Miniatuur-Walcheren nadert nu zijn voltooiing R.T.M. BREIDT HAAR DIENSTEN OP SCHOUWEN-DUIVELAND UIT CANDIDATENLIJST ONGELDIG VERKLAARD TE ZIERIKZEE VEEKEURING MELKC0NTR0LE EN K.I. IN 1952 EN 1953 Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 18 MEI 1954 NEGENTIGDUIZEND WERKUREN Plaatsing van bouwwerken op Molenwater Maandag begonnen Negentigduizend werlcuren (90.000) zijn er nodig geweest om de 200 o.. jecten voor „Miniatuur Walcheren" op te bouwen! Maar na 90.000 werk uren kunnen de noeste werkers, de amateurs-bouwmeesters dan ook me. gerechtvaardigde trots wtfzen op hetgeen zü tot stand liebben gebraclit Een geheel eiland in miniatuur, dat gedurende Walcherens Wbrdenkingsda- gen 24, 25 en 26 Juni a.s. ongetwijfeld dé attractie van de voor die dagen georganiseerde feestelijkheden zal vormen. Op het Molenwater te Middelburg is men Maandag begonnen met het plaatsen van de intussen gereedgekomen bouwwerken, nadat de basis voor het miniatuur het grondwerk gelegd was. De duinen zyn „geplaatst", het Kanaal door Walcheren is gegraven en een 750 meter lange wandel weg wacht de bezoekers, die van Veere via 17 andere Walcherse gemeen ten naar Domburg zullen willen wandelen Een wandeling, die de moeite waard belooft te zijn! Een wandeling im mers, die zal voeren langs alle douw- werken-in-miniatuur, welke verbluf fend natuurgetrouw zijn nagebootst. Zo zal in het miniatuur-Middelburg zelfs een Lange Jan oprijzen, com pleet met carillon, voor deze gelegen heid in Heiligerlee gegoten. Vanuit het restaurant „Don Suisse" zal Mid delburgs stadsbeiaardier dit carillon door middel van een klein klavier „heuselijk" bespelen, terwijl er bo vendien een speeltrommel in beves tigd zal worden. In de Vlissingse ha ven zal men de „Kungsholm" kunnen aanschouwen, 7.50 lang en met verlichte patrijspoortenDe Dom van Veere zal evenmin ontbreken, evenmin alsJa, als wat eigen lijk niet! Zoveel zal er te zien zijn, dat ongetwijfeld iedere Zeeuwse be zoeker bij een bepaald object zal uit roepen: „Ja, dat is het. Precies als in werkelijkheid!" Misschien ook zal straks uw oog vallen op een detail in de bouw werken, op een minuscuul dak- pannctje bijvoorbeeld. Weet dan, dat er in totaal ongeveer 500.000 dakpannen vervaardigd zü", met de handgestoken en gelijmd De voegen in de imitatie-steen muren worden gevormd door met de hand getrokken krasljjnen, die uitgelegd de lengte zouden bereiken van ongeveer de afstand Middelburg-Breda Het gehele, in zijn kleinheid waarlijk gigantische werk (hoe paradoxaal dit ook klinken moge) kwam tot stand onder leiding van de heer G. Wagens- veld en met medewerking van enke le officiële instanties, zoals de Pol der Walcheren en de Ned. Spoorwe gen. De N.S. zorgde zelf voor het treinverkeer: een diesel-electrisch treinstel zal nauwkeurig volgens de dienstregeling de verbindingen onder houden Van 25 Juni a.s. tot eind Septem ber van dit jaar zal miniatuur-Wal- cheren te bezichtigen zijn en daarna Ja, daar heeft men nog geen beslissing over genomen, maar alge meen is men van gevoelen, dat dit hoogst aantrekkelijke geheel een be ter lot dan vergetelijkheid is bescho ren. „Elkerlyck" Zoals bekend, zal op 23 en 24 Juni het „abele spel „Elkerlyck" worden opgevoerd op de binnenplaats van de Prov. Bibliotheek te Middelburg. Tweemaal 900 toeschouwers zullen hier een plaatsje kunnen vinden, om de in den lande algemeen gewaardeer de opvoeringen van de Nederlandse Comedie (regt Johan de Meester) te kunnen bijwonen. Een waarlijk unie ke gelegenheid om dit Middeleeuwse spel, dat tot nu toe alleen in Delft werd gebracht, te kunnen aanschou wen! Voorts verdient nog vermelding het „Concours d'Elegance" voor