Smadelijke 6-1 nederlaag van Oranje elftal in Stockholm Nederlaag te wijten aan geringe physieke kwaliteiten In tweede helft voltrok zich het vonnis „HELLAS" IN GOES GAAT 10-JARIG BESTAAN VIEREN DONDERDAG 20 MEI 1954 P ROV 1N CI LE ZE hü \V JE C O U K A A '1 7 Zweden een klasse sterker (Van een speciale A, In het Raasunda-stadion, even buiten Stockholm ge legen, heeft het Nederlands elftal Woensdagavond een smadelijke 61 nederlaag geleden in de inter landwedstrijd tegen Zweden. Het verschil in klasse tus sen beide teams kwam eerst goed tot uiting in de tweede helft van de wedstrijd. Nadat de rust met een 21 voorsprong voor de gastheren was ingegaan, ontwikkelde zich een strijd, waarin voor de zoveelste Doelpunt van Louter redde Nederlandse eer Ruim 30.000 toeschouwers bevolkten de tribunes van het prachtige sta dion toen de Noorse scheidsrechter Pedersen het sein gaf, dat de Zweedse midvoor Sandell de bal aan het rollen mocht brengen. Het weer was uitste kend. De lucht was met wolkenbanken bedekt en er was nauwelijks sprake *an enige wind. Het veld bevond zich in de best mogelijke conditie en de prachtige veerkrachtige grasmat was zelfs tot in het doelgebied onge schonden. .N.P. verslaggever) maal tot uiting kwam hoezeer de physieke conditie van onze spelers bij die van andere landen ten achter staat. In snelheid en lichaamsbeheersing, in uithou dingsvermogen en souplesse waren de Zweden supe rieur en deze kwaliteiten vormden de grondslagen voor de 61 overwinning, die niemand geflatteerd zou mogen noemen. De Nederlandse aanval gaf in de eerste minuten de toon aan. Van der Kuil en de bijna even kleine Louer dribbelden een paar maal naar voren, maar in het centrum van de aanval kon men zich nog niet voldoende vrij spelen. Pas na een vijftal minuten kreeg Steiger overigens slechts bij enkele terugspel-bal'len het leder voor de eerste maal in handen. Toen waren onze landgenoten, die in rood, wit en blauw waren gestoken, weer weg en na een handige combinatie van de rechtervleugel kon Michels een straf schot afzenden, dat juist naast ging. Zo was de eerste fase met een licht Nederlands overwicht afgesloten en des te meer viel het te betreuren, dat een door Odenthal veroorzaakte hoekschop het eerste Zweedse doel- Eunt opleverde. De snelle linksbuiten. iander bracht de bal in de doelmond en toen rechtsbinnen Thillberg het le der inkopte, ontnamen twee Zweden aan Steiger het uitzicht met het ge volg, dat de Eindhovenaar radicaal over de bal heen dook. Een schot van Loefgren suisde in de volgende minuut langs het doel, maar toen werkte Nederland zich weer los. Van Melis brak door maar zijn dia gonaal schot ging naast. Er werd hard gewerkt, de aanval was bewegelijk en Van Schijndel en Biesbrouck bestre ken nog altijd het middenterrein. Gelijkmaker. De ijver en 'het enthousiasme had den in deze periode succes. Een lange trap van Odenthal belandde bij Van der Kuil, die een hoge pass naar links gaf. In volle ren, met rechtsback Sa- muelsson op de hielen, nam Louer de bal mee en toen Samuelsson even uit de pas raakte, kon de Tilburgenaar met een beheerst schot doelman Svensson verslaan (11). Vanaf dat moment werd het Zweedse spel feller en voor het Nederlands doel ontston den talrijke precaire situaties, voor namelijk door het werk van snelle vleugelspelers Liander en de 19-ja- rige Hamrin, die als een ster van de eerste grootte was aangekondigd. De Zweedse druk