PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Vietminh-rebellen stellen staken van het vuren in Indo-China voor Droogte schept problemen voor de Zeeuwse veehouders BILT GROTE BRANDEN IN WOERDEN EN IN GRONINGEN KOMENDE UNIEBESPREKINGEN MET INDONESIË 197e Jaargang-No. 109 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballmtijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 11 Mei 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie f 3-—. tng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 15 regels f 1.—Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen. Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160), Middelburg. Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststr 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2. telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstr. 2; Zierlkree. N. Bogerdstr C 160. telef. 26 MOLOTOW PRESIDEERDE GENEEFSE CONFEREN TIE Met aanvoerverbod voor nieuwe troepen, wapens en munitie Op de Geneefse conferentie heeft de Vietminh-afgevaardigde Pham Van Dong Maandag een voorstel ingediend tot het staken van het vuren. Hü stemde er in toe, dat de kwestie van de gewonden ter plaatse zou worden geregeld door de militaire commandanten. Daarna gaf hij een overzicht van de gebeurtenissen in Indo-China sedert 1945. De Franse minister Bidault verklaarde bij het debat, dat hij het voor stel aanvaardde om de bespreking der krijgsgevangenkwestie over te laten aan de plaatselijke bevelhebbers. De Vietminh-afgevaardigde diende een voorstel van acht punten in voor het regelen van de Indochinese kwestie. 1. „Erkenning door Frankrijk van de souvereiniteit en onafhankelijkheid van de staat Vietnam in het gehele grondgebied van Vietnam en van de souvereiniteit en onafhankelijkheid van Khmer (Cambodja) en Pathet Lao (Laos). 2. Terugtrekking van alle buiten landse troepen uit Laos, Cambodja en Vietnam. 3. Vrije verkiezingen in de landen Laos, Cambodja en Vietnam. 4. De vorming van raadgevende commissies met vertegenwoordigers van beide partijen ter voorbereiding van de verkiezingen in de drie landen. In deze commissies zullen vertegen woordigers van „alle democratische organisaties zitting" hebben. Er dient bij de verkiezingen geen buitenlandse inmenging te zijn. 5. Een verklaring van drie rege ringen, dat zij het probleem van lid maatschap van de Franse Unie zullen bestuderen. De drie regeringen zijn bereid Franse economische en cultu rele belangen te erkennen op b van volledige gelijkheid. 6. Er zullen geen maatregelen tegen „collaborateurs" worden genomen. (Reuter tekent hierbij aan, dat het niet geheel duidelijk is, wie met colla borateurs worden bedoeld). 7. Uitwisseling van gevangenen, welke de strijdende partijen gemaakt hebben. 8. Onmiddellijke staking van de vij andelijkheden in de drie staten en het sluiten van een desbetreffende ac- coord. Verbod van aanvoer van nieu we troepen, wapens en munitie. De voorstellen werden door Frank rijk, Engeland, de Verenigde Staten, Laos en Cambodja niet rechtstreeks afgewezen, maar deze landen ver klaarden zich vóór het reeds eerder ingediende plan Bidault. De gewonden Bij het begin van de vergadering diende de afgevaardigde van de Viet- nam-regering een voorstel in om de evacuatie der gewonde soldaten afkomstig van het garnizoen "Dien Bien Phoe met voorrang te bespre ken. Molotow gaf echter eerst het woord aan de vertegenwoordiger der Geen processie met vliegende engeltjes Bisschop van Otiaviano greep in De Rooms-Katholieke kerken van Ottavia.no in Italië zijn Zondag geslo ten bij wijze van strafmaatregel door de bisschop, mgr. Adolfo BinnL Aan leiding tot dit geval was een oude traditie bij het brengen van eerbewy zen aan de patroon van de