per- sonenato's, dat Zaterdag 26 Juni in Vlissingen zal worden gehouden, evenals een „Concours de Comfort" en een sterrit voor autobussen, tou ringcars, auto's, motoren, scooters en bromfietsen. De voorbereidingen hiertoe welke getroffen worden door de Stichting ..Nieuw Walcheren" in samenwerking met auto- en motor clubs op Walcheren, zyn in volle gang en thans staat reeds vast. dat op een grote deelname gerekend kan worden. „Nieuw Walcheren" verdient onge twijfeld alle lof voor de voortvarend heid, waarmede zy de herdenking van Walcherens wederopbouw en her stel voorbereidt en reeds thans kan geconstateerd worden, dat het een grootse, waardige herdenking zal worden Loco-burgemeester verbaliseerd. De rijkspolitie te Hulst heeft pro ces-verbaal opgemaakt tegen een ca féhouder aldaar, die zijn zaak na het sluitingsuur nog geopend had. Ook de aanwezige gasten werden verbali seerd, onder wie zich de waarnemend burgemeester van Hulst bevond. Deze verklaarde daarop, dat hij als loco burgemeester verlenging van de ver gunning verleende. Volgens de ge meente-verordening echter moet een caféhouder verlenging twee maal vier en twintig uur van tevoren bij de burgemeester aanvragen. Deze ver lenging wordt alleen in bijzondere omstandigheden verleend Uiteraard kon de politie met de onverwachte verklaring van de loco-burgemeester geen genoegen nemen, zodat ook te gen hem proces-verbaal werd opge- Dodelijk ongeval bij Steenbergen Maandagavond omstreeks zes uur werd op de weg van Steenbergen naar Sint Philipsland ter hoogte van de boerderij „Het Zilverhoekje" de 28-jarig'e P. Hoendevangers door een auto, bestuurd door J. A. uit Noord- gouwe, gegrepen en vrijwel op slag gedood. Daar de wielrijder op de motorkap terecht kwam, werd de voorruit van de wagen verbrijzeld, waardoor ook de autobestuurder werd gewond. Deze laatste werd naar het ziekenhuis te Steenbergen over gebracht, waar hem ee& bloedproef werd afgenomen. Het stoffelijk overschot van H. werd eveneens naar het ziekenhuis vervoerd. Het slachtoffer was onge huwd. Door de Rijkspolitie uit Steen bergen wordt in "samenwerking met de verkeersbrigade uit Breda een on derzoek ingesteld. Dokter R. Planten overleden. In de leeftijd van 38 jaar is Zondag te Goes overleden dokter R. Planten, röntgenoloog aldaar. De teraardebestelling is bepaald op Donderdagmiddag 2 uur. ZONDAG BEGINT DE ZOMERDIENSTREGELING Meer service, nieuwe bussen, maarduurder. Naar wij vernemen, brengt de R.T. M. met de zomerdienstregeling, die Zondag a.s. ingaat, aanzienlijke uit breiding in het aantal ritten, dat op Schouwen-Duiveland wordt gereden. Op de lijn ZierikzeeZijpe en ook naar het Westen komen er in beide richtingen enige by, waardoor in de ochtenduren voor tienen, tussen de middag en 's avonds na vijven prac- tiscli een uurdienst wordt onderhou den Belangrijk is voorts, dat driemaal daags (in Juli en Augustus viermaal) de bussen over de Provinciale Weg via Serooskerke rijden in plaats van over Brouwershaven, zodat ook Se rooskerke thans een busverbinding met Zierikzee zal krijgen. Op de tijden van aankomst en ver trek van de boten naar Katseveer zul len voortaan in de week thans stads bussen tussen het tramstation en de bootsteiger rijden. VAN TOT Even over de grenzen van het Zwin. in de Belgische badplaatsen, wordt nog vóór het badseizoen is aangebro ken, reeds geklaagd over aanwezig heid van stookolie op de stranden. Men is er geenszins te spreken over de resultaten van de te Londen over dit probleem gehouden conferentie, waarin feite geen resultaten zijn bereikt. De Zeeuwsch-Vlaamse stran den zijn vooralsnog vrij van de ge vreesde stookolie. Daar wordt nog uitsluitend