„Zeeuwse Motorcross" wordt op 27 Mei in Vlissingen verreden Sportkaleidoscoop UNIEK ZOLDERGEWELF WORDT GERESTAUREERD VERLENGDE PERRON WERD IN GEBRUIK GENOMEN VRIJDAG 14 MEI 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 1 „SCHELDEGOUWEN" IN HET ZILVER „Grootste sportevenement in de provincie" De Zeeuwse motorterreinkampioenschappen, der traditie getrouw georga niseerd door de Motor- en Automobiel Club „Scheldegouwen" zullen dit jaar op Donderdag 27 Mei in Vlissingen worden gehouden. Was in de voorgaan de jaren meestal geen gunstige datum te verkrijgen, thans hebben de or ganisatoren beslag weten te leggen op de Hemelvaartsdag, een dag, die de meeste kansen biedt op een druk bezoek. Te gemakkelijker werd „Schelde- gouwen" deze datum toegewezen, omdat deze actieve club dit jaar het 25- jarig bestaan gaat vieren. Zy is daarmee een der oudste verenigingen op dit gebied in den lande. Het circuit voor de „Zeeuwse Mo torcross", zoals men deze gebeurtenis thans gaarne noemt, is ook ditmaal weer in Vlissingen, op het industrie terrein tussen ae nieuwe P.Z.E.M.- centrale en de Keersluisbrug. De er varingen, die in 1952 werden opge daan, hebben bewezen, dat dit cir cuit goed voldoet. Met gebruikmaking van technische hulpmiddelen zal men thans het terrein, dat reeds „berg- achtig"is, nog wat meer accentueren. Ook de ligging ten aanzien van het bezoek is zeer gunstig: vlak aan de rand van een stad en dichtbij een an dere. G Zevende dag van proces tegen Berkelse arts (Slot van pag. 3) De verdediging wilde geen vragen stellen aan deze getuige, omdat zij incidenten wilde voorkomen, hetgeen niet inhoudt, aldus mr. van 't Hoff Stolk, dat de verdediging deze ver klaringen van de getuige aanneemt. Verklaring Voor de middagzitting een aanvang nam, werd door de raadsman van mr. M. H. Huygens, de advocaat A. Mout, de onderstaande verklaring aan de pers gegeven: Mr. Huygens betreurt het in hoge mate dat in de zitting van hedenmor- en verklaringen zijn afgelegd over ..etgeen te zijnen kantore is geschied, en in het algemeen over zijn beleid in deze. Mr. Huygens kan nu hg als raadsman van de verdachte O. fun geert niet zelf als getuige onder ede de verklaringen van hedenmor gen weerspreken. Hem blijft dus slechts deze weg open om openlijk tegen de inhoud dier verklaringen te protesteren en zijn volstrekte onschuld in deze te handhaven. Hij roept daarbij in de herinnering van het publiek terug dat de raadkamer van het gerechts hof op 23 Februari 1954 zijn invrij heidstelling bevolen heeft op de over weging „dat het Hof het rnr Huygens belastend bewijsmateriaal niet vol doende acht om te kunnen opwegen tegen de feiten en omstandigheden, welke ernstige twijfel aan de schuld van mr. Huygens gerechtvaardigd doen zijn". Pijnlijk Pgnlijk was het verhoor van de onderdirecteur van het huis van be waring, de heer D. R. Hij vertelde, dat op 4 September mr. Huygens bij hem was gekomen en gevraagd had, eens te mogen kijken in de fouille- ringszak van verdachte, of zich soms ook in diens portefeuille brieven van de overleden vrouw bevonden. Ge tuige R. had de fouilleiingszak toen op de tafel uitgestort, de bruine por- tefuille ter hand genomen, en deze op paperassen nagekeken. Onder pa pieren bevond zich het zogenaamde „zelfmoordbriefje" van mevrouw O., dat in deze zaak een zo grote rol zou spelen. Op de vraag van de pre sident of getuige zelf de portefeuil le had nagezocht en niet mr. Huy gens (de badmeester van het huis van bewaring had namelijk het te genovergestelde verklaard), ant woordde de heer R. bevestigend. Mr. Huygens had hem toen gevraagd, of hij dit briefje hebben mocht en ge tuige had hem dit gegeven. Zowel