PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Overeenstemming Europeanisering bereikt over Saargebied Brief van minister Algera moet buiten beschouwing blijven BILT VOORLOPIG NIET PRATEN OVER LAOS EN CAMBODJA HET ZAKENLEVEN IN HANOI STAAT VRIJWEL STIL Vandaag 197e Jaargang-No. 118 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G Balllntijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 21 Mei 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm Minimum p. advertentie 13.—. Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie# imax. 8 regels! van 1—5 regels f 1.— Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad' 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160): Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststr 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg. Finlandsti 2. telef. 16: Terneuzen. Brouwerijstr 2; Zieritaee N Bogerdsu C 160. telef 26 VOLGENS PLAN VAN DER GOES VAN NATERS Na besprekingen tussen Adenauer en Frans vice-premier Teitgen Bondskanselier Adenauer en de Franse vice-premier Pierre-Henri Teit gen hebben Donderdag bij hun besprekingen in Straatsburg overeenstem ming bereikt op basis van het plan-van der Goes van Naters voor Europea- nisatie van het Saargebied, aldus werd uit gezaghebbende Duitse bron te Straatsburg vernomen. Het plan-van der Goes voorziet onder meer in de benoeming van een Europese commissaris, die verantwoordelijk zal zijn aan het minister comité van de raad van Europa. Volgens de Noordvvestduitse radio-omroep wordt in politieke kringen in Straatsburg, jhr. mr. M. van der Goes van Naters genoemd als toekom stige Hoge Commissaris voor het Saargebied. Adenauer en Teitgen zouden Don derdagavond hun besprekingen nog verder voortzetten. Franse en Duitse woordvoerders in Straatsburg legden er Donderdag de nadruk op, dat zowel Teitgen als Adenauer niet de bevoegdheid hebben om een overeenkomst te sluiten. De resultaten van hun besprekingen in Straatsburg zullen door hun regerin gen moeten worden bestudeerd. Er werd nog geen officieel commu niqué uitgegeven. Voor de verdere frocedure tussen Duitsland en 'rankrijk moet nog een richtlijn wor den vastgesteld. Verklaard werd, dat de besprekingen te Straatsburg, waarbij de Belgische minister P. H. Spaak en de Nederlander mr. Van der Goes van Naters een belangrijke rol speelden, bijzonder vriendschap pelijk verliepen. Rede Adenauer. Donderdagmiddag heeft de West- duitse bondskanselier Adenauer bij de opening van de voorjaarszitting der raadgevende vergadering van de Raaa van Europa een rede gehouden. Hij drukte de Europese politici op het hart, „niet blind te zijn voor de ge varen, die het werk der vereniging van Europa thans in sterkere mate bedreigen dan in de eerste jaren van onze gemeenschappelijke bemoeiin gen". „Reeds zijn, zo zei hij, hier en daar tekenen van ongeduld, ja, van ont goocheling, merkbaar met het oog op het gebied der gemeenschappelijke verdediging. Laat ons deze waar schuwende tekenen in acht nemen en ervoor waken, dat de stimulerende kracht der Europese gedachte niet verlamt. Historische kansen verzui men is gevaarlijk, zij keren zelden terug". Bijzondere aandacht vroeg de bondskanselier voor het vraagstuk Utrechtse jaarbeurs krijgt Margriethal. Prins Bernhard, die als koninklijk commissaris en lid van de Raad van Beheer der Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs te Utrecht een vergade ring van deze raad bijwoonde, ver leende zjjn goedkeuring aan 't voorstel om de nieuwe jaarbeurshal aan de Croeselaan Mareriethal te noemen. De hal zal half Augustus gereed komen en een oppervlakte hebben van ongeveer 7000 m2. Ter gelegenheid van het 675-jarig bestaan van het Muiderslot heeft men de klok daar enkele eeuwen te ruggezet: zacht kaarslicht scheen over de oude meubelen en in deze dromende stilte bewoqen zich figu ren utt de Gouden Eeuw der vluchtelingen. In dit verband bracht hij hulde aan de Nederlandse regering, voor haar „grootmoedige voorstel" tot het instellen van vlucn- telingenfondsen. Ook prees hij het werk van de Franse commissaris voor de vluchtelingen, Schneiter. „Ik verheug mij er over, dat op deze Eu ropese oodem en in dit Europese ka der een vooraanstaande Fransman zich juist ook de nood van de Duitse vluchtelingen heeft aangetrokken en dat onze Nederlandse