PROVINCIALE ZEEUWSE COURAKT Zuid Oost-Azië zonder Indo-China is ook te verdedigen Kerk van Brouwershaven wordt spoedig gerestaureerd BILT NATUURSCHOON GETEISTERD DOOR BOS- EN HEIDEBRANDEN VIETMINH-V00RSTELLEN WEL BASIS TOT ONDERHANDELEN 197e Jaargang-No. 110 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn; Pl.-verv.i W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 12 Mei 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm; Minimum p. advertentie f 3.—. (ng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» <max. 8 regels» van 15 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstr 2. teler. 16; Terneuzen, Brouwerijstr 2; Zierikzee, N. Bogerdstr C 160. telef. 26. OPMERKELIJK GELUID IN VER. STATEN: Verklaring van Foster Dulles wijst op volledige ommezwaai De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, heeft op zün persconferentie in antwoord op desbetreffende vragen ver klaard, dat het ook mogelijk zou zyn Zuid Oost-Azië te verdedigen zonder Indo-China. Hij voegde echter hieraan toe niet de indruk te willen vesti gen, dat de drie Staten van Indo-China in feite verloren zyn of dat de Ver enigde Staten de pogingen om de staten (Laos, Vietnam en Cambodja) te redden, hebben opgegeven. Gevraagd naar de verplichtingen, die de verbondenen in een collectief beveiligingsverdrag voor Zuid-Oost-Azië op zich dienden te nemen, gaf de minister ten antwoord, dat deze zodanig behoorden te zijn, dat de deelne mers aan dit verdrag bereid zouden zijn ten strijde te trekken als zij open lijk door de communisten daartoe uitgedaagd zouden worden. Naar zrjn overtuiging dienden de drie verbonden staten van Indo China aan het beveiligingsverdrag voor Zuid-Oost-Azië deel te nemen. Als zij inderdaad in dit verdrag opgenomen zouden zijn, zou het „passend" voor de andere verbondenen zijn, om ge weld te gebruiken teneinde aan een strijd van het type van de huidige strijd in Indo China een einde te ma ken. Over de conferentie van Genève zei- de Dulles 't niet als een diplomatieke nederlaag voor de Verenigde Staten te beschouwen als zij weigerden in te gaan op de eisen der communis ten. Het was waar, dat de Westelijke verbondenen tot nog toe niet er in ge- 1 waren om Korea te verenigen Angst voor Russen als Een zogenaamde kapitein De jongste list van de Oostenrijkse zwendelaars is het gebruik maken van de angst voor de Kussen, die on der de bevolking van de Russische zone van Oostenrijk leeft. Een typisch voorbeeld hiervan is een zekere Erwin Schneider, die op 26 Maart j.l. door de Weense politie werd Ëearresteerd. Hij heeft zich jaren- uig uitgegeven voor „kapitein Soko io vsky van het Sovjet-leger" en een aantal Oostenrijkse zakenlieden opge licht voor duizenden schillings. Volgens de politie beloofde hij, te gen vooruitbetaling, goedkope goede-* ren uit Russische bron, doch als goe deren niet afgeleverd werden en de zakenlieden klaagden, dreigde hij: „Wilt u naar Siberië?" Schneider was in bezit van een volledig stel papie ren, waaruit bleek dat hij kapitein So- kolovsky was. Hij wordt ervan beschuldigd ver scheidene malen Oostenrijkse burgers bij de Russische autoriteiten te hebben aangegeven. Hij werd gearresteerd, toen hij in de Britse zone een man wilde laten aanhouden. Tot de politie, die hem aanhield, zei hij „ik ben kapitein Sokolovsky. Bel de (Russische kommandatura op". Deze list ging echter dit keer niet op... Tijger viel oppasser aan In het circus Espana, dat op het ogenblik te Delft optreedt, heeft gis teravond een tijger een oppasser aan gevallen. Het was de tijger Gipsy, die vorige week een jong ter wereld heeft gebracht, maar dit zoals destijds werd gemeld, heeft verstoten. Zoals be kend, wordt het jong nu door een hond verzorgd. Sinds de geboorte van haar kind was Gipsy zeer nerveus. Tijdens de voorstelling van gister avond kon de dompteur