de president als de officier hielden ge tuige voor, dat het toch een zeer zonderlinge manier van doen was, dat deze zonder toestemming van de Officier van Justitie papieren van een gedetineerde aan diens verdediger ter hand stelde. De badmeester J. van O., die daar na als getuige kwam. beweerde in tegenstelling tot zijn chef, dat mr. Huygens de portefeuille nad nage zocht, en het bewuste briefje er uit had gehaald. Zoals bekend, wordt gereden in twee klassen junioren en senioren die ieder weer in twee groepen zgn verdeeld, namelijk dé lichte en de zwaardere motoren; de grens is 150 c.c. De „Zeeuwse Motorcross" de organisatoren zeggen graag „het grootste sportevenement van Zee land" telt ook nu weer voor het kam pioenschap van Nederland. De renners van buiten Zeeland heb ben er dus belang bij naar Vlissingen te komen! Zij doen dat ook gaarne: onder degenen, die reeds voorlopig hebben toegezegd te zuilen komen, vindt men bekende namen. Verblij dend is, dat op 27 Mei waarschijnlijk 2 Zeeuwse renners van de partij zul len zijn, namelyk Jan Parent uit Mid delburg en I. de Jonge uit Souburg. Overigens heeft Zeeland nog steeds geen renners van naam, zodat de „fi ne fleur" van het deelnemersveld el ders vandaan moet komen. De beloningen voor de senioren be staan uit gelaprgzen van 50, 40, 30 en 20 gulden, terwyl er voor de junioren bekers, lauwerkransen en medailles zgn. Het parcours, dat zij zullen af leggen, heeft een lengte van 2200 m en wordt een nader vast te stellen aantal malen gereden. De wedstrnden beginnen om 15 uur; de prijsuitrei king is 's avonds om 19.30 uur in het Nederlands Koffiehuis te Middelburg. Men kan ongeveer 20.000 toeschou wers op het terrein bergen. Ver wacht wordt echter, dat het publiek weer en weder dienende niet meer dan 10.000 koppen zal tellen. Vermeldenswaard is nog. dat de programma-verkoop óp het terrein in handen van „Sport Steunt Zonne veld" komt te berusten. Van de pro gramma-opbrengst is 25 voor dit nuttige doel bestemd. KALENDER. Het wordt voor „Scheldegouwen" overigens een druk jaar. De kalender vermeldt na de motorcross allereerst de „Sterrit Walcheren", die op Zater dag 26 Juni, in het kader van de her denkingsfeesten wordt gehouden. Voor deze rit gaven zich tot dusver reeds 500 deelnemers op, hetgeen voor de toekomst veel belooft! Tenslotte is er dan de Benelux Ron de, die dit jaar op 6 en 7 Augustus wordt verreden. Ook voor dit groots opgezette tour-evenement wordt reeds grote interesse getoond. Opmerkelijk is, dat vooral van Duitse zijde zowel voor de „Sterrit Walcheren" als voor de Benelux Ronde grote belangstel ling bestaat. Studentenrel in Singapore In Singapore hebben 900 Chinese studenten gedemonstreerd tegen de dienstplicht. Een aantal studenten en een politieman Hepen kwetsuren op. De politie heeft 46 studenten gearres teerd. De dienst omvat een oefenperiode van drie jaar. waarin de dienstplich tigen „halve dagen" getraind wor- Reuter tekent hierby aan. dat dit een der ernstigste rustverstoringen was sinds twee jaar. Nadat de rust hersteld was, verzamelden zich 500 studenten, die beloofden standvastig te zullen stre ven naar vrijstelling van de nationale dienstplicht. De politie verwacht, dat de studenten met hun demonstraties zullen doorgaan. Bij de' botsing tussen de demon stranten. onder wie zich ook vele vrouwelijke studenten bevonden, maakte de politie gebruik van knup pels. De studenten antwoordden met stenen. Werkloosheid in Canada Het bestuur van het Canadese vak verbond. dat 580.000 leden telt. heeft de regering verzocht, de immigratie stop te zetten tot tenminste het vol gende jaar Het bestuur van het vak verbond zegt, dat hoewel