PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Min. Algera acht Streekplan Walcheren onaanvaardbaar Amerikaans atoomoverleg met Rusland zou afgebroken zijn BILT De Kroon voor moeilijke beslissing Stormloop van Zeeuwse critiek voor de Raad van State De meningen zijn verdeeld GRONINGEN'S DIJKLEGER WERD GEALARMEERD GENEEFSE CONFERENTIE IS OP DODE PUNT GEKOMEN Vandaag DE VERWACHT: 197e Jaargang-No 117 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Fagter. Hoofdred.: G. Ballintijn; PL-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. t 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 20 Mei '54 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie 13.—. Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties tmax. 8 regels) van 15 regels t 1.—Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur. Vllssingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes. Lange Vorststr 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Flnlandstr 2. telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstr 2; Zlerikzee. N Bogerdstr C 160. telef. 26 (Van een speciale verslaggever) Het 14 November 1951 vastgestelde Streekplan Walcheren heeft Woensdagmorgen in de afdeling Ge schillen van Bestuur de laatste stormloop van de cri tiek van ontevreden gemeenten en belanghebbenden ondervonden. Ieder heeft zijn bezwaren in openbare zitting, onder presidium van de vice-president van de Raad van State, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, kenbaar kunnen maken en de argumenten voor en te- Staatsraad prof. dr. G. A. van Poelje deelde dit mede aan de grote scha re Walcherse geïnteresseerden, die in de stemmige zittingszaal aan de stormloop op het Streekplan deelnam. Als rapporteur der afdeling Geschil len van Bestuur deed hij voorlezing van het advies der vaste commissie van de Rijksdienst van het Nationale Plan, die ook sterk verdeeld bleek. Welis waar adviseert een meerderheid tot goedkeuring, o.a. op de overweging, dat niet-goedkeuring van dit eerste Streekplan een funeste terugslag zou hebben op andere streekplannen, doch dit betekent geen onveranderde goed keuring. De meerderheid stelt verschillende wijzigingen voor, o.a. in het verbod van verandering en vernieuwing en verklaart de gemeente Middel burg ontvankelijk in haar bezwaar tegen het niet opnemen van industrie terrein in die gemeente. De moeilijkheden, welke voor de landbouw voort vloeien uit de aanleg van een vliegveld in Ritthem, acht zy oplosbaar. De bezwaren van de gemeente Zou- telande acht de meerderheid van de vaste commissie ongegrond, behalve ten aanzien van de kampeerterreinen. Beperking van de bebouwing bij het waterwingebied in Koudekerke (Dis hoek) acht zij toelaatbaar, doch zij zou de bebouwde strook willen ver smallen van 150 tot 50 meter. GEEN ALGEMENE RICHTLIJNEN Het minderheidsadvies van drie leden der commissie wijst het Streekplan af op grond, dat het geen algemene richtlijnen geeft, doch een absorbering betekent van de gemeentelijke plannen. Het is nooit de bedoeling geweest van de wetgever, aldus de minderheid, om de gemeentelijke uitbreidings plannen terug te dringen. Dit blijkt ook de mening van mi nister Algera te zijn, die echter als ernstigste bezwaar aanvoert, dat aanvaarding van het Streekplan zou betekenen een sub-ordinering van het Rijk aan de Provincie op het ge bied van water- en verkeerswegen. „Dit is niet te rijmen met mijn ver antwoordelijkheid", schrijft hij, „en dus is het plan voor mij onaanvaard baar". De gemeentesecretaris van Middel burg, de heer J. Ph. Koene, was de eerste, die de stem der bezwaarden liet horen. Middelburg is van mening, dat een Streekplan zich niet mag in laten met de bebouwde kom der ge meenten en beroept zich hiervoor o.a. op het rapport der commissie Van den Bergh, dat de gemeenten toestaat hun eigen uitbreidingsplannen te ontwer pen, zij het in aansluiting op het Streekplan. GEMEENTELIJKE AUTONOMIE. De heer D. Kodde, burgemeester van Zoutelande, was van mening, dat de gemeentelijke bemoeiing zich niet kan beperken tot' de bebouwde kom. De gemeente moet haar zeggenschap behouden in het gehele gemeentelijke gebied. In het bijzonder «wam hy tegenop, dat het Streekplan het bouwen van landarbeiderswonin gen in St. Janskerke en Boude- wijnskerke