naburen de helpende hand uitsteken tot een op lossing van dit moeilijke probleem Radiocontact haperde met Britse onderzeeboot De Britse admiraliteit heeft zich Donderdag anderhalf uur lang onge rust gemaakt over het lot van de 750 ton metende onderzeeboot „Scorcher" Het vaartuig nam deel aan oefenin gen in Het Kanaal. Men raakte het radiocontact met het vaartuig kwijt, toen het zich onder water bevond. Er was reeds groot alarm gegeven, toen plotseling de boot aan de opper vlakte verscheen en meldde, dat alles wel was aan boord. Het bleek, dat een eerste signaal om naar de oppervlakte te komen aan boord van de „Scorcher" niet was ontvangen. De Londense bladen hadden des middags reeds met grote koppen de vermissing van de „Scorcher" gemeld. Bij onlusten in Pakistan kwamen 380 personen om. Officieel is te Karatsji medege deeld, dat bij de recente onlusten in Oost-Pakistan negen kinderen, 25 vrouwen en 346 mannen om het le ven gekomen zijn. De toestand in de streek van de onlusten, de buurt van Dacca, is nog steeds gespannen. De Oostbengaalse premier Faz- loel Hoek heeft verklaard het on eens te zijn met de verklaring van de Pakistaanse premier Mohammed Ali, dat de communisten verantwoor delijk zijn voor de wanordelijkheden in Oost-Pakistan. Volgens Hoek staat de grote massa der Oostpakistaanse bevolking niet onder invloed der communisten. „Ik zie in dergelijke beschuldigingen slechts afleidings manoeuvres, waaraan heimelijke be doelingen ten grondslag liggen", ver klaarde hij. Algemene ledenvergadering Nationale Woningraad De algemene ledenvergadering van de Nationale Woningraad wordt dit jaar op 25 en 26 Juni te Rotterdam gehouden. In de Vrijdagmiddagvergadering van 25 Juni zullen twee inleidingen gehou. den worden over: „De ontwikkeling van het woonpeil in Nederland". De heer J. Bommer, lid van het dagelijks bestuur van de Nat. Woningraad en lid van de Tweede Kamer, zal het so ciale en financiële aspect van dit on derwerp belichten, terwijl de heer D. Zuiderhoek, stadsarchitect van Amersfoort het aesthetische en tech nische deel voor zijn rekening neemt. De deelnemers aan deze vergade ring zullen hierna door het gemeente, bestuur van Rotterdam in de Burger zaal van het stadhuis ontvangen wor den. Om 8 uur 's avonds begint een tocht per autobus or.der deskundige leiding, door Groot-Rotterdam. De ochtendvergadering des Zater dags zal voor het grootste deel ge. wijd zijn aan discussie over de inleidin gen van Vrijdag. Tot slot zal een boottocht door de Rotterdamse havens worden georga niseerd. DE CONFERENTIE TE GENÈVE Bidault en Eden naar Parijs. De ministers van de Westelijke Grote Drie hebben Donderdag beslo ten het Russische voorstel te aan vaarden om de bespreking van het aandeel van Laos en Cambodja in 'n eventuele vredesregeling voor Indo China voorlopig te laten rusten, ten einde de totstandkoming van een be stand in Indo-China niet te vertra gen. De communisten willen een vredes regeling voor de drie verbonden staten samen, terwijl het Westen die alleen voor Vietnam wil. Wat Laos en Cambodja betreft, acht het Wes ten het slechts nodig dat de Viet- minhtroepen uit die staten worden Vestelyke landen zullen op de bijeenkomst van Vrijdag heden duidelijk laten uitkomen, dat de aan vaarding van het Russische voorstel niets aan hun standpunt m deze af doet. Naar te Parijs vernomen werd zal minister Bidault Vrijdagmiddag na de vergadering over Indo-China uit Genève naar Parijs vertrekken om de plechtigheden bij te wonen ter gele genheid van 't feit, dat vijftig jaar geleden de „Entente Cordiale" tus sen Engeland en Frankrijk werd ge sloten. Ook minister Eden zal zich naar Parijs begeven. Moordaanslag op Coolsingel te Rotterdam. Slachtoffer in ziekenhuis. Donderdagavond is op de drukke, Coolsingel te Rotterdam een moord aanslag gepleegd op de 30-jarige P van B uit RoUerdam Het slachtoffer kreeg een aantal steken met een mes. Zijn toestand is ernstig Een vrouw die hem vergezelde, liep -en ongevaar lijke steekwond in de rug op De da der de 31-jarige los wekmao J R- ui' Rotterdam is gearresteerd. De moordaanslag werd omstreeks zes uur gepleegd voor het postkan toor. De dader nad zier daar opge steld met een mes in de hand Toen van B. in gezelschar van de 27-ja- rige Rotterdamse A. M. B passeerde, wierp R. zich op van B In de hitte van