Prikkelen misdaadreportages tot misdadigheid? Bonifatius wordt in ons land interkerkelijk herdacht KONINKLIJK BEZOEK AAN LEIDEN AFGESLOTEN NEDERLANDSE VLIEGERS OP HET ONTVLUCHTINGSPAD He R EEN SCHAAPSCHEERDERSFEEST NAAR 0VDE TRANT IN EDE ZATERDAG 22 MEI 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 PERSCONGRES AAN DE BLAUWE DONAU (IV) Internationale deskundigen gaven hun oordeel Voorzichtigheid en terughoudendheid zijn aanbevelenswaardig (Eigen berichtgeving). Mr. M. Rooy, hoofdredacteur van de Nieuwe Rotterdamse Courant, James Kerney, hoofdredacteur van de Trenton Newspapers in New Yersey, (U.S.A.), prof. Hans Hoff, hoogleraar aan de Weense Universiteit en Flo- rent Louwage, president van de International Crime Police Commission, hebben op het congres van de International Press Institute te Wenen een debat gevoerd over de moeilijke vraag, of uitvoerige berichtgeving over misdaden de misdaad in de hand werkt en of het niet noodzakelijk is, dat de pers in haar berichtgeving een grote terughoudendheid aan de dag legt. Mr Rooy kon vaststellen, dat dit probleem in Nederland nauwelijks bestaat. De Nederlandse pers legt een grote terughoudendheid aan de dag, nooit vindt men in Nederland misdaadreportages op de voorpagina der bladen, nooit trachten journalis ten op eigen houtje misdaden te ont sluieren, alleen om hun lezers opwin dende verhalen voor te kunnen zet ten. Ons gehele volkskarakter ver zet zich daartegen: een op sensatie afgestemde berichtgeving zou de on dergang van een courant betekenen. Kerney daarentegen eiste het vol ledige recht op om zo uitvoerig als men maar wilde over misdaden te berichten. Terughoudendheid prik kelt volgens hem de verbeelding der mensen alleen maar, het is beter de dingen bij hun naam te noemen, ook al klinkt dat dikwijls hard. Wel was 811. Behalve de eb- en vloedbeweging die we tweemaal per etmaal kunnen waarnemen, kent de aarde ook een groot getij dat zich in de loop van de bijkans onmetelijke geologische tijd rekening voltrekt. De oceanen stijgen en dalen in een rhythme dat zich over vele mïllioenen jaren uitstrekt, over stromen vastelanden zodat alleen nog de bergketens boven water uitsteken, en trekken zich dan weer langzaam terug, de aarde prijsgevend aan het landleven dat zich in overweldigende rijkdom kan ontplooien. Wellicht is er geen enkel stuk land aan te wijzen dat nimmer door de zee werd overspoeld. Tijdens het siluur en het devoon heb ben i» een tijdsverloop van 200 mü- lioen jaren geweldige overstromingen plaats gevonden, doch steeds traden de vastelanden i« een andere vorm daaruit te voorschijn. De grootste „vloed" in de geschie denis van de aarde vond wellicht plaats in het krijttijdperk, dus een ru we 100 mïllioen jaren geleden, toen over Noord-Europa een binnenzee stroomde die zich uitstrekte van het verdronken Zweden tot aan de Hima laya. Rusland en Siberië, Australië, Japan, gedeelten van Voor-Indië en Afrika en de helft van Noord-Ame- rika stonden onder water. In Europa staken alleen wat oude rotsformaties in ScandinaviëEngeland en Zuid-Eu ropa als eilanden boven het water uit. Tijdens deze periode werden de En gelse, maar tevens de Zuid-Limburg se krijtrotsen gevormd, xcelke laatste het materiaal voor de cementindustrie leveren. In het onder-krijt werden uit de afbraak-pro ducten van verga- ne eencellige zee- V lOPfl- diertjes tevens de IIUCU voorwaarden ge schapen voor het ontstaan van aardolie ten Oos ten van Coevorden. Tijdens deze vloed periode was de ijskap op Groenland gesmolten en op dat eiland groeiden toen vijgen, kaneel en laurier in een zacht en weldadig zeeklimaat. Gedu rende de ijstijden, toen grote hoeveel heden water in de ijskappen van Noord-Europa waren