Zeeuwse Almanak SCHEIDEND VLISSINGS ARTS HARTELIJK GEHULDIGD BELGISCHE PIPERCUB MAAKTE NOODLANDING BIJ SLUIS Elke land een brillanf VAN uitvin ZEEUWSE HOOFDSTAD KRIJGT STANDWERKERSCONCOURS" Goedennacht Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 19 MEI 1954 DANK EN WAARDERING Dokter Van Kooten zeer verrast Dinsdagmiddag is dokter A. J. van Kooten, die tot December 1953 arts te Vlissingen was en thans te Breda is gevestigd, in het kantoor van de Steenkolen-Handelsvereniging te Vlissingen gehuldigd. Deze huldiging ge schiedde in besloten kring door een comité van oud-patiënten. Er werden niet alleen vele woorden van waardering gesproken over de wyze, waarop dokter Van Kooten zyn werk in de Seheldestad heeft verricht, maar ook werden kostbare geschenken als herinnering aan zijn Vlissingse practijk aangeboden. De S.H.V. vertegenwoordigd door de directeur, de lieer K. van Everdingen, trad hierbij als gastvrouw op. Dokter Van Kooten, die met zijn echtgenote voor een bespreking was uit genodigd en niets wist van de huldigingsplannen, was zeer verrast, toen hy ontdekte, waarvoor men was bijeengekomen De voorzitter van het huldigings comité, de heer J. P. Ventevogel, Wees er in zijn toespraak op, dat vele oud patiënten zien by het vertrek van dokter Van Kooten in December 1953 beraden hebben op hetgeen zij de arts, die zoveel voor hen had gedaan, als herinnering konden aanbieden. Spon taan werd een huldigingscomité ge vormd. Aanvankelijk wist men niet, aldus de heer Ventevogel, op welke manier men deze huldiging moest or ganiseren, omdat men op de hoogte was van het feit, dat dokter Van Koo ten wars is van elk uiterlijk vertoon. ,,Dat is dan ook de oorzaak", zo zei spreker, „dat er een kleine truc is toe gepast om U en Uw echtgenote hier te Krijgen, zonder dat uitlekte wat de bedoeling was". Namens de grote kring van oud patiënten dankte de heer Ventevogel dokter Van Kooten voor hetgeen hij voor hen gedaan heeft. Die dank uit te zich niet alleen in woorden, er was namelijk ook een bedrag in geld by- een gebracht. Nadat aan mevrouw Van kooten bloemen waren aangeboden, ontving dokter Van Kooten twee grote inge lijste foto's van de Vlissingse Boule vard bij storm. Deze geschenken wa ren slechts een begin van de goede gaven, naar de heer Ventevogel mede deelde. Sprekend over de tijd toen Walcheren nog geïnundeerd was en dokter Van Kooten zyn patiënten al naar het uitkwam met een kano. roei- of motorboot bezocht, merkte de heer Ventevogel op, dat die tijd zeer vermoeiend was voor de Walcherse artsen in het algemeen en voor dok ter Van Kooten met zijn vele patiën ten in het byzonder. Om af en toe uit te kunnen rusten had men bij het aan schaffen van een passend afscheidsge schenk gedacht aan een bureaustoel. Daarbij, zo ging spreker voort, hoort een schrijfbureau en op een schrijf bureau behoort weer een bureaulamp. Deze drie voorwerpen vormden dan ook het afscheidsgeschenk. Als sym bool werd een foto ervan overhandigd. Ten slotte werd een fraai uitgevoerd album aangeboden, waarin de onge veer 1200 namen staan van degenen, die het aanbieden van de geschenken mogelyk maakten. Voor museum! Ontroerd dankte dokter A. J. van Kooten voor de geschenken en de waarderende- woorden. Hy zeide er een hekel aan te hebben om in het middelpunt van de belangstelling te staan, maar hij waardeerde de wyze, waarop men hem huldigde. „Mijn werk", aldus dokter Van Kooten, „heb ik gedaan, zoals het behoorde en daarmede moet het afgelopen zijn". Overigens