PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Droogte schiep noodtoestand in bos- en heidegebieden Zes jaar op de bres amateur-toneel in voor goed Zeeland BILT TERUGTREKKEN VAN TROEPEN UIT LAOS EN CAMBODJA FRANS-AMERIKAANS CONTACT OVER OORLOG IN INDO-CHINA 197e Jaargang-No. 113 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W de Pagter. Hoofdred.: G. Ballinlijn: Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 15 Mei 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm Minimum p. advertentie f 3. (ng mededelingen l:lemaal Uriel Kleine advertenties .max. 8 regels» van 15 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No 359300 P.Z.C.. Middelburg Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 21601: Middelburg, Markt 51. telet 3841: Goes, Lange Vorststr 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr 2. telet 16; Terneuzen. Brouwerijstr 2; Zierikzee. N Bogerdstr C 160. telef. 26 REEKS VAN BRANDEN Rode haan kraaide bovendien op een viertal boerderijen De aanhoudende, bijzonder grote droogte, heeft in de bos- en heidegebie den van ons land een noodtoestand geschapen, die van dag tot dag nijpen der dreigt te worden. De afgelopen week zijn meldingen van bos- en heide branden aan de orde van de dag geweest en Vrijdag deelde het K.N.M.I. mede, dat reeds meer dan duizend hectare bos en heide in vlammen zyn opgegaan. Op de grootste voorzichtigheid, ook in de duinen en in de veengebieden, wordt aangedrongen. Intussen zijn weer nieuwe branden uitgebroken en Vrijdag kraaide de rode haan bovendien op een viertal boerderijen. Tijdens een korte, hevige brand zijn gistermiddag in Nistelrode twee boerderijen met bijgebouwen afge brand, bewoond door de families L. v. d. Laar en Th. v. Wegen. Het vuur ontstond in het achterhuis brj land bouwer v. d. Laar. De tweede boer derij, die ongeveer dertig meter ver der lag, vatte vlam door overwaaien de vonken. Het vur aangewakkerd door een straffe wind, verspreidde zich zo snel dat de inboedel en land- bouwinventaris nagenoeg geheel ver loren gingen. Vier varkens en een toom biggen kwamen in de vlammen om. De brandweercorpsen uit Nistel rode, Schaijk, Heesch, Oss en de re gionale brandweer stonden voor een voldongen feit. De boerderijen waren slechts laag verzekerd. Te Wyster, gemeente Beilen, ge raakten twee boerderijen en een landbouwschuur in brand. De boerde rij van de landbouwer H. Bolding is tot de grond toe afgebrand. De in boedel van deze boerderij gin» geheel verloren. Zij was slechts gedeeltelijk verzekerd. Van de andere boerderij, eigenaresse de weduwe J. Sikken, verbrandde het dak. Door het optre den van de brandweren uit Assen, Hoogeveen en Beilen kon dit bedrijf, alsmede de gehele inboedel, voor de rest gespaard blijven. Verzekering dekt de schade. De schuur van de landbouwer J. Hulzenbos ging geheel in vlammen op. De boerderij van deze landbouwer bleef gespaard. De oorzaak van de brand ligt vermoedelijk in een over springende vonk van de tractor, die in de Jandbouwschuur stond. De blus- singswerkzaamheden werden ten zeerste bemoeilijkt door het feit, dat het water over een afstand van on geveer 900 meter moest worden aan gevoerd. Nieuw zendernet inNederland De regering heeft besloten de radio uitzendingen met frequentie-modula ties op brede schaal in geheel ons land in te voeren en daarmede onverwijld een aanvang te doen maken. Door de N.V. Ned. Omroepzender My. is een plan ontworpen, aat voorziet in het bestryken van het gehele land met f.m.