PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Vietminh-opmars naar Hanoi zou reeds beg< [onnen zijn Nieuwe dreiging van dijkvallen aan Noordkust van Schouwen BILT ZAAK DER N.E.S.B.-LEIDERS NAAR HAAGSE HOF VERWEZEN IN REIZIGERSTREINEN NOG SLECHTS TWEE KLASSEN 197e Jaargang'No. 116 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn; PL-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 19 Mei 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm Minimum p. advertentie f 3. Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties tmax. 8 regels) van 15 regels t 1.Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg. Markt 51, telef. 3841; Goes, Laqge Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstr. 2; Zierlkzee. N. Bogerdstr. C 160, telef. 26 FRANSE BOMMENWERPERS IN ACTIE Dinsdag werden 18 gewonden afgevoerd van Dien Bien Phoe Uit een bekendmaking van het Franse opperbevel in Indo-China is Dinsdag gebleken, dat een Vietminh-leger van 30.000 man oprukt naar de delta van de Rode Rivier en de stad Hanoi, het laatste Franse Bastion in Noord-Indo-China. Het opperbevel maakte bekend, dat Franse bommenwerpers vracht auto's met Vietminh-militairen hebben aangevallen, die reden langs de weg nr. 41 van Dien Bien Phoe in de richting van Toean Giao, 50 kilo meter ten Noordoosten van deze voormalige Franse vesting. Van Toean Giao loopt de weg in Zuidoostelijke richting naar Sonla, eveneens een af stand van 50 kilometer. De aanvallen op de weg werden hervat, na de opzegging van de evacuatie-overeenkomst voor gewonden uit Dien Bien Phoe. Het is niet bekend, of de opstande lingen van plan zijn snel tot een of fensief tegen de delta van de Rode Rivier over te gaan. In de delta staan 80 Franse batal jons. Zij zijn reeds in de minderheid tegenover 70.000 Vietminh-verzets- lieden en 30.000 man geregelde troe pen, die in dit gebied opereren. De Franse troepen in de delta kunnen echter over zee en over land wapens en versterkingen ontvangen. Afvoer gewonden. Een Franse woordvoerder heeft een beschuldiging van een Vietminh- woordvoerder in Genève, dat de Fran sen de evacuatie-overeenkomst heb ben „getorpedeerd" en bij een bom bardement van de weg nr. 41 een aantal Franse krijgsgevangenen heb ben gedood, beantwoord met de ver klaring, dat de opstandelingen langs de weg vier divisies met artillerie verplaatsen naar de delta van de Rode Rivier. Dinsdagavond zijn negentien ge wonden uit Dien Bien Phoe via Loe- ang Prabang in Hanoi aangekomen. Het waren allen Fransen. Twaalf van hen hadden reeds een operatie onder gaan of moesten nog geopereerd worden. De zeven anderen waren minder ernstig gewond. De Franse woordvoerder te Hanoi deelde mede,, dat de onderhandelin gen tussen het Franse en het Viet- minh-opperbevel over een nieuwe Reeën en ander wild sterven de vuurdood In brandende bossen Verleden week heeft in het natuur reservaat „Het Brandeveen", gelegen tussen Uffelte en Wapserveen in Drenthe een felle brand gewoed, waardoor niet alleen natuurschoon werd vernietigd, doch naar thans is gebleken ook de dierenwereld zwaar werd getroffen. Op de zwart geblakerde aarde vond men, nadat het vuur was bedwongen, de verkoolde resten van veel wild. Een volwassen ree liet zich in uitgeputte toestand vangen en by onderzoek bleek de ge hele rug te zijn verbrand. Ook enkele jonge reeën zijn in de vlammen om gekomen, terwjjl de vuurzee ook was festreken over tal van fazantennes- en en broedplaatsen van wilde een den. Ongetwijfeld zullen ook vele jon ge hazen levend zijn verbrand, want van deze kleine diertjes vindt men na een brand niets terug, daar ze volko men verkolen. Ook de resten van ad ders en andere slangen werden op het afgebrande terrein ontdekt. Uit het bovenstaande blijkt