FiiiRfl Zeelui zeggen, dat de maan het weer beïnvloedt C 85 c KLANKBORD KAMPIOENEN EN DEGRADANTEN KUNNEN NU BEKEND WORDEN Waar zijn onze schepen? Janneke en de wondervis ZATERDAG 15 MEI 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 15 EEN NACHTELIJKE WEERPROFEET. Misschien een tip voor vacantiegangers? Trekkers en kampeerders hebben alleen oog voor de zon, voor de wind, voor de wolken, maar de maan is bij hen niet in tel, tenzij als romantische belichting voor wandelingen door de duinen en over de heide of by het luisteren naar verhalen om het kampvuur. Zeelui denken er ander» over, en kyken wel degelijk nauwlettend naar de maan, omdat naar hun mening het weer door de stand van de maan wordt beïnvloed. „Een goede maan is een maan, waaraan je oen koffiekan kunt ophan gen" zeggen ze. Storm behoef je dan niet te vrezen, want anders zou die koffiekan van de punt van de maan waaien. De matrozen kunnen dus een gat in de dag slapen, want het schip blyft rustig voor de wind varen. Staande maan, Liggende matrozen. In het andere geval heet het: Liggende maan, Staande matrozen. Wanneer de punten van de maan sikkel naar boven wijzen, moeten de schepelingen op hun post blijven, want dan kun je noodweer verwach ten. „Als de maan op haar rug ligt, komen de zware stormen los" zeggen ze aan de kust. Het verschijnen van de nieuwe maan wordt vooral in het najaar met zorg begroet, want zo'n nieuwe maan kan 't weer maken en breken. Wanneer het weer dan om- door JACQUES R. W. S1NNINGHE.J slaat, en de herfststormen beginnen dan blijkt die weersverandering door gaans van lange duur te zijn, zodat de ene storm op de andere volgt. Is de maan in de storm geboren, Dan stormt het als nooit tevoren. De storm is wel de meest gevreesde gebeurtenis op zee en tegelijkertijd het meest besproken onderwerp gin der aan de veilige kust. De storm steekt zijn hoofd op in vrijwel alle weerspreuken van vissers en matrozen. Ga maar eens praten met de oude verweerde, tanige zeelui, die 's zomers op een bank bij het strand of aan het havenhoofd zitten en uitzien naar zee, en luister aan dachtig als zij hun weerwijsheid ten beste geven. Daar heb ik ook deze rijmen en spreuken geleerd. Een ster dicht bij de maan, Kondigt de storm aan. Deze ster, die de matrozen „de maan ster" noemen, is steeds een andere ster, al naar gelang de maan zich langs de hemel beweegt. Als in de dampkring de vochtigheid toeneemt, ziet men de kleinere, zwak kere sterren ln de nabijheid van de maan niet meer. „De maan heeft haar sloep inge scheept", zeggen de vissers, „nu kun je regen verwachten". „Een kring om de maan Zal ras vergaan; Maar een kring om de zon Daar schreien vrouwen en kinderen om". Zo'n kring ontstaat, wanneer het licht van zon of maan gebroken wordt door de fijne waterdruppels van verre wolkenbanken. Daar het zonlicht zoveel schitterender en krachtiger is dan de mane schijn, is een kring om de zon maar zelden te zien en hoe zeld zamer een natuurverschijnsel voorkomt, hoe banger men er voor is. De krans om de maan voorspelt alleen maar regen, en daar zijn wij in ons land wel aan gewend, maar de kring om de zqn is een voorteken van springvloe den en zware stormen. Een doodenkele keer kun je, midden ln de nacht, als de maan helder schijnt, in volle zee, een veelkleurige regenboog zien. Zo'n nachtelijke re genboog ontstaat, doordat het licht van de klare maan door de regen druppels heenbreekt, op dezelfde wij ze dus als de gewone zonneregen- boog, maar het vervulde de zeelui met schrik en vrees. „De hellepoort gaat open" riepen ze, „de brug naar de hel is gesla gen. Nu is er zwaar noodweer op til, een vliegende storm". Ze haalden de ankers op, en zetten alle zeilen bij om de