duizenden bekwame arbeiders in Canada zonder werk zijn, werkgevers het aanmoedi gen van immigranten aanmoedigen. Het Zierikzees museum is onderge bracht op de zolder van het Stadhuis, die van een prachtige laat-Gothische kap is voorzien. Onder deze kap hangt de in 16de eeuw door Filips Winterkoning aan de stad geschon ken kajak (met Eskimo), die door deze burger van Zierikzee van een van zün reizen naar IJsland werd reora- NIET GEVAARLIJK? De medische commissie van de Europese Boks Unie heeft eenstemmig als haar mening te kennen gegeven, dat de boks- sport een uitstekend middel is tot lichamelijke ontwikkeling en morele opvoeding. Een en ander echter op voorwaarde dat zij onderworpen wordt aan een doeltreffende medische con trole en dat de scheidsrechters van medisch standpunt uit on derricht worden over de beoe fening van deze tak van sport. De commissie meent, dat, in dien aan deze condities wordt voldaande beoefening van de bokssport geen gevaar voor ernstig lichamelijk letsel mede kan brengen, afgezien van on gelukken, die in elke tak van sport kunnen gebeuren. Ander zijds heeft de commissie zich uitgesproken voor de invoering van de nieuwe Amerikaanse handschoen, die aan haar was voorgelegd. Deze handschoen heeft een grote stootoppervlak- te en is tevens zo gemaaktdat de vuist gemakkelijk gesloten kan worden. Het is nuttig geioeest, dat de commissie naar aanleiding van verschillende ongelukken deze kwestie eens onder de loupe heeft genomen. Dat de nieuwe en veiliger hand schoen vermoedelijk zal worden ingevoerd, is eveneens toe te juichen. Voordat echter aan de door de commissie ge stelde voorwaarden van con trole en onderricht aan arbiters wordt voldaan, zal nog veel moeten gebeuren. „BIG MATCH" Binnen enkele weken wordt in Boedapest de return-match HongarijeEngeland gespeeld. Reeds nu zgn de Hongaren zeer opgewonden. Niet over de kan sen van beide ploegen echter! Neen, over de eigen kansen en wel die om een kaartje te be machtigen. Dat er een overwel digende belangstelling voor de ze wedstrijd bestaat, blijkt uit het feit, dat er 800.000 kaarten zijn aangevraagd. Het stadion van Boedapest kan 80.000 toe schouwers herbergen. Dat wordt dus weinig hoopvol voor de Hongaarse voetballiefheb bers. Van die tachtigduizend kaartjes, die er dus wel zijn, heeft men er zestigduizend be stemd voor de verkoop naar het buitenland, aldus een Hongaars blad. Bovendien moeten dan nog de Hongaarse officials, de kopstukken van de (communis tische) partij, de buitenlandse diplomaten enz. enz. van een toegangsbewijs worden voor zien. Als dit gebeurd is, blijven er nog steeds volgens dit blad vijfentwintig kaartjes voor „de gewone man" over „DROOM-RECORDS" Roger Bannisters werschrij- den van de vier minuten-grens op de mijl kwam als een schok, echter niet als een verrassing. Reeds lange tijd hadden vele athleten hun training op het be reiken van deze prestatie inge steld. Het zag er dan ook naar uit, dat zulks eerstdaags moest gelukken. Bannister is de eerste geweest; er zullen er zeker binnen kortere of langere tijd meer volgen. Hoe reageerden nu de andere prominente .mij- Iers" op het bericht Wél ook voor hen had het iets schok kends. Pirie toonde zich diep onder de indruk, maar zei iets dergelijks reeds te hebben ver wacht. Mal Whitfield, de man, die al eens heeft beiceerd de beste athleet ter wereld te zijn, was nogal geschrokken. Hij tons echter niet verbaasd en zei: „Ik hoop op 21 Mei in Los An geles onder de vier minuten te komen, maar of ik de 8.59./f zal verbeteren, durf ik niet te voorspellen". De Australiër John Landy die thans in Fin land traint bleek evenmin verrast te zijn. De Engelse bla