c: Losgeslagen jeugd maakt Londen onveilig J Campus, de cultuur-oase in een rusteloze maatschappij C WAFELBAKSTERTJE ZINGT FRANSE LIEDJES WAARDELOZE WICHELROEDE EN AFWEZIGE AARDSTRALEN DUITSE OUD-NAZI'S DRINGEN IN REGEERKASTEEL ZATERDAG 15 MEI 1954 PROVINCIALS ZEEUWSE COURANT DE AMERIKAAN EN ZIJN SCHOOL High 'i-school, een combinatie van mulo en ambachtsschool Ergens aan de buitenkant van de stad Nashville igt de campus van Fisk University, een der negen universiteiten van de stad. Negen, een groot ge tal voor een stad, die niet meer dan 175.000 Inwoners telt, ook al houdt men rekening met het leit, dat de stad het onderwijscentrum is van een groot deel van de drie millioen inwoners tellende staat Tennessee. Dat grote getal vraagt om een verklaring. Welnu, die verklaring ligt in het scnool- systeem in de V.S., dat anders is dan dat in Nederland. Beter in sommige opzichten, echter niet in alle. Maar ook al zou men hier tot de slotsom komen, dat het meer voordelen dan nadelen biedt, zou het mociljjk te co- piëren zyn, omdat het zou nauw verweven is met de gehele Amerikaanse maatschappij, dat het er niet los Van te maken is. Daar is allereerst de campus. Een onbekend begrip in Nederland. De campus is een stuk land. Een groot stuk, wöarop gras groeit en hier en daar een boom. Dat stuk grond is be langrijk, want het is de grondslag van elke universiteit in de V.S. Die grond is soms gekocht, vaak echter geschonken. Vraag mij niet hoe het begrip campus is ontstaan. Het is er nu eenmaal en het betekent, dat elke universiteit (uitzonderingen daarge laten) een eigen grondgebied heeft. Op dat grondgebied staan de ge- door O. WERKMAN J bouwen, maar men heeft wel eens de indruk, dat die secundair zijn. De campus is nummer één. Niet zonder reden overigens. Het leven in de V. S. is uitermate rusteloos, jachtig en lawaaierig; het noodt allerminst tot studeren. Integendeel, het smoort elke mogelijkheid daartoe. De cam pus daarentegen is een gebied van rust, kalmte, stilte. Men kan er luis teren, men kan er iets bepraten, men kan er lezen, men kan er denken, men kan er zich verdiepen in wat- dan-ook. De campus is de cultuur oase in een cultuurarme maatschap pij. Zy heeft er een zin, die zij hier in mindere mate zou hebben. Uitgegroeid. Er zijn meer grote verschillen. Amerikaanse universiteiten zijn door gaans op een heel andere wijze ont staan dan Europese. Fisk b.v. is be gonnen in 1867 als eenambacht school van de zonen van vrijgelaten negerslaven. De afschaffing van de slavernij wierp millioenen onge schoolde arbeidskrachten op de markt, waar zij terstond, kennis maakten met de onaangename zijde van het vrij zijn, nl. het risico van werkloosheid, honger, ellende. Had den de kerken zich daar niet mee be moeid, dan zou het lot van de vrije negers wel eens slechter uitgevallen kunnen zijn dan dat van de slaven voorheen. Er was dus een kerkge nootschap dat een school stichtte om jonge negers in staat te stellen een beroep te leren. De kerk zorgde voor leraren, een gelbouw en zo meer. De school begon als een onderneming met een heel bescheiden taak, maar zy wist zich te ontwikkelen dank zij het zakelijk instinct van haar lei ders. Zij verwierf een campus, kwam in het bezit van schenkingen, ver wierf subsidies van stichtingen, fond sen en overheid, breidde zich gesta dig uit en bereikte het hoogste plan. Zo onstond uit de ambachtschool voor slavenkinderen een der beste neger universiteiten van de V.S. Andere scholen zijn anders ont staan, maar vele dragen nóg dat pri vé karakter. Toen de V.S. nog een kolonie waren, deed