PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Nog twee verzetsregeringen aan Geneefse conferentietafel BILT Verwaterplaatsen zijn onmisbaar voor de mosselcultuur STRAATJONGENS VOETBALDEN MET TAS VOL EFFECTEN FRANSE KRIJGSGEVANGENEN TF VOET NAAR CHINESE GRENS DULLES WIL NOG STEEDS ZUIDOOST AZIATISCH VERDRAG Vandaag 197e Jaargang-No. 108 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 10 Mei 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie 13. [ng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties imax. 8 regels) van 15 regels f 1/—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adreB Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstr. 2; Zierikzce, N. Bogcrdstr. C 160. teief. 26 NIEUWE EIS VAN VIETMINH: Teleurstellend begin van de Indochinese besprekingen De Indocliinese besprekingen te Genève vingen Zaterdagmiddag aan. Vertegenwoordigd waren: de Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk, de Sowjet Unie, Rood China, Vietnam, Laos, Cambodja en de Vietminh. De Franse minister van buitenlandse zaken, Bidault, was de eerste spre ker. Hij stelde voor, dat de conferentie zich zou uitspreken vóór het streven naar beëindiging der vijandelijkheden in Indo China. Wat de staat Vietnam betreft, bepleitte hij het samenbrengen van de ge regelde strijdkrachten in nader te bepalen gebieden, het ontwapenen van alle ongeregelde strijdkrachten en de politie, het onmiddellijk vrijlaten van krijgsgevangenen en burger-geïnterneerden, instelling van internationaal toezicht op de naleving dezer maatregelen en tenslotte na het onderteke nen van de desbetreffende overeenkomst een staken van het vuren. Er bleek toen overigens al een an dere groep opstandelingen te zijn, die ook een „regering van Cambodja" had gevormd. Na een langdurig debat werd op advies van de Engelse minister Eden de zitting verdaagd tot Maandag. Intussen zal men onderling overleg plegen. Men had Zaterdagavond de indruk, dat Molotow en Tsjoe En Lai wel bereid zouden zijn het voorstel tot toelating van de zogenaamde ver- ~"J" ;-"en uit Laos en Cambodja De staten Laos en Cambodja zou den door de geregelde en ongeregelde troepen van de vietminh geheel ont ruimd moeten worden. Later zouden er in geheel Indo Chi na vrije verkiezingen gehouden moe ten worden. Bidault kenschetste de oorlog in Indo China als een onderdeel van een reusachtige communistische onderneming in Zuid Oost Azië. De communisten willen zich in Zuid Oost Azië meester maken van de hulpbron nen en. heersen over de volkeren. Bidault constateerde, dat de aanwe zigheid van een Vietminh-vertegen woordiging geen enkele erkenning van die beweging inhield. De Vietminh-vertegenwoordiger Pham van Dong, stelde voor, dat ook vertegenwoordigers van de communis tische verzets-regeringen in Cambod ja en Laos naar Genève geroepen zou den worden. Molotow steunde dit voorstel. Van Westelijke zijde werd er op ge wezen, dat niemand ooit van een com munistische schijn-regering in Cam bodja had gehoord tot in April j.l. toen de Vietminh met het oog op de Geneefse conferentie deze spoolcrege- ring instelde. Prof. Thijsse onderscheiden. Zijn geografische kaart van Nederland in de 21ste eeuw. Prof. ir. J. Th. Thijsse, directeur van het waterloopkundig laborato rium en hoogleraar in de theoretische en experimentele hydraulica aan de Technische Hogeschool te Delft, is onderscheiden met het erelidmaat schap van het Koninklijk Nederlands Aardrijkskundig Genootschap wegens „zijn bijzondere verdiensten voor de aardrijkskundige wetenschap". De bij deze onderscheiding beho rende bul is de Delftse hoogleraar. Zaterdag uitgereikt door de voorzit ter van net genootschap, prof. dr. G. L. Smit Sibinga tijdens de algemene ledenvergadering, gehouden