PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Nieuw Zuidkoreaans plan voor verkiezingen in geheel Korea Sanering van het visserijbedrijf ook in Zeeland dringend nodig BILT Vandaag HET LEGER HAD NIET MOETEN GEHOORZAMEN RONDE TAFEL CONFERENTIE VERLOOPT UITERST KALM VERLAGING HUURPRIJS VOOR KROTWONINGEN MOGELIJK 197e Jaargang-No. 119 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 22 Mei 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie f 3. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.Iedere regel meer 20 cent, „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160), Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Flnlandstr. 2. telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstr. 2; Zierikzce. N. Bogerdstr. C 160. telcf. 26. DE CONFERENTIE TE CENÈVE Besprekingen over een bestand in Vietnam De Zuidlcoreaanse minister van buitenlandse zaken, Pjoeng Joeng Tai, leider der delegatie van zijn land naar de Geneefse besprekingen, lieeft Vrij dag een nieuw, zes punten omvattend plan voor het organiseren van vrije, algemene verkiezingen in geheel Korea, voorgelegd aan de vertegenwoor digers te Genève der zestien staten, die in Korea aan de strijd tegen de communisten hebben deelgenomen. Het plan vraagt om'vrije verkiezingen in geheel Korea onder toezicht van de Ver. Naties. Tot op heden was Zuid-Korea van mening, dat alleen in Noord-Korea verkiezingen onder toezicht gehouden moesten worden. Voorts eist Zuid- Korea terugtrekking van alle buitenlandse troepen, de Chinees-communis tische als eerste. Een afgevaardigde verklaarde Vrij dag na de bijeenkomst der V.N.-lan- den, dat het nieuwe ZuidKoreaanse voorstel naar de mening van de mees te niet-communistische landen geen bevredigend plan voor verkiezingen in geheel Korea verschaft.. Ondanks de onvolkomenheden was het echter bemoedigend en hij noemde de hou ding van Pjoeng Joeng Tai „soepeler" dan ooit tevoren. „Als de communisten werkelijk over Korea willen onderhandelen, kunnen zij dit pain als basis nemen" zo zei hij. Vandaag wordt een voltallige zit ting over Korea gehouden. De negen landen die deelnemen aan de besprekingen over Indo-China zijn Vrijdag op de vierde geheime vergade ring over deze kwestie overeengeko men om een uit vijf punten bestaand Frans plan en een deel van de vre desvoorstellen der Vietminh-opstan- delingen als basis te nemen voor on derhandelingen over een bestand in Vietnam, aldus is Vrijdag in confe rentiekringen in Genève vernomen. De vijf punten zijn: 1. Een wapen stilstand. 2. Zones waarin strijdkrach ten van beide partijen opnieuw moe- Ir Damme treedt af als president van Werkspoor Geen nieuws over fusie met Stork Te Amsterdam werd de jaarverga dering van Werkspoor N.V. gehouden. In deze vergadering werd meegedeeld dat ir. M. H. Damme Sr., die thans 73 jaar is, de wens te kennen heeft gege ven, als president-directeur af te tre den. De voorzitter, mr. F. H. Fentener van Vlissingen, memoreerde het vele dat de heer Damme, die in 1912 in dienst is getreden, voor Werkspoor heeft gedaan in een uiterst moeilijke tijd. In 1931 werd hij tot directeur be noemd; nu hij aftreedt laat hij een ge zond, bloeiend bedrijf achter. Ir. Dam me werd bij acclamatie als commissa ris herkozen. In de huishoudelijke vergadering werd het dividend bepaald op 9 voor de aandelen A en f 40-voor de aandelen B. In verband met de voor genomen fusie van Werkspoor met Stork werd besloten tot een uitkering van een bonus in contanten ad 5 ten laste van de reserve diverse belan gen. Over de fusie met Stork kon verder weinig worden medegedeeld. Op 28 Mei zal de nieuwe N.V. worden opge richt. De naam van de nieuwe N.V. zal luiden Verenigde Machine Fabrieken (V.M.F.) te 's-Gravenhage. is het 650 jaar geleden, dat de Kennemers en Waterlanders 5 de stad Amsterdam overweldig- den en het stadsbestuur dwon- gen de bruggen op te breken en de vesten te slechten; viert de Zuidafrikaanse minister-president, dr. D. F. Malan zijn 80ste verjaardag.; wordt de bekende schrij- ver Anne de Vries te Hoog- Laren 50 jaar. ten worden gegroepeerd. 