het dier nau welijks in bedwang houden. Na af loop van haar nummer werd Gipsy zóals gewoonlijk naar haar eigen kooi teruggebracht en daar gevoederd. Hierbij heeft zij haar Franse oppas ser, die al ruim vijf jaar als tijger verzorger fungeert, de arm opengere ten met haar Klauw en hem een beet in de onderarm toegebracht. De op passer werd naar het ziekenhuis ge bracht. Luchtopname van de kerk van Brou wershaven, xoelke een goed beeld geeft van de architectuur van deze fraaie kruiskerk. (foto: N.V. Luclitf^o Nederland) en het zag er niet aannemelijk uit, dat Indo-China op de basis van vrij heid en vrede verenigd zou kunnen worden. Dulles zeide voorstander te zijn van het houden van vrye verkiezingen in Indo-China. Er diende dan echter de ruime mogelijkheid van voorlich ting over de essentiële kwesties ge boden te worden. Dulles zeide er aan te tw'jfelen of te houden verkiezin gen de wil van het volk zouden weer spiegelen, aangezien het volk politiek nog onvolwassen was en het land zich in Durgeroorlog en een toestand van ontbinding bevond. Ommezwaai Te Parijs meende men, dat de ver klaring van Dulles, dat Zuid-Oost- Azië zelfs zonder Indo-China verde digd zou kunnen worden, een volledi ge ommezwaai in de houding van de Amerikaanse minister van buiten- andse zaken, zoals die enige weken geleden was, weerspiegelt. Toen scheen hij er bij de Westelijke bondgenoten op aan te dringen Indo- China tot elke prijs tegen de commu- ren op een informele kabinets-bespre- king van mening, dat Dulles' verkla ring de positie van Bidault op de Ge- neefse conferentie moeilijker zou ma ken. Vandaag Indo-China in bijeenkomst te Genève De Russische minister van buiten landse zaken, Molotow," heeft Dins dag op een aan het Koreaanse pro bleem gewijde bespreking te Genève verklaard het Noordkoreaanse voor stel voor een gemengde Noord- en Zuidkoreaanse commissie voor het regelen van verkiezingen in geheel Korea te steunen. De vergadering, waaraan negen tien landen deelnamen, stond onder voorzitterschap van de Britse minis ter Eden. De vergadering, die vandaag om drie uur begint, zal worden gewijd aan Indo-China, aldus werd na afloop van de bespreking van Dinsdag ver nomen. De Britse minister Eden is wederom voorzitter. Men verwachtte te Genève, dat de afgevaardigde van Vietnam het woord zal voeren. Sociale bijstand voor de Nederlanders in Indonesië Met de „Oranje" zullen op 14 Mei a.s. de heren drs. G. A. F. A. Bouri- cius en drs. W. van der Mast naar Djakarta vertrekken, de eerste als raad voor sociale aangelegenheden de tweede als attaché voor maat schappelijke en sociale aangelegenhe den bij het Hoge Commissariaat der Nederiahden in Indonesië. Zij zullen daar deskundige bijstand verlenen aan die Nederlanders, die in moeilijke 3oeialc omstandigheden ver keren. Het Hoge Commissariaat der Nederlanden heeft tot dusver gedaan wat in zijn macht was om in hun so ciale noden te voorzien; het vraag stuk heeft echter steeds groter om vang aangenomen en is van steeds ingewikkelder aard geworden. Binnen afzienbare tijd zullen zich nog meer deskundigen op sociaal ter rein naar Indonesië begeven. De 100.000 er uit Tijdens de tweede trekkingsdag van de vierde klasse der 523ste staats loterij is de prys van 100.000,ge vallen op lot 15209. De vier hoofdprijzen vielen te Am stelveen, Arnhem, Hazerswoude en Den Haag. Onder de gelukkigen was een bezitter van een half en van een kwart lot. ARNHEM—LEERSUM—KOOTWIJK Militairen hielpen bij het blussen Ongeveer 150 ha heide en een ge deelte bos zyn Dinsdagmiddag ver woest tydens een brand, die heeft gewoed tussen de Postbank en de Zypenberg in de omgeving van Arn hem. Enkele honderden militairen van kamp Wittenburg, die op de schietbanen in de buurt aan het oefenen-waren, begonnen direct met het blussingswerk. Samen met brandweren en bosbrandweren uit de