zonnebrand-olie gesigna leerd. „LAND EN WATER", Onder het motto „Land en Water" zal gedurende de zomermaanden in het raadhuis te Brouwershaven een ten toonstelling worden gehouden van schilderijen, afkomstig uit het Ste- NOG EVEN GEDULD Zaterdag nog trachtte een ietwat bleek zonnetje de zomer-illusie, die Mei ons reeds geschonken had, vast te houden, maar het was slechts een zwakke poging. Een poging, die Zon dag reeds op niets uitliep en thans, nu het weer Maandag is geweest en ook weer Dinsdag is geworden, nu wéten wy Weten wij, dat Mei roerig kan zijn als Maart, ook al heeft Maart de nd&m. Mei stelt thans de daad en gedoogt, dat een schrale, ja soms zelfs gure wind door dezelfde straten jaagt, die zich verleden week nog mochten koesteren in een verrukke lijke Meizon. Als laatste herinnering aan de vroeg-zomerse dagen ziet ge hier en daar in de Zeeuwse gemeen ten nog mensen, met een lichtgebruin- de huid die daar kunt ge zeker van zjjn duur verkocht wordt. Want velen zien maar al te gaar ne de bleke, winterse kleur vervan gen door een sportief licht- of zelfs diepbruin tintje op de wangen. En het ging al zo aardig'. Maar,Nee", roept de Meimaand en wég is de illu sie, verdwenen zijn de zon en de zon nebrillen. Nog éven geduld. En roep vooral geen „hei", alvorens ge Mei achter u hebt delijk Museum te Amsterdam. Er zul len voornamelijk werken geëxposeerd worden, voorstellende beelden uit het landleven en de scheepvaart. De ex positie kon tot stand komen, dank zij de medewerking van de gemeente Amsterdam. NEET DE BEDOELING. Een inwoner van Walsoorden, die door een daling In de uienprijzen een financiële tegenvaller te verwerken kreeg, besloot de restanten van de uienvoorraad te verbranden. Eerst nadat de rook was opgetrokken kwam hij tot de niet bijster prettige ontdekking, dat zijn rijwiel mede een prooi der vlammen was gewor den. En dat was beslist niet de be doeling. Overigens schijnt men in Walsoor den dezer dagen onder een minder gunstig gesternte te leven, want de laatste weken worden er bij voorbeeld regelmatig konijnen uit hokken ge haald en gedood. Men vermoedt, dat een loslopende hond de schuldige is. Tenslotte klagen de duivenliefheb- bers in deze gemeente over sterfte on der hun dieren, veroorzaakt door op de akkers uitgestrooide vergiftigde erwten. Néé, 't is niet alles goud wat blinkt in Walsoorden ONDER DAK. In St. Philipsland komt thans een aantal gezinnen onder (Oostenrijks) dak. De z.g. Oostenrijkse woningen kunnen namelijk betrokken worden en nog deze week zal begonnen worden met de aanleg van electriciteit en waterleiding. Voorts zuilen binneiv- kort de woningwetwoningen betrokken kunnen worden en kwam de nieuwe school deze week onder de kap. Een verblijdende vooruitgang! PAARD OP HOL. Te Stavenisse sloeg een paard op hol en liep op twee spelende kinderen in. Dank zij het kordate optreden van de heer P. de Vos kon een ongeval voorkomen worden- H\j wist het dier tot staan te brengen, juist voordat de wagen, waar het voor was gespannen, de kinderen zou overrijden. Een knaapje liep echter nog lichte ver wondingen op, welke echter niet van ernstige aard waren. Een „eervolle vermelding" voor de heer De Vos is zeker op zjjn plaats! Voor de Zondagen is de dienstrege ling op Schouwen zelfs zeer aanzien lijk uitgebreid. Reden er tot dusver zowel naar Zijpe als naar de West hoek slechts drie bussen vice versa, met ingang van a.s. Zondag worden dit er zes en in Juli en Augustus zelfs acht. Hieraan kan nog worden toege voegd. dat de R.T.M. de uitbreiding van haar service vergezeld doet gaan van het inleggen van nieuw materieel geheel nieuwe bussen, die werkelijk een uitstekende indruk maken men