verklaarde hy' zeer te zijn verrast en merkte tenslotte op, dat 't leven gewoon zijn gang gaat, ook al vertrekt er iemand uit een bepaalde omgeving. Namens het comité medische sport keuringen sprak dokter H. P. Veening een kort woord van dank voor het ve le werk, dat dokter Van Kooten aan de medische sportkeuringen heeft be steed. Namens het comité bood hij hem twee boekwerken aan. In zijn dankwoord memoreerde dok ter Van Kooten dat hij altijd met ple zier aan de medische sportkeuringen heeft medegewerkt, vooral door de steim, welke hij van de collega's kreeg. Hij hoopte dat het werk in de zelfde geest zou worden voortgezet. Tot slot deelde de heer J. P. Vente vogel mede, dat er na het kopen van de afscheidsgeschenken nog een be drag was overgebleven en hy verzocht dokter Van Kooten een Vlissingse in stelling te noemen aan wie dit ge schonken kon worden. Zonder zich een moment te bedenken stelde dok ter Van Kooten voor dit geld aan het Vlissingse museum te geven, welk voorstel met applaus werd aanvaard. Hierna bleef men nog enige tijd ge zellig byeen. Commissarissen in België. De Commissarissen der Koningin van de provincies Friesland, Gel derland, Overijssel, Noord-Brabant, Limburg, Utrecht, Zeeland en Dren te brengen thans een tweedaags be zoek aan België. Dinsdag werden zij te Antwerpen ontvangen door de gouverneur Van de provincie, de heer Declerck en het provinciaal bestuur. Tijdens deze re ceptie wees de heer Declerck in een korte toespraak op het doel van het bezoek, n.l. de bestudering van het ruilverkeer tussen beide landen. Hier na werden de hoge gasten ontvan gen door burgemeester en wethou ders van de Seheldestad en dronken zij op het stadhuis de erewijn. Ver volgens maakten de Nederlandse hoogwaardigheidsbekleders aan boord van de „Flandria" een tocht langs de Antwerpse haveninstallaties. In de middaguren werd een bezoek febracht aan net museum Plantin- loretus alsmede aan het Rubens huis. Gisteravond vertrokken de Ne derlandse Commissarissen der Ko ningin naar Brussel, waar zij de tweede dag van hun verblijf in Bel gië zullen doorbrengen. Opnieuw brand op „Vrederust". Door een der bewoners van de in richting „Vrederust" werd Zondag morgen rond kerktijd een begin van brand ontdekt in de bossen van „Vre derust", in de omgeving van de boer derij. Direct waarschuwde zij en werd alarm geslagen. Door snel ingrijpen kon gelukkig erger worden voorko men; een paar honderd m2 is nu ver brand. In Terneuzen strekte de voorjaars schoonmaak zich ook uit tot deze boei en de mannen, die met de rei- nigingskuur belast waren, hadden er een „zonnig karweitje" aan! (Foto P.Z.C.) IN ERWTENVELD Vijftigste jaarvergadering van Vrederust. Op de inrichting „Vrederust" te Bergen op Zoom zal Donderdag 8 Juli a.s. de 50ste jaarvergadering van de Vereniging tot Christelijke verzorging van Geestes- en zenuwzieken in Zee land worden gehouden. Deze jaarvergadering zal in ver band met het gouden jubileum een bijzonder karakter dragen. In de voormiddag zal ds. A. Els- hout uit Koudekerke een wijdings woord spreken. De voorzitter, ds. J. de Vries uit Goes, zal in de middagvergadering speciaal een woord spreken over het 50-jarig bestaan der vereniging. De „gemeentelijke adopties" een grote rol gaan spelen in het nati onale bestaan, met name sinds de Fe- bruariramp en regelmatig bereiken ons dan ook nog berichten over ge beurtenissen, voortvloeiend uit deze adoptiegevallen. Zo zullen de middenstanders uit Bruinisse vandaag en morgen een be zoek brengen aan