Zal de derde R.T.C. een definitieve aflossing brengen? ASSISTENT-CORRECTOR ZIJN ECHTGENOTE STIERF NA INNEMEN VAN CYAANKALI JIMMY en de Bende van Bolletje Bink ïiïimbö VOOR im imi MAANDAG 10 MEI 1954 PROVINCIALE ZEEUW8E COURANT 5 RONDE TAFELCONFERENTIE MET DE WEST Sluitstuk van jarenlange onderhandelingen (Van onze parlementaire redacteur) Op 20 Mei a.s. koeien de afgevaardigden van Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen in een Ronde Tafelconferentie bijeen om gezamenlijk en uit vrije wil een nieuwe rechtsorde in het koninkrijk der Nederlanden te aanvaarden, een constructie, waarin zij de eigen belangen zelfstandig behar tigen en op voet van gelijkwaardigheid de gemeenschappelijke belangen ver zorgen en wederkerig bijstand verlenen. Deze nieuwe rechtsorde is vastgelegd in een concept-statuut, dat tot' grondslag der besprekingen zal dienen. Er bestaan redelijke kansen, dat men tot algehele overeenstemming zal komen en dat de nieuwe status van Surinamé en de Nederlandse Antillen en de verhouding van deze gebieden tot Nederland spoedig definitief geregeld zullen zjjn. De geboorte van het Koninkrijk nieuwe stjjl zoals de term luidt, die meer en meer ingang heeft gevonden is niet gemakkelijk geweest en heeft lang geduurd. Dat geldt speciaal de relatie van Nederland tot de Nederland se Antillen en Suriname. Het heeft zin, nu we" vóór de R.T.C. met de West staan, ter verheldering van de betekenis dezer conferentie nog eens in grote trekken de voorge schiedenis na te gaan. Een eerste duidelijk symptoom van de nieuwe ontwikkeling vormde de redevoering, der koningin Wilhelmi- op 10 Mei 1941 in Londen hield en waarin zij het voornemen te kennen gaf in het gehele Rijk een nieuwe ge legenheid te scheppen om wensen en opvattingen betreffende de structuur van het koninkrijk kenbaar te ma ken En nog duidelijker aanwijzing was de redevoering van koningin Wilhelmina van 7 December 1942. Zij stelde in uitzicht „een Rijksverband, waarin Nederland, Indonesië, Surina me en de Nederlandse Antillen deel zouden hebben en waarin zij, ieder op zich zelf, de eigen inwendige aan gelegenheden in zelfstandigheid en steunend op eigen kracht, doch met de wil elkander bij te staan, zouden behartigen". Al spoedig na de eerste toespraak werd een Rijksconferentie aangekon digd, die bijeengeroepen zou worden onmiddellijk nadat de Nederlandse re gering in Nederland zou zijn terugge keerd, doch de feitelijke loop der beurtenissen, met name in Indonc heeft het houden dezer conferentie in de aanvankelijke bedoelde vorm be let. Dat was een teleurstelling, zeker voor de West. Daarom kwam men tegemoet aan de petities, die door de delegaties van de Staten van Surina me en van Curagao op 25 Juni 1946 aan de koningin werden aangeboden. Zowel in de Troonrede van 23 Juli '46 als in de regeringsverklaring van 25 Juli was de toezegging vervat, dat spoedig een wetsontwerp voor wijzi ging van de sinds 1936 bestaande staatsregelingen zou worden inge diend, opdat beide gebiedsdelen feeds zonder wijziging van de Grondwet in staat zouden zijn „om op nieuwe voet een eigen leven, deelgenootschap in het koninkrijk en in het bijzonder hun taak in eigen omgeving ter hand te nemen". Naar autonomie. In het begin van 1947 bracht met het oog hierop een parlementaire commissie onder voorzitterschap van het Eerste Kamerlid mr. Kropman een bezoek aan Suriname en de An tillen. Mede op grond van de con clusies, waartoe deze commissie in haar verslag was gekomen, diende de regering op 26 November 1947 bij de Tweede Kamer de aangekondigde wetsontwerpen in. Zij betekendên een belangrijke stap op de weg naar het verlenen van autonomie. Op 17 Maart 1948 aanvaardde de Tweede Kamer en op 20 Mei de eerste Ka mer de ontwerpen, die op 21 Mei 1948 tot wet werden verheven. In feite vormde de ingevoerde ver andering niet veel meer dan een noodregeling, een phasi in de staat kundige ontwikkeling der beide ge biedsdelen. Aangezien inmiddels in Indonesië de overeenkomst van Linggadjati tot stand was gekomen, waarin