het moederland al heel weinig aan onderwijs, wat er gebeurde was te danken aan het ini- atief van de kolonisten zelf. Later, na de onafhankelijkheidsverklaring, was het nog lange tijd zo, dat de overheid een zeer bescheiden ro' speelde en er dus veel aan het parti culiere leven werd overgelaten. Tot op zekere hoogte is dat nóg zo. In vele plaatsen is de Kamer van Koop handel (een particulier lichaam) veel belangrijker dan het gemeentebe stuur (de overheid). De K. van K. be moeit zich ook nu nog in vele geval len met het onderwijs. Een en ander verklaart ook al zit daar ook nog méér achter waarom er blanke en zwarte en gemengde universiteiten bestaan, ook al staat wettelijk elke universiteit open voor elke student. Negerstudenten zien het doorgaans niet als him hoogste ideaal aan een universiteit te studeren, waar zij tot voor kort niet werden toegelaten. Zij zijn liever onder elkaar op grond van saamhorigheidsgevoel, familietradi tie, enz. Het begin. Maar laat ik by het begin begin nen. Op driejarige leeftijd kan de Amerikaan naar de nursery school, de bewaarschool. Een jaar later kan hij overstappen naar de kindergarten, een kleuterschool. Daarop volgt de lagere school (net als bij ons), die zes of acht jaar duurt; van zes tot twaalf of van zes tot veertien. Daar boven ligt dan de high school van vier jaar of een junior en een senior high school van elk drie jaar. Men kan er met zijn achttiende jaar door zyn. Men is geneigd de high school gelijk te schakelen met onze mid delbare scholen, maar naar mijn in druk reiken zij niet zo ver. Zij zijn in vele gevallen min of meer een sa menvoeging van een mulo met een ambachtschool. Dat lijkt een vreem de combinatie, maar in de practijk betekent het, dat elke Amerikaan een handige jongen is en veel gemak kelijker van het ene beroep in het andere overstapt. Dat compenseert het feit, dat het high school diploma lager staat dan het einddiploma H.B. S. ofschoon er net zo lang over ge daan wordt. Na de high school staat de deur open voor de academische studie. Men onderscheidt op dit gebied pro fessional schools, die voor een be paald beroep opleiden, junior colleges van twee jaar, colleges van vier jaar en volledige universities. Twee jaar studie aan een junior college geeft recht op de titel: associate in arts, hetgeen betekent, dat men iets aan algemene ontwikkeling heeft gedaan. Vier jaar college geeft recht op de titel: bachelor of arts, dan wel: ba chelor of science. Deze titels zijn on geveer te vergelijken met onze can- didaatsexamens. Zeer vele studenten gaan niet verder dan de graad van bachelor; zy zijn dan vaak zeer bruikbare krachten in intellectuele beroepen. Zij, die wel verder gaan, kunnen het op een volledige univer siteit brengen tot master of arts, danwel master of science of hoogste top! doctor of philosophy. In organisatievorm is er geen of weinig verschil tussen een college en een volledige university; vandaar, dat het college vaak university wordt genoemd, hetgeen in Europese ogen enigszins misleidend is. Het ver klaart tevens het grote aantal uni versiteiten in zo menige stad in de V.S. (Om een voorbeeld te noemen; een kweekschool heet er teachers college en heeft er de universitaire status.) Wilt U een enkel cijfer? Er zijn in de V.S. 630 openbare en 1158 particuliere scholen op universitair peil, de colleges dus inbegrepen. Dat is by elkaar 1800. Nederland zou bn invoering van hetzelfde stelsel 12Ó soortgelijke inrichtingen van hoger onderwijs bezitten. Ik zou nog veel meer over de scho len kunnen en willen vertellen. Mis schien