den hebben deze verrichting en van hun landgenoot te baat ge nomen om flink met adjectie ven en praedicaten te strooien. Zo'wordt Bannister in de (com munistische) ,J)aily Worker", „de athleet van de eeuw" ge noemd terwijl de ,J)aïly Mirror" zijn prestaties vergeleek met 't doorbreken van de geluidsbar rière NOG GEEN LIMIET Een ander groot athletiekge- beuren is het afgelopen week end voorgevallen. Parry O'Brien (USA) bracht bij het kogelstoten zijn eigen wereldrecord van I8.OJ1 op 18.J/2! Vorig jaar overschreed hij de 18-meter-grens, hetgeen fantastisch werd genoemd. Ook dit ivas een „droom-prestatie" Reeds nu echter stoot O'Brien zijn kogel nog IfO cm verder! Zou het dan onmogelijk zijn, dat reeds dit of een volgend jaar een athleet onder de door Bannister gemaakte tijd komt Neen, immers, want nog steeds is de grens van het menselijk kunnen op dit gebied niet be reikt. Regelmatig worden de scherpst gestélde zo noemt men dat dan records door andere nog scherper gestélde vervangen. Steeds ook wordt de training scherper en veeleisen der en alle endegene die er naar leeft, bereikt nog de top. Ban nister's record is een fenomena le prestatie. Maar hem ,/ithleet van de eeuw" noemen t Neen. meegebracht. HET STADHUIS VAN ZIERIKZEE Waarschijnlijk kan over enkele maanden begonnen worden. Zoals reeds gemeld, hebben Ged. Staten van Zeeland dezer dagen hun goedkeuring gegeven aan het raads besluit van Zierikzee inzake vóór-fi nanciering van de restauratie van de kap van het Stadhuis aldaar, hetgeen betekent, dat binnenkort. waar schijnlijk binnen enkele maanden met het restauratiewerk kan worden begonnen. Daarmede zal dan een voor ons land vrywel uniek voorbeeld van laat-Gothische dakconstructie weer in een toestand worden ge bracht, waarby men voor algeheel verval voorlopig niet meer behoeft te VERBETERING STATION GOES Ernstige waarschuwing aan de reizigers Geheel onofficieel voor de treinpas- sagiers werd Donderdagmiddag tegen twaalf uur, met het vertrek van de Diesel in de richting Vlissingen, het nieuwe verlengde perron van het sta tion te Goes in gebruik genomen. Een flinke verbetering voor de reizigers is hiermee tot stand gekomen, daar thans niet meer voor de spoorboom behoeft te worden gewacht, alvorens het perron kan worden verlaten. Zoals bekend, is het perron in de richting Vlissingen met ongeveer 150 meter verlengd, terwijl de uitgang nabij de rijwielbergplaats is aange legd. Daar de treinen in de richting Vlissingen thans voorbij de uitgang, aan het nieuwe gedeelte van het per ron stoppen, zullen de voor Goes be stemde passagiers, het perron dus thans achter om de trein kunnen ver laten. Voor de wachtende reizigers is een nieuwe abri gebouwd, terwijl er ook nog een tweetal banken op het nieu we perrongedeelte zullen worden ge plaatst. Voorts zijn bij deze vernieu wing als een der eerste stations, alle borden met aanwijzingen voor het pu bliek, in de nieuwe kleuren: licht blauw met witte letters, aangebracht. Hoewel geen grote verbouwing, is een en ander toch van belang voor deze omgeving. Daarom waren Don derdagmorgen op uitnodiging van de N.S.. de burgemeester van Goes, mr. W. C. ten Kate met wethouder J. J. van Melle en de gemeentesecretaris, de heer B. Burger, alsmede de inspec teur en de adjudant van politie, de heren S. E. Siebels en Chr. Louisse en enkele autobusondernemers tegen woordig bij het in gebruik nemen van dit nieuwe perrongedeelte. De inspectiebeheerder, mr. J. Kive- ren uit Breda fungeerde daarbij als gastheer en liet voor het reizend pu bliek nog enkele waarschuwende woorden horen. ERNSTIGE WAARSCHUWING. Nu de nieuwe spoorwegovergang bij het naderen van de trein voor