In Kruiningen verrezen zestien Zweedse geschenkwoningen Zeeuwse Almanak „HENRI DUNANTSCH00L" TE KRABBENDIJKE GEOPEND BEVOLKINGSONDERZOEK MOET VERPLICHT WORDEN GESTELD C.H. GEMEENTEBESTUURDERS VERGADERDEN IN GOES Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 10 MEI 1954 EEN VORSTELIJKE GIFT. „Verheugend teken in een wereld vol wanhoop Vlak en grijs is het land rondom Kruiningen. Een eenzame boom staat met kale. zwarte takken tegen de grijze lucht en ergens aan de wegberm ligt een hoop verroeste spoorrails. Zo is het land van Kruiningenmaar het is ook anders. Want daar, midden in die onafzienbare zandwoestijnen, steken op tientallen plaatsen de ranke armen van de draglines omhoog, grommen de zware trucks, be laden met vruchtbare aarde en dood zand, de huizen worden weer bewoon baarKruiningen lééft! Zaterdag was het voor het dorp een grote dag. In het Zuiden van het dorp, op nog geen halve kilometer van waar de dijk doorbrak, werd een nieuwe straat officieel geopend: de Henri Dunantstraat met zestien hou ten geschenk-woningen van het Zweedse Roode Kruis. Tijdens de korte plechtigheid, die tevoren in het gemeentehuis werd gehouden, voerde burgemeester A. Schipper het woord. Aan de attaché van het Zweedse gezantschap, de heer H. O. Björk, betuigde hij zijn diepe dankbaarheid voor dit prach tige geschenk. Juist op deze dag, al dus de burgemeester, dat het 126 jaar geleden is dat de stichter van het Roode Kruis, Henri Dunant, geboren werd, is het goed stil te staan bij het werk van het Roode Kruis, dat van zo ontzaglijk grote betekenis is voor de meisheid. Moge de nieuwe straat, zo besloot burgemeester Schipper, de herinnering aan Henri Dunant tot in lengte van dagen levendig houden. Hierna sprak de Zweedse attaché, de heer H. O. Björk. Hij gewaagde van de overstromingsramp als een van de donkerste gebeurtenissen in de Nederlandse geschiedenis, die ook in Zweden grote ontsteltenis teweeg had gebracht en sprak zijn bewonde ring uit over het vele, dat in Neder land reeds aan het herstel was ge daan. De bijdrage van het Zweedse Roode Kruis, zo zei tenslotte de heer Björk, is een verheugend teken in een wereld waar de wanhoop zich steeds meer uitbreidt. De heer J. D. de Visser Smits, in specteur in algemene dienst van het Nederlandse Roode Kruis, noemde de dag van de achtste Mei een dag van herdenking voor alle beschaafde lan- Ook dit jaar m Breskens een Visserijdag. In Hotel Valk te Breskens werd een algemene ledenvergadering gehouden van het Comité Visserijdag 1953. De vergadering stond onder leiding van de wnd. voorzitter de heer J. Carels. Uit het financieel verslag bleek dat er 'n batig saldo was van 318.66. Eenparig werd besloten om ook dit jaar een visserijdag te organiseren, en wel op 14 en 15 Augustus. Het huidige comité zal nog met enkele leden worden uitgebreid. Met algeme ne stemmen werden de heren J. Ca rels tot voorzitter en de heer F. van de Broecke tot penningmeester ge kozen. den waar het Roode Kruis zijn vlag laat wapperen, maar voor het ramp gebied een dag van droeve herinne ringen. De naamgeving van de straat, aldus de heer De Visser Smits, moge een blijvend symbool zjjn voor de ge hele bevolking om de gedachte le vend te houden aan Henri Dunant, die als levensroeping had: naasten liefde voor de lijdende mensheid. Met de Zweedse vlag en vier Roode Kruis vlaggen voorop begaf het ge zelschap zich vervolgens naar de nieuwe straat, waar