het gevecht kreeg ook mej. B een steek in de rug. Onmiddellijk werden surveilleren de agenten gealarmeerd Zij slaagden er in R te overmeesteren Hij is ach ter slot er. grendel gezet De gewonde v. B moest naar het Coolsinge' ziekenhuis worden ver voerd Hij kreeg messteken in de rug. in de hartstreek, de linkerzij en lin kerarm Mej. B.. kon na behandeling door een dokter naar huis terugkeren. Het motief van de moordaanslag is volgens de Rotterdamse politie ge weest. dat R bezwaar had tegen de relatie van mej. B. met van B. Mevrouw de Castries naar Frankrijk. De Franse regering heeft mevrouw De Castries, echtgenote van de ver dediger van Dien Bien Phoe, naar Pa rijs ontboden om getuigenis af te leggen in een onderzoek naar de val van het bolwerk, zo wordt van gezaghebbende zijde te Hanoi verno men, Zij vertrekt Zondag per vlieg tuig uit Hanoi. Koningin Juliana en Prins Bernhard begonnen Donderdagochtend hun tweedaags bezoek aan de Rijnstreek in Woerden. Het bezoek aan de Markt voerde de tocht naar het museum, waar H.M in stijl werd begroet door Schout en Schepenen. Men had hier een oude rechtspraak geënsceneerd en zelfs een veroordeelde „boosdoe ner" in het schandblolc buiten het museum geslagen. Deze veroordeelde smeekte de vorstin om genade en kreeg die op deze feestelijke dag na tuurlijk grif. (Voor verslag zie pag. 3) Nicaragua in conflict met Guatemala. Diplomatieke betrekkingen werden verbroken. De minister van buitenlandse za ken van Nicaragua heeft aan de am bassadeur van Guatemala een nota overhandigd, waarin wordt medege deeld, dat Nicaragua de diplomatie ke betrekkingen met Guatemala ver breekt. De ambassadeur en zijn staf, alsmede het personeel van de ambas sade hebben tegelijkertijd him uit reisvisa ontvangen. In de nota wordt de „communistische neiging" van de regering van Guatemala betreurd, en wordt gewezen op de communisti sche propaganda, die Guatemala voert. De ambassade had, zo gaat de no ta verder, asyl verleend aan burgers van Nicaragua, die betrokken waren bij het complot tegen de president van Nicaragua, Somoza. RODE AANVAL OP KOMST? Velen willen de stad verlaten. De Franse bevel heb lx:- ln Indo- "Vavarrc, verwacht opstandelingen bin nenkort zullen overgaan tot 'een aanval op de delta van de Rode Ri vier en op Hanoi, aldus werd Don derdag in goedingelichte Franse kringen in Parijs verklaard. In de stad Hanoi stygt de span ning. De opstandelingen voeren da gelijks aanvallen uit op de spoor- en wegverbinding tussen Hanoi en Haiphong. De kantoren der lucht- en scheep vaartmaatschappijen in de stad wor den belegerd door mensen, die de ...is het 700 jaar geleden, dat keizer Koenraad IV te Napels overleed en werd opgevolgd door graaf Willem II van Hol land, die echter vóór zijn kro ning bg Hoogwoud in zijn strijd tegen de Westfriezen sneuvel de. vvvA"\\*\<vvvvvvvvvvvvvvvv PROVINCIAAL BESTUUR MEENT: Gedeputeerde Hamelink en ir. De Vink verdedigden Streekplan Walcheren Zoals wjj gisteren reeds meldden, heeft minister Algera het Streekplan Walcheren onaanvaardbaar genoemd en „niet te rymen met zijn verant woordelijkheid". By de voortgezette behandeling voor de Raad van State Woensdagmiddag nam echter het lid van Ged. Staten, de heer C. Hamelink, sprekende namens het provinciaal bestuur, tegen de opvatting van de mi nister op onverbloemde wijze stelling. De heer Hamelink sprak zijn grote verwondering uit over de brief van de minister en meende, dat hier sprake was van een gang van zaken, die niet in overeenstemming was met de wettelijk voorgeschreven procedure. „Minister Algera stelt zich blijkens zyn brief op het standpunt van onverkorte handhaving van de ministeriele verantwoordelijkheid", zo zeide het lid van G. S. „Is het dan niet verwon derlijk, dat hij zich mede uitspreekt over zaken, die niet tot zijn ambtster rein behoren?" De heer Hamelink sprak de verwachting uit, dat de Raad van State de brief van de minister bij de beoordeling van het Streekplan buiten beschouwing zal laten als zynde niet ontvankelijk. De heer Hamelink ging voorts ln op enkele punten van de minder heidsnota van de Vaste Commissie van de Rijksdienst voor het Nationa le Plan en betoogde daarbn, dat van provinciezijde de huidige bestuurly- ke indeling van Walcheren in genen dele als argument is gebezigd om tot het Streekplan te komen. De