heeft ze al een enkele maal op het eiland kunnen zien zullen de ver bindingen tussen Zijpe, Zierikzee, Brouwershaven en de Westhoek gaan onderhouden. En over terugkeer van de tram praat niemand meer, al moet dit op regeringsniveau nog altijd of ficieel uitgemaakt worden Duurder. Consequentie van de vervanging van de tram en de minder fraaie bus sen, die thans nog rijden door mo dern en comfortabel materieel, is ech ter een niet onaanzienlijke tariefs verhoging. Op de korte afstanden scheelt dit niet zo heel veel, maar op langere trajecten (ZierikzeeHaam stede bijv.) loopt dit tussen de 30 en maar men krijgt er ook iets beters voor. Veerdienst. Tenslotte kon nog worden medege deeld, dat de veerdienst tussen Zijpe en Anna Jacoba met ingang van vol gende week zal worden bnderhouden als een halfuurdienst in plaats van om de veertig minuten. Alleen 's avonds na zeven uur blijft het een veertig minuten dienst, 's Zondags wordt om de drie kwartier in plaats van om het uur gevaren behalve in September. Bovendien wordt 's Zon dags ongeveer een uur later gevaren. Auto's botsten op elkaar. Op het gevaarlijke kruispunt Brou- wenaarstraatSingel te Vlissingen. waar reeds meer ongelukken zijn ge beurd, botsten Maandagavond twee personenwagens op elkaar. De be stuurder van één der wagens, een zekere W. uit Middelburg werd daar bij zo ernstig gewond, dat hij naar het St. Jozefziekenhuis moest wor den overgebracht. De bestuurder van de andere wagen, K. uit Vlissingen, liep geen letsel op. De auto's werden beschadigd. De politie stelt een on derzoek in. Ds. J. van den Berg f In de ouderdom van ruim 60 jaar overleed te Utrecht ds. J. van den Berg, oud-predikant van de Gerefor meerde gemeente aldaar. Op 43-jarige leeftijd werd ds. Van den Berg predikant van de Geref. gemeente van Krabbendijke, welke gemeente hij van 1936 tot 1946 dien- Daarnaast was ds. Van den Berg, die een bekende persoonlijkheid in Zeeland was, consulent van talrijke vacante gemeenten in Zeeland. In 1946 verbond ds. Van den Berg zich aan de Utrechtse gemeente. Het vorig jaar verkreeg hij aldaar zijn emeritaat. Ds. W. Veder f Te Axel overleed dezer dagen eme ritus predikant der Geref. Kerk ds. W. Veder. De begrafenis vond in al le stilte Zaterdag plaats op de Alge mene Begraafplaats te Axel. Te Dreischor wordt een aantal du- plex-woningen gebouwd. Dit werk schiet reeds op. Aan de,achterzijde zijn de huizen voorzien van houten trap pen, waardoor de toekomstige bewo ners een aparte uitgang naar de ach terzijde hebben. Eventueel kan men deze trappen later verwijderen, als de huizen inplaats van door twee, door één gezin bewoond zullen worden. (Foto P.Z.C). Weg naar Heille hersteld. De weg AardenburgHeille welke vorig jaar provisorisch wes hersteld, doch weer in een zeer slechte toestand verkeerde, werd thans definitief van een nieuw asfaltdek voorzien door de N.V. Nederlandse Wegensproei Mij., uit Uithoorn, in samenwerking met de aannemer M. P. Hol uit Klooster- zande. Door het nog losliggende fijne grint bestaat gevaar voor slippen, speciaal wanneer met de fiets over dit wegdek wordt gereden, zoals reeds een 2-tal wielrijders ondervonden. De landbouwer C. F. V. uit Aardenburg bezeerde zich hierbij vrij ernstig aan de knie, terwijl mej. M. M. uit Heille een kapotte mantel tengevolge van een valpartij kreeg. Herbegrafenis. In de tweede helft van deze week :zullen de veertien overledenen, die op de Noodbegraafplaats in het Slinger- bos zijn begraven, worden herbegra ven op de Algemene Begraafplaats, welke thans geheel is opgeknapt. Er is een plan in voorbereiding, om een nieuw dodenhuisje te plaatsen. Hier bij is gedacht om een ruimte op te nemen, welke