Prof. Carp: „0. geen gewoon mens, maar schizoïde persoonlijkheid" Te weinig uitbreiding arbeidskrachten voor industrie Historie AANGEHOUDEN NEDERLANDERS KRIJGEN THANS BIJSTAND DONDERDAG 13 MEI 1954 PROVINCIALE ZEEUW 3E COURANT 3 ZESDE DAG BERKELSE ZAAK Verdachte leeft ver verwijderd van de werkelijkheid In de zaak tegen de Berkelse arts O. verdiepte de Haagse rechtbank zich Woensdag, op de zesde dag van dit omvangrijke proces, opnieuw in de vele problemen, die dit proces oplevert. Het einde is nog niet in zicht, en naar men verwacht zullen eerst volgende week het requisitoir en de pleidooien worden uitgesproken. Ook gisteren was de publieke tribune tot de laatste plaats bezet. Mej. prof. dr. A. J. Steenhauer, bui tengewoon hoogleraar te Leiden, was Woensdag de eerste deskundige, die door de rechtbank werd gehoord. Professor Steenhauer had de maag inhoud van de overleden mevrouw O. scheikundig onderzocht. Zij had blauwzuur aangetroffen in de maaginhoud. Na berekening was zij tot de conclusie gekomen dat 21 milligram cyaankali moet zijn ingeno men. Voorts zeide de deskundige dat bij een vergiftiging met cyaankali de oorspronkelijke quantitatieve waarde van het gif niet is terug te vinden. Het is nog niet bekend in welke verbin dingen het gif zich omzet in het lichaam. „Bijeen cyaankali-vergiftiging speelt de hoeveelheid gif, welke men in de maag terug vindt, geen rol", al dus professor Steenhauer. Het gif. dat in de maag is, heeft zijn dodelijke werking nog niet verricht. Prof. Steenhauer had voorts blauwzuur in het bloed en de her senen aangetroffen. Zij had geen hoeveelheden kunnen berekenen omdat er dan een te onzekere uit komst zou zijn geweest. Professor Steenhauer verklaarde voorts, dat haar was gebleken, dat de maag van de overledene slechts zwak zuur had gereageerd. Het in de maaginhoud gevonden blauwzuur kan volgens getuige niet afkomstig zUn van cyaankalivergif- tiging- De Rotterdamse neuroloog dr. Th. T. Berckvens heeft het slachtoffer be. 80Jf. We hebben de vorige maal gezien, dat de vier functies die de pionnen, torens, lopers en paarden in 't schaak spel vervullen, in beginsel reeds aan- v:ezig waren in het Indische schaak spel 'dat Tsjatoeranga heette, overeen komstig de vierledige functies van voetvolk, olifanten, strijdwagens of schepen en ruiters. Nu maken ver schillende onderzoekers melding van het feit, dat het Indische schaakspel oorspronkelijk met vier partijen werd gespeeld, die na loting combinaties vormden en twee aan twee tegen elk aar oprukten. Ieder leger bestond uit 8 stukken, t.w4 pionnen, 1 ruiter, 1 olifant, 1 schip en 1 bevelhebber. Later schijnen de legers duurzaam verenigd te zijn en de opperbevelhebber werd tot koning, terwijl de opperbevelheb ber van het samengevoegde leger tot visier werd benoemd. Deze visier mocht echter de koning niet in macht evenaren en het ivas hem daarom slechts geoorloofd zich één véld te verplaatsen langs de diagonalen van het bord. Het was dus een zwakke fi guur op het bord, in tegenstelling met de koningin van het tegenwoordige schaakspel. Er ivaren nog andere belangrijke afwijkingen in vergelijking met het moderne schaakspel en gemakshalve zullen we ze alle even bij elkaar zet ten. Volkomen gelijkwaardig met de tegenwoordige figuren op het schaak bord waren koning, paard en toren, doch de rochade icas nog niet bekend, aangezien deze pas in het midden van de 16e eeuw in Europa werd inge voerd. We houden ons hier verder aan de Nederlandse namen der stukken. De pionnen moch ten, ook