stad, de aartsengel Michaël. Sedert onheuglijke tijden werd na melijk op 8 Mei een beeld van de aartsengel in processie uit de kathe draal door de stad gedragen. Men was gewoon tijdens de processie ook kin deren. in engelen-gewaad met vleu geltjes, aan touwen uit de ramen van gebouwen te laten „vliegen". Reeds vele malen kwam het voor. dat zulke „engeltjes" van opwinding ziek wer den. De bisschop had daar ernstige bezwaren tegen. Aanvankelijk had hij, gezien de ge hechtheid van het volk aan de tradi tie, nog toegestaan, dat er boven de eerste rustplaats van de processie twee engeltjes zouden „vliegen". Men vatte dit echter als een volledig toe geven op, en toen de processie uit trok, werden overal op de daken van de gebouwen langs de processieroute „engeltjes" voor een „vlucht" in ge reedheid gehouden. De bisschop het toen de processie naar de kathedraal terugkeren. Onder hevige opwinding van het publiek zetten de dragers het beeld van de aartsengel op de straat neer. Politie-jeeps kwamen er aan te pas. om al te drastische betogingen tegen de bisschop te voorkomen Er kwamen geen vrijwilligers naar voren, om het beeld naar de kathedraal te rug te brengen en tenslotte werd dit door politie en geestelijken gedaan. De kathedraal en de andere kerken bleven Zondag verder gesloten. Koningin Elisabeth in Gibraltar Koningin Elizabeth, de hertog van Edinburgh en hun kinderen, prins Charles en prinses Anne, zijn Maan dagochtend aan boord van het ko ninklijke jacht Britannia" in de ha ven van Gibraltar aangekomen voor een bezoek van twee dagen. Zij wer den door vrijwel de gehele bevolking van Gibraltar toegejuicht. De nauwe straten stonden vol mensen, die har telijk juichten. Vietminh-beweging die zeide, dat het Vietnam-voorstel nog vertaald moest worden. Op een persconferentie te Genève heeft de Franse woordvoerder Bae- yens de voorstellen van Pham Van Dong volledig afgewezen. Die voor stellen zyn slechts voor de eerste tyd aantrekkelijk, want over tien jaren zullen de vorsten in ballingschap zijn en de regeringen der Indocninese sta ten communistisch. Maandagmorgen hadden Eden en Molotow een onderhoud, waarbij over eengekomen was, dat men de kwestie van de toelating der communistische verzetsregeringen uit Cambodja en Laos voorlopig zou laten rusten. De gevangenen Uit berichten van de Vietminh-re bellen in Indo-China is thans defini tief gebleken, dat generaal C. de Cas tries zich onder de krijgsgevangenen van Dien Bien Phoe bevindt. Een aan tal militairen is te Dien Bien Phoe uitgebroken en wordt nog door de Vietminh-rebellen achtervolgd. Er zouden 8000 krijgsgevangenen gemaakt zyn in Dien Bien Phoe, van wie 4000 zieken en gewonden zouden zijn. De zieke gevangenen, zo werd in een Vietminh-uitzenaing gezegd, vor men een zware last voor de overwin naars. Maandag hebben Vietminh-rebellen vier Franse posten aangevallen in de delta van de Rode Rivier ongeveer 45 km van Hanoi. Een der posten werd veroverd door de rebellen. Men ver wacht niet, dat de Vietminh voor Sep tember a.s. een grote aanval op Ha noi kan doen. Frans kabinet Dit Parys wordt gemeld, dat La- niel het plan zou hebben op korte ter mijn een beslissing van de Nationale Vergadering te vragen of het kabinet moet aftreden dan wel of het ten minste kan aanblijven tot na de be ëindiging van de besprekingen te Ge nève. Inkrimping van Belgisch Navo-contingent? gering Btaire d Volgens „La Nation Beige" (Natio nale Unie) staat het thans vast dat de nieuwe liberaal-socialistische re- Van Acker de duur van de mi- dienstplicht in België zal ver minderen van 21 tot 18 maanden. Aangezien de aanwerving van een le ger vrijwilligers te grote financiële lasten met zich zou brengen en men bij nade- inzien liever