zal kunnen dienen als aula. HERSTEL VIA BEROEP OP GED. STATEN Negen handtekeningen bleken bij politie-onderzoek niet echt te zijn. Wat wij vorige week reeds aankondigden, is gistermiddag werkelijkheid geworden: het hoofdstembureau te Zierikzee heeft de candidatenlyst van de heer J. A. van der Schee voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing ongeldig verklaard. Een politie-onderzoek heeft uitgewezen, dat negen van de 26 handtekeningen onder deze lyst enige candidaat de heer v. d. Schee niet echt waren. Dit is officieel bekend geworden tjjdens de zitting, welke het hoofd stembureau gistermiddag moest hou den om «over de geldigheid van de acht ingeleverde candidatenlysten te beslissen. Voor zeven lijsten was er feen moeilijkheid, maar bij die van Je heer v. d. Schee daalde het aan tal geldige handtekeninge- ingevolge de niervoor aangehaalde ontdekking tot ver onder het vereiste minimum van 25, zodat wel tot ongeldig-ver- klaring moest worden besloten. Ter zitting bleek voorts nogmaals, dat de heer v. d. Schee aanvankelijk ook verzuimd heeft zijn verklaring van bewilliging bij de stukken te voegen. Maar dit verzuim is inmiddels her steld. Eén handtekening moest voorts worden afgevoerd ornaat de betref fende kiezer ook een andere lijst had ondertekend, hetgeen de wet niet toestaat. Dit kwam op de acht lijsten in totaal driemaal voor, maar het had verder geen invloed, daar de andere lijsten van meer dan het vereiste minimum-aantal handteke ningen waven voorzien. Daar bij het hoofdstembureau ern stige vermoedens waren gerezen, dat enige handtekeningen niet „echt" waren, werd de corpschef van politie gevraagd een onderzoek in te stel len. Dit onderzoek heeft uitgewezen, dat in negen gevallen door vrouwen was getekend met de naam van hun man, hetgeen de wet niet toestaat. Van de 26 oorspronkelijk aanwezige handtekeningen kwamen er dus in Nieuwe tuinbouwlonen. Zoals gemeld, zijn de werkgevers- en werknemersorganisaties in Zee land tot overeenstemming gekomen over een ontwerp C.A.O. voor de tuinbouw voor 19541955. Voor de vaste vakarbeiders van 23 jaar en ouder, indien zij nimmer in accoord werken, zijn de volgende tijdlonen vastgesteld: van 1 Mei t.m. 15 Nov. en 15 Febr. t.m. 30 April 55.07 per week (vorige contract 50,57); van 16 Nov. t.m. 14 Febr. 47.95 (ƒ43,75). De uurlonen voor losse arbeiders van 23 jaar en ouder ziin voor de vakarbeiders van 88 op 97 cent ge bracht en voor de ongeschoolden van 81 op 90 cent. Voorts zijn o.m. de toeslagen voor diploma's en voor eerste knecht of voorman enigszins verhoogd. Overplaatsing van inspecteur van belastingen. De inspecteur van 's Rijks Belas tingen F. Fetter, toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der belastin gen te Oostburg, is verplaatst naar Winterswijk en toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der belastin gen aldaar. Oude P.Z.E.M.-centrale te Westdorpe" stilgelegd. Met ingang van heden zal de oude 'P.Z.E.M.-centrale te Westdorpe wor den stilgelegd. Daar de stroom thans centraal, wordt geleverd zal de cen trale Westdorpe nog slechts als re serve worden aangehouden. De stroomvoorziening in Zeeuwsch-Vlaan- deren zal nu verzorgd worden via het nieuwe schakelstation, dat aan de weg van Sas van Gent naar Sluiskil is verrezen. VIER JAARVERSLAGEN K.I. neemt steeds toe. Verschenen zijn de jaarverslagen over 1953 van de Provinciale Commis sie ter bevordering van Rijkswege van de rundveefokkerij in Zeeland en van de Provinciale Commissie van toezicht op de kunstmatige insemina tie in Zeeland en voorts de verslagen over 1952 en 1953 van de Provinciale Melkcontröledienst voor Zeeland. Overleg tussen deze