liaven nog te bereiken, voor het invallen van die gevreesde orkaan of het losbreken van dat noodweer. Je moet ook op de kleur van de maan letten, als je met een oogopslag Na twaalf dagen van overleg tussen de hoogste officieren van het Leger des Heils werd Wilfred Kitching ge kozen tot opvolger Van de thans 67- jarige Generaal Albert Osborne. wilt weten, waar je de volgende mor gen aan toe bent. Die weerregels zijn even practisch als eenvoudig. Ten eerste: De bleke maan Kondigt regen aan. Zo'n maan heet dan ook „regenmaan" en niet ten onrechte, want de vele waterdamp in de atmosfeer doet de maan verbleken, ten tweede: Is de maan ros. Dan komt de wind los. Je kunt er gerust Je hoofd neerleggen, als je door een spleet in de tent de maan helderwit ziet schij nen en er veel sterren in de lucht staan: Want de derde maanregel luidt: Op klare maan Volgt zonneschijn. Dat rijmt wel niet, maar is toch bijna altijd waar gebleken. STERK STIJGENDE SPANNING Dosko heeft de heste kansen Andermaal LuctorHontenisse Op de laatste Zondag van de competitie treffen de uitersten elkaar. Het toppunt van spanning heerst rondom de wedstrijden, waaruit tenslotte het kampioenschap of de degradatie moet resulteren. Een aantal wedstrijden wordt slechts gespeeld om de ranglijst rond te krijgen. In het laatste ge val wint strand, bos en duin het van de demonstratie „zweetvoctbal". In de tweede klasse zal de wedstrijd DoskoDe Baronie, beslissend voor de titel een record-belangstelling hebben. De spanning rond de rode lantaarn in SC, waarbij Zierikzee zo nauw betrokken is, spitst zich verder toe; Roosen daal kan hier de troon der kampioenen bestijgen. Luctor en Hontenisse gaan andermaal proberen de beslissing omtrent de titel te forceren, nu op het Robur-terrein in Goes. Middelburg II kan kampioen worden van de re serve klasse als Terneuzen II geen spaak in het wiel steekt ten gunste van Goes II. TSC en Internos zijn goed voor een puntenverdeling, tenzjj de derde plaats op de ranglijst de Ettenaren zodanig aanlokt, dat zij er TSC met inspanning van alle krachten gaan afdringen. Terneuzen en Rood Wit hebben geen enkel belang meer bij de uitslag van hun ontmoeting; men ziet dikwijls, dat een degradant dan wint. Middelburg kan MOC op de Na dorst met lege handen laten staan. Deze ontmoeting wordt Zaterdag avond reeds gespeeld. RAC en Alliance zullen het ook wel kalm aan doen met RAC als kans- paardje. Wat de strijd DoskoDe Baronie brengen zal valt niet te zeg- ;en. Dosko heeft natuurlijk de beste _;ansen, omdat de Bergenaren aan een gelijk spel genoeg hebben en De Baronie met een overwinning nog maar aan een beslissingswedstrijd toe DERDE KLASSE D. Breskens zal het tegen een volle dige Zeeuwen ploeg wel moeten af leggen. De kans van Biervliet op een zege tegen Meto is klein. DERDE KLASSE C. WVO en Hero zijn aan elkaar ge waagd. SCO zal wel geen^ kays krij gen om de Roosëndalers nog langer van de kampioensfuif af te houden. RKC zou dan met een overwinning op DHV in, veiligheid komen. WSC zal met een overwinning op BCS in ieder geval de tweede plaats veilig in handen krijgen. Virtus moet oppas sen om tegen Dongen geen fouten te maken Bij dit alles is het voor Zie rikzee van het grootste belang te winnen van VES '35, hetgeen een zware Opgave mag heten. VIERDE KLASSE H Oe tweede beslissingswedstrijd tus sen Hontenisse en Luctor wordt op het Robur terrein te Goes gespeeld en andermaal valt van de uitslag niets zeggen. Hontenisse is met een gelijk spel door het doclgemiddelde der competitie reeds winnaai\ Luc tor moet het tegen de noodzaak van te overwinnen en een gelijkwaardige partner, wat het spel betreft, opbok sen. RESERVE TWEEDE KLASSE C Om een beslissing te