O Maar achter de schermen van een modeshow is het hard werken 'üzóuwenjsaqLna VAN VROUW TOT VROUW 'N GARDEROBE VOL VARIATIE VOOR DE BAKVISSEN GOED GEKLEED, 00K TIJDENS HET HUISHOUDELIJK WERK J 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 15 MET 1954 HET LIJKT ZO EENVOUDIG Zorg voor lichaam en uiterlijk mag bij een mannequin nooit verslappen Modeshows hebben de neiging, nogal veel op elkaar te lijken, niet zozeer waar het de getoonde modellen betreft, maar wel vanwege de gang van zaken. In een volle roezemoezige zaal bekijken tientallen dames met criti- sche blikken een collectie van mantels, japonnen, mantelpakken, avond- en cocktailkleding, een en ander onder het genot van een thé-complet, terwijl op de achtergrond gedempte muziek klinkt Onze Haagse mode-medewerkster, die in deze entourage reeds verschei dene malen als critisoh toeschouwster een mode-show had medegemaakt, heeft onlangs een blik „achter de schermen" geworpen, teneinde eens de sensaties te kunnen onderzoeken en ondergaan van hen, die ons de nieuwe mode presenteren: de mannequins en de organisatoren van een modeshow. Daartoe heeft zy, met toestemming van de leider van de show, een keer als mannequin „een ronde gelopen". Haar ervaringen vertelt zy U in de vol gende regels! Ik moet bekennen, er geen idee van te hebben gehad hoe onaangenaam de sensatie is, wanneer de critische blik ken van enige hondei-den mensen op je gericht znn. En ik ben er ook niet zeker van dat, had ik liet geweten, mij de moed niet zou hebben ontbro ken. Het leek allemaal zo eenvoudig. Je trekt een mantel aan, compleet met hoed en accessoires, poedert je neus eens extra en loopt naar de ingang van de zaal. Na de aankondiging „kom je op", vooral rustig, beheerst en met een glimlach, en draait eerst in de lege ruimte in het midden van de zaal wat rond, zodat alle bezoek sters een algemene indruk van het getoonde model krijgen. Daarna moet je rustig in de gangen tussen de ta feltjes lopen en af en toe ronddraaien, waarbij een ieder, die bijzondere be langstelling toont, ruimschoots gele- Senheid krijgt het model tot in de etails te bekijken. Al dit draaien en lopen moet natuurlijk zo gracieus mogelijk gebeuren. Dit is de gulden theorie. De praktijk is, dat de nieuwelinge een allesoverheersende behoefte voelt om zo gauw mogelyk de ta feltjes langs te racen, één of twee keer vlug in de rondte te draaien en te zorgen, dat zij op de snelste manier weer in de kleedkamer komt! Voor en na mijn optreden heb ik mij in de kleedkamer onledig gehouden met het helpen kleden- der manne- Suins, en voelde my daar zeer nuttig, p de een of andere n\anier zijn er in zo'n kleedkamer altyd mensen te veel, maar handen te weinig. Op die luttele vierkante meters sprongen wij dan ook om elkaar en om de mannequins heen, die reeds op de gang handschoe nen en sieraden uit en af deden, op de drempel haar hoed in de zorgzame handen van de maakster deponeerden en dan vlug de driehoekige chiffon shawl. welke make-up en kapsel zo wel als de japon moet beschermen, om gezicht en haar knoopten. Intus sen had een van de kleedsters de slui ting van de japon al losgemaakt, iemand anders stond met het nieuwe model klaar en het proces herhaalde zich, alleen in omgekeerde volgorde. Vlug naar de zaal nu, vlug dan toch, de vorige mannequin is alweer terug! Make-up problemen. De mannequins zorgen zelf voor haar make-up, welke uiteraard tot in de puntjes verzorgd en aan de ver lichting van de zaal aangepast moet zijn. Dit brengt nog wel eens moei lijkheden mee, vooral wanneer b.v. 