in de au la van het koninklijk instituut voor de tropen te Amsterdam. De voorzitter deelde mede, dat dit ere-lidmaatschap toegekend ter gelegenheid van het 80-jarig bestaan van het genootschap in 1953, dat toen niet gevierd is vanwege de stormramp niet alleen aan prof. Thijsse wordt aangeboden wegens zijn verdienstelijk werk bij het geo grafisch herstel van het geschonden land na de nationale ramp, doch ook wegens zijn vooruitziende blik bij het afsluiten der zeearmen. Hij bepleitte jaren geleden reeds met behulp van zijn geografische kaart van Neder land van de 21 eeuw deze afsluiting. „Dat reeds zo spoedig deze plan nen dicht bij de verwezenlijking zijn f;ekomen door het advies van de Del- acommissie, had prof. Thijsse enke le jaren geleden zeker niet gedacht", zo zei de voorzitter. „Uw denkbeel den hebben mede een stempel ge drukt op de vormgeving van de toe komstige geografische gesteldheid van ons land.' De Nederlandse minister van buiten landse zalcenJ. W. Beyen, (in het midden linksis leider van de Neder landse delegatie, welke deelneemt aan de O.E.E.G.-Conferentie te Parijs. Vuistslagen in het Franse parlement. Het Franse parlementslid generaal Billotte, leider van de dissidente Gaul listen, heeft de volksrepublikein Mer- cier, eveneens een parlementslid, Vrij dag in het gebouw van de Nationale Vergadering twee vuistslagen in het gezicht toegediend, omdat laatstge noemde geen excuus had aangeboden voor zijn uitlating dat Billotte een „operette-generaal" zou zijn. De twee volksvertegenwoordigers werden door vrienden gescheiden. Nederland en Rood China. De Nederlandse minister Luns, die te Genève vertoeft, deelde mede, dat hij een korte ontmoeting had met de Chinese premier en minister van bui tenlandse zaken Tsjoe En Lai. Minis ter Luns sprak daarbij de hoop uit, dat de diplomatieke betrekkingen tussen Nederland en China in de naas te toekomst door verbetering der ver houdingen een meer bevredigend ka rakter zouden krijgen. Minister Tsjoe En Lai antwoordde daarop, dat hij deze hoop volkomen deelde. Zomerse Meidagen. (Van onze weerkundige medewerker). Het heeft dit voorjaar lang geduurd voordat het eens echt warm werd, maar gisteren werd veler wens vervuld De tempe ratuur steeg bij zonnig weer ook hier in Zeeland tot 21 a 23 gra den, hetgeen dit voorjaar nog niet was voorgekomen. De uchtdruk blijft laag over Frankrijk en Midden-Europa, waar plaatselijk onweer voor komt. Vandaag kan het nog iets warmer worden, maar of dit zomerse Mei-weer nog lang zal aanhouden, blijft twijfelachtig. De luchtdrukverdeling is gun stig voor het ontwikkelen van warmte-onweersstoringen boven Frankrijk. Vooral wanneer het morgen nog warmer mocht wor den en de luchtdruk blijft da len, neemt de kans op buien toe, welke dan tevens afkoeling brengen. De warmte is zeer wel kom, maar er blijft ook in onze provincie nog een grote behoef te aan regen bestaan. 135.000 VLOOG DOOR DE LUCHT. Verloren door een kantoorbediende. Een aantal Amsterdamse straatjon gens is Vrijdag voor het gebouw van de Nederlandse Bank op de Oude Turfmarkt aan het voetballen ge weest met een oude tas, die blijkbaar grote aantrekkingskracht uitoefende op hun met energie geladen benen. Z\j zouden waarschijnlijk voorzichti ger met „het leder" hebben gevoet bald, wanneer ze geweten hadden hoe kostbaar de inhoud was, want in de tas bevond zich een totale waarde aan effecten van 135.000. Met sportieve virtuositeit trapten de jongens de tas herhaalde malen langs de wallekant van het Rokin, maar gelukkig voor de wanhopige 27-jarige kantoorbediende G. Th. H., die de tas verloren was, belandde de ze na een hoog boogschot van een der jongens voor de voeten van een volwassen voorbijganger, de beurt- schiper