nze "OztHMvenpagina In de toekomst: inkopen doen aan de „lopende band"? C VAN WOUW TOT VROUW c C .■üïlïte KOOS RIDEAUX DE VESTBLOUSE: EEN IDEALE ZOMERDRACHT IMITATIE-SIERADEN WINNEN STEEDS MEER VELD r De aardappel krijgt ouderdomskwalen.... 12 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 8 MEI 1954 MINIMUM AAN INSPANNING,, MAXIMU M AAN COMFORT Amerikaanse ivarenhuisen verkopen reeds door middel van machines In de Amerikaanse steden Los Angeles en San Francisco bestaan reeds warenhuizen, waar de bezoekers, na hun auto op d® parkeerplaats te hebben geparkeerd, zich geen groter inspaiming behoeven te getroos ten dan op een rolband te stappen, welke hen niet aangename snelheid de winkel binnen brengt. Toegangsdeuren, welke werden bewogen zo dra de lichtbundel van de foto-electrische cel een ogenblik is onderbro ken, vliegen voor hen open en klappen zachtjes achter hen dicht. Het eerste rechtsproces van een aspirant-koopster, die als gevolg van een defect aan dezer deuren een enorme buil op het voorhoofd kreeg, en in plaats van naar de afdeling zomerjurken naar haar rechtskundig advi seur jjlde, moet nog plaats vindenWel een teken van vooruitgang! Dit is nog maar een begin. Het Amerikaanse genie heeft zijn vinding rijkheid op dit gebied nog lang niet ten volle botgevierd. Uitermate se rieuze technici, voor wie het electro- nische tijdperk waarin wij thans le ven, niet het geringste geheim bevat, spreken vol overtuiging van de „elec- tronische winkel" van morgen. Een hunner heeft reeds een soort acht baan vn lopende banden ontworpen, welke wijwei de geheleinhoud van een groot warenhuis langs de in fau- teuls achteroverleunende cliënten voert. Met deze uitvinding wil men door ROBERT KIEK. de kopers in staat stellen, in meer comfort, en in groter rust nie mand, die dan in het looppad tegen ze kan opbotsen hun aankopen te doen. Men luistert naar dergelijke en thousiaste verklaringen met een zekere mate van sceptisisme. In dien men ooit een wouw een jurk, handtas of lipstick heeft zien ko pen* (of een van de leden der ster ke sexe in nieuwe schoenen heeft zien rondparaderen, of hem ob serveerde in een gloednieuw col bertje, waaraan de meesterhand van de coupeur nog te pas moest komen) dan is het moeilijk zien in te denken, dat een stelsel van lo pende banden en zittende klanten de oplossing van het warenhuis- probleem zou kunnen zijn! De uitvinders verzekeren ons echter, dat de lopende banden lang genoeg door de cliëntèle kunnen worden stopgezet om haar in staat te stellen haar keuze te bepalen. Vervolgens kan men via een ander „tapis rou- lant" naar de paskamer rollen, en aldaar in een spreekbuis een verkoop ster oproepen, aaii wie tevens wordt medegedeeld, welke maat van welk Sroduct moet worden aangepast. En ;n lange leste kan men met de aan koop onder de arm „terug rollen" naar het parkeerterrein MACHINALE VERKOOP Van dit stadium is het nog maar een kleine stap tot de vervanging van het winkelpersoneel door robots. Remington Rand heeft inmiddels al een „electronisch brein" geconstru eerd, dat gegevens kan verzamelen en verwerken omtrent 800 artikelen. Dit is aanzienlijk meer, dunkt ons, dan de allerbeste verkoper in staat is te onthouden vooral omdat hg nog ,;d wordt door allerlei emoties, fet Brein" uiteraard niet kent! Amerikaanse warenhuizen hebben inmiddels reeds enige jaren ervaring opgedaan met de automatische ver koop door middel van machines, wel ke op strategische punten in de win kel zijn opgesteld. De resultaten waren sterk ver schillend, en in het bijzonder afhan kelijk van het product. Limonade en nylonkousen via de machine deden het best, maar boeken, voedingswa ren voor consumptie-thuis en het me rendeel van de kledingstukken wer den beter verkocht, indien er winkel personeel aanwezig" was om met ken nis van zaken de klant te helpen. Een onderzoek, door de Universi teit van Harvard ingesteld, heeft uit gewezen dat het precentage niet-ver- kopend personeel