onmogelijk maakt. „Wat blijft er zo over van de au tonomie der gemeenten?!" riep hij uit. De Provincie gaat z.i. op de stoei der gemeentebesturen zitten Zij verbiedt de bestaande kam peerterreinen, doch de terreinen, die zij aanwijst, zijn voor kampe ren niet geschikt HET WATERWINGEBIED Burgemeester J. L. Dregmans van Koudekerke zag in het conflict om het waterwingebied een botsing van twee bovengemeentelijke belangen: de waterwinning en de recreatie. Hij achtte de beslissing van Prov. Staten in strijd met de gedane toezegging en gen zullen nu binnenskamers worden afgewogen en resulteren in een advies aan H. M. de Koningin. In elk geval zal de koninklijke beslissing nog wel even op zich laten wachten, want de meningen in hogere re gionen zijn zeer verdeeld, wat wel het sterkst wordt geïllustreerd door de vierkante afwijzing van het plan door minister Algera van Verkeer en Waterstaat. betwistte, dat de badplaats Dishoek geen schade zou lijden. „Het hart wordt er uit weggerukt!" meende hij. De geprojecteerde weg is niet op de realiteit gebaseerd- Er is voornamelijk locaal verkeer en weinig doorgaand verkeer en daarom moet de weg door de bebouwde kom lopen De derde burgemeestei die het be zwaarschrift van zijn gemeente voor las, is de heer P Daniëlse van Rit them. Zijn bezwaren gingen in hoofd zaak tegen de aanleg van het lucht vaartterrein. Een geheel ander geluid deed uiter aard de heer P Kas, directeur van de Waterleiding Maatschappij Midden- Zeeland horen. Hij herhaalde de me ningen van de deskundigen, dat de waterwinplaats Dishoek moet worden gehandhaafd. Het gevaar dreigt, dat de (Vervolg op pag. 2) Toen Goofy en Grumpy in het Giraf- fenhuis van de Londense dierentuin elkaar zo openlyk hun liefde ver klaarden, wist Maggie niets beter te doen dan het hoofd te buigen. DE OPERATIE STORMVLOED Voor proefmobilisatie. De operatie „stormvloed" welke Woensdag in de provincie Groningen een legertje van ongeveer tweehon derd dijkwachtcrs op de been heeft gebracht, is volkomen geslaagd. Langs een strook van ruim 50 kilometer aan de Groninger kust heeft men de pa raatheid van het dijkleger beproefd. Alle waterschappen aan de Groninger kust waren in alarmtoestand, toen omstreeks negen uur des ochtends de melding „stormvloed op komst" bin nenkwam. Dijkwachters werden opgeroepen en in allerijl werden de gaten in de sla perdijken, waardoor het verkeer naar de polders gaat, afgegrendeld met z.g. schotbalken. De arbeiders, die met deze werkzaamheden belast waren, wisten soms in het geheel niet dat het hier een proefalarm betrof, en vulden de loze ruimte tussen de schotbalken met mest op, opdat het alles vernie tigende water toch maar geen kans zou krijgen het achter de slaperdijk liggende land te bereiken. Bijna tweehonderd man zijn Woens dag de gehele dag in touw geweest Toen men een contröletocht langs de dijken maakte, bleek dat vrijwel alle coupures in de slapersdijk gesloten waren, evenals de in de dijken aan gebrachte duikers. Men had zelfs de wegen door de polders afgezet. De hoofdingenieur van de provinciale waterstaat van Groningen I. C. Wink ler, die met de leiding van de operatie stormvloed was belast, verklaarde na afloop van deze geslaagde alarm-oe fening meer dan tevreden te zijn over de paraatheid van het dijkleger. Mevrouw Troesjnowitsj moest C.enève verlaten. Kort geleden is de Rus Troesjno witsj uit West-Duitsland verdweren Later kwam uit Oost Duitsland be richt. dat hij vrijwillig naar dat gebied was gegaan. Zijn echtgenote te Frankfort weigerde dit te geloven, omdat haar man een van de leidende anti-communisten was. Zij richtte een brief aan minister Molotow te Genève met het verzoek haar echtgenoot naar Genève te la ten komen, opdat hij uitleg van zijn houding zou kunnen geven Woensdag is mevrouw Troesjnowitsj op bevel van de Zwitserse politie per vliegtuig uit Genève naar Frankfort vertrokken Op het vliegveld waren drie Zwit serse politiemannen aanwezig en het hoofd van minister Molotow's lijf wacht. Drijf.' Tht op een Londense moordenaar. De Londense politie heeft een grote drijfjacht moeten houden op de 27- jarige N Goldberg, die met een re volver een aantal mensen neerschoot. De man die als soldaat aan de jongste wereldoorlog deelnam en die nog bij zijn ouders inwoonde