de Unie gedachte was vastgelegd met de ze gedachte hing samen een afzon derlijke structuur voor Nederland, Suriname en Curagao werd be hoefte gevoeld aan een Ronde Tafel Conferentie met de West. Op 13 Augustus 1947 maakte de regering haar voornemen bekend een zodani ge conferentie bijeen te roepen en op 12 September stelde zij een kleine commissie van voorbereiding in on der voorzitterschap van prof. mr. R. Kranenburg. Op Dinsdag 27 Januari 1948 werd de conferentie in de vergaderzaal der Eerste Kamer geooend; zjj ein digde op 18 Maart, op welke datum Gevraagd: Voor onmiddellijke indiensttreding een mannelijke Sollicitanten moeten de Nederlandse Taal prima beheersen en vlot en accuraat kunnen lezen. Schriftelijke sollicitaties te richten aan Directie P.Z.C., Walstraat 5860 te Vlissingen. 17 resoluties en 2 moties werden aangenomen, waarin het resultaat der besnrekingen belichaamd was. Als hoofdbeginsel werd aanvaard, dat de gebiedsdelen zelfstandigheid in binnenlandse aangelegenheden zouden verkrijgen en zouden samen werken in de gemeenschappelijke aangelegenheden van het koninkrijk. Deze nieuwe rechtsorde zou niet tot stand komen dan na vrijwillige aan vaarding in ieder der drie gebiedsde len. Grondwetswijziging. Nog datzelfde jaar werd door een wijziging van de Grondwet de invoe ring van de nieuwe rechtsorde moge lijk gemaakt. Bij de inwerkingtreding van deze Grondwetsherziening was de situatie echter zodanig, dat een definitieve regeling van de staats rechtelijke band tussen Nederland en de West nog niet kon plaats vinden. Zij zou namelijk eerst mogelijk zijn, wanneer de positie van het koninkrijk en van zijn delen in het Unieverband zou vaststaan. Teneinde in afwachting daarvan Suriname en de Nederlandse Antil len toch een autonome status te kun nen feven, werd gebruik gemaakt van de door de Grondwet geboden mogelijkheid om ter bevordering van Deze voorzieningen bestonden uit regelingen met een voorlopig, een in terimair karakter: zij werden dan ook interim-regelingen genoemd. Niettemin werd er naar gestreefd in deze regelingen uitdrukking te geven aan de toekomstige nieuwe rechtsor de, zodat zij voor wat verschillende belangrijke bepalingen betreft van duurzame aard bleken te zijn. Het zwaartepunt der regeling lag in de zelfstandige behartiging der eigen belangen, in de autonomie; minder ver kon men gaan bij het vaststellen van de bepalingen betref fende de behartiging van de gemeen schappelijke belangen in verbdhden- heid en op voet van gelijkwaardig heid. Op 20 Januari 1950 trad de Inte rim-regeling voor Suriname in wer king; de cilandenregeling der Neder landse Antillen kwam tot stand bij Koninklijk Besluit van 3 Maart 1951. Daarna was de tijd gekomen voor de voorbereiding van de nieuwe con structie van het koninkrijk. In on derling overleg stelden de gemach tigden van de drie Rijksdelen een werkstuk samen, dat moest dienen als uitgangspunt voor de nieuwe Ronde Tafel Conferentie. Deze begon in de vergaderzaal van de Eerste Kamer op 3 April 1952. Het ging vooral om de grondslagen, waarop de rechtsorde tussen dc ge bieden moest steunen, om de gelijk waardigheid tussen de Rijksdelen en om de vrijwilligheid, waarmede het Rijksverband werd aanvaard. Heel veel succes heeft deze tweede R.T.C. met de West niet opgeleverd. Zij werd afgebroken, vóórdat zij met haar arbeid gereed gekomen was. Over de formulieren ontstonden al lerlei juridische, praktische en ook wel academische geschilpunten. De Nederlandse delegatie kwam met 25 wijzigingsvoorstellen op het werk stuk voor de dag. Dat verklaart voldoends, dat er vele moeilijkheden waren. Het grote struikelblok, dat de schor sing der conferentie veroorzaakte, vormden de meningsverschillen om trent het opnemen van het begrip zelfbeschikkingsrecht in preambule, Vicaris bevestigd te Nissé. Zondag werd in de morgendienst der Nederlands Hervormde Kerk te Nisse, waarin ds. J. van Oijen voor ging, candidaat J. Strikwerda in het ambt van vicaris bevestigd. De ge meente zong hem staande Psalm 134 vs. 3 toe. In