de heer De Vis- meester het naambordje ontving, dat ser Smits uit handen van de burg.e- hij vervolgens aan het daarvoor ge reedstaande paaltje bevestigde. Zich tot burgemeester, wethouders en le den van de gemeenteraad j-ichtend, betuigde hij zijn hartelijke gelukwen sen met deze wel zeer bijzondere dag. Hij sprak de wens uit, dat de zestien woningen zouden mogen worden be woond door gezinnen, die dezelfde ge dachten van naastenliefde mochten hebben, die steeds het ideaal van Henri Dunant geweest zijn. Na een minuut stilte ter herden king van de bij de watersnood om gekomenen opende architect P. Won- dergem het eerste huis, dat door zijn prachtige verzorging op de aanwe zigen grote indruk maakte. Na de bezichtiging bleef men nog enige tijd in het gemeentehuis bijeen. De nieuwe Christelijke kleuterschool te Krabbendijkedie Zaterdag door de gemeente aan het schoolbestuur iveril overgedragen (Foto P.Z.C). EEN BLIJ MOMENT. „Radda Barnen" schonk de inventaris. Zaterdagmiddag werd te Krabben dijke het gebouw van de nieuwe kleu terschool officieel geopend en over gedragen aan het bestuur van de Christelijke Kleuterschoolvereniging. Deze school, die op kosten der ge meente werd gebouwd, werd voor zien van een inventaris, welke werd geschonken door de Zweedse vereni- VAN De toestand van het gebouw van de gereformeerde kerk in Nieuwer- kerk is naar het oordeel van deskun digen zorgelijk. 3Iocht eventueel her stel mogeljjk en uitvoerbaar zyn dan t, zou toch de ingebruikneming nog lang op zich moeten laten wachten. De deputaten voor hulp aan getrof fen gereformeerde kerken te Utrecht hebben thans besloten zo spoedig mo gelijk een noodgebouw te doen plaat sen. Hier zullen dan ook de leden uit Blyersdyk en Noordgouwe bijeen kunnen komen, terwijl het nieuwe ge bouw tevens gebruikt zal kunnen worden voor samenkomsten van de jeugdorganisaties. AARDBEIEN De kweker J. de Rijk uit Walsoor den bracht dezer dagen op de Terneli- zense veiling de eerste glasaardbeien aan. Zn leverden hem 2 tot 8 cent per stuk op. ZILVEREN FLIP De heer Ph. van Aalst, die in ge heel Zeeuwsch Vlaanderen als „Frip van de wasserij" een grote bekend heid geniet, vierde Vrijdag zijn zil veren jubileum als chauffeur bij een DAG... In vele Zeeuwse gezinnen is gis teren Moederdag ongetwijfeld in alle opgewektheid gevierd en talloos moe ten de bloemen en taarten zijn ge weest, die veelal in de prille mor gen aan moeder werdenoverhan. digd Voor één Zeeuwse moeder is het in ieder geval een opgewekte dag ge weest, zo vernamen wij. Haar vüf dochters hadden zich klaarblijkelijk voorgenomen op de grote dag ieder voor zich goed uit de bus te komen en zij hadden daartoe wellicht wekenlang menig spaarcentje ter zijde gelegd. Wel, het resultaat mocht er zijn'. Op Moederdag kwamen zij moeder om beurten verrassen. De eerste kwam met een taart, de tweede had, niet minder van goeden xoille, even eens gezorgd voor een taart, de der. de verraste mama met een taart, de vierde droeg een taart aan en de vijfde, welja, we zijn toch bezig, de vijfde bleef niet achter en overhandig de haar moeder op deze gedenkwaar dige dag een taart De negende Mei heet in dit gezin, voortaan zonder meer taartendag. stoom-, was en strijkinrichting te Terneuzen. Van de zijde der directie mocht de jubilaris gelukwensen en een envelop met inhoud ontvangen. Ook de verdere belangstelling was zeer groot. NEST Twee Goesse zwaluwen hebben