bij de eer ste zet, slechts één schrede voor waarts doen en werden bij het be reiken van de laat ste lijn door een koningin verhan gen, welke figuur van uiterst geringe betekenis was, aangezien zij zich slechts één veld langs de diagonalen kon verplaatsen. Ook de functie der lopers teas beknot, icant deze stukken mochten zich slechts verplaatsen naar het tweede, dichtst bij zijnde, véld van de diagona len, waarbij zij over de belendende stukken mochten springen, zonder ze evenwel te slaan. Tengevolge van het gebrek aan bewegingsvrijheid dezer stukken, was het oorspronkelijke schaakspel aanzienlijk armer aan combinaties en vertoonde het spel een trage, welhaast slepende gang. Daar om werd het ook als een overwinning beschouwd wanneer men er in slaag de de tegenpartij pat te zetten, of hem met uitzondering van de koning van alle stukken te beroven waar bij het onverschillig bleef of men tij dens deze roof zelf nog stukken ge noeg overhield om een mat zet te for ceren. „Op is op" zal men destijds heb ben gedacht! Zo was de toestand van het schaak spel zoals de Arabieren die bij de ver overing van Perzië aantroffen. Maar ondanks de slepende gang van het spel en ongeacht het feit, dat een par tij slechts zelden in mat eindigde, heeft het spel onder de Arabieren een ware bloeitijd beleefd. De Amerikaan se advocaat J. G. White, heeft een hal ve eeuw geleden vele afschriften ver zameld van oude Arabische en Perzi sche manuscripten, waarin volledige diagrammen en partijen voorkomen, zoals die 1000 jaar geleden in het Oos ten icerden gespeeld. Als curiositeit zullen we u een dergelijke partij la- ten zien. H. Pétülon handeld, toen zij in Juni 1952 ter ob servatie in het St. Franciscus-gasthuis verbleef. Getuige vond toen geen bij zondere aanwijzingen op neurologisch gebied, ofschoon hij wist, dat verdach te de suggestie had geopperd van een hersentumor bij zijn vrouw. NEGATIEF RESULTAAT Haar klachten wezen trouwens niet duidelijk in de richting van een ner- sengezwel, maar niettemin heeft hij in overleg met zijn collega dr. Ten Bergh de zogenaamde encephalogram ga- seuse inbrengen van lucht onder het schedeldak toegepast, hetgeen een negatief resultaat had Deze des kundige acht het dus onwaarschijnlijk, dat zich nog enig gezwel in de hersen centra zou hebben bevonden. Hierna werd op verzoek van de ver dedigers gehoord dr. Hoek, die Dins dagmiddag reeds zijn psychiatrisch rapport over O. had toegelicht. Dr. Berckvens en dr. Hoek geraak ten hierna in een medisch debat. waar. naar de deskundigen in de zaal met gespannen aandacht luisterden. Een door de verdediger als getuige opgeroepen broeder van verdachte uit Harlingen blijkt bij nader inzien van zijn verschoningsrecht te willen ge bruikmaken en kon dus onverrichter- zake weer heengaan. „LEUK STEL" Ook met een volgende als ontlas tende getuige opgeroepen dame uit Berkel heeft mr- Huygens weinig succes. Zij kan slechts verklaren, dat verdachte en zijn vrouw samen wel eens bij haar op bezoek zijn geweest en dat zij toen de indruk maakten van „een leuk stel".Als getuige hieraan onmiddellijk toevoegt, dat zij van dit bezoek van anderhalf uur geen con clusie had kunnen vormen, acht de verdediger deze aanvulling van haar verklaring overbodig, hetgeen pl. een terechtwijzing van de president be zorgt. Vervolgens werd gehoord dr. G. A. D. Carp, hoogleraar in de psychiatrie aan de rijksuniversiteit :e Leiden. Professor Carp had bij O. een ab- □omale persoonlijkheidsstructuur vastgesteld. O bezat een naar