naaste omgeving konden zy het vuur in een paar uur bedwingen. De brand woedde op een van de fraaiste plekjes van de Veluwe. Het bestaat uit heide en vliegdennen. Omtrent de oorzaak van de brand tast men in het duister. Bij een bosbrand in Leersum greep het vuur zo snel om zich heen, dat de brandweer van Leersum en de bosbrandweren uit de omgeving de assistentie moesten ini'oepen van de mariniers van het kamp „Woest- duin" te Doom en een aantal militai ren uit Amersfoort. Mariniers en mi litairen nemen aan de blussingswerk- zaamheden deel. Omstreeks half zes waren de vlam men nog tot in het centrum van Leersum te zien. De rookzuilen kon men zelfs waarnemen in Amersfoort. Op sommige plaatsen had men de brand toen echter iets kunnen beper ken. Dinsdag omstreeks half zes brak een heidebrand uit nabij het dorp Kootwijk, langs de weg naar Assel. Met vereende krachten is men er in geslaagd het vuur te bedwingen. Het blussingswerk ondervond veel moeilijkheden van handgranaten en ander achtergebleven oorlogstuig. Hierdoor werden explosies veroor zaakt. Aan het blussen werd meege holpen door militairen van de Witten berg en van de Harskamp. Ongeveer negen hectare grotendeels jong hout is in vlammen opgegaan. Een van de mooiste stukjes natuur van Kootwyk, waar Prinses Wilhel- mina herhaaldelijk schilderde, is ver woest. Rotterdams burgemeester over Duitse toeristen De burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum. heeft Dins dag naar aanleiding van de anti- Duitse gedragingen in Nederland je gens Duitse toeristen, te Dordmund verklaard, dat de Duitsers niet van de Nederlanders mogen eisen, dat zy alles wat in het verleden is gebeurd, vergeten, maar dat de Nederlanders 't democratische Duitsland niet meer verantwoordelijk moeten stellen voor de fouten van net derde rijk. Burgemeester van Walsum woonde met veertig functionarissen van de gemeente, de Kamer van Koophan del en Fabrieken en de haven de door de gemeente Dortmund georganiseer de Rotterdamse dag bij. Ingebroken bij brigadier Terwijl een brigadier van oolitie, wonende aan de Prinsengracht te Amsterdam Dinsdagmiddag van huis was, heeft een onbekende diens bui tendeur geforceerd. Toen de politieman thuis kwam, miste hij een ouderwets gouden zak horloge met gouden schakelketting, een vulpenhouder, een camee met gouden hanger en dito halsketting alsmede een bedrag aan bankpapier van 350, alles tezamen voor een waarde van circa 800. Met een brede lach sneed Harry S. Truman de eerste punt uit de enorme verjaardagstaart, die hem was aan geboden tijdens het verjaardagsdiner, georga/niseerd door het Harry S. Truma/n-Bibliotheek-ComÜé in het Waldorf Astoria Hotel te New York. Margaret Truman (links) en hoar moeder zien belangstellend toe. maximumwijzen in landen der K.S.G. De Hoge Autoriteit der kolen, en staalgemeenschap heeft geantwoord op vragen, welke het Nederlandse lid van de gemeenschappelijke vergade ring, de heer Nederhorst, heeft gesteld over de handhaving van het systeem der maximumprijzen voor bepaalde gebieden van de gemeenschappelijke markt. De heer Nederhorst zei in zijn vra gen, dat de beslissing van de Hoge Autoriteit in ruime kring verwonde ring heeft gewekt en wordt beschouwd als in strijd met de geest van het ver drag. De Hoge Autoriteit antwoordt hier op: „Bij de besprekingen ter voorbe reiding van de beschikking inzake het regime der kolenprijzen. dat op 1 April 1954 is ingevoerd, alsmede bij de raadpleging van het raadgevend comité en de raad van ministers, waartoe de Hoge Autoriteit op grond van de bepalingen van het verdrag is overgegaan, weken de opvattingen onderling sterk af. In beide organen werd zowel de opvatting, dat op het gebied der kolenprijzen volledige vrij. heid diende te worden ingevoerd, als de opvatting, dat het systeem van maximumprijzen diende te worden ge. handhaafd, door