Jubileum C.B.B. Middelburg kreeg waardig slotstuk KING SIZE en intenser U geniet langer „HET ZEEUWSE LANDSCHAP" IN HET JAAR 1953 Zeeuwse Almanak FRANSE DODENHERDENKING TE KAPELLE VERVOER EN ONTVANGSTEN VERTOONDEN EEN STIJGING Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 17 MEI 1954. DRUKBEZOCHTE RECEPTIE Bijzondere hulde voor voorzitter P. Meliefste Vélen waren Zaterdagmidadg naar hotel „De Burg" getogen om te ge tuigen van hun waardering voor het belangrijke werk op christelijk-sociaal terrein, dat in do afgelopen 40 jaren door de jubilerende Middelburgse Chr. Besturenbond werd verricht. De drukbezochte receptie werd daardoor me de een bewijs daarvoor, dat de C.B.B. een springlevende en bloeiende orga nisatie is, tlie voor protestants-christelijk Middelburg maar ook daarbuiten grote betekenis heeft. Deze receptie werd tot een waardig slotstuk van de jubileumviering, die Vrijdagavond met een feestvergadering was ingezet. Een groot deel van de sprekers bracht bovendien hulde aan de heer P. Me liefste, die ruim 25 jaar de voorzittersham.-r van de C.B.B. hanteert. Bondsbestuurder B. Roolvink schilderde de figuur van de voorzitter het best, toen hij zei: „Zonder Meliefste kan men zich de Middelburgse vakbe weging niet indenden". Nadat de heer Meliefste de receptie met een kort woord had geopend, sprak allereerst de heer A. Schout, lid van Gedeputeerde Staten, Spr. be schreef de C.B.B. Middelburg, als een organisatie, die alom groot vertrou wen geniet, doordat zij altjjd de chr. sociale belangen naar beste kunnen heeu gediend. Ook Je heer Schout sprak een woord van hulde aan het adres van de voorzitter. De heer Roolvink wees nog op de grote vraagstukken, die in de vak beweging leven. Met name stoat men thans voor de grote opgave de band tussen leiding en leden zo goed mo gelijk te laten functionneren. „Deze band moet sterk zijn, opdat de bewe ging niet tot een apparaat verwordt, maar een beweging blijft", aldus spr. De burgemeester mr dr N. Bolke- stein, die de gelukwensen van het Middelburgse gemeentebestuur over bracht, betoogde, dat de vakbeweging een grote rol in de samenleving speelt. „In de positie van de vakorganisaties Is echter veel veranderd zij staan thans meer op gouvernementeel dan op oppositioneel plan", aldus spr. Voorspoedig gegroeid. Met grote belangstelling werd ge luisterd naar de woorden van ds P. van Ernpel, de man, die in 1914 de stoot tot de oprichting van de C.B.B. heeft gegeven. Ds Van Empel sprak als zijn mening uit, dat het plantje, dat 40 jaar geleden geplant was, voor spoedig is gegroeid. Hij prees zich ge lukkig, dat hrj het voorrecht had mo gen hebben de C.B.B. op gang te mo gen helpen en haalde voorts nog en kele herinneringen aan de dagen van weleer op. Ook van de zijde van de beide andere vakcentrales mocht de C.B..B geluk wensen in ontvangst nemen. Namens de Middelburgse Eestuurders Bond (N.V.V.) werden.deze uitgesproken door de heer J. Goossen, waarna de heer B. C. L. Scheers de tolk was van de Katholieke Arbeiders Beweging. De heer Meliefste bracht alle spre kers hartelijk dank, waarbij hij nader niging op de in hun toespraken aan geroerde problemen. Hoek stelt zich garant. VOOR GELDLENING VAN PROTESTANTS ZIEKENHUIS. De raad van Hoek besloot Zater dag in een spoedeisende raadsver gadering garantie te verlenen voor de geldlening van het Protestants Ziekenhuis te Terneuzen. Zoals be kend weigerde de raad Zaamslag een dergelijk besluit te nemen, waar door de kans groot werd dat de bouw moest worden stilgelegd, vooral indien Hoek en Axel eenzelfde hou ding aannamen. Hoek heeft nu even wel de garantie verleend. Verdere sprekers De rij van sprekers was hiermede nog niet ten einde. Verder werd nog het woord gevoerd door de heren J. Snoodijk, CBB Vlissingen; J. Peene, CBB Souburg; A. Schuit, CBB Arne- muiden; L. W. Kingmans, Woning- veld, districtsbestuurder der Neder landse Chr. Bouwbedrijfs Bond; voorts ds