vastgelegd, ver toonden de oceanen lage standen. Gro te landstreken die thans door de zee zijn overspoeld, liepen in die ebperio- den droog. Momenteel kan er waarschynlyk weer gesproken worden van een op komende vloed. Volgens de tabellen van de geodetische dienst der Vere nigde Staten, valt er in twintig jaar tijds, langs de Oostkust van Noord- A merïka een stijging van 10 cm waar te nemen. Dit bedrag lijkt wel hel erg hoog over een zo korte periode, maar aan de kust van de Stille Oceaan is eveneens een verhoging van de zee stand geconstateerd, zy het in een veel langzamer tempo. Voor een al gemeen oordeel aangaande de stijging der oceanen zouden weliswaar vele metingen over de gehele wereld en over een lang tijdsverloop ver- algemene tendens klopt toch ver rassend met de grotere zonne warmte die in de laatste decennia ge meten werd en met het terugtrekken van de gletschergrens, wélk verschijn sel al reeds gedurende een halve eeuw nauwkeurig werd gadegeslagen. Hoe de opkomende vloed zich na vele dui zenden jaren zal voltrekken, valt *t moge nogmaals worden opgemerkt echter niet bij benadering te zeggen omdat de gegevens daarvoor-ontbre ken. Nu we het toch over water hebben, wilden we u een aardig probleem voor leggen. We nemen een liter water en schrijven op iedere molecuul onze naam. Vervolgens gieten we het wa ter in zee uit en wachten, laten we zeggen, 100 mülioen jaar, zodat door overstromingen en geologische veran deringen de moleculen her en der waarts over de aarde zijn verspreid. Vervolgens gaan we naar de Zuid zee en scheppen 1 liter water uit de zee. De vraag is nu, of er een redelijke kans is één van onze geioaarmerkte moleculen in die liter water aan te treffenf Niet één, maar 5000! H. Pétillon. hij geen bewonderaar van de sensa- tielust van de boulevardpers, maar terughoudendheid achtte hij niette min verwerpelijk. Nimmer oorzaak maar... Prof. Hoff, hoogleraar in de neu rologie en de psychiatrie, kwam tot de conclusie, aat misdaadre'portages nimmer de oorzaak van een misdaad zijn, wel echter een stimulerende factor Een kind uit een behoorlijk milieu zal niet gemakkelijk een mis dadiger worden, zo meende prof. Hoff. Wordt het dat wel, dan moet er een complex van oorzaak voor aanwezig, zijn Misdaadreportages kunnen alleen gevaarlijk zijn voor jongelui van 17tot 18 jaar, die zelf standig willen zijn, maar het nog niet kunnen en dan dikwijls critiekloos hun voorbeelden kiezen. Prof. Hoff noemde twee voorbeel den. Men heeft enige tijd geleden in Wenen een kinderzelfmoordepidemie gehad. Plotseling begonnen kinderen van twaalf, dertien jaar zelfmoord te plegen. Nu plegen volgens prof. Hoff kinderen nooit zelfmoord. Zij dreigen er hoogstens mee, zonder het voornemen te hebben het dreigement uit te voeren. Wat bleek nu bij deze epidemie in Wenen? Dat de meesten van deze kinderen krantenberichten gelezen haddenover zelfmoord van andere kinderen, die in de kranten als kleine martelaars, zelfs als een soort heldhaftige martelaars waren voorgesteldHier deed de krant dus wel degelijk kwaad. (In Neder land publiceert geen krant een zelf- moordbericht) E 60S Het andere voorbeeld had betrek king op E 605. De Oostenrijkse kran ten staan vol over moorden en zelf moorden met E 605. Het is een in Oostenrijk reeds jaren ^gemeen ge bruikelijk middel tegen ongedierte op planten geweest, dat door alle boeren werd aangewend. Op een ge geven ogenblik pleegde iemand er een moord mee (vergiftiging). De kranten maakten er zeer veel ophef van en moord en zelfmoord met be hulp van E 605 zijn thans aan de or de van de dag. De Oostenrijkse pers probeert nu de mensen af te schrik ken, door iedere keer weer opnieuw te vermelden, hoe pijnlijk de dood is