's middags in de zaal kunstlicht brandt, maar de gordijnen niet geslo ten zyn, zodat het publiek aan de ta feltjes bij het raam de mannequins met „kunstlicht make-up" in daglicht ziet, wat niet altijd even fraai is. Een „daglicht make-up" zou echter voor het midden van de zaal weer te slap zijn, en er wordt altijd heel wat ge wikt en gewogen, vóór het resultaat bevredigend gevonden wordt. Zijn dit de beslommeringen van de mannequin tijdens de show, in ge- Met de hierbij afgebeelde eenvou dige patroontjes maken we een gar derobe vol variatie voor de grote dochter. Het vlotte jurkje van effen materiaal met afstekende puntband- garnering is geen jurk, maar een rok en een blouse, die elk apart weer met een blouse en een rok (of zo U wilt een truitje en een sportpantalonvan andere stof en kleur gecombineerd kunnen worden. Vervang de blouse door een lijfje met schouderbanden en U heeft een leuk zonnebadjurkje, dat naar verkiezing ook als overgooi- er dienst kan doen. Daaroverheen kan dan een bolero gedragen worden, bijvoorbeeld in de kleur van het punt- band, wat weer een ander effect geeft. Is zoiets niet ideaal voor de va cantia? Voor de rok heeft U nodig 2 m stof van 80 breed. Dit is de wijdte van het rokje. De lengte ervan meet U op de breedte van de stof af. U houdt dan nog genoeg over voor de taille band van dubbele stof, die 71 cm lang (3 cm overslag inbegrepen) is en 3 cm breed. Daartussen wordt de ingerim- Ëelde rok genaaid. Wilt U er zakjes dan knipt U vóór het inrimpelen ca 25 cm vanaf de middenvoorlijn een paar rechtstandige zaksplitjes, die U paspoileert en van voeringzakjes voorziet. De blouse vraagt 1,40 van 80 breed. U stikt de figuurnaadjes, vouwt het beleg aan de voorkant naar binnen en brengt de knoopsgaten aan. Bij het sluiten van de zij- en schoudernaden de rugschouders iets inhouden. De halsrand zet U tussen de dubbele stof van het kraagje. De bolero (1 m van 80 breed) is met een stippellijn in het blousepa troon aangegeven. De randen werkt U met een vormbies af. Wilt U de bolero ook over de blouse dragen, ver geet dan niet de mouwtjes iets lan ger te knippen! Het zonnelijfje (90 cm) krygt een sluiting op de rug. Het beleg hier naar binnen vouwen en knoopsgaten maken. De figuur- en zijnaden slui ten. Op de rug zet U twee schouder banden aan van 26 bij 3 cm, die aan de einden in een puntje genaaid zyn. De banden van voren zijn 7 cm lang plus 3 cm voor het aanzetten van de gesp. De 78 cm lange ceintuur kriiet een zelfde gesp. Dochterlief is beslist „weg" van zo'n charmant stelletje, dat tegelijk zo practisch is! ELLA BEZEMER. sprekken voor en na het werk wer den mij de laatste illusies aangaande dit beroep ontnomen. Lichamelijk stelt het zware eisen: het lopen op shows met het snelle verkleden is zeer vermoeiend en vergt vooral veel van benen en voeten, wat aan het ein de van de show in de kleedkamer dan ook duidelijk merkbaar is. En dan de grote, dagelijks terugkerende zorg voor het figuur, soms in stand ge houden door een rigoui'eus dieet en oefeningen, soms door een tegen heug en meug eten van dikmakend voedsel. Het figuur mag niet veranderen, in welke zin dan ook! Heeft U ooit wel eens geprobeerd ochtendgymnastiek te doen, dag in, dag uit, of U moe bent of fit, uitge slapen of niet? Dan zult U de wils kracht van deze dames kunnen be wonderen, al hebben zy dan de drei ging haar baan te verliezen als hun figuur het begeeft En dan: haren, vinger- en teenna gels keurig bijhouden, wenkbrauwen epileren en wimpers borstelen, kort om: allerlei details der gezichts- en lichaamsverzorging, welke wy maar al te dikwijls door tijdnood A'erwaarlo- zen, tellen in dit beroep dubbel. Fraaie stoffen van eigen bodem Er is een tijd geweestdat