de avonddienst verbond de vica ris zich aan de gemeente met een pre diking naar aanleiding van Ef. 5 vs. L dat is de omschrijving van de be doeling van het Statuut betreffen de de nieuwe rechtsorde. Op 29 Mei 1952 ging de conferen tie uiteen, met de bedoeling de be raadslagingen zo spoedig mogelijk voort te zetten. In de slotvergadering werd daartoe een „Kleine Commissie' benoemd, die tot grondslag van haar werkzaamheden koos het ontwerp statuut van 13 Mei 1952, dat tijdens de tweede R.T.C. met de West aan de orde geweest was. Er was nog een tweede uitgangs punt voor deze Kleine Commissie. De Nederlandse regering liet name lijk na verloop van enige tijd haar be zwaren tegen het uitdrukkelijk opne men van 't zelfbeschikkingsrecht in de preambule van het ontwerp-Sta- tuut vallen, mits daarmede niet de opvatting zou postvatten, dat het recht van secessie (van afscheiding) werd erkend. Dit in tegenstelling met een door minister Kernkamp aan de West ge dane toezegging, waartegen echter in het parlement verzet gerezen was. Hierdoor scheen men in een impas se geraakt te zijn. Aan een kleine commissie uit de ministerraad droeg men op naar een modus te zoeken. Als resultaat daarvan kwam de Ne derlandse regering op 26 Juni 1953 met nieuwe voorstellen, waarvan de bedoeling was het verschil van op vatting omtrent de betékenis van het begrip, zelfbeschikkingsrecht in de preambule ondergeschikt te ma ken aan een gemakkelijker procedure voor de wijziging van het Statuut. Suriname en de Nederlandse Antil len aanvaardden ook deze voorstel len als grondslag voor het verdere overleg in de „Kleine Commissie". In Januari en Februari van dit jaar heeft deze Commissie enige we ken in Willemstad en in Paramaribo vergaderd. De resultaten van dit overleg werden vastgelegd in een nieuw ontwerp-Statuut, waaromtrent algehele overeenstemming werd be reikt. Het is dezer dagen gepubliceerd en zal het middelpunt der besprekingen vormen van de R.T.C. met de West, die op 20 Mei begint. STRAFZAAK TEGEN BERKELSE ARTS. Deskundigen aan het woord De rechtbank te '8 Gravenhage zet te Zaterdag de behandeling voort van de strafzaak tegen de Berkelse arts O., die er van verdacht wordt zijn vrouw met cyaankali te hebben ver giftigd. Zaterdag kwamen de deskun digen aan het woord. Eerst las de president, mr. Veldman, nog enige verklaringen van getuigen voor. Daarin werd onder meer gezegd, dat mevr. O. eens verklaard zou heb ben: „Ik moet onder de groene zoden, dan komt de dienstmeid in huis en gaan de kinderen in een gesticht". Prof. dr. W. Froentjes had een on derzoek ingesteld naar de inhoud Weer in het buitenland. Weerrapporten van Zondagavond 7 uur: Stockholm onbew., 17 gr. C. Oslo onbew.. 19 gr. C. Kopenhagen onbew.. 17 gr. C. Amsterdam onbew17 gr. C. Londen e,h bew., 19 gr. C. Luxemburg onbew.. 22 gr. C. Parijs licht gew., 23 gr. C. Bordeaux geh. bew.. 21 gr. C. Grenoble onbew.. 24 gr. C. Nice, onbew., 20 gr. C. Genève nevel, 19 gr. C. Zürich onbew.. 18 gr. C. Locarno onbew., 24 C. Berlijn onbew. 25 gr. C. Frankfort onbew., 25 gr. C. München onbew., 18 gr. C. Wenen geh. bew., 20 gr. C Innsbrück zw. bew., gr. C. Rome licht bew.. 18 gr. C. Ajaccio onbew. 18 gr. C. Maïlorca licht bew 21 gr. C. van het cyaankaliflesje in de apo theek van dokter O. Er was ruw ge schat nog 1 gram cyaankali aanwe zig in het flesje, maar de cyaankali, die in kristalvorm was gekocht, was naderhand in vloeistofvorm veran derd. De mogelijkheid bestaat, dat er vocht is toegevoegd aan de cyaankali. Positief is gebleken, dat mevr. O een geneesmiddel heeft ingenomen, dat cyaankali bevatte. Nadat nog twee apotheekdeskundi gen verklaringen hadden afgelegd, kwam dr. J. P. L. Hulst als getuige voor. Hg had de gerechtelijke lijkschou wing verricht. In de hersenen van mevr. O., was geen enkel spoor van een gezwel gevonden. Er was echter als doodsoorzaak wel een gezwel in de hersenen opgegeven. Dr. Hulst, bemerkte tijdens de schouwing symptomen, die wezen op vergiftiging door cyaankali en dat bleek later inderdaad het geval te zgn. Dr. D. A. G. ten Berg uit Rotter dam had mevr. O. medisch behandeld sinds Mei 1951. Mevr. O klaagde over futloosheid, weinig eetlust, enz. Er was echter geen sprake van een ge zwel in de hersenen. Het overigdén van mevr. O. kwam voor dr. ten Berg geheel onverwacht, omdat ze niet zo ziek was. Tenslotte legde dr. F. A. Nelemans een verklaring af. De dood van me vrouw O. is te wijten aan cyaankali vergiftiging. Zij zou slechts weinig meer dan de minimale dodelijke dosis hebben in genomen. Maandag heden zal de recht bank de behandeling van deze vergif tigingszaak voortzetten. 