werd door de buren gekenschetst als 'riendelijk. Om niet te verklaren redenen heeft nij een lijst opgesteld van personen die hij wilde neerschieten Een van zijn slachtoffers overleed aan öeko- mer schotwonden en de tweede een jhauffeur wordt cnans in een ziekenhuis verpleegd, terwijl de derde slechts onbeduidend werd gewond. De politie achtervolgde Goldberg, toen hij in een taxi wegreed, maar zij kon hem niet meer tijdig arresteren, want voo! het Charing Cross hospi taal schoot hij zich een kogel door het hoofd. Oud-resident van Atjeh gevangen genomen Bij een zuiveringsactie in de omge ving van Seulimun, in het regent schap Groot-Atjeh is de voormalige resident-coödinator van Atjeh, Su- laiman Daud, gevangen genomen, benevens 15 van zijn volgelingen. CRITIEKE TOESTAND BIJ HANOI Vietnamees leger wordt uitgebreid. Terwijl de Vietnamese dichter Vo Song Thlet te Genève nog altijd wei gert te eten „totdat de vrede in mijn feliefde vaderland is teruggekeerd", ebben Woensdag de ministers, die in geheime zitting bijeenkwamen geen enkele vordering gemaakt. Het geschil gaat nog altijd over het deelnemen van de verzetsregeringen uit Laos en Cambodja aan de vredes besprekingen. In een communiqué wordt gezegd, dat de volgende bespreking over Indo- China Vrijdag a.s. zal worden gehou den. De Fransen hadden er op aange drongen ook op Donderdag over Indo- China te confereren. Intussen zouden volgens een correspondent van Reuter de Wes telijke mogendheden vier stappen overwegen om hun positie bij de Indo- Saarkwestie besproken te Straatsburg. Toch Europeanisatie! De Belgische minister van buiten landse zaken. Paul Henri Spaak, is Woensdag als ..bemiddelaar" by de geheime Frans-Westduitse besprekin gen over de toekomst van de Saar op getreden. Hij had hiertoe de Franse vice-premier Pierre Henri Teitgen. bondskanselier Adenauer en de West- duitse staatssecretaris prof Hallstein voor de lunch uitgenodigd om het vraagstuk te bespreken met jhr. mr. Van der Goes van Naters de opstel- Enropeanise- ler van het plan voor ring" van Saarland. Naar verwacht wordt, zullen Frank rijk en West-Duitsland binnen tien dagen bekend maken, dat zij het plan- Van der Goes van Naters voor Euro peanisering van Saarland „in princi pe" aanvaarden, zo wordt van be trouwbare zijde te Straatsburg ver nomen. Vandaag komt de raadgevende ver gadering uit de Raad van Europa bij een. Chinese besprekingen te versterken namelyk ten eerste het bespreken van militaire plannen vooi Zuid-Oost- Azië (Engeland is bereid aan deze be spreking deel te nemen), ten tweede het voorbereiden van een Zuidoost- aziatische defensie-gemeenschap (En geland wil wachten op de resultaten van de Geneefse conferentie), ten der de het vaststellen van omstandighe den, waaronder de Verenigde Staten zich in de Indochinese oorlog kunnen mengen en ten vierde de uitbreiding van het Vietnamese leger. Wat net laatste betreft trof het staatshoofd Bao Dai reeds voorberei dingen om het leger uit te breiden tot 400.000 man. Een mogelijk ingrijpen van de Ver. Staten in Indo-China zal eerst bespro ken kunnen worden als de Franse ge neraal Ely uit Indo-China is terug gekeerd Generaal Ely bestudeert thans in Indo-China de critieke toestand in de delta van de Rode Rivier, waar 80 bataljons Franse Unie-troepen de vol le druk van de Vietminh-rebellen on dervinden. Bovendien zijn de rebellen bezig voortdurend meer troepen in dit gebied samen te trekken. Nederland met 6—1 geklopt. Het Oranje elftal heeft giste ren in de landenwedstryd tegen Zweden, welke gespeeld werd in het Raasunda-stadion te Stockholm, een 61 nederlaag geleden. (Voor verslag zie pag. 7). VVVVV*VVWV\VV*A*W*\A*W PERSCONFERENTIE PRESIDENT EISENHOWER Zuidoostaziatisch verdrag wellicht zonder Engeland President Eisenhower heeft Woensdag op een persconferentie verklaard, dat hij de mogelijkheid bestudeert om verder op het Amerikaanse plan voor een „atoombank" door te werken zonder te wachten op Russische instem ming. Eisenhower zeide dit in antwoord op vragen naar aanleiding van persbe richten, dat het Amerikaans-Russische overleg over het plan zou zijn afge broken. Desgevraagd verklaarde de president, dat hem tot dusverre geen uitge werkt rapport had bereikt over de mogelijkheid om de Amerikaanse wet geving