de Ne derlandse weverijen en textieldrukke- ryen zich om hun afzet niet zo heel bezorgd maakten. Huishoudtextiel voor het binnenland, „katoentjes" voor Indië en stofjes voor de bitmen- landse confectie: dat aUes „ging" toch wel, als was het niet zo verfijnd. Die tijd is echter voorbij. De Ne derlandse textielnijverheid heeft ge broken met de sleur, er werden mo derne installaties aangeschaft en la boratoria ingericht, en de voorsprong op het gebied der textielveredeling, welke andere landen op ons hadden, verdween in de loop der jaren. Dat bleek wel op de show, welke de groot ste Nederlandse weverijen en textiel- veredelingsbedrijven dezer dagen ge ho'uden hebben. Deze show was een feestelijk kijkspel van prachtige Ne derlandse stoffen in alle denkbare bin dingen en technieken, en heeft onge twijfeld beantwoord aan het doel der organisatoren: de irreële voorkeur voor buitenlandse stoffen uit de wereld te helpen. Het feit, dat de Nederlandse stoffen geëxporteerd worden naar Duitsland, België, Frankrijk, Zwitser land, Engeland, Zweden, Amerika, Canada en Australië, spreekt voor zichzelf, evenals nevenstaande afbeel ding. Dit modieuze zomerse complet werd namelijk geheel uit Nederlandse stoffen vervaardigd Het japonnetje is van witte kreukherstellende sharkskin rayon, het jasje van rood-wit bedruk te corduroy. Bovendien is dit char mante, geheel Nederlandse pakje be trekkelijk goedkoop! Met 'n flatteus schortje of een modieuze overall AVWVVAVVVVVW Het is, naar oud-vaderland se vermaning, nimmer ver standig om hei! te roepen, al vorens men over de brug is. Ik heb dat dezer dagen maar weer eens ondubbelzinnig ervaren. Bijna was mij een opgetogen: hei! ontsnapt, bij het lezen van een levensbericht. Een vrouw van tachtig jaar, die zich met onverzettelijke wil, humor en geestdrift allereerst geworpen heeft op een fel begeerde-studie, en vervolgens op een geliefd be roep. Die zich eindelijk, maar half naar haar zin, op een ver kiezingslijst ziet geplaatst en jarenlang haar volle energie en strijdlust in het vuur brengt, in de Kamer zo goed als iu State» en Raad. En die nu, oud van ja ren maar jong van vitaliteit, nog altijd trouw deHande lingen van de Kamer leest. Het verkwikkend levensbericht, kortom, van Agnes de Vries- Bruins. Wie zegt daar dat vrouwen niet deugen voor de politiek? Hier is er één, die alle flauwe beweringen daaromtrent glans rijk logenstraft! En wier leven niet alleen een geestige repri mande voor de mannen, maar ook een geestdriftige aanspo ring voor de vrouwen betekent. Ik deed dies, zoals gezegd, mijn mond al open om hei! te roepen en toen kwam de brug. De brug der Statenverkiezin gen, geplaveid met een keurig wegdek van pamfletjes. Ik weet niet of u ze alle met aandacht hebt gelezen. Ik wel; want als de opstellers blijk geven van zo veel góede bedoelingen ook met mijn toekomstig stoffelijk wél varen, dan eist de beleefdheid toch, dat ik van hun hoogge stemd proza kennis neem. Alzo heb ik een kleine bloemlezing koetjes met gouden horentjes verzameld, en het speet mij al leen maar, dat ik niet op al die lijsten tegelijk kon stemmen. Ik was dan vier jaar lang, ijverig vertroeteld in alle provinciale opzichten, keurig onder de pan nen geweest. Maar er was één foldertje bi) dat mij ronduit en stomweg ver steld deed staan en dan moet er heel wat gebeuren. Niet om de inhoud zozeer toen ik die, arglistig verstopt, gevonden had, verschilde die heus niet zovéél van de andere in opge wekte toekomstmuziek. Maar het was de verpakking van dit moois, wélke mij de wenkbrau- wen deed optrekken. Want de buitenkant vertoonde geen naam, geen partij, geen 'leuze, geen