groeide met de minuut en in een periode van paniek voetbal in het Nederlandse strafschop gebied kwam het tweede doelpunt voor de gastheren. Een voorzet van Hamrin kon Steiger niet goed berei ken. Vallende stompte hij de bal het veld weer in, precies voor de voeten van midvoor Sandell, die toen geen moeite had over de op de grond lig gende Nederlandse doelman in te schieten (2—1). De Zweden bleken de juiste combinaties te hebben gevonden. Met prachtig samenspel flitsten zij door de Nederlandse defensie, -■V^aar Odenthal en Tebak keer op keër op snelheid werden geslagen en Steiger zijn zelfvertrouwen had verloren. Het regende hoekschop pen, alle even gevaarlijk voor Ne derland. dat geheel in de verde diging*. was gedrongen. Kanthalfs en binpenspelers bevonden zich vrijwel ^constant in het strafschop gebied &n minuten lang was mid voor VarH Melis, de enige Neder lander, d£e zich op de Zweedse helft bevolk- voföd- Vooral het gr^ote verschil in tempo was opvallend en fnuikend. Toen het plaatsen en wegwerken in de defen sie hoe langer hoe onzuiverder en on zekerder werd, stond daar in het laatste kwartier van de eerste helft een Zweeds elftal, dat een klasse ster ker was dan onze wankelende landge noten. Midden in die demonstratie van Zweedse overmacht betekende het rustsignaal een opluchting. Tweede helft. Toch was er nog hoop op een goed resultaat, toen de tweede helft begon. Het Nederlandse elftal had in het eerste half uur vlagen van goed slui tend samenspel laten zien en de aan val waarin de vleugelspelers Van der Kuil en Louer versterkingen bete kenden en waarin alleen Bennaars, ondanks zijn ijver, tegen viel, moest zeker in staat worden geacht om de achterstand weg te werken. Of de de fensie bij machte zou blijken verder tegenstand te bieden aan de vloedgolf van Zweedse aanvallen was echter twijfelachtig. De Zweden handhaaf den hun meerderheid van de aftrap af met overtuiging. Maar toen de eerste aanvallen doorstaan waren, kon de Nederlandse voorhoede in gesloten formatieën weer met steun van Bies brouck en Van Schijndel naar voren trekken. Doelpuntenregen. Het bleek dat dit de Zweden ruim te gaf voor het derde doelpunt. Een vrije trap op het middenveld bracht de bal bü rechtshalf Svensson, die het leer ongehinderd opbracht en toen een schot loste, dat via de binnenkant van de paal in het doel ketste. Het hek was van de dam. Een volkomen gedesorganiseerde Nederlandse verde diging liet onzeker achteruit stap pende Zweden komen en binnen drie minuten kwamen er nog twee Zweed se doelpunten bij. Een voorzet van Hamrin werd ontvangen door midvoor Sandell. die in vrije positie hard in schoot en even later schoot Svensson een vrije schop tegen Ter louw van flinke afstand in de touwen (51). Het was een spel van kat en muis, anders kon men het moeilijk noemen, hetgeen hier werd gedemonstreerd. Het publiek begon te fluiten en wan neer de arme Steiger een bal behoor lijk verwerkte, steeg een hartelijk gejuich op. Onderbroken door schaar se en ongevaarlijke uitvallen van Ne derland bleef de Zweedse voorhoede met snelle en soepele combinaties op Steiger afstormen en na 18 minuten werd het halve dozijn vol gemaakt. Thillberg kreeg een afgemeten pass van Lindh voor zijn voeten en een fantastische dribbel langs drie Ne derlanders werd met een onhoudbaar schot afgewerkt. Het was geen wonder, dat Ne derland moedeloos verder speelde. Niet zonder ijver evenwel, want