na gebruik van E 605. Maar het is te laat President Louwage vertelde de Ne derlanders niets nieuws. In Neder land bestaat reeds lang een goede samenwerking tussen justitie, politie en pers. Achten justitie en politie het wenselijk bepaalde dingen uit de kranten te houden in het belang van het onderzoek, dan houdt de pers zich daaraan. Achten zij publicatie van bepaalde dingen noodzakelijk, wederom verleent de pers alle moge lijke medewerking. Dit bepleitte Lou wage voor andere landen. Ook hier kan Nederland dus als voorbeeld gelden. Ook Louwage echter meende, dat misdaad-reportages weinig in vloed hebben. Hoogstens geven zij de „tip" hoe men een misdaad ple gen moet. De oorzaak van misdaden zijn zji practisch nooit. Maar ook dit is voldoende om voorzichtigheid wen selijk te maken. Op de tweede dag van het Konink-1 o.m. Leiden bezocht ivaar de vorste lijke bezoek aan de Rijnstreek en het lijke gaste grote belangstelling toon- merengebied heeft Koningin Juliana 1 de voor de lammerenmarkt. LEVEND LAM VOOR KONINGIN DE OEFENING LOOPEEND Door „vijandelijk" gebied. Ruim 150 vliegers van de Konink lijke Luchtmacht hebben de afgelopen twee dagen moeten bewijzen, welke kansen zy maken op hun basis terug te keren, als zy in geval van oorlog op een vijandelijk gebied worden neergeschoten. Daarvoor zyn zij Woensdagavond in groepjes van twee en drie man op verscheidene punten ten Oosten van de IJssel met vracht- auto's afgezet, .net de opdracht, vóór Vrijdagmiddag rijf uur de 45 km Westelijk daarvan gelegen lijn te be reiken, die wordt gevormd door de weg EdePutten, de grens van het door de „vijand" bezette gebied. Het commando luchtverdediging van de Koninklijke Luchtmacht, die deze oefening, met de toepasselijke naam „Loopeend", had uitgestippeld, had zoveel mogelijk de werkelijkheid benaderd. Het was de vliegers niet toegestaan, gebruik te maken van openbare vervoermiddelen, ook was het „liften" met auto's verboden. Over het uniform droegen zij een overall en hun bezittingen bestonden uit niet meer dan een kompas, een kaart van het terrein en 2,50. Evenals m oorlogstijd was een net Het bezoek, dat Koningin Juliana en Prins Bernhard aan Leiden en de Rijnstreek brachten, werd Vrijdag be- sloten. Aan het begin van deze dag bracht H.M. de Koningin e n bezoek aan de eerste lammermarkt van 1954, waar haar door wethouder D. van der Kwaak een levend Texels lam werd aangeboden. Het lam zaJ zo spoedig mogelyk naar het paleis Soestdjjk worden overgebracht. Daarna vertrok Hare Majesteit naar het laboratorium voor cytologie en experimentele histologie van de universiteit, terwijl intussen prins Bernhard een bezoek bracht aan de Lakenhal, waar de vereniging van Leidse industriëlen een ontvangst had belegd, en waar door ir. J. J. G. van Hoek, vice-voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, eën in leiding werd gehouden over de Leidse industrie. Vervolgens bracht de Prins een be- van vluchtlijnen opgebouwd van adressen van „ondergrondse wer kers", welke rol werd vervuld door leden van het corps luchtwacht dienst. De „vijand" bestond uit meer dan 1000 man van de maréchaussée, het corps nationale reserve en de ge meente- en rijkspolitie in dit gebied, dat de „neergeschoten" vliegers moesten doortrekken. Het meeste gevaar voor ontdekking en dus overbrenging .,aar een „krijgs gevangenenkamp" liepen de vliegers als zij het doel naderden. Daar had de tegenpartij op de tweede dag van de oefening een groot deel van haar krachten geconcentreerd en enkele tientallen vliegers liepen tot hun gro te teleurstelling na tientallen kilome ters te voet te hebben afgelegd op enkele honderden meters van het „eigen" gebied in de val. Ongeveer 20 van hen waren