een wel heel luidruchtige plaats voor de ouderlijke woning uitgezocht. Onder de overkapping van het perron, op nog geen meter afstand van de vele malen per dag voorbij razende trein, werd het nest gebouwd. Houtduiven in Vlissingen zochten het meer in het geestryke en bouwden hun nest in een raam van de oude bierbrouwerij. Om de dierenliefhebbers gerust te stellen: op een onbereikbare plaats. BRAND Zaterdagmorgen brandde een ko nijnenhok. dat geplaatst was achter het Kloetingse barakkenkamp, geheel uit. Een konijn met zeven jongen kwamen in de vlammen om. De Kloe tingse brandweer rukte uit om verde re uitbreiding van het vuur te voor komen en slaagde er na enige tijd in, de vlammen te doven. De brand is vermoedelijk ontstaan, doordat kin deren met lucifers hebben gespeeld. Donderdag a.s. zal op de Middel burgse markt het kraampje voor de huishoudelijke en gezinsvoor lichting weer aanwezig zijn. De eerste klant zal Donderdagmor gen zijn mevrouw E. Bolkestein- Pull, echtgenote van Middelburgs burgemeester. INVASIE Vrijdagavond sprongen de inwoners van Wolphaartsdijk angstig uit him stoel: buiten klonken knallen van ge weerschoten enmitralleurs. Mochten zij eerst menen, dat een vijand een invasie hadden gepleegd, later bleek het allemaal erg mee te vallen. De Nationale Reserve was aan het oefe nen GOUD Tenslotte drie gouden echtparen. Het zyn. de heer en mevrouw P. Vreeke-Zeegers in Serooskerke op Walcheren, die op 11 Mei de grote dag vieren en het echtpaar A. v. d. Driessche-Platjouw in Lamswaarde, dat de heuglijke datum al achter de rug heeft. Hun werd door de fanfa re „Vrijheid Eendracht" een serenade gebracht, terwijl de bruidegom, die al meer dan vijftig jaar in „vrijheid Eendracht" zijn nummertjes mee- blaast, een geschenk ontving. Ten slotte is er nog het echtpaar E. Ha- verbelie-de Mifliano te iJzendijke, dat vandaag feest viert. Vanzelfsprekend zal het ook hen niet aan belangstel ling ontbreken. ging „Rüdda Barneu" en werd ge noemd naar de stichter van het Rode Kruis, Henri Dunant. Vele genodigden vulden 't zaaltje in het gemeentehuis van Krabben dyke toen burgemeester J. Vader zijn wel komstwoord sprak. Onder deze genodigden bevon den zich de heer A. Schout van Gedeputeerde Staten, de heer H. O. Björk, attaché aan de Zweedse lega tie in Den Haag, de heer J. D. de Vis ser Smits, inspecteur in algemene 'dienst van het Rode Kruis en mej. H. J. Glasz, inspect rice van het kleuter onderwijs in Zeeland. De burgemeester gaf een overzicht van de totstandkoming van de nieuwe school, met de bouw waarvan in Augustus van het vorig jaar, na vele moeilijkheden, een aanvang was ge maakt. Spreker betuigde zijn hartelij ke dank en ook die van het gehele gemeentebestuur, aan allen, die er toe medegewerkt hadden, om van deze kleuterschool een der beste van geheel Zeeland te maken. Met de wens, dat de leerlingen van de school tot rechtschapen en eerlij ke burgers zouden mogen opgroeien, overhandigde hij als symbolisch be wijs van overdracht aan de heer H. Don. voorzitter van de kleuterschool vereniging de sleutel van de school „Deze overdracht", zo zeldé hierop de heer Don, „is voor ons een blij mo ment". Hij herinnerde aan het afkeu ren van de oude school, waarin de kleuters tot op die tijd waren gehuis vest en bracht dank aan de burge meester, die steeds met raad en daad het schoolbestuur terzijde had ge staan. Deze dag, aldus de heer Don, hebben we naast