doet zich daar later nog eens de gelegenheid toe voor Bami in theeketeltje oorzaak van steekpartij De kleine 44-jarige Chinees T. E. W. die als wasser a.b. van het m.s. „Oranje" op 3 Maart j-1 zijn Chinese neef Tham Thai met een mes te lijf was gegaan, is door de Amsterdamse rechtbank conform de eis wegens het toebrengen van zwaar lichamelijk let sel tot 5 maanden met aftrek van het voorarrest veroordeeld. Tussen de twee neven bestond al ja renlang een vete, die op de bewuste dag tot uitbarsting kwam, toen Tan tot groot ongenoegen van Tham bami be gon te koken in een theeketeltje. Tham liep enige messteken op, zodat hij enkele dagen verpleegd moest wor den. Eerste uitkering van Oudewater se Bank In het gerechtsgebouw te Rotter dam is Donderdagochtend de verifi catievergadering eehouden in ver band met het faillisement van de Oudewatersche bank N.V. te Oude water. Eén der curatoren, mr. A. Blom, bracht een verslag uit waarin stond, dat de eerste uitdelingslijst mogelijk in Juli a.s. zal kunnen worden gede poneerd. De andere curator, mr. B. Moret, deelde na afloop van de ver gadering mede, dat de eerste uitke ring waarschijnlijk vijftig procent zal bedragen. Als de belastingkwestie met de staat definitief geregeld is, zal een tweede uitkering volgen en een laatste uitdeling zal waarschyn lijk volgen als alle processen over de betwiste vorderingen zyn afgehan deld. HET BEGON MET EEN NOODSPRONG. Een groot succes. Amerika leent torpedo jagers aan Japan. Te Tokio is een overeenkomst gete kend waarbij de Verenigde Staten aan Japan vier torpedoboten voor een periode van vijf jaar lenen. Het Japanse kabinet heeft besloten de lening te laten goedkeuren door de Rijksdag. Waarnemers geloven, dat het moeilijk zal zijn de overeenkomst bekrachtigd te krijgen voor het par lement op reces gaat. Overigens had de Japanse regering om totaal 17 sche pen gevraagd. De onderhandelingen daarover worden nog voortgezet. (Van een verslaggever) Zeven jaar geleden opende Henriet- te Caron bij de Sacré Coeur in Parijs een soort wafelkraam. Dat was eigen lijk een noodsprong; zij leidde met haar man, die meubeltekenaar was, een moeilijk bestaan. Maar in het ver. laten atelier, waar zij een lekkernij.. Pate a Chou, verkocht, begon lang zamerhand de ommekeer De Parijze- naars hadden voor haar spoedig een bijnaam gevonden: door een kleine verbastering van haar specialiteit werd zij voor haar klanten madame Patachou. Zoals In de Franse hoofd stad meer gebeurt, een populaire bij naam leidde tot succes. Van wafel kraam werd haar zaak een restaurant, in het begin alleen bezocht door oude stamgasten, maar al gauw drong de faam van de „patronne" door tot de Paryse uitgaanswereld en werd het een der drukste gelegenheden uit de „Ville Lumière". Op een avond nodigde een. vrolijk stelletje Patachou uit om een liedje mee te zingen. Wat aarzelend stemde ze toe en„haar stem werd een groot succes". Daarmee was de toe komst verzekerd. Er werd een ca baret geopend, waar „Lady Patachou" iedere avond zong. Elke buitenlan der van naam werd getrokken naar dit typisch Parijse uitgaanscentrum van de Parisienne met het Engelse uiterlijk. Aan het plafond kwam een hele verzameling afgeknipte stropdas sen te hangen, buitgemaakt op man nelijke bezoekers, die niet wilden zin gen of dansen. Als dassenknipster was Patachou spoedig al even bekend als zangeres van het Franse cabaretliedje. De grote Maurice Chevalier, even als Patachou van Menilmontant af komstig, die haar op zekere dag hoor de, haalde haar uit de beperkte kring van het cabaret en bracht haar