ook niet wil ra ken aan het systeem van vrijstellin gen, dat geldt voor kroostrijke gezin nen. zou thans worden overwogen de effectieven van de strijdkrachten, die België op grond van zijn in het kader van de N.A.V.O. aangegane verplich tingen moet leveren drie divisies waarvan een pantserdivisie te ver minderen tot 75 procent. In de kabi- netsraa 1 van a.s. Vrijdag zou een de finitieve beslissing over dit vraag stuk worden genomen. Gemeente-ontvanger van Heemstede in arrest Bij net nazien van de gemeente-re kening over 1952 is de controleur van de Heemsteedse gemeente-financiën gestuit op enkele geboekte uitgaven, waarvoor geen bewijsstukken aanwe zig waren. De gemeente-ontvanger is nadien geschorst en in arrest gesteld. MEN ZAG DRIE KINDEREN VLUCHTEN Werkloosheid voor 150 pannen-werklieden De Engelse regering heeft twee Rus sische assistent-luchtvaart-attache's de aanzegging gedaandat zy vóór 17 Mei a.s. het land moeten hebben verlaten. Zij hébben zich schuldig ge maald aan spionnage. Majoor Iwan Poepyshcf rechtsJ cn majoor André Goedkof (midden) tezamen met hun chef, kolonel Maraltazov, gefotogra feerd tijdens een recente ontvangst in Londen. Met meer dan tien stralen moest de Groningse brandweer Maandagmid dag een verbeten strijd voeren tegen een uitslaande brand in de fourage- handel van de firma J R Evenhuis aan de Brink by de Groninger Oos terhaven Doordat de brandweer snel werd gewaarschuwd en het vuur di rect met groot materieel aanpakte, is in deze buurt, waar grote houtbedry ven gevestigd zyn, veel onheil voor komen De grote opslagloods van de firma Evenhuis ging met de gehele inhoud in vlammen op Ook twee na bijgelegen woninkjes werden door het vuur beschadigd, maar een nabijgele gen parkotvloerenfabriek en enkele andere woningen konden geheel wor den behouden De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de brand. De directeur van de fouragehandei, de heer J Scholten, woont boven de zaak en hoorde plotseling „brand" roepen. Op hetzelfde moment verliet de caféhouder H, Roggen zijn café, dat juist tegenover de fouragehandei is gelegen Hij zag, dat drie kinderen uit de schuur renden en dat er een vuur haard in de grote loods was. Onmid dellijk alarmeerde hij de brandweer. Maandagmiddag brak brand uit in de Woerdense dakpannenfabriek aan de Leidsestraatweg te Woerden. De brandweer stond voor een moei lijke taak, omdat het hele fabrieks complex had vlam gevat. Brandweer corpsen uit omliggende gemeenten verleenden assistentie. Men kon niet verhinderen dat de fabriek vrijwel tot de grond toe af brandde Alleen de hoge schoorsteen, de uiteraard onbrandbare ovens en wat muren staan nog. De Woer dense dakpannenfabriek gaf werk aan ongeveer 160 personen. Billy Graham naar Nederland Tijdens zijn bezoek aan Nederland zal de Amerikaanse evangelist Billy Graham op Dinsdagavond 22 Juni a.s. spreken in het Olympisch Stadion te Amsterdam. Op diezelfde dag 's middags om drie uur is er een be sloten bijeenkomst voor predikanten, theologische studenten en overige geestelijke werkers. In een huurkazerne te Keulen heeft zich een ontploffing voorgedaan, waarbij vijf personen om het leven kwamen en enkele werden gewond. Men vreest, dat verscheidene slacht offers onder de puinhopen liggen. Reddingsploegen halen een vrouw onder de puinhopen vandaan. (Telefoto). Russisch ballet te Parijs mag niet optreden De Franse regering heeft besloten de voorstellingen uit te stellen, die de Russische balletgroep Maandag en Dinsdag in de Parijse opera zou ge ven. Premier Laniel heeft-Maandagmid dag de Russische ambassadeur, Vi- nogradof, ontvangen, en hem van dit besluit en de redenen ervoor op de hoogte gebracht. In verscheidene Parijse bladen, waarin Maandagochtend