elke Zweedse aanval werd dapper bestreden. Maar de Zweden waren geen partij voor onze landgenoten, die in elk onderdeel van het spel, in snelheid, techniek en lichaams beheersing wel twee klassen min der waren. Met nog een kwartier te spelen terwijl de schemering over het Raa sunda-stadion neerdaalde zakte het tempo van de strijd, waaruit de interlandsfeer al lang was verdwenen. Ook het Zweeds overwicht zakte in die laatste minuten, maar de onmach tige Nederlandse aanval kon van de ze verslapping geen gebruik meer ma ken. Het bleef bij 61. VAN DER KUIL ..geen slechte party.. Nederland B versloeg Noorwegen B overtuigend (52). Een enthousiast doorzettend Neder lands B-elftal heeft te Hengelo een in voortdurende regen gespeelde wed strijd tegen Noorwegen B met 52 gewonnen, nadat het met rust een 12 achterstand had moeten noteren. Die achterstand was een gevolg van beter technisch spel der Noorse ploeg, waartegenover de Nederlandse speci aal in ae tweede helft hoger tempo en voortdurende aanvallen plaatsten. De door ongeveer 20.000 personen bijge woonde wedstrijd was nogal romme lig en muntte geenszins uit door stijl vol spel. Voor Nederland scoorden Bleyen- berg 3 x, Dillen en Gruyzen. Wielerkoersen in Hulst Zaterdag 22 Mei des namiddags om half vier houdt de W.S.C „De Sport vriend" in Hulst op het z.g. Bosdorp- parcours een wielerkoers voor ama teurs, waarvoor veel belangstelling bestaat- Op 1 Juni a.s. wordt in de stad de z.g. Ronde van Hulst voor nieuwelin gen verreden. De amateurskoers wordt gehouden op een afgesloten terrein over een af stand van ongeveer 100 kilometer. De nieuwelingen rijden met de kermis over een afstand van 60 am. Vele be kende amateurs geven acte de pre sence, onder wie: De Bruyn, Roosen daal, G. Roon, Den Haag, Braspen ning, Zundert, v. d. Borst, Etten; Cort- hals. Aardenburg. Glerum. Sint Wille- brord, Louisse, Kapelle, Maes. Maas dijk, Muryn, Eede, Merks, De Klinge, Oomen, Etten, Schuerman, Hulst, v. Sas, Den Haag, Verhoef, Rotterdam, Westdorp, 's-Heerenhoek, W. Verhoe ven en W. Bos, Overschie en vele anderen. Engelse ploeg naar Goes? In het clubblad „Goes-Nieuws" van de Goesse voetbal- en atletiekver eniging „Goes" wordt de gedachte ge opperd of Goes in aanmerking zou kunnen komen voor het spelen van een wedstrijd tussen een le, 2e of 3e Engelse divisieclub en een districts- of "bonds-elftal. Nu het Engelse voetbalseizoen ge sloten is,- gaan diverse Engelse clubs op tournee; ook ons land wordt be zocht. Terecht merkt men in het „Goes- Nieuws" op, dat men in Zeeland al tijd verstoken blijft van dergelijke wedstrijden. Naar verluidt zal men de K.N.V.B. trachten te bewegen een dergelijke wedstrijd in Goes te doen houden. Koos je Bol feestelijk in Canada ontvangen. Het emigrantenschip „Grote Beer" met aan boord de honderdduizendste Nederlandse emigrant naar Canada, mejuffrouw Koosje Bol uit Utrecht, is in Montreal aangekomen. Ter be groeting waren op de kade aanwezig de Canadese minister van immigra tie, de heer Harris en de Nederlandse ambassadeur in Canada, de heer A. H. J. Lovink. AFTOCHT MET GEBOGEN HOOFDEN Oranjeploeg speelde een verloren partij Met gebogen hoofden verlieten de elf Nederlandse voetballers het terrein van het Raasunda-stadion, nadat zij van het Zweedse elftal met 61 een ongenadig pak slaag hadden gekregen. Het wordt langzamerhand een eentonig verhaal, maar wederom is de nederlaag van een, ditmaal niet