3. Maatre gelen om militaire versterking na 't staken van het vuren te voorkomen. 4. Bestandscontröle. 5. Garanties te gen schendingen. De overeenstemming volgde op de aanvaarding door het Westen van het Russische voorstel om het geschil over de twee kleinere Indochinese sta ten, Laos en Cambodja, te laten rus ten en besprekingen over bestands- voorwaarden te beginnen. Zowel het Franse plan voor Viet nam als het aangenomen punt van de Vietminh-voorstellen voorzien in her groepering van strijdkrachten der beide partijen in speciale zönes. Vol gens de Vietminh echter moet de her groepering worden toegepast in het gehele gebied van Indo-China, terwijl de Fransen terugtrekking van de Vietminh-troepen uit Laos en Cam bodja eisen, omdat zij daar volgens hen buitenlandse invallers zijn, zodat alleen in Vietnam van hergroepering in zones sprake zou zijn. Terug naar Parijs en Londen. te reizen voor het plegen van over leg. Eden zal in Parijs zijn reis naar Londen onderbreken voor een bespre king met Krisjna Menon, de verte genwoordiger van India bij de Ver. Naties. Deze is op weg naar Genève voor besprekingen met de leiders van de Chinese, Russische en mogelijk nog andere delegaties. Het is niet bekend of hij voorstellen van premier Nehroe bij zich heeft voor een oplossing van de Indochinese of Koreaanse kwestie. Geen bouw stop; wel enige regulering De minister van wederopbouw en volkshuisvesting overweegt in hoe verre de bouwactiviteit in bepaalde sectoren van de bouwnijverheid zou kunnen worden afgestemd op de bouwcapaciteit. Hij denkt hierbij aan een regulering van de afgifte van de Rijksgoedkeuringen voor bouwwer ken buiten de woningbouwsector. Van een bouwstop zal evenwel geen sprake zijn. De Navo-buisleiding bereikte Nederland. De onder auspiciën van NAVO aan te leggen buisleiding voor de bevoor rading van de NATO-vliegvelden met orandstof, heeft thans ook ons land bereikt. Dezer dagen is aan een firma te Nijmegen gegund de aanleg van een ruim 100 km lang tracé van de buisleiding, lopende van de Bel- f'sch-Nederlandse grens door Noord- rabant. Met de werkzaamheden wordt bin nenkort een begin gemaakt. COMMANDANT 7 DEC. DIVISIE VERKLAART: „Militairen moeten eigen initiatief nemen". De commandant van de voormalige 7 December divisie, de generaal-ma- joor b.d. H. J. J. W. Dürst Britt, heeft op een propaganda-bijeenkomst van de afdeling Amsterdam van het ve teranen-legioen Nederland een dave rende ovatie geoogst, toen hij in een redevoering uitriep: „De eerste politionele actie in Indië werd helaas stopgezet. Toen hadden BIJEENKOMST IN TRÈVES-ZAAL Woensdag a.s. ontvangst door H. M. de Koningin. In een officieel communiqué over de conferentie NederlandSuriname Nederlandse Antillen wordt medegedeeld, dat de conferentie Nederland SurinameNederlandse Antillen Vrijdagmiddag half drie in de Treves-zaal te 's-Gravenhage is voortgezet onder leiding van de plaatsvervangend voorzitter, de minister van overzeese rijksdelen, prof. mr. W. J. A. Kern kamp. De voorzitter deelde mede, dat de leden der delegaties met de adviseurs, de secretaris-generaal der conferentie benevens (1e secretarissen der over zeese delegaties door H. M. de Koningin op Woensdagmiddag 26 Mei op Soestdijk zullen worden ontvangen. Op de vraag van de voorzitter werd namens de Surinaamse delega tie medegedeeld, dat deze delegatie geen bepaalde artikelen van het ont- werp-statuut op de conferentie ter sprake zal brengen. Het ontwerp-sta- tuut is zonder voorbehoud aanvaard. Daarna kwamen de voorstellen van de Nederlandse delegatie aan de or de, te beginnen met het voorstel, om de nieuwe tekst van artikel 1 van het ontwerp-statuut te doen luiden: „De kroon van het koninkrijk wordt overeenkomstig de bepalingen van de grondwet gedragen door Hare Maje steit Juliana, -prinses van Oranje- Nassau, en bij opvolging door haar wettige opvolgers Van de zijde der Surinaamse dele- fatie werd opgemerkt, dat de woor- en „overeenkomstig de bepalingen van de arondwet" kunnen vervallen. De Nederlandse delegatie zal dit punt nader