CARLTON NIEUWS IN EEN N0TED0P Middelburg's „Lange Jan" is chronologisch onjuist WALCHEREN MARKTBERICHTEN BEVRIJDERS VAN AXEL ZIJN NOG NIET VERGETEN OFFICIËLE PUBLICATIES AKKERl WOENSDAG 19 MEI 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 0 KLOKKENVREUGD EN KLOKKENWEE.. Uurwerk en Carillon maken kinderziekten door De goede stadhuistoren van Middelburg in de volksmond vroeger wel eens anders genoemd is wel op non-actief, doch heeft wat betreft het aanwijzen van de tyd, een goede plaatsvervanger. Het schijnt thans, dat de „Lange Jan" toch tijdelijk haar functie heeft overgenomen, doch helaas in de geest, zoals wispelturig „Betje" die belangrijke taak van tijdsaandui ding voor de oorlog pleegde te vervullen, namelijk met zeer weinig gevoel voor chronologische juistheid Het zal wel niet anders kunnen, maar het is toch wel een beetje onge woon, dat men, gezien op de klok van de Lange Jan, te 10 uur naar het Postkantoor stapt en te kwart over negen, dan gezien op een ander wyzer- bord van deze toren, weer al thuis isDus feitelyk reeds teruggekeerd voordat men is heengegaan(Knap gedaan doch voor alle zekerheid zal ik mij voorlopig maar aan myn zakuurwerk houden! verwonderlijk is, dat er moeilijkhe den met uurwerk en carillon zijn. Het geheel bevindt zich namelijk nog in het stadium van proefneming, waar door nog „kinderziekten" optreden. Gebleken is, dat de koppeling van wijzerplaten met uurwerk niet deug delijk is. Daardoor komt het. dat de wijzerborden elk een andere tijd aan wijzen. Men heeft nu besloten de wijzers voorlopig niet meer te verlichten. Het uurwerk staat stil en het wachten is op een deskundige van de betrokken firma, die de fout moet opsporen. Dit onderzoek zal een dezer dagen ge schieden. Er werd ons verzekerd, dat het gemeentebestuur terzake diligent blyft. Men streeft er in ieder geval naar uurwerk en carillon voor het Koninklijk bezoek 25 Juni weer bedrijfsklaar te krijgen. En nu ik toch over onze klokken spreek, mijnheer de redacteur, is het U ook bekend, of het in de bedoeling ligt ons een jaar lang te doen „ge meten" van de zoete vaderlandse wijsjes „Geluckigh is het land". „De Zilvervloot" e.d., die wij enige tijd geleden bij de uurwisseling (hopelijk bij wijze van proef) uit de toren noor den klinken Het zijn zeker zeer pas sende liederen voor feestelijke gele genheden of in een schoolklas des noods voor een carillonbespeling doch de mooie, ik zou het bijna noe men de monumentale, carillonbespe- ling van vóór de oorlog, „Tannhauser Pelgrimskoor", fragmenten uit „Mig non" en „De Parelvissers" hebben wij nog niet vergeten. Menigmaal heb ik toen vreemdeling zowel als Middel burger des avonds stil zien staan en ontroerend genieten Het „Largo" van Handel hoorde ik eens als „heel uur spel" uit de Abdij- toren van de Engelse stad Bury St. Edds, een plaats van ongeveer dezelf de grootte en met dezelfde oude schoonheid als Middelburg. IJet was op een stille zomeravond en dapleeh- tige indruk, die ik daarvan ontving, heeft mij nimmer verlaten. Men behoeft heus niet hoog-muzi- kaal ontwikkeld te zijn om van mu ziek te houden en ik ben er van over tuigd, dat zeer velen met mij zouden wensen, dat te dien opzichte bh" het verstellen in het programma der mu zikale uurwisseling, hiermede reke ning wordt gehouden. Want wy willen weer opnieuw ho ren de bronzen