Vlis singen met kettingen wordt afgeslo ten, is het niet denkbeeldig, dat de passagiers voor een in de richting Roosendaal gereed staande trein, toch onder of langs de kettingen zullen trachten door te glippen, aldus spr. Zij lopen daarbij het gevaar door de van tegenover gestelde zijde naderende trein te worden gegrepen. In het belang van de veiligheid van de reizigers zelf, zal daarom streng worden toegezien, dat dit verbod niet wordt overtreden Zo nodig zullen processen-verbaal tegen overtreders worden opgemaakt. Anderzijds geven de spoorwegman nen alle medewerking om bijv. ook de late buspassagiers hun treinverbin ding te doen halen. Eigenmachtig op treden van de reizigers kan echter in hun eigen belang niet worden geduld. Burgemeester Ten Kate sprak ook zijn voldoening uit over deze nieuwe verbetering en wenste daarmede de Spoorwegen, zowel als de gemeente Goes en de treinreizigers geluk. Ver der sprak hij de hoop uit. dat de mo gelijkheden tot verdere beveiliging van de spoorwegovergang nog onder ogen zullen worden gezien. De heer J. C. Krijger, wees nog op het belang van deze verbetering voor de exploitanten van de bootbusdien sten en bracht daarvoor dank. Inderdaad werd deze prachtige kap met verval bedreigd. Men behoeft op het ogenblik op de Stadhuiszolder, waar zoals bekend het museum Is ondergebracht, maar eens de hand achter een zg. kniestuk te steken om te kunnen vaststellen dat de kiel- en hoek-kepers door lekkage in een toe stand van reeds zeer ver-gevorderde verrotting zijn komen te verkeren. Men kan het vergane hout er zo met de hand weghalen Deze prachtig geconstrueerde kap, die veel doet denken aan een omge keerd schip ongeveer als in de kerk van Brouwershaven, maar dan rgker geprofileerd dateert uit 1554 toen het reeds aanzienlijk oudere Stadhuis van Zierikzee werd uitge breid en van een toren voorzien. De kap kreeg een constructie volgens het systeem Philibert, juist als in ve le Noord-Franse kathedralen, en het is eigenlijk wel heel merkwaardig, dat de toren in Renaissancestijl werd opgetrokken. Late Gothiek en Renais sanceeen typische demonstratie, dat men ten tijde van deze uitbrei ding in een kentering stond. De zichtbare spanten van de kap constructie zijn alle nog gaaf, maar zoals reeds gezegd verkeren enkele onderdelen in een zeer slechte conditie. De restauratie zal echter nog meer omvatten: de beschieting van de kap moet worden vernieuwd. Vier Jordaanse klachten tegen Israël Jordanië heeft Donderdag bii de gemengde JordaansIsraëlische bestandscommissie vier klachten te gen Israël ingediend. Volgens Jorda nië hebben Islaëlische troepen ge schoten op het dorp Qatana bij La trun en op twee stations van het Arabische legioen in Jeruzalem en hebben Israëlische vliegtuigen gevlo gen boven Toelkarem en Rammallah. De bestandscommissie komt Don derdag bijeen om te spreken over de vroegere Jordaanse klachten, volgens welke Israëlische troepen de dorpen Falamia en Jajus in het gebied van Qalqilia hadden aangevallen. Nog een slachtoffertje in Stadskanaal Het geval van gasvergiftiging Stadskanaal, dat Woensdagmiddag werd ontdekt en dat het leven kostte aan het vijfjarig meisje Janny, heeft nog een slachtoffer geëist. Het drie jarig broertje Bertus D.. is namelijk in het Academisch Ziekenhuis te Gro- ernstig. de vloer eveneens, en alle ramen zul len in hun oorspronkelijke vorm, die van zuivere kruisvensters met glas in lood, worden teruggebracht. En kele nu dichtgemetselde ramen zullen larbg heropend worden. Het architectenbureau Dingemans Wouda en van den Bergh te Utrecht heeft het restauratieplan opgesteld en men hoopt thans, zodra het depar tement de begroting heeft