m.- Grote belangstelling voor het Z.L.M.-festijn te Goes CRITIEK IN KL0ETINGE OP GRENSWIJZIGINGSVOORSTELLEN STERK BEZET 7e T0URN00I OM „ZILVEREN STADHUIS" VERSLAG SCHOOLARTSEN VAN BEVELANDEN EN WALCHEREN Met VELPON zie je er geen barst van! JIMMY en de Bende van Bolletje Bink B 12 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 15 MEI 1954 WOEKEREN MET DE RUIMTE Programma voor de drie dagen thans vastgesteld Naarmate het grote Z.L.M.-festijn te Goes begint te naderen,"komt steeds meer tekening in do veel omvattende voorbereidingen. Nu de aanmeldings termijn voor de inzendingen landbouwwerktuigen e.d. is verstreken, kan met voldoening worden vastgesteld, dat de animo zeer groot is. Zo groot, dat met de ruimte moet worden gewoekerd. Voor de expositie van land bouwwerktuigen hebben zich 49 deelnemers aangemeld, die ongeveer twee ha terrein in beslag zullen nemen. Verder komt er een tent met 84 han delsinzendingen, die ca 1000 m2 zullen vragen. Ook het programma voor de drie da- Ïen is thans vastgesteld. Donderdag 7 Juni a.s. zal des morgens in „de Prins van Oranje" de hoofdbestuurs- vergadering worden gehouden, des middags gevolgd door de algemene vergadering in zaal Kryger. Na af loop hiervan zal het bestuur officieel ten stadhuize worden ontvangen waarna des avonds iri hotel „de Ko renbeurs" een diner zal worden ge geven. Vrijdagsmorgens wordt de rijtoer gemaakt, een rit van 80 km welke door westelijk Zuid-Beveland zal lei den. Des middags wordt op het de monstratieterrein een grote „show" van paarden, rundvee, geiten, scha pen enz. gegeven, waarna deze tweede dag wordt besloten met de opvoering van het openluchtspel. „Zijn volk ge trouwe". Ook de opvoering van dit spel, waai-voor thans een 120 tal L. J. G.-ers uit de Bevelanden, Walcheren en O. Z. Vlaanderen reeds drie avon den per week in de Goesse veilinghal repeteren, vergt een grote organisa tie. Op het demonstraticterrein zal hier voor een podium van 40 x 12 m wor den gebouwd, waarop een décor met voorstellingen van het Goesse stad huis, een herberg en een stadspoort wordt geplaatst. Tegenover dit po dium komt een vaste tribune, alsme de verplaatsbare zitplaatsen, die to taal aan 3200 personen plaats kunnen bieden. De geluidsweergave zal sterio- fonisch geschieden. zal Zaterdag, de derde en laatste dag, 1 zoals bekend, aan de jeugd zijn gewyd. Des morgens worden wedstrij den voor jongens in het opsporen van storingen aan trekkers, veebeoorde- Stemmen uit de kerken (Slot van pag. 3) kere uitwerking goliad. Er is geen enkele groep die niet min of meer open gebroken is. Sedert de bevrijding bestaat er in ons land het z.g.n. Nederlands Ge sprek Centrum. Daarin hebben zitting vertegenwoordigers van de voornaam ste geestelijke richtingen die ons land kent. Naast Humanisten zitten daar Rooms Katholieken en naast Gerefor meerden, Hervormden. De bedoeling van dit centrum is dat de mensen met elkaar zullen spreken om zo te komen tot een beter begrip van eikaars standpunt. Al is het niet direct kerke lijk, de kerken zijn er toch wel indi rect onmiddellijk bij betrokken. Zo nu en dan laat dit centrum een rapport verschijnen, waarin een samenvatting wordt gegeven van hetgeen verhan deld is. Onlangs is er nu ook weer een nummer verschenen, waarin ook over de „zuilen" wordt gesproken. Daarin wordt verklaard dat het „zuilen systeem" wel zeer kenmerkend is voor de Nederlandse volksaard en samen leving. Maar alle leden van het Centrum die aan dit nummer hebben meege werkt, spreken hun verlangen uit naar een volk dat minder verdeeld is en „naar een mogelykheid van samen" gaan op veel meer terreinen dan dit