eens temeer hoe nodig het is vooral in de ze droge tijd voorzichtig te zijn met vuur in bos en hei. Communistische vliegers boven Seoel Communistische vliegtuigen heb ben Dinsdag gedurende vijftig minu ten boven de Zuidkoreaanse hoofd stad Seoel gevlogen, waar het lucht alarmsignaal werd gegeven. In AnnapolisMaryland, bood de gouverneur van deze staat, de heer Th. Mc.Keldin, (midden) een exem plaar van de vlag van Maryland aan aan kapitein Gerardus V. M. van Erkél van de Nederlandse nieuwe kruiser „De Zeven Provinciën"welke op het ogenblik een informeel bezoek aan Annapolis brengt. evacuatie-overeenkomst nog voortdu ren. Op de tweede geheime bespreking van de Indo-Chinese kwestie in Ge nève is Dinsdag opnieuw van ge dachten gewisseld over herstel van de vrede in Indo-China. Woensdag zal het beraad over deze kwestie worden voortgezet. Er zijn Dinsdag geen vorderingen gemaakt. Nederlandse arrestanten in Indonesië mishandeld? Vragen van Eerste Kamerlid. Het Eerste Kamerlid, de heer Wen- delaar, heeft aan de minister zonder portefeuille de volgende vragen ge steld Beschikt de minister over nadere gegevens ten aanzien van de behande ling der in Indonesië gearresteerde Nederlanders? Zo ja, wil de minister dan medede len, of een aantal hunner is mishan deld om bekentenissen te verkrijgen en of één der mishandelden naar een ziekenhuis is moeten worden overge bracht? Blijft de minister, als een en ander het geval zou zijn, zelfs dan nog be reid om onder deze omstandigheden met Indonesië te onderhandelen over het Indonesisch verzoek tot opheffing van de Nederland-Indonesische Unie? Zweden heeft uranium voor enige duizenden jaren. Massa-evacuatie in oorlogstijd. Premier Tage Erlander van Zweden heeft Dinsdag in het Zweedse Hoger huis verklaard, dat Zweden over ge noeg uranium beschikt om „verschei dene duizenden jaren" in zijn behoefte aan energie te voorzien. Ingeval van een aanval met atoomwapens zou Zweden zich „tot het* bittere eind" verdedigen. De premier waarschuwde tegen defaitisme over de waterstof bom. Naar hij zeide, kan Zweden zich al leen een onderzoek naar het toepas sen van atoomenergie voor vredelie vende doeleinden veroorloven. Een semi-regeringsorganisatie was juist begonnen met de bouw van haar eers te reactor. In 1959 zou aan de con structie van een tweede grotere instal latie worden begonnen. Naar schatting kori" er in Zweden 4.700.000.000 ton leisteen worden ge wonnen. Indien men een derde van deze hoeveelheid op uranium zou on derzoeken. zou in het ongunstigste ge val toch altijd nog 150 000 ton van deze stof kunnen worden gewonnen. Erlander deelde voorts mede. dat de regering in geval van oorlog van plan is drie millioen mensen de helft van de totale bevolking uit ongeveer honderd dichtbevolkte ge bieden te evacueren. Mau Mau thans ook in Tanganyika. Noodtoestand afgekondigd. De regering van Tanganyika heeft de noodtoestand in de Noordelijke provincie afgekondigd, omdat een gror te groep gewapende verzetsstrijders van Kenya uit de grens heeft over schreden. Naar het betrokken gebied zijn versterkingen gezonden. HOGE RAAD BESLISTE: Vrijspraak Amsterdams Hof werd vernietigd. rest gewezen in zake het cassatiebe roep van de procureur-generaal by het gerechtshof te Amsterdam tegen het arrest van dit hof, waarby de lei ders der Nationaal Europese Sociale Beweging, Paul van Tienen te Am sterdam en mr J. A. Wolthuis te Gro ningen zijn vrijgesproken. Het hof achtte niet bewezen, dat de NESB een organisatie is, welke het streven van de vroegere NSB of van een of meer der in art- 1 van het besluit 102 (ontbinding Jandverraderlijke organi saties) tracht voort te zetten. Het hof heeft toen het vonnis van de recht bank, waarby de verdachten werden veroordeeld tot