stemmen, die eens jammerlijk verstomden in tyden van verwoesting en grote nood, naar die stemmen, die vele ouderen vreesden nooit meer in hun leven te zullen ho ren. En zy, die dit voorrecht nog wel mogen genieten zullen op stille avonden en op de Zondagochtenden wanneer Middelburg zo mooi kan zyn de wijdingsvolle klanken tot zich la ten komen en dankbaar zyn, dat alles toch nog weer zo goed geworden is... Middelburg L.A.S. (Bij informatie ter bevoegder plaatse, deelde men ons mede, dat het niet Begin van brand in dieseltrein. Door roetaanlading in de vlampij pen van de motor, ontstond Maandag avond een begin van brand in een die seltrein op het station te Vlissingen. Het vuur werd gedoofd, doch door de zuiging van de wind vatte het roet onderweg naar Goes opnieuw vlam. Nadat op het station te Goes eerst twee schuimblusapparaten in de pijp waren leeggespoten, werd met een straal op de waterleiding het vuur volledig gedoofd. Hierna kon de trein, welke om kwart voor acht had moeten vertrek ken, met ongeveer twintig minuten vertraging de reis in de richting Roo sendaal vervolgen. Daar juist ook de nachtposttrein aan het Goesse perron stond, moest de uit Roosendaal ko mende Diesel bij de spoorwegover gang te Kloetinge worden opgehou den, waardoor deze vijf en twintig minuten vertraging kreeg. Mutatie Kon. Marechaussee. Met ingang van 19 Mei a.s. is naar de brigade Terneuzen van de Kon. Ma rechaussee overgeplaatst de mare chaussee E. J. Bouman van de brigade Bergen op Zoom. Wat het carillon betreft, de wijs jes om het kwartier klinken met meer, omdat aan de constructie van het speelwerk eveneens een fout kleeft. Ook dit gebrek moet eerst worden opgespoord. Juist omdat fou ten worden geconstateerd, heeft de Rijkscommissie, die reeds meermalen op de toren is geweest, carillon en uurwerk nog niet goedgekeurd. Men kon dan ook nog niet tot officiële op levering van het werk overgaan. Van deskundige zijde werd ons voorts medegedeeld, dat verken als door de inzender genoemd, voor de oorlog in het geheel niet op de des tijds gebruikte trommels hebben „ge staan Wel werden toen werken van Bach en Mozart en een andere com positie van Hëndel gespeeld. Dat thans melodieën als „De Zil vervloot" e.d. uit de toren klonken, kan inderdaad als een zekere proef neming worden beschouwd. Men wil namelijk het publiek eerst weer aan het carillon leren wennen en het er naar doen luisteren. Om de laatste reden werd van overbekende wysjes gebruik gemaakt. Voorts zal ge tracht worden hierbij opbouwend en opvoedend te werk te gaan. reke ning houdend met het feit, dat een beiaard een instrument is, dat door een zeer groot publiek wordt ge hoord. In dit verband kunnen de thans toegepaste liedjes dan ook als tijdelijk worden beschouwd. Men streeft echter naar verwisseling op korte termijn. Maarook op dit gebied is het niet gemakkelijk het een ieder naar de zin te maken. Dat tenslotte op „kwart over" en „kwart voor" slechts een beperkt aantal regels van één melodie ten ge hore wordt gebracht ook hierover hoort men opmerkingen vindt zijn oorzaak in het feit, dat men er voor terugschrikt om het carillon als het ware „het gehele uur door" te laten spelen, zjj het dan met enkele korte tussenpozen. (Red. P.Z.C.). Middelburg ,/t Zand" bracht: „Marjoleintje in sprookjesland". Van ,,'t Zand", een der actiefste Middelburgse