op het ogenblik het geval is. Type rend is toch wel het volgende. De Rooms Katholieke en Gereformeerde vertegenwoordigers wilden blijven uitgaan van „een georganiseerd sa mengaan als christenen''. Zij meenden daardoor het gehele volk meer ver antwoord te kunnen dienen. Do Her vormden en Humanisten in dit Cen trum zien de afzonderlijke samenbun deling van de confessionele groeperin gen als een te veroordelen afsplitsing ten opzichte van de Nederlandse sa menleving. We weten wel dat niet alle Her vormden zo denken als de Hervormde leden van het Nederlands Gesprek Centrum. Maar zo er enige Kerk is, waar men zich zo maar niet bij de verzuiling van ons volk" kan neer leggen, dan is het de Hervormde. Juist hier ligt een belangryk stuk van haar worsteling en als zodanig draagt zij bij tot de geestelijke vorming van ons volk. H. Advertentie. BONTHUIS REITER De vrouw van standing koopt haar bontmantel bij een ver trouwde zaak. By het bekende adres in Amsterdam: EEN KWALITEITS PERSIANER-PATTES MANTEL VOOR 430.—. Bestelt nü, de prijs is nog laag. 100 garantie betaling in overleg coupeursbezoek door heel Nederland 35 jaar ervaring. Lid Ned. Vereniging v. Bont- werkerijen. BONT BONT BONT The Fur-Style. Heiligeweg 2 (gesl. huis) Amsterdam-C., Telef. 38789. ling e.d. en voor de meisjes op huis houdelijk gebied georganiseerd. De meisjes van de landbouwhuishoud- scholen zullen tegelijkertijd hun jaar lijkse sportwedstrijden houden, er zullen volksdansen worden gegeven, terwijl het L. J. G.-orkest uit Hoek en de tamboers en pijpers van „Excel sior" uit Goes het "muzikale gedeelte voor hun rekening nemen. Na een gezamenlijke pic-nic worden de wedstryden voortgezet, de lande lijke ruiters zullen demonstraties ge ven, terwijl de L. J. G. de finales van haar twee weken tevoren in Tholen gehouden sportwedstrijden zal ver werken. Verder biedt het aantrekke lijke programma een ringrijderij op 'alcherse en op Thoolse wijze (met sjeesjes). Rond half vier zal Jacoba van Beieren met haar gevolg een be zoek aan het terrein brengen, na eerst op het stadhuis te zijn ont vangen, waarna de jeugd dag' in de namiddag wordt besloten met. een massale gymnastiek- en volksdans- demonstratie. Des avonds wordt tenslotte nog maals het openluchtspel opgevoerd. Waimeer men bedenkt, dat er op het uitgebreide terrein van „Klein Frankrijk" voorts uog een negental tenten met stands op het gebied van voorlichting, onderwijs, tuinbouw enz. zullen worden geplaatst, kan men er verzekerd van zijn, dat deze Z.L.M.- tentoonstelling een bezoek ten volle waard zal zijn. Met behulp van fol ders wordt nog getracht tijdens de tentoonstellingsdagen zoveel moge lijk excursies van buiten Zeeland naar deze omgeving te trekken. De Franse legerleiding heeft Vrij dagavond te Hanoi medegedeeld dat de eerste zestien gewonden van het garnizoen van Dien Bien Phoe, per iefschroefvliegtuig zyn vervoerd. Hongaren „speelden" met Amsterdamse ploeg (4—1) Voor 50.000 toeschouwers heeft het voetbalelftal van Budapest gister avond in het Olympisch Stadion „ge speeld" met een Amsterdams elftal. De Hongaarse ploeg waarin ver schillende spelers van het „wonöer- teanj", dat Engeland op eigen terrein met 6-3 versloeg waren opgesteld gaven de Nederlanders geen schyn van kans. Het werd tenslotte 4-1 voor de gasten. Ook het feit, dat het hoofdstedelijke team versterkt was o.a. door doelman Kraak mocht bij dit alles niet baten. Wel was Kraak in goede vorm, zodat men het aan hem te danken had, dat de rust slechts met een 1-0 voorsprong voor de Hongaren inging. Vlak na de hervatting hebben 'de Hongaren zich enige tijd lang inge