goedge keurd, nog dit najaar met de restau ratie te kunnen beginnen. Het mu- suem zal uiteraard tijdelijk ontruimd moeten worden, maar wellicht zal de daar aanwezige collectie na de restau ratte ook door een verbeterde opstel ling lagere vitrines vooral om meer ruimtewerking in de kap te krygen beter tot haar recht kun nen komen. Bijna 100 Japanse schepen vermist De Japanse kustwacht heeft Don derdag oeken d gemaakt, dat het 7.792 ton metende Japanse vracht schip „Tatsoewa Maroe" reeds drie dagen wordt vermist in de Zuidchine- se Zee. In zijn laatste radiobericht meldde het schip, dat 51 man aan boord heeft, dat het water maakte. In het gebied waar het schip zich bevond, woedde toen een wervelstorm. Een woordvoerder van de kust wacht verklaarde voorts, dat se dert de storm, die Zondag j.l. bg Noord-Japan woedde, in totaal 97 schepen worden vermist. De kustwacht heeft de Sovjet-Unie verzocht te helpen bij het zoeken naar de vermiste vaartuigen. Men meent te weten, dat drie Ja panse schepen, die door de storm wa ren afgedreven in de richting van de Russische eilanden ten Noorden van Japan. Woensdag door een Russische patrouilleboot zijn aangehouden en opgebracht. Vijftig millioen voor Am. Noordpoolbases Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft Woensdag het congres om een speciale toewijzing van 50 millioen dollar gevraagd voor de bouw van een zeker aantal schepen voor operaties in het Noordpoolge bied, waaronder rjsbrekers, schepen die bestand zgn tegen grote druk van het ijs en een drijvend dok met ver sterkte kiel. De schepen zouden ge schikt moeten zijn voor de bevoorra ding van de bases in het hoge Noor den, t.w. Alaska en Groenland, en het vervoer van tanks, vrachtauto's e.d. Vincent Auriol sprak op persconferentie te Wenen Persvrijheid in het geding Vincent Auriol, oud-president van Frankrijk, verklaarde Woensdag op de vergadering van het internationaal Persinstituut te Wenen, dat hij reeds in 1951 om een onderlinge vertrou welijke conferentie van de Grote Vier over de moeilijkheden in de wereld had gevraagd om te trachten de mis verstanden uit de weg te ruimen Hü was nog steeds voorstander van een dergelijke conferentie De Sowjet-Unie moest volgens hem echter beseffen, dat zij de wereld had opgeschrikt door haar systeem van satellietstaten en het veroorzaken van onrust buiten haar grenzen door mid del van communistische partijen, die blindelings de Russische politiek bo ven die van het eigen land verkiezen Daarom diende ook de Sowjet-Unie voor het grootste deel bewijzen te le veren, dat samenwerking mogelijk is en moet zij trachten het verloren ver trouwen te herwinnen. Voorts zei Auriol zich persoonlijk tegen het E. V. G.-verdrag gekeerd te hebben, omdat dit de souvereiniteit van Frankrijk beperkte zonder de sou vereiniteit van de andere grote mo gendheden aan te tasten. Bij bespreking van het punt „be moeiingen door regeringen met de persvrijheid en maatregelen welke de pers kan nemen om zichzelf te verde digen" zeide de hoofdredacteur van de Weense „Arbeiter Zeitung", dat dit de essentie en het levensbloed is van de werkzaamheid van het instituut De meest sprekende voorbeelden van beknotting der persvrijheid werden te berde gebracht door vertegenwoord:- gers uit Birma, Pakistan. Law Yone van The Nation te Rangoon zei, dat zijn regering Britse verordeningen had overgenomen, op grond waarvan ze ven van de tien hoofdredacteuren van het land gevangen gezet waren. De hoofdredacteuren nebben Don derdag éénstemmig een resolutie aan genomen, waarin wordt gepleit voor waakzaamheid bij de verdediging van de persvrijheid

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 7