11 Mei Vlissingen Terneuzen Hanswetrt Zierikzee Wemeldinge HOOG EN LAAG WATER U.+N.A.P U.+N.A.P. U.—N.A.P. 9.13 1.35 21.38 1.18 2.53 1.77 9.37 1.56 22.06 1.40 3.11 1.96 ir.00 1.72 22.22 1.54 3.45 2.11 10.16 1.15 22.41 0.88 3.40 1.58 10.32 1.32 23.02 1.06 3.44 1.78 U.—N.A.P. 15.27 1.49 15.45 1.67 16.20 1.82 16.24 1.28 16.29 1.47 De invloed, die de reclame heeft op het procet, dat wij vooruitgong noemen wordt aardig geïllustreerd door de geschiedenis van het baard scheren. In de loop der eeuwen gebruikte men daar veel kwellends voor,van puimsteen tot zwaardachtige messen toe. En ware er geen meneer geweest, die wij gemakshalve G. zullen noemen, don hadden wij misschien nóg met dat pro bleem gezeten. Maar G. vond een vliesdun mesje uit om de kaakharen snel en pijnloos te verwijderen. Dot mesje, gevat in een handig klein apparaatje, maakte eerst weinig opgang. Doch niet zodra had de muze van de reclome het met haar toverstaf aangeraakt, of het veroverde de wereld I Talrijk zijn de vindingen, diensten en artikelen, die door de reclame popu lair werden, daardoor in massa konden worden omgezet en dientengevolge laag In prijs werdenscheermesjes, auto's, radio's, naaimachinesen mar garine, nylon, aspirine; en films, gloeilampen, synthetische wasmiddelen en zo voort, een lange bonte reeks. De reeks, die ons leven me.-r gerief er genoegen verschaft. Reclame, motor van de vooruitgang En in die reclame is de advertentie het cylinder-blok. Op practisch elk reclame-budget, of het nu van een lucht vaartmaatschappij is of van een manufaaurenhandel, neemt de advertentie de eerste plaats in. Omdat men weet, dat de krant door een ieder gelezen wordt, ook de adver tenties. Deze brengen nieuws over kwaliteit en prijs; over gebruik en gemak van Uw producr, Uw service, Uw bedrijf. U. met Uw zaak, kunt daar niet buiten, wanneer het U ernst ia met Uw omzet. commissaris, len barones en ven journalist die alle drie gemene zaak maakten met de dievenbende, ja misschien wel tot de hoofdpersonen behoordenAlles kan", bromde hij en verzonk daarna weer in een diep gepeins. Na verloop van tijd herinnerde Jimmy zich eensklaps de woorden die hij de barones die nacht had horen mom pelen. „Op bouwen rode zal Jantien ook wel zijn Wat kon dat toch te betekenen hebben? Hij vroeg het aan Karei Krukas„Op bouwen rode?" vroeg deze. „bouwen rode? Nee, daar snap ik niets vanmaar wacht eens evenKan het misschien Blauwenrode zijn? Dat is een kasteel in de buurt. Het ligt een kilo meter of acht verder, aan de andere kant van de rivier". Er kwam een glimlach op Jimmy's gezicht 70. Jimmy en Krukas besloten eerst naar Wilgenwolde terug te keren. Jimmy was doodop. Hij wilde wat eten en slapen; bovenal wilde hjj zich bezinnen. Want wat moest hij nu doen? De dievenbende was eensklaps mei inbegrip van Jackie en jufrouw Jantien in het niet ver dwenen. Goed, ze moesten in de Broekenburg verbor gen zitten. Maar waar? De enige die hem dat had kun nen vertellen was de half kindse barones geweest en die was ook even onverwacht als geheimzinnig verdwe nen. „Ais je 't mij vraagt", zei Krukas, terwijl zij te rug reden, „zit die oude tang óók in het complot. Die is heus zo gek niet als ze er uit izet. 't Zou mij niet ver wonderen als zij en niemand anders dan zij het hóófd van de dievenbende zou zijn". Jimmy antwoordde niet direct. Het werd hem een beetje te gortig. Een politie-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 5