spannen. Slechts tien minuten, maar dat was eenoeg om achtereenvolgens Kocsis, Sibor en weer Kocsis de stand tot 4-1 te doen opvoeren. De Amster damse eer tegen deze „voetbal-artis- ten" voor wie een en ander Blechts een oefenpartytje was werd gered door Cor van der Gijp (4-1). De rest van de ontmoeting was een demonstratie van fabelachtige techniek en perfecte lichaamsvaar digheid van de zijde der Hongaren, hetgeen het publiek met bewonderen de ogen aanzag. De heer en mevrouw P. Walraven en J. Walravende Nooijer te Rilland- Bath, die Dinsdag a.s. hun 55-jarig huwelijksfeest vieren. Beide oudjes, die in het dorp zeer gezien zijn, ge- nieten nog een uitstekende gezond (Slot van pag. 7) zwaren van een stankverspreiding door de grasdrogerij ter plaatse, kun nen wellicht aan de hand van de Hin derwet worden tegengegaan. In elk geval is niet in te zien, dat aan na latigheid om in deze tijdig maatrege len te nemen, de gemeente Kloetinge ten offer moet vallen. In het Westen van Goes kunnen op de 45 ha van 's Heer Arendskerke aan Goes toe te voegen, meer dan 800 woningen wor den gebouwd. Ook ziet men niet de bezwaren, dat niet ten Zuiden van de spoorlijn zou kunnen worden ge bouwd. Zelfs de kosten van tunnelbouw kun nen volgens de Kloetingse raad niet B.V V. EN D.F.C. KOMEN Meer Zeeuwse ploegen; wisselbeker voor beste Voor de zevende maal organiseert de Voetbalvereniging „Mkfdi dit jaar haar traditionele tournooi om de 1}-•* ~- octiev maal in geslaagd een waarlijk uitste' kende bezetting te verkrijgen; en met name de deelname van B.V.V. en D.F. C. maakt dit voetbalfestijn tot een gebeurtenis van betekenis. ZWEMONDERWIJS NOODZAKELIJK Werk verliep uitstekend Verschenen is bet jaarverslag van de Schoolartsendienst op Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland. Hieruit blijkt, dat het werk van deze dienst bevredigend verliep. De toestand van de kinderen in het district is goed te noemen en de art sen hebben de indruk, dat de verzor ging eveneens goed is. Wel is merkbaar, dat de voeten bij de verzorging vaak stiefmoederlijk bedeeld worden, zowel wat betreft het reinigingsproces, als de keuze van schoeisel, dat vaak weinig doelma tig is. Het onderhoud van het gebit gaat beter worden. Er is hiervoor een gro tere belangstelling merkbaar, die ze ker ook door de schooltandartsen dienst is ontstaan. Wel bestaat er de mogelykheid, dat het goede werk van de schooltandarts verloren dreigt te gaan bij een vry grote groep van kinderen tussen het tijdstip, dat de school wordt verla ten en het moment, waarop men zelf gaat beseffen, dat onderhoud gewenst is. Of het wellicht aanbeveling ver- dienst op bijv. ambachts- en huishoud scholen het gebit te blijven contro leren, lykt de artsen overweging waard. De vaak slordige lichaamshouding is eveneens iets, waarin naar de me ning der artsen verbetering is aan te brengen "door een meer uitgebreide lichamelijke ontwikkeling Méér gym nastieklokalen en méér bevoegde on derwijskrachten zijn nodig. Gevreesd wordt, dat het zwemonderricht op de scholen voorlipig nog toekomstmuziek is. „Wij geloven, dat het minstens zo belangrijk is, dat een kind na de la gere school kan zwemmen, dan dat het weet, dat de slag bij Nieuwpoort in 1600 was", aldus het verslag. Het aantal kinderen met onvol doende gezichtsscherpte blijft nog steeds groot. Gehoopt wordt, dat de sociale omstandigheden op een zoda nig peil komen, dat er geen financiële bezwaren zullen zijn om een bril aan te schaffen. Ditzelfde geldt ook voor het melkgebruik in het gezin. Het verslag meldt dat de toestand van de schoolgebouwen bevredigend is. Stelstelmatig wordt er vernieuwd of verbeterd. De verlichting in de school gebouwen wordt waar nodig verbe terd. De inenting tegen pokken wordt veel beter. Tegen diphtherie echter wordt nog veel te weinig ingeënt. Men wil ook weer met BCG-vaccin tegen T.B.C. gaan inenten. De schoolartsen zijn mej. J. C. P. Tazelaar en de heer I. D. Fransen van de Putte. Dit zevende tournooi is op andere leest geschoeid dan voorheen. „Mid delburg" meende in tegenstelling met voorgaande jaren, toen slechts enkele Zeeuwse clubs werden uitgeno digd alle Walcherse K.N.V.B.