in oranje maar in rood wit en blauw gestoken Nederlands elftal op de allereerste plaats te w\jten aan de gerin ge physieke kwaliteiten. Vooral inde eerste helft van de wedstrijd waren er perioden, waarin het spel van onze landgenoten beslist zeer verdienste lijk was. Goed van opvatting en met vlotte combinaties, waarbij de techni sche behandeling van de bal lang niet kwaad was, ook goed van opzet. Naarmate de strijd vorderde en de Zweden over hun verbazing over het Nederlands openings-offensief en 't uitstekende doelpunt van Louer heen waren, begon zich meer en meer een Zweedse superioriteit af te tekenen, zo onmiskenbaar, dat het weldra dui delijk was, dat onze landgenoten een verloren party speelden. Het ging er toen nog slechts om om de vrijwel zekere nederlaag zo klein en eervol mogelijk te houden. Welnu, dit is het Nederlands elftal helaas niet gelukt; tot aan de rust had geen enkele toe schouwer het recht net Nederlandse spel slecht te noemen. Wel was de druk op het doel van Steiger zo groot geweest, dat een voorsprong van drie doelpunten verschil niemand had kunnen verwonderen, maar op de wijze, waarop de ploeg met alle be schikbare krachten linksbinnen Bennaars werkte zelfs eenmaal de bal van de doellijn de overmacht weerstond, had ieders respect afge dwongen. Maar tydens dat Zweedse beleg hadden de verdedigers hun krachten voor 80 procent verspild en toen de gastheren na de hervatting aanval op aanval gingen lanceren, konden geen Terlouw, geen Odenthal en geen Tebak de onzeker spelende doelman voldoende bestaan. Ook voor Van Schijndel en Biesbrouck waren de gaten niet meer te dichten en toen Bennaars en Michels wederom, maar nu voor goed, als verdedigers wer den gemobiliseerd, was ook de kans op Nederlandse doelpunten tot nul gereduceerd. Gevaarlijke Zweden. Prachtig gedirigeerd door de kant- halfs, van wie Sven Svensson een zeer goede partij speelde, kon de Zweedse voorhoede met vyf man op een rij blijven aandringen. De snelle Liander en zgn niet minder rappe collega Hamrin flitsten langs Oden thal en Tebak zoals zy wilden, en zo kon geen enkele Zweedse aanval worden afgeslagen voor de vrij scher pe voorzetten van de vleugelspelers in het doelgebied neerdaalden. Ook daar kwamen Terlouw en tempo en wendbaarheid te kort tegenover de slagvaardige Loefgrenn, de schutter Sandell, maar vooral tegenover de ster van de Zweedse aanval, de zeer gevaarlgke linksbinnen Thillberg. On macht in alle onderdelen, het physie ke onderdeel in hoofdzaak, maakte het Nederlandse elftal tot een mak lam, dat zich af en toe wat tegen spartelend naar de slachtbank liet voeren. Van Mielis, danig op zijn huid gezeten door stopper Hjertsson, was alleen in de eerste 20 minu ten tot verdiensteiyke voetbalda den gekomen. Bennaars hebben wij als aanvaller eigeniyk reeds genoemd en de Dosko-man kan zich alleen op de borst slaan voor de redding, die hij eenmaal achter de reeds verslagen Steiger op de doellün verrichtte. Hoewel Michels als binnenspeler nog een groot geberk aan tempo aan de dag legde, was hg van het binnentrio toch nog de meest nut tige man. Hij zorgde door scherp voorzetten en af en toe met een goed schot voor enige stootkracht, maar een element, waarmee de Zweedse achterhoede terdege reke ning moest houden, was de Aiaxcied evenmin. Louer en in de tweede helft bg vlagen ook Van der Kuil waren wel dergelijke elementen, vooral Louer smaakte nogal eens het