Gorssel, op uitno diging van de Middenstandsvereni ging in die gemeente. Ook deze invi- FILM. De film -pleegt tot 's mensen ver beelding te spreken en niet zelden, zo schijnt het, dromen bakvissen er van eens te schitteren aan het firmament der Hollyviood-sterren. Stoute ge dachten, die slechts sporadisch in ver vulling gaan. De moderne techniek heeft er ech ter voor gezorgd, dat een optreden „voor de film" mogelijk werd ge maakt, ook al schitteren de optreden den nu niet bepaald direct aan het Holly wood-firmament. Wel aan een Zeeuws-firmamenti Want de laatste tijd geschiedt het veelvuldig, dat plaatselijke verenigin gen het initiatief nemen tot het doen vervaardigen van een film over het verenigingsleven en zo berichtte onze correspondent uit Cadzand, dat aldaar liet chr. muziekgezelschap Excel sior" de stoot heeft gegeven tot ver eeuwiging van het verenigingsleven via het witte doek. Dat moet lijkt ons toch wel een bijsonder plezierige belevenis zijn. Om jezelf na verloop van tijd terug te zien op het projectiescherm en om da nachteloos, tegen familie, vrienden en bekenden te kunnen zeggen: „Zeg, heb je me al zien spelen in de laatste fütnf" tatie kwam voort uit de destijds ge smede adoptiebanden. Een vyftigtal inwoners van Bruinisse zal dit twee daagse uitstapje, dat komt in de plaats van de jaarlijkse reis van de Middenstandsvereniging, meemaken. ANDER ASPECT Een ander adoptie-aspect: vyf schil ders uit Eefde (gemeente Gorssel) ar riveerden in Bruinisse om hun krach ten te wijden aan het opfleuren van in- en exterieuren van enige openba re gebouwen. DRUK SEIZOEN. Een druk seizoen belooft het te worden voor het harmonie-gezelschap „De Verenigde Vrienden" te Sas van Gent! Reeds thans zijn uitnodigingen ontvangen om te komen concerteren in Gent, St. Niklaas, Aalst en zelfs in Antwerpen, waar op 11 Juli in de Die rentuin een middagconcert zal worden tegeven. Het behoeft geen betoog, at de Sasse musici, die een nieuw programma instuderen voor deze ge legenheidsconcerten, bijzonder ijverig studeren! WEL, NEET Italiaanse duikers, werkzaam aan de gezonken boot „Liégc" nabij Hansweert, kregen een verschil van mening met hun opdrachtge vers en kondigden aan naar Ita lië, dat zonnige land te zuilen te rugkeren. Wellicht speelde het Zuidelijk tem perament parten, want by een her opening van de onderhandelingen, besloten ze toch maar onder de Hollandse wolkenluchten te bly- ven RESERVAAT. Het „Dievegat" (waar ge overigens niet meer dieven zult vinden dan waar elders ook) is een kreek, die bij Retranchement juist de grens „raakt". Deze kreek is thans inge deeld bij de Belgische Vogelreserva ten, waarvan voor belangstellen den acte„ Zeeuwse Culturele Dag op 12 Juni in Hulst Thans is definitief bepaald, dat de afsluiting van het Zeeuwse Landju weel voor amateur-toneelverenigingen op 12 Juni in Hulst zal worden ge houden met een Zeeuwse Culturele Dag. De winnende vereniging, die thans nog niet bekend is, zal dan een opvoe ring geven en voorts zullen de prijzen worden uitgereikt. De Culturele Dag zal worden bijgewoond door o.a. een vertegenwoordiger van de provincie Oost-vlaanderen en door leden van 't provinciaal bestuur in Zeeland. De opdracht voor het vervaardigen van de eerste prijs een wisselvaan del is intussen verstrekt aan me juffrouw Josje Smit te Oostzaan. Piloot ongedeerd. Dinsdagmorgen omstreeks half ne gen heeft een Plpercub van het vlieg veld Knokke, bestuurd door de heer Musch, een noodlanding moeten ma ken in de omgeving van