-zenders. Het plan zal in drie fa sen worden uitgevoerd; de eerste twee fasen zullen onmiddellijk worden voorbereid, terwijl over de derde fase nog een nadere beslissing zal worden genomen. Zoals bekend, waren er reeds ge ruime tijd klachten over de slechte ontvangst in vele delen van ons land van Hilversum I en H. In verband met de beschikbare golflengten, die aan Nederland zyn toebedeeld, kwam vast te staan, dat een afdoende ver betering alleen verkregen zou kunnen worden door frequentie-modulatie. De beide eerste fasen van het plan hebben betrekking op het Noord- en Zuid-Oosten van ons land; de derde fase voorziet in de oprichting van f. m.-zenders in het overige deel van ons land, waar de programma's thans nog goed worden ontvangen. Over de wijze waarop en in welk tempo even- wijze waarop en m v tueel deze derde fas realiseerd, zal de regering zich nader beraden. nog ,JSeddenroV' bij de Jantjes in Den Helder. Verscheidene boeren in Zuid-Lim burg zyn by gebrek aan hooi ten gevolge van de droogte, overge gaan tot het byvoederen van het vee. In de drinkwatervoorziening wordt hier voorlopig geen stagna tie verwacht. Zoals gemeld, zyn in enkele grote steden van ons land ten aanzien van de drinkwater voorziening reeds bepaalde maat regelen getroffen. Bosbranden Bosbranden hebben ook Vrijdag weer veelvuldig gewoed. Omstreeks twee uur in de middag brak brand uit op de Woensdrechtse Heide en weldra dreven enorme rookwolken over de wegen, waardoor het moeilijk was de vuurhaard op te sporen. Brandweerkorpsen uit Huybergen en Woensdrecht, bijgestaan door honder den militairen, rukten uit en na drie uur hard werken slaagden 7" er in het vuur meester te worden. Veel jonge aanplant ging verloren. Bij de blussingswerkzaaipheden werd geassisteerd door vliegtuigen van de basis Woensdrecht. De piloten diri geerden hun toestellen laag ovêr de grond en gaven telkens aan, waar de brand het hevigst woedde. Te Bergen op Zoom ging ca. 1000 m2 bos-aanplant g loren bij een brand in de nabyhetcl van de jeugd herberg „De Klavervelden", welke gisteravond omstreeks half zeven woedde. Na twee uur slaagden brand weer en vrijwilligers er in het vuur te bedwingen. Vrijdagmiddag omstreeks half een brak in de buurtschap Oosseelt. ge meente Doetinchem een felle bos brand uit. De Doetinchemse brand weer rukte met twee wagens uit en spoot aanvankelijk met 4 stralen. Om één uur werden twee nieuwe slangen uitgelegd en omstreeks half twee was men het vuur meester. Er was een vrij grote rookontwik keling. De brand ontstond aan de voet van een heuveltje en heeft zich uitge breid in de richting van de stad. Het vuur woedde over een oppervlakte van ruim twee ha. Kinderen hebben vermoedelijk met vuur gespeeld. In de bossen gelegan tussen Nunspeet en Vierhouten ging een grote opper- vlakte heide en bos in vlammen op. Twintig jaar dwangarbeid voor Nazi-dokters Het militaire gerechtshof van Lyon heeft de twee voormalige nazi-artsen Eugen Haagen en Otto Bickenbach, die er van beschuldigd waren in de af gelopen oorlog gevangenen van con centratiekampen te hebben gebruikt als menselijke proefkonijnen, ieder tot twintig jaar dwangarbeid veroor deeld. De openbax-e aanklager had de dood straf geëist. Aan de veroordeelden was ander half jaar geleden levenslange zware dwangarbeid opgelegd, doch zij kre gen een nieuw proces toegewezen. FRANKRIJK IS BEREID TOT Maandag geheime vergadering in Genève over Indo-China De Franse minister van buitenlandse zaken, Bidault, heeft Vrydag op een aan Indo-China gewijde vergadering van de Geneefse Confei-entie ver