F. Don, namens de Centrale Kerkeraad der Hervoimde gemeente, ds P. van Til. uit naam van de Ker keraad der Geref. Kerk en ds E. Durk- stra namens de Herv. gemeente van 't Zand; mr W. H. Vermaas, Christe lijk Historische Unie te Middelburg en ed heren W. Boone, Ned. Chr. Bouwbedrijfs Bond; J. Dujjvekot, „Pa trimonium7'; P. Tillema, Ned. Chr. Bond van Overheidspresoneel; P. B. de Wijze, Chr. Metaalbewerkers Bond en J. Suurmond, Chr. beambten Bond. Naast vele bloemstukken waren voorts o.a. schriftelijke gelukwensen gezonden door de heren D. Stenhuis, oud-voorzitter on C, Willeboordse, rechtskundig adviseur. De Christelijke Besturenbond te Mid delburg hield Zaterdagmiddag in ho tel ,JDe Burg" een drukbezochte re ceptie ter gelegenheid van het J/0- jarig bestaan. De voorzitter van de C.B.B. tijdens zijn openingswoord. (Fqto P.Z.C.J JAARVERSLAG VERSCHENEN. Voor behoud van de vogel kolonies op Schouwen. In het zojuist verschenen jaarver slag over 1953 van de Stichting „Het Zeeuwse Landschap" constateert de secretaris, mr. T. Lebret, dat verster king van de Belgische zeedijk in het Zwingebied, de neiging tot afsluiting van het Zwin ongetwijfeld belangrijk zou doen verminderen. Hij merkt voorts op. dat het li moenkruid in dit natuurreservaat in het vorig jaar minder geplunderd werd dan in andere jaren. Kluten, kieviten, scholeksters en strandple- vieren konden vrij rustig broeden; de bergeenden zijn als broedvogel ver dwenen. Als gevolg van de ramp moest in het Zwin veel duindoorn worden gekapt om elders als wind scherm te worden uitgezet. Gehoopt wordt, dat de wildziekte geen ernsti ge vormen zal aannemen. In de zomer van 1953 werden maat regelen genomen om de konijnenstand op een nog lager peii te brengen. Men is daarin goed geslaagd, getuige de reacties van de xn de omgeving van het Zwin wonende boeren, die klagen, dat er geen konijntjes meer te schieten zrjnToch komen er nog voortdurend konijntjes uit het Belgische Zwin naar Nederlandse zjjde. Ook in het afgelopen jaar werd de broedkolonie van zeevogels in het Noord-Sloe weer door de Stichting bewaakt. Tegen de verwachting in, werd geen toename van meeuwen en sterns vastgesteld, die op Schouwen veel broedterrein verloren. De visdief. jes zijn vermoedelijk in aantal afge nomen. 1 Een vijftigtal leerlingen van een Franse landbouwschool uit St Mau- re (Aube) bezochten, na een tocht door Nederland, ook de Rijkslaaid- bouwwinlerschooi te Schoondïjke en een landbouwbedrijf te Grocde. Te Schoondijke werden de Franse gasten ontvangen door de directeur van de school, de heer L. van Dijk, die een uiteenzetting gaf over het landbouwonderwijs. Te Groede nam men kennis van de cultures in zee kleigebieden en van de mechanisatie in de landbouw. De Franse landbou- wers-in-spé besloten hun bezoek aan West Zeeuwsch-Vlaanderen met een maaltijd in Breskens, waar menig goed woord over internationale toe nadering werd gesproken. TEVEEL IJVER Zoals het een goede Hollandse huis- mouw volgens veler opvattingen be taamt, had ook een Vlissingse huis vrouw toen de Meimaand in het land kwam haar woning met bezemen ge keerd. Zij had „schoongemaakt"in de ware zin des woords, het huis doorkruisend met bezems en dweilen, van zolder tot kelder. Nu geviel het, dat tussen zolder en kelder nog ergens een verdieping lag, die verhuurd was en toen de be woonster van deze etage op zekere dag gebruik wilde maken van haar telefoon, reageerde dit apparaat niet. Dat is een vreemde gewaarwording. Een telefoon waar „niets uitkomt", geen kraakje, geen snerpje, geen zuchtje Uiteraard werd overleg met de buurvrouw gepleegd, waarbij weldra de oorzaak van de technische sto ring aan het licht kwam'. Want buur vrouw had bij het schoonmalcen, in de kelder „van die rare draden zien hangen" en die had ze toen meteen maar afgesneden OM DE BEURT. De commandanten van de brand weerkorpsen in W. Zeeuwsch-Vlaan deren hebben besloten de jaarlijkse brandweerwedstrijden