God aan U en Uw collega te danken. Van een oud, af gekeurd gebouw, waaraan niets meer te verbeteren was, hebben wij een van de modernste scholen van de ge hele provincie. „Ik dank U namens de kleuters van Krabbendijke". Het Statenlid de heer A. Schout voerde hierna het woord. Hij sprak de grote voldoening van het provin- De heer A. Schout, lid van Ged. Sta ten van Zeeland, tijdens de opening van de Chr. kleuterschool te Krabbendijke. (Foto P.Z.C) Werkloosheid in Zeeland op 3 Mei. Volgens de opgave van het Districts Arbeids Bureau voor Zeeland stonden op 3 Mei in totaal 2151 mannelijke werkzoekenden bij deze instelling in geschreven. Hiervan waren geheel werkloos 1364, 611 werkzaam op D.U. W.-objecten en 176 tewerkgesteld op Gemeentelijke Sociale werkvoorzie ningsobjecten. Er waren, wat mannen betreft, 803 openstaande aanvragen van werkgevers. Op dezelfde datum stonden 519 vrouwelijke werkzoekenden inge schreven; hiervan waren er 385 ge heel werkloos, 134 niet-werkloos. In deze sector noteerde men per 3 Mei 287 aanvragen van werkgevers. Het totaal aantal werkzoekenden in Zee land bedroeg dus op die datum 2670. Verwaterplaatsen onmisbaar voor mosselcultuur. (Slot van pag. 1) bovendien geen percelen te vinden, welke handelarenexporteurs de ver zekering geven, dat de daarop ge plaatste en gekochte mosselen niet verloren gaan bij storm of bij harde wind. Het is uitsluitend aan de goede ver zorging van de mosselen in Zeeland te danken, dat men in Yerseke tegen de concurrentie van Duitsland en De nemarken op kan. daar deze landen alleen een product kunnen leveren di rect van de kweekplaatsen, dus niet zandvrij. Zri leveren dat voor ongeveer de helft van onze exportprijs en dan ncr zonder veel resultaat, omdat de ware liefhebbers geen mosselen lusten met zand of slib er in. Door het afsluiten van de Ooster- schelde zou Nederland dus gelijk ko men staan met Duitsland en Dene marken op de buitenlandse markten en hierdoor het voordeel van de goed verzorgde kwaliteit verliezen. Dit bë- tekent, dat de afzet en prijs zeker de helft minder zouden worden, met alle gevolgen van dien voor de mossel kwekers. De export van mosselen is dus geheel afhankelijk van de goede verzórging in Zeeland en niet direct van de productie. Het bezoek van minister Cals. In het verslag van de persconfe rentie. welke minister Cals Vrijdag bij het einde van zijn tweedaags be zoek aan Schouwen-Duiveland heeft gegeven, zijn bij de telefonische over brenging helaas enkele storende fou ten ingeslopen. Als teldatum voor de bepaling van het aantal leerkrachten zal 15 Jan. 1953 worden aangehouden (laatste teldatum voor de ramp) en uiteraard niet 15 Juni 1953. Wat betreft de aanleg van wegen enz., is medegedeeld, dat de beslis sing over wegen en watergangen (niet waterkanten) in handen van het provinciaal bestuur ligt. Ook de Herverkavelingsdienst zal zijn plannen tijdig aan het provinciaal bestuur moeten voorleggen. Medegedeeld werd voorts nog. dat de minister ter plaatse ook heeft ge sproken over restauratie van de kerk te Brouwershaven en een mooie ge vel te Ouwerkerk, waarvoor het Rijk subsidie zal verlenen. Aan de ketting. - Het ruim 5500 ton metende Itali: aanse stoomschip „Volenta" voer bij het uitvaren van de Westsluis te Terneuzen tegen 'n meerpaal op, die als gevolg daarvan afbrak. De „Vo lenta" die haar reis naar Rotterdam voortzette, werd daar in afwachting van de schaderegeling, aan de ket ting gelegd. Gift uit Amerika. De Gereformeerde Kerk te Scharen- dijke ontving van de United Presby terian Church te Providence (N.