-vere- nigingen alsmede „Góes" te moeten inviteren. Door deze ruimere deelname moest vanzelfsprekend het tournooi over verschillende wedstrijddagen worden verspreid. In de voorronden, die reeds op 5 Juni en 12 Juni a.s. zullen wor den gespeeld, komen de derde kias- sers en de enige deelnemende vierde klasser E.M.M. tegen elkaar uit. Bij loting werd bepaald dat Zeelan- dia en De Zeeuwen op 5 Juni de reeks openen, terwyl R.C.S. en E.M.M. op 12 Juni elkaar op het groene veld ontmoeten. De derde ronde wordt ov 22 Augus tus gehouden. Vlissingen I zal het dan opnemen tegen de winnaar van Zee- teger Mid- de winnaar van R.C.S.E.M.M. delburg zelf lootte vrij. De winnaars komen daarna tegen elkaar uit, waar bij de verliezer is uitgeschakeld en de winnaar zich plaatst voor de halve finale. Op Zondag 5 September volgen de halve finales en de finale waarbij D. F.C. uitkomt tegen Middelburg I en B.V.V. tegen de uiteindelijke winnaar van de voorronden. De verliezersron de en de winnaarsronde zal men ook die dag kunen aanschouwen. Zoals bekend is D.F.C. plaquettehoudster. De eerste plaquette is in handen van R.F.C., terwyl de huidige trofee twee maal door V.U.C. en één maal door D.F.C. werd gewonnen. Teneinde de aantrekkelijkheid voor de Zeeuwse ploegen te vergroten is een wisselbe ker uitgeloofd voor de ste Zeeuwse ploeg, best geplaat- waarbij Middel- :ournooi, dat vooral om zijn propagandistische waarde grote belangstelling verdient. Het is te verwachten, dat de nieuwe vorm waarin zal worden gespeeld de aantrekkelijkheid van dit evenement in niet geringe mate zal vergroten. Een losrijdende spoorwagon, die door een verkeerde wissclstar.d vva3 heenge reden. heeft een ravage aangericht op het station te Alkmaar. De wagen, die door een rangerende locomotief was losgesto- ten„ reed door een stootblok. vernielde een transformatorhuisje en de buitenmuur van het stationskantoor. VRAAG DE JUISTE SOORT 75. Jimmy ging toch eerst een tukje doen. Er wachtte hem nog een inspannende arbeid en hij wilde daar toch een beetje uitgerust aan beginnen. Hij stuurde Miebet naar het dorp om aan Karei Kjukas te gaan vragen of deze hem om precies elf uur zou willen komen halen. Mèt de auto en met de nodige moed, want het zou gaan spannen vandaag en vermoedelijk ook dc volgende nacht Zeg dat maar tegen hem, had Jimmy tegen Miebet gezegd. Deze was meteen op weg gegaan en Jimmv dook onder de dekens. Hij sliep binnen vijf minuutjes. Miebet nam haar boodschap- pentas mee, want zij wilde van de gelegenheid ge bruik maken meteen wat levensmiddelen in te slaan. Ook wilde ze in het dorp by Petit Paris naar een aar dig hoedje kijken.... Gelukkig trof zij. Krukas thuis. Hij stond met een tamelijk rood hoofd met een meneer te praten, maar daar stoorde Miebet zich niet aan. Ze tikte Krukas op zijn schouder en zei op een half fluisterende toon: „Je moet om precies elf uur bij ons thuis voorrijden en maak je borst maar nat, want jullie moeten naar Blauwenrode, Denk d'r aan op tijd te zijn!" Toen draaide Miebet zich om en dribbelde de ga rage uit. Ze wist zeker, dat zij haar boodschap