buurtverenigingen, is men altijd gewend, dat zij, by optre den naar buiten, goed voor de dag komt. Dit bleek ook Dinsdagavonc weer het geval te zijn. In de grote zaal van het Schuttershof werd de kinderoperette „Marjoleintje ir Sprookjesland" opgevoerd. Een aan dachtig en spontaan medelevend pu bliek heeft een aantrekkelijk geheel van zang en dans aanschouwd, dat al leszins verdienstelijk over het voet licht werd gebracht. De medespelen den allen kinderen van 't Zand kweten zich met enthousiasme van hun taak en mocht er een kleinigheid haperen, dan kon men dat deze jeug dige debutantjes gemakkelijk verge ven. Het publiek stak zyn waardering voor een en ander dan ook niet onder stoelen of banken. Mevrouw Van Ver re, in wier handen de algehele leiding berustte, heeft met deze opvoering veel eer ingelegd. Aan decors en ver dere aankleding was grote zorg be steed. Voorts werden nog enkele gym- nastieknummertjes gebracht en gaf een 11-jarige accordeoniste blijk van haar talenten. Alles byeen een ge slaagde avond. Verwikkelingen rond een briefje van tien.. Toen dezer dagen een Middelburgse dame zag, dat enkele jochies aan een kraam op het sportterrein een paar flesjes limonade met een briefje van tien betaalden, vertrouwde zij dat niet erg en vertelde het aan de politie. Die nam de knapen mee naar het bureau en toen kwam het volgende verhaal: de 10-jarige C. H., die de limonade had gekocht, zei, dat hij dit voor zijn 11-jarig broertje J. H. had moeten doen en dat die hem het briefje van tien had gegeven. Hij wist niet. hoe deze daaraan was gekomen. De 11-ja- rige beweerde, dat hij het bankbiljet op Modderoord had gevonden, maar dat zijn vriendje, de 9-jarige J. v. d. H., hem had aangeraden het niet bij de politie aan te geven, aan welk ad vies hij zich prompt gehouden had. Dat vriendje wist van de vondst af, zo vertelde hij de politie, maar hij zei ook, dat hij thuis wel eens wat geld uit een busje had weggenomen. On geveer op hetzelfde ogenblik kwam mevrouw B- bij de politie aangifte doen, dat zij haar portemonnaie was kwijtgeraakt. Daarin zat een tientje ROTTERDAMSE VEEMARKT. 18 Mei. Aanvoer in totaal 4252 (6133). Vette koeien en ossen 600; gebruiksvee 831 (469): vette kalveren 130; graskalve ren 218 (155); nuchtere kalveren 1545; varkens 129; biggen 211; paarden 163; veu lens 8; schapen of lammeren 69; weide/ zuiglammeren 300; bokken of geiten 48. Vette koeien per kg. in ct le kw. 2.80 3.05. 2e kw. 2.60—2.80, 3e kw. 2.10—250. Vette kalveren per kg. in ct. le kw. 2.50 —2.60, 2e kw. 2.30—2.4C, 3e kw. 150=2.10 Pr. p. kg in ct. Pr p. kg in gld. le 2e 3e le 2e 3e kwaliteit kwaliteit Graskalveren 420 320 220 Nuchtere kalveren 49 44 38 Biggen 72 55 45 SI paarden 2.05 1.95 1.85 Schapen Wei de/zuiglammeren Kalfkoeien Melkkoeien Vare koeien Vaarzen Pinken 120 100 80 55 45 35 1125 940 780 1125 940 780 775 675 575 850 700 570 580 480 370 Vette koeien iets stijver dan Maandag, prima's boven notering; vette kalveren le en 2e kwal. onveranderd 3e iets min der: graskalveren niet geheel prijshou dend; nuchtere kalveren prijshoudend; biggen ruim prijshoudend; slaehtpaarden iets sty ver: schapen met dalende prijzen: weide/zuiglammeren hoger: kalfkoeien vooral niet hoger; melkkoeien vooral niet hoger; vare koeien als vorige week; vaar zen met moeite te handhaven; pinken met moeite te