klaard, dat Frankryk bereid is zyn troepen uit Laos en Cambodja terug te trekken, indien de regeringen van die landen er mee instemmen en indien de binnengevallen strijdkrachten van de Vietminh eveneens worden terug getrokken. Bidault sprak zich uit voor een volledige terugtrekking van de Vietminh uit deze twee Indochinese staten. Frankryk heeft de onafhanke lijkheid van beide landen erkend. Volgens Bidault kan de toestand in Laos en Cambodja „onmiddellijk" geregeld worden. Bidault gaf de volgende antwoor den op de vijf vragen, die de minister van buitenlandse zaken, Eden, Woensdag had gesteld: 1) Frankrijk is van oordeel, dat de strijdkrachten van beide partijen in overeen te komen zones opnieuw moeten worden gegroepeerd; 2) Frankrijk stelt een afzonderlijke oplossing voor Laos en Cambodja en terugtrekking van de Vietminh-strijd- krachten uit beide landen voor; 3) Frankrijk vindt, dat de Geneefse conferentie de gebieden noet aanwij zen, waarin de gezegelde strijdkrach ten van beide partyen opnieuw zul len worden gegroepeerd, nadat de op perbevelhebbers zijn geraadpleegd; 4) Frankryk heeft ontwapening van ongeregelde strydkrachten voorge steld. De manier waarop dit in Viet nam zal geschieden, moet worden vastgesteld in overeenstemming met de bepalingen voor de hergroepering van de troepen; 5) Frankryk heeft internationale controle voorgesteld. Het is bereid voorstellen over de sameixstelling van commissies en de wyze van toezicht te bestuderen. Molotow heeft zich Vrydag bij de vredesvoorstellen van de Vietminh aangesloten en soortgelijke ingediend, aldus werd in conferentiekringen ver nomen. Molotow heeft Vrydag medege deeld, dat de negen landen, die het Indochinese probleem bespreken, Maandag hun eerste geheime verga dering zullen houden. Minister Eden had er by Rusland en China op aan gedrongen accoord te gaan met het houden van besloten vergaderingen, volgende week, voor de bespreking van Indo-China. Frankryk en Ameri ka steunden Edens voorstel. Voordat gisteren het commando Ma ritieme Middelen en het commando over Hr. Ms. Jacob van Heems- kerck" te Vlissingen werd overge dragen, inspecteerden de aftredende en de nieuwe commandant de aan getreden bemanning. Rechts kapitein ter zee J. G. Broekhuysen, linies ach ter hem de nieuwe commandant, ka pitein ter zee N. W. Sluijter. (Foto P.Z.C.J (Voor verslag zie pag. 2) Droogteperiode blijft (Van onze weerkundige medewerKer). Weer is er een week verlo pen, zonder dat er regenwater Is gevallen. In deze eerste helft van Mei is het zeer droog geble ven. Alleen in de eerste dagen van de maand is er op de mees te plaatsen 4 tot 6 mm geval len, een hoeveelheid, welke bij lange na niet in de behoefte heeft voorzien. Gisteren zagen wij veel hoge bewolking over drijven, behorend bij een sto ring, die met lichte regen over O.-Engeland naar N-W. Frank rijk trok. Hogedrukgebieden blijven het weer bepalen. Uit Scandinavië stroomt met Noord. Oostelijke winden iets koudere tucht naar onze omgeving. Zo wel overdag als ook des nachts is het al kouder geworden. In Vlissingen steeg het kwik Woensdag nog tot 27 graden maar vandaag en ook morgen zal het wellicht niet boven de 20 graden komen. Er zal ook dit weekeinde nog tevergeefs naar regen worden uitgezien. De de pressies, die regen veroorzaken, bevinden zich nog steeds op een grote afstand van ons land. In Zuid-Frankrijk kwamen giste ren onweersbuien voor, maar ook daar neemt de onweersacti. viteit weer af. Frankrijk heeft opnieuw de Ver. Staten om onmiddellijke militaire hulp in