op de podia van Europa en Amerika. De triomftocht van Patachou duurt nog steeds voort en ook in Nederland was haar optreden, in het Scheveningse Kurhaus, een groot succes. De aparte stem, de subtiele voordracht en de echt Parijse humor van Patachou ma ken van haar een ware ambassadrice van het Franse chanson. Dat is in het kort de levensloop van een vrouw die door een toeval, maar ook door hard werken een weg vond uit de moei lijkheden. Op het ogenblik treedt zy weer op in Waldorf Astoria te New York waar zij de Amerikanen in haar liedjes con fronteert met het leven in Parijs wat zij zelf zo door en door kent. Na een bezoek aan Hollywood maakt Pata chou een tournee in Canada en pas laat in de zomer keert zij terug naar de stad die zij liefheeft als geen an der, Parijs. Frankrijk heeft meer soldaten nodig. Reservisten oproepen? De Franse nationale defensiecom missie, die bestaat uit hooggeplaatste officieren en stafchefs, heeft Vrijdag de kwestie van het zenden van verster kingen naar Indo-China bestudeerd. Naar in gewoonlijk goed ingelichte kringen verluidt, is de regering van plan geregelde eenheden uit Frank rijk, West-Duitsland en Noord-Afrika naar Indo-China te zenden om de leemten te vullen, die zijn ontstaan door het verlies van ongeveer 12 000 man bij Dien Bien Phoe. Premier Laniel deelde Donderdag in de nationale vergadering mede. dat de commissie een keuze zou moeten maken uit „draconische maatregelen". In goed ingelichte kringen verklaar de men. dat wellicht sommige reser visten opgeroepen zullen worden en een bepaald aantal dienstplichtigen langer dan de vastgestelde 18 maanden in dienst,, zal moeten blijven, als gere gelde eenheden uit Europa en Noord- Afrika naar Indo-China gezonden zou den worden. RAPPORT VAN NEDERLANDSE ACADEMIE Moet het publiek beschermd worden? De commissie tot onderzoek van het wichelroede- en aardstralenpro- bleem uit de Koninklijke Nederland se Academie van Wetenschappen, met name haar werkgroep Amster dam, heeft thans het eerste rapport doen verschijnen. Op een Donderdagmiddag in de zetel van de Academie te Amster dam gehouden p?rs"onferentie heb ben enige leden der genoemde com missie, prof. dr J- Clay, voorzitter, dr S. R. de Groot, secretaris, en ook L. H. van der Tweel en dr T. Y. Kingma Boltjes, dit rapport nader toegelicht. Het rapport komt tot een vier voudige conclusie, die door de com missie eenstemmig is vastgesteld. Deze conclusie is. dat de wichelroe de in geen enkele der onderzochte gevallen haar deugdelijkheid als op sporingsapparaat van hetzij beken- Enkele verordeningen door S.E.R. goedgekeurd In 25e vergadering De sociaal-economische raad heeft te 's-Gravenhage zyn 25e openbare vergadering gehouden, onder voorzit terschap van prof. mr. F. de Vries. Zonder beraadslaging of stemming heeft de raad besloten tot vaststel ling van een verordening, houdende aanwijzing van bedrijfstakken, waar voor de verplichting tot instelling van een ondernemingsraad tijdelijk niet geldt. Eveneens zonder beraadslaging of stemming heeft de S.E.R. zijn goed keuring gehecht aan een verordening, houdende instelling van een bedrijfs- commissie, genaamd algemene be- drijfscommissie. Deze commissie is competent voor alle ondernemingen, waarvoor geen andere bedrrjfscom- missie is ingesteld en waarvoor ook geen vrijstelling voor onbepaalde tijd is verleend. De S.E.R. heeft verder goedgekeurd verordeningen tot uitvoering van de wet op de ondernemingsraden voor: de aardolie-industrie, de bouwnijver heid, de burgerluchtvaart, het groot winkelbedrijf, de detailhandelsonder