handhaven; TBC-vrij vee on veranderd. VISMIJN VEERE 18 Mei. Export garnalen, aanvoer 1296 kg, 127—144. Schar, aanvoer 245 kg, 36 45. Bot, aanvoer 237 kg. 16—33. Mid del tong, aanvoer 87 Kg, 82131.Rog, aanvoer 481 kg, 27—69. Griet, aanvoer 8 kg, 62—149. Kabeljauw, aanvoer 3 kg, 71—91. EIERNOTER1NG GOES. Bericht van handelaren: Kipeieren 9, eendeieren 8, kalkoeneieren 15, gans eieren 20. Collecten. De gecombineerde „Zonnegloren" en bracht te Biggekerke f 36.26 op. Advertentie. De MILDE Amerikaan 7C In cellophaan J en wat los geld. Het merkwaardige was, dat veertien dagen geleden haar portemonnaie ook al verdwenen was. Maar aangezien de jongens stijf en strak volhielden, dat het geld gevon den was, kon de politie weinig anders doen dan de knapen aan hun ouders overgeven. Nogmaals: Fietsen binnenl Het is in Middelburg de laatste tyd weer raak met het onbeheerd laten staan van fietsen des nachts. In de nacht van Maandag op Dins dag moest de politie er drie naar het bureau meenemen. Meestal zijn de fietsen niet eens op slot. De po litie verzoekt ons er nogmaals met nadruk op te wyzen, dat de eigena ren van de fietsen hun karretjes 's nachts moeten opbergen. Moeten zij ze aan het politiebureau afhalen, dan krijgen zij een flinke bon. En dat zal toch niemand er voor over hebben. Oogst van de straat Op het politiebureau te Middelburg zyn inlichtingen te verkrijgen over de volgen de ln het tydvak van 11 tot en met 17 Mei gevonden voorwerpen: een aantal fiets- en andere sleutels, handschoenen en wanten, portemonnaie's m. en z. inh., vulpennen, kinderzakdoeken. ballpoint, herenpolshorloge m. nikkelen band, pak tabak, rode autoped op mass, banden, gr. autoped op luchtbanden, wit kinderhals bandje. handzaag, oorbel, beige capuchon, enveloppe inh. postzegels, sn. w. kralen, witte babyschoen. stoffeerdersgereed schap, bl. gebr. kindervest. badhanddoek, licht br. overgordijn, borduurkl. m. zijde, ring m. Llpssleutel (1635). br. tas m. inh. Wedvlucht van C.C.W voor Stichting „Zonneveld" Tijdens de onlangs gehouden verga dering van de Concours Combinatie Walcheren van de postduivenliefheb- bers werd besloten jaarlijks enige vluchten te houden, waarvan de baten ten goede zullen komen aan de stich ting „Zonneveld". Reeds eerder hield de CCW een wedvlucht voor „Zonne veld", maar thans staat definitief vast, dat elk jaar vluchten gehouden zullen worden. Dat de stichting deze sportieve geste op hoge prys stelt blijkt wel uit het feit, dat een fraaie zilveren wis selbeker is beschikbaar gesteld. De winnaar van dit jaar krygt als her- r beker aange- De vlucht wordt Zondag a.s. gehou den van St. Denis uit. Dit is een af stand van ongeveer 300 km. De postduivenvereniging „Voorwaarts" te Arnemuiden hield haar derde wed vlucht van Chimay uit. Er werd door 270 duiven aan deelgenomen. De eerste tien prijswinnaars waren: 1. C. van Belzen; 2. Jac. de Meulmeester; 3. J. Theune; 4. M. de Meulmeester; 5. C. van'der Graaff; 6 en 10 J. Marijs; 7. K. Schroevers; 8. H. de Nooyer; 9. B. de Ridder. Vlissingen Bouw derde kleuterschool in Fusie bij kleuteronderwijs In een te Vlissingen gehouden ver gadering van de Vereniging voor Chr. Kleuteronderwijs is besloten een fusie aan te gaan met de Geref. Kleuter school te Vlissingen. Een daartoe ge daan bestuursvoorstel werd met alge mene steramen aanvaard. Voorts werd het bestuur