verhaasten is de wedstrijd Middelburg II tegen Terneuzen II ingelast en RCSTer neuzen n uitgesteld. De Middelbur gers kunnen kampioen worden als ze winnen. Bij een gelijk spel zou de winst van Goes H in de laatste wed strijd tot een beslissing leiden en de Goesenaren hebben by het falen van Middelburg II zelf nog een kans op het kampioenschap. Een theoretische kans is zelfa voor Terneuzen II nog aanwezig, althans kans op het be trokken worden in een beslissings competitie. Breskens II zou met een overwinning op Corn Boys n de si tuatie nog aardig opknappen. PROGRAMMA. Het programma voor a.s. Zondag luidt als volgt: le, klasse A: WageningenHera cles,' NECRÖH; AiaxElinkWijk; Leeuwarden—-Zwolse Boys; Stormvo gelsDWS; Ensch. BoysHaarlem; OoaterparkersBe Quick. ie klasse B.: G V.A.V.Heeren veen; Enschede't Gooi; De Vole- V__ Opinie. In het Franse stadje Chateauroux, waar Ameri kaans luchtmachtpersoneel (10.000 mannen, vrouwen en kinderen) is gest&lionneerd. hebben de Amerikanen de Franse opinie gepeild. Van de inwoners noudt 57% geen enkel contact met de Amerikanen; 26% ztfn gematigd vriendelijk; 10% zijn zeer vriendelijk en 3% is uitgesproken onvriendelijk. De lor, die toegezwaaid werd was: correct gedrag. De aan merking, die gemaakt werd: lawaai en dronkenschap. SPORT. Toen in Marllia (Bra zilië) de plaatselijke voetbal vereniging verloor van e«n ri vaal, waren de toeschouwers niet bevredigd door het bewus teloos slaan van de scheidsrech. ter Siqueira. Ze staken boven dien het kleedhokje in brand, dat door deze onwaardige was gebruikt en toen er een zieken auto kwam om de bewusteloze naar het ziekenhuis te brengen, ging ook dat vehikel in vlam men op. Beleefd. In een Stadje in Duitsland zijn twee inbrekers gevat, die de gewoonte hadden na een inbraak in een villa... theewater voor de bewoners op te zetten en hen op die wijze goede morgen te wensen!!! Reiziger. De oud-bokskam pioen Max Schmeling is reizi ger geworden voor een tamelijk bekende firma... de firma Krupp in Essen!! Mocht niet. Virginia Ruty Conway, een Jonge Hollywood- ster, zal een Jaar lang niet voor de film optreden. ?e zal die tijd ln de gevangenis doorrbengen. Haar man had haar geslagen en toen probeerde ze wraak te nemen door hem met haar auto te overrijden!!! HIJ HAPTE TOE. Sunny Tuft, filmspeler In Hollywood, moet tweemaal voor de recht bank komen. De danseressen. Atkins en Von eisen van hem ieder f 60.000schadevergoeding. Tijdens een feest traden de meisjes op en Sunny was op haar toegesneld om haar in de dy te bijten. Wat ze zeggen. Adlai Steven son (verslagen candidaat voor het Amerikaanse president schap) „Wat we noalg hebben is een beetje stilte... een tijd van mondje-dicht". kappersbond: „Er is 'n neiging bij de Jongemannen om er uit te willen zien als Tony Curtis of een Pruisisch officie; Aagtekerk 13 v. Rotterdam te Hamburg. Aalsdijk p. 13 Scillys n<. Antwerpen. Algenib 13 v. Antwerpen n. Rotterdam. Etrema 14 te Iskenderun. wijekersV.S.V.; E.D.O.Rigters- bleek; D.O.S.Blauw Wit; Go Ahead —Vitesse; Sneek—A.G.O.V.V. Ie klasse C: BW—Xerxes; HBS— WV: SVVBleijerheideBrabantia Longa; WH '16Emma; NAC PSV; SpartaSittardia. le klasse D: MauritsFeijenoord; Willem IIEindhoven; EBOHLim- burgia; RBCDHC; JulianaHer mes DVS; NO ADADO; Excelsior MW. Zuid I 2e klasse B: TSCInternos; TerneuzenRood Wit; Middelburg-r- MOC '39; (15/5) Dosko—DeBaro- nie; RACAlliance. 3e klasse C: SCORoosendaal; D JV—RKC; WSC—BSC; Zierikzee— VES '35; DongenVirtus. 3e klasse D: BreskensDe Zeeu wen; MetoBiervliet. 