genoe gen zgn bewaker Samuelson zgn Hielen te laten zien. Dat deze spe lers echter geen homogene stormli- nie konden vormen, is duidelijk. De wedstrijd heeft voor de Tech nische en Keuze Commissie van de K.N.V.B. wederom grote problemen opgeleverd. Het rapport, dat de aan wezige leden van deze commissie, de heren Hoolboom en Steinvoorde, hun collega's zullen uitbrengen, zal dan ook verre van rooskleurig kunnen zgn. Het grootste probleem is, lgkt ons, het feit, dat een verdediging als de huidige, aan snelheid niets zal kunnen winnen. Dat, wanneer het op een tempostrgd aankomt zoals dit in Stockholm was, routine nauwelgks nog gewicht in de schaal legt. is wel heel duideiyk gebleken. Commissarissen der Koningin in België De Nederlandse Commissarissen der Koningin, die een tegenbezoek van twee dagen aan België brengen, heb ben Dinsdagavond aan een diner aan gezeten, dat hun door de minister van Binnenlandse Zaken, Pierre Vermey- len, werd aangeboden. Op dit diner waren behalve de gouverneurs der ne gen Belgische provincies ook de se cretaris-generaal van het Belgische ministerie van Binnenlandse Zaken, Vossen, aanwezig. Tevoren waren de Commissarissen der Koningin en de gouverneurs ontvangen door de Ne derlandse ambassadeur te Brussel, baron Van Harinxma thoe Slooten. Woensdag brachten zg een bezoek aan Namen. Griekenland en Bulgarije hebben overeenstemming bereikt over hervatting van de diplomatieke betrekkingen, al dus is Woensdag officieel in de Griekse hoofdstad bekend gemaakt Hoeden met enorme randen, versierd met „bedeltjes", en gedragen door nieuvibakken studenten van de Univer siteit van Rome. Zij vierden hun in schrijving tot student met een op tocht door de stad, zingend en dan send op de muziek van hun eigen band Een agressieve ooievaar In het Friese dorpje Tgnje is een ooievaar neergestreken, die daar be zit van het bestaande nest heeft ge nomen. Hij voelt er zich niet alleen thuis, doen beschouwt zich ook heer en meester van zgn omgeving. Dat ondervond dezer dagen een vrouwelij ke ingezetene /an het dorp, die langs de stille Bregelaan fietste. De ooie vaar kwam op haar af. vloog een paar keer dreigend over het hoofd en pikte haar toen op de rug. De wielriidster heeft er daarna een snelle spurt ingezet om aan een ver dere kennismaking met de ooievaar te ontkomen. HET BEGON OP BEVRIJDINGSDAG Uitgebreid handbalprogramma samengesteld Het Goesse „Hellas", dat in handbalkringen tot ver buiten Zeeland een goede reputatie geniet, is een jubileumjaar ingegaan. Op 29 October a.s. zal deze vereniging n.l. tien jaar bestaan. En natuurlijk hoe kan het ei genlijk anders zal dit jubileum gevierd worden door het organiseren van een aantal sportevenementen, waarvan de sportdag op tweede Pinksterdag het hoogtepunt zal vormen. De sportliefhebbers zullen dan een buitenge woon aantrekkelijk en afwisselend programma voortgezet krijgen. Eerst zal een korfbalwedstrijd worden gespeeld tussen Togo (le kl. Z.V.B.) te gen Deetos (Dordrecht, le kl. K.N.K.B.), gevolgd door een voetbalwedstrijd tussen de Zuidelijke eerste klassers R.B.C. en Longa, waarvoor de v.v. „Goes" haar bemiddeling verleende. Tenslotte zal het eerste herenelftal van het jubilerende „Hellas" een handbalwedstrijd spelen tegen de Am sterdamse hoofdklasser Niloc. De jubilerende vereniging is eigen- lgk „geboren" op de bevrijdingsdag van Goes, 29 October 1944. Tijdens de spontane bevrgdingsfeesten op de