bezien. Het voorstel van de Nederlandse delegatie tot wijziging en aanvulling van de toelichting op artikel 59 (de positie van de procureur-generaal), ontmoette enig bezwaar. De delegaties van de Nederlandse Antillen en van Suriname maakten opmerkingen o.m. met betrekking tot de doelmatiglieidsvorm. Besloten werd Zaterdag over dit punt een vergadering te houden van de voorzitter en enige leden van elk der drie delegaties. Op Dinsdagmiddag 2.30 uur zal de plenaire vergadering worden voort gezet. Tevoren bestaat dan nog gele- MINISTER VAN VOLKSHUISVESTING ZEGT: Er zijn er vele in Nederland. De minister van volkshuisvesting heeft de voorzitters van de huurad viescommissies in overweging gege ven, huurders van krotwoningen er op te wijzen, dat zy zich tot de mi nister kunnen wenden met het ver zoek de huurprijs van hun woning op een lager bedrag vast te stellen. De minister kan namelijk de huur prijs van een gebouwd onroerend goed nader vaststellen, als deze huur prijs kennelijk zeer aanzienlijk af wijkt van die van een vergelijkbaar onroerend goed. Van deze bevoegd heid zal de minister in daarvoor in aanmerking komende gevallen ge bruik kunnen maken om de wettelijk toelaatbare huurprijs van krotwonin gen te verlangen. Vele panden, die als woningen wor den gehuurd, moeten naar 's minis ters mening als krotten worden be stempeld. Voor deze krotwoningen, die feitelijk als onbewoonbaar moe ten worden aangemerkt, worden veel al huren gevorderd, die naar 's mi nisters opvatting in géén enkele ver houding staan tot het woongenot, dat zij bieden. Hoewel de huurprijzen van deze krotten aanzienlijk zouden kun nen worden verlaagd door onbewoon- baarverklgring, is toepassing van dit middel op grote schaal thans niet mogelijk. Door de mogelijkheid van nadere vaststelling der huurprijs door de minister, wil deze thans echter reeds tegemoet komen aan gerecht vaardigde klachten van de huurders. genheid tot delegatie-vergaderingen. Ongeveer zeshonderd genodigden waren Vrijdagavond aanwezig op een ontvangst, die de Nederlandse rege ring van 18 tot 20 uur heeft gehouden ter gelegenheid van de voortzetting der Rondetafelconferentie tussen Ne derland, Suriname en de Nederlandse Antillen. De gasten werden in de Ridderzaal ontvangen door de minister-president dr. W. Drees en prof. dr. W. J. A. Kernkamp met hun echtgenoten. we alles nog kunnen bereiken. Als er ooit een moment geweest is, dat het leger niet had moeten gehoorzamen, was het op de dag. dat deze eerste actie moest worden gestaakt". Nadat het gejuich en het applaus was verstorven, vervolgde de gene raal, die als lid van de raad van ad vies van het legioen voor eigen ver antwoording zeïde te spreken, met de woorden: „Het klinkt misschien oproerig en in strijd met de krijgstucht, maar er staat nog altijd in de voorschriften, dat militairen eigen initiatief moeten nemen, wanneer zij menen, dat men in de hoogste kringen niet goed is ingelicht. In die tijd zat ik in West-Java, doch als ik bij Djokja had kunnen ko men, dan zou ik er naar toe gegaan zijn. Ik zeg dit niet, omdat ik de In donesiërs hun onafhankelijkheid mis gun, maar ik ben van mening, dat het overdragen van de souvereiniteit een te snel verloop heeft gehad met alle nadelige gevolgen van dien". Géneraal Dürst Britt riep alle voor malige Nederlandse militairen, zowel uit de eerste en tweede wereldoorlog als de na-oorlogse, die in voormalig Nederlands-Indië en Korea hun plicht voor koningin en vaderland hebben gedaan, zich te verenigen in het vete ranen legioen Nederland. „Ons legioen wil duidelijk maken" aldus generaal Dürst Britt, „dat met Nederlands-Indië niet alles is verlo ren, doch dat er nog overzeese rijks delen zijn, die pas aan het begin van hun ontwikkeling staan en waar ook iets groots verricht kan worden" Verkiezingen in Zuid-Korea In Zuid-Korea zijn verkiezingen ge houden. De liberale partij van presi dent Syngman Rhee verwierf de vol strekte meerderheid in de volksverte genwoordiging, namelijk 109 van de 203 zetels. Bij haar bezoek aan de Rijnstreek ontmoette H.M. de Koningin