ge meentelijke herindeling heeft haar eigen procedure en met nadruk ver klaarde de heer Hamelink, dat het Streekplan niet als „achterdeur" fun geert om bepaalde gevolgen van de weinig doelmatige bestuursindeling op Walcheren te corrigeren. Spreker wees er op, dat de complexe struc tuur van net eiland, welke na de oorlogsvernieling om zorgvuldige constructie riep, planologische maat regelen in groter dan gemeentelijk verband noodzakelijk maakte. DE BEBOUWDE KOMMEN. Spreker ontkende voorts, dat het Streekplan zich zou uitstrekken over de bebouwde kommen der gemeente. Wel is binnen het gebied van de be bouwde kommen van Middelburg en Veere voor de stadswallen een be stemming tot cultuurmonument aan gegeven, doch in dit opzicht volgt het Streekplan slechts de richtlijn voor het voorontwerp voor het facet- Nationaal plan voor de vestingsteden. Hier worden dus belangen behartigd, die van nationale betekenis geacht mogen worden. De heer Hamelink ging vervolgens in op de door de opposanten ge wraakte detaillering van de bestem mingsvoorschriften, waarby hg er aan herinnerde, dat de minderheids nota voor het agrarisch gebied de omschrijving eveneens te gedetail leerd achtte. Het gaat hier echter om één van de fundamenteelste richtlij nen van het Streekplan, waar mede baanbrekend werk is ver richt, aldus spreker. Men heeft met opzet niet willen volstaan met een feitelijk nietszeggende meenteüjke uitbreidingsplannen zou worden overgelaten om regels te geven voor het weren van on gewenste bebouwing uit het agra risch gebied. Integendeel: men heeft getracht om in dit opzicht constructief een leidraad te ge ven voor de gemeentelijke plan nen. Ten aanzien van het luchtvaart terrein, dat in Welzinge is geprojec- (Vervolg op pag. 5). delta willen verlaten. Het zakenle ven is zo goed als tot stilstand ge komen en de grote bedrijven trach ten hun machines over te brengen naar Saigon of Haiphong, Verzoeken om gelden óver te maken naar liet buitenland zyn verdrievoudigd en de bevolking slaat levensmiddelen in blik in. De communistische druk in het Zuidwesten van de delta van de Ro de Rivier neemt toe, waardoor de vrees stygt. dat de opstandelingen zullen trachten bij Phoelie, 50 kilo meter van Hanoi verwijderd, door te breken. De gewonden. Volgens te Parys ontvangen be richten stelt de Vietminh geen offi cieren en geen Vietnamezen onder de gewonden van Dien Bien Phoe voor evacuatie beschikbaar. Onder de 114 man. die tot Donderdagavond uit het bolwerk zyn weggehaald, be vindt zich geen enkele officier of Vietnamees. De Vietminh heeft deze mensen na de val van het fort gescheiden van de rest van het garnizoen, zo verklaren teruggekeerde gewonden. Aangenomen wordt, dat ongeveer duizend gewonden op repatriëring wachten. Er is gebrek aan medica menten. Het voedsel bestaat uitslui tend uit ryst. Men vreest dat velen zullen bezwyken als zy niet spoedig vervoerd kunnen worden. De operatie Paddestoel Training tegen atoomgevaar. Op de heide naby de legerplaats Ermelo wordt thans tweemaal per dag een hevige ontploffing gehoord, waarmee een felle lichtflits gepaard faat. Direct daarop wordt een pad- estoel van rook boven de heide zichtbaar, als of een atoombom is ontploft. Het geldt hier echter geen mili taire oefening, waarby de uitwer king van atoombommen wordt be proefd, doch demonstraties over de beschermingsmogelykheden by atoomexplosies. Wanneer de demon stratieperiode medio Juni zal zyn geëindigd, zullen ongeveer 6500 offi cieren, onderofficieren, komor: en manschappen van de koninklyke landmacht door middel van de de monstratie „paddestoel" op de hoog te zyn gebracht van de gevaren, die aan een atoom-explosie zyn verbon den, maar ook van de mogelykhe- den, die er zyn ter beveiliging. En dit is nodig, want zo zcide luitenant- generaal A. T. C. Opsomer, die zelf deze demonstraties leidt een eventuele volgende oorlog zal naar myn persoonlyke mening niet alleen worden uitgevochten met de zoge naamde „conventionale wapenen" maar vooral met atoomwapenen. DE VERWACHT: AANHOUDEND KOUD Vrij veel bewolking met plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige wind, in hoofdzaak tussen Noord en Noordwest. Weinig verandering. 22 Mei Zon •Maan ZONEN MAAN Op: Op: 4.37 0.03 Onder: 20.36 Onder: 8.11

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1