Vrijstelling successierechten wordt aanmerkelijk verhoogd Rondetafelconferentie met de West werd heropend BOEKEN EINDE VAN HOOGCONJUNCTUUR VOOR DE SCHEEPVAART HET VIJFDE CONGRES VAN HET VOORMALIG VERZET RUSSISCHE BEDREIGINGEN AAN OOSTENRIJKSE REGE' ING VRIJDAG 21 MEI 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ONDER GOEDE VOORUITZICHTEN Na een onderbreking van niet minder dan twee jaar Donderdag is d>o Rondetafelconferentie Nederland-Surinarae-Nederland- se Antillen door minister-president dr. W. Drees heropend. De minister president hield daarby een rede, waarin hy er aan herinnerde, dat op 29 Mei 1952 de Rondetafelconferentie verdaagd moest worden, omdat men het doel de vaststelling van een nieuw statuut voor de samenwerkende rijksdelen niet kon bereiken. Sedertdien zijn twee jaren voorbijgegaan en in die tijd is meer begrip en meer waardering ontstaan voor eikaars standpunt. Het moeilijke punt was de formulering van het zelfbeschikkingsrecht der overzeese gebiedsdelen. Het scheen aanvankelijk, dat men in November 1952 te New York over eenstemming had bereikt door opstel ling in gemeen overleg van een me morandum. Over de interpretatie van het me morandum zijn echter zodanige moei lijkheden ontstaan, dat de Nederland se regering zich genoopt zag op an dere wijze aan redelijke verlangens van Suriname tegemoet te komen, in het bijzonder door een voorstel met betrekking tot een gemakkelijker wijzigingsprocedure van het statuut. Een andere factor van vertraging was de watersnoodramp, die gerui me tijd de aandacht van de Neder landse regering in beslag heeft geno men. Bij schrijven van 26 Juni 1953 kon zij echter na rijpe overweging aan de landsregeringen van Surina me en van de Nederlandse Antillen een oplossing voorleggen. Dit voorstel is door de beide lands regeringen en door de drie delegaties aanvaardbaar geacht als uitgangs punt voor het overleg in de Kleine commissie. Het voortgezet overleg in deze commissie in de maanden Januari en Februari van dit jaar heeft tot over eenstemming geleid omtrent het nieu we ontwerp-statuut van 6 Februari 1954 en de daarbij behorende toelich ting, waarachter de diverse delega ties'in de commissie als geheel ge zien zich stelden en dat zij bereid waren ter aanvaarding aan de grote delegaties aan te bevelen. Nu zou de conferentie niet nodig geweest zijn, indien de drie regerin gen en de drie delegaties dit resul taat volledig hadden aanvaard. De voorzitter van de Antilliaanse dele gatie gaf evenwel te kennen, dat sommige leden van zijn delegatie nog over bepaalde punten hun bezwaren naar voren wensten te brengen en ook de voorzitter van de Surinaamse delegatie deed blijken, dat zijn dele gatie de voorkeur gaf aan voortzet ting der conferentie. Ook van Neder landse zijde zijn toen enkele onder werpen genoemd, waaromtrent nader beraad wenselijk werd geacht. In gemeen overleg is toen besloten de conferentie Donderdag te doen bij eenkomen. Gegronde hoop mag worden ge koesterd, aldus de heer Drees, dat op korte termijn volledige overeenstem ming zal worden bereikt en dat de nieuwe rechtsorde thans binnen af zienbare tijd gevestigd zal kunnen worden. Voor die hoop is te meer reden, omdat wij allen weten, dat formule ringen wel betekenis kunnen hebben, maar dat beslissend is de geest waar in men eikaars tegemoet treedt. Ik geloof te mogen zeggen, dat die geest goed is. SAMENWERKING Wy willen allen samenwerking in een koninkrijk. Van een koloniale verhouding kan geen sprake meer zijn en is ook geen sprake meer. Ten aanzien van inwendige aangelegenhe den zijn Suriname en de Antillen in wezen reeds eigen meester. De on derlinge verbondenheid in het ko ninkrijk moet berusten op het begin sel der gelijkwaardigheid. De voorwaarden zijn aanwezig voor een rustige en vreedzame ontwikke ling van verworven eigen meester schap en voor een blijvend samen gaan voor gemeenschappelijke doel einden. Temidden van een verwar de, naar een bekend woord zelfs een bezeten wereld, kunnen wy, hoe klein wij ook tezamen mogen zyn, een voorbeeld geven van redelijkheid, on