in Lei- muiden een coïïectante voor de Stichting 19*0—'J,5. Ogenblikkelijk hield onze vorstin zich even bij haar op om iets te kunnen offerenEen vorstelijk voorbeeld voor ons allen! Kans op regen, maar aanhoudend koud. (Van onze weerkundige medewerker) Zeeland heeft tot nog toe niet meer dan ongeveer 5 mm regen gehad. Maar vanaf gisteren is de kans op buien groter gewor den. In de provincies Gronin gen, Friesland, Drente, Overijs sel en Gelderland is aan de droogte een einde gekomen. Vooral in Groningen en Fries land is de laatste twee dagen veel regen gevallen, ongeveer 50 mm. Behalve naar regen wordt er ook naar warmte ver langd. In Vlissingen bedroeg de temperatuur gistermiddag om drie uur 11 graden. Dus meer dan 15 graden kouder dan mid den vorige week. Ook tijdens het weekeinde zal de tempera tuur niet hoger komen. Met Noordwestelijke winden wordt lucht uit de omgeving van IJs land en Groenland aangevoerd, waar over IJsland nog sneeuw buien in voorkomen. De ver wachte buitjes zullen zeer wel kom zijn. maar overigens is er ook voor de boeren nog geen belangrijke verbetering in zicht, daar het voor Mei veel te koud blijft. ECONOMISCHE KRONIEK VAN ZEELAND Belemmerende invloed van de veerverbindingen voor het verkeer Tot de bedrijven in Zeeland, die nogal eens met moeilijkheden te worstelen hebben, behoort de visserij. In de maand April is drs. J. Hildebrandt, ambte naar bij de overheidsinstantie, die zich in Den Haag met de visserjjbelangen bezig houdt, in Arnemuiden geweest. Hij heeft daar voornamelijk gesproken over de garnalenvisserij, die voor Zeeland nog altijd van betekenis is. Velen, die bij deze visserij betrokken zijn, gevoelen zich bedreigd, omdat die vis serij weinig rendabel is. Kinderen uit vissersgezinnen gaan tegenwoordig liever naar de fabriek dan naar de zee. Men staat voor de noodzaak, dat vele schepen vervangen moeten worden, omdat ze te oud of te klein zijn. Tal van vissers hebben betere motoren nodig. Ook zullen er nieuwe visgronden gezocht moeten worden en de afzet dient te worden uitgebreid. De heer Hildebrandt bepleitte coö peratievorming onder de vissers om gemeenschappelijk datgene te berei ken, waartoe men als eenling niet kan komen. Hij raakte daarmee aan een teer punt. In weinig beroepen is het indi vidualisme zo sterk als in het vissers- beroep en het zal niet gemakkelijk zijn dwars tegen dit individualisme in de coöperatieve gedachte te verwer kelijken. In één tak van de visserij echter heerst op het ogenblik grote eendrach tigheid en dat is br de oester, en mos selmensen, die zich bedreigd gevoe len door het plan tot afsluiting van de Oosterschelde. Er heerst in Yerseke een vastbeslo ten strijdlust. Men vecht er voor het behoud van de bedrijven, waarin mil- lioenen guldens per jaar omgaan. Het zo juist afgesloten mosselsei zoen is gunstig geweest. De export naar België en Frankrijk verliep vlot. Er werden niet minder dan 585.000 tonnen mosselen verkocht, waarvan ruim 100.000 uit Zeeland en de rest van de Waddenzee. Uit dit laatste cij fer blijkt wel hoezeer de Waddenzee productie overheersend is geworden. Het verkeer In de verkeerssector waren de be langrijkste feiten in de maand April wel, dat de busdienst SluiskilBreda gehandhaafd zal blijven en dat het veer KruiningenPerkpolder in Mei weer in bedryf zou zijn. De landelijke commissie, die zich voor handhaving van de busdienst. uitsprak, heeft haar beslissing gemo tiveerd met enkele argumenten, die algemeen bekendheir verdienen. Zij constateerde, dat reizigers, die februik willen maken van de veerver- inding over de Westerschelde soms vele malen moeten overstappen, het geen bezwaren oplevert. Bovendien heeft het weer vaak een belemmeren de invloed op de veerverbindingen. Deze bezwaren werken remmend op het verkeer met Oost Zeeuwsch Vlaanderen en houden de ontwikke ling van dat gebied tegen. Het is goed, dat dit nu eens duide lijk door een landelijke commissie is erkend. Mag dit een succes op korte ter- mn heten, geen succes op korte ter mijn is te verwachten voor een ver voersprobleem, dat in de