gemach tigd de nodige stappen te doen om te komen tot de bouw van een derde kleuterschool, welke in de plaats zal komen van de school van ae vereni ging aan de Glacisstraat 97 en "van de Geref. kleuterschool, welke gehouden wordt in het jeugdgebouw aan de dr. Ottestraat. De vergadering werd gehouden on der voorzitterschap van ds. F. S. Kloosterman. De jaarverslagen van secretaris en penningmeesteresse werden goedgekeurd, evenals het ver slag van de kascommissie. Bij de be stuursverkiezing werden de aftreden de bestuursleden ds. Kloosterman en mevrouw Kolff, die herkiesbaar wa ren, herkozen. In de plaats van me vrouw- Dekker, die bedankte als be stuurslid, werd gekozen mevrouw Jo hannes. Zilveren jubileum Maandag a.s. hoopt de heer W. Pol derman te Vlissingen zijn 25-jarig ju bileum te vieren als broodbakker in dienst van de fa. J. W. van der Linde Zn. Het zal de heer Polderman op deze dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. Burgerlijke Stand. MIDDELBURG Bevallen. M. Willemsede Hamer, z.\ D. M. Roovers—de Witte, d.; K. J. van BergenSteketee, d.; D. J Smitsvan Aggelen d. A. M. JanisseSchuenng, d.: M. M. Wondergem—Olthof. z.; P. Temme —de Visser, z.; C. E. StuyRoos, z.; L. DuvekotBoone, d.; I. M. C- JopseEiff, d.; P. J. de PagterKoppejan, d.; S. J. TackLeenhouts, z.; A. SeijbelBoogaard. H. PouwerGideonse, d. Ondertrouwd: M. de Munck, 26 j. en J. J. Schot. 20 j.; H. Hendrikse, 32 j. en M. G. van Meel. 23 j.; J. Kotkamp. 25 j. en A. P. Net. 26 j. Getrouwd: A. A. C. Bekker, 31 j. en D. Bock, 30 j. Overleden: P. de Bree, 83 j., wedn. J. Andriesse; A. Tollenaar, 50 j.; W. van Eenennaam. 86 j„ geh. met A. Hagenaar: F. van der Harst, geh. met A. J. D. Mink; A. Overweel. 46 j„ geh. met P. Iz. Neufégïise; A. G. Kosten, 32 j., wede. A. S. de Valk; M. van Sluijs, 73 j., geh.'mét N. Besuyen; S. Jobse, 78 j-, wede. D. de Bree. GRIJPSKERKE. Getrouwd: A. J. Aamoutse, 29 j. en C. Francke. 27 J,: J. Maljers, 27 j. en J. C. Polderman, 21 j. Overleden: W. Baljé, 78 j„ echtgenote van W. Jacobse. TIENDE HERDENKING Enige ingezetenen kregen Poolse onderscheidingen Op 12, 13 en 14 Augustus zal te Axel de tiende herdenking van de be vrijding door de Poolse troepen worden gevierd. Onder commando van ko lonel Szydlowski hebben de Polen na een zware stryd, welke vier dagen duurde, Axel van de vfland weten te zuiveren. B'j de eerste herdenking van de bevrijding in 1945 werd kolonel Szydlowski D S.O. b\j raadsbesluit be noemd tot ereburger van de stad Axel. In de oorkonde, tvclke melding maakt van di benoeming, staat o.m. „Moge dit ereburgerschap het symbool zijn van de blijvende dankbaarheid en onvergankelijke vriendschap, welke bij het bestuur en de burgery van onze stad voor de zonen van het Poolse volk bestaan". Ter I van de bevrijdings. herdenking in 1947, waarbij kolonel dr Z. M. Szydlowski D.S.O, weer aan wezig was, werd aan een achtal nwo- ners der gemeente Poolse onderschei dingen (Pools Kruis van Verdienste met de zwaarden, in goud. zilver en brons uitgereikt. Dit als blijk van waardering van de Poolse regering voor de bijzondere wijze, waarop by KOUDEKERKE Bevallen: H van der WeeleWeeze- poel. z.; E. Geertse—Maas, d. Getrouwd: C. Joziasse. 24 J. en M. Schout, 24 j.; F. Brasser 26 j en A. de Lange. 24 j. Overleden W C. Enters. 81 j.. wed. van W. van Maasdam; J. C. Ruitenbeek, 63 j.; M. Gillisse, 80 j.; J. Slabbekoorn. 