4e klasse H: beslissingswedstrijd HontenisseLuctor. Reserve 2e klasse C: Middelburg II Terneuzen II; Breskens IICorn Boys II. Reserve 3e klasse C: RAC IIZie rikzee n. American Cigarettes met filter-mondstuk Heemskerk 13 v. Beira n. Nagala. Indrapoera 13 140 m. O. ten Z. Guarda- fui n. Aden. Jagersfontein 13 100 m. KH W. Kp. Blan co n. Kaapstad. Larenberg p. 13 Gibraltar n. Triest. LeUvekerk 13 v. Genua n. Marseille. Nieuw Amsterdam 13 90 m. W. Landsend naar New York. Overijsel 13 v. Semarang n. Tj. Priok. Si ba jak 13 v. Rotterdam te Halifax. Thalatta 21 te Spezia verw Westerdam 13 800 m. O. Kp Race n. Rot terdam. Willem Ruys 13 v. Singapore n. Belawan. Willemstad 13 v. Amsterdam n. Cristobal. Alchiba 14 v. Bremen n. Antwerpen. Aldabl 13 v. Montevideo n. Buenos Aires. Alphard 13 v. Recife n. Bahla. Leopoldskerk 14 v. Damman n. Kuwait. Loenerkerk 14 v. Madras n Colombo. Manoeran 14 te Hamburg. Peperkust 13 v. Botterdam te Hamburg. Aïkatd 11 te Buenos Aires. Delft 14 v. Trinidad n. Curacao. Esso Amsterdam p. 13 2230 Vlisslngen n. Antwerpen. Kota Gedeh 14 nm. v. Pt. Said te Bahrein verwacht. Nocrdwijk 11 te Havana v. Baltimore. Oranjestad 13 v. Curacao n La Guaira. Westerdam 17 v. New York te Rotterdam verwacht. Wonógiri p. 14 0700 Flnlsterre n. Marseil le. NED. HERV. KERK Beroepen te Doorn, tweede pre- dikansplaats (toezegging)J. de Bruyn te Leeuwarden. Bedankt voor Hulzen ln N.-H.: C. van den Bosch te Bruehen. GEREF. KERKEN. Beroepen te Deventer, derde pre- dikansplaats: T. J. Hagen te Leme- lerveld; te LJmuiden: J. van Leeu wen te Oudemirdum. Bedankt voor Giessendam-Neder- hardinxveld: H. M. Kuitert te Scha- rendljke. De vader en moeder van Inneke hadden hun huisje aan de waterkant staan. Er was een stei gertje en een bootje en wie verwondert er zich dan over dat Anneke al tijd op het water was Janneke hield héél veel van vissen. Hy had een eigen hengeltje en snoer tjes en als het weer het maar éven toeliet trok hy er op uit. Of de visjes dat aardig vonden? Niets er van! Ze vonden Janneke alleen maar aardig als hy zijn hengeltje binnen haalde en het overgebleven aas zomaar in het water gooide. Daar wachtten de vissen altijd op! Voor de rest haalde Janneke menig visje uit het water. Domme visjes, die ondanks herhaalde waarschuwingen tóch van het deeg met de scherpe haak er in bleven snoepen. „Waarschuwen helpt niet meer!" sprak ten slotte een oude vis som ber. „Die kinderen, al die kleine visjes vliegen er in! Janneke zoekt steeds een ander plaatsje uit. Dón hangt het lekkere deeg tussen het riet, dón tussen de waterplanten. Soms heel diep op de bo dem en een andere keer weer hoog vlak onder de waterspiegel. Wacht eens ik heb een plan. Ik zal Janneke eens aan zijn verstand gaan brengen, dat hy voortaan maar thuis moet blijven met zijn hengeltje, óf hy moet jacht gaan maken op on ze vjjand de snoek! Daar kan niemand bezwaar te gen hebben. Laat ieder een die het aas van Jan neke zyn hengel ziet my waarschuwen!" riep hy uit. Reeds de volgende dag kwam een opgewonden spierinkje de oude vis vertellen dat Janneke en kele honderden meters verder zat te hengelen en dat zijn dobbertje tussen de waterplanten lag. De oude vis ging er direct heen. „Tra-la tra-la...!", zong Janneke, „er is niets heerlyker op de wereld dan vissen. Alleen... de visjes willen vandaag maar niet bijten!" „Ja, dat klopt!" hoorde Jan neke ineens. Verwonderd keek hy in het rond en zag toen vlak naast zijn dobber de grote vissen- kop boven water uitste ken. „Zei, zei u wat?" hakkelde de jongen, die zijn ogen niet kon gelo ven. „Ja zeker", zei de vis rustig. „M...maar, maar vissen kunnen toch niet praten?" „Ook dat klopt!" ging de vis ongestoord verder, „maar voor deze gelegen heid kan ik wèl praten. heb je even tijd om naar me te luisteren?" Jan neke kreeg een kleur, hy voelde zich niet zo pret tig. „Ja meneer de vis" zei hy. „Ik kan niet alleen