Heile( gem. Sluis) op -ongeveer 50 meter afstand van de grens. Het vliegtuig kwam te recht in een erwtenveld. De bestuur der bekwam geen letsel. Uit een ingesteld onderzoek, bleek, dat de kabels van de roeren verward waren geraakt. Een mecanicien en de havenmeester van het vliegveld Knok ke waren spoedig ter plaatse, evenals de burgemeester van Sluis, de heer P. TEGELS enz. Ter overn. uit afbraak Woon oord Grijpskerke bij Middel burg ca. 4000 trottoirtegels, ca. 25.000 straat- of metselstenen, 200 beton voergoten, schuren, putten, puin, enz. Te bevragen a.s. Donderdag op het werk. DONDERDAG 3 JUNI 99 „Herrezen Markt Middelburg". Mede in het kader van de viering van Walcherens herstel in de Juni maand en om uitdrukking te geven aan het feit, dat de Donderdagmarkt van de Zeeuwse hoofdstad na de mi sère van de oorlog thans weer zyn oude glorie heeft herkregen, hebben de Middelburgse marktkooplieden be sloten een „standwerkersconcours" te organiseren. Dit concours, dat zich uiteraard op het Marktterrein af speelt, zal op Donderdag 3 Juni a.s. worden gehouden. Het is het eerste evenement van die aard in Zeeland; in verschillende grote steden van ons land zijn dergelijke conconrsen reeds meermalen en met succes geor- votlan »r ilch z««r go.d blf «n zijn dankbaar voor frlMPirrfflP 3 maal daagt *#n mejpunt Vraagt Uw Apothakar of Drogitt ganiseerd. Men verwacht van de zijde van het publiek dan ook een grote be langstelling. Desgevraagd verklaarde burgemeester mr. dr. N. Bolkestein zich bereid het concours te openen. Het geheel wordt georganiseerd onder de naam „Herrezen Markt Middel burg". Ook bij de marktkooplieden bestaat over het algemeen veel interesse voor gebeurtenissen als deze, hetgeen ze ker geen wonder mag heten, want een deelnemer kan op zulk een dag een goede boterham verdienen! Mede in verband met de beschikbare ruim te, moet men het aantal standwer kers echter tot 15 h 20 beperkt hou den. Zo zullen op die dag onder meer twee hoogwerkers, enkele „demon- strateurs" en voorts een paar „zwem mers" aanwezig zijn. Het wordt een strijd in welbespraaktheid en uiter aard ook in verkoopkunde, waarvoor verschillende pryzen beschikbaar ge steld zullen worden. Men stelt zich voor een ongeveer 7 personen tellende jury te vormen. Hierin zullen onder meer zitting hebben de heren W. H. M. Bleijenberg, adjunct-directeur van de Middelburgse gemeentewerken, de heer C. F. van Oost, marktmeester en enkele vertegenwoordigers van de Zeeuwse pers. Voorts zal men de ver eniging „Handelsbelang", de Middel burgse Middenstands Centrale en de V.V.V. uitnodigen elk een vertegen woordiger in de jury zitting te doen nemen. De organisatie van het concours is in handen van de afdeling Middelburg van de Centrale Vereniging voor de Markt-, Straat- en Riviernandel, die in deze samenwerkt met de sectie Standwerkers van deze vereniging. F.-van Hootegem, en leden van de Rijkspolitie. Het euvel was vrij spoe dig hersteld en nadat de Rijkslucht vaartdienst, die via Schiphol van de noodlanding op de hoogte was ge bracht, de vereiste toestemming tot starten had verleend, kon de heer Musch omstreeks één uur zijn reis naar Brussel vervolgen. De eigenaar van het erwtenveld, waarin de nood landing was gemaakt, ontving een schadevergoeding. De Pipercub doet langs de Belgi sche kust dienst als reclamevliegtuig. Landbouwschooldirecteuren naar W. L-Vlaanderen Naar wy vernemen zal een gezel schap van 40 directeuren van land- bouwonderwfls-instellingen in Neder land Dinsdag 1 en