derling begrip, samenwerking en vrij heid. Ik vertrouw, aldus minister Drees, dat deze conferentie dat inderdaad zal doen. Na dr Drees sprak mr dr R. H. Pos, voorzitter van de Surinaamse dele gatie. Hij noemde de hoop gerecht vaardigd, dat de delegaties voor de laatste maal tijdens dit staatkundig overleg aan de ronde tafel hebben 'aatsgenomen. Mr dr M. F. da Costa Gomez, spre kend voor de Antillen, verklaarde, dat met het tot rust komen der staats rechtelijke ontwikkelingen de Ne derlandse Antillen uitzien naar pers pectieven om het land tot verdere welvaart te brengen. Vervolgens werd onder leiding van prof. mr W. J. A. Kernkamp de pro cedure voor de conferentie vastge steld. Minister prof. dr L. J. M. Beel deed mededeling van enkele Nederlandse voorstellen tot wijziging van het ont- wero-statuut. Voorgesteld werd artikel één van het ontwerp-statuut als volgt te doen luiden: „De Kroon van het Koninkrijk wordt overeenkomstig de bepalingen van de grondwet gedragen door Hare Majesteit, Juliana Prinses van Oran je Nassau, en bij opvolging door haar wettige opvolgers". Een ander Nederlands voorstel had betrekking op de omschrijving van de positie, die de procureur-generaal heeft ten opzichte van de politie. De conferentie werd daarna ver daagd tot Vrijdagmiddag half drie. VOORZITTER REDERSVERENIGING SPRAK Vervanging van verouderd deel der vloot. Onder de invloed van de achteruit gang van de wereldscheepvaart-con- junctuur was het totale beeld voor de Nederlandse scheepvaart in 1953 aanmerkelijk ongunstiger dan daar voor, aldus mr. J. J. Oyevaar, voor zitter van de Nederlandse Reeders- vereniging in zyn, tijdens de in Den Haag gehouden algemene ledenver gadering van deze vereniging uitge sproken jaarrede. Mr. Oyevaar zeide, dat het er alle schijn van heeft dat sedert midden 1952 de hoofdconjunctuur voor de scheepvaart tot het verleden is gaan behoren en dat deze sector van het bedrijfsleven een zeer moeilijke tijd tegemoet gaat. De hausse was na de tweede wereldoorlog volgens spr. veroorzaakt door het schreeuwend tekort aan scheepsruimte. Deze haus se werd, toen zy op inzakken stond, bestendigd door een politieke con junctuur die men met de term „kou de oorlog" pleegt aan te duiden. In dien de omslag in de scheepvaart betekend had, dat aan de koude oorlog een eind was gekomen, en in dien zij ook overigens zou duiden op terugkeer naar normale toestanden, dan zou men in scheepvaartkringen het einde van de hausse niet behoe ven te betreuren. Het tegenoverge stelde is volgens de heer Oyevaar echter waar. Spreker zeide vervolgens, dat de bona fide op particulier initiatief berustende wereldscheepvaart, aan enige kwalen lijdt, namelijk de vlag- discriminatie (wering van buiten landse schepen) en de „goedkope vlaggen" (Panama enz.), beide ver schijnselen die zich na de tweede wereldoorlog zijn gaan voordoen. Zij belemmeren volgens spreker de eer- lyke en vrije concurrentie tussen de ondernemers, en zij zijn niet in het belang van het wereldvervoer. Door dergelijke maatregelen wordt Het Rijksinstituut voor geschiedkun dig Historisch en Oudheidkundig On derzoek te Rome, beter bekend als 't Nederlands Historisch Instituut be stond op 20 Mei 50 jaar. Op 26 Mei a.s. zal dit jubileum met een korte plech tigheid in Rome worden herdacht, in tegenwoordigheid van de Italiaanse E'esxdent Einaudi en o.a. de Neder- ndse minister van onderwijs mr J. M. L. Th. Cals de wereldscheepvaartmarkt langza merhand geen werkelijke markt meer. Er komen meer schepen in de wereld dan waaraan behoefte is. Een andere factor die de concur rentiestrijd op de wereldzee ver scherpt, noemde de heer Oyevaar de in versneld tempo opkomende vlo ten van Japan en van West-Duits- land. Ondanks de ontegenzeggelijk goe de vrachtinkomsten van de laatste jaren zal volgens spr. de Nederland se koopvaardij op ernstige liquidi teitsmoeilijkheden stuiten, mede als gevolg van het grote aandeel dat de fiscus heeft opgeëist en dat natuur lijk gaat ten koste van het fonds voor de instandhouding der vloot. De voor de depr staande vervanging van