pra. ten, maar ook een beetje toveren, vervolgde de vis. „Kylc maar!" Ineens was Janneke veranderd in 'n klein wit visje, dat par does in het water sprong. Samen met de grote vis schoot hij tussen de wa terplanten door. „Heb je honger, Janneke", zei de vis. „Altijd", antwoordde Janneke. „Ik zou best zin hebben in een lékker bal letje deeg of in een vette worm". „Ik weet een lekker balletje deeg voor je!" antwoordde de grote vis. In een grote boog ziyom- men de twee vissen rond en kwamen toen weer te recht op de plaats waar Janneke zojuist had zit ten vissen en waar zyn hengel nog uit lag. Het was er erg druk in de buurt. Allerlei vissen la gen verscholen achter waterplanten en keien en in het midden... hing een heerlyk balletje deeg zomaar in het water. „Kyk eens, wat lekker!" riep Janneke, „d t eet ik opf" Nog juist op tyd kon de grote vis Janneke tegenhouden. „Niet doen!" riep hy. „Zie je dan niet dat dat balletje deeg aan een dun touwtje hangt? Er zit een scherpe haak in., dat is een val, vriendje'/ „D... d... dat is mijn snoer... mij hengel!" riep Janneke. „Ja", sprak de grote vis; „je zou een dom visje zijn door tóch in dat deeg te happen, maar de vissen die ver standiger zyn, vliegen er niet meer in!" Janneke dacht over al les na, maar werd opge schrikt door een grote be roering in het water. Alle vissen schoten weg, zo vlug als ze maar zwem men konden. „De snoek!" riep de oude vis, „maak dat je weg komt. Janne ke, want hij eet je in één hap op! Probeer die ro ver maar te vangen, dat is beter werk!" Plotseling zag Janneke twee grote sluwe ogen tussen de waterplanten doorgluren, scherpe lan ge tanden, glinsterden in 't water. Janneke kreeg het er koud van... Hy schoot met grote snelheid naar de opper vlakte van het water, vloog de wal op, het gras in. Direct was hy de oude Janneke weer. Hy wreef zich eens in zyn ogen. „Ik ben niet eens nat geworden!" sta melde hy. „Maar... maar wat een vervelend beest is die snoek om me zo maar op te willen eten... wacht maar manneke... ik zal voortaan proberen j o u te vangen, dan laat ik al die kleine visjes rus tig zwemmen!" IETS VOOR DE MEISJES Dit leuke visje kun je overal op borduren. Op je rok of op je truitje, maar ook op een wandkleed of tafelkleed. Je moet daar toe alle dikomlynde delen afzonderlyk uit de stof knippen. Natuurlyk zo leuk mogelijke kleuren by elkaar zoeken, en daarna alles met een kleine steek op de stof naaien. Het is erg aardig meer dere visjes bij elkaar te zetten of het visje in spiegelbeeld nóg eens te gebruiken. Ga maar eens aan de gang dan zul je spoedig ondervinden dat dit visje vele mogelykheden biedt en... menig gezellig uur tje kan bezorgen. Een vriendinnetje van Miesje, Enibbel-Enabbel uit Piepdam, Zou gaan trouwen met een man-muis, Uit een oude, rijke stam! Miesje werd óók uitgenodigd. Bruidsmeisje moest ze zelfs zijn! En ze stak zich in een jurkje, Mooi gemaakt van puur satijn En terwijl het bruidspaar statig Door de Piepdam-straten - liep, Tilde Mies heel zacht de sluier; Het ontroerde ieder diep! Maar juist op een drukke straathoek Vloog de sluier uit Mies hand! Door een onverwachte windstoot, Van een onverwachte kant! Miesje graaide, sprong in de hoogte, Dook naar de sluier van de bruid... Struikelde, viel in de modder! Toen was 't feest voor Miesje uit! ZOEK HET SPREEK WOORD Kunnen jullie de vol gende woorden in boven staand figuur plaatsen? abe-pan-mat-ons-olm- lek-kat-bas-bed-ier-nar- erg-abe-rie-aas-mud-ede aar-kei. De letters a-e-o-u en 1 zyn al ingevuld en als al le woorden op de juiste plaats staan kunnen jul lie een bekend spreek woord op de zig-zag-lijn van links naar rechts le-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 11