PROVINCIALE ZEEUWSE CQURAKT De afvoer van de gewonden uit Dien Bien Phoe stagneert D£ BILT Treffende herdenking in Sluis van J. H. van Dale ERNSTIGE ARBEIDSONLUSTEN IN DEEL VAN OOST PAKISTAN SAMENTREKKEN VAN FRANSE TROEPEN IN IND0-CHINA Vandaag VERSCHEIDENE GROTE BRANDEN TEISTERDEN ONS LAND 197e Jaargang-No. 114 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G Balllntijn: Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 17 Mei 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm Minimum p. advertentie f 3.—. mg mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties «max. h regels) van 16 regels i 1.— Iedere regel meer 20 cent „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No 359300 P.Z C Middelburg. Bur. Vlissingen. Walstr 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160). Middelburg. Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr 2. telet 16: Terneuzen, Brouwerijstr 2; Zlerlkzee N Bogerdatr C 160. telef 26 SLECHTS ACHT GEWONDEN NAAR HANOI Vietminh-rebellen profiteren van stopzetten luchtbombardement De Britse minister van buitenlandse zaken, Eden, heeft aan de Vietminh afgevaardigde te Genève, Pham Van Dong, verzocht Maandag heden een verklaring af te leggen over de wegvoering van gewonden te Dien Bien Phoe. Hij heeft hem ook een afschrift toegezonden van een brief, die hij Vrijdag van zijn Franse collega Bidault ontving, en waarin deze klaagt over de wijze, waarop de Vietminh de evacuatie van gewonden behandelt. Bidault zei de mogelijkheid niet uitgesloten te achten, dat de Vietminh er militair voordeel uit wil slaan. De Fransen moesten namelijk toezeggen, dat het bombardement van de belangrijke weg tussen Dien Bien Phoe en Sonla voor de duur van de evacuatie der gewonden uit Dien Bien Phoe zou worden gestaakt. Zij verwachten aanvankelijk, dat het vliegveld van Dien Bien Phoe binnen enkele dagen zou zijn hersteld. Daarin zijn zij teleurge steld, want tot dusver zou slechts een bomtrechter dichtgegooid zijn. Het herstel van het vliegveld zal enige weken vergen. Bidault zei in de brief, die hrj ook aan Molotow heeft gestuurd, dat er bij de eerste groep gewonden, die te ruggezonden zullen worden (450 man) geen enkele Vietnamees is, zulks in strijd met de verklaring van de Vietminh, dat niet op ras of nationaliteit zou worden gelet. Bi dault schreef verder, dat de Viet minh een nieuwe eis had gesteld, die een zeer moeilijk probleem schiep. De Vietminh had als voorwaarde ge steld, dat de Fransen „weg 41" niet zouden aanvallen gedurende de eva cuatieperiode. Deze belangrijke ver bindingsweg leidt van Dien Bien Phoe door de delta van de Rode Ri vier naar de Chinese grens. Bidault stelt dat de evacuatie wel twee weken in beslag kan ne men. Als genoemde weg ln die tijd niet mocht worden aangevallen, kon de Vietminh vrij troepen aanvoeren, waardoor de militaire situatie in Noord-Vietnam zich drastisch zou kunnen wijzigen. Er zijn nog slechts 8 gewonden uit Dien Bien Phoe per helicoptère via Loeang Prabang naar Hanoi overgebracht. Het waren twee mi litairen van het Vreemdelingenlegi oen, vier Fransen en twee. Noord-Af rikanen. Zes van hen moeten ampu taties ondergaan, één mist reeds bei de benen en één heeft een ernstige kaakwonde opgelopen, waarbij hij alle tanden verloor. Uit Dien Bien Phoe werd bericht ontvangen, dat de meeste Franse medici de verzorging van de gewon den moesten staken, omdat ze met de krijgsgevangenen meegezonden werden. Vietminh-rebellen namen de verzorging over, maar zij beschik ken vrijwel niet over geneesmiddelen. De enige wouw te Dien Bien Phoe, de verpleegster Geneviève de Ga- lard, zou zich in goede welstand be vinden. Aangezien het vervoer per heli coptère te langzaam gaat, heeft het Franse opperbevel opnieuw aan de Vietminh verzocht de landings- Gevechten in Atjeh. Het militaire commando te Medan deed Zaterdag enkele mededelingen over de