voortaan in al le West Zeeuwsch-Vlaamse gemeen ten te doen houden en wel bij toer beurt, in alphabetische volgorde. Dit jaar wordt begonnen in Aardenburg. IN DE SLOOT. Achter 't Zanddorp te Middelburg geraakte Zondagmorgen een paard van de weikant in een vrij diepe sloot. Het dier zakte ver in de modder en eerst na geruime tijd slaagde men er in het paard weer op het droge te krijgen. PAKKETTEN. Ook te Wolfaartsdijk zijn aan door de ramp getroffen landbouwers en landarbeiders gereedschapspakketten uitgereikt. De 78-jarige D. Eggebeen mocht uit handen van burgemeester S. A. N. van Oeveren het eerste pakket in ontvangst nemen. In een toespraak herinnerde de burgemeester er aan, dat deze geschenkpakketten afkom stig waren van het' Canadese Rode Kruis en aan het feit, dat de Canade zen destijds ook een groot aandeel hadden in de bevrijding van Zeeland. NIEUWE KERK? In een Dinsdag a.s. te Goes te hou den gemeenjte-avond van de Geref. Kerk zal de kerkeraad de leden een plan voorleggen voor de bouw van een kerk-jeugdgebouw op een terrein aan de Bergweg in Goes-Oost. NA 33 JAAR. Na 33 jaar is te Axel de Chr. Jon- gerenclub „Gideon" wegens gebrek aan belangstelling opgeheven. Een saldo, groot f 31,80 en enige goede ren werden „gelegateerd" aan de meisjesvereniging der Ned. Herv. Kerk. Dit is in korte tijd de tweede vereniging in Axel, die ter ziele is gegaan, zo meldt onze correspondent, i Géén verblijdend bericht. SCHOUWEN-DUIVELAND Sprekende over het reconstructie plan Schouwen-Duiveland, juicht de samensteller van het verslag de daar in voorgestelde behandeling van de door de stroomgeulen versneden en met zand overdekte percelen toe. Eveneens het pleidooi voor een be planting, die het verschaffen van meer luwte van bevorderen van een beter locaal klimaat en het tegengaan van windbezwaren tot doel heeft. Gaarne had men echter een krach, tiger geluid gehoord ten aanzien van de inlagen met vogelkolonies en de reeds als natuurreservaat beheerde rronden in het lage midden van Jchouwen., Juist deze gebieden, zo wordt opgemerkt, hebben in het bui tenland grote vermaardheid; z\\ heb ben bovendien eeonoiulsehe betekenis. Deze natuurreservaten dienen in ie der geval behouden te blijven. Ver anderingen in de waterstaatkundige toestand van het eiland moeten wor den benut om een en ander nog beter aan de bestemming te doen beant woorden Met verheuging wordt melding ge maakt van een stijging van het le dental met 20; de stichting heeft thans een ledencijfer van 185. GEVALLENEN HERDACHT. Vice-admiraal Rost van Tonningen legde krans, namens H.M De Koningin. Zaterdagmiddag werd op de Centrale Militaire Begraafplaat.? te Kapelle de plechtige dodenherdenking gehouden van de in de oorlogsdagen van Mei 1940 gevallen Franse militairen. Deze herdenking werd o.a. bijgewoond door de vertegenwoordiger van H.M. Koningin Juliana, vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen, de ver tegenwoordiger van de Franse ambassadeur de ambassaderaad graaf Ch. de Bartillat, alsmede de burgemeester en wethouders der gemeente Kapelle Tijdens de plechtigheid, waarbij door leden van de Kon. Marechaussee bij het monument een ere-wacht was be trokken, hield de president van het comité Souvenir Frangais de Pays Bas ds Jospin, een toespraak, evenals burgemeester H. G. van Suylekom. Nadat een lid van de muziekvereni ging „Ons Genoegen" te Kapelle de Last Post had geblazen, werden kran- Treffende plechtigheid in Sluis. (Slot van pag. 1) neel in W. Z. Vlaanderen, de heer W. Hofman, overhandigde een fraaie plaquette. De heer P. de Broek sprak na mens de R.K. toneelvereniging „Jan tje van Sluis" cn bood ook een bou quet bloemen aan. De heer Simpelaar uit Oostburg schonk namens „Oefening en Ver maak" een lauwertak en de heer C. M. v. d. Broecke bracht de Re derijkers namens de stichting „Ro- zenoord" dank voor de wijze, waar op zij gewend waren de bewoners van het tehuis voor ouden van dagen