gelukkiger: zij slaagden er in de punten te bereiken, waar een helicopter van de kbninklij- ke marine hen uit alle moeilijkheden hielp. De oefening verliep bevredi gend. Vliegers van de Koninklijke Lucht macht hebben de afgelopen twee da gen moeten bewijzenwélke kansen zij maken op hun basis terug te ke ren als zy in geval van oorlog boven vijandelijk gebied zouden worden neergeschoten. Niet allen slaagden er in aan de „vijand" te ontkomen. Een gesnapte vlieger tijdens een kruisverhoor door een vijandelijk of ficier. STEMMEN UIT DE KERKEN Zijn werk is van grote betekenis geweest Wat kunnen sommigen mensen nog lang na him dood invloed hebben. In het verleden hebben zij meestal een samenbindende kracht gehad en die werkt nu nog altijd door. Tot deze mensen behoort ook Bonifatius. Hij be staat het, om 12 eeuwen na zyn dood, in ons land, da. kerkelijk zo verdeeld is, samen te brengen wat hopeloos uiteen schijnt tc liggen. Op 5 Juni van het jaar "54 is Bonifatius op hoge leeftijd hy was al bij de 80 in de buurt van het tegenwoordige Dokkum vermoord. Op 3 Juni var dit jaar zal er een plechtige bijeenkomst worden gehouden, waar als sprekers zullen optreden een Rooms Katholiek, een Ned. Hervormd en een Gereformeerd hoogleraar. Het is de bedoeling van het comité dat aan de herdenking in ons land de leiding geeft, dat deze herdenking en inter kerkelijk karakter draagt. Aan alle kerkeraden van ons land is het verzoek gedaan op li Juni, de le Pinksterdag, de marteldood van Bonifatius te her denken. Pinksterfeest is een zendingsfecst. Wanneer wij aan Bonifatius denken, denken wij aan hem als een van de grote zendelingen, die de wereld gekend heeft. In het erecomité voor deze herden king hebben zitting, naast de aarts bisschop van de R.K. Kerk in ons land, die van de Oud-Katholieke Kerk. Naast de praeses van de syno de der Ned. Herv. Kerk vinden we een bisschop van de Kerk van En geland. Naast prof. Gerbrandy tref fen we hier aan prof, Bannink en oud-minister Van Kleffens. Het is dus wel een zeer bont gezelschap, dat zich opmaakt voor deze herden king. Hierdoor alleen reeds komt tot uiting dat de betekenis van Bonifa tius breder moet worden gezien dan dat ze alleen maar van belang zou zijn voor de R.K. Kerk. In Engeland geboren uit een adel lijk Angelsaksisch geslacht, wordt hij, op zeer jeugdige leeftijd nog, ter opvoeding aan een kloosterschool toevertrouwd. Hy wordt Benedictij ner monnik en in 710 tot priester ge wijd. In deze tijden is van uit Ier land en Engeland een grote zen dingsactiviteit ontplooid. Ook Willi- brord kwam immers uit Engeland. En zo heeft ook Bonifatius een zen dingsdrang in zich gekend. Hij is be zeten geweest van de gedachte om naar het land te gaan waar zijn voorvaderen vandaan kwamen, om hen, die nog heidenen waren, tot het Christendom te bekeren. Zo is hy in 716 in Wijk by Duur stede aangekomen, met de bedoeling naar Friesland te gaan. Hier vond hij echter geen toegang en zo is het gekomen dat de voornaamste werk zaamheid van Bonifatius niet in ons land heeft gelegen, maar in Duits land. Voor ons land is meer Willi- brord de apostel geweest. Maar de Friezen, waarheen hy oorspronkelijk wilde gaan, heeft hy zyn leven lang niet uit het oog verloren. Op het laatst van zyn leven, als hy ver moed dat hem niet veel jaren meer gegeven zullen zijn, maakt liy zyn testament, regelt zijn opvolging als bisschop van Mainz en allerlei ande re dingen, bepaalt waar hij begraven zou willen worden en dan Iaat hij zich in 753 benoemen tot bisschop van Utrecht. Op zjjn oude dag wilde hy nog eens een poging wagen de Frie zen te bekeren. Nadat hij in Utrecht allerlei rege lingen had getroffen o.a. heeft nij de St. Maarten (de Domkerk) in plaats