strijd in Atjeh. Een afdeling van de politie in Bagolc leverde een vuurgevecht van zeven uur met een uit 75 man bestaande bende, die was bewapend met geweren, stenguns en pistolen. Tien bendeleden werden ge dood.: HONDERD DODEN EN 500 GEWONDEN. Plaatselijke bevolking tegen vreemde arbeiders. In het gebied van Narajanganj, bij Dacca in Oost-Pakistan, hebben zich Zaterdag ernstige ongeregeldheden voorgedaan, waarbij 100 mensen het leven verloren en 500 personen ver wondingen opgelopen hebben. Het leger is de toestand thans mees ter. In industriële kringen te ZCarat-, sji is men van oordeel, dat de onlusten door communisten zijn uitgelokt, „die wanorde proberen te scheppen en de industrialisatie van het land willen verhinderen, teneinde de ellende der arbeiders beter te kunnen uitbuiten." De communisten profiteerden daarbij van een bestaande tegenstelling tus sen plaatselijke arbeiders en werk krachten van elders. Het betrokken gebied is een centrum van de jute- mdustrie. Het Pakistaanse kabinet besloot troepen te legeren bij industriële on dernemingen. De industriëlen hadden aan premier Mohammed Ali om deze bescherming verzocht. Twee ministers zullen ter plaatse een onderzoek instellen. In het dis trict Dacca zijn samenscholingen van meer dan vijf personen verboden. Voor vergaderingen moet vergunning aan gevraagd worden. Ook is er een ge deeltelijk uitgaansverbod voor de avond en de nacht ingevoerd. Ter gelegenheid van het 90-jarig be staan van de Rederijkerskamer „De Oranjebloemte Sluiswerd aan de voet van het borstbeeld van de op richter Johan Hendrik van Daleee?i krans Bij een voorlopig onderzoek is reeds gebleken, dat de onlusten het gevolg zijn van de wrok der plaatselijke be volking over de tewerkstelling van grote aantallen uitgewekenen van el ders. Deze vluchtelingen zijn in de streek gekomen toen Pakistan en In dia werden gescheiden, nu bijna zeven jaar geleden. strook bij Dien Bien Phoe in orde te maken opdat daar Dakota's kunnen landen. Zondap" maakte Radio Vietminh beltend dat de opstandelingen be reid waren over nieuwe maatregelen voor de afvoer van de gewonden te spreken. Zaterdag was het weer erg slecht en de radioverbinding was moeilijk. De Frans-Laotiaanse colonne, die tot op 60 km. van Dien Bie: Phoe was doorgedrongen, heeft zich onder druk van de Vietminh moeten terug trekken tot op 90 km. van Loeang Prabang. Zondag werd te Parijs bericht ont vangen, dat de Vietminh bereid was het aantal te repatriëren gewonden te verhogen van 450 tot 753, terwjjl er vermoedelijk later nop 250 zullen volgen. Mijnbrand in België eiste zeven slachtoffers. In de mijn van de „Charbonnage du Nord" te Quaregnon in België is Vrijdagnacht een zware brand uitge broken. Zeven mijnwerkers kwamen om het leven. De lijken van vijf slachtoffers zijn geborgen. Men vreest, dat twee an deren voorlopig niet bereikt kunnen worden, aangezien mijn de mijngang heeft moeten afsluiten om de brand te verstikken. Passagier van „Alioth" overboord geslagen. Het Nederlandse motorschip „Ali oth" van Van Nievelt, Goudriaan en Co's Stoomvaart Maatschappij N.V. te Rotterdam, heeft Zaterdagavond om streeks zeven uur geseind dat een der passagiers werd vermist Vermoede lijk is deze passagier over boord ge vallen. Aan de scheepvaart werd ver zocht scherp uit te kijken wanneer ter hoogte van de plaats acht mijl ten Z.Z.W. van Gungeness werd gevaren. Op die plaats bevond zich de „Alioth" omstreeks kwart over vijf Nederland se tijd Zaterdagmiddag toen de passa gier vermoedelijk voor het laatst is gezien. De „Alioth" heeft tot oen over half negen naar de passagier gezocht. Daarna heeft het schip de reis ver volgd. OFFENSIEF TEGEN HANOI VERWACHT. Heden begint geheim overleg van Geneefse conferentie Een functionaris van de Verenigde Naties heeft verklaard, dat de confe rentie te Genève tot op heden, „een der goedkoopste internationale