in warenhuizen zeer sterk toeneemt. Aangezien dit per soneel niet alleen meer ontwikkeld is dan het gemiddeld verkopend perso neel, maar in de V.S. ook beter geor ganiseerd is en hogere looneisen weet te stellen, is het duidelijk dat vele Advertentie. AFGEPASTE GLASGORDIJNEN Het kleineavondtoilet. In Fankryk worden korte avondja ponnen momenteel veel gevraagd, en in de collecties van Dior, Fath, Nina Ricci en Schiaparelli zijn er tiental len te zien. De korte avondjurk heeft meestal een wijdgolvende rok, dikwijls draperieën in contrasterende kleuren, en ook vaak een garnering van bont. Nina Ricci gebruikt hiervoor bijvoor beeld zwart persianer of nertz, Fath en Dior hebben dit jaar zelfs exclusie ve wollen tweeds laten weven voor hun avondtoiletten. Een prettige aanwinst van uw zo- mergarderobe is de hier afgebeelde vestblouse. Naar gelang de stof die U ervoor gebruikt, is het een ideaal modelletje om een zonnejurlc „ge kleed" te maken, of om een schou derloos avondjaponnetje te comple teren. Natuurlijk kunt U het ook gewoon als blouse dragen. In de la ge halsuitsnijding bevestigt U dan met drukknoopjes een reepje van de zelfde stof aan dc binnenkant als middenvoorsluiting. Is het materiaal van een donkere of sprekende kleur, dan staat een wit plastronnetje met of zonder kraag er ook alleraardigst in. Boven dien kunt U de blouse dan nog als vestje dragen over een witte blouse met lange of driekwart mouwen. U ziet, de vele mogelijkheden ma ken dit modelletje tot een kostelijk bezit. En kostbaar behoeft het niet te zjjn: U heeft er maar 1.20 m stof van 90 breed voor nodig, en het is eenvoudig te maken. In de voorpanden stikt U de fi guurnaden, die in een naar boven ge legd plooitje eindigen. Ook in het rugpand worden de figuurnaden aan- gebracht, waarna U schouder- en zijnaden sluit. Tegen de voorkanten en de rughals stikt U het beleg. De mouwtjes en de onderkant worden met schuine repen stof afgewerkt. U brengt de knoopsluiting aan, even opstrijken en klaar bent U! ELLA BEZEMER. eigenaars van warenhuizen in het bij zonder achter de schermen van hun bedrijf de mens door machines wil len vervangen. „HOEVEEL PAAR?!" Twee zeer grote warenhuizen, J. L. Hudson in Detroit en B. Altman in New York, gebruiken momenteel bij wijze van experiment de Magnefi- le, een uitvinding van een grote in dustrie in Cambridge, welke thans beproefd wordt op haar efficiency in het bijhouden van de inventaris van hoeveel paar bruine schoenen van deze warenhuizen. Deze machine geeft prompt antwoord op de vraag, merk A enmaat 38 er nog in voor raad zijn, en geeft voorts waarschu wingssignalen wanneer de reserves- aan een bepaald artikel uitgeput drei gen te raken. Het bijzondere van de ze apparaten is dat zij gemakkelijk bediend kunnen worden, een mini mum onderhoud vergen en niet zo als bij sommige hedendaagse kaart- svstemen vaak het geval is grote papiervoorraden verslinden, alvorens zy de gewenste gegevens fourneren. De belangstelling voor deze auto-' matische administratie neemt merk baar toe. De ontwikkeling is uiter aard nog in een pril stadium. Maar de successen die er reeds mede zijn behaald, laten weinig twijfel dat deze evolutie in de komende jaren zeer sterk de aandacht zal trekken en dat de automatisering, ook buiten het terrein der administratie, niet zal uitblijven. Rok en blouse als feestkledij Vele vrouwen dragen graag een rok en blouse, maar beschouwen deze dracht toch meestal als „alledags-kle- ding". En toch kan men er met een ele gante blouse, gedragen op een mooie rok, zo gekleed uitzien! Met de combi, natie, welke de mannequin op neven staande illustratie u toont, kunt u met een gerust hart op elke feestelijke bij eenkomst binnenstappen. Op de wijde, geruite rok wordt een effen blouse van fijne stof gedragen, met driekwart mouwen, een chinees kraagje en een garnering van kleine glanzende pa reltjes. Het tweede jurkje is bedoeld voor jonge vrouwen, en voor het meisje dat