binnen gekeerde geesteshouding, waardoor hij moeilijk aansluiting kon vinden bij de samenleving. O. bezit, aldus profes sor Carp, enerzijds een abnormale kwetsbaarheid, waardoor hij overgro te wrok- en haatgevoelens kon koes teren en anderzijds een grote mate van ongevoeligheid, een sociale ge voelsstompheid O. had er blijk var gegeven in bijzondere mate ongevoelig te zyn. Voorts staat hij sterk onder invloed van zün eigen fantasieën, waardoor hij ver verwijderd leeft van de werkelijkheid. „O. is geen gewoon mens" aldus professor Carp. „Hij is een ernstig gepsychopatiseerde schizo. ide persoonlijkheid" De psychiater meende, dat er bij verdachte sterke haatgevoelens be stonden jegens zijn schoonmoeder, welke gevoelens berusten op een pro jectie van zijn eigen gevoelens. Een dergelijk persoonlijkheidstype als O." aldus professor Carp in ant woord op een vraag van de president, „zou onder invloed van abnormaal sterke haatgevoelens tot een derge lijke daad als deze kunnen komen". De grondwetsherziening. Op vragen van het Tweede Kamer lid, de heer Romme, heeft de minis ter-president dr. W. Drees, geant woord, dat het nog niet mogelijk is een tydschema te geven met betrek king tot de verdere voorbereiding en de totstandbrenging van de algemene grondwetsherziening. De herziening, die de vrucht is van drie en een halt jaar arbeid, zal nauw gezette overweging behoeven, ook wat betreft de 17 minderheidsnota's. Bovendien is de verwachting, dat zich nog gezaghebbende stemmen in de pers zullen doen horen, welke even eens de aandacht van de regering zullen hebben. Voor het einde van het kalender jaar hoopt de regering evenwel een beslissing te kunnen nemen over een tijdschema. DE ARRESTATIES IN INDONESIË Familiebezoek is nu toegestaan. De zaak van de bij de recente reeks arrestaties in Indonesië aangehouden heer H. C. J. G. Schmidt is -thans i het hoofdparket te Djakarta overgedragen, aldus verneemt Aneta. Schmidt, wiens naam telkens circu leerde ia de Indonesische persberich ten over een „Nederlands complot" wordt volgens een onderzoek van de politie er van verdacht artikel 169 van het wetbek van strafrecht te heb ben overtreden. Dit artikel gaat over het deelnemen aan een verboden ver eniging. Het parket zal het politie rapport bestuderen en zo spoedig mo gelijk een beslissing nemen. De heer Schmidt werd 18 December 1953 in Bandoeng gearresteerd. Ten aanzien van de Nederlanders Versteegh en Schmutzer en van de Indonesische burger Caton, heeft mr. Soenarjo van het hoofdparket aan Aneta verklaard, dat het parket het onlangs over deze gevallen uitge brachte politierapport niet voldoende achtte en voor aanvulling naar de po- itie terugzond. Dinsdag werd de aan vulling ontvangen. Het aangevulde rapport wordt thans bestudeerd. Mr. Soenarjo zeide voorts, dat hij het ver zoek heeft gedaan aan de gearres teerde Nederlanders consulaire bij stand te verlenen, hetgeen is toege staan. Ook is het aan familieleden toegestaan de gearresteerden te be- men. Aardbevingen in Griekenland. Aardbevingen van middelmatige kracht hebben Woensdagochtend vroeg de steden Patras, Tripolis en Pirgos in de Peloponnesus (Grieken land) geteisterd. Zij kunnen daartoe de bemiddeling van het hoofdparket inroepen. Betreffende het door de officier van justitie Siahaan aangetekende appèl tegen et vonnis in de zaak Barkey, die wegens het verboden bezit van 49 patronen tot een jaar gevangenis straf met aftrek werd veroordeeld, terwijl de eis van de officier van jus titie drie jaar had geluid, werd