76 U wedn. van W. C. Potter. MELISKERKE. Bevalien: N. KrijgerSinke. z. WESTKAPELLE. Bevallen- K. Brasser—Lievense, z.; J. Dalebout—van Strien. d.; S. van Beek huizen—Lievense. z.; P Houmes—Verha- ge, z.; J. Dominicusv Sluijs. d. Getrouwd: A. Lous, 27 J. en L. Lous, 21 jaar Overleden: M. Slabber, 67 j. ZOUTELANDE. Getrouwd: A. Maljaars, 25 j. en M. de Visser, 24 j.: A. Janse. 23 j. en A. de Vis ser. 22 y Overleden: J. Koppejan, 70 j., echtgeno te van M. Kodde. Examens Op „Meer en Bosch" te Heemstede slaagde voor het verplegers-examen, eerste gedeelte, de heer J Coppoolse. vroeger te Middelburg. Geslaagd in het Gasthuis te Middel burg voor het diploma Ziekenverple ging A de zusters M. P. Hage, L. J. den Hollander, P. Kruysse, J. Lorler, D. van der Pol en L C. H. Steutel. Voor de aantekening Kraamverple- ging slaagden de zusters W. Elzink, G. v. d. Ende, C. J. Galle en A. H. Nieuwdorp. MIDDELBURG. KOSTELOZE INENTING EN HERINENTING TEGEN POKKEN. B. en W. van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat op Dinsdag 15 Juni 1954, des voormiddags van 910 uur, ge legenheid bestaat tot kosteloze inenting en herinenting tegen pokken in het Me disch Centrum, Eigenhaardstraat 2. Er wordt ln het bijzonder de aandacht op gevestigd, dat de leeftijd beneden de 2 jaar als de meest geschikte voor in enting moet worden beschouwd. Voor een juiste vermelding in de vac cinatiebewijzen van de namen en geboor tedata der kinderen is het gewenst, dat by de aanmelding het trouwboekje der ouders wordt medegebracht. Middelburg. 15 Mei 1954. De wethouder van Volkshuisvesting te Vlissingen, zal inplaats van Donderdag 20 Mei spreekuur houden op heden. Woensdag 19 Mei van 4 tot 5 uur op de gemeenteUjke Woningdienst, Gravestraat la, Vlissingen. HINDERWET. Verzoeken om vergunning. B. en W. van Vlissingen brengen ter openbare kennis, dat ter gemeente-secre tarie. 2e afdeling, ter inzage liggen ver zoeken om vergunning met bijlagen van: C. Herman te Vlissingen tot het uit breiden van de broodbakkerij door het plaatsen van een heetwateroven ter ver vanging van de bestaande heteluchtoven. in het perceel Paul Krugerstraat 49; J. van Willegen te Vlissingen tot het oprichten van een garage met werkplaats, waarin 4 electromotoren met een geza menlijk vermogen van 5 PK. gebezigd zullen worden op het perceel Breewater- straat 31; D. Flipse te Vlissingen tot het oprich ten van een slagerij, waarin 1 electro motor met een vermogen van 1.5 P.K. gebezigd zal worden in het perceel Pre sident Rooseveltlaan 729. De dienst van de K.L.M. van Neder land op Nieuw Guinea wordt thans drie maal per week gevlogen. Van een vlucht gaat een Constellation door naar Australië, van de twee andere vluchten keert het vliegtuig uit Biak naar Schip hol terug. Aan de Lange Haven te Schiedam is de 7-jarige A. M.. een pleegkindje van het Sint Josephhuis aldaar, toen het plots naar een stuk speelgoed greep dat ge vallen was. onder een wiel geraakt van een juist passerende trailer. Het kind was op slag dood. De debateerclub van de universiteit Oxford heeft met 94 tegen 92 stem- i een motie aangenomen, waarin de voorkeur wordt gegeven aan een derde wereldoorlog boven het leven onder een communistisch bewind. De minister van onderwijs, heeft aan Henk Badings en Herman Strategier een opdracht verleend