zojuist de schoolbanken verlaten heeft. Echt een japonnetje, waarin de draagster zich uiterst behaaglijk zal voelen! De geruite stof is verwerkt tot een eenvoudig model met wijde rok, driekwart mouwen met een man chetje, en een puntkraagje, waaronder de hals met een grote sierknoop ge sloten wordt. Dezelfde sierknopen tref fen we ook aan op de grappige zak ken, welke de rok versieren. Make-up in cognac-kleur. Ondanks het feit, dat de „cognac kleur", welke vorig jaar zo'n pijl snelle opgang maakte, deze winter door vooraanstaande mode-koningen reeds weer in de ban is gedaan, is de ze tint nog niet in het vergeetboek geraakt. Ze is nu opgedoken op het terrein van... de make-up! Een make up in cognac-kleur bestaat uit een laagje goudbruine poeder, verleven digd door hei-rode lippenstift en ge completeerd door wimpermascare in... grijs! Ook op de oogleden legge men een laagje grijze crème... Hoe groter de afmetingen, hoe moderner het byou Het is jammer, heel jammer maar de imitatie-sieraden beginnen meer en meer veld te winnen op de „echte sieraden" van edel metaal en edelstenen. Niet omdat men laatstge noemde kleinoden niet meer weet te ^AAAVWWWAVS Er ligt al enige tijd een klein schriftuur, met rood-wit-blau- we snippers op het omslag, zich binnen mijn gezichtskring op te winden over de Nationale SnipperdagAangezien alle opgewonden mensen dadelijk mijn sympathie hebben (zy blij ken tenminste nog over enig le ven te beschikken)heb ik mij naarstig in dit „tweede kunste naarsverzet" verdiept, bereid om aanstonds in zoveel onver- valse verontwaardiging te delen. Maar na een avond aan dachtig lezen hoe vermaakt of geschokt ook bij tijden heb ik toch het boekje hoofd schuddend dichtgeslagen. Want waarover toornt deze geschakeerde scliryversbent t Over het onzalig regeringsbe sluit om de vyfde Mei als na tionale feestdag „af te schaf fen". En met tie beste wil zie ik die „onzaligheid" niet in. Be vrijdingsdag mag niet verdwij nen! beweert het boekje in zo vele toonaarden: ik vraag be scheiden: Zyn wij dan bevrijd f Zeker, ik zelf heb ook, negen jaar geleden, één ogenblik in die domme veronderstelling ge leefd. Dat was, toen eindelijk in de late middag de grauwe me talen monsters der pantserwa gens met louter Canadese Don Juans bemand, roekeloos en triomfantelijk kwamen voorbij daveren. Wie de mutsen dezer stoere kapen zo uitdagend scheef zag hangen, kon er niet aan twijfelen, of dit was het laatste uitroepteken achter het oorlogshoofdstuk! Die Duitse helmen hadden altijd zo afgrij selijk recht-boven-de-neus ge staan Maar de eerste tioüfel verrees bij het verschijnen van --lakka- ten aan muren en bomen. Want welistoaar toerden de borden met „Selbstandiges Quartier- machen" u.s.w. ijlings tot brandhout gehakt, maar hier was de nieuwe versie van een oude ergernis alweer met be kwame spoed aanwezig. Een hele waslijst ongetwijfeld nuttige en nodige, maar even zeer apodictische voorschriften, ditmaal alweer ondertekend door een generaal. En nader hand heb 'ik en blijkens dit boekje nog meerderen met mij alle reden gehad om die eer ste wrevel niet te vergeteen. Want zijn wij er wel zovéél op vooruitgegaan nd die tanks, af gezien dan van de roomhoorns, de ever glaze en de nylons De vrijheid is nu eenmaal moeilijk om te kopen met 'een beetje materiële vooruitgang, zoals overvloed van eten, van 'ëleding, van dagelijks gerief Ondanks die stukgehakte bor- ien krijgt menigeen vandaag het gevoel, dat hij zich bij de linste bewegin'- lelijk de elle bogen stoot aan iets, dat ge vaarlijk op een schutting be gint te lijken. Want z;;n vele be. - -ttingssymptomen niet listig onder een andere naam weer 'chter de s binnengeglipt f Zonder vlagvertoon Als ons eerst ezworen werd te kiezen tussen M'issert en Moskou, plant men ons nu een handicijzer met óók maar twee armen voor de neus: Moskou of Washington. En van kiezc.. kan men toch niet zo heel best meer spréken. De laarzen van de Hitleriu- gend hebben