van de St. Salvator tot noofd- kerk gemaakt gaat hij naar Friesland voor een missietocht. Met hem mee trokken een wijbisschop, drie priesters, drie geestelijken met lagere wijding, vier monniken en (Vervolg op pag. 10) zoek aan de Rotogravuremaatschap- pij, welke hij in vol bedrijf bezichtig de. De Prins toonde zich zeer geïnte resseerd. Inmiddels bracht de Koningin een bezoek aan de speeltuin „Ons Eiland" waar ruim 800 kinderen zich ver maakten met sport, spel en dans. Voor Prinses Marijke werd de vorstelijke bezoekster een prachtige kabouterpop meegegeven. Na het bezoek aan de Rotogravure maatschappij had Prins Bernhard zich begeven naar de terreinen van de N.V. Leidse Textielfabriek Gebr. Van Wijk en Co. Hier werd de Prins een viertal speciaal voor de gelegenheid ontworpen wollen dekens voorde prin sessen aangeboden. Het laatste be zoek wold de meelfabriek van de N.V. „De Sleutels". Na afloop van de rond gang door dit bedrijf volgde in in tieme kring onder auspiciën van de Leidse vereniging van industriëlen nog een nabespreking. Na een harte lijk afscheid stapte de Prins in zijn auto en reed rechtstreeks terug naar het paleis Soestdijk. In de middaguren had de Prins een kort bezoek gebracht aan het congres van de Nationale Federatieve raad van het Voormalig Verzet, dat te Hil versum wordt gehouden. De leden van het hoofdbestuur van de Raad en de leden der buitenland! e delegaties wer den hier aan de Prins voorgesteld. De Saarkwestie is nog niet opgelost. Een Franse tegenspraak. Het Franse ministerie van buiten landse zaken heeft Vrijdag officieel ontkend, dat er tussen Frankrijk en West-Duitsland overeenstemming in zake de Saarkwestie is bereikt. De besprekingen te Straatsburg tussen bondskanselier Adenauer en de Fran se vice-premier Teitgen beogen het zuiverder stellen van de vraagstukken omtrent Saarland, aldus de Franse verklaring. Het doel van dit overleg „kan niet het tot stand brengen van een regeling zijn, doch het vergemak kelijken van het zoeken naar een op lossing." Het Wereldgebeuren Gelach et zal wel zo zijn, dat de Rus sische minister van buitenland se zaken Molotow van tfjd tot tijd met vacantie gaat en dat hij dan naar een aardig landhuis trekt in de Krim. Daar zal wel in een hoek van een zonnige serre een luie stoel voor hem klaar staan, waarin hij kan be komen van alle vermoeienissen en zich kan overgeven aan dagdromen.... In zulk dagdromen reist de mens en waarom ook Molotow niet naar een ideale wereld, waar hy alles naar zyn eigen hand kan zet ten. Maar vermoedelijk zal Molotow zich in zijn stoutste dagdromen toch niet verbeeld hebben wat zich thans in Genève naar het schijnt vol trekt. Molotow speelt daar in Genève de rol van de vriendelijke, welwillende en toegeef el ijke diplomaat, die aan genaam dineert met Eden en gezel lig praat met iedereen, Terwyl de militaire positie van de Fransen in Indo China vrijwel met het uur slechter wordt, profiteert de slimme Molotow van de hopeloze verdeeldheid onder zijn FransBrits Amerikaanse tegenpartijDe zelfde verdeeldheid die Stalin zo graag had willen bewerken, maar waartoe hij geen kans heeft gezien. Nimmer tevoren heeft Molotow zo'n sterke diplomatieke positie inge nomen als thans in Genève. Het moet hem bijna onwezenlijk voorkomen. Daar is Eden, die wanhopig pro beert wapenstilstandsvoorwaar den voor het staken van de ge vechten in Indo China te construeren, al of niet met neutrale commissies van toezicht en al of niet met verde ling van Indo China in „sectoren". Daar is Bidault, die als hij vandaag concessies zou doen niet weet of ze morgen nog wel waarde zullen heb ben, omdat de Vietminh-lieden in In do China van dag tot dag: toenemen in kracht en uitdagendheid. Daar