-Ame- rika) een bedrag van 13175 dollar ter leniging van de schade, door de Fe- bruariramp toegebracht. ALGEMENE OPINIE Vergadering Zeeuwse t.b.c.-bestrijding, Onder voorzitterschap vail mr. A. J. van der Weel kwam Zaterdagmid dag de Provinciale Zeeuwse Vereni ging tot Bestrijding der Tuberculose in het Middelburgse Schuttershof in algemene vergadering bijeen. De ver schillende jaarverslagen werden uit gebracht en uitvoerig toegelicht, waarna de samenstellers door mr. Van der Weel dank werd gebracht. Naar aanleiding van het jaarver slag over het Bevolkingsonderzoek in 19o2 en 1953 ontstond een discussie, voornamelijk over de vraag waarom by de tweede ronde van het onder zoek de opkomst over het algemeen geringer is geweest dan bij de eerste ronde. De vergadering sprak hierbij unaniem als haar mening uit, dat aan het verplichtstellen van het be volkingsonderzoek niet te ontkomen zal zijn. De voorzitter bracht voorts dank aan de kruisverenigingen voor hun medewerking ten aanzien van de fi nanciële toestand der vereniging. Spreker betoogde, dat de gevolgen van op administratief gebied gemaak te fouten nog steeds merkbaar zijn. Er zijn nog grote hiaten, maar men hoopt op een gunstige regeling met het Rijk. By de bestuursverkiezing bleek, dat geen tegencandidaten waren gesteld. Daardoor werden benoemd verklaard notaris J. C. Kram, Kapelle, in de vacature mevrouw A. G. van der Ha- ve-Lucieer, Kloetinge; dr. G. Wage naar, directeur van de Gezondheids dienst voor dieren, Goes, in de plaats van dr H. Doeleman, Goes en burge meester H. K. Miehaëlis van Bruinis- se in de vacature burgemeester jhr mr J. Schuurbeque Boeye van Zierik- zee. Voorts werd burgemeester C. J. van Hootegem van Hontenisse als bestuurslid herkozen. Tot voorzitter is benoemd dr. J. J. Okker, chirurg te Middelbui'g, terwijl burgemeester Th. J. Andriessen van Ovezande jhr. ir. H. L. Boogaert als penningmeester opvolgt. Mr. Van der Weel sprak de aftre denden toe en bracht nen dank voor het vele werk, dat zij in het belang van de t.b.c.-bestrijding in Zeeland hebben verricht. Op zijn beurt Werd de scheidende voorzitter toegespro ken door burgemeester Van Hoote gem, die er aan herinnerde, dat de heer Van der Weel 24 jaren net voor zitterschap tot aller tevredenheid heeft waargenomen. Uit naam van de vereniging bracht spreker mr. Van der Weel daarvoor hartelijk dank. Tenslotte werd nog gesproken door dhr J. Kroondijk, arts te Den Haag en secretaris van de K.N.C.V. die namens deze vereniging enkele hartelijke woorden aan het adres van de aftredende voorzitter sprak. Advertentie. Jhr. mr. De Geer behandelde het gemeente program. De afdeling Zeeland van de Vereni ging van C.H.-leden van gemeentebe sturen in Nederland vergaderde Za terdagmiddag in de „Prins van Oran je" te Goes, onder voorzitterschap ciaal bestuur uit over hetgeen in Krabbendijke tot stand werd ge bracht en op welke wijze dit werd fedaan. De school getuigt, aldus de eer Schout, van liefde voor bevol king en kind. Hij bracht dan ook aan allen de gelukwensen over van het provinciaal bestuur. Hierna begaf men zich naar het nieuwe schoolgebouw waar de kleu ters het gezelschap een welkomstlied toezongen. De heer Sellout verrichtte vervolgens de officiële opening, door met een feestelijk