weinig pikant is dit product wel. Tenslotte vertoont Grand (Goes) Zondagmiddag „De boekaniers der zeven zeeën", een piratengeschiede- nis in kleuren, spelend in de achttien de eeuw, met beslist boeiende ogen blikken. Stemmen uit de kerken. (Slot van pag. S) nog verscheidene personen om aller lei diensten te verrichten. Een hele karavaan dus Zij hadden by zich re lieken van heiligen, heilige vaten en andere voorwerpen voor de eredienst, liturgische boeken en andere codices voor studie en gebed. In een aantal schepen bevond zich proviand voor de zendelingen en' de bekeerlingen. Telkens weer richtte men een kamp in, waar de bekeerlingen een tyd moesten blyven voor hun onderricht. Op 5 Juni zou aan de nieuw-bekeer- den het sacrament van het vormsel worden toebediend. Toen hebben de heidense Friezen een aanval op het kamp gedaan. Met een boek heeft Bonifatius nog getracht zijn hoofd te beschermen, toen een zwaard daarop neerkwam. Hy is gestorven, zoals zyn levensbe schrijver vermeld, terwyl hij zijn metgezellen opwekte de martelingen standvastig te ondergaan. Welke is nu de betekenis van Bo nifatius geweest? Op school hebben we in onze jeugd nog geleerd, dat Willibrord en Bonifatius in ons land het Evangelie hebben gebracht. Het is echter niet juist te denken dat het Evangelie hier voor hun komst on bekend was. De opgravingen hebben duidelijk genoeg aangetoond dat er overal in ons land Chr. gemeenten zyn geweest, zelfs enige eeuwen voor de komst van de Angelsaksische zen delingen. Zy hebben waarschijnlijk geen bloeiend bestaan gekend. Willi brord en Bonifatius hebben er voor gezorgd dat deze gemeenten kwamen onder toezicht van de bisschop van Rome en daarmee hebben zy ons land gebracht binnen een bepaald geeste lijk klimaat, dat in de toekomst van grote betekenis zou zijn. In de tweede plaats zouden we wil len wyzen op bet feit dat Bonifatius een vaste kerkelijke organisatie en reorganisatie heeft tot stand ge bracht. De geestelijkheid in het Frankische rijk was te veel afhan kelijk van do koningen en hofmeiers. Hy neeft een organisatie opgebouwd, waardoor de geestelijkheid gesteund werd in haar werk, terwijl tevens de priesters elkaar onder toezicht hiel den. Er is niets erger voor een kerk dan een tuchteloze geestelijkheid. Eveneens heeft hij er voor gezorgd dat het peil van ontwikkeling van de priesters, die in zeer vele gevallen de enige cultuurdragers waren, ho ger kwam te liggen. Dit alles heeft Bonifatius vooral trachten te bereiken door overal kloosters te stichten. In deze tijden, toen er nog maar heel weinig steden waren in ons land en de bevolking door partyschappen en twisten werd verteerd, zijn de kloosters toevluchts oorden geweest van rust en bescha ving. Hier waren bibliotheken. Hier werden geestelijken opgeleid. Hier was de enige mogelijkheid voor we tenschappelijke studie. Bonifatius is zrjn leven lang overtuigd geweest, dat een monnik geroepen was om vormend te werken in de maatschap pij. Hijzelf is een dichter geweest en nij heeft een gramatica geschreven. Hy was er van overtuigd dat de as cese niet moest voeren tot een cul tuur-vijandigheid. Hij wenste dat iedere monnik en iedere geestelijke een cultuurdrager zou zijn. Wij eren Bonifatius als een groot zendeling, die zijn leven heeft gege ven voor het Evangelie, dat hy ge bracht heeft en wij gedenken hem als een man, die ook voor ons lftnd nieuwe culturele mogelijkheden heeft geopend. H.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 6