twee maanden gevan genisstraf met aftrek van preventieve hechtenis vernietigd en de verdachten vrijgesproken. De advocaat-generaal, mr Loeff, heeft onlangs tot vernietiging van dit arrest geconcludeerd op grond van het feit, dat het hof niet de feitelijke werkzaamheid dezer organisatie in zijn onderzoek betrok, doch alleen in aanmerking nam'het streven en de ideële vorm. De Hoge Raad heeft nu het bestre den arrest vernietigd en de zaak ver wezen haar het gerechtshof te 's Gra- venhage. De Hoge Raad overwoog daarbij, dat voor de beantwoording van de vraag, of zekere organisatie strijdig met de openbare orde en mits dien als bij de wet verboden moet worden aangemerkt, niet enkel be slissend is of zij in belangryke mate overeenstemt met die van een of meer der ontbonden en verboden organi saties, doch daarnevens voor die be antwoording betekenis is te hechten aan de feitelijke werkzaamheid der vereniging; welke werkzaamheid, in dien zij gericht zou zijn op voortzet ting van het streven van een of meer ontbonden organisaties, de gevolg trekking zou wettigen, dat de vereni ging als verboden moet worden aan gemerkt. Aldus oordeelde de Hoge Raad, dat het Amsterdamse hof niet op de grondslag der tenlastelegging heeft beraadslaagd en beslist. Meisje bij Alkmaar uit trein gevallen en gedood. Dinsdagmiddag is op het baanvak Alkmaar—Den Helder het 13-jarige meisje F. van der H. uit Wieringer- waard uit de trein gevallen en ge dood. Zij kwam van school en zat al leen in een coupé van het achterste rijtuig van de dieseltrein, die om 16.14 uit Alkmaar was vertrokken. Ter hoogte van de bewaakte overweg aan de Achterweg bij Koedijk heeft zij vermoedelijk de deur geopend. Hoe wel zij zich, volgens enige arbeiders op het land. nog aan de deur heeft vast geklemd, is zij door de snelheid van de trein eruit gevallen en met het hoofd op de rails terecht gekomen In de trein heeft niemand iets van het ongeval bemerkt. Het kind overleed op weg naar het ziekenhuis te Alk maar- Opbouwdag Rotterdam. Dinsdag is te Rotterdam de Op bouwdag 1954 gevierd. De hoogtepun ten van deze dag waren ditmaal het begin van de uitbreiding, die het Bouwcentrum zal krijgen en de eerste werkzaamheden aan het nieuwe vlieg veld in de polder Zestienhoven. Aan de Opbouwdag werd deelgeno men door de burgemeester van Rot terdam. mr. G. E. van Walsum, de Commissaris der Koningin in Zuid- Holland, mr. L. A. Kesper, mr. K. P. van der Mandele, voorzitter van de Kamer voor Koophande- en Fabrie ken en vele andere genodigden. In het Bouwcentrum werd het ge zelschap toegesproken door de direc teur van de Stichting Bouwcentrum, dr. ir. Z. Y. van der Meer, directeur- generaal van Wederopbouw en Volks huisvesting, waarna een dragline de eerste grond weggroef voor de bouw put van het nieuwe gedeelte. SPOORWEGEN DEMOCRATISEREN Tweede wordt eerste en derde wordt tweede. De union internationale des che- mlns de fer heeft besloten in de in ternationale treinen zowel als in de binnenlandse treinen van de aange sloten spoorwegondernemingen over te gaan tot opheffing van een der drie klassen in de reizigerstreinen. Dit betekent dat in geheel West en Zuid-Europa de treinen voortaan slechts twee klassen zullen hebben. De klasse die opgeheven wordt, is de tweede. De eerste klas zal zes zitplaatsen per coupé tellen, en de derde klas, die na het invoeren van deze maatre- Chinees-nationale luchtmacht viel aan Vliegtuigen van de Chinees-Nati onale luchtmacht hebben Dinsdag in twee afzonderlijke gevechten voor de Chinese kust twee communistische marinevaartuigen tot zinken ge bracht en een straaljager van het type Mig 15 beschadigd, zo wordt te Taipeh (Formosa) gemeld. Volgens een nationalistische woord voerder betrof het een oorlogsschip van 1500 