goed had overgebracht. Maar zij had nog geen twee stappen buiten de garage gezet of achter zich hoorde zij luid misbaarVerschrikt keek zij om en daar zag ze Karei Krukas en de meneer, waarmee hij had staan praten, zo maar vechtend over de grond rollen opwegen, tegen de nadelen en het leed om een bloeiende gemeente op te heffen. Verder wordt ingegaan op de be zwaren van Ged. Staten om de boom gaardcomplexen in N.O. Goes tot bouwgrond te bestemmen. In 't Kloe tingse gebied, dat aan Goes zou ko men, bevindt zich een fruitareaal van ruim 74 ha met merendeels jonge be planting, en zeker niet minder kost baar dan het fruitareaal op het ge bied van Goes. Tot dit laatste behoren verscheidene oude boomgaarden, zo als het Valckeslot. De raad meent te weten, dat dit complex vorig jaar aan de gemeente Goes ten verkoop is aan geboden voor 2.a 2.50 per m2 welk aanbod niet werd aanvaard, om dat Goes zulk een groot terrein, plaats biedend aan ca 400 woningen, niet no.- dig meende te hebben. In hetzelfde ge bied, dat van Kloetinge naar Goes zou overgaan liggen 11 kapitale boerde rijen, die bij de omzettii grond zeker niet mindf zullen blijken dan de enkele boerde rijen in N.W. Goes, waarvan de grond door Ged. Staten te duur werd geacht om voor bebouwing in aanmerking te komen. Voorts wordt nog opgemerkt, dat naai- de mening van de raad de in de art. 157166 der gemeentewet voor de voorgeschreven procedure niet ge heel juist is gevolgd. Nu het initia tief blijkt te zijn uitgegaan van het gemeentebestuur van Goes, hadden z.i. allereerst de art. 157 en 158 der wet toepassing dienen te vinden. Critiek Voordat de raad zyn goedkeuring hechtte aan het concept-antwoord aan Ged. Staten, werden in een urenlange bespreking de grenswyzigingsvoor- stellen becritiseerd. De burgemeester, mr. H. N. Baron Schimmelpenninck van der Oye sprak een kort inleidend woord, waarbij hij herinnerde aan de historie van Kloe tinge, een der oudste dorpen van Zeeland. Nu Goes een aanmerkelijke groei ondergaat, is Kloetinge ten vol le bereid te helpen, doch bestreden wordt de opvatting, dat dit niet mo gelijk is zonder Kloetinge op te hef fen. De argumenten welke naar voren kunnen worden gebracht, zijn keihar de feiten. Het verheugde hem ook dat voor deze kwestie zo grote belangstelling onder de bevolking bestaat, hetgeen ook bleek uit de bezetting van de pu blieke tribune. De secretaris deed daarop voorle- ng van een groot aantal ingekomen stukken van plaatselijke verenigin gen é.d., die zich alle tegen de voor stellen tot opheffing van Kloetinge uitspraken. Vervolgens lazen de bur- femeester en de wethouders om beurt un zeer uitvoerige nota, waarin de argumenten in het schrijven aan G.S. naar voren gebracht, nader werden uiteengezet. Alle raadsleden spraken hierna hun afkeuring over de plannen uit, waar bij zy nog verschillende andere argu menten naar voren brachten. De heer R. Buitenhuis (A.R.) opende de ry. Hij becritiseerde daarbij o.m. de wo- ningpolitiek van Goes. Er is stelsel matig aan personen uit Kloetinge, die in Goes werken, geweigerd om woon ruimte te geven, terwyl nu de foren sen worden aangehaald als motief om Kloetinge bij Goes te voegen. De heer J. Q. C. Lenshoek (V.V.D.) berekende dat Goes nog voldoende ruimte heeft voor woningbouw in de eerstvolgende 25 jaren. Hy vond het feit, dat vele Kloetingenaren in Goes kopen ook geen motief om Kloetinge te annexeren. Dan kan men wel ge heel Zuid Beveland bij Goes voegen. De heer D. Koster (C.H.) was van mening dat de bevolking geen bevre diging zou vinden, wanneer zij opge nomen werd in de stadsgemeenschap. Bouwgrond is er niet te vinden