instellingen leid de er toe dat de verschillende jaar verslagen in een band konden worden uitgegeven. Uit het eerste verslag blijkt, dat tijdens de verplichte voorjaars stie renkeuringen gedurende het vorig jaar over de gehele provincie 381 stie ren werden gekeurd (v.j. 330); hier van werden er 214 (210) goedge keurd, 12 stieren kregen 60 dagen verlenging en 155 (120) moesten worden afgekeurd. Het percentage van goedkeuring was 56 tegen 64 m 1952. De invloed van de K.I. wordt over het algemeen een gunsti ge genoemd. In 1953 werden 204.stalkeuringen ver richt; goedgekeurd werden 1<8 stie ren, afgekeurd 26. In hetzelfde jaar verrichtte men 53 premiekeuringen, waarbij in totaal 1661 dieren waren betrokken. Opgemerkt wordt, dat on danks het uitvallen van Schouwen- Duiveland als keuringsgebied de to tale aanvoer nagenoeg gelijk was aan die van 1952. Op deze keuringen werden 103 stieren, 1174 melk- en kalfkoeien en 384 stuks jongvee aan gevoerd. Voorts werden enkele keu ringen op afstammelingen verricht; in het verslag worden verschillende stieren besproken. Deze commissie staat onder voorzitterschap van de heer H. A. A. Baron Collot d'Escury te Kloosterzande. Het verslag van de Commissie van toezicht op de K.I. merkt op, dat >men over de bevruchtingsresultaten van de K.I. slechts matig tevreden is. Er is enige vooruitgang, maar in het bgzonder na, de eerste inseminatie is het percentage drachtige dieren nog te gering. Tijdens het jaar 1952—1953 werden van 2641 leden in totaal 8636 dieren geïnsemineerd. De K.I. neemt in Zeeland nog steeds toe, afgezien van het genoemde jaar, waarin de resultaten uiteraard door de ramp be- invloed werden. Voorzitter van deze commissie is ir. W. L. Harmsen, Rijksveeteeltconsulent voor Zeeland. MELKCONTROLE. Uit het verslag van de Stichting Provinciale Melkcontróle Dienst voor Zeeland over 1952 blijkt, dat in dit jaar in totaal 71.595 (v.j. 68.656 mon sters in de laboratoria op vetgehalte werden onderzocht. In hetzelfde jaar zjjn door de P.M.D. 4586 melkstaten van koeien nagerekend en gefiatteerd. Het verslag noemt het jaar 1953 voor de veehouders een vrg gunstig jaar. In 1952 waren er 45 contróle vereni gingen, met 1177 leden en 5300 koei en. De P.M.D. contröleerde 3310 (3220) melklgsten. Het gemiddeld vetgehalte van de melk was 3,69 tegen 3,73 in 1951. In feite is dit geen daling, aangezien men tot een nauw keuriger wijze van onderzoek over ging. In het jaar 1953 werden 67.265 monsters op vetgehalte onderzocht, terwjjl 3993 melklijsten werden nage rekend en gefiatteerd. Tengevolge van de ramp verdronken bgna 600 contrólekoeien of werden naar elders weggevoerd; dit betekende 8 a 9% van het totaal aantal. Op Schouwen-Dui veland werd de controle geheel stilge legd, evenals op St. Philipsland. Op Tholen was de toestand iets gunsti ger; op Zuid-Beveland verdronken slechts enkele koeien. Op Noord-Be veland verdronken alle contróle-koei- en. Eind 1953 waren er in Zeeland 44 contróle-verenigingen, met 1103 leden en 4937 koeien. Voor de veehouders I in de drooggebleven gebieden was 1953 een goed jaar. I totaal 10 te vervallen ende zes tien, die overbleven, waren niet vol doende. Naar \vy voorts vernamen, zal de heer Van der Schee van de beslissiug van het hoofdstembureau te Zierik zee in beroep gaan bü Ged. Staten. Dit betekent natuurlijk niet, dat venvacht mag worden, dat de on echte handtekeningen door dit col lege wèl als geldig zouden worden geaccepteerd. Maar het beroep opent ingevolge de wet de mogelijkheid het nu ontstane tekort aan handte keningen alsnog aan te vullen. En dan zal ook de lyst van de heer Van der Schee wellicht wel geaccep teerd kunnen worden. Ds. Nieuwenhuyzen