het verouderde en verouderende deel van de vloot zal nog meer mil- lioenen vragen dan aan de koopvaar dij sedert de oorlog ten koste zyn gelegd. Die vervanging zal te meer feboden zyn, als men nagaat dat lan en als Japan en Duitsland alleen maar moderne schepen hebben. Het is daarom ernstig te hopen dat het de Nederlandse regering mogelijk zal zyn voort te gaan op de ingesla- fen weg naar vermindering van de elastingdruk, aldus de heer Oye vaar. Geen officiële Italiaanse ploeg in Ronde van Frankrijk. Blijkens een mededeling van de heer Adriano Ródoni, president van de Italiaanse wielerbond, zal Italië dit jaar niet officieel deelnemen aan de Ronde van Frankrijk. Rodoni verklaarde dit aan de voor avond van de start voor de Ronde van Italië, waaraan geer officiële Franse ploeg deelneemt. Evenwel zullen Italiaanse renners individueel wel in de Ronde van Frankrijk mo gen uitkomen. Zweden heeft Woensdagavond een voetbalwedstrijd tegen Nederland ge wonnen. Het eerste Zweedse doel- speeld, welke dé gastheren met 6J punt; uit een gevaarlyke situatie voor het doel van Steiger wist de Zweed Sandel te doelpunten. V.l.n.r. Terlouw (op de rug gezien); Sandel, met voor hem liggend Steiger, Ham- rin (nr. 1); Tebak (op de rug ge zien) en in het doel Odenthal. OPENINGSWOORD VAN EERSTE KAMER-VOORZITTER Pleidooi voor 5 Mei als nationale feestdag. Donderdag is te Hilversum het vijf de congres begonnen van de nationale federatieve raad van het voormalig verzet in Nederland. Aan dit driedaag se congres wordt door omstreeks 200 personen deelgenomen. Ook Franse en Belgische delegaties waren aanwezig Een der voornaamste doelstellingen van het lustrum congres is te pleiten voor het handhaven van de vijfde Mei als nationale feestdag De officiële opening van het con gres werd verricht door de voorzitter der Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman, die in zijn rede hulde bracht aan het verzet. Mr. Jonkman bracht hulde aan Prinses Wilhelmina als moeder van het verzet De voprzitter van de Nationale Fe deratieve Raad, mr. B W. Stomps zeide, dat men de vijfde Mei tot in lengte van dagen dient te handhaven als nationale feestdag, niet met feestneuzen en kennissen, maar met gepaste vreugde. De bevrijding van „het beest" moet zeker niet als snip perdag worden herdacht aldus mr. Stomps. De N.F.R. staat niet achter de actie „Duitsers niet gewenst". Elke anonieme actie verfoeien wij," aldus spreker, „doch wij keuren het ook af. als in Arnhem door Duitsers het Horst Wessellied wordt gezongen. Overigens moet men ook bedenken dat een millioen Duitsers in de oorlog in concentratiekampen hebben moeten leven", aldus besloot mr Stomps. De congressisten begaven zich naar het rosarium in Hilversum, waar kransen werden gelegd aan de voet van het monument ter nagedachtenis van de gevallenen. Vrijdag begint het werkcongres. Aan de koffietafel wordt Z.KH. Prins Bernhard verwacht. MINISTER VAN DE KIEFT KONDIGDE AAN: Een gunstiger regeling voor de kinderaftrek Verschenen is de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer op het voorlopig verslag inzake het ontwerp -successiewet 1948 (than^ ontwerp- successiewet 1954). In dit stuk van byna 50 bladzyden wordt uitvoerig in gegaan op de verschillende in het voorlopig verslag gegeven beschouwin gen. De minister van financiën en de staatssecretaris van financiën stellen daarbij belangrijke verhogingen voor van de vrijstelling voor de naaste ver wanten van de erflater, in het bijzonder ten gunste van de Weduwe en de minderjarige kinderen. De algemene vrijstelling voor bloedverwanten in de rechte lijn (kinderen, kleinkinderen, ouders, enz.) wordt van 1000 tot 3000 verhoogd. Voor de weduwe, de weduwnaar en minderjarige kinderen gelden hogere vrijstellingen. Dit geldt eveneens voor invalide ouders en gebrekkige meer derjarige kinderen, die van de erfla ter afhankelijk waren. De tegemoet komingen gaan aanzienlijk verder dan de reeds bij het oorspronkelijke ont werp in uitzicht gestelde verruimin gen van vrijstellingen te hunnen aan zien. Zo was in 1948 voor de weduwe