in de dorpskom van Kloetinge. De heer J. Leijs (P.v.d.A.) was van mening, dat de houding van Goes het vertrouwen en de belangen van de middenstand zal schaden en de teg stellingen tussen stad en platteland zal verscherpen. Ook bracht hij nog verschillende andere argumenten naar voren en wees er o.m. op dat ook Goes zelf vele forensen telt. De heer M. Rerjnhoudt (C.H.) merk te op, dat in de argumentatie van Ged. Staten allé logica zoek is. Men heeft zich in alle bochten moeten wringen om tot dit voorstel te komen, doch naar spr.'s mening hebben G.S. dit maar gedaan om van het vragen de Goes af te komen. Waarom is aan de P.P.D. geen advies gevraagd in streekverband Verder betoogde de ze spreker o.m. dat bij de stijgende waardering van de landbouwgronden, het ontsluiten van de Poel en het leggen van een verkeerstunnel voordeliger zou zyn. Nadat de burgemeester de raad dank had gebracht voor zijn eensge zinde houding en aan het secretarie- personeel voor het vele werk aan het verzamelen der gegevens verricht, alsmede aan de adviseur, prof. v. d. Pot uit Groningen, deed hij voorle zing van het concept-antwoord aan Tep. Staten. Dit schrijven werd z. h.s. goedgekeurd. Aan het einde van deze voor Kloe tinge zo gewichtige vergadering, sprak de burgemeester de hoop uit, dat Kloetinge met Gods hulp deze moeilijkheden te boven mocht komen. Een woord, dat met applaus, ook van - de publieke tribune werd bezegeld. Advertentie. Wij gaan door met aanbie dingen van diverse artikelen voor onze postklanten, waar van U niet een enkele keer maar regelmatig kunt profi teren, daar al de aangeboden goederen in voldoende hoe veelheid dus ook voor nabestellingen... in voorraad worden gehouden. In onze magazijnen staat nog een grote partij twee-persoons binnenveermatrassen. Origi- neleJumbo matrassen in Luxe uitvoering, catalogusprijs 210 gulden, die, omdat de normale verkoopsprijs ook wel een beetje aan de luxe kant is, minder snel verkocht zijn dan wij hadden verwacht. Maar daar hebben wij dan ookeen postorder-aanbieding voor en speciaal aan onze postklanten willen wij ze ver kopen, in één slag, voor bijna de helft van de prijs. Twee persoons binnenveermatras sen, merk Jumbo (waarvan wij er per jaar meer dan 10.000 stuks verkopen) 120 x 190 cm., maar nu in luxe uitvoering. Cylindrisch interieur omvat door stalen band, afgezet met gestepte crine en watten. Overtrokken met zware da mast in rose en blauw met afgewerkt paneeldecor. Onze postklanten kopen nu zo'n luxe matras met ingewe ven zijkanten en met inbegrip van twee met Java kapok gevulde kussens, stuk voor stuk onder de volle twintig jaar schriftelijke garantie, niet voor 2ïC gulden. maar voor In 130 cm. breedte voor I TV» een-persoons 69.- Alle goederen worden onder rembours verzonden (boven 25 gulden franco). Bij retour zending binnen een week ontvangt U het betaalde geld omgaand terug. WINKELCENTRUM BINNENWEG TELEFOON K 1800-117680 ROTTERDAM IEDERE MAANDAGMORGEN GEOPEND LIKDOORNS WOKSeroije Weg met onhandige llkdoornrlngeu en gevaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN. neemt de pbn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wor tel en al. Bevat gezuiverde wonderolie. Jodium en het pijnstillende benzo- caïne. Een flesje NOXACORN. Antisep tisch Likdoornmiddel van f. 1.35 be spaart U veel ellende De vijf-Jarige Peter S. te Tilburg, liep bij het plotseling oversteken van de rij weg tegen een passerende vrachtauto, met het gevolg dat het knaapje onder het achterwiel terecht kwam. Na aan komst in het ziekenhuis bleek hij reeds te zijn overleden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 8