ten slotte verklaard, dat deze kwestie nog in behandeling is by het hoge ge rechtshof. Intern, Persinstituut vergadert te Wenen. In het Palavixinipaleis is Dinsdag de jaarlijkse vergadering van het In ternationale Persinstituut begonnen. De vergadering, die drie dagen zal du ren, wordt bijgewoond door meer dan 100 hoofdredacteuren uit 22 landen, waaronder Nederland. De afgevaar digden, die op deze conferentie de wereldproblemen zullen bespreken, werden Dinsdag verwelkomd door de Oostenrijkse kanselier, dr. Julius Raab. De voorzitter van het instituut, Lester Markel van de „New York Times", legde in zijn openingsrede de nadruk op de functie van net insti tuut voor bevordering van een vrije uitwisseling van nieuws in de wereld. „Het grondprobleem in de wereld is begrip, en er kan geen begrip zijn, tenzij er goede voorlichting is. Wij menen, dat dagbladen een eerste bron voor deze voorlichting moeten zijn", aldus Markel. Half jaar voor verduistering Bij arrest van het Haagse gerechts hof is de oud-directeur K.L.B. van een timmerfabriek te Rotterdam con form de eis veroordeeld tot 6 maan den gevangenisstraf wegens verduis tering van 13.450 gulden, ten nadele van deze fabriek. Het vonnis van de rechtbank te Rotterdam, waarvan be roep werd aangetekend, luidde 5 maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaren. Tijdens het bezoek van koningin Eli sabeth aan Gibraltar, nam een hoge officier prinses Anne mee naar de beroemde apen. Tekort aan onderwijzers wordt steeds nijpender. Over het tekort aan leerkrachten en de overvolle klassen sprak dezer da gen de algemeen secretaris van Volksonderwijs, de heer P. van Thuyl, op een vergadering van deze orga- nistatie te Amsterdam. In Januari van het vorig jaar zaten 194.000 kinderen in klassen van 40 44 leerlingen, 212.000 in klassen van 4549, 64.000 in klassen van 5054, 11.000 in klassen van 5559 en nog 1400 kinderen in klassen van 60 tot 64 leerlingen. De heer Van Thuyl be toogde, dat er een zeer groot tekort ïs aan onderwijzend personeel: verge leken met 1950 3teeg het aantal met tevervullen vacatures van 196 tot 355. In de laatste vjer jaar waren er 12.500 leerkrachten nodig, maar slechts 10.500 behaalden het diploma, en niet allen gingen in het onderwijs. Voor de komende vier jaar schat men het aantal geslaagden op 7500. De heer Van Thuyl wees voorts op de noodzaak van een drastische ver hoging van de onderwijssalarissen, teneinde dit tekort op te heffen. Een resolutie, waarin bij regering en volksvertegenwoordiging er op wordt aangedrongen, de maatregelen te treffen die aan deze onhoudbare toestand op onderwijsgebied een einde kunnen maken, werd met algemene stemmen aangenomen. IS EMIGRATIE NOG TOE TE JUICHEN? Nederlandse handelsmissies naar Rusland en China Een voortgezette styging van de productie, een zeer krappe arbeids markt, een weer toenemende bereidheid om te investeren, plannen tot uit breiding van handelsrelaties met Sowjet Rusland en China, dat zijn enige punten van de bespreking, die het bestuur van het Verbond van Nederland se Werkgevers onder voorzitterschap van de heer T. J. Twijnstra Woens dag te Amsterdam met vertegenwoordigers van de pers had. Weliswaar blijft Nederland met zyn afhankelijkheid van im- en export kwetsbaar voor invloeden van buiten maar aldaar, ook in Amerika, geven de vooruitzichten geen reden tot pessimisme. Het wordt steeds moeilijker voor de uitbreidende industrie personeel te vinden, zowel hoger personeel als ar beiders. Men vraagt wel eens of emigratie