nemingen, het zeerederybedrijf, het film- en bioscoopbedrijf, de confectie- industrie en de groenten- en fruitver- werkende industrie. In de verordening voor de bouwnij verheid wordt vrijstelling verleend van de verplichting ondernemingsra den in te stellen. Voor het zeeredery bedrijf zal de verplichting niet gelden, met uitzondering van de ondernemin gen aan de wal. Tenslotte is vastgesteld een veror dening tot het doen verlenen van me dewerking, gevorderd bij het instel lingsbesluit landbouwschap. hetzij onbekende verschijnselen heeft kunnen bewijzen; dat het be staan van de z.g. aardstralen in geen enkel geval is aangetoond, of zelfs naar aannemelijk gemaakt; dat ten overvloede het overtuigend bewijs is geleverd van de waarde loosheid der onderzochte apparaten ter „vernietiging van de z.g. aard stralen of neutralisering van hun werking"; en dat het gewenst is. dat de overheid het publiek bescherming biedt tegen de activiteit van fabri kanten van en handelaren in z.g. anti-aardstralenapparaten, zeker voor zover deze activiteit zich be weegt op geneeskundig gebied. De resultaten van net onderzoek waren volkomen negatief. Dit tot grote teleurstelling van de commis sie, die uit enig positief resultaat wellicht de mogelijkheid had geput dit zoveel besproken en in brede la gen van de bevolkine zozeer levende probleem meer gericht te bestuderen. Zeer beslist bleek, dat aardstralen noch physisch noch psychisch kun nen worden aangetoond, en dat ook de wichelroede een volmaakt waar deloos werktuig is voor het opspo ren van deze aardstralen, van wa ter of wat ook. Voor het onderzoek heeft de com missie medewerking verkregen van zowel de bekende beroepswichelroe delopers in ons land als van enkele amateurs, die zich op dit terrein bewegen. Van deze allen heeft de commissie de goede trouw niet in twijfel getrokken. Zij allen hebben na de gedane proeven behoudens een enkele uitzondering, het negatieve van de resultaten erkend. Een uitvoerig en gedocumenteerd rapport over het gedane onderzoek op de gebieden van landbouw en veeteelt, zal over enige tijd worden uitgebracht. Een oud volk gaat een nieuwe tijd in: Hier zien we een Papoea-cursist, van de opleiding voor tractor-monteurs in Kota-Nica (Nieuw Guinea) bezig met een 8 P-K. Ransom trekker het hoge Alang Alang gras plat te rijden. An dere arbeiders zullen de vruchtbare grond, die nu nog door het gras wordt bedekt, straks verder ontginnen. Beschonken chauffeur reed op fietsers in De Haagse rechtbank heeft de 42- jarige groentengrossier F. van D. uit Rijnsburg. die op Tweede Kerstdag 1953 een dodelijke aanrijding heeft veroorzaakt, veroordeeld tot een ge vangenisstraf van negen maanden en vijf jaar ontzegging van de rijbe voegdheid. De veroordeelde had op Tweede Kerstdag 1953 als bestuurder van een vrachtauto nabij Oegstgeest drie wielrijders, een vader met zijn zoon en dochtertje aangereden. Het doch tertje werd op slag gedood. Bn een onderzoek bleek dat in het bloea van verdachte alcohol aanwezig was. Taxichauffeur negeerde verkeersbrigadiertjes Omdat hij in de Lairessestraat te Amsterdam in October j.L met een snelheid van naar schatting 60 km per uur zo dicht achter een groep over stekende schoolkinderen langs was gereden, dat diverse jongens en meis jes verschrikt uit de groep renden en daarmede een gevaar voor het ver keer opleverden, is de 54-jarige taxi chauffeur G. C. S. uit Amsterdam thans in hoger beroep opnieuw t 20 boete opgelegd. Pe Amsterdamse rechtbank heeft hem n.l. schuldig ge acht en het vonnis van de kantonrech ter bevestigd. De verdachte