met hun spel te amuseren. Speciale woorden van hulde wer den gesproken tot het erelid, de heer Johan Daansen, die volgende week 69 jaar wordt en dit najaar vijftig jaren lid is van de Kamer. In de avonduren bood de Rederij kerskamer aan de bevolking van Sluis een cabaret-avond aan, die voor een uitverkocht Parochiehuis uitste kend veiyorgd werd door het gezel schap van de Telegrafie en Telefonie, onder leiding van de heer Clïnck uit Brugge. Aan het slot van deze avond bracht de heer W. Blaeke dank aan allen die mede gewerkt hadden tot het slagen van deze eenvoudige her- sen gelegd door vice-admiraal Rost van Tonningen, namens H.M. de Ko ningin, de vertegenwoordiger van de Franse ambassadeur graaf de Bar tillat namens de Franse ambassade; burgemeester H, G. van Suylekom, •namens het gemeentebestuur van Ka pelle; ds Jospin en c-ikele vertegen woordigers van het comité Souvenir Frangais de Pays Bas; een kapitein van het 271 R.I. namens de oud-strij ders, C. den Text namens de Alliance Frangaise, alsmede door de familie Van 't Hof uit Rotterdam. Na afloop begaf het gezelschap zich naar het gemeentehuis. Tholenaren bezochten Hingene (B.) Binnenkort tegenbezoek aan Schouwen en Stavenisse. Een gezelschap van gcmceritebe' stuurders en -ambtenaren van het eiland Tholen heeft dezer dagen een bezoek aan de gemeente Hingene' (B.) gebracht. Tijdens een bezoek aan het voorma lige concentratiekamp „Breemdonk", legde burgemeester L. A. Verburg van Stavenisse een krans. Het gezelschap werd ten gemeentehuize van Hingene officieel door het bestuur dier ge meente ontvangen. Hierbij werd o.a. het woord gevoerd door de burge meester van Hingene, de heer Van Kerckhoven en door de burgemeester van Tholen, mr A. J. van der Hoeven, die een kopergravure van de stad Tho. len aanbood. Binnenkort zal een deputatie van het gemeentebestuur van Hingene een bezoek brengen aan Schouwen-Duive land en Stavenisse. De deputatie zal door het gemeentebestuur van Stave nisse officieel worden ontvangen. „BRESKENS-MALDEGHEM" IN 1953 Bedrijf suitkomsten verbeterd Het verslag over 1953, dat de di recteur van de Stoomtram Maat schappij „Breskens-Maldeghem N.V.", de heer Chr. Grauw, Donderdag te Middelburg aan de algemene vergade ring van aandeelhouders uitbracht, constateert, dat ook in het. afgelopen jaar het vervoer op de lijndiensten een stijging vertoonde. Er werden 817.755 pasagiers vervoerd, tegen 808.425 in 1952. Het aantal gepresteerde kilo meters bedroeg de N.S. busdienst niet inbegrepen vorig jaar 768.572. De lijnontvangsten wijzen een totaal van f 400.209,61 aan; in 1952 was dit f 392.053,34. De resultaten van het toerwagenvervoer waren bevredigend. Op 31 December 1953 waren 39 per sonen in dienst van de maatschappij, het jaar daarvoor 41. De dienstijver van het personeel gaf reden tot te vredenheid. De samenwerking met de kerncommissie en met de besturen van de erkende vakorganisaties was gedurende het verslagjaar goed. Eind vorig jaar bestond het wagen park uit drie 46-persoons Crossley's, vier 44-persoons D.A.F.'s, één 41-per- soons D.A.F., twee 38-persoons D.A. F.'s en één 37-persoons D.A.F. In de loop van het boekjaar werden twee Bedford bussen verkocht en vervan gen door D.A.F. bussen. Daardoor be staat het gehele wagenpark thans uit bussen met een dieselmotor. Voorts werd het douanegebouw te Retran- chement verkocht, terwijl de verkoop van de overige terreinen van het ge liquideerde trambedrijf voortgang vond. Het exploitatie-resultaat exclusief de afschrijvingen bedraagt f 131.327, 06 (v.j. f 90.036.57). Deze verbetering der bedrijfsuitkomsten is mede te danken aan de na de ramp aan de S.B.M. opgedragen uitvoering van de dienst Breskens-Bergen op Zoom. De verlies- en winstrekening sluit meteen voordelig saldo van f 29.058.12 Tijdens deze vergadering, die Don derdag onder voorzitterschap van de heer J. Mijs in hotel „De Burg" te Middelburg werd gehouden, keurde men de verlies- en