onder die omstandigheden nog kan worden toegejuicht. Hulde werd gebracht aan de ar beidersorganisaties. die by de loons verhogingen een voorzichtige politiek hebben bevorderd. Men sprak de hoop uit, dat de ondernemers blijk zullen geven van eenzelfde wijsheid indien de gelegenheid daartoe zich mocht voordoen. Het ware in elk geval te betreuren als Nederland's concurrentie op de wereldmarkt afhankelijk zou zijn van lage lonen. Men moet echter niet vergeten, dat de levensstandaard van de arbeider zich na de oorlog beter heeft hersteld dan die van de em ployé en de intellectueel. In industriële kringen worden plan nen uitgewerkt tot uitbreiding van In het paleis Soest dijk heeft Woens dagmiddag een deputatie Fransen aan H.M. Koningin Juliana het „Grand Ooilier de VOrdre des Cheva liers de la Courtoisie Francaise" aangeboden. Madame Thome Pate- notre, Senateur-Maire de Rambouil- let, overhandigt H.M. de Franse on derscheiding. de handelsrelaties met Sowjet-Rus- land. Waarschijnlijk zal over enige weken onder auspiciën van het Ne- derland-U.S.S.R.-instituut een Neder landse missie van ruim twintig per sonen naar Moskou vertrekken Er zijn ook plannen voor het zenden van zulk een handelsmissie naar Chi na, maar de visa hiervoor moeten nog worden aangevraagd. Ten behoeve van een gemeenschap pelijke handelspolitiek van de Bene lux naar buiten zal waarschijnlijk een permanent overlegsorgaan van industrie-organisaties in het leven worden geroepen. Het verbond ver wacht, dat enige publiekrechtelijke organen in de industriesector bin nenkort tot stand zullen komen. Naar de mening van het verbond behoort het initiatief daartoe van bedrijfs- genoten uit te gaan. Hilversummer overleed na bruiloftspartij. De Hilversumse recherche zal een lijkschouwing verrichten op het stof felijk overschot van een* 45-jarige Hilversummer, die onder abnormale omstandigheden is overleden. Medegedeeld wordt, dat liij dezer da gen op een bruiloftspartij vertoefde, doch door zyn familie de deur werd uitgezet, omdat hij onder de invloed van sterke drank was geraakt. Thuis gekomen, zo meldt althans zyn echt genote, kreeg hij berouw en sloeg zich uit zelfverwijt hard tegen her hoofd. Zij waarschuwde een dokter, die een bedwelmend .middel zou heb ben voorgeschreven. De volgende mor gen bleek de man te zyn overleden. Twee Sowjet-attaché's verlaten Engeland. De Sowjet-ambassadeur te Londen, Jacob Malik, heeft aan de Engelse minister van staat Selwyn Lloyd me degedeeld, dat de twee assistent-lucht vaartattaché's van zijn ambassade, die beschuldigd waren van een poging tot spionnage, zullen terugkeren naar de Sowjet-Ünie, ingevolge het Britse verzoek. Het Wereldgebeuren Geneeswijze voor kanker? De voorzitter van het Britse ko ninklijke college van chirurgen. Sir Cecil Wakely, heeft Dinsdag te Lon den gezegd, dat er naar hij persoon lijk geloofde, spoedig een geneeswijze voor kanker zou worden gevonden. Wakely zei dit op een persconfe rentie, die belegd was met het oog op de de volgende week in het collegege bouw beginnende conferentie van Britse en Canadese chirurgen. Hij voegde hieraan toe. dat Enge land en de Verenigde Staten alles in het werk stellen om de oorzaak van het optreden van kanker te vinden. NEHROEeist overdracht van de Franse factoryen in India. De premier van India, de heer Nehroe, heeft een verre neef. die lid is' van het Indiase parlement. Deze neef, de heer R. K. Nehroe, houdt zich in dat parlement nogal druk bezig met enkele Kleine ..smet ten". die op de overigens