G. Koer uit Amsterdam. De ze raapte de tas op en keek er in. Hij ontwaarde de stapels effecten, faf de jongens een schrobbering voor un nonchalance en nam de tas mee naar huis. In het politiebureau Singel vernam hg even later, dat van het verlies dei- tas reeds aangifte was gedaan. Za terdagochtend heeft hij tas en effec ten bij de rechtmatige eigenaar te ruggebracht een effectenkantoor aan de Keizersgracht. De directie heeft haar dank voor zijn eerlijkheid met een beloning tot uitdrukking ge bracht. Gebleken is. dat de kantoorbedien de de tas niet stevig genoeg op de bagagedrager van zijn fiets had vast gebonden. Zonder er iets van te be merken had hij de tas verloren toen hij over de hobbelige Turfmarkt reed. Schietpartijen langs de Israelisch-Jordaanse grens. Vermoedelijk 8 doden. Leden van de Jordaanse nationale fardé hebben een vuurgevecht van rie uren geleverd met een Israëlische pantserauto, waarmede een Arabi sche herder werd ontvoerd, aldus werd Zondag te Amman bekendge maakt. Het incident speelde zich af bij het dorp Zaboeba in 't Jordaanse district Djenin. Volgens de Jordaanse verklaring werd een Israëlische soldaat gedood en een gewond. Verder werd uit Amman gemeld, dat twee Israëlische soldaten zijn ge dood en vijf waarschijnlijk het leven hebben verloren bij een schermutse ling tussen een patrouille van het Arabische legioen en een Israëlische compagnie ten Westen van Soerif, een dorp in het district Hebron. Sowjet-attaché's spionneerden in Engeland. Zij moeten vertrekken. Engeland heeft twee assistent lucht macht-attachés van de Russische am bassade te Londen van spionnage be schuldigd en geëist, dat zij binnen tien dagen net land zullen verlaten, aldus heeft het Britse ministerie van bui tenlandse zaken Zaterdag meege deeld. De Britse staatsminister, Selwynn Lloyd, deelde aan de Russische am bassadeur, Jacob Malik, mede, dat de beide Russen hun diplomatieke status misbruikt hadden. Het zijn de 36-jarige majoor Iwan Poepisjef en de 37-jarige majoor An drei Goedkof. Beiden zijn sinds 1951 in Engeland. Er werden geen bijzonderheden be kend gemaakt over de aard van de bedreven spionnage. De Franse koloniën in Voor-Indië. Het Indiase persbureau te Delhi meldde Zondag, dat in twee dorpen in het gebied van Mahe, een Franse kolonie in Voor-Indië, het Franse be stuur werd vervangen door een be stuur van personen, die aansluiting van de Franse kolonie by India wen- sen. De „Verenigde Indiase Pers" meldt dat bet plaatsje Nallathur, dat be hoort tot het gebied van Mahe, door Indiase „bevrydingsstrrjdkraehten" is „bevrijd". De 29 man sterke politie was tevoren door de Franse autori teiten terug getrokken. NA CAPITULATIE VAN DIEN BIEN PHOE. Smeulende puinhopen. De Franse generaal Navarre heeft Zaterdag op een persconferentie te Saigon medegedeeld, dat de Franse verliezen te Dien Bien Phoe zijn ge weest 4000 doden en gewonden en 8000 gevangenen. Hij schatte het aantal doden aan Vietminh-zjjde op 8000 Zaterdagavond riep Radio Warschau een bericht uit Peking om, waarin ge meld werd, dat generaal Christian de Castries zich onder de gevangenen be vindt. Zondag constateerden Franse vlie gers, dat er geen teken van leven meer was in Dien Bien Phoe zelf. Men zag alleen smeulende puinhopen, die be wezen, dat het bevel van generaal De Castries om de wapen, en munitie- voorraden te vernietigen, was uitge voerd. De vliegers zagen honderden krijgs gevangenen in Noordelijke richting naar de Chinese grens marcheren. De mannen liepen een voor een achter elkaar. De krijgsgevangenen-kampen van de Vietminh liggen op ongeveer 200 kilometer afstand van Dien Bien Phoe bij de Chinese grens en aange nomen moet worden, dat alleen Poging tot moord op Japanse premier. Een man, die