reeds op de mogelijkheid van uitstel der voorstel lingen was gezinspeeld, werd ver klaard, dat de regering betogingen als gevolg van de gebeurtenissen in Indo- China wil voorkomen. NEDERLAND STELT VOORWAARDEN In buitenland of in Nederland? De Indonesische minister van bui tenlandse zaken, Soenarjo, heeft het kabinet verslag iitgebracht over de voorbereidingen van de tussen Indo nesië en Nederland te voeren bespre kingen over de Unie en Irian, aldus heeft de Indonesische minister van voorlichting. Tobing aan de pers me degedeeld. Hij zeide, dat de verklaring van mi- GRASGROEI EEN MAAND ACHTER Ook in komend winterseizoen De langdurige droogte in de afgelopen maanden plaatst de Zeeuwse vee houders voor grote problemen, welke zich ook in het nieuwe stalseizoen nog zuilen doen gelden, daar minder wintervoorraad kan worden gevormd. De ontwikkeling van het grasland is thans reeds ongeveer een maand ach ter. Ook wanneer direct een regenperiode zou aanbreken, zal het reeds ont stane verlies niet volledig meer kunn en worden ingehaald. De tegenvallers zijn reeds in de win termaanden begonnen, toen de vorst veel schade aan het grasland heeft aangericht Vooral het grasland dat ongunstig de winter in ging te lang gras of bedekt met bietenkoppen heeft hiervan te lijden gehad. Het gras onder de bietenkoppen is name lijk gaan rotten, zodat het minder be stand was tegen de vorst. Ook het Engelse raaigras, dat vorstgevoelig is, heeft wel iets geleden. In verband met dit laatste zal gestreefd moeten worden om door selectie sterkere ras sen te kweken. Hierna is de droogte gevolgd, wel ke het herstel van de voistschade traag heeft doen verlopen. Deze ver schillende factoren leidden er toe, dat het rundvee veel langer op de stallen moest worden gehouden, aan aanvan- kelijk was gedacht. Alle voorraden wintervoer misschien is er hier daar nog een voorraadje kuilbieten- koppen zijn zodoende door het vee geconsumeerd. Begin April demon streerde dit v<~ -dertekort reeds in de oplopende prijzen van de voederbie ten. In Noord Holland werd bijv. f 32 38 betaald, tegen normaal f 2022. Momenteel loopt het vee in de wei, doch voor de meeste boeren is dit bit tere noodzaak omdat er geen ander voer meer is. Graag had men de dieren bijv. 's nachts op stal gehouden, want nu er door het uitblijven van regen geen voldoende groei in het gras zit, bete kent dit helaas, dat alle gras wordt afgegraasd. Met de dag neemt hierdoor de kans af, om voorraad voor de komende winter te vormen. Het ziet er daarom naar uit, dat in de komende herfst nog veel meer tot het inkuilen van bietenkoppen blad zal moeten worden overgegaan. Zo heeft dus ook de Zeeuwse vee houder weer zijn moeilijkheden. En wie nog mocht twijfelen aan de be langrijkheid van het grasland in deze akkerbouwprovincie, bedenke, dat toch altyd nog ruim 20 van de Zeeuwse cultuurgrond door het gras land wordt ingenomen, of wel even veel als de aardappelen en suikerbie ten tezamen! Zwitserse boeren ontevreden over melkprijs Met muziekkorpsen en vaandels zijn Zondag 25.000 Zwitserse boeren naar Bern gemarcheerd bij wijze van protest tegen een besluit van de Zwitserse regering om de prijs van melk te verlagen. De regering wei gerde evenwel een deputatie van de loeren te ontvangen, doch gaf te ken nen, dat zij wel bereid was Dinsdag vertegenwoordigers van de boeren te ontvangen. nister Luns van Donderdag over deze aangelegenheid niet geheel overeen stemt met de Nederlandse antwoord nota. Het scheen minister Tobing toe, dat de Nederlardse regerig haar standpunt enigszins gewijzigd heeft en alleen bereid is de Ünieverhouding onder bepaalde voorwaarden op te heffen. Uit de Nederlandse antwoordnota Hierover zou de Indonesische rege- derhandelingen