zelf ont kent de betrokken taxi bestuurd te hebben, die door een agent werd waar. genomen. De groep schoolkinderen werd ge ëscorteerd door de in witte uniformen gestoken verkeersbrigadiertjes, de z-g. klaar-overs. OUDE IDEALEN HERLEVEN De leiding van de West- Duitse vluchtelingen partij (B.H.E.) heeft on verwacht een wijziging ondergaan. Op een in Bielefeld gehouden par tijcongres is prof. dr Oberlander, de minister voor het vluchtelingenwezen, tot partij voorzitter ekozen, nadat de stichter der partij, minister R. W. Kraft, aan het slot van het congres had verklaard dat hij alle partyfunc ties neerlegde aangezien hij geloofde, niet meer het vertrouwen der party te hebben. In zijn ministeriële functie heeft Oberlander reeds veel opspraak ver wekt, door de vervanging van een aanzienlijk aantal leidende beambten DE EDWARDIANS Uitdaging van televisie dominé (Van onze Londense correspondent) Steeds groter wordt in brede lering in Engeland de ongerustheid over groe pen jonge mensen, die bekend zyn geworden onder de naam „Edwardians". omdat zij het liefst gekleed gaan in costuums, die herinneren aan de tijd van Koning Edward (19011910); nauwsluitende broekspijpen, lange col berts afgezet met fluweel, gebloemde vesten met glinsterende knopen en suède schoenen. Als men ze ziet, zou men zeggen een beetje excentriek. In werkelijkheid zyn deze jongelieden, allen zo tussen de 16 en 20 jaar, de wanhoop van ouders, opvoeders en politie, want zy vormen een totaal a-sociale groep in de- ingewikkelde samenleving van Londen. Misdaden en misdrijven zyn aan de orde van de dag. Doch thans heeft een Methodistische dominee, Douglas Griffiths, de „televisie-dominee" van het kinderuurtje, een zachtmoedige, doch ferme uitdaging gericht aan het adres van de Edwardians. „Kom op als je durft", heeft ds Griffiths gezegd, „en laten we eens zien, of ik jullie niet wat beters kan aanbieden dan het leven, dat jullie nu leiden. Je mag zelf bepalen op welke plaats en wanneer we elkaar zullen ontmoeten en wees niet bang dat ik politie zal meebrengen!" HENRIETTE CARON moed getuigt, moet men weten wat voor een gevaarlijk soort knapen de ze Edwardians, ondanks hun jeugdi ge leeftijd, zijn. Ze zijn allen geboren zo omstreeks het begin van de twee de wereldoorlog en kennen dus de moed en de verschrikking van de oorlogsjaren slechts van horen zeg gen. Maar wel zijn ze al vroeg tot de ontdekking gekomen, dat men met „idealen" niet erg ver komt in de wereld. Nooit hebben ze ervaren, wat werkloosheid betekent en het valt hun in het na-oorlogse Engeland waar volop werkgelegenheid bestaat, niet moeilijk een paar tientjes per week te verdienen in een baantje, waar ze niet hard behoeven te wer ken, want aan werken hebben ze een broertje dood. Hun ouders een voudige, vlijtige arbeidersmensen, krijgen van dat weekloon geen cent, want alles wordt besteed aan dure kleding en rondhangen in melksalons koffietentjes, danszalen en biosco pen. In de bioscoop hebben ze al hun levenswijsheid opgedaan, vooral die wordt opgediend in de vorm van op windende Wild-West-films. „Als de „dagtaak" (als men hun slenterend boodschappen doen de baas zo noemen kan) is afgi... gaan ze zich snel verkleden in „Edwardian suit", hun fantastisch costuum, waarop ze fatterig zuinig zyn, en zoeken elkaar op in de neon- verlichte straten van Londens ver- maakbuurten. De meisjes, die ze in hun groeps taal „bruidjes" noemen, zijn er ook want zonder de stimulans van de an dere sexe vinden ze het leven maar saai. Ja, men kan zelfs zeggen, dat de diepste oorzaak van deze golf van