Woensdag 2 Juni a.s een bezoek brengen aan West- Zeeuvvsch-VIaanderen, onder leiding van inspecteur ir. Veenstra. Dinsdagmorgen komt men te Oostburg in vergadering bijeen, waarna in de middaguren een bezoek zal worden gebracht aan Aarden burg, waar de vlassersschool in Eede bezichtigd zal worden, aan de Ryks- landbouwwinterschool te Schoondijke en aan een gemechaniseerd land bouwbedrijf. De heer L. van Dijk, directeur van de Rijkslandbouwwin- terschool te Schoondijke, zal het ge zelschap ontvangen. De tweede dag zullen bezocht worden de stallen van de heer De Dobbelaere te IJzendijke, een land bouwbedrijf in België en Brugge, waarna men in de namiddag via Breskens weer huiswaarts zal keren. Smokkelauto met 700 kg boter aangehouden. Door dienstdoende kommiezen werd op de grote verkeersweg van Bergen op Zoom naar Ossendrecnt een Belgi sche auto gesommeerd te stoppen. De bestuurder deed alsof hij wilde stop pen, doch gaf daarna vol gas. De kommiezen openden daarop het vuur op de auto, waardoor de chauffeur de macht over het stuur verloor en in een langs de weg lopende sloot te recht kwam. Voor alle zekerheid nam hij maar de benen naar België. In de auto troffen de kommiezen ongeveer 6 a 700 kg Nederlandse roomboter aan, die de bestuurder clandestien over de grens had willen smokkelen. De boter was in Ossen- drecht gekocht. Auto en inhoud werden in beslag genomen. Conferentie op Hecfenesse Het bestuur van Hedenesse hield in samenwerking met de Provinciale Diaconale Commissie voor de gezins zorg een weekend op Hedenesse voor gezinsverzorgsters uit geheel Zee land. De leiding berustte by mej. E. Simon Thomas, provinciaal maat schappelijk werkster. Zaterdagmid dag werd een bezoek gebracht aan Brugge, 's Avonds hield mej. A. Sy- brande, maatschappeiyk werkster te Vlissingen, een lezing over het on derwerp „De moeilykheden by de ge zinsverzorging". Zondag 's middags vertelde mevr. A. H. v. d. Graaff-Lam- merink een en ander over de mogelijk heden van handenarbeid speciaal bij I het werk in de gezinnen. KUNST Uitstekend concert van Rotterdams Ph. Orkest. GROTE KERK, GOES. Rossini, Smetana, Liszt en Dvorak, ziedaar de componistennamen, die op het programma prijkten van het concert, dat het Rotterdams Philhar- monisch Orkest Dinsdagavond in de Grote Kerk te Goes gaf. Vijf namen, die in deze combinatie wellicht de high-brow het voorhoofd doen fron sen, omdat zij alle vier thuishoren in de romantiek, een tijdperk, dat in deze dagen zo graag wordt vergeten. Maar Eduard Flipse. gisteravond een Zeeuw temidden van de Zeeuwen, houdt zich niet bezig met dergelijke overwegingen: voor hem is er alléén de muziek, en of zij nu gecomponeerd werd in de tijd van barok of roccoco, in de negentiende eeuw of in onze tijd, dat blijft hem om het even, als het maar echte muziek is! En niemand zal kunnen zeggen, dat dit niet het geval was by Rossini en bij Smetana, bij Liszt en by Dvorak. Wie gister avond daarover nog twijfelde, werd door Flipse er met veel overtuiging op gewezen, dat hij dwaalde. Dat be gon al met de ouverture „Wilhelm Tell" van Rossini, een werk, dat zo zou men menen langzamerhand een tikkeltje „doodgespeeld" raakt. Maar Flipse bewees met zijn orkest juist het tegendeel, hij liet een zo vlekkeloos gespeelde Wilhelm Teil- ouverture horen, zo fris en zo tinte lend, dat het scheen alsof de inkt van de partituur nog nat was Wilhelm Teil werd gevolgd door Smetana's „Moldau" en ook dit werk werd boeiend gespeeld. De dirigent toonde met deze compositie