Maandag was gegre pen by een poging het landhuis van de Japanse eerste minister, Sjigeroe Josjida, te Oiso binnen te dringen, heeft bekend de premier te willen do den, aldus deelde de politie te Tokio Zondag mede. De man zeide de moord beraamd te hebben wegens zijn bedroefdheid over de huidige politieke toestand in Ja pan. De man had voor hij trachtte Jos- jida's landhuis binnen te dringen, zo veel verdovende middelen genomen, dat hij gestorven zou zijn als de po litie hem niet dadelijk naar een zie kenhuis had gebracht. physiek-sterke gevangenen deze mars over de slechte wegen en in stromen de regen kunnen volhouden. Vrijdagnacht te omstreeks twaalf uur liet de bezetting van het fort Isa- belle de munitievoorraden in de lucht vliegen. Zaterdagochtend haU' twee werd het laatste radiosein van kolonel Lalande de commandant van Isa- belle opgevangen, het luidde: „Ik kan niet langer met U in verbinding staan Van Vietminh-zijde werd bekend ge maakt, dat, Vrijdagavond te zeven uur twee duizend man Franse troepen uit de Zuidelijke en laatste sector van dë versterkingen een doorbraak-poging deden Om tien uur des avonds waren deze vluchtelingen achterhaald en vernietigd. De Franse generale staf te Hanoi acht het zeer moeilijk voor vluchte lingen de dichtstbijgelegen Franse pos ten in Laos te bereiken. De Vietminh heeft aangekondigd, dat aan vluchte lingen geen lijfsbehoud zal worden ge schonken, wanneer zy ergens worden aangetroffen. De heer J D. de Visser Smits, in specteur in algemene dienst van het Nederlandse Rode Kruis, gaf de Hen ri Duvant.st.raat met. de zestien Zweedse geschenkwoningen te Krui- ningen haar naam. (Foto P.Z.C Koningin Juliana weer naar Nederland. Als slot van haar tweedaags offi cieus bezoek aan Engeland heeft Ko ningin Juliana Zaterdag een bezoek gebracht aan het eerste bataljon van het Royal Sussex Regiment, waarvan zij kolonel is. In gezelschap van de Nederlandse ambassadeur, mr. D. U. Stikker sloeg H. M. een parade van het bataljon gade. De Koningin gebruikte vervolgens de lunch met de officieren van het ba taljon cn bood in de mess aan het re giment een geschilderd portret van Willem III aan. Om ongeveer drie uur verliet H. M. het kampement, vanwaar het in snel le vaart naar Londen ging, naar het huis van de Nederlandse ambassadeur. Tegen zevenen kwam zij op het vliegveld -Northolt aan en kort daar op aanvaardde zij, uitgeleide gedaan door o.m. mr. Stikker, de thuisreis. AMERIKAANSE VEILIGHEIDSRAAD BIJEEN. Als er geen wapenstilstand in Indo China komt. President Eisenhower heeft Zater dag op een speciale bijeenkomst van de Nationale Veiligheidsraad geconfe reerd met zijn hoogste adviseurs. Aan wezig waren vice-president Nixon, mi nister van buitenlandse zaken Dulles, minister van defensie Wilson en de voorzitter van de commissie van staf chefs, admiraal Radford. Men gelooft, dat de Franse voorstel- IN 19531'54 NEGEN MILLIOEN GULDEN Geen afzet van gekweekte mosselen zonder natuurlijke verwatering De Delta-commissie heeft in haar derde interim-advies gesproken over de mogelijkheid om de mosselcultuur over te brengen naar de Waddenzee, doch de vraag rijst; „hoe moet dat dan met de verwaterplaatsen?" Wat betekent eigenlgk „verwateren van mosselen", zo zal de leek vra gen. Dit is gemakkelyk te verklaren. In de omgeving van Yerseke bevin den zich slikken, welke bij laag water droog vallen. De bodem van deze slikken is tamelyk hard, doch niet zanderig en de van de mosselpercelen geviste mosselen worden nu tijdens hoog water op deze zg. verwaterplaat sen gelost. De voortdurende getijstroom zorgt er voor, dat de mosselen, als ze een paar dagen op deze verwaterplaatsen hebben gelegen het zand of slib uitspuwen, dat ze tijdens het opvissen binnen