versierde sleutel, hem aangeboden door enkele leerlin gen van de school, de deur te openen. In de ruime hall van het schoolge bouw droeg de heer Björk vervol gens de door Zweden geschonken meubelen aan het schoolbestuur over. Voor mij is het een vreugde, aldus de heer Björk, by deze gelegenheid te genwoordig te mogen zyn. De heer De Visser Smits bood na mens het hoofdbestuur van het Ne derlandse Rode Kruis een foto aan van Henri Dunant, en voorts werk stukjes van het Jeugd Rode Kruis. Als persoonlijk geschenk bood hij een schilderij aan. Mej. Glasz betoogde de noodzaak van een goed kleuteronderwijs en het grote belang hierby van licht, kleur en ruimte, zoals dit in de nieuwe Hen ri Dunantkleuterschool zo overvloe dig aanwezig is. Tenslotte bleef men in de vergader zaal van café „De Koophandel" nog geruime tijd bijeen. Jhr. mr. L. E. de Geer van Oude gein, burgemeester van Vreeswijk, hield een inleiding over „Ons gemeen te-program". Hij besprak de noodza kelijkheid om het gemeente-program, dat in 1953 opnieuw werd vastgesteld, van tijd tot tijd te herzien om het te kunnen aanpassen aan de dan gelden de eisen. Een voorbereidend overleg in de verschillende districten achtte hij zeer wenselijk. Jhr. De Geer liep de verschillende hoofdstukken van 't program door en gaf bij enkele arti kelen een nadere toelichting. Zo was hij van mening, dat men niet al te veel moet hangen aan de zelfstandig heid van 'n gemeente, alleen om zelf standig te zijn. De zelfstandigheid werd volgens hem het beste gediend door een zelfstandig handelen. Men moet dus niet voor het minste aan kloppen by anderen. Het bevorderen van interlocale betrekkingen beval hij warm aan en hij noemde enkele voorbeelden van gemeenten, waar hiermede goede resultaten zijn be reikt. Op de Inleiding volgde een drukke bespreking, waarbij o.m. het vraag stuk van de Zondagsrust ter tafel werd gebracht. Spr. zeide, dat men zich hier moet weten aan te passen en wel moet bedenken, dat we in 1954 leven. In principe was hij geen voor stander van bijvoorbeeld het voetbal len op Zondag, maar wel wees hy op de gevaren welke er in schuilen, wan neer men de jeugd op Zondag een be langrijke vrye tijdsbesteding ont neemt Voorts werd nog gesproken over de volkshuisvesting, het Delta- en het Drie-eilandenplan en over en kele gemeentelijke zaken. Tijdens de aan deze inleiding en be spreking voorafgaande huishoudelijke vergadering werden de heren M. den Boer uit Haamstede en mr. W. C. ten Kate uit Goes als bestuursleden her kozen. In de plaats van de heer P. van Bendegem uit Axel werd geko zen de heer A. Koster uit Zaamslag, Een gOBde keus uil de hetere merken geeft U 't beste dat er is: 20 stuks 75 ct - 10 stuks 38 ct MIDDELBURG. Vandaag Electro: „Een dorpsschan daaltje", (14 jr.), 19 en 21.15 uur; Schouwburg: „Zo begint het leven", (18 Jr.), 20 uur. VLISSINGEN Vandaag Alhambra: „Slaven der hartstocht". (18 j.), 19 en 21 u.; Lu xor: „Iwo Jlma", (14 jr.), 20 uur. GOES. Vandaag Grand: „Slaven der hartstocht". (18 jr.), 19 en 21 uur. ZIERIKZEE. Concertzaal-Bioscoop: Maandag 8 uur „S.O.S.-Held in nood". Dinsdag en Donderdag. 8 uur, „De gouden poort". Concertzaal Vrijdag 8 uur „Don Pasquale" door Utrechtse Opera (Z.V.U.). Huis van Nassau Dinsdag 8.30 uur ver gadering Zierikzeese Oranje-Vereni ging. HAAMSTEDE. Bioscoop Hotel Bom, 8 uur, „Tarzan en de Wazuri-diamanten".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2