belangrijke groepen verdedigd. Dé Hoge Autoriteit heeft haar beslissing genomen met inachtne ming van de formele en de materiële bepalingen van het verdrag. Evacuatie gewonden uit Dien Bien Phoe De commandant van de Vietminh, generaal Giap, heeft per radio de Franse commandant in Indo-China, generaal Navarre, uitgenodigd per hefschroefvliegtuig vertegenwoordi gers haar Dien Bien Phoe te zenden om te spreken over de evacuatie van gewonden. IN GENEVE EN PARIJS Maar Laniel stelt vertrouwenskwestie De Franse delegatie op de conferentie van Genève heeft verklaard, dat zij de door de Vietminh gedane voorstellen voor het staken van de vijande lijkheden, gevolgd door een politieke regeling voor Indo-China, bij alle cri- tlek die zij op die voorstellen heeft, toch wel als een basis voor onderhande lingen beschouwt. Een woordvoerder voor de Franse delegatie verklaarde nadrukkelijk, dat persberichten, als zou de delega tie het communistische plan geheel en al verworpen hebben en generlei dis cussie ervan mogelijk achten, geba seerd waren op een verkeerde inter pretatie van het Franse standpunt. De talryke Franse bezwaren tegen het plan blijven natuurlijk bestaan, Springstof voor Scelba Voor de woning van de Italiaanse eerste-minister Scelba te Rome is Dinsdagavond een bestelauto met springstof aangetroffen, aldus deelde de politie mede. De vrouwelijke chauffeur en de ei genaar van het voertuig werden in hechtenis genomen. Later deelde de politie mede, dat twee mannen en een vrouw werden gearresteerd. Het drietal is lid van de „Fasci Dellazione Rivoluzionaria", een fascistische revolutionnaire orga nisatie. De politie verwierp veronderstellin gen, aat de springstof was bedoeld voor een aanslag op het leven van Scelba. Naar verluidt, zocht de politie al enige dagen naar een geheime wa penopslagplaats te Pietralata, aan de rand van de stad. Zij zag Dinsdag een paar koffers in een oestelauto laden, die later naar Rome reed. De wagen stopte in een straat, dichtbij die, waarin eerste-minister Scelba woont. zei hy, maar het vervat toch ook wel enkele punten die enige overeenkomst vertonen met het Zaterdag door Bi dault gepresenteerde plan. Bijgevolg zal de conferentie moeten trachten een op deze beide plannen gebaseerde en wederzijdse aanvaardbare formule te vinden. In Parijs Premier Laniel heeft besloten de regeringsmotie om het debat over In do-China uit te stellen, opnieuw in stemming te brengen en daaraan we derom de vertrouwenskwestie te ver binden. Hij was daartoe gemachtigd op een bijeenkomst van het kabinet, na he vige aanvallen op de regering in de Nationale Vergadering, eerder op de dag, op het beleid in Indo-China. Toen de plaatsvervangende voorzit ter van de Nationale Vergadering, Palewski, de verstoorde orde had her steld, zeide Laniel: „De regering is niet in het minst bang voor de ware feiten over Dien Bien Phoe en zij is overtuigd, dat wanneer het de tijd is ze te onthullen, het duideijk zal wor den, dat de operatie-Dien Bien Phoe, zowel moreel als militair, niet tever geefs is uitgevoerd". Laniel zeide, dat hij het bjj voor baat eens is met een door een voorge stelde parlementscommissie uitgeko zen datum voor een openbaar debat over Indo-China. WAAR VADER CATS GEDOOPT WERD Prachtig gebouw getuigt van een groots verleden In Brouwershaven staat men voor enige belangrijke restauraties: de Kerk en liet Stadhuis. Nu zal het voor wat het Stadhuis betreft nog wel even duren voor met de restauratie kan worden begonnen, ook al staat dit gebouw reeds op de lijst van de te restaureren monumenten. Maar de res tauratie van de kerk zal reeds spoedig een aanvang nemen en dank zij de omstandigheid, dat het hierbij ook zal gaan om herstel van oorlogs- èn watersnoodschade, mag men op een Rijksbijdrage van niet minder dan 90 rekenen. De bekende Middelburgse