sprak over nood vluchtelingen. In de' koffiekamer van het PZEM- gebouw werd Zondagmiddag een bij eenkomst gehouden, die was georga niseerd door de Remonstranten Kring Midden-Zeeland, in samenwer king met de Verenigingen van Vrij zinnig Hervormden te Middelburg en Vlissingen. Tijdens deze samenkomst vertelde ds. J. A. van Nieuwenhuyzen uit Rotterdam over zijn reis naar Triëst en over de indrukken, die hij daar in de vluchtelingenkampen opdeed. Zo is één der gevangenissen te Triëst in één grote zaal herschapen, waar 300 vluchtelingen, die aan tbc lijden, worden verpleegd. Spr. meende, dat het duidelijk zou zijn, wat dit voor de vluchtelingen betekent. De ruim 1500 vluchtelingen, die in Triëst verblijven, ontbreekt het in materieel opzicht nergens aan, daar de kampen onder Amerikaans toe zicht staan. De geestelijke nood is echter groot. Ds. Nieuwenhuyzen wekte zijn ge hoor op door het geven van een fi nanciële bijdrage mede te helpen deze nood te lenigen. Voor elke ton, die bijeengebracht wordt, kunnen 40 vluchtelingen zieken plus gezon de huisgenoten naar Nederland worden overgebracht. Na de pauze beantwoordde spr, nog enkele vragen. Voor deze bij eenkomst bestond veel belangstel ling. Intrede ds. C. Lam. Zondagmiddag deed candidaat C. Lam zijn intrede in de Nederlands Hervormde kerk te Poortvliet. Ais tekst voor zijn predicatie had de nieuwe predikant gekozen „Zie het Lam Gods." Nadat nog gezongen was Psalm 45 vers 7 richtte ds. Lam zich tot ds. De Bruijn uit Ermelo, die hem in de morgendienst bevestigd had. Spr. dankte hem voor het vele, dat deze voor hem had gedaan. Voorts sprak ds. Lam een woord van dank tot B. en W. van Poortvliet, ds. Van Dg'k uit St. Annaland. de kerk voogdij, de kerkeraad en afgevaar digden van de Geref. Theologische vereniging. Het woord werd gevoerd door ds. Van Dijk namens de rin" ds. Brons uit Scherpenisse als collega en de burgemeester, de heer W. J. van Doorn. Laatstgenoemde sprak de hoop uit, dat hij steeds prettig zou mogen samenwerken met de nieuwe predikant. Vervolgens ging ds. Lam voor in gebed, waarna nog gezongen werd Psalm 68 vers 10. De belangstelling voor de dienst was groot. Afsluiting Veerse Gat. (Slot van pag. 1) door de voorzitter, de heer A. A. van Eeten, burgemeester van Nieu- werkerk. De secretaris, de heer H. U. Bouw man, burgemeester van Grrjpskerke, bracht het jaarverslag uit. Het aan tal leden bedraagt momenteel 88. De penningmeester, de heer J. Ma rijs te Vlissingen, deed verslag van inkomsten en uitgaven. Deze be droegen resp. 899.15. en 582,37, batig saldo 316,78. Als bestuursleden werden herko zen de heren H. U. Bouwman. Grg'ps- kerke. A. I. Catsman, Aardenburg, A. A. van Eeten, Nieuwerkerk en R. Zuidema, Goes. Des middags werd een bezoek ge bracht aan ae in restauratie zijnde Grote Kerk van Tholen, waarna het gezelschap officieel door het gemeen tebestuur van TJiolen werd ontvan- gen' STAVENISSE. 's Middags werd het gezelschap eveneens door het gemeentebestuur van Stavenisse ontvangen in het Dorpshuis. Burgemeester L. A. Ver burg gaf een uiteenzetting van het herstel en de wederopbouw na de ramp. Voorts zette spreker aan de hand van kaarten uiteen hoe de ramp zich had toegedragen. Verschillende vragen werden beantwoord. Ook werd een bezoek gebracht aan in aanbouw zijnde woningen en werden bloemen gelegd op het gemeenschap pelijk graf van de rampslachtoffers. MIDDELBURG. Vandaag. Electro: „De Storm", 19 en 21.15 uur. (14 J.) VLISSINGEN. Vandaas Alhambra: „Tho clown", (a.l.), 7 en 9 uur; Luxor: „Tarzan's avonturen", (IB jr.), 8 uur. GOES. Vandaag Grand: „Het grote geheim", (14 jr.), 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2