voorgesteld een z.g. kapitaalvrijstel ling ten bedrage van f 2000 plus f 400 voor elk jaar, dat het jongste kind jonger is dan 21 jaar. Daarnaast was van lijfrenten, die de erflater voor haar had bedongen, een bedrag van f 1560 per jaar vrijgesteld (een be drag, dat door een wetswijziging van 1951 inmiddels is verhoogd tot f 2200). De thans aangebrachte wijziging ver hoogt de kapitaalvrijstelling voor de weduwe tot f 13.000 -f f 500 voor elk jaar, dat het jongste kind jonger is dan 21 jaar en voorts een vrijstelling van f 3000 per jaar aan lijfrenten. De cumulatie. Gezien de aanzienlijke verhoging zowel van de „basisvrijstelling" als van de vrijstelling voor de lijfrenten, bestaat er naar het oordeel van de re gering geen aanleiding om de vrij stellingen van kapitaal en van lijf rente ten volle te laten cumuleren. Een door een erflater voor zijn we duwe bedongen lijfrente zal bij d€ voorgestelde regeling voor de bereke ning van het successierecht dan ook in mindering worden gebracht op de kapitaalvrijstelling ad f 13.000, met dien verstande, dat de weduwe ieder geval, naast de vrijstelling voor de lijfrente, een basisvrijstelling van f 3000 behoudt. Een weduwnaar heeft uitsluitend recht op een kapitaalvrijstelling, be dragende f 3000 f 500 voor elk jaar, dat het jongste kind jonger is dan 21 jaar. Voor een wees was in 1948 voorge steld een kapitaalvrijstelling van f 1000 -f f 400 voor elk jaar, dat het kind jonger is dan 21 jaar, en daar naast f 390 aan lijfrente; het voorstel luidt nu, dat vrij zal zijn aan kapitaal f 3000 -f f 500 voor elk jaar, dat het kind jonger is dan 21 jaar, en daar naast f 1400 aan lijfrente. Is er sprake van een halfwees, dan belopen de voormelde lijfrente-bedragen van f 390 en f 1400 resp. f 260 en f 700. Kinderaftrek. Voorts wordt de regeling van de kinderaftrek verruimd. Indien de ver krijger een der kinderen of de echt genoot is, en deze vier of meer min derjarige eigen of aangehuwde kin deren of pleegkinderen heeft, wordt het successierecht verminderd met 10 voor ieder kind boven het derde, met dien verstande, dat de verminde ring een bedrag van f 1000 of 50 van hetgeen volgens de tarieftabel zou zijn verschuldigd niet overtreft. Voorgesteld wordt met een minder jarige gelijk te stellen een studerend kind, dat jonger dan 27 jaar is en grotendeels op kosten van de ver krijger wordt onderhouden. Andere vrijstellingen. Ook overigens wordt een aantal wijzigingen voorgesteld, o.m. op het gebied van andere vrijstellingen- Zo krijgen ouders, die grotendeels op kosten van de overledene werden onderhouden, en, hetzij ouder zijn dan 60 jaar, hetzij ten gevolge van ziekte Aan de grote Bonifatius-herdenking in Dokkum, die op 3 Juli zal worden gehouden, zal ook koningin Juliana deelnemen. Het orkest van de Neder landse Radio-Unie zal het programma muzikaal opluisteren. Vele sprekers zul len het woord voeren. Het drama te Weespercarspel Vrouw van rechtsvervolging ontslagen. De Amsterdamse rechtbank heeft Donderdagochtend de 37-jarige me vrouw E. 3. van H.S. uit Weesper carspel, die op 3 Juli vs>« het vorig jaar in de kleine keuken van haar wo ning haar 63-jarige buurman G. van der R. met een treefje van een dric- pits petroleumstel doodsloeg, op grond van noodweer ontslagen van alle rechtsvervolging. De rechtbank achtte deze vrouw schuldig aan mishandeling, de dood tengevolge hebbende, doch was van mening, dat zoals ter zitting is ge bleken zij gehandeld heeft ter ver dediging van haar eerbaarheid tegen ogenblikkelijke wederrechtelyke aan randing. Wel heeft zij de grenzen van de noodzakelijke zelfverdediging over. schreden, doch de wet voorziet hierin in een bepaald geval: de overschrij ding wordt niet strafbaar geacht wanneer zij het onmiddellijk gevolg is geweest van hevige gemoedsbeweging door de aanranding veroorzaakt. De rechtbank achtte dit artikel van toe passing in het onderhavige geval. In deze zaak had de officier van justitie wegens doodslag drie jaar ge vangenisstraf geëist, waarbij hij naar hy zeiderekening hield met het noodweer. De rechtbank heeft echter de me ning gedeeld van de verdediger, mr R. Hermans, die op grond van nood- weerexeces ontslag van rechtsvervol ging had gevraagd. DULLES IS BEZORGD Bespreking in geallieerde bestuursraad. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Foster Dulles, heeft de Amerikaanse vertegenwoordiger in de geallieerde bestuursraad voor Oostenrijk opdracht gegeven de raad te vragen om een bespreking van de Russische „beschuldigingen en be dreigingen" aan Oostenrijk De raad komt op 28 Mei bijeen. Eeder in de week had bet Ameri kaanse State Department aan de Sow- j et-Unie verweten dat zij probeerde de Oostenrijkse regering te intimi deren door deze regering verantwoor delijk te stellen voor anti-Russische propaganda en demonstraties. De Rus sische hoge commissaris, Iljitsjef, ont bood deze week de Oostenrijkse kan selier, Raab, om hem te waarschuwen voor Russische tegenmaatregelen. Dulles verklaarde Donderdag, dat de „Sowjets reeds in Berlijn duidelijk hebben gemaakt, dat zij van plan zijn voor onbepaalde tijd in Oostenrijk te blijven. Zij dreigen nu hun controle in hun bezettingszone te verstevigen en uit te breiden". In zijn instructies aan de Ameri kaanse vertegenwoordiger in de Oos tenrijkse contröl'eraad, Ynsfc, ver klaarde hij geen gronden te kennen of gebreken vermoedelijk in de eerst komende drie jaren buiten staat zul len zijn om met bun passende arbeid een derde te verwerven van hetgeen lichamelijk en geestelijk gezonde per sonen van gelijke leeftijd in staat zijn aan inkomen uit arbeid te verwerven, naast een kapitaal vrij srtelling van f 5000, een vrijstelling voor f 1600 lijf rente per jaar. Verkeren beide ouders in zodanig geval, dan wordt het be drag van f 1600 verhoogd tot f 2400 voor hun gezamenlijke verkrijging. Ook hier geldt echter een regeling, welke de mogelijkheid van cumulatie van de vrijstelling voor lijfrenten met de kapitaalvrijstelling inperkt. Voor gebrekkige meerderjarige kinderen wordt een vrijstelling voorgesteld van f 5000. Voorts is de algemene vrijstelling voor successierechten verhoogd van f 100 tot f 250, terwijl ook enige uit breiding is gegeven aan de z.g. waar nemersvrijstellingen. voor de Russische beschuldigingen. „Elke dreiging van verdere beper king der Oostenrijkse onafhankelijk heid is een zaak van grote bezorgd heid, niet slechts voor de Oostenrijk se regering, doch ook voor de drie andere bezettende mogendheden', aldus Dulles. De Valera verslagen. Bij de verkiezingen in Ierland is Eamon de Valera verslagen Zijn par ty, de Fianna Fail kreeg 59 zetels, de conservatieve Fine Gael 46 zetels. La bour 15 zetels, de boerenpartij zes, de republikeinen drie en de onafhanke- lyken vier zetels. Volgens deze cijfers beschikt de verenigde oppositie, die overeengekomen ils ingeval van een overeengekomen is ingeval van een vormen, over een meerderheid van vijftien zetels. De verslagen staatsman heeft het land sinds 1932 geregeerd, met een korte onderbreking van 1948 tot 1951 toen de oppositie-partijen een coalitie kabinet vormden. VOOR THUIS EN OP REIS. Nederlandse pocket-books zijn in deze na-oorlogse jaren geen „abnor male" verschijnselen meer. Zij zijn hier ingeburgerd en tot graag gezie ne uitgaven geworden. Bij N.V. Lei ter Nypels, Maastricht (Mimosa-reeks) verschenen o.a. van Frederic Wake man „Zalige zeep", van Jonathan La- timer „Het dreigende oog" en van Frans van Oldenburg Ermke „Pastoor Pius Parel". Wakeman's roman is van dit drietal ongetwijfeld de beste en geeft een uitmuntende beschrijving van de wereld van reclame en radio in Amerika. De meedogenloze sfeer is raak en soms adembenemend gete kend en verraadt het grote vakman schap van de auteur, niet alleen als schrijver, maar ook als reclameman! „Het dreigende oog" toont grote verwantschap met de „crime-stories" van Hollywood: veel mooie juffrou wen, veel gin, dollars en kogels, plus een paar handige jongens, die het na tuurlijk beter weten en doen dan de politie „Pius Parel" is een herdruk van een Nederlandse voorloper van Don Ca- millo.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 7