scherpgepunt rood potlood geen klimmende leeuw, geen pijl niets van die openharti ge eigenroem, die alleen bij de verkiezingen niet kwalijk riekt.. Het dekblad van dit nummer tje zeer tactisch uitgekiende partij-propaganda werd ge vormd door een breipatroonl dat moet ik zeggen. Wie dat uitgezocht had, mocht bogen op een behoorlijke smaak en de beschrijving was alleszins duidelijk. Ik heb dit gratis mode-klein ood dan ock naarstig opgebor gen by de andere voorraad van O vrouw, wordt mens!!! V favoriete exemplaren, en het kan best zyn, dat u mij nog eens in zo'n verkiezingsstreepje met raglanmouwen tegenkomt Maar toen ik mij aldus dank baar van mijn erkentelijkheid jegens deze menslievende pa- trone7i-leveranciers gekweten had begon ik mij te ergeren, Zo erg te ergeren, dat ik ten slotte naar de pen moest grij pen, om al die overtollige irri tatie in inkt te laten uitvloei en Want is het niet om alle man haftige strijdsters voor de ge lijkwaardigheid van man en vrouw zich te doen omkeren in haar vredig graf Immers, de wind icaait hier weer zo echt uit de hoek van: Vrouwen? O, geef die maar een snoepje, een aardigheidje, een breipatroon- tje (ja, vooral een breipatroon- tje), dan slikken zy het politie ke praatje meteen wel. Stel je voor, dat een grote partij dat eens met dc mannen lapte! Ik zie het al: ven foldertje met een handleiding voor het bi- richten van een tropisch aqua rium, of het knutselen van een kippenhok, of het aanleggen van een postzegelalbum des- verlangd een jaarkalender voor het volkstuintje. Je zou de mannen horen: de scheenoinkél daverde op zijn grondvesten van hoongelach. Nee mannen, voorzover zij nog een duwtje in de richting van het stemhokje nodig hebben moet je minstens met een pro gramma of althans met een stelletje goed klinkende leuzen aan boord komen. Die hebben er in het onver schilligste geval nog een flauwe 1 notie van, dat politiek toch eni- «e volwassenheid veronderstelt, dat de kiezer een wezen is, dat toch in ieder geval een mini mum aan inzicht en desnoods uitsluitend stoffelijke verlan gens moet beletten. De man als kiezer, als hij in dubio mocht verker67i omtre7it de preferente catididaat, vraagt tenmi7iste klare taal, zo simplistisch mo gelijk, Z07ider bijmengsels of attracties. Hij V67-la7igt bij zijn kist sigareti toch ook peen zak zuurtjes cadeau, of een pakje shag bij aan koop van een paar bretels Maar een vrouw o, ddt is zo'7i iiaief en oppervlakkig schaapje.Als je die aan het Ze- zen van een verkiezingspam fletje wil zetten moet je precies doen als bij een peuter die peen levertraati wil happen: Lus niet! Bah, vies! Haal dan de lepel even weg en begin een lief spelletje met blokjes of bal letjes of papiere7i poppetjes: Mooi hè Kan het ki7id dat óók wel? E7i als het wondje dan in verbazing open gaat: wip, daar is het kleverige goedje al naar binnen! Is het niet om b\j te huileti Kijk eens, wü het kiezeresje wél een mooi breipatroontje? S? 10e- zip hè met die moder7ie mouw- lijn en die slank maketide stre- pe7i bi de pas. Zelf ook eens proberen? Waarom niet? Het vrouwtje op het plaatje ziet er toch óók schattig mee uit, sla maar even om, 'daar staat het héle beschrijvbikje, kant en klaar Een kind kaï. het brei en. Gaat het mo7idje al open van verruklcbig? Gauw, dan de le- fiel vol politieke levertraan er n Slikke7i mddr! Goed zo: zie je wel dat het niet zo erg is. Je leert heus wel knap stem metjes doen, als een grote meid Wa7i7ieer worden wij eens méns? SASKIA. Het kledingstuk, dat ons by de schoonmaak zo uitstekend terzijde heeft gestaan, liet schort, zal na al die dagen van hard werken vermoe delijk niet heel