op een neutrale plaats te doen houden. Men spreekt in Dja karta in politieke kringen over Italië. Thans schijnt het, dat Nederland de wens koestert de onderhandelingen eventueel toch in Nederland te doen houden, zo vervolgde minster Tobing. Hierover zou de Indonesische rege ring een nadere toelichting van de Nederlandse regering willen ontvan gen. Het zal van de toelichtig afhan gen, waar en wanneer de onderhande lingen zullen worden gevoerd, aldus de minister. Standwerkers hielden wed strijd in welbespraaktheid Meyer Porcelijn winnaar Op het Amstelveld in Amsterdam namen Maandag circa 60 standwer kers deel aan een concours van wel bespraaktheid. De thans 59-jarige Meijer Porce- lerjn, een Amsterdammer, die zich vele jaren geleden in Antwerpen ves tigde. won Maandag voor de tweede maal in successie de eerste prijs en dus mag hij de fraaie wisselbeker definitief in zyn bezit houden. Hij brengt een tovermiddel aar de man: plaklint voor de plooi van de pantalon. Er was ook een Holland-België wedstrijd. Elf Nederlandse standwer kers namen het op tegen elf collega's uit België. Zy lieten deze rode dui vels in het stof bijten, zij het dat de elf Belgen niet erg stoffig werden, want het puntenverschil was slechts miniem. Nederland vergaarde in to taal 176 tegen België 173 punten. En sportief werd er een voor beeld gesteld. De overwinnaars gaven de overwonnenen de behaalde prijs mee: de legpenning van de stad Amsterdam. Rondetafelconferentie met de West Delegaties aangewezen Op de conferentie Nederland-Suri- name-Nederlandse Antillen, die op Donderdag 20 Mei te 's Gravenhage begint, zal de minister-president, dr. W. Drees, als voorzitter optreden. De samenstelling Nederlandse dele gatie is thans vastgesteld. Voorzitter is de minister van overzeese rijksdelen, prof. dr. W. J. A. Kernkamp. Er zijn derHen leden on drie adviseurs aangewezen. De Surinaamse delegatie naar de conferentie staat onder leiding van mr. R. H. Pos, met 10 leden, een ad viseur en een secretaris. De Antilliaanse delegatie staat on der leiding van mr. dr. M. F. A. Da Costa Gomez (Nationale Volksparty). Zy telt 16 leden, twee adviseurs, een secretaris en een assistent-secre taresse. Lawine in Zwitserland eiste twee doden Op de hellingen van de Rosa Blan che in de buurt van Sion (Zwitser land) is Zondagmiddag een groepje van zeven Zwitserse skiërs door een lawine meegesleurd, Twee leden van de groep verloren het leven en vier werden zwaar gewond. Gerrit de Stotteraar opnieuw in arrest De Amsterdamse politie heeft me degedeeld. dat Vrijdag j.l. een oude bekende van de politie, de Amster dammer G. B„ beter bekend als „Ger rit de stotteraar", door 3 rechercheurs in zyn woning aan de Piet Gyzen- brugstraat te Amsterdam is aange houden. Hy wordt ervan verdacht in de laatste maanden diverse inbraken in Amsterdam te hebben gepleegd. In zyn woning zijn goederen aangetrof fen, die van diefstal afkomstig blijken te zijn. Weer in het buitenland EERRAPPORTEN van Maandagavond 19.00 nur. weer max. temp. Stockholm onbew. 20 Oslo onbew. 20 Kopenhagen onbew. 18 Amsterdam zwaar bew. 25 Londen licht bew. 23 Luxemburg half bew. 25 Parijs zwaar bew. 23 Bordeaux onbew. 21 Grenoble zwaar bew. 25 Nice licht bew. 19 Genève half bew. 24 Zürich licht bew. 24 Locarno half bew. 24 Berlijn licht bew. 24 Frankfort half bew. 27 München onbew. 20 Wenen zwaar bew. 22 Rome half bew. 22 Ajaccio onbew. 20 Mallorca onbew. 23 DE VERWACHT: WARM. Droog en overdag vrij zonnig weer. Zwakke tot matige wind, uit uiteen lopende richtingen. Warm weer, maar in de kuststreken plaatselijke koele zeewind. 12 Mei Zon Maan ZON EN MAAN. t d: 4.52 Op: 14.57 Onder: 20.21 Onder: 2.33

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1