ton en een van 800 ton. De nationalistische vliegtuigen zijn veilig op hun basis teruggekeerd. gel tweede klas zal heten, acht zit plaatsen per compartiment. Het ta rief van de nieuwe tweede klas zal gelijk zijn aan dat van de tegen woordige derde. Deze maatregel zal, behalve in Italië, dat uitstel verzocht heeft, algemeen worde.n ingevoerd met het begin van «de zomerdienst regeling 1956. De nieuwe regeling brengt voor de spoorwegen voorde len mee: namelijk minder differenti ëring in het materieel, en voor het publiek: vereenvoudiging en aanpas sing aan de voortschrijdende demo cratisering. In landen zoals Neder land, waar men al geruime tijd slechts twee klassen in de treinen kent, zal dit besluit van de inter nationale spoorwegunie uitsluitend tot gevolg hebben dat de numme ring van de bestaande klasse wordt veranderd. Ergens in Loeang Prabang wordt een gewonde, die juist per helicop ter, uit Dien Bien Phoe is aangeko men, op een draagbaar naar het hos pitaal vervoerd. Weer in het buitenland. Weer max. temp. Stockholm geheel bew. 12 C Oslo zwaar bew. 14 Kopenhagen half bew. 16 Amsterdam regen 11 Londen geheel bew. 11 Luxemburg half bew. 14 Parijs zwaar bew. 12 Bordeaux geheel bew. 13 Grenoble regen 10 Nice zwaar bew. 17 Genève geheel bew. 12 Ztirich geheel bew. 16 Locarno geheel bew. 16 Berlijn geheel bew. 15 Frankfort regen 13 Mtinchen regen 12 Wenen regen 18 Innsbruck regen 14 Rome zwaar bew. 17 Ajaccio regen 17 Prins Bernhard had auto-ongeluk Prins en chauffeur bleven ongedeerd Dinsdagmiddag om kwart over vijf is aan Prins Bernhard een auto-on geluk overkomen, waarbij hij geluk kig geen lichamelijk letsel heeft op gelopen. De Prins reed op de rijksweg van Den Haag naar Utrecht. Hij bestuurde WATERSCHAP SCHOUWEN BIJEEN Polderbestuurders verkeren in vele opzichten in onzekerheid In de gisteren in hotel Van Oppen te Zierikzee gehouden bestuursverga dering van het Waterschap Schouwen kwamen de belangrijkste zaken eigenlijk pas bij de rondvraag aan de orde. De gewone agendapunten wer den althans vrij vlot afgedaan „over een geldlening van een half milli oen praten we tegenwoordig niet mee r", aldus de voorzitter maar daar na kwamen verschillende bestuursleden met vragen voor de dag betreffen de de toekomstige ontwikkeling van het eiland, in het bijzonder op water- scliapsgebied uiteraard, en uit de antwoorden van de zijde van het dagelijks bestuur bleek in de eerste plaats wel, dat men op allerlei punten nog in on zekerheid verkeert. Afwachten wat hogere organen de provincie en in laatste instantie het Rijk zullen beslissen, is in velerlei opzicht voorlopig nog de boodschap! De vragen uit de vergadering richtten zich vooral op de dijken, de wegen en de ontwatering. Wat zal er bijv. met de Langedijk gebeuren In Scharendijke en omgeving doen wilde geruchten de ronde, maar ook de voorzitter, de heer J. Klompe, kon op dit moment nog niets posi tiefs mededelen. Inderdaad zal deze dijk verhoogd en verzwaard moeten worden, maar wanneer? De heer Klompe had wel de indruk gekregen, dat dit werk vrij spoedig ter hand genomen zal worden. De weg zal in elk geval verlegd moeten worden. Ook aan de zeer smalle duinenry voorbij Scharendijke zal wel men iets moeten doen. De thans aange legde weg zou als slaperdijk wellicht voldoende zijn. wanneer het om een dijkval mocht gaan, maar toch zeker niet. wanneer het water over de dijk mocht komen. De voorzitter zeide persoonlijk niet zoveel waarde te hechten aan het sy steem van een tweede waterkering. Laat men het geld maar liever. Wat de wegen betreft, had men aanvankelijk gedacht gedurende de herverkavelingsperiode van het on derhoud af te zijn. Thans is echter een regeling getroffen, waarbij het waterschap de mensen en de