toonbaar meer zijn! We zullen dus maar eens kyken, wat er op dit gebied alzo te koop is. Keu ze en variatie is er genoeg, want ook de schortjes doen mee aan de mode. De klassieke saaie stofjas in beige of wit heeft zware concurrentie ge kregen van de vrolijke jasschorten, welke over het algemeen iets korter valler, en ruimer van snit zijn. Zo'n 1 fleurig jasschort van frisse katoen, cloque of everglaze beschermt onze japonnen afdoende, en kan bovendien by zomers weer gemakkelyk onder de onderjurk aangeschoten worden. Maar ook 's middags, wanneer we de ochtendlijke werkkledij hebben .verwisseld voor een gekleed toiletje, kunnen we het schort niet missen. By het tafeldekken en koffie zetten is een klein flatteus schortje eigenlijk onontbeerlijk. Wie een beetje handig is met de naald, maakt in een hand omdraai zelf zo'n gezellig dingetje. Met een meter katoen doet U al heel Pittige sausjes voor uw slaschotels Er is volop sla te koop; het is bovendien uitgezocht weertje voor frisse gerechten, düsbreng zo vaak mogelyk zo'n vïtaminenryke slaschotel ter tafel! En dan liefst niet steeds op dezelfde manier klaargemaakt, maar met wat varia tie in de slasaus Inplaats van de slasaus „uit een flesje" kunnen we het klassieke re cept nemen: een mengsel van twee delen olie en 3 delen azijn, waaraan een paar druppels aroma worden toegevoegd. Voor sla van ietwat bit tere groenten, zoals lof en andijvie, is een sausje van olie, azijn, zout en wat suiker heel geschikt. Ook de volgende combinaties zijn smakelijk, om sla mee aan te maken: karne melk met azijn, zout, peper of noot muskaat; fijngemaakt el met olie, azijn of citroensap, zout; tomaten puree. verdund met azijn en olie. Wie mooie frisse andijvie heeft kunnen bemachtigen, kan het vol gende recept eens proberen: Sla van andijvie en appel, plm. 250 gram andijvie, 250 gram zacht- zure appelen, 1 ei, olie, azijn, (ci troensap), zout,. Het ei 4 tot 5 minuten koken, pel len en in de slakom fijndrukken met een vork. Een paar eetlepels olie en azijn en wat zout ermee vermengen. De andijvie van de lelijke bladeren en het stronkje ontdoen en zeer fijn snijden. De appelen wassen of schil len (mooi gekleurde vruchten met schil en al gebruiken) en in blokjes snijden. De appel meteen door de slasaus mengen om verkleuren te voorkomen. Alle ingrediënten luch tig dooreen scheppen. Desgewenst citroensap er over druppelen. Na enkele minuten de sla op smaak afmaken. wat! Er zijn velerlei mogelijkheden tot garnering; zig-zag band, borduur werk, of een paar grote zakken in af stekende kleur, waarin we pannelap pen, een doosje lucifers en dergelijke Keukenattributen kunnen bewaren. Trouwens, pannelappen kunnen we erbij maken van dezelfde stof. Knip hiertoe vier cirkels, voer ze met ste vig flanel en stik ze twee aan twee met ruitvormige stiksels op elkaar. Met een paar stevige bandjes kunnen ze aan de taillebana van het schortje bevestigd worden. Een dergelijk half schortje is ook practisch bij het handwerken en naaien, waardoor onze rok tegen stof, pluisjes en draadjes beschermd wordt. Om maar niet te spreken van het gemak, dat de gastvrouw des avonds heeft van zo'n klein schortje, wanneer ze in de keuken een hartig hapje voor haar gasten gaat klaar maken! De Amerikaanse draagt ty'dens haar huiselijke bezigheden graag een fan tasie-overall, zoals hieronder afge beeld. Ook het practische kleine hoofddoekje verdient onze aandacht, want hoe vaak stellen we onze haar dos niet ondoordacht bloot aan stof en vuil? 1 DIT MERK garandeert Uook motechtheid na herhaald wasseri en chemisch reinigen .AMTIN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 6