confe renties is". Sedert de opening 20 dagen geleden heeft zjj nog niet meer dan 125.000 gulden gekost. Zaterdag werd geen zitting gehou den, wel kwamen de ministers van Frankrijk, Engeland en de Verenigde Staten bijeen om te beraadslagen over de houding, die zjj Maandag heden zullen aannemen op de eerste geheime vergadering over Indo China. De Chinese en Russische delegaties te Genève hebben medegedeeld, dat zij niet langer staan op vertegen woordiging te Genève van de ver- zetsregeringen uit Laos en Cambod ja. Zij zouden er genoegen mee ne men als vertegenwoordigers van deze regeringen werden „gehoord". Te Londen verwachtte men, dat Sir Winston Churchill Maandag heden in het Lagerhuis mededelingen zal doen over de Britse houding bij een verslechteren van de toestand in In do China. Frankrijk zou reeds bespre kingen houden met de Verenigde Sta ten over de mogelijke gevolgen van zo'n verslechtering. Gemeend wordt, dat de Ver. Staten alleen bereid zijn hulp te verlenen, wanneer de staten Vietnam, Laos en Cambodja daarom zelf vragen. Ook Russische luchtactiviteit bij de Noordpool. Woordvoerders van de Amerikaanse luchtmacht te Washington hebben verklaard, dat een Sowjetrussisch transportvliegtuig drie keer laag gevlo gen heeft over een drijvend ijseiland bij dë Noordpool, dat door de Ver. Sta ten als een post voor weerkundige observaties gebruikt wordt. Dit was 10 dagen geleden gebeurd, blijkbaar met de bedoeling foto's te nemen. Er zal echter niet geprotesteerd worden, omdat „de Noordpool van niemand is", aldus de woordvoerders. Het ijseiland werd enkele jaren geleden door de Amerikaanse lucht macht bezet. Het Sowjètrussische nieuwsbureau Tass heeft bericht, dat Sowjetrus3i- sche geleerden en vliegers voor het eerst precies de wegen hebben aan gegeven van drijvende ijseilanden in het Noordpool-gebied. Prins Bernhard curator Ned. Econ. Hogeschool. Zaterdagmorgen is Prins Bernhard, die al geruime tijd geleden als zoda nig was benoemd, officieel geïnstal leerd als curator van de Nederland- sche Economische Hogeschool te Rot terdam. De korte plechtigheid ge schiedde in een der zalen van de Rot terdamse Kamer van Koophandel, Volgens de Russische gegevens bewegen de talrijke ijseilanden zich deels in Oostelijke, deels in Weste lijke richting langs elkaar heen. moeten de bondgenoten van de Ver. Staten bereid zijn aan een eventuele hulpactie mee te doen. Drie Franse generaals, onder wie generaal Paul Ely, stefchef van de gecombineerde Franse strijdkrachten, zijn naar Indo China vertrokken om vast te stellen in hoeverre de Franse strijdkrachten aangevuld moeten worden. Volgens het Franse dagblad „Le Monde" zou generaal Ely de op dracht overbrengen zijn troepen sa men te trekken op de belangrijkste plaatsen en knooppunten in Indo Chi na. Een algemeen offensief van de Vietminh tegen Hanoi wordt spoedig verwacht. De gevechten in Indo China be paalden zich Zaterdag en Zondag tot zware luchtbombardementen van de Franse luchtmacht op Vietminh-con- centraties in de delta van de Rode Rivier. De Vietminh deed hevige aan vallen op een kleine, Franse post, 100 km van Hanoi. Olifanten voor de halve prijs. Indische olifanten, die vroeger ongeveer f 2250 per stuk kost ten, brengen nu nog maar de helft van dat bedrag op, aldus meldt men uit Calcutta. De prijsverlaging wordt toege schreven aan het verdwijnen van de prinselijke staten in In dia. De vorsten dezer staten waren gewoon olifanten aan te schaffen voor statiegebruik en als giften voor volgelingen. De olifanten worden nu veelal gekocht door kooplieden uit de midden-klasse, die echter niet zoveel willen betalen als vroe ger de prinsen. WWV\*\*WVAAA*>A'VVV\W is het 150 jaar geleden, dat de bekende philanthroop O. G. Heldring, stichter van de naar hem genoemde Heldringgestich ten te Zetten, in Zevenaar werd .geboren; wordt de nationale bloe mententoonstelling „Keuken