Herver- kavelingsdienst het materiaal levert. Het waterschap blijft dus wel verant woordelijk, maar gelukkig is de toe stand van de wegen op Schouwen op het ogenblik, naar de omstandighe den gerekend, vrij redelijk. Samenvoeging. Op een vraag van de heer F. v. d. Bout naar de stand van zaken met betrekking tot de samenvoeging van polders en waterschappen op het ei land, deelde de voorzitter mede, dat het wachten is op de richtlijnen van Ged. Staten. De polders zullen thans vier afgevaardigden moeten aanwij zen in de door Ged. Staten inge stelde commissie. Le heer v. d. Bout verklaarde niet veel voor de samen voegingsgedachte te gevoelen, doch de voorzitter wees er op. dat meer concentratie toch wel in de lijn der (verwachting lijjt. Ook de binnenpol- ders zullen zich niet langer afzijdig kunnen houden van de verantwoorde lijkheid voor de zeewering. Wanneer de polders de daaraan verbonden las ten niet meer kunnen dragen en dus op subsidie van Rijk en provincie znn aangewezen, zal men van die zijde toch wel eisen stellen in de richting van concentratie. Er is al eens ge dacht aan een dijkring voor het ge hele eiland, of in twee gedeelten, maar hoe dit zal worden is nog niet bekend. Ook zullen verschillende dijkver zwaringen en -verhogingen nodig zyn, maar waar, is officieel ook nog nim mer bekend gemaakt. Wel had de voorzitter vernomen, dat dit voor heel Zeeland om in totaal 47 pun ten gaat. Het ls overigens geenszins uitge sloten, dat de Rijkswaterstaat zich aan het eind van het jaar van het dijksbeheer zal terugtrekken om dit dan weer aan waterschappen en provincie over te laten, vanzelfspre kend met Rijkssubsidie. Maar ook op dit punt leeft men in afwachting. In het kader van het Deltaplan zou men toch wel mogen verwachten, dat de buitenste zeewering in beheer en onderhoud bij het Rijk zal komen. De wegen zullen tot de voltooiing van de herverkaveling aan de polders blijven. Dan zal pas beslist worden zelf zijn auto. Ongeveer 20 km vóór Utrecht wilde hij een voor hem rij dende vrachtauto passeren, die ech ter juist op dat moment ook naar links uithaalde. Hierdoor werd de auto van de Prins in de middenberm gedrukt De auto sloeg over de kop. De Prins en de naast hem zittende chauffeur konden geheel ongedeerd de auto verlaten. Een passerende au tomobilist heeft de Prins meegenomen naar Soestdijk. De auto van de Prins werd zwaar beschadigd. De chauffeur van de vrachtauto heeft blijkbaar niets gemerkt en is doorge reden. De rijkspolitie stelt een onderzoek in. over de toedeling van de nieuwe we gen. hetzij aan een wegschap, hetzij aan de gemeenten. Deze kwestie is nog in studie. Ontwatering. Ook kwamen ve'rschillende vragen met betrekking tot de ontwatering ter sprake. De voorzitter kon mede delen. dat er bij Prommelsluis een nieuw gemaal zal komen. Waarschijn lijk krijgt dit gedifferentieerde aan drijving, gedeeltelijk Diesel en ge deeltelijk electrisch, om onder alle omstandigheden bedrijfszeker te zijn. In het kader van de samenvoeging kon reeds worden medegedeeld, dat de gedachten uitgaan naar een ont wateringssysteem voor het eiland in drie gedeelten: Schouwen, het mid den en Duiveland. Onzeker is voorts nog steeds of Schouwen nog een zg. beperkingswa terkering krijgt langs de weg Brou wershavenSerooskerke. Al deze kwesties kwamen dus bij de rondvraag aan de orde. Voordien was, gelijk reeds opgemerkt, de ei genlijke agenda in een vrij vlot tem po afgedaan. DE VERWACHT AANHOUDEND KOUD. Geldig tot Woensdagavond: Vrij veel bewolking maar bijna overal droog weer. Matige tot vrij krachtige Noordelijke wind. Zelfde temperaturen als gisteren of iets ho ger. ZON EN MAAN 20 Mei Zon Op: 4.40 Onder: 20.34 Maan Op: 23.27 Onder: 5.58

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1