jeugdmisdaad bij üe meisjes te vin den is, want zij zijn het, die haar vriendjes aanzetten tot „moedige" door B. Goedhart daden. En „moed" betekent in dit ge val het aanranden en beroven van niets vermoedende voorbijgangers vechtpartijen met in de hand verbor gen scheermesjes en boks bugels; overvallen op winkeliers; leegstelen van winkels; het kapotslaan van ca fé-inventarissen, alles in georgani seerd verband, onder leiding van een durf-al. Alleen zijn ze niets, samen voelen ze zich stérk. De politie staat machteloos tegen deze niets-ontziende jongens, die ne- le buurten onveilig maken, maar zor gen uit de voeten te zijn tegen de tijd dat de gealarmeerde politie ter plaatse is. Vele mensen, wijs gewor den door de ervaring, durven zelfs nauwelijks de politie te waarschuwen want ze weten dat de wraak van de bende niet op zich laat wachten. Het is een uit het lood geslagen, lege jeugd, die zonder de invloed van kerk of jeugdorganisatie geen le vensvulling weet te vinden. Haar men in zyn ministerie door voormalige na zi's. Oberlander zelf is één der vier ministers van het kabinet in Bonn, die tot de naziparty of haar organi saties hebben behoord. Hij was leider in de S.A. en heeft als specialist in Russische zaken getracht een leidende rol te spelen in de politiek die de nazi leiders in Oost-Europa hebben ge voerd. Hij werd daarbij evenwel door de S.£> overtroefd. Oberlander he«ft terstond na zyn ambtsaanvaarding verklaard er naar te streven, de vluchtelingen niet te doen opgaan in de Westduitse bevol king, doch hen voor te bereiden op een nieuwe taak die hij voor Duitsland in Oost-Europa ziet weggelegd. Daartoe dient volgens hem in de eerste plaats de wil der vluchtelingen om naar hun geboortegrond terug te keren, leven dig gehouden te worden. Voorts wil hij met het oog op een toekomstige Duitse rol in het Oosten de vluchtelin gen vertrouwd maken met de proble men der Oostelijke volken. Het feit dat Oberlander zich in zijn ministerie met vroegere leidende na zi's heeft omgeven, heeft reeds tot scherpe protesten geleid van de kant der Christelijke partij van dr Aden auer. De christelijke fractie in de bondsdag heeft hierover haar leider opdracht gegeven, zich daarover met Oberlander in verbinding te stellen. talïteit is ontleed in een artikel in het Brits Medisch tijdschrift, waarin de schrijver tot de conclusie komt, dat deze jongens lijden aan „emotio nele waterpokken". Doch de diagnose moge met zo heel moeilijk te stellen zijn, de remedie van deze ziekte is niet zo eenvoudig. Mer weet er geen raad mee, want deze jeugd is niet meer toegankelijk voor goede woor den of welgemeende daden. Hun eni ge trots is gelegen in hun kleding en hun invloed op de „bruidjes", alsme de in him durf in scheermesgevech- Althans, zo schijnt het, want elke tot nogtoe aangewende poging heeft hopeloos gefaald. En de laatste, die thans de stryd om de ziel van deze losgeslagen jeugd heeft aangebonden, is „Vader Griff". Zijn alom gepubli ceerde uitdaging treft misschien een verborgen snaar in deze jeugdige harten, en ds Griffiths wacht nu af, of hij misschien op een avond een te lefoontje zal krijgen, en hem door een 16-jarige zal worden meegedeeld: „vooruit, leuterige zwartrok, je zult je zin hebben, kom maar eens met ons praten! Bang voor hen is ds. Griffiths niet. Hij zegt: „Ik geloof in deze jongens. Ze zijn geestelijk in de war door de waterstofbom en de verhalen van de oorlog. Ik zal probe ren ze wat beters te geven". Heel Engeland hoopt, dat zijn po ging slaagt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 5