winstrekening goed. De heer J. M. A. C. van Don- gèn, burgemeester van Aardenburg, werd in de raad van commisarissen herkozen. Gift voor Groene Kruis. Door de deelnemers aan de mid denstandstentoonstelling, die des tijds in Rilland-Bath werd gehouden, werd bij monde van de heer C. Hil- lebrand, een der initiatiefnemers, 'n bedrag van f 83,10 aan het Groene Kruis overgedragen. Collecten. De collecte voor de Stichting 1940 1945 heeft te Zoutelande opge bracht f 320,85. MIDDELBURG. Vandaag Electro: „Spijkers met kop pen", (a.l.), 19 en 21.15 uur; Schouw burg: „De vallei van de haat", (18 jr.), 20 uur. Opnieuw Russische opdracht voor „De Schelde". Drie vrachtschepen. Als onderdeel van de aanvullende handelsovereenkomst tussen Neder land en Sowjet-Rusland heeft de Ko- ninklHke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen de opdracht ontvangen van „Transmach Import" te Moskou voor de bouw van drie motor-vracht schepen van 6500 ton dead-weight met ijsversterking. Reeds in 1950 verkreeg „De Schel de" een opdracht voor de bouw van drie van dergelijke schepen, waarvan er reeds één is afgeleverd. Garnalen gesmokkeld. In de nacht van Vrijdag op Zater dag werd onder Sint Anna ter Mui den door de Belgische douane na een wilde jacht en schietpartij, een auto in beslag genomen met 600 kg gepel- j dc garnalen. De auto kon in beslag j genomen worden, nadat de wagen was vastgelopen. Een der smokkelaars wist te ontkomen. Overeenstemming C.A.O. tuinbouw. Naar wjj vernemen is tussen de vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers in de Zeeuwse tuin bouw overeenstemming bereikt over de nieuwe C.A.O. Uienseizoen ten einde. Jaar met verlies. Heit uienseizoen 19531954 is be ëindigd met een totale export van bij na 106.000.000 kg. Het slot van dit sei zoen^ de maanden Maart en April), zijn wat de uitvoer betreft kalm ver lopen. Zo nu en dan fleurde de markt even op, om enkele dagen daarna weer terug te vallen tot 2 a 3 cent of minder per kg, een prijs waar al leen verlies op te lijden is. Vooral de export naar Duitsland stelde de laatste maanden teleur, om dat in Maart en April tezamen daar heen slechts 2Vj millioen kg (dit to taal werd nog niet ten volle bereikt) werden verzonden, terwijl gelet op het koude weer het vijfvoudige van deze hoeveelheid eigenlijk normaal zou geweest zijn. Bijna 15 millioen kg bedroeg de ex port de laatste maanden, n.l. 13% mil lioen kg in Maart en 1.400.000' kg in April en 10 millioen kg daarvan ging naar Engeland, zij het dan tegen prij zen die ver beneden de kostprijs la gen. Duitsland volgt met byna 2\z mil. lioen kg, terwijl derde op deze rang lijst België is met bijna 700-000 kg. Het Engelse leger zorgde voor een af name van 300.000 kg, de Scandinavi sche landen, Ierland, Amerika, West- Indië, IJsland, Zwitserland en Luxem burg waren de rest van de afnemers, waarbij dit keer ook zelfs Gibraltar nog vermeld wordt met 17.500 kg ge durende de laatste maanden van het seizoen. Het seizoen, dat door de ramp van 1 Februari 1953 voor de uientelers bij uitstek zo vreemd begon, omdat ze 1 niet Iconden zaaien op hun eigen lan derijen, een jaar dus waarbij de uiern teelt door het gehele land verspreid was. een jaar ook dat zich kenmerkte door een rijke oogst, door een groot percentage uitval en door een prijs die lager lag dan de kostprijs. Een jaar waarin de post uien in het zaai- plan van het seizoen 19531954 straks op de balans zal moeten worden ge boekt als een post waarop een gevoe lig verlies werd geleden. door de originele - 84 mm. - Amerikaanse King Size lengte door de originele Amerikaanse vulling: elke sigaret nooit te slap, nooit te hard f door de originele Amerikaanse melange van de fijnste en rijpste tabakken door de originele Amerikaanse fabricage volgens het authentieke recept van de Wallbrook Tobacco Co. Inc., Goldsboro, North Caroling, U.S.A. Advertentie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2