Indo-China verzocht, aldus is Vrijdag in goed ingelichte kringen in Genève vernomen. Van gezaghebbende zijde wordt te Washington vernomen, dat Amerika gunstig heeft gereageerd op een Frans voorstel tot besprekingen tus sen beide landen over de omstandig heden, waarin een militaire interven tie van Amerika in de oorlog in In do-China nodig zou zijn. Waarschijnlijk zullen de Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken John Foster Dulles, en de Franse Tram te Amsterdam gleed door bij halte Twee slachtoffers Omstreeks half drie Vrijdagmiddag werd by het Weteringsplantsoen te Amsterdam een Haarlems echtpaar aangereden door een tramwagen van lyn 7. De tram naderde uit de richting van het Frederikspleïn en moest by de halte stilhouden. Volgens infor-ma tie van de politie weigerden de rem men van de tram, die tegen iedere verwachting in derhalve doorgleed en de beide slachtoffers op een over steekplaats greep. De tram is na het ongeluk doo^ de politie gecontroleerd. De remmen bleken normaal fe functionneren. Op last van de officier van justitie is de tram derhalve des middags vry gegeven. Op het politiebureau Stadhouders kade is de wagenbestuurder verhoord. Hij was geheel overstuur. Voor het ongeluk heeft hij geen an dere verklaring, dan dat de remmen weigerden, toen hij ze aanzette. De beide slachtoffers zijn ernstig gewond naar een ziekenhuis vervoerd. premier, Joseph Laniel, de Frans- Amerikaanse besprekingen houden over de toestand en de mogelijke ont wikkeling in Indo-China. Het is ook niet uitgesloten, dat Bidault uit Ge nève zal overkomen om hieraan deel te nemen. De Amerikaanse ambassadeur te Parijs, Douglas Dillon, heeft Vrijdag een onderhoud met Laniel gehad om deze besprekingen voor te bereiden. Hij za.1 ook naar Genève gaan om met Georges Bidault te spreken. GESPREK MET MEVR. VAN DEN BROECKEDE MAN „Kruistocht tegen draken in West Zeeuwsch-Vlaanderen" „Het amateurtoneel behoeden voor „draken". Dat was een van de regels, die mevr. E. J. Van den Broecke-De Man zich ongeveer zes jaar gelden stelde, toen zy werd uitgenodigd om als jurylid de prestaties van de ama teur-tonelisten in West Zeeuwsch-Vlaanderen te beoordelen en zo mo gelijk het amateurtoneel op een hoger plan te brengen. Een zware opgaaf, ondanks het feit, dat in ZeeuwschVlaanderen het ama teurtoneel by de bevolking een in overig Zeeland welhaast ongekende liefde geniet. Er zijn by het amateurtoneel nog altijd vele moeilijkheden te over winnen, waarvan het kiezen van een goed stuk uit de beperkte „voorraad" wel een der grootste is en over al deze moeilijkheden kan mevrouw Van den Broecke-De Man, dank zy een jarenlange ervaring op dit ^ebied, met grote kennis van zaken spreken. Met grote voldoening ook kan zij gewagen van de vooruitgang, welke in West Zeeuwsch-Vlaanderen op het gebied van amateurtoneel is bereikt. „Zes jaar geleden schrok ik van het peil- De oorzaak was gelukkig dui delijk, want ook hier evenals el ders kampte men met gebrek aan goed speelbare stukken en maar al te zeer was men nog geneigd de voor keur te geven aan de bij iedere to neelminnaar zo zeer gevreesde dra ken". Mevrouw Van den Broecke is toen •min of meer een kruistocht be gonnen tegen de draken en op de contactavonden van de West Z. Vlaamse Toneelbond nam zy „de sentimenten onder het mes", zodat langzaam maar zeker de begrip pen zuiver en onzuiver toneel, kunst en kitsch, waarlijk drama en melodrama en hoe subtiel zyn vaak de verschillen! vast om lijnd werden. „Thans is het melodrama vrijwel taboe voor West