Markt staken 's avonds enkele jonge lui als H. Visser, W. Vos, J. P. v. d. Sluys en P. M. van Hese de koppen bg elkaar en opperden de idee om een handbalclub op te richten. De daarop volgende Zaterdag werd de vereniging officieel opgericht, waarbg de heer Stok de voorzitters functie op zich nam en de toenmalig" directeur van de Amsterdamse ban! de heer Domenie, het penningmees- By mooi en bij slecht weer, by dag en bi? nacht gaat de beloodsing op de Westerschelde door. Soms oversprin gend van het loodsbootje op een kuster, een andere maal klimmend langs een lange touwladder, gaan de loodsen aan boord van de schepen, welke zij veilig door de moeilijke vaargeul moeten brengen, naar Ant werpen, Terneuzen of naar zee. (Foto P.Z.C. terschap aanvaardde. De medewer king van een financieel expert, voor het beheer van de financiën, was vooral die eerste jaren van groot be lang, want de jonge vereniging had een zware dobber om het hoofd Hoven water te kunnen houden. Na tien jaar is thans wel bewezen, dat het initia tief op die bevrgdmgsavond niet in een „roes" is genomen. Met enthou siasme en veel liefde voor de hand balsport is er flink doorgezet, zodat de vereniging, met enkeie leden be gonnen, thans rond 200 leden en ruim 80 donateurs telt. Er wordt thans met 3 heren- 3-dames-, 5 jon gens- en 3 meisjeselftallen aan de competitie deelgenomen, terwgl er sedert enige tgd ook een afdeling van junioren beneden 8 jaar aan de ver eniging verbonden is. Het begin was ook op het sport veld moeilijk, alhoewel de heren met o.a. Frank de Munck en J. P. v. d. Sluys en Van Vliet reeds direct een hartig woordje gin gen meespreken. In 1946 deed de huidige secretaris de heer P. M. van Hese. zijn intrede in het bestuur. Het jaar daarop nam de heer M. Haasdonk het voorzitter schap op zich die tot op heden nog met. enthousiasme deze vereniging aanvoert. In 1947 is ook de bloeiperi ode van Hellas begonnen. Het eerste herenelftal werd ongeslagen kam pioen, promoveerde met het dameself tal naar de Brabantse afdeling en ging regelrecht door naar de districts eerste klasse. De dames deden het zelfde jaar kampioen en speelden pro- motiewedstrgden voor de hoofdklas se, welke echter niet met succes wer den bekroond. „Hellas" was een woordje gaan meespreken en dat dit ook elders in het land niet onopgemerkt bleef, be wees wel het feit, dat twee spelers uit het eerste herenelftal, G. Zweedijk en J. Rosier diverse malen in bonds- ploegen speelden. Dc athletiekafdeling, welke ook In 1944 werd opgericht, deed vooral na 1950 van zich spreken. In 1951 na men twee leden, J. Bogaard en J. Jo- hannisse deel aan de tienkamp-kam pioenschappen en bezetten daarbij de tweede en derde plaats. In Janu ari jj. heeft men echter deze afdeling om financiële redenen moeten ophef fen. JUBILEUMPROGRAMMA En nu het jubileumprogramma! Op 29 Mei a,s. zal worden begonnen met een zevenhandbaltournooi op de Markt te Goes, waaraan de bekendste Zeeuwse handbalverenigingen zullen deelnemen. Op tweede Pinksterdag volgt daarop de grote sportdag en op 12 Juni een jubileumbal. Op 4 Juli wordt een jeugdtournool georganiseerd en op 5 September 'n handoaltournooi voor senioren, waar voor verschillende eerste klassers en hoofdklassers worden uitgenodigd. Het jubileumjaar zal worden be sloten met de opvoering door eigen krachten van een jubileum-revue op 30 October a.s.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 7