tot het componeren een werk voor normaal bezet sym- phonle-orkest, eventueel in de vorm van een ouverture, geschikt om daarmede een concert te openen. De openbare gezondheidsdiensten in Israël zyn Dinsdag tot stilstand gekomen door een staking van 2000 dokters ter ondersteuning van salariseisen. De sta king zal drie dagen duren. De stakers hebben regelingen getroffen, zodat in ziekenhuizen noodgevallen kunnen wor den behandeld. Drie weken onvoorwaardelijke ge vangenisstraf heeft de officier bij de Amsterdamse rechtbank geëist tegen de ongeveer 30-jarige schipper IJ- van de B„ die hollend de De Ruyterkade te Amsterdam overstak en daarbij tegen een bromfiets opliep. De berijdster, mevrouw A. S., kwam te vallen en stierf kort daarop. Op de grens van de gemeenten Hel den en Maasbree heeft Maandagmiddag een bosbrand gewoed, die gepaard ging met luide knallen, veroorzaakt door de nog op dit terrein liggende munitie. Dank zy het ingrijpen van de Heidense brandweer, kon de brand tot enkele hec taren bos beperkt blijven. De veiligheidsstrijdkrachten op Ma- lakka hebben sedert de noodtoestand in 1948 werd afgekondigd. 5000 communisti sche verzetslieden gedood, aldus is of ficieel in Singapore bekendgemaakt. Gedurende 10 dagen, te rekenen van 17 Mei 1954 af, bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk bezwaren tegen het verlenen dezer vergunning in te brengen bij het gemeentebestuur. Bovendien zal op Dinsdag 1 Juni a.s.. des v.m. resp. te 10, 10.15 en 10.30 uur, ten gemeentehuize, een openbare zitting worden gehouden, waarin mondeling be zwaren tegen de inwilliging van deze verzoeken kunnen worden ingebracht. Een ieder kan ter secretarie der ge meente kennis nemen van de ter zake in gekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat tot beroep gerechtigd zijn de aanvragers van de vergunningen en degene, die in persoon of bij gemachtigde op de bovenbedoelde zitting is verschenen. Mede is tot be roep gerechtigd degene die. zonder op de openbare zitting te zyn verschenen, bin nen de gestelde termijn schrifteiyk be zwaren heeft ingebracht, indien hij niet woonachtig is in deze gemeente of in een aangrenzende gemeente, waar of bare kennisgeving wordt gedaan. Vlissingen. 17 Mei 1954. TENNIS De tenniscompetitie Onder voor tennis minder gunstige weersomstandigheden speelde het le team van de Middelburgse Lawn Ten nis Club de voor het kampioenschap zo belangrijke wedstrijd tegen Animo n uit Terneuzen. Het werd een 62 zege voor de hoofdstedelijke ploeg. De gedetailleerde uitslagen waren: VernimmenAnneveld 62; 16: 62; BinckhorstKakebeeke 57; 60; 16; mevr. Spaasmej. Snoep 06; 26; mevr. van Osmevr. Heyse 62; 68; 79; mevr. Spaas en Vernimmenmej. Snoep en An neveld 8662. Mevr. van Os en A. Thomaesmevr. Heyse en Kakebee ke 46; 36. Vernimmen en Tho maesAnneveld en Kakebeeke 26; 57; Mevr. van Os en mevr. Spaas mevr. Heyse en mej. Snoep 26; 16 M.L.T.C. II—'t HALVE MAE NT JE (Goes) 41. Enkel; A. DrostE. A. Gastman 26; 60: 46. W. KoersJ. Kreu- gel 4—6; 61; 7—5. Mej. L. Haag— mevr. Schuringa 64; 6—4. Mevr. Koersmevr. Westerhof 36; 46. Dubbel: mej. Haag en A Drost mevr. Schuringa en E. Gastman 6—1; 26; 26. mevr. Koers en W. Koers mevr. Westerhof en J. Kreugel 6 4; 75. A. Drost en W. KoersJ. Kreugel en Gastman 62; 61. Me vrouw Koers en mej. Haagmevr. Schuringa en mevr. Westerhof 7—5; D.