Zeeuwsch-Vlaan. deren", aldus mevrouw Van den Broecke. Een knappe prestatie! Vooruitgang betekent ook het feit, dat het de laatste drie jaar practisch niet meer is voorgekomen, dat de spe lers op de planken de g en de h ver wisselden, een fout immers, die ty perend is voor de moeilijkheden waarmede amateurs „uit de provin- MEVR. E. J. VAN DEN BROECKE- DE MAN liefde voor amateur-toneel cie", uit streken waar dialect wordt gesproken, op taalgebied te kampen hebben En hoe belangrijk is immers een goede uitspraak! Belangrijk zijn ook de decors en tot haar vreugde kon mevrouw Van den Broecke op merken. dat ook hierin verbetering is gekomen. „De laatste jaren worden de decors tot in details verzorgd", zo vertelde zij. „Verleden jaar kreeg ik het gevoel, dat ik het te lang alleen had gedaan. Ik kende alle spelers, hun prestaties (Vervolg op pag. 7) KORTE PREDICATIE Brieffragment van Petrus aan zijn vrouw. Joh. 21: 15—19. Na het eten zijn we met zijn allen nog wat gaan lopen. Omdat de weg nogal smal is gingen we in groepjes achter elkaar. Zelf liep ik met Jezus. En eerlijk gezegd: ik had een onaan genaam gevoel: nog altijd dat idee, dat ik toen vóór Zijn terdoodbrenging net gedaan had, alsof ik Hem niet kende. Ik dacht daar bij mezelf aan onder 't lopen -n blijkbaar weet Hij deze dingen, want Hij heeft me toen 3 X achter elkaar gevraagd of ik Hem liefhad. Ik zal je later wel eens precies vertellen, hoe het allemaal ging, maar S X heeft Hij me de opdracht gegeven om Zijn schapen te hoeden. Daar wtl Hij mee zeggen, dat het Zijn bedoeling is, dat ik aan al die mensen, die ik nog in mijn leven zal ontmoeten, moet ver. tellen van Hein. Want Hij beschouwt werkelijk de héle wereld als Zijn kud de. Ik begrijp het soms nietdat Hij die knoeiers en oplichters en schijn heiligen en hoeren allemaal bij Zijn Vader wil brengen; 'k heb zelf meer dan eens de neiging om die maar te laten voor wat ze zijn. Maar uit die opdracht als ik het zo mag noemen begreep ik nu toch wel heel duidelijk, dat Zijn liefde voor héél de wereld uitgaat, en dat Hij mij ook wil gebruiken om dat overal te vertellen. Hij heeft ook gezegd, dat het niet zo gemakkelijk zal zyn voor me. Wdt Hij eigenlijk met mijn leven be doelt in deze wereld en of dat nu lang of kort zal zijn kon ik niet uit Zijn woorden opmaken zei Hij ten slotte in 2 woorden: - tig Mij! En werkelijk, Maria, toen Hij dót gezegd had, kreeg ik zo'n dankbaar heid in me. Ik. die er telkens weer niks van terecht breng, ik mag Mem vol gen; en ik, du Hem verloochend heb ik mag nog spreken over een Heiland, die vergeeft: een Heiland, die Zelf al en al en al mijn zonden niet meer mee telt; ik ga het nu we Ibergijpen, wat dat Kruis heeft betekend en die won dere Opstanding. Het wil zeggen, dat Hij alles volbracht heeft. Ik zou je één ding willen vragen: vertel het ook aan iedereen, dat God onze Vader deze knoei-wereld zo lief heeft. dat Hij Jezus gezonden heeft, zodat iedereen, die m Hem ge looft. het machtigste, wat er is. voor nu en straks, ontvangt: eeuwig leven. Js vindt het misschien wat raar. maar ik zou haast zeggen: zet hei maar in de krant, zodat iedereen het kan toefen NISSE. J. v. OYEN. DE VERWACHT: SCHRAAL WEER Droog en vry zonnig weer. Zwak ke tot matige wind in hoofdzaak tus sen Noord en Oost. Vooral in het Noorden van het land iets lagere temperaturen. 16 Mei Zon Maan 17 Mei Zon Maan ZON EN 1A AN. Op: 4.46 Onder: 20.28 Op: 19.33 Onder: 3.34 Op: 4.44 Onder: 20.29 Op: 20.41 Onder: 3.57

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1