hof te Lisse gesloten. Vlak onder de Eiffeitoren te Parijs is men bezig een tentoonstellingsgebouw neer te zetten, bestemd voor een ten toonstelling op technisch gebied. In de véle boze brieven, die de gemeen teraad van Parijs over deze zij het tijdelijke stadsontsiering ontvangt, wordt er op gewezen, dat dit gebouw het vrije en fraaie uitzicht van het Palais de Chaillot onder de Eif feitoren door op het Champ de Mars onder breekt. De gemeenteraad ts van plan nog eens alle bezwaren ernstig onder de ogen te zien. Intussen bouwt men echter rustig door KASTEEL IN VLAMMEN. Vier brandweerlieden zakten door de vloer. In het afgelopen weekeinde hebben verschillende grote branden ons land geteisterd. Zaterdagmiddag maakte het vuur zich meester van een land- bouwschuur in het gehucht Kaatho- ven onder Heeswtfk in Noord-Bra bant. De schuur, die nagenoeg geheel uit stro was opgetrokken, was spoedig één vuurzee- Al spoedig sloegen de vlammen over naar een op Hen meter afstand gelegen boerderij, die ook met stro was gedekt. De brandweer uit Heeswijk die deelnam aan brandweer- wedstrijden te Erp en de brandweer uit Den Bosch en Veghel waren spoe dig ter plaatse, maar konden niet ver hinderen, dat bijna de gehele boerde rij tot de grond toe afbrandde. Het achttiende-eeuwse kasteel te Ob. bicht aan de Maas bij Sittard viel eveneens ten prooi aan de vlammen. Het vuur ontstond op de derde ver dieping en greep zeer snel om zich heen. Ook de tweede verdieping werd aangetast. De Sittardse brandweer rukte uit met groot materieel en be streed de vlammen met acht stralen. Omstreeks half twee was men de si tuatie meester. Het bovengedeelte van het kasteel brandde geheel uit. Door dat het gebouw zeer verwaarloosd was, ging de nablussing met grote moeilijkheden gepaard. Vier brand weerlieden liepen brandwonden op, toen een doorgebrande vloer instortte. Zij moesten zich onder behandeling van een arts stellen. Het kasteel was niet tegen brand verzekerd. Ook voor bos- en heidebranden bleef ons land het afgelopen week- KRANS BIJ BORSTBEELD. Rederijkerskamer „Oranjebloem" vierde 90-jarig bestaan Ter gelegenheid van het 90-jarig bestaan van de Rederijkerskamer „De Oranjebloem" is Zaterdagmiddag te Sluis, op de stadswallen, een treffende herdenking gehouden van Johan Hendrüc van Dale, de oprichter van de ka mer. Enige sprekers getuigden van hetgeen Johan Hendrik van Dale, die in Sluis werd geboren, heeft betekend voor onderwijs-organisaties, en voorts werd gewezen op de betekenis der publicaties, welke Van Dale op onderwijsgebied het licht deed zien. De herdenking vond een hoogtepunt in de kranslegging aan de voet van het borstbeeld, dat in Sluis ter nagedach tenis van Johan Hendrik van Dale is opgericht. Bij de plechtigheid waren tal van genodigden aanwezig, onder anderen het gemeentebestuur van Sluis, mevr. E. J. v. d Broeckede Man en tal van vertegenwoordigers van bevrien de verenigingen uit West Zeeuwsch- Vlaanderen. Medewerking werd ook verleend door het muziekgezelschap Apollo", versterkt door de tam boers-afdeling van de Harmonie Oostburg. Bij het borstbeeld van de heer J. H. van Dale sprak de voorzitter van de Rederijkerskamer, de heer W. Blaeke, een welkomstwoord en gaf spr. een terugblik op de historie van de Oranjebloem. Namens het ge meentebestuur sprak de heer A. C. v. d. Horst. wnd. burgemeester, daar burgemeester P. F. van Hootegem, wegens ziekte de plechtigheid niet kon bijwonen Ook hp toonde zich zeer verheugd over deze bloeiende vereniging en vroeg namens het ge meentebestuur de aandacht van net publiek voor het goede en nuttige werk, dat door de kamer verricht werd en nog verricht zal worden. Mevr. E. J. v. d. Broeckede Man zeide, dat de persooh van J. H. van Dale voor Sluis een begrip geworden is en toonde zich boven dien zeer verheugd over de vorde ringen, die de Rederijkers de laatste i'aren in de concoursen