Bevelandse V.V.V. te Goes werd besproken, waar gepleit werd voor een experimentele helicoptère-dienst Men staat nog pas aan het begin van de ontwikkeling der helicoptere-diensten en de exploi tatiemogelijkheden zijn nog te weinig becijferd om spoedig succes voor Zee land te kunnen verwachten. Agrarische sector Nu er toch sprake is van cijfers: uit de agrarische sector kwamen in de maand April enkele leerzame cijfers. De agrarische ramps^hade is bere kend op ongeveer 60 millioen gulden en verwacht wordt, dat 90% van de schade spoedig geregeld za' zijn. Dan zijn er nieuwe lonen in de landbouw vastgesteld, die iets verbeterd zijn, (Vervolg op pag. 10) KORTE PRED1CATIE HET DOEL DER VERSCHIJNING .jZalig zijn zijdie niet zullen gezien hebben en nochtans zullen geloofd hebben". (Johannes 20 29b). De tijd tussen Pasen en Hemelvaart is vol met verhalen hoe Jezus na Zijn opstanding zich telkens vertoond heeft. Dit is de tyd der z.g. „verschjj- Wanneer we nu echter de Bijbel goed en aandachtig lezendan treft het ons, dat wij daarin niets aantref' fen van een zich vertonen van de Op gestane aan hen, die Hem hebben verworpen en de dood hebben aange- daan. Dat Hij niet gaat naar de Ho gepriester Kajafas of naar de Joodse Raad of naar Pilatus. Aan wie zijn deze verschijningen dan wel geschiedf Geheel overeenkomstig Zijn eigen aankondiging i» Zijn afscheidsge- sprekken: ,J?og een korte tijd en de wereld ziet Mij niet meer, maar gij ziet Mij", aan Z\jn jongeren. In het boek der Handelingen der Apostelen lezen we immers, dat Jezus Zichzelven alleen aan de Apostelen, die Hij had uitgekozen, levend ver toond heeft, met vele kentekenen, veertig dagen lang. (Handelingen 1 vers S). En Petrus zegt het later in het huis van Cornelius nog sterker, dat God Zijn Zoon ten derden dage heeft opgewekt en gegeven heeft, dat Hij verscheen aan ons, die met Hem gegeten en gedronken hebben, nadat Hij uit de doden was opgestaan. (Han delingen 10 Jjl). En waartoe dien den dan deze verschijningen, die uit sluitend aan deze keurkring zijn ten deel gevallen f Opdat zij, zo vervolgt Petrus, het volk zouden prediken en betuigen, dat Hij het is, Die dgor God is aangesteld tot rechter over leven den en doden en dat een ieder, die in Hem gelooft, vergeving van zonden ontvangt door Zijn Naam. (Hande lingen 10 lfZ,. Het enige doel, dat Jezus met Zijn verschijningen beoogde, was dus, om een uitgelezen kring te vormen van ooggetuigen van Zjjn opstanding, die door de herhaalde aanschouwing van de Verrezene onverzettelijk on hun stuk staan en getrouw tot in de dood getuigen, dat Jezus leeft en overwin naar is over graf en dood. Wij lezen dan ook in Handelingen 4 S3: ,J5n met grote kracht gaven de apostelen hun getuigenis van de opstanding des Heren Jezus". Niemand en niets kon hen doen zwijgen van de machtige Overwinnaar, Die stierf voor onze zonden en opgewekt is als een beioijs dat wij in Hem rechtvaardig z\jn voor God. En zij blijven spréken door hun krachtig getuigenis door alle eeuwen heen tot op de dag van heden. Om dit getuigenis gaat het alleen. Dat drukt ook het door Jezus tot Thomas ge sproken woord uit: „Zalig zijn zij. die niet zullen gezien hebben (geen enkele verschijning van de opgestane Heiland gezien hebben) en echter nochtans zullen geloofd hebben, geloofd hebben de getuigen der Opstanding. Dat is dus juist 't doel van de verscho ningen van Jezus Christus, dat wij hier op aarde niet op verschijningen zouden zitten wachten, of jaloers zou den zij op hen, die deze verschijningen hebben gezien, maar volkomen ge noeg zouden hebben aan het leven uit geloof aan het Woord, dat van Chris tus gesproken wordt in deze wereld. J. SCHOLTEN Terneuzen. DE VERWACHT: AANHOUDEND KOUD. Vrij veel bewolking met plaatselijk enkele buiten. Matige tot vrij krach tige wind voornamelijk tussen West en Zuid. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. ZON EN M A AN 23 Mei Zon Op: 4.31 Maan Op: 0.3: 2Mei Zon Onder: 20.38 Onder: 9.27 Op: 4.35 Op: 0.53 Onder: 20.39 Onder: 10.45

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1