Ó.S. (Vlissingen)M.L.T.C. in 2—6. De resultaten waren als volgt: N. Braak—A. J. Haag 36; 26. J. BachmanJ. Wolthers 16; 46. mevr. C. J. Braakmevr. J. N. Wol thers 62; 62. mevr. J. Timmer mansmevr. W. H. N. Bleyenberg 6 06; 46. mevr. C. Braak en R. Timmermansmevr. J. N. Wol thers en A. J. Haag 36; 7—9. mej. N. Vierhout en M. Braak—mevr. W. H. N. Bleyenberg en J. Wolthers 7— 5; 62. R. Timmerman en N. Braak A. J. Haag en J. Wolthers 2—6; 16. Mej. N. Vierhout en mevr. J. Timmermanmevr. J. N. Wolthers en mevr. W. H. N. Bleyenberg 1—6; de gevechten om Axel deze burger» de Polen van dienst waren geweest. In 1948 heeft <ie kolonel het Poolse monument aan de Zeestraat te Axel onthuld. Het opschrift op dit monu ment luidt: „Aan t olen's zenen, die Eij deze gelegenheid overhandigde kolonel Szydlowski aan burgemeester P. L. D. J. van Oeveren van Axel een schrijven van generaal-majoor K. Rudnicki, gericht aan de Axelse be volking. In dit schrijven kwam o.m. de zinsnede voor: „Ik ben er zeker van, dat onze vriendschap, die destijds met bloed werd bezegeld, alle beproe vingen zal verdureh en eeuwig zal blijven bestaan". ONDERSCHEIDING Bij de vijfde herdenking in 1949 kwam de waardering der Nederlandse regering tot uiting voor het werk van de Poolse troepen ter gelegenheid van de bevrijding, ten kolonel Szydlowski door H.M. de Koningin werd benoemd tot commandeur in de Orde van Oran- je-Nassau met de zwaarden. Deze versierselen werden hem overhandigd door de Commissaris der Koningin in in Zeeland. Tydens dit eerste lustrum werd een grote militaire demonstra tie gegeven, besloten door een défilé onder commando van de militaire be velhebber van het 3e militaire gewest, generaal-majoor J. A. A. Sitzen. Op die dag werd een tweetal ingezetenen der gemeente Axel door de Poolse re gering onderscheiden met het Pool se Kruis van Verdienste in zilver. Nu nadert de tiende herdenkings dag van Axel's bevrijding. Kolonel Szydlowski zal voor deze gelegenheid overkomen nit Canada, waarheen hij enige jaren geleden emigreerde. Het feestcomité te Axel rekent er op, dat de gehele bevolking deze bevrijding als eén man zal herdenken en dat al len ook hun steun zullen verlenen om deze herdenking te doen slagen. Advertentie. ZWITSALINE gelée, k- voor mooie, a cli f e h '|1u|^|<^^ AMSTERDAMSE WISSELMARKT. New York t.t. 3.78A; New York schrif telijk) 3.78A; Londen 10.66V4; Brussel 7,57 Yz, Ztlrich 87.10: Kopenhagen 54,82; Oslo 53,29; Stockholm 73,19; Parijs 1,081; Frankfort a. M. 90.67. Nagekomen advertenties Heden overleed, zacht en kalm, onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder .MARIA VAN KLEUNEN weduwe van D. Boer in de leeftijd van 62 jaar. Goes: P. BOER M. BOER—LAVEN MIEP ANET A. BOER J. BOER—THEERY Tarakan (Borneo): NL BOER C. BOER— NIEUWENHUDSE DICK HANS Goes, 18 Mei 1954 Heernisseweg 25. De begrafenis zal plaats vinden op Vrydag 21 Mei om 1 uur. Vertrek Heernisseweg 25. Condoleance-adres Piet Heinstraat 4. Goes Heden overleed, zacht en kalm, onze geliefde, zorgzame Man, Vader. Behuwd- en Grootvader PIETER LUCHTMEIJER in de leeftijd van bijna 67 jaar. Namens de familie, A. LUCHTMEIJER RIJN. Breskens, 18 Mei 1954. Dorpsstraat 58. De teraardebestelling zal plaats vinden op Vrijdag 21 Mei a.s„ des namiddags te 3.45 uur vanaf het sterfhuis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 3