opaeliouden met stampen maar zyn w\j soms niet bezig, o°- Ier vaderlijk mili tair toezicht, een broertje van dit jongetje j adopteren, als wij schoolkinderen. door kazer nes laten - - 'en? En verschil len al die joviale wervingsad vertenties te la,id, ter zee en in de lucht nu wezenlijk in tóón zo heel veel van die ferme plak katen, die animerend om stoere kerels voor de Kriegsmarine hingen te soebatten En steek uw argwanende voel horens eens binnen het slak kenhuis van de geestelijke sa menleving. De Kultur-kammer heeft ons niet kunnen vangen maar zitten vw nu niet knel- 'end verstrikt in het net van federaties, commissies, raden en bureaux? Wil iemand soms beweren dat wij met de kunst niet lelijk tn het -arwater van de politiek zijn verzeild ge raakt? Is er ooit zoveel betut- ■•Id, berispt, bekokstoofd en be disseld als juist in dit heerlijk bevrijde land? En nu zwijg ik nog maar van de buitenwacht. Van het nare beeld, dat zich bij herhaling aan ons opdringt, als toü onze af- rvaardigden by een wereld fo rum aan het werk zien: de leeuw is een hondje getcorden, dat kwispelstaartend met het halsbandje komt aandraven r het wordt zoetiesaan hard zoeken om ergens nog een rug- gegraat te ontdekken, die niet geheel en al van plastic is. Het is dus wel zaak, een tikje voorzichtig te zijn met dat woord „bevrijdingsdag". WH hebben in ieder -val kans ge zien in die negen jaar het be grip vrijheid zo krom te buigen, aat wij verder van huis zyn dan op de negende Mei negentien honderd veertig. En er valt voorshands wel het een en ander te restaureren aan het restant geestelijk materiaal. Wij zouden eens kunnen be ginnen met de term „illegalen" af te schaffen, krenkende be naming voor hen die vóór alles de wettige overheid trouw ble ven. Dan zouden wij iets meer respect kunnen opbrengen :oor het leven van onze medemens, onder andere op de weg; voor de rust van zyn huiselijk leven, speciaal als wij de radioknop omdraaien. Verder zouden wy misschien iets min Ier luidruch tig en vandalLisch in de na tuur kunnen verkeren, desnoods zonder luidspreki of koffer- gramofoon. Wij zouden kunnen proberen onze eige. ontspan ning te erei, en ons niet vol laten gieten met luidruchtig, platvloers allemansvermaak. Wij zouden iets minder kun nen zioe nn by de macht van het getal, en desnoods kunnen wa gen er een eigen mening op na te houden. En zolang we aan dat alles niet toe zijn doen wy wezenlijk beter, op de dagen als de vijfde Mei, gewoon aan het werk te blijven. SASKIA. De aardappel, in ons land onmis baar onderdeel van de dagelijkse warme maaltijd, begint ouderdoms kwalen te vertonen! Zowel uiterlijk als kwaliteit gaan steeds meer ach teruit ln dit jaargetijde, en de we tenschap, dat de „nieuwe lichting" niet meer zo lang op zich zal laten wachten, vormt slechts een schrale troost; Helemaal van het menu schrappen kunnen we de aardappel nu eenmaal niet, maar wel kunnen we hem zo nu en dan vervangen door rijst, macaro ni of spaghetti. Bij deze hoofdgerech ten smaken bijvoorbeeld de groen ten kool, spinazie en prei uitstekend, terwijl er ook allerlei blikgroenten bij gebruikt kunnen worden. Wat denkt U van onderstaande recepten, ter afwisseling van de „gewone" warme maaltijden? Ze zijn allebei bedoeld voor vier personen. Macaronischotel met gehakt 500 g macaroni, 3 eetlepels boter of margarine, 200 g gehakt 150 g (2 a 3 stuks) ui, 5(Tg (5 eet lepels) bloem, liter water, een tablet ossenstaartsoep, peper, noot muskaat, laurierblad, desgewenst een weinig thijm. Voor de saus de uien schoonma ken en snipperen. Ui en gehakt met een weinig peper en nootmuskaat zacht bakken in de boter of margari ne tot zij lichtbruin zijn. Dc bloem erdoor roeren en geleidelijk, bij scheutjes tegelijk, het water met het aangemengde soeptablet. De massa in het begin steeds laten doorkoken alvorens nieuwe vloeistof toe te voe gen. Het geheel een kwartiertje la ten trekken. Inmiddels de macaroni opzetten met ruim kokend water en zout en gaar koken in ongeveer 20 minuten. De macaroni laten uitlekken. Een klontje boter of margarine er door mengen en de macaroni in een schaal overdoen. De saus apart opdienen. 