gekregen hebben. Zonder verwateren dus geen eetbare mosselen. De afzet van mosselen voor export wordt bepa' 'd doc Is zorging van dit product in ZEELAND en deze verzorging is absoluut afhankelijk van de goede verwateringsplaatsen, die men in Zeeland heeft en die ner gens anders te vinden zijn. De getijstroom en het verschil van minstens 3 meter tussen hoog en laag water ir, de Oosterschelde schept de mogelijkheid om de mosselen, wan neer zij van de kwekerij worden aan gevoerd en vol slib en zand zitten bg hoog water op de verwaterplaatsen uit te zaaien en ze later bij laag water gelijkelijk over de bodem te verdelen. Daar de mosselen bij laag water droog vallen, werken de zeemeeuwen mee om de mosselen van zeesterren, dode krabben e.d. te zuiveren. Als de mosselen zandvrij zijn, worden ze weer opgevist en komen ze in de mos- selschoonderij".. Daar worden ze ma chinaal gewassen en worden er verder de lege schelpen, overgebleven zee- Sterren e.d. uitgehaald, waarna de mosselen via een transportband in zakken verpakt en op de vrachtauto's geladen worden, met bestemming Bel gië of Frankrijk. Ook worden grote partijen mosselen in de mosselconser- venfabrieken verwerkt, wat veel han den werk geeft en waar. ook werk krachten van elders (Arnemuiden) in dienst worden gesteld. Daar er jaarlijks ruim 50 millioen kg mosselen per vrachtauto naar Bel gië en Frankrijk vervoerd worden en de vrachtkosten hiervan in de prijs verdisconteerd worden, brengt dit vervoer een zeer belangrnk bedrag aan deviezen in het laadje. Dit bete kent tevens een belangrijke bron van inkomen voor de vervoerders. De verzorging van de mosselen is dus geheel afhankelijk van de verwa terplaatsen en van de stroming, bene.- vens van het feit, dat deze bij eb droog vallen en by vloec weer bevaarbaar zijn voor schepen met een diepgang van 114 tot 2 meter of meer. Joist de ze factoren ontbreken op de Wadden zee, omdat het water daar slechts ca. 1.20 meter op en neer gaat, zodat op drc igvallende slibben bg hoog water geen water genoeg komt om de mos selen op te vissen. Zou men de mosse len op diepere gedeelten uitzaaien, dan komen de mosselen bg laag water niet droog te liggen en zij kunnen dus niet bewerkt worden. Verder is de bo dem er te modderig of te zandig om ze zandvrij op te kunnen vissen en er zijn (Vervolg op pag. 2) len voor een wapenstilstand in Indo- China en de Amerikaanse plannen voor de beveiliging van Zuid-Oost- Azië zijn besproken. John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft Vrijdag in een radiorede verklaard, dat de yer. Staten „ernstig bezorgd zouden zijn, als op de Geneefse confe rentie een bestand zou worden bereikt, dat een weg zou verschaffen voor com munistische machtsovername en ver dere agressie" in Indo-China en Zuid- Oost-Azië. Als dat gebeuren zou, of als de vij andelijkheden in Indo-China zouden voortduren, dan zou het nog dringen der nodig zijn om voorwaarden voor verenigd optreden ter verdediging van Zuid-Oost-Azië te scheppen. De Ver. Staten trachten thans in Zuid-Oost-Azië te komen tot een „sa mengaan voor wederzijdse verdedi ging" van vrije volken, die in dit ge bied vechten voor hun vitale belan gen. Deze belangen kunnen niet meer alleen door plaatselijke verdediging worden bschermd. De sleutel voor succesvolle verdediging en afschrik ken van aanvallen is dit samengaan voor wederzijdse verdediging", aldus Dulles. is het 50 jaar geleden, dat de beroemde Engelse ontdek- kingsreiziger Manley (de Con- go) te Londen overleed. DE VERWACHT: VRIJ WARM- Droog, licht tot half bewolkt en vrij warm weer. Matige tot vrij krach tige Oostelijke wind. 11 Mei Zon Maan M)\ L.\ 1AAN. 4.54 13.48 Onder: 20.20 Onder: 2.19

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1