van Sme tana een zeer persoonlijke visie. Het tempo was over het algemeen wat vlug. terwijl hij er vooral naar streef de de orkestklank zo doorzichtig mo gelijk te houden. Dit laatste echter was dringend noodzakelijk, want de hoge Maria Magdalena kerk met haar overigens voortreffelijke accoustiek rondde de orkestklank af, verzachtte tegenstellingen en gaf aan de totaal klank een milde glans. In dergelijke omstandigheden is het oppassen ge boden. dat het geheel niet te veel in elkaar vloeit, een gevaar, dat gister avond voldoende werd onderkend. Marinus Flipse speelde voor de pauze het eerste pianoconcert in Es van Liszt. waarbij hij zijn grote pia nistische talenten van vele zijden kon belichten. Wij schreven reeds in de voorbeschouwing tot dit concert, dat dit werk van Liszt niet ontbloot is van pathetiek, maar daarnaast ook vele fraaie lyrische gedeelten kent. Marin- nus Flipse heeft deze beide elementen op knappe en overtuigende wijze ge realiseerd. Hij toonde zich een vir- tuoos van klasse, die niet voorbij ging aan de tere lyriek, die Liszt in zijn goede ogenblikken schreef. Een fa meus pianist, die in Nederland te weinig wordt gehoord Met Dvorak's .Nieuwe Wereld" werd het concert besloten in een uit voering^ waarmede de Rotterdammers opnieuw bewezen tot de voornaamste orkesten van ons land te behoren, een uitvoering, waarmede ook de dirigent zijn groot meesterschap bewees. „Een Zeeuw onder de Zeeuwen" zo noem den wij deze musicus in de aanvang van deze bespreking. Welnu, Flipse toonde met dit concert, dat hij voor zyn oud-gewestgenoten alleen maar het beste goed genoeg vond. En om nog eens te onderstrepen, dat hij zich in Goes volkomen thuis voelde, open de hij dit concert met het Zeeuwse volkslied. Op de „dierbare plek", door Morks en Polderman bezongen, stond immers ook zyn wieg! de K Minder Zondagsvaarten Vlissingen—Breskens. De zomerdienstregeling 1954 voor de provinciale stoombootdiensten in Zeeland, die o.m. ook in de reisgids van de Nederlandse Spoorwegen is opgenomen, heeft voorzover het de Zondagsdienst voor het veer Vlissin gen—Breskens aangaat, bezwaren bij de minister van verkeer en waterstaat ontmoet- In plaats van zestien vaarten, zijn elf vaarten heen en terug in de dienst regeling voor Zondagen goedgekeurd. Indien zulks onvermijdelijk is, als gevolg van een groot vervoersaanbod op Zondagen, zal door het inleggen van extra vaarten tussen Vlissingen en Breskens zoveel mogelijk aan de vervoersbehoeften worden tegemoet gekomen. v' Rotterdams bezoek uitgesteld. Het bezoek, dat het college van B. en W. van Rotterdam in gezelschap van enkele hoofdambtenaren Donder dag aan Schouwen-Duiveland zou brengen, is uitgesteld moeten worden in verband met het overlyden van wethouder Van der Hoeven. Het stof- felyk overschot van de heer Van der Hoeven wordt namelyk Donderdag ter aarde besteld. Advertentie. Slaapt U slecht door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Verdryft in al die gevallen snel en afdoende die pyneu en U slaapt heerlijk. Togal baat! Zuivert door de nieren en is onscha- delyk voor hart en maag. By apo theek en drogist 0.95, 2.40 en 8.88 MIDDELBURG. Vandaag Electro: „De Storm", (14 jr.), 19 en 21.15 uur. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: ..The Clown", (alle leeftijden), 7 en 9 uur; Luxor: „Tarzan's avonturen", (18 jaar). 8 uur; Concertgebouw: Feestavond C.M.B., 8 uur. GOES. Vandaag. Grand: „Het grote geheim", (14 jaar), 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2