architect, ir. A. de Lvssanet de la Sablo- nière (restaurateur o.a. van het Abdy-complex) heeft de restauratieplannen voor Brouwershaven in voorbereiding en waarschynlyk zal reeds binnen kort het eerste gedeelte van het werk aanbesteed kunnen worden. De kark is het waard en ze heeft het hard nodig, dat ze gerestaureerd wordt. Het is immers een belangrijke kerk, die als één van de weinige voorbeelden van Noord-Franse kerk bouw in ons land mag gelden. Een bijzonder fraai voorbeeld zelfs, want deze oude kruiskerk bezit zowel in haar met een kapellenkrans omgeven koor, als in het dwars- en midden schip een bijzondere zuiverheid van lijn en vorm. In haar afmetingen ge tuigt deze kerk van de grootheid van Brouwershaven in vroeger eeuwen en alleen reeds daarom beschouwt de bevolking van Brouwershaven het als een erezaak dit monument voor ondergang te behoeden. Ondergang? Inderdaad, wie op 't ogenblik eens in de kerk rondkijkt, ervaart dat de tand des tijds en zeer in het bijzonder ook de overstro mingsramp van vorig jaar het ge bouw in zeer ernstige mate hebben aangetast. Vooral de ramp! De kerk stond in de eerste maanden na die noodlottige eerste Februari immers rondom in het water, dat by hoge vloedstanden zelfs tot ongeveer 2 meter hoogte steeg. Door snel en doortastend optreden slaagde men er wel in te voorkomen, dat ook binnen het water zo hoog kon komen, maar ook enkele decimeters water heb ben het metselwerk ernstig aange tast en tot hoog in de kolommen kan men de schadelijke uitwerking van het water, dat in de steen werd op gezogen, nog constateren. Het meu bilair en vooral ook de vloer zijn er vanzelfsprekend zeer ernstig aan toe Van de bouwgeschiedenis van de^e kerk is helaas niet zo heel veel be kend. Koster Krijger, die in deze functie nu reeds 28 jaar lang de be zoekers door „zyn" kerk rondleidt, meent, dat men met de bouw in !293 is begonnen. In de onderbouw van 't koor het oudste gedeelte vindt men dan ook nog de kenmerken van de Romaanse bouwtrant terug, maar de gehele bouw heeft ongetwijfeld enige eeuwen in beslag genomen. Men nam daar vroeger nu eenmaal de trjd voor. Het middenschip en de fraaie zybeuken zijn onrr^twijfeld om streeks 1500 voltooid. De ovei'stromingsramp van 1 Fe bruari 1953 was niet de eerste, die Brouwershaven heeft getroffen. Op 26 Januari 1682 stortte „door het ge weld der wateren", zoals oude kro nieken het vertellen, tal van huizen en schuren in en verloor de stad haar oude stenen poort en niet min der dan vier bruggen. In 1953 heeft de geschiedenis zich herhaald.... Tot 10 September lag de kerk wederom in het geweld der Wa teren. Orgel en kansel De kerk bevat verschillende be langrijke stukken „meubilair", waar van het orgel en de kansel in de eer ste plaats genoemd dienen te worden. De prachtige eiken orgel kast dateert byv, van 1557. Zij werd in het laatst van de vorige eeuw aan het Rijk verkocht en tijdelijk opge steld in het Rijksmuseum te Amster dam. In 1900 stond het Rijk de kast weer in bruikleen aan Brouwersha ven af. De orgelbouwer van Maar- schalkerweerd bouwde er toen een nieuw en zeer fraai: - orgel in. Alleen de frontpijpen zijn nog af komstig van het oude orgel, maar „spreken" doen zij niet meer. (Vervolg op pag. 2) In 1806 schonk een burger van Brou wershaven, L. de Jong, dit model van het laatste convooischip, dat de sche pen van deze toen belangrijke haven stad uit over de wereldzeeën begeleid- de. Nog hangt dit fraaie en rijk geor namenteerde scheepsmodel in de kerk van de geboortestad van Vader Cats. fFoto P.Z.C DE VERWACHT: OVERWEGEND ZONNIG Op de meeste plaatsen droog en overwegend zonnig weer. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen Oost en Noord. Iets lagere tempera turen. ZON EN VN 13 Mei Zon Op: 4.50 Onder: 20.23 Maan Op: 16.05 Onder: 2.46

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1