500 g spaghetti. 250 g varkens- of mals runderpoulet, kg gemengde stevige groenten b.v. kool en prei, 50 g boter of margarine, zout, nootmus kaat of een theelepel kerrie, bloem. Het vlees in stukjes snijden, en de ze in hete boter of margarine rond om bruin bakken. De specerijen, 'n scheut water en zout toevoegen. Het waarderen, maar omdat we in een tyd leven, dat slechts een enkeling nog het geld heeft, om zich dergelij ke kostbare producten der edelsmeed kunst aan te schaffen Daarbij komt, dat in de loop der jaren de namaak-producten zijn ge- evolue- vd van „ordinaire imitaties" tot dikwijls originele kunstvoorwer pen, welker vorm en uitvoering bo vendien dusdanig aan de mode onder hevig zijn (en kunnen zijn, tengevol ge van de betrekkelijk lage prijzen), dat de echte sieraden en juwelen de wedloop wel moeten verliezen. Men kan nu eenmaal niet tweemaal per jaar zijn sieradenbezit laten moder niseren! Dat is trouwens ook niet no dig, want het klassieke edele sieraad blijft zijn schoonheid en waarde door de tijden heen behouden Maar wij willen graag met de mo de meedoen, en daarom worden de moderne imitatie-sieraden grif ver kocht en gedragen. De afmetingen, die tegenwoordig voor het sieraad „en vogue" zijn, zouden zich boven dien niet bijster lenen voor een gou den sieraad; een dergelijk kleinood zou tamelijk zwaar worden! Want de moderne sieraden zyn groot, zeer groot zelfs; of het nu om oorringen en broches, of om colliers en armbanden gaat. Op sommige Pa- rijse shows ziet men de mannequins oorringen dragen, welke beter met de naam „wagenwielen" zouden kunnen worden aangeduid. Zeven centimeter middellijn maten de oorringen, welke madame Schiaparelli haar manne- Suins op de recente voorjaarsshows et dragen! Gewichtloos Er worden voorts armbanden in de handel gebracht, welke tien twaalf centimeter breed zijn. Ont breekt zoiets in uw sieradendoosje, dan kunt U ook rustig drie of vier verschillen, i -—.ieinden naast elkaar omdoen. Ook dat is momenteel geto lereerd als „dernier cri"De gro te goudkleurige oorringen, die ook ons land stormenderhand hebben veroverd, zijn overigens niet zo zwaar als ze eruit zien. Al deze sieraden werden vervaardigd uit aluminium in goudkleur, zodat ze ondanks him af metingen toch bijna gewichtloos zijn. Een Oosterse invloed valt in deze, over de Westerse wereld losgebroken, barokke overdaad van sieraden en imitatie-stenen niet te miskennen! De Westerse vrouw kan momenteel kiezen uit een enorme verscheiden heid van glanzende, fonkelende siera den, welke in hun veelheid van kleu ren denken doen aan een sprookje uit Duizend-en-een-Nacht Geperfectioneerde nylons. De nylon-fabrikanten zitten niet stil; zij zijn er steeds op uit, om de ny lonkous te perfectionneren, en om nieuwe snufjes op dit gebied te bren gen. Amerika brengt onder meer ny lons, gebreid in tweed-effect, bestemd om bij tailleurs of japons van tweed te dragen. Voor avond-kledij zijn er eveneens bijpassende nylonkousen, ditmaal in kant-dessin. Ook is er een kous in de handel, waarvan men een „ophaal" (begin van de zo gevreesde ladder) zomaar kan afknippen, zonder dat dit schadelijke gevolgen heeft. De Franse nylon-fabrikanten brengen et a kous van chiffon-nylon, waarvan de rekbaarheid 80 procent groter schijnt te zyn dan van de normale ny lons, Een eigenschap, welke de le vensduur van de kousen aanmerkelijk verlengt! De groenten schoonmaken, klem- snijden, en in boter of margarine een kwartier zacht bakken. De spaghetti opzetten met ruim kokend water en zout, en gaarkoken in ongeveer 20 minuten. De spaghet ti laten uitlekken. De spaghetti door de groenten mengen en op smaak af maken met vlees en jus. Het geheel nog even door en door warm maken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 8