gemaakt adden. Ztf sprak de hoop uit, dat de Kamer de moed zou kunnen op brengen aan het „Landjuweel" deel te nemen en er dan in zou slagen met een „Rozenhoed" thuis te ko men. De heer G. J. van Oorschot, hoofd van de J. H. van Daleschool te Sluis, sprak over de figuur van Jo han Hendrik van Dale en de bete kenis, die hrj de vorige eeuw heeft gehad in Onderwijzers-organisaties, het nut en zijn publicaties voor het onderwys. De heer E. Buijse, journalist te Brugge en oud-Sluizenaar, haalde op een gezellige en sappig Vlaamse manier oude herinneringen op, die door het talrijke publiek met genoe gen werden beluisterd. Tenslotte sprak de heer Ch. Buk- kens, beheerder van het Gemeente lijk Museum, over de inrichting der Rederijkerskamer op het eind van de 19de eeuw. Hierna speelde Apollo" het ko raal „Dankt dankt nu allen God" en legde de voorzitter, de heer W. Blaeke een krans aan de voet van het borstbeeld van J. H. van Dale, waarna de muziek het Wilhelmus speelde. Hierna volgde de receptie op het gemeentehuis en na het drinken van de ere-wijn spraken de vertegen woordigers van de zuster-organisa- ties. De heer Almekinders bood namens de muziekvereniging „Ons Genoe gen" uit Retranehement, een fraaie mand met bloemen aan. De voorzit ter van de Bond voor Dilettanten-to- (Vervolg op pag. 2) einde niet gespaard. In het Peeldorp Helenaveen verbrandden enige tien tallen hectaren heide, terwijl ook dui zenden turven, die stonden te drogen, verloren gingen. Vele eenden en fa zanten kwamen in de vlammen om. Zaterdagmiddag omstreeks twee uur ontstond brand in het bekende na tuurreservaat Malpay te Valkens- waarö, waar ongeveer 12 ha dennen bos en 10 ha heide een prooi van het vuur werden. Behalve door de brand weren uit Valkenswaard, Eindhoven en vele omliggende plaatsen werd het vuur bestreden door de militairen uit Oirschot. Tegen zessen was men het vuur pas meester. Over de brand in Hoenderlo, die Donderdag woedde, wordt nog nader gemeld, dat de schattingen over de oppervlakte bos en heide, die verlo ren ging, aan de lage kant zijn ge weest. Een ander onderzoek heeft uit gewezen. dat bijna 100 hectaren een prooi der vlammen zijn geworden. Nederlands charterschip te Porto Rico vastgehouden. Nederland heeft Zaterdag de Ame rikaanse regering om inlichtingen verzocht over de vasthouding door douanebeambten in Porto Rico van een schip, dat door een Nederlandse scheepvaartmaatschappij is gechar terd, aldus werd Zaterdag door een functionnaris bij de Nederlandse am bassade te Washington medegedeeld. Het betreft de „Wulfsbrook". Volgens persberichten zou het schip op wapens doorzocht zijn. De ambas sade wist alleen, dat op de scheeps papieren geen wapens als lading ston den opgegeven, aldus de woordvoer der. Weer in het buitenland. Weerrapporlen van Zondagavond 19 u. Stockholm: regen temp. 14 gr. C. Oslo: zwaar bewolkt, temp. 15 gr. C. Kopenhagen: licht bew., temp. 11 gr. C. Amsterdam: zw. bewolkt, temp. 12 gr. C. Londen: geheel bewolkt, temp 12 gr. C. Luxemburg: geheel bew., lemp. 18 gr. C. Parijs: geheel bewolkt, temp. 18 gr. C. Bordeaux: regen, temp. 13 gr. C. Grenoble: regen, temp. 16 gr C. Nice: regen, temp. 17 gr, C. Genève: half bewolkt, temp. 19 gr. C. Zürichhalf bewolkt, temp, 20 gr. C. Locarno: regen, temp. 12 gr. C. Berlijn: onbewolkt, temp. 21 gr. C. Frankfort: zwaar bew.. temp. 24 gr. C. Mtinchen: half bewolkt, temp. 19 gr. C. Wenen: half bewolkt, temp. 18 gr. C. Innsbruck: half bewolkt, temp. 18 gr. C. Rome: zwaar bewolkt, temp. 22 gr. C. Aiaecio: geheel bewolkt, temp. 19 gr, C. Mallorca: licht bewolkt, temp. 23 gr. C, VERWACHT VEEL BEWOLKING. Overwegend droog weer met vrij veel bewolking, maar overdag ook op klaringen. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. 18 Mei Zon Maan AON EN Op: 4.43 Op: 21.45 VAN Onder: 20.31 Onder: 4.27

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1