zo vlekke loze onafhankelijkheid van India rus ten. Deze kleine smetten zijn althans in de ogen van R K- Nehroe en zijn volgelingen de uiterst minimale ge bieden, die Frankrijk en Portugal nog bezitten op de Voor-Indische kust Frankrijk heeft vier van deze ..fac torijen". waarvan het in het verleden veel voordeel heeft getrokken, omdat die factorijen middelpunten waren van de Franse handel op Voor-Indië- Portugal heeft de factorij Goa. waar aan het al evenzeer aangename her inneringen heeft als Frankrijk aan de zijne. De Franse factorijen de bekend ste is Pondicherry omvatten een zo klein gebied, dat daarop slechts 300.000 zielen wonen, van wie de meesten geboren en getogen Voor- Indiërs zijn. Met het Portugese Goa ligt de zaak evenwel anders. Dit ge bied heeft in hoofdzaak een Portugees sprekende bevolking, die rooms-katholiek is en die weliswaar gemengd-bloedig is. maar die zich zeer sterk verwant gevoelt aan Por tugal. Het Goa'se grondgebied is ook wat groter dan van de Franse factorijen en er zijn na 1916 een serie belang rijke mijnbedrijven ontstaan, waar voor uit India ongeveer 100.000 ar beidskrachten werden aangetrokken. De Portugezen hebben plechtig ge weigerd de overdracht «n Goa aan de staat India in overweging te ne men. Ze worden daarbij gesteund door vrijwel de gehèle bevolking van Goa. wantmen betaalt onder Portugees bestuur geen inkomstenbe lasting en de andere belastingen zijn practisch te verwaarlozen. Daardoor kon het gebeuren, dat zelfs de Goa'se mijndirecteuren, die uit India afkomstig zyn. helemaal niet geporteerd zijn voor de opname van Goa in de Indiase staat- In de Franse factorijen ligt de kwes tie anders. Jarenlang namen de in woners onverschillig van welke landaard een pro-Frans standpunt in, omdat er ook in die gebieden op vlottere wijze geld werd verdiend dan in India. Maar sedert India een stokje voor de „smokkelmogelijkheden" en boven dien in andere opzichten de bestaans- kansen voor de factorij-mensen be perkte, deed zich een gedeeltelijke ommezwaai voor. Er zijn nu in enkele der factorijen groepen inwoners, die aansluiting bij India willen. Frankrijk heeft zich daarom bereid verklaard in deze gebieden een volks stemming te laten houden, die moet beslissen over de vraag óy welk land men wil behoren. Intussen hebben zich een reeks in cidenten voorgedaan, waarbij mensen van India hei gezag in handen namen in „speldeknopgebieden", die als Franse enclaves even buiten Pondi cherry lagen. Frankrijk was niet in staat daar het Franse gezag te her stellen zonder ernstige conflicten uit te lokken en het liet de zaak blauw- blauw. Ook de gemeenteraden van de vier factorijen bleken meer en meer ge porteerd voor de overdracht aan In dia. Nu is het dan zover, dat er gehan deld moet worden. Vrijdag morgen begint een afgevaar digde van India te Parijs besprekingen over de overdracht. Deze afgevaardigde is de heer R. K. Nehroe Hij zal zich tegen een volksstemming verzetten, want naar zijn mening is een „vrije" volksstem ming onmogelijk zolang de factorij- mensen nog zuchten onder de Franse „onderdrukking". Het zal dus een overdracht zonder meer moeten worden en Frankrijk zal daar vermoedelijk wel in toestemmen. Bij de grote zorgen, die het Franse volk heeft, is de kwestie van de Fran se factorijen eigenlijk een onbedui dendheidje. Men kan niet al te zeer verkleefd zijn aan een glorieus verleden als het heden zo tragisch-moeilijk is!!! Dat ziet men te Parijs heel wel in!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 5