ten aanzien van de atoomenergie te wyzigen. Hij zeide volledig ver trouwen te stellen in de voorzitter van de federale commissie voor atoom energie, Lewis Strauss. Op vragen over het voorgestelde verdrag ter verdediging van Zuid- Oost-Azië en het Westelijke deel van de Stille Oceaan zeide de president, dat het wellicht mogelijk zou zijn een bruikbare organisatie op te bouwen zonder de medewerking van Enge land, hoewel het stelsel dan niet zo bevredigend en zo uitgebreid zou zijn als hij zich dit zou wensen. Men moest echter niet vergeten, dat Aus tralië en Nieuw-Zeeland, die deel uit maken van het Britse gemenebest, rechtstreeks bij de voorgestelde or ganisatie betrokken zouden zijn. Ook werden Eisenhower vragen ge steld over de lopende besprekingen te Parijs tussen Franse en Ameri kaanse vertegenwoordigers over de omstandigheden, waarondei de Ver. Staten zich wellicht in de Indo-Chi nese oorlog zouden mengen. De presi dent weigerde echter iets over dit overleg mee te delen. Wel herinnerde hij er aan, dat hij in April van het vo rige jaar reeds gezegd had, dat een collectieve regeling ter verzekering van de veiligheid van Zuid-Oost-Azië noodzakelijk was. Deze opvatting was nog steeds de basis van de Ameri kaanse politiek in dit gebied. Op de vraag, of de Ver. Staten po- fen door besprekingen met de belang- ebbende landen het stelsel voor col lectieve beveiliging te voltooien yóór het einde van de conferentie van Ge nève, antwoordde Eisenhower, dat men de zaken niet kon forceren. De Amerikaanse regering ging voort op de ingeslagen weg. De zaak MacCarthy. De president verklaarde zyn order, dat de inhoud van gesprekken op het departement van defensie niet open baar mag worden gemaakt, niet te willen intrekken of te verzachten. Hij sprak er evenwel zijn verwonde ring over uit, dat dit bevel er toe ge- eid heeft, dat de behandeling van de zaak van MacCarthy versus het leger is opgeschort. Eisenhower verklaarde zich voorstander van een voortzetting van het onderzoek. Met een verband om de hals keert de S^-jarige Saul Nathan terug naar zijn vis-restaurant in Zuid-Londen, waar hij Dinsdag j.l. door de 27-jarige N. Goldberg werd neergeschoten. Voor de heer Nathan werd neerge schoten, trof de heer John Walsh, een 52-jarige man in Oost-Londen, het zelfde lot. Toen de politie Goldberg (inzet) achtervolgde, schoot deze zich een kogel door het hoofd. Gewonden geëvacueerd van Dien Bien Phoe. Is thans hervat. De evacuatie van de gewonden uit Dien Bien Phoe is Dinsdag en Woens dag voortgezet. Dinsdag zijn 24 ge wonden via Loeang Prabang te Hanoi aangekomen. Verwacht werd, dat men Woensdag circa 30 gewonden per helicoptèrt naar Loeang Prabang en Ëer Dakota van Loeang Prabang naar [anoi zou kunnen vervoeren. De Franse verpleegster Geneviève de Ga- lard heeft verklaard, dat ztot het einde van de evacuatie in Dien Bien Phoe wil blijven. Uit Loeang Prabang is bericht ont vangen, dat vyf militairen twee onderofficieren en drie soldaten uit de vesting Dien Bien Phoe konden ontsnappen en een Franse post in Noord Laos bereikten. Zij behoorden tot de bezetting van het fort Isabella, dat het langst heeft standgehouden. Bij de laatste uitval, die door de Vietminh-rebellen werd afgeslagen, wisten de vyf mannen zich door de Vietminh-linies te wer ken. Weer in buitenland. De weerrapporten van het K.N.M.I. van Woensdagavond 19 uur luidden: Weerf max-temp Stockholm zwaar bewolkt 16 C Oslo licht bew. 15 Kopenhagen hall bew. 13 Amsterdam zwaar bew 12 Londen geheel bew 16 Luxemburg zwaar bew 10 Parijs half bew. 14 Bordeaux zwaar bew. 14 Grenoble geheel bew. 10 Nice zwaar bew. 18 Genève gebeei bew. 11 Ztirich regen 7 Locarno zwaar bew. 22 Berlijn half bew. 15 Frankfort half bew. 14 Mtlnchen regen Wenen zwaar bew 17 Innsbruck regen li Rome geheel bew. 19 Ajaccio geheel bew. 16 V bestaat het Ned. Histo- i risch Instituut te Rome 50 jaar. KOUD WEER. Geldig tot Donderdagavond: Veel bewolking met enkele ver spreide opklaringen en in de Ooste lijke helft van het land plaatselijk enige regen of motregen. Matige tot krachtige wind, voornamelijk tussen Noord en Noordwest. Weinig veran dering in temperatuur. ZON EN MAAN 21 Mei Zon Op: 4.39 Onder: 20.35 Maan Op: Onder; 7.00

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1