is Bedel Smith, die een Ame rika vertegenwoordigt, waar men over het grote probleem van de reac ties met China geen practisch-uit- voerbare denkbeelden heeft Het weekblad Time bracht een ver slagje van een debat, waarin Molo tow met grote uitdagendheid optrad. Een minister van Cambodja ontken de in dat debat het bestaan van een Vietminh-invasie in Cambodja. Hij zwaaide met een telegram, waarin gemeld werd. dat drie Cam- bodjanezen door Vietminh-rebellen waren vermoord. „Wij hebben van dat telegram gehoord", zei Molotow schamper, „maar wij hadden het niet gezien Het telegram werd aan Molotow getoond. De Rus zei: „Nu hebben we het gezien, maar we hebben het nog niet gelezen". Na die opmerking lachten alle communisten. Bidault stond op en protesteerde: „Als mensen sterven is het ongepast om te lachen". Dodelijke stilte. Mo lotow (schaapachtig): „Ik ben het eens met de Franse minister". Zo verlopen de debatten in Genève. eeds is in verscheidene bladen de vraag opgeworpen of de Ameri kaanse 'minister Foster Dulles niet een grote foute heeft gemaakt toen hy op de mislukte Berlijnse con ferentie toegaf aan de wens van Bi dault voor het houden van de Azië- conferentie te Genève. Hij moest er immers heen gaan met de overtuiging, dat Amerika geen troepen wilde inzetten in Indo China, en hii wist ook, dat de Brit ten geen enkele verplichtingen zou den aangaan. Welnu het zal uiteindelijk toch tot interventie of althans tot bedreiging met interventie moeten komen. Wil er voor Frankrijk en voor de Westerse wereld nog iets eervols uit de bus komen, dan zullen Engeland en de Verenigde Staten het risico moeten nemen van een conflict met China en het inzetten van hun volle militaire macht. Eerst op dat ogen blik zullen de Russen en de Chine zen tot redelijk overleg bereid zyn. Woensdag 9 Juni zal te Ede weer zullen de feestgangers zoveel moHe- tar nilnp trant hof cptinncohaurifar.- lül— n r]...j. ,_t_j oude trant het schaapscheerders- feest gevierd worden: dan is n.l. de dag daar, dat de kudde van De Ginkel zij telt oud en jong bijna driehon derd stuks van haar winterse vacht ontdaan wordt, nadat de schapen te voren in de „was" een verplicht bad hebben genomen Het wassen en scheren dit laatste geschiedt met de speciale schapen- schaar zal verricht worden door boeren, die het vak vroeger nog heb ben beoefend en dus ter zake kundig zijn. Der traditie getrouw is na afloop in het restaurant Zuid-Ginkel aan de Rijksweg EdeArnhem het schaaps- scheerdersfeest, voornamelijk bestaan de uit het savoureren van een stevige maaltijd, waarvoor het menu ver meldt: aardappelen met zoutevis en rijstebrij toe, ook al weer een gebruik dat van eeuwen her dateert. Behalve de diverse „handlangers" zal ook het stichtingsbestuur mee aan zitten. terwijl zij. die schapen geadop teerd hebben, eveneens aan de maal tijd kunnen deelnemen. Om alles nog „echter" te maken. lijk in de oude klederdracht aan tafel verschijnen. Jan van Riemsdijk zal met liedjes bij de harmonica het festijn komen opluisteren. Drankrantsoenering in Zweden wordt afgeschaft. In Zweden wordt binnenkort de drankrantsoenering afgeschaft. Het alcoholvraagstuk is daar momenteel een ernstige binnenlandse aangelegen heid. In 1953 werden ruim 41 000 Zwe den wegens openbare dronkenschap veroordeeld. Het aantal zieke alco holisten schat men op meer dan 100.000 Na een jarenlange studie is het zg. nuchterheidscomité